staat te verkrotten Iff Flat in de Twentestraat Goeiemorgen Poels «8 II ^52- III B q9° ■llill Boutique Valentino VERF-BEHANG ©koppelmans Vijftien jaar wel en wee van een eigenwijs opvangcentrum Frado-plein een grote modeshow Tilburg in fragmenten ber 1983 pagina 34 Koerier Oplage: 77.750 ex. Aanstaande zondag zullen De tijd hm bordeacA 57 u plan er de Ring de voorraad strekt KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. st. annaplein 16. tel. 430617 Vrijdag en zaterdag Room- tompoezen 5 halen 4 betalen J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 dat er niets bewoner. V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Reed» meer den 100 leer. Uitgave: De Till Dlr. T. de f fdstra- reen- wat Het ant- rrnDACsuuR t is schandalig lus een andere l ilburgse Koerier bv Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer we willen, het gebeurt», aldu zo oud als I warme en 1786 ui rongen ■g wel een t laar het is zo’n grijze, van geel je voor veertig cent ''vee als je «Dubbel Redactie-advertentie-afdeling en administratie: - N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783 - 430898 Sluitingstermijn voor advertenties k en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Miele voor alle onderdelen en gratis adv’os SS? HANDYMAN J Tilburg Stadhuisplein 271, t—i A4 o 436877 1EDOEL JE. ÉA/ W VOOR. 2. VIJFTIG tember een uur teruggezet de winter tijd is gekomen. U kunt een uur langer uitslapen of als u het gevoel wilt hebben dag 24 september op zondag 25 sep- lekker vroeg op te staan op de gebrui- verschljnt In geheel Tilburg, Golrla, Rial, Loon op Zand, Udanhout, Berkel Enechot, Olaterwljk, Moergestel an Hllvaranbaak kelijke tijd uit uw bed stappen. Vergeet dan niet op tijd naar bed te gaan want anders komt u ongetwijfeld in de pro blemen. Die tijd toch! Aanstaande zondag zullen we weer de ochtend donkerder zien. De klok wordt namelijk in de nacht van zater- de Twentestraat. Van de ongeveer 60 flatwoningen staan er nu al 27 leeg, dichtgetimmerd door de gemeentelijke woningdienst met latten en plastic, in een poging de puinhopen daarbinnen op die I wijze aan het oog te onttrekken. Een doom in het oog van de overige bewoners die zich door de I gemeente genegeerd voelen. Zij willen dat de gemeente wat doet I aan t I zen de flatwoningen, achterstallig onderhoud verricht, de huurprij- niet verhoogt en voor alles dat met hun wensen en ideeën re kening wordt gehouden, zij wonen er immers. Met het vervuilde kosten daarvan stoplichten gaan Ringbaan Oost-< is nog niet peen van wat de el in kader van organiseert op 5 okt. a.s. m.m.v. Walther Pinto schoenen. Aanvang 20.30 u. in «Hotel de Lindeboom». Kaarten verkrijgbaar in onze zaak. Besterdplein 117 - tel. 362154 Drie periodes Gerrit Poels meent dat J* van huize Poels onder te v in drie periodes. De eerste periode van 1968 tot eind 1971. De tweede pe riode loopt tot 1976 en de derde perio de tot nu. Die eerste periode werd vol gens Gerrit Poels gekenmerkt door de inwoning van de medewerkers in het huis. Dat huis bevond zich in de Post- straat en in 1970 werd er verhuisd naar de Nieuwlandstraat. «Je was in die tijd het lopend jour naal, je had het totale overzicht; dat kwam omdat je er 24 uur per dag was. We hadden toen geen gezamenlijk «Opsieren» De gemeente gaat toch iets doen, maar het woord struktureel past hierin niet. Er gaat wat «opgesierd» worden; voor een bedrag van 100.000,- ko men er groenvoorzieningen in de Twentestraat en de Hoevense Kanaal dijk. Daarnaast gaat er een fietspad komen langs het Wilhelminakanaal: J- 151.000,-. Of er komen op de kruising ^St-Casper Houbenstraat bekend. Dit is afhankelijk gemeenteraad besluit in het het verkeers- en vervoers- Moeilijk hè, dat vorige fragment Ach ja, roept u nu. Vlakbij de plaats van het voorafgaande onderwerp in deze rubriek, aan het Paduaplein, stond tot 1977 Til burgs tweede volksbadhuis. Het Paduaplein. Een van die moeilijk vindbare, als het ware tussen de hoofd ten in Tilburgs volkswijken verscholen plekjes, ruimschoots van rustgevend I voorziene centra van een wijk. Zo’n plein dat een indruk van weldadige ingetogen heid maakt op de er toevallig verdwaalde fietser. Vaak zijn we niet op het Padua plein terechtgekomen: de eerste keer, een jaar of 28 gelegen stonden we er op een zaterdagmiddag, als onbezoldigd bijrijder met de Renault-bestelwagen van eierhan- delaar G., die bij een bakker op het plein enige emmers struif afleverde. Het Padua plein maakte die zaterdagmiddag in 1954 een weidse, eerbiedwaardige indruk en het enorme gebouw midden op dat plein wekte onze nieuwgierigheid. Voor- die evenwel konden bevredigen startte de eierboer zijn tweetonner echter Blijkbaar is Tilburg te groot voor het bestuur van de stad; dat ben je geneigd te denken als je nader geïnformeerd raakt over het wel en wee van de wijk Jerusalem in Tilburg. Deze wijk, gebouwd in de jaren ’48/’49, was een gemeentelijk antwoord op de woning nood na de oorlog. «Betaalbare woningen voor iedereen» was het motto en de montagebouw maakte lage huurprijzen mogelijk. Nu 35 jaar later, is de wijk een geïsoleerde buurt geworden die 436 woningen telt, opgetrokken uit grijze stenen met een toekomst die al even grijs lijkt. Grijs is in elk geval de toekomst van de flat aan rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Binnenkort, om precies te zijn 6 oktober, verschijnt een boekje over 15 jaar huize Poels. Het boekje geeft een aardig beeld van het reilen en zeilen van een opvangcentrum dat, eigenwijs als het is, regelmatig in het nieuws kwam door met •“*- problemen hadden alles te maken met Maar ook op andere manieren en niet 15 jaar in het nieuws. De bij wijze van opvangen, de werkfilosofie, de onbaatzuchtige inzet van Gerrit 1 zijn medewerkers en de mensen die in het centrum opgevangen werden dat wereldje vaak met argusogen bekeken werden. Ook de initiatieven die huize Poels e patronen in stafver- llal„oningen opge- het een bewoonbare het Frado-terrein "Jt; we willen ïning houdt met wat jn de loop der jaren wist te ontwikkelen, vaak tegen allerlei gebruikelijke patronen in, waren regelmatig aanleiding tot verhitte discussies bij de gemeente, in stafver gaderingen van welzijnsinstellingen tot zelfs in het café. Op de inhoud van het boekje gaan we overleg nodig, je leefde met de bewo- nu niet in, dat bewaren we voor de vol- ners, je wist precies waar iemand mee gende keer. Dit artikel geeft een verslag zat, wat ie wel en niet deed. Dat was van een vraaggesprek met de oprichter een goede tijd en een breekpunt is er van huize Poels: Gerrit Poels. gekomen toen Angelique, mijn vrouw, moest overstappen. We gingen privé wonen. Vanaf die tijd ging ik naar mijn werk, een heel andere benade rt de 15 jaar ring De institutionalisering is toen verdelen ajn ook begonnen. Er waren roosters, er ste penode^is moesten afspraken gemaakt worden, er moest overlegd gaan worden want je was er niet altijd meer. Ons privé-wo- nen kwam onverwacht maar gelukkig hebben andere medewerkers waaron der Johan van Langen en Joop Dinge- mans dat nog wel een tijd kunnen blij ven doen. Maar het is toen anders ge worden.» De tweede periode was een periode waarin het gevoel van erkenning kon groeien. r j ui i Lees verder op blz. 7 Schrijnend De onduidelijkheden en het gebrek aan visie van gemeentelijk beleid t.a.v. de wijk Jerusalem zijn schrijnend. Zo heeft de gemeente geen andere plannen met de flat in de Twentestraat dan enkel de flatwoningen die vrij ko men niet meer opnieuw toe te wijzen die blijven dus leegstaan. Tot hoe lang Op deze vraag moet de geme te het antwoord schuldig blijven, gaat er met de flat gebeuren I’ woord is onbekend. Wanneer wordt het Frado-terrein schoongemaakt van gif Een even simpele vraag als de voorgaande en ook hierop heeft de gemeente g antwoord. De provincie wil wel in kader 1984. De kosten van het schoonmaken Plan- 2X^3^ -nenergnLe; - wijk die vergeten schatting 1,5 miljoen bedragen. De ™r*1’ als exponenten daarvan mogen I gemeente moet daarvan 350.0)0,- be- Jat m de Twentestraat en het Fra- talen en of ze er dat geld voor over d°-terrein Relden- heeft is volgens de gemeente niet 100% Jeruzalem: een wijk die met wat zeker. Maar «Er bestaat geen gevaar groenvoorzieningen en een fietspau voer de volksgezondheid» zo meldt niet geholpen is. Slechts een strukture- diezelfde gemeente «Het terrein is af- ]e aanpak, waarbij de buurtbewoners doende afgezet». betrokken worden, is op zijn plaats. En als het terrein dan ooit schoon gemaakt is; wat gaat er dan mee ge beuren De buurt wil woningbouw, eventueel in kombinatie met kleine be drijfjes. De gemeente kan alweer geen antwoord geven op deze vraag. Niet zo lang geleden besloot de gemeenteraad zich hierover nog maar niet uit te spre ken. Alweer werd de buurt genegeerd want die wil onderhand weleens weten wat er met het Frado-terrein gaat ge beuren. Openbaar vervoer in de wijk Jerusa lem U zult geen bushalte in de wijk aantreffen. Bereikbaarheid van de wijk de altijd drukke Ringbaan Oost maakt oversteken voor voetgangers en fietsers een hachelijke zaak. De brug bij Koningshoeve over het kanaal biedt nu nog enige mogelijkheden maar ook die worden precair als in het I kader van het verkeers- en vervoers- r een verbinding gaat komen van ul «ringbaan Oost met de kanaaldijk. Fatsoenlijk wonen «Ongedierte in de flat hier is nor maal», aldus een van de bewoners, «ratten, vlooien. Dat is natuurlijk geen wonder met die rotzooi binnen. Wo ningen moeten schoon opgeleverd worden als je vertrekt. Hier in de flat in de Twentestraat neemt de Gem. Woningdienst het niet zo nauw. Ze kontroleren niet». En dat is te zien kapotte meubelrestanten, gebroken wastafels, beschimmelde muren, kozij nen waar geen raam meer inzit en dat alles in flatwoningen die provisorisch zijn dichtgetimmerd met houten raam werken die bespannen zijn met plastic. Een gezicht dat de lokale schoonheids- ...j. ._t commissie genoeg werk zou kunnen name financiële problemen. Die financiële bezorgen. steun van de lokale en landelijke overheid. «Wij willen hier fatsoenlijk wonen, minder belangrijke, kwam huize Poels de afgelopen we willen dat de flatwoningen opge- zondere v knapt worden, dat het een bewoonbare Poels en zijn medewerkers en de mensen die in het centrum opgevanger flat wordt, dat het Frado-terrein en worden, zorgden regelmatig voor ongewone gebeurtenissen die in het schoongemaakt wordt;- de gemeente rekening weer, op weg naar de vólgende afnemer. En zodoende hebben we het badhuis aan het Paduaplein nooit echt goed beke ken: het is gebleven bij dat buiten proporties grote gebouw in onze herinnering want bij ons volgende bezoek aan het plein bleek het voor meer dan de helft om zoomd met nieuwe woonhuizen en jong groen; op het plein zelf waren rondom de oude eiken een aantal prieeltjes en speeltoestellen gedrapeerd, maar enig stenen bouwwerk was niet te bespeuren. Zo blijft alleen de foto hierboven waardoor het grote gebouw der kinderflitsen tot zijn ware afmetingen is teruggebracht. Bij de fo to, die is genomen vanaf de stoep voor de Mariaschool, - nu onder meer wijkcen trum Padua - staat vermeld dat ze in 1946 is genomen. Wij wagen het omtrent dit jaartal enige twijfel te koesteren, gelet op de keurige kleding van het meisje links, het degelijk hekwerkje rondom bet plantsoentje en bovenal, gezien de aanwezigheid van enkele uit de kluiten gewassen bomen: zo kort na de oorlog, waarin immers elke boom die in de steden durfde groeien successievelijk in brandstof was omgezet, ver wachtten wij niet zo’n boomrijk pleintje - of waren onze stadgenoten ook in die tijd en in dat opzicht Brabants-braaf in het kwadraat? Met een gevoel van redelijke tevredenheid hebben we deze week nog even over het Paduaplein gekuierd; met gebruikmaking van aantrekkelijke elementen uit de bestaande entourage heeft men van dit gerenoveerde stukje oude stad iets aardigs gemaakt: wij zagen dat het tamelijk goed was. Badhuizen. Typisch een verschijnsel van het interbellum, de tijd tussen beide reldooriogen, zou u bijna zeggen. Maar dat is niet waar. Badhuizen zijn de beschaving: de Egyptenaren kenden, zo’n vierduizend jaar geleden, al koude baden en reeds ten tijde van het Midden-Rijk dat bloeide van 2133 tot vóór Christus, bezat bijna elke welgestelde burger een badkamer in zijn huis. Baden deed en doet men niet alleen om het lichaam schoon te krijgen en/of te houden, een bad wordt ook wel genomen vanwege de opwekkende uitwerking ervan - onze ochtendlijke douche maakt ons pas goed wakker - terwijl ook de heilzame of geneeskrachtige mogelijkheden van het baden zich in een zekere popidariteit kun nen verheugen, met name bij onze teutoonse buren met hun kuuroorden. Tenslotte maakt het baden bij sommige godsdiensten deel uit van het rituele handelen. Dit is bijvoorbeeld het geval in islam en jodendom, terwijl die andere religie van levantijn- se oorsprong, het christendom, de rituele onderdompeling als toelatingsceremonie tot de eigen geleden kent: men noemt dit bet doopsel. De Romeinen kenden een ware badcultuur en hier zien we die voor het eerst op grote schaal beoefend in vaak enorme badhuizen of thermen, waarvan de thermen van Caracalla te Rome in hun ruïnes nog een indruk van hun enorme omvang ge ven. Voor de Romeinen was een bezoek aan het badhuis vooral een sociale bezigheid: men ging er heen om te converseren onder het genot van vele liters van de beruchte Romeinse wijn en om af en toe een plonsje te wagen in het bijkans kokendhete cali- darium. Zo werkten deze mannen wel veelzijdig aan hun genetische achteruitgang: de wijn was zo slecht dat ze met water moest worden aangelegd; er werd veel ge dronken hetgeen evenmin bevorderlijk was voor de potentie ais het lood dat via de waterleiding in de wijn kwam. Het heet water tenslotte had een verkeerde uitwer king op de temperatuur van de testes, zodat het geen wonder mag heten dat de ware Romeinen binnen enkele generaties als volk danig op hun retour waren. Dat zoeven genoemde lood werd, in de vorm van loodwit, ook door de Romeinse dames nogal veel als make-up gebruikt en vormde de oorzaak van heel wat miskramen. In de late middeleeuwen gold de badinrichting, al of niet in de open lucht, als de ideale ontmoetingsplaats voor mannen en vrouwen met amoureuze bedoelingen. Onder invloed van het preutse calvinisme verloor het baden na de middeleeuwen veel aan populairteit, om in de twintigste eeuw in onze contreien te herrijzen als be standdeel van de volksgezondheid. Omdat vooral aan het begin van de eeuw het merendeel van de woningen in Til burg niet over een bad of douche beschikte, werden er «volksbadhuizen» ingericht: het eerste, in 1923, aan de Julianastraat en «ons» badhuis in 1925. De inrichting bij het Piusplein bezochten wij eens: het was gefilterd licht doordrongen vrij knusse, dampige ruimte waar --- twintig minuten in een douche-annex aankleedhokje mocht vertoeven. Owee als je te lang bleef, dan bonsde de meesteres der menage bars op de deur en riep: «Dubbel I tarief». Veel mocht dit de exploitatie der gemeentelijke badhuizen niet baten, want toen in 1976 werd besloten tot sluiting en afbraak van alle badhuizen in de stad, legde de gemeente op elke wasbeurt achttien gulden toe. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilbugse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het naoorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door die boekhandel uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Til burg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van boven» en «Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 27 september voor 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullingen. Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurezetel aanwezig is, willen wij u vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te geven. De winnaar krijgt van ons bericht Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderetaand Tilburgs fragment. De winnares van vorige week is mevrouw E. Dondere-Snellen, Ringbaan Oost 177,5014 GC Tilburg.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1