1*1 bil djXUoovst slaapwinkel STADS SCHOUWBURG ’S MORGENS? PUN IN UW RUG BIJ HET ÓPSTAAN VOOruithlik Da Capo met Hoofdstad Operette met «lm Weissen Rössl Nieuw seizoen Hedendaagse kunst uit Noord-Brabant Rijense Jazz Stichting 1 Rock/roll en hardrock in Lieve Hemel Zuid-Nederlands Kamerkoor in de SMEO-serie w An evening with Lee Towers Jan de Wolf aquarellen Folkkonsert uit Hongarije ’n Draad in’t donker CC 301 t Waste of Time met «La Calle «De componist» Bent-Raam- theater met comedie «Arme Cyrano 'fyebers Clipfestival muziek op video-tapes Donderdag 15 september 1983 pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER ber 1983 pagina 16 Adèles keus Brabants Orkest Gratis ogentest u Triomf der architektuur uur in de aamth Kom dan eens voor een goed bed langs bij: slaapvoodichiers i CON STANT Harlekijn Dans en Liselore Gerritsen DE RING DIE ELKE LIEFDE ROND MAAKT zal voor proefproject ijense Jazz St ling leting 1 van F plaats op zc ■indef Ziekenfondskorting krijgt overal, ook bij ons. Bovendien volledige ziekenfondsvergoedir op onze eigen oogmt j sentatie var ziekvideo. Vorig seizoen ware»jzii al ’n keer tijdens een suksesvol konsert te beluisteren in de studio-zaal. Makam es woorden om een oude, uil stijl van improviseren te beschr september iedere dag aanvraag. combineert imponist» irnber om ••-n 11.00 tot tot 17.00u. Indien er ng in het schouwburg je tentoonstelling tot ng te bezichtigen. louden, waar- uigetoverd tot Js je zin f iets an- in de dag», een to- de eerste voorstel- er in het seizoen iuwburg brengt, op i 20.15 uur in de hl, de moeder van r Elisabeth Ander- Dagelet en Ton van Karst Woud- Gallis. De C ompagnie Waste of Time speelt van avond, 15 september, om 20.30 u. in de Studio-zaal de nieuwe produktie «La Cal- le». Een voorstelling van Helma Mande- maker. Ad Rijsdijk, Wouter Steenbergen. Frits Jansen (mime). erderij Denissen - Jan de Het is geen toeval dat istenaar bij deze gelegen- erderij exposeert. Im- Denissen is een uniek in Berkel Enschot en I Tim zondag 18 om 14.00 u. en op componist» is een muziektheater- geschreven door Carla Delfos en a Susanna. Twee thema's worden in r voren gehaald. Afscheid, in iet iets nieuws begii- nemen van iets eid en waarneming: >mt te weten en denkt te g Openingstijden di. t/m za. van 21.30 u., zo. van 13.00 tot 17.00 u. 's avonds een voorstelling J - complex plaatsvindt, is c een uur na de voorstelling Kom kijken bij Juwelier - Horlogee Schouwburgring 27, Tilburg _ll af in de toeristen- -sB.j ober Leopold komt a. kort om aan de wensen van alle pianokor, voldoen. Toch is het niet het werk door de «De stuk, Selma het stuk naar de zin van met iets nieuws beginnen en daarmee afscheid nemen van iets ouds en het thema waarheid en waarneminghoe meer men komt te weten en denkt te gaan begrijpen van de componist, des te meer vragen worden er opgeroepen en des te minder houvast krijgt men. Het stuk verhaalt over een componist die plotseling stierf, op 30-jarige leeftijd (doodsoorzaak onbekend) en over zijn nala tenschap zijn muziek, zijn vrouw en doch ter en zijn minnaar. «De componist» bestaat uit een heleboel fragmentarische momenten, een soort strip, waarvan de structuur weliswaar wordt ge vormd door de gebeurtenissen rond de drie elementen uit de nalatenschap, maar waarin het eigenlijk gaat om de associaties daarbij, die bij iedere scène door de spelers op achtergrond worden uitgebeeld. Het e ook helemaal i om zijn dood, maar een aanli andere mensen anderen. De m rijk bestanddeel, r NCR-Handelsblad «De Capo fraai zang en toneel». Aan «De comf wordt door dertien acteurs meegewen «De componist» komt op 16 septeml 20.30 u. in de studiozaal. HOOGERS OPTIEK OOGMEET- KUNDIGEN KONTAKTLENS- SPECIALISTEN BESTERDPLEIN 31 spelen. t je zelf, trek sren aan en of op die istaande zaterdag Lieve Hemel! Op zaterdag 24 september kunnen de hardrockers hun hart ophalen. Er treedt dan namelijk de Tilburgse hard- rockformatie op «Red Dragon» in Lie ve Hemel. Hardrock en volume ten top! Volgens de groep produceren ze een keiharde betonnen bunker van eigen (power)werk met een achtergrond van synthesizers. Als laatste: er wordt binnenkort de «grote griezelavond» gehouden in Lieve Hemel wordt omgetov the horror house of H’beek. Al hebt om mee in te richten - of ders engs te doen - neem dan contact op met: Trefcentrum «Lieve Hemel», Holstraat 4. Hilvarenbeek. Vorig seizoen speelde A dele twee keer voor een uitverkochte studio-zaal. Vandaar dat de schouwburg Adèle nog een keer terughaalt, maar nu in de schouwburg-zaal, met haar suksesvolle soloprogramma «Adèles keus». Vrijdag 23 september om 20.15 uur. Toneelgroep Perspektief brengt op don derdag 22 september om 20.15 u. in de schouwburgzaal het toneelstuk «'n Draad in 't donker» van Hella S. Haasse. Dit is een toneel-op-toneel-produktiepubliek en spelers op het toneel van de schouw burgzaal. Het eerste koffiekonsert van de SMET in het nieuwe seizoen wordt verzorgd door twee zeer bekende solisten: Bernard Kruysen (zang) en Gérard van Blerck (piano). Het konsert vindt plaats op zondag 25 september g «meesterlij- om 12.30 uur in de foyer van de schouwburg- sterlijk stuk» zaal. Lieve Hemel gaat de komende we ken weer op de heavy »-toer, dus alle rock/roll- en hardrock-liefhebbers op gelet. Om te beginnen is er komende za terdag weer de rock/roll-avond, een avond vol swingende rock/roll, vetkui- ven en motoren. Er zal ook een nieuw bandje uit Hilvarenbeek sr' Maar de avond maak je dus allemaal je rock/roll-kler kom in die roze Cadillac zwarte Harley aans vanaf ??.00 uur naar I 3 24 sej rs hun i De Hoofdstad Operette speelt twee avon den de zeer bekende operette «lm Weissen Rössl» van Ralph Benatzky. Dat gaat gebeu ren in een regie van Alexander Pichler, op zaterdag 17 en maandag 19 september om 20.15 uur in de schouwburgzaal. De choreo grafie is van Gerhard Senft en in de hoofdrol kunt u Marga de Boer, Ton Hofman, Antoni Wink, Germaine Compier, Jan Handerson, Jacco van Renesse, Henk Boelhouwers, Ani ta Heins, Johan van der Zalm en Lily Loer- kens zien en horen. «De nacht, de moeder van de dag» «De nacht, de moeder van neelstuk van Lars Noren, is d„ ling die het Publiekstheater '83/ '84 in de Tilburgse schouv maandag 26 september om schouwburg-zaal. «De nacht, de dag» wordt gespeeld door sen, Pierre Bokma, Hans Lutz. De regie/ vertaling is van Karst stra en het toneelbeeld is van Paul Gal Liselore Gerritsen op reis met danseressen van Harlekijn Dans (Marjolein Elsink, Caro line Dokter, Manon Genis en Kathinka de Visser). Een programma met de schijnwerpers op de vrouw. Zaterdag 24 september om 20.15 uur in de schouwburgzaal. «een verzameling die uiteindelijk een kwali tatief en representatief beeld geeft van de ontwikkelingen van de beeldende kunst bin nen de provincie». Een tweede richtlijn was de vraag deze aankopen zo te doen, dat zij zouden kunnen worden gegroepeerd in op zichzelf betekenisvolle tentoonstellingspak- ketten. Het eerste deel van de opdracht is al snel beperkt tot twee belangrijke gebieden de schilderkunst en de zogeheten concep tuele kunst. Uiteindelijk ontstond een geva rieerde collectie, die laat zien wat de beel dende kunst in de provincie Noord-Brabant op de genoemde deelgebieden eind jaren ze ventig betekende en bezig hield. Tentoonstelling van de provinciale kunst- aankopen in 1981. Werken van Bert Her- mens, Pieter Stoop, Peter John Voormeij, Pieter Elzinga, Anke Reevers, Johan Claas sen, Theo Kuypers, Dirk Oeghoede, Wil- lem-Jan Kers ten, J.C.J. van der Heyden, Alexander Korsmit, Henk van Rooy, Jan de Bie. Adriaans. Guido Lippens, Bert Loerak ker. Mario Dijsselbloem, Jaak Frenken, Kars Persoon. Peter Kantelberg, Toos Naus, Cyril van Hattum, Leo Mennen, An ton Coppens, Frank Couteaux, Peter Thijs, Gerard Hendriks, Magriet Kemper, Marius Boender, Hendrik Geraedts, Paul Dijk, Hans Biezen, Sef Peeters, Teun Hoeks, Toi- ne Horvers en Moniek Toebosch. Wegens het overweldigende sukses vorig seizoen maakt Lee Towers weer een toer- nee langs de Nederlandse schouwburgen. Vanzelfsprekend is hij ook te zien in de Tilburgse Stadsschouwburg op dinsdag 20 september om 20.15 uur in de schouw burgzaal. Plannen De Rijense Jazz Stichting gaat met alle vertrouwen haar zesde seizoen te gemoet, waarbij uiteraard veel zorg aan de inmiddels bekende zondagmid- dag-concerten zal worden besteed. Er zijn nog meer plannen: in samenwer king met de Stichting Jazz Meeting Tilburg wil men het komende jaar de schooljeugd gaan benaderen. Plannen bestaan hiervoor al enkele seizoenen, maar het bekende geldgebrek en man/ vrouwkracht hebben een en ander steeds naar de achtergrond verwezen. I In Nederland zijn clips vooral bekend door vertoning in popmuziekprogramma’s op de televisie. In andere landen (met name in Engeland en de VS) worden clips veelvul dig geprogrammeerd in discotheken. De beperking in tijd (ca. 3 min.) en de com pactheid, die daarvan het gevolg is, stimule ren de clipmakers tot efficiënt beeld/tijdge- bruik. Juist dié visualisering moet worden I gevonden die optimaal bij de muziek past, zowel in promotionele als in artistieke zin. Clips zijn daardoor als geen ander medium geschikt om het beeldgebruik van een be paalde (subcultuur te illustreren. i Mede dank zij een aantal platenmaatschap pijen en de Rotterdamse Kunststichting, kan nu een programma gezien worden dat vooral is samengesteld op beeld en inhoud en is ingedeeld in 16 categorieën. Video-activiteiten in het kaffee. Openingstijdenhet aangekondigd pro gramma wordt dagelijks om 14.00 u. gestart (beh. ma.), op aanvraag kunt u de aange- kondigde tapes bovendien bekijken dinsdag I t/m zaterdag van 11.00 tot 21.30 u. en zon dag van 13.00 tot 17.00 u. Toegang gratis. «Arme Cyrano» wordt gespeeld door Ka rei Vingerhoets, An Nelissen, Eric Kerre- mans, John Wilaert, Roger van Kerpel, Bart van Broeckhoven en A’leen Coore- man. De vertaling en de regie is van Wal- KOIIieKOnSert ter Tillemans. Óp vrijdag 16 september om 20.15 u. in de schouwburgzaal. Deze prachtige comedie over de liefde in een flitsende bewerking van PavelKohout, ging vorig seizoen te Antwerpen in het Raamtheater in première. De pers had niets dan lof voor deze voorstelling «meesterlij ke vertolking van een meesterlijk stuk- «virtuoos, briljant, staande ovatie ver- kr diend». Een onbetwistbaar hoogtepunt in UDlieKSUieater: het Vlaams toneelgebeuren. Er waait een frisse eigentijdsheid door dit 19de-eeuwse verhaalalhoewel Cyrano de Bergerac verliefd is op zijn nicht Roxane, verhindert de gedachte aan zijn groteske neus hem het haar te vertellen. Als zij ver liefd wordt op Christian, een jonge kadet in Cyrano’s compagnie, stelt de muzikant- dichter-degenheld-filosoof al zijn talent tot Christian’s beschikking. Roxane is verloren, maar wanneer Christian in een gevecht ge dood wordt, neemt Cyrano zich voor nooit te onthullen wat zijn aandeel was in de vrij age. De rest van het verhaal is te raden. Tijdens het Recital zingt het Zuid- Nederlands Kamerkoor Hodie Chris tus Natus Est van Heinrich Schütz 1585-1672. Dixit Dominus-psalm 109 van Claudio Monteverdi 1567-1643. Laudate Pueri van Marcin Mieczewski 1651. De achtste uitvoering van de SMEO-serie zal plaatsvinden op zon dag 25 september a.s. ook in de Petrus kerk te Oisterwijk, aanvang 16.00, uur waar dan Liliana Medici Turrini Italië een orgelconcert zal verzorgen. In november 1982 vond in het Lijnbaan- ‘•""trum in Rotterdam de manifestatie plaats. Het was (voor Nederland) ïrste uitgebreide en analytische pre- itie van eigentijdse promotionele mu- In november 1980 zorgde Lee voor een kleine revolutie in de Nederlandse amuse- mentswereld. Hij toonde het lef om de Rot terdamse Doelen voor zich op te eisen voor een avondvullend konsert. Dit konsert was in alle opzichten meer dan geslaagd te noe men, en Lee besloot om bijna een jaar later opnieuw een konsert te organiseren, ditmaal in theater Carré. Deze avond overtrof Lee in een klap zijn voorgaande sukses in Rot terdam. Wegens dit enorme sukses werd besloten om een konserttoemee langs de Nederland- schouwburgen te organiseren. Lee Towers zal worden begeleid door het voor deze gelegenheid versterkte orkest van Freddy Golden, tevens uitgebreid met een backing-group. Het show-ballet van Penney de Jager omlijst Lee Towers in de musical achtige nummers. Turks Specialiteiten Restaurant Hartveroverend, lekker, k z sfeervol en gezellig! N. Kortan De slaapvoorllchters voor het Hart van Brabant Schouwburgring 25, Tilburg - Tel. 422122 's Maandags gesloten - Donderdags koopavond 10 jaar Boerder Wolf 50 jaar. juist deze kuns heid in de Boerder mers, Boerderij stukje Brabant wie getuigt er meer van liefde voor het in honderden jaren gegroeide, sfeervol le stukje Nederland dat Midden-Bra- bant heet dan Jan de Wolf in zijn aqua rellen. Het seizoen '83-'84 is gestart met de grote tentoonstelling «Hedendaagse kunst uit Noord- Brabant». Deze tentoonstelling door de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting en het Noord- brabantse Museum, omvat provinciale kunstaankopen die in 1981 zijn gekozen. De be langrijkste reden tot het organiseren van dit project was het afscheid van de heer J.D. van der Harten als Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Deze tentoon stelling vindt plaats in alle drie de expositieruimtes van het vernieuwde schouwburgcom- De tentoonstelling bevat werken van 37 Brabantse kunstenaars. Het beheer van deze collectie is door de provincie toevertrouwd aan de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting en het Noordbrabants Museum. Een opti male. min of meer definitieve vorm van pre sentatie. zal eerst mogelijk zijn in de nieuwe huisvesting van het Noordbrabants Mu- De opdracht aan de «Adviescommissie Pro vinciale Kunstaankopen» hield in dat de aankopen de basis moesten vormen voor Het programma tijdens de dienst is: Missa O magnum Misterium van To mas de Victoria 1548-1611. Na het in- tredelied O Nata Lux van Tomas Tal lis 1505-1585 en zal na de tweede le zing het Ave Maria ook van de victoria worden gezongen, alsmede van deze componist tijdens de collecte het mo tet O Magnum Misterium. Tijdens de communie zingt het koor Ubi Caritas van Maurice Duruflé - 1902 en Domnik van Egil Hovland 1924. De operette speelt zich plaats St.-Wolfgang. De ol handen te k-J gasten te voli dat hem van slag brengt, maar zijn grote de voor zijn bazin, Josepha Vogelhr Haar voorkeur gaat echter uit naar de pathieke advokaat dr. Siedler. Maar i loop van het stuk ziet Josepha in dat Siedler van een ander houdt en besluit I-eopold haar hand te geven. Zo uc, ook nu ween eind goed, al goed. Al is je naam Killroy, als je geen geld hebt, zal je desnoods voor Janlul moeten spelen om het te krijgen. Zeker als je Gutman’s hoertje Esmeralda wilt ontmoe ten, Gutman, die in dit godvergeten oord I aan de touwtjes trekt. En als je dan in je apepak de anderen hebt vermaakt, blijkt het ongenoegen waar je zo op vlaste, nauwelijks meer dan geritsel en bankpapier (terwijl de I wereldwijze Esmeralda je mooi als bink op je nummer zet). En Gutman Die trekt aan I de touwtjes en int het geld. De voorstelling «La Calle» bestaat uit vier stukken, elk gemaakt door één van de vier spelers van de Compagnie, telkens geba seerd op dezelfde twee scènes (block zes en block twaalf) uit het toneelstuk «Camino Real» van Tennessee Williams. «Bugia» werd gemaakt door Helma Mandemaker. «A sense of shame» door Wouter Steenber gen, «Dans van een bokser» door Frits Jan sen en «Aurora» door Ad Rijsdijk. Triomf der architektuur is een voorstelling van Ton Pompert, gemaakt in opdracht van de Rotterdamse Kunststichting/ Lantaren/ Venster ten behoeve van de slotmanifestatie van Architecture Internationale Rotterdam (AIR) in december 1982. Begin 1983 is de voorstelling verder ontwikkeld. De visie van een man die weet hoe het zit. Tekst/ideepresentatie: Ton Pompert. Vrijdag 23 september om 20.30 uur in de studio-zaal. Het Brabants Orkest verzorgt op dinsdag 2 7 september een zeer gevarieerd programma. Het konsert wordt geopend met de martiale Meistersinger-ouverture van Wagner. Verder staan op het programma: de tweede symfonie voor groot orkest van Jo van den Booren, het ■tianokonsert in a van Edvard Grieg, gespeeld 5--. Cs Libanese pianist Abdel-Rahman El- j lief- Bacha en de suite uit Prokojjevs ballet Romeo Ihuber. en Julia. Musical «Man of SÏrM la Mancha» -*■ De Nederlandse Opera Stichting brengt op woensdag 28 september de musical «Man of la Mancha». In de hoofdrollen spelen o.a. Jon Thorsteinsson, Maarten Flipse en Ans van Dam. De musical is geschreven door Dale Wasserman en Joe Darlon. De muziek is van Mitch Leigh. De regie is in handen van Rho da Levine en de voorstelling wordt begeleid door een ensemble van vijftien musici. Jan de Wolf beheerst - en daar is niets op af te dingen - het technisch moeilijke aquarelleren perfect. Opval lend in zijn werk zijn de vele kleuren groen. Tekenleraar is zijn vak, maar even zeer zijn hobby. Hij wil vooral anderen leren kijken, iets wat in zijn ogen veel belangrijker is dan leren tekenen. Vol gens dit principe begeleidt hij al 10 jaar «de tekenclub». «Ik werk niet cur sorisch; er moet.vrijheid in zo’n club zijn. Vriendschap is erg belangrijk. Zo haalt de tekenclub zeker zijn 25-jarig jubileum», zegt hij zeer kordaat en niet zonder enige trots. De expositie wordt op vrijdagavond 16 september om 21.30 uur geopend. Gastspreker is Evert Grosfeld. De Smaal Town Dixie Kids zorgen voor de muzikale omlijsting. De expositie is te bezichtigen tot en met zondag 2 ok tober. U bent van harte welkom. Ope ningstijden: ma. t/m do.: 20.00-22.00 uur; zo.: 13.00-17.00 uur. Zondagmiddag 18 september a.s. opent de Rijense Jazz Stichting het nieuwe jazz-seizoen in Rijen met een bijzonder orkest. In de grote zaal van «Tivoli», Stationsstraat 83 te Rijen, zal vanaf 15.00 uur de Poolse formatie Old Metropolitan Band optreden. Dit or kest uit Krakau werd in 1966 opgericht door de huidige leider van het orkest Andrej Jacobiec. suksesvol koinsert te beluisteren in de iio-zaal. Makam es Kolinda zijn twee >rden om een oude, uit Perzië afkomstige I van improviseren te beschrijven. De groep brengt een synthese van ener zijds folkmuziek uit Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië en anderzijds akoestiese, improvisationele jazz. Dit laatste maakt een optreden van Makam es Kolinda zeker ook interessant voor een grote groep jazz-liefhebbers. Makam es Kolinda speelt in de volgende bezettting: Péter Dabasi (mandoloncello, gadulka, viola, zang), Szabolcs Szoke (ga- dulka, viola), Eszther Matolcsy (viool, viola, zang), Zoltan Krulik (gitaar, perkussie, zang), Endre Juhasz (hobo) en Péter Kosze- gi (bas). Dit toneelstuk uit 1963 is gebaseerd op het beroemde mythologische verhaal over de Minotaurus, een god (half mens, half stier), die gevangen zit in ’t labyrinth van koning Minos van Kreta. Jaarlijks moeten aan deze god mensenoffers worden ge bracht. In ruil daarvoor schenkt de Mino- Dit seizoen is opnieuw een reeks folkkon- taurus de Kretensers rijkdom, voorspoed en serten door de Stadsschouwburg Tilburg macht. georganiseerd. Het eerste konsert in deze Regie Willem van de Vrande. Spelers reeks wordt op zondag 18 september om Will van Daal, Ellie de Kanter, Greet van 14.30 uur in de studiozaal gegeven door de Olphen, Meindert Hoogendijk, Jos Tuer- Hongaarse folk-jazzgroep Makam es Ko- lings, Sjak Nouwens, Henk van Turnhout, linda. Berry van Ostaden en Dirk-Jan Tilborghs. Decor Josee van Hees. Zondag 18 september a.s. zal het zeer bekende Zuid-Nederlands Kamerkoor uit Tilburg de zevende uitvoering van de SMEO-serie voor hun rekening nemen. Het koor zal in de Petruskerk te Oisterwijk de dienst van 11.00 uur opluisteren en na afloop hiervan een recital verzorgen. Medewerking hieraan verlenen naast het Zuid-Nederlands Kamerkoor; Riet Staudt - Groenemans-orgel, Hans Bol - viola da gamba en Piet Kramer en Frank van der Schoot - blokfluit. Dit jaar zal voorzichtig worden gest met een proefproject in Tilburg, wa na de Rijense Jazz Stichting wil probe ren de pfaatselijke basisscholen in te schakelen en om medewerking vragen. Voor belangstellenden die op de hoogte willen worden gebracht van de aktiviteiten van de Rijense Jazz Stich ting, het secretariaat (01612-4761/ 6490) zal graag alle informatie ver strekken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 17