T entoonstellinq A RIJF de bedrijfstak :ursus in o.a.: IJK, DA -1 I I I 15,. >ed Veel mogelijkheden bij Tilburgse balletscholen I 1398 >o baas Het leven een dansfeest Nieuwe studio elektronische Grandioze kleurentelevisieaanbieding Internationale Kunstmanifestatie Muziekhuis steentijd naar l c,ari Oliemeulen >g VERSE SUPER-MOSSELEN Baanlozencentrum GRUDDIG EVEL EETGEZ0NDEETV1S Paul Clark in Theater het Heks stoomtijd» in «Van Tentoonstelling de schoolplaten van Koekkoek Een kijkje achter het witte doek [eren deJEVEL neldruk soonlijke en jn tegen vocht, vergelen, olie, aal sealproces lagen plastic- ••Boesschoten fcf EN I muziek Tilburgse muziekschool er 1983 pagina 10 Donderdag 15 september 1983 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER AANBIEDING FILMVERHUUR VHS BEL 3 FILMS 1 WEEK R.G. 'ILBURG in huis voor 2-spc en kf Adviesprijs f 1898,- Onze speciale prijs Met volledige garantie van 12 maanden (ook op voorrijden en arbeidsloon) Eigen technische dienst Oude Kerkstraat 9. Tel. 013/420986 Brons van Jana Paroubek. 11014. STEEN I Birke Mi p.m. Voor de echte visliefhebber zijn er weer 2261 VISSPECIAALZAAK BESTERDRING 2? TILBURG, TEL.420424 Ook leverbaar met teletekst Meerprijs 300,- 51 cm - Supersound uitvoering afstandsbediening met 30 X voorkeuze 4 luidsprekers licht noten kastuitvoering Wilde eenden )reidere irsussen moderne dans am-techniek) isex- tvt en voor He prijst verve serei gie-c ren Jul. v. Stolbergstraat 7 Tilburg 013/363049 »rk 50-423622 /rijdags) ’n wild begrip ologie moet 1 ver- tudio n de >ouw los- ling 311e- van een 5 uit maker jazzt emie 'estaurantbedrijf, tnuari 1984 maken. :lke lid- Wllhelmlnapar (wij bezorgen vr I 3/8/03/37 \riftelijk mogelijk. 1014. Op vrijdag 16 september 1983 zal de Engelse acteur Paul Clark twee solo voorstellingen geven in Theater het Heks. uv ..vllUUl, compleet a hier terech gegeven d< Moens en siek, en voor Brochure voor de schooljeugd Ook aan de meer bekende onder werpen uit de Tilburgse archeologie, zoals het Kasteel van Tilburg en de grafheuvels op de Rechte Heide, wordt »vo^EN cs, Lannerstraat 1, 013-551171. i zijn ifesta zijn 'oordi aquarel marmeren, bronzen i. keramiek, sieraden. Ruimteavonturen vol met speciale ef fecten, agenten in New York die koel bloedig de onderwereld te lijf gaan en nog tijd hebben om adremme c kingen te plaatsen en gefrust liefdesparen die elkaar reeks verwikkelingen I verhalen waarmee de steeds volle zalen trekken. evensduur en :achet. Hoefstraat 145 - Tel. 432163 18 en 19 sep- -”n negende mtatie. On zijn dan in digd met dien, li- STOOM l Wie herinnert zich niet uit zijn lage- re-school-tijd de wandplaten van Koek koek. zoals «in sloot en plas» en «in het bos»? Onder de titel «Dieren in hun omgeving» besteedt het Noordbra- bants Natuurmuseum aandacht aan de ze nog niet vergeten platen. destijds gelokali- jenaamdé koepelkamer. lie echter vanwege de 5ruikt werd t muziek en opmer- o streerde pas na een hele kunnen vinden: bioscopen nog De Tilburgse zo eens bekijkt wat zij ber zich niet hoeft te v< ken iets met dans te gaan doen, of zij, die er hebben nu een goede gelegen! de Vroe de volkouc (voor kinderen van vijf tot acht) aerobic ontbreekt niet. Tijdens h mend dansweekend worden er lessen I gegeven door enkele gastdocenten, gelijl waaronder Maria More, Toos Mut- de o saers en Noes Fiolet. Men kan ook bellen voor een gratis proefles. Kennismakingspakket Een andere, goede gelegenheid om de verschillende dansvormen beter te leren kennen vormt het kennisma kingspakket van het Danshuis o.l.v. Nora van den Eeckhout. Dit pakket is speciaal samengesteld voor hen die geen, of een beperkte ervaring hebben in dans. Binnen één seizoen krijgt men de kans kennis te maken met vier ver schillende, veel beoefende dansvor men. In dat seizoen krijgt men acht lessen klassiek van Elselien Zeeuwen, acht lessen moderne dans (gebaseerd op de Graham-techniek) van Enny Aan de Tivolistraat 8 wordt op het ogenblik druk gewerkt aan een totaal vernieuwde studio. 1 oktober dient de zaak geklaard te zijn. Dan beginnen namelijk de nieuwe cursussen. Er is dan een zeer complete en up to date uitrusting voorhanden ten behoeve van het lesgeven en voor het zelfstandig werken van cursisten. exposanten behoren o.a. Don ma Paroubek, Poen de Wijs, 5 Bierenbroodspot, Bruno ri, Herrera, Teje van Hof- Moonen, Escalona, Mi nn, Waring. Tijdens het een aantal van deze kun- balletscholen zijn weer gestart met een nieuw seizoen, en als men j allemaal bieden, blijkt al ras dat de Tilburgse dansliefheb- /ervelen het komende jaar. Vooral mensen, die er over den- en, of zij, die er gewoon wat meer vanaf willen weten, iheid, meerdere zelfs. In het weekend van 17, 11 tember beleeft Den Bosch z Internationale Kunstmanifc geveer vijftig kunstenaars galerie Hüsstege vertegenwoor schilderijen, gouaches, tho’s, etsen, m houten beelden. >ol is goed aan de lar is er voor de 5- ;rvak oriëntatie dans leerlingen tot zeven vanaf die leeftijd iertien jaar jazzbal- ipdansen gege- -essie en is a pupillen Op donderdag 15 septc retgroep Purper op. Purper was beste groep, voorwaar geer chen maken en dat lukt ze weer aandacht besteed. Als begelei ding van de tentoonstelling zijn tek sten beschikbaar die een overzicht ge ven van de Tilburgse archeologie. Spe ciaal voor de schooljeugd (brugklas-ni- vo) is een eenvoudige brochure ver vaardigd met als titel «Wat is archeo logie?». Voor diegenen die een scriptie of werkstuk maken, is de brochure gra tis. Voor anderen kost hij een gulden. Ook andere informatieve teksten zijn in de Oliemeulen te koop of te raad plegen. Hegemonie De Amerikaanse filmindustrie brengt al bijna driekwart eeuw een enigzins geromantiseerde versie van de Amerikaanse levensstijl op het doek. Niets duidt erop dat aan deze hegemo nie een eind komt. Bijna de helft van alle films die in Europese filmzalen vertoond worden, I zijn van Amerikaanse makelij. Dit heeft rampzalige gevolgen voor de Europese filmindustrie en daar komt nog bij dat het aantal filmbezoekers de afgelopen 25 jaar door de opkomst van T.V. en de video in de verschillende lid-staten is teruggelopen met 57 a 91%. Met ingang van 11 september is in de Oliemeulen aan de Reitse Hoevenstraat een nieuwe presentatie van archeologische vondsten te zien. Centraal staat deze keer het thema «steen en stoom». Enige tijd geleden deed de afdeling archeologie van de gemeente Tilburg een onderzoek bij het Momers-complex aan de Goirkestraat, het toekomstige Textielmuseum. De resultaten van deze opgraving zijn nu beschikbaar. Met behulp van tekeningen en foto’s wordt hiervan een beeld gegeven. Deze opgraving in het tijdperk van de stoomindustrie was aanleiding om het andere uiterste van de Tilburgse industriële geschiedenis ook eens te belichten. Zevenduizend ;!»ar geleden namelijk was het huidige inoustrieter- rein-noord ook al een centrum van be drijvigheid. «Vuursteensmeden» ver vaardigden toen op deze plaats duizen den pijlpunten en andere werktuigen van vuursteen. Vaak zijn dit ware mi- niatuur-kunstwerkjes, met grote preci sie en vakmanschap vervaardigd. Deze gereedschappen werden ge- Paul Clark, ooit naar Nederland ge haald door mimespeler Will Spoor om samen met hem en de Amerikaan Craig Eubanks de groep Onk Theater Overal te vormen, brengt om 20.30 uur de voorstelling «Harmonica Monday» en om 22.00 uur «Something Else». In «Harmonica Monday» presen teert Paul Clark het archetype dat langzamerhand bij Onk ontstond: een pias, die eindeloos met hetzelfde in de weer kan zijn zonder dat het een zinnig resultaat oplevert. In «Something Else» speelt hij de accountant, die zijn humor vindt op het raakvlak tussen pechvogel en clown. Clark heeft in deze voorstelling een «grand finale» in petto, want om met de oude vertrouwde standstoel nog iets leuks en origineels te beden ken, moet men werkelijk een creatief virtuoos zijn. Theater het Heks Tilburg Noord, tel.: Naast de schilderijen zelf, voorzien van uitvoerige toelichting, is ook een aantal van de afgebeelde dieren ten toongesteld. Van de oude schoolplaten zijn re- produkties te koop op briefkaart en op posterformaat. en de stagelessen die op het conserva torium door leerlingen worden gege ven, is er ook nog Terra Nova met een aantal cursussen. Marie-Louise Wille men verzorgt hier cursussen danst pressie, Carla Kivits geeft jazzballet Alma Verhagen volksdansen, ook t kinderen van tien tot vpertien jaar. Redelijke verhouding De prijzen van de verschillende scholen staan bij vergelijking in een re delijke verhouding tot elkaar. Bij de een is het wat duurder, maar daarvoor krijg je dan bv. een langere lesduur (die varieert van 50 tot 90 minuten), hogere kwaliteitsnormen of een betere accommodatie. De meeste lessen wor den ’s avonds gegeven, voor kinderen vaak op woensdagmiddag. Dus, als u er interesse in hebt, er is keus genoeg, en nu is het een goed moment om ken nis te maken met al die verschillende dansvormerf. Door zowel groei van de afdeling lichte muziek als de afdeling elektroni sche muziek werd voor beide afdelin gen de bezettingsmogelijkheden van deze ruimte te beperkt. De directie kwam toen met een inventieve oplos sing. Door interne ruimteherverdeling komt er nu een studioruimte die volle dig beschikbaar zal zijn voor lessen en opnames. De koepelkamer zal nu voortaan alleen gebruikt gaan worden door de afdeling lichte muziek. Nieuwe studio De huisvesting voor deze studio heeft men gevonden in een van de grootste kamers in het hoofdgebouw op de eerste verdieping. Naast een betere ruimte worden ook de faciliteiten van de studio aanzién- lijk verruimd. In het vervolg kan men opnames maken op 8, 4 en 2-sporenrecorders. Voor synthesizers en keyboards kan men gebruik maken van instrumenten van Arp, Körg en Sacio. Ook een van de meest toegepaste studiotechnieken, de zogenaamde tijdsvertragingstech- niek (time delay) waarmee een waar scala aan klanken te verkrijgen valt, gaat tot de nieuwe mogelijkheden be horen. Hiervoor heeft men de uitge- breidste Korg digitale delay line be steld. Als laatste maar zeker niet de onbelangrijkste uitbreiding heeft men in eigen beheer een uniek modulair systeem ontwikkeld voor elektronische muziek. Dit bestaat uit een grote hoe veelheid modulen, zowel analoog als digitaal, waarvan de meerderheid kan functioneren onder microcomputerbe- sturing. De filosofie De studio is zodanig opgezet dat ze geschikt is voor een aantal richtingen binnen deze muzieksoort. Zo kan men bijvoorbeeld werken met de zoge naamde klassieke elektronische tech nieken als tapemanipulatie en tape- montage, filtering en ringmodulatie etc. Er zijn echter ook uitgebreide mo gelijkheden voor de zogenaamde span- ningssturing, beter bekend als voltage control, voorhanden. Degenen die de studio willen benutten als meersporen- keyboardstudio kunnen ook aan hun trekken komen. Maar ook met de nieuwste digitale technieken kan men er zich creatief bezighouden. Nieuwe cursus Gebaseerd op de mogelijkheden van deze studio gaat er 1 okt. dan ook een nieuwe cursus van start, «Werken in een studio voor elektronische muziek». In deze cursus krijgt men een basisvor ming in studiotechnieken, waarbij ook de theoretische ondergronden niet worden vergeten. Voor gevorderde cursisten bestaat de mogelijkheid tot zelfstandig werken in de studio. Nadere inlichtingen kan men ver krijgen bij de administratie van de Til burgse Muziekschool, Tivolistraat 6, 5017 HP Tilburg. Telefoon: 013 - 354055. Zaterdag 17 september is er op de muziekschool een introductiebij eenkomst van de afdeling elektroni sche muziek. Van 10.30 uur tot 13.30 uur is daar iedereen welkom voor uitgebr informatie over de diverse cun elektronische muziek. een reeks T.V.-programma’s te r In deze programma’s krijgt elk staat.de kans om kijkers in de rest van de Gemeenschap te laten zien wat de nationale filmindustrie presteert. Mayer, acht lessen jazz van Cesareo Jean Louis en acht lessen dansexpres- sie van Nora van den Eeckhout zelf. Voor Idnderen van vier tot twaalf jaar heeft zij a.s. woensdag 21 september een open middag vanaf 14.00 uur. Ver der geeft Nora dansexpressie voor kin deren, voor volwassenen/beginners, voor gevorderden en een cursus dans en bewegingstheater voor volwasse- n**n. Interessant hierbij is, dat de krea- teit en de improvisatie, erg belang- ten in de dansexpressie, hier dienstbaar worden gemaakt aan het gezamenlijke theatrale produkt. Open lessen Bij Studio Sylphide bestaat de mo- dijkheid een proefles mee te doen, of uv open lessen bij te wonen, die tel kens in de week, voorafgaand aan de schoolvakanties, plaats vinden. Het plezier van de leerlingen staat voorop in deze goed geoutilleerde balletschool o.l.v. Nelly van Oers van Poppel. Door Het begin Zes jaar geleden kreeg de Tilburgse Muziekschool als een van de eerste scholen in Nederland de beschikking over een studio voor elektronische mu ziek. Dat werd mede mogelijk gemaakt door een inrichtingssubsidie van het Anjerfonds Noord-Brabant. De basisapparatuur was toen een opnamemogelijkheid op 2 en 4 sporen met een 8-kanaals-mengpaneel. Voor de specifieke elektronische technieken beschikte men over twee grote Arp 2600 synthesizers. De studio werd seerd in de zoge Een ruimte die krappe behuizing ook gebr voor ander lessen aks lichte improvisatie. Oorzaken, oplossingen De commissie voor cultuur van het Europees Parlement heeft zich over dit vraagstuk gebogen. De Franse liberaal Marie-Jane Pruvot gaf in een rapport de oorzaken van de crisis aan en even tuele oplossingen. «Boosdoeners» zijn volgens het rap port de «majors», een groep grote Amerikaanse bedrijven die de filmin dustrie in Europa behéersen. Deze or ganisaties spenderen kapitalen aan re clame en zetten bioscopen onder druk alle films die zijn distribueren af te ne men. Daarbij wordt zelden rekening gehouden met het feit dat veel van de ze films eigenlijk alleen geschikt zijn voor de Amerikaanse markt. Zo blijft er weinig ruimte over voor de Europe se produkten. In het verslag worden een aantal aanbevelingen gedaan waaronder het oprichten van een Europees distribu tienet en financiële steun aan een Europees filmfestival om de Europese film meer aan bod te laten komen. Ook de Europese Commissie draagt de Europese film een warm hart toe. Ze heeft een plan voorgesteld om sa men met nationale televisieomroepen <1 I" - tember om 20.30 u. treedt in het Baanlozencentrum de caba- s op het Cameretten-cabaretfestival ’81 in Delft de sn kleinigheid. De groep wil vooral mensen aan het la- e prima. Het Baanlozencentrum is te vinden in de Volt- straat op nummer 18. de aanwezigheid van een sauna boven de school, kan men van een les ook een avondje uit maken. Men kan :ht voor jazzballet, dat wordt door Anemie Horsten, Wendy n Cristel van de Sande, klas bewegingsleer, onderwe zen door Marieke Fonken en Barbara van Rijen. Verder staat er aërobic op het programma, beatballet en kleuter- ritmiek (van vier tot zes jaar). Muziekschool Op de muziekschool kinderen gedacht. Daai en 6-jarigen het leer en muziek, voor k jaar dansvorming, klassiek en vanaf de let. Verder wordt er tap ven, volksdansen, dansexpres: er een workshop dans, waarin samen improviseren. Behalve de vele sportscholen die aerobic, jazz- of klassiek ballet geven, bruikt door jagers uit de steentijd. De vindplaats werd in de jaren zestig ont dekt door amateur-archeologen. Van de verzameling die zij bijeenbrachten, is een deel uitgeleend aan de gemeente en nu voor het eerst in de Oliemeulen te zien. De Stichting Tilburgs Danscentrum organiseert bv. weer een dansweekend op a.s. zaterdag 17 en zondag 18 sep tember. Tijdens zo ’n weekend kan men kennismaken met de verschillen de vormen van dans die hier onderwe zen worden. Dat zijn uiteraard klas siek ballet, dat wordt gegeven door Willy Dekkers aan leerlingen vanaf «Vogels» Op 30 september aanstaande wordt de permanente tentoonstelling «vo gels» geopend. Behalve een groot aan tal verschillende vogelsoorten waar mee men kennis kan maken, bevat de ze tentoonstelling veel informatie over allerlei aspecten van het vogelleven. In «vogels» komen aan de orde: voedsel verwerven. voortplanting, balts, trek, rui, vreren, voortbeweging, evolutie, nesten en eieren, ecologie, aanpassingen van de bouw van de poot. De onderwerpen worden niet uitputtend behandeld d.m.v. bijvoor beeld veel teksten, maar vooral door duidelijke voorbeelden. Er is bij de tentoonstelling een educatief program ma beschikbaar voor scholen. Het Noordbrabants Natuurmuseum is gelegen aan de Kloosterstraat 26 te Tilburg. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor inlichtingen: 013-423228. Marius Adrianus Koekkoek (1875- 1944) - stammend uit een schildersge- slacht - was wetenschappelijk teke naar van planten en dieren bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden. Mede dank zij het contact dat hij in zijn jonge jaren met E. Hei mans had, schilderde hij landschap pen, beter gezegd «Nederlandse bioto pen» zoals «in de weide» en «aan het strand». De reprodukties van deze leefgemeenschappen hebben zo’n 50 jaar als wandplaten in praktisch alle Nederlandse scholen gehangen. Zij vormden voor de «juf» of de «mees ter» de basis van het uurtje «kennis der natuur». Het Noordbrabants Natuurmuseum st zich gelukkig de priginele olie- /en van Koekkoek te kunnen expo seren als een stukje nostalgisch biolo- -onderwijs, dat ook voor de kinde- itü van nu interessant is. De expositie werd mogelijk door de samenwerking met uitgeverij Wolters-Noordhoff en het Natuurhistorisch Museum Groningen. Archeologisch spreekuur Aangezien de afdeling archeok per 1 juli 1984 opgeheven wordt, n de service aan het publiek nu al minderd worden. Het is niet meer mo gelijk om zonder afspraak een eigen vondst te laten onderzoeken. Wie een vondst wil laten bekijken, wordt ver zocht op woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur te komen. acht jaar en jazzballet, dat wordt gege ven door Karin van Aarle, Carla Ki vits en Betty de Vroe aan leerlingen vanaf tien jaar. Nieuw dit jaar zijn jazzlessen aan oudere dames. Sharine "en; Quast geeft modern ballet, Willy de uY*te" c“ uc 1 Vries tapdansen, dansexpressie Betty [’Jke element£ je en Karin van Aarle verzorgt diens‘baa Iksdanslessen en het dansspel het leren van vijf tot acht). Ook itbreekt niet. Tijdens het ko- nsweekend wor door enkele Tot de ex- z'“ rke, Jar.„ uirker, Gertie Bic Bruni, Fassoni, L ten, Werner Mo chèle Lehmann, Waring. Tijd weekend zal een aantal van de stenaars aanwezig zijn. De opening gebeurt vrijdagavond om half negen door burgemeester Van Zwieten. Zaterdag en zondag duurt de manifestatie van ’s morgens elf tot ’s avonds tien uur. Zaterdagmiddag om drie uur is er in de galerie een ka mermuziekconcert, en zondagmiddag om één uur een koffieconcert van chansons. Teje Escal

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 11