Archeologie in Tilburg en omgeving I ly-iii .1 III J3l Eerste toepassing 30 km-regeling Tilburg in fragmenten VERF-BEHANG Klachten over politie-optreden 1 1 Van kerk tot kantoor Woning toewijzing in Tilburg Justus 1983 pagina 2( DelD Koerier Oplage 77.550 ex. inn emeent Opgravingen -A.** ngen ie gra de KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN at tabriek Jules Verneweg 104. maandags vanaf 1 3.00 uur geopend Hl Donderdag 11 augustus 1983 27e jaargang nr. 1324 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Gevraagd BEZORGER Afscheid In het verslag staat op bladzijde 16 Uitgave: De Till Dir. T. de I De die de kerk kwam in goe- e<ke rezen dat >>de plaats ~e Diessen geschiede- kunt u vragen uw klac de hooft Redactie-advartantla-atoellng an admlnlttratle: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertent en redactie dinsdagavond 22.00 Hburgse Koerier bv Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer de afdeling archeologie van jeving, 1980-1982 en bestaat afgelopen 2,5 jaar heeft ver- D touden en het geeft een over- ten, luchtfotografie, veldverkennin- g niet t op dezel enwt“J! .jü. «m steekt de afdeling veel tijd tot de verbeelding spre- t, namelijl de basis De Rechte Heide in 1935. De ringwalheuvel na de restauratie. het Til- landeling bij*“ 5te van archeologie een Lijd even boeien veel doorzet- een 1984, 1 Het genoeg: hoe we i liceert de politie v politie in het betr jaar loopt van 1 jam totaal 46 klachten ir Holland Electro voor alle onderdelen en gratis advies ^HANDYMAN Tilburg Stadhuisplein 271, Tel. 013 - 436877 verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Jaarlijks publiceert de politie van Tilburg een overzicht van de klachten over de wijze waarop de politie in het betrokken jaar heeft gefunctioneerd. Het verslagjaar loopt van 1 januari 1982 tot en met 31 december 1982. In die tijd zijn er in totaal 46 klachten ingediend over politie-optredens. Het jaar daar voor waren er dat 58,12 meer dus. Van die 46 klachten zijn er vier gegrond verklaard, 10 gedeeltelijk gegrond, 29 ongegrond en drie behoren in het verslag tot «overige», wat dat ook wezen moge. n betroffen de dienst (31), t tegen de r«- er tegen geuit, twee tegen iere wetten, een Een dezer dagen verscheen het verslag van het oudheidkundig centrum «De Oliemeuien» en van de archiefdienst van de gemeente Tilburg. Het verslag is getiteld «Archeologie in Tilburg en omgevi grotendeels uit de publikatie van een dertiental opgravingen die de afdeling archeologie in de richt. Daarnaast bevat het een terugblik op de tentoonstellingen die in de Oliemeuien zijn gehouu< zicht van de andere activiteiten van het oudheidkundig centrum, zoals educatieve activiteiten, lucht? gen, vondstmeldingen en dergelijke. Een verslag van een gemeentelijke dienst die over archeologie zelf het volgende zegt: «archeologie is geen culturele franje. Het is ook meer dan het streven naar kennis uit wetenschappelijke nieuwsgierigheid omdat we de geschiedenis zo interessant vinden. De archeologie beheert een deel van de erfenis van het gemeenschappelijk verleden, een erfenis die in de bodem verborgen zit en daardoor weinig zichtbaar en extra kwetsbaar is...». Het verslag is hoogstwaarschijnlijk het laatste verslag; deze archeologische afdeling wordt in 1984 historie. Er is geen geld meer voor. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten om in de Stadstraat en de Van Doorenstraat een maximum snelheid van 30 km per uur in te voeren. Binnenkort worden beide straten overeenkomstig de inspraakresultaten heringericht. Tijdens de inspraak is unaniem gekozen voor de invoering van de 30 km-regeling. Archeologische monumenten In de verslagperiode heeft de ar cheologische afdeling van de archief dienst een tweetal archeologische mo numenten onder haar hoede genomen en gerestaureerd. Het betreffen de fun deringen van het Kasteel van Tilburg en de grafheuvels op de Rechte Heide in Goirle. Dit jaar is daar nog het Momnuners-Dröge complex bijgeko men, waar echter nog het nodige aan gedaan moet worden. labo- nog ke is op .cdrijf dat electronische test- en pparatuur maakt zoals digitale rseelmeters, microprocessorappa- libratieapparatuur, print iestapparatuur en procesregels} i. Een produktieafdeling v irijf, Fluke (Holland) B.V. 'estigd in Tilburg en wel u.vu.elenweg. Daar wordt de helft van de instrument Europa geassembleerd. Bij Fluke (Nederland) B.V. aan de Gasthuisring werken momenteel 20 Het verslag telt 86 pagina’s en 50 fo to’s. Het is te koop voor ƒ10,- in de Oliemeuien, Reitse Hoevestraat 30B in Tilburg. De Oliemeuien is geopend op zondag van 13.00-17.00 uur en van maandag t.e.m. vrijdag van 10.00- 17.00 uur. Ingediende klachten komen terecht bij de hoofdcommissaris die het hoofd »<ui de afdeling waarop uw klacht be trekking heeft, opdraagt een zorgvul- j onderzoek in te stellen en daarover teren. Bij de politie probeert onderzoek binnen een maand hebben, maar regelmatig iger. Waarom dat vaak langer duurt is niet duidelijk, vergeten om in de folder te zetten? Tijdens het onderzoek wordt de kla ger benaderd en het een en ander nog eens doorgepraat. U kunt zich daarbij laten vergezellen van iemand anders, een adviseur bijvoorbeeld. Als het onderzoek afgelopen is wor den de resultaten daarvan doorge stuurd naar de hoofdcommissaris die dan zijn conclusies trekt. Als u uw klacht had ingediend bij de burge meester of bij de officier van Justitie dan adviseert de hoofdcommissaris hen over de afhandeling. U krijgt schriftelijk bericht van de conclusies van de hoofdcommissaris. U kunt altijd uw klacht vooraf bespre ken met instellingen of personen die uw belangen kunnen en willen beharti gen, het klachtenbureau politieoptre den Tilburg is er een van. van helpen de afdeling een ruimer overzicht te krijgen van vroegere be bouwingen. Tenslotte in een minder tot de verbeelding spre kende activiteit, namelijk de documen tatie, weleens de basis genoemd van het onderzoek van nu en in de toe komst. Voor de wijk JERUZALEM- KONINGSHOEVEN vragen wij een bezorger, wonende in deze omgeving. Aanmelden tel. 560593 nis een amateur-archeoloog watertan den. Maar voor alles is a: tijdrovende en niet altijc de bezigheid, waarbij tingsvermogen te pas komt. En aan desillusies hebben archeolo gen geen gebrek, getuige enkele op merkingen uit het verslag. In het ver slag van de opgravingen bij Heuvel ring 67 wordt opgemerkt: «Een enkel restant van de keldermuren had de slo per slechts laten zitten». En in ’verband met de zandwin- ningsput op de Hoge Wal op de grens van Tilburg en Goirle waar urnen uit de brons- en ijzertijd zijn gevonden het mensen en binnenkort, per 1 septem ber komen er twee personeelsleden bij. Delta Lloyd Verzekeringsgroep N.V. heeft de voormalige kerk officieel niet betrokken. Dat gebeurt pas donderdag 18 augustus wanneer burgemeester Letschert om kwart voor vier 's middags de nieuwe vestiging zal openen. Delta Lloyd heeft 150 mede werkers in het nieuwe kantoor te werk. De meeste daarvan (115) zijn werk zaam op het administratiekantoor Schadeverzekering. In het nieuwe ge bouw zijn verder gevestigd de rayon kantoren commerciële zaken van Del- tal Lloyd schade- en Delta Lloyd le vensverzekering. Het verbouwingsplan werd ontwor pen door architektenbureau J. Nou- wens uit Tilburg. rechtstreekse verkoop at fabriek enkele of dubbele beglazing (10 J. worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u tni Renoveer en isoleer voor eens en altijd Vanaf 1 januari van dit jaar heeft Fluke (Nederland) B.V. haar intrek ge nomen in het oude, maar verbouwde kerkgebouw. Fluke (Nederland) B.V. is het verkoopkantoor en servicela1-- ratorium van Fluke U.S.A. Fluke een bedrijf dat electronische test- meetapparatuur maakt zoals digitale universeelmeters, microprocessorappa- ratuur, calibratieapparatuur, printpla- tentestapparatuur en procesregelsyste men. Een produktieafdeling van het bedrijf, Fluke (Holland) B.V. is ook gevestigd in Tilburg en wel op de Ze- venheuvelenweg. Daar wordt ongeveer iten voor het tussenkopje «Afscheid». Daaron der wordt in het kort ingegaan op de toekomst van de afdeling archeologie, toekomst die, jammer genoeg in historie zal worden. t volgende citaat zegt meer dan «Hoe we het ook betreuren en ook van de noodzaak van ons werk overtuigd zijn en getracht heb ben, mede middels dit verslag, aan de zin van ons werk gestalte te geven; we moeten ervan uitgaan en in het licht van de economische omstandigheden daar zelfs begrip voor opbrengen, dat in 1984 het doek voor de Tilburgse ar cheologie valt...». «Dit tweede verslag van de afdeling archeologie is dan te vens het laatste. Met deze gedachte in het hoofd spreken de medewerkers van de afdeling archeologie de hoop uit dat de weerslag van hun werk, in de vorm van documentatie en vondsten een blijvende waarde heeft voor de Til burgse bevolking en anderen». Tilburg in Fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peetere van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto's verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Tilburg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van boven» en «Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 16 augustus a.s. voor 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullingen. Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwezig is, willen wij u vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te geven. De winnaar krijgt van ons bericht. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs fragment. De winnares van vorige week is mevr. M. van Deuzen-Roovers, Boomstraat 96, 5038 GT Tilburg. Vorige week donderdag hadden wij een verhaal over woningtoe wijzing in Tilburg. Blijkens reak- ties hebben wij een aspekt nogal voorbarig vermeld. Het betreft hier het feit dat de gemeente pre mies zou geven aan mensen die in een groot huis wonen en genegen zijn te verhuizen naar een kleiner huis. Dit is nog maar een voorstel van burgemeester en wethouders. Daarnaast moet de gemeente vraag en aanbod nog op elkaar af stemmen en ambtenaren zijn druk bezig dit allemaal uit te zoeken. Vooralsnog geen verhuispremies dus. De kerk aan de Gasthuisring 14 werd enkele jaren gesloten maar niet gesloopt. De voormalige kerk is verbouwd tot kantoorruimte en biedt onderdak aan twee bedrijven te weten Delta Lloyd Verzekeringsgroep N.V. en aan Fluke (Nederland) B.V. Met de bouw van de kerk werd begonnen in 1954 en op 4 september 1955 werd geconsacreerd. De architect was Ir. J.C. van Buytenen. De nieuwe kerk i de plaats van de oude parochiekerk; de Paterskerk. volgende: «De meeste zijn echter ver loren gegaan. De exploitant van de zandwinningsplaats vertelde nog met veel plezier hoe hij omstreeks 1968 di verse oude potten had kapot gesmeten. Ons verzoek om op een nog niet afge graven gedeelte van de Hoge Wal een onderzoek te mogen instellen, werd af gewezen». Zouden ze bij Het Weer ook een psychologische afdeling hebben? Hoezo? - Nou, vindt u het niet uitgekiend, geraffineerd zelfs, hoe de afgelopen tien dagen zijn verlopen: maandag één augustus dompelde een ieder vers van vakantie in een poel van ellende. Terug naar het werk en meteen ook troosteloos weder. Vergelijk het fragment van vorige week. Heel goed gezien, geen halve maatregelen, de mensen zijn meteen allerzijds met de keiharde realiteit geconfronteerd, zoiets ais vroeger de zuigelingen op Vuurland. (Enkele uren na de geboorte een onderdompeling in het ijskoude water van Straat Magelhaes - wie het overleefde kwam de rest ook wel door, dit laatste was een misvatting want er is nog maar een volbloed Vuurlandse in Hoe dan ook, vrijdag jongstleden waren we allemaal weer gewend aan werken en daarna thuis nog even zitten kijken naar het druiligere Hollandse akwarelienzwerk. Maar dan opeens, ziet in het weekeind klaart het op en wederom worden voor de komende tijd tropische temperaturen aangekondigd. Het leven ziet er plots weer stralend uit en vergeleken bij vorige week is er een jubelende aanvaarding der dwangbuizen van den arbeid: iedereen gaat zingend en fluitend naar het werk, zeg gend, wat is het toch heerlijk weer en zoveel beter dan gisteren! Zou het zo gaan? Natuurlijk niet. En: «Wat mauw je nou», zult u ons. weinig eerbiedig, toesnauwen «de helft van Nederland is toch nog met vakantie!». Inder daad, en dan met name iedereen die met het onderwijs te maken heeft. Ach, te laat hebben wij onzen diploom behaald. Tot zover het weer. Er zal nog vaak en veel over worden gemauwd. En dan nu ons vorige fragment. Verbaasd waren wij en blij verrast, dat zovelen onder u dit volgens ons toch niet gemakkelijk thuis te brengen stukje huis zo feil loos in de juiste ambiance wisten te plaatsen. Zelfs niet één inzender had dit keer fout geraden. Hierboven ziet u in alle rustieke glorie de «Villa Kerstens» prijken, zoals u haar ook nu nog kunt waarnemen vanuit de (verlengde) Fabriekstraat, voor de deur van het voormalige sigarenmagazijn van «Guusje» van Deurzen. Volstrekt uniek eigenlijk, zo’n foto te kunnen maken midden in de stad, 2 minu ten lopen van het station. Schijnbaar onaangetast door de tand des tijds en onver stoorbaar temidden van het in fors tempo langsbollende verkeer, omgeven door oude eiken en gekoesterd lover het rijksmonument Noordstraat 36 - dit adres, on danks het bordje «Utrechtsestraat» vlak voor het inrijhek - precies op de vijfsprong die Noordstraat, Fabriekstraat en Utrechtsestraat daar met elkaar maken. Een goe de omgeving voor vijfsprongen trouwens, daar in de Noordhoek, want even verd< komen Noordstraat, Tuinstraat, Stationsstraat en Korte Schijfstraat samen, welk laatste honderd meter verder weer in zo’n vijfsprong eindigt. Een ongeschonden lusthof midden in de stad. Helemaal waar is dat ook weer niet. Het recent verleden gonst van acties tot behoud van het «kasteeltje», zoals het de volksmond wel noemde. Geheel in de lijn van wat te verwachten is, schijnen er heel wat plannen te zijn ontworpen waarop Noordstraat 36 bezet wordt door kan toorflats. Voorts is zo’n vijfentwintig jaar geleden aan de oostkant een flink stuk van de tuin afgehaald en gebruikt om er woningen neer te zetten, onder andere voor makelaar Stok en de zijnen. Voordien werd de hele Noordzijde der Fabriekstraat ingenomen door de tuinmuur van Kerstens, welke muur evenals het huis zelf is op getrokken uit stenen afkomstig van de gesloopte Bredase vestingwerken. Deze stenen zijn in 1873 en 1874 met paard en wagen vanuit Breda naar Tilburg versjouwd in opdracht van architect Jan Latour, naar wiens ontwerp de villa in 1873 gereed kwam. De praktijk, om oude bouwwerken af te breken teneinde met de ste nen een architectonische schepping van moderner conceptie op te richten was voor al in de middeleeuwen en kort daarna wijd verbreid. Ze is een van de belangrijkste oorzaken voor het verdwijnen van zeer veel monumenten uit de klassieke oudheid. Waarom men echter in dit geval het bouwmateriaal zo ver heeft gezocht is ons niet bekend. In elk geval verlenen de Bredase stenen een extra glans aan het verle den van de villa Kerstens, die natuurlijk volstrekt terecht op de Rijksmonumenten- lijst is geplaatst. Hoewel een inzender meldt dat het huis in opdracht van de familie Pollet is ge bouwd - een naam die in deze rubriek al vaker is gevallen, van een familie die in de contreien Spoorlaan-Noordstraat en elk geval wel meer huizen bezat - staat deze fabrikantenwoning toch uitsluitend bekend onder de naam Villa Kerstens-Bogaers. Bedoelde heer Kerstens was ooit directeur van de Tilburgse vereniging der Neder landse Bank in de Stationsstraat. De villa wordt nog steeds door een lid der familie Kerstens bewoond, die dus deze zomer ten volle kan genieten van zijn steedse lust hof. Vooral in het zomers licht van deze tijd maakt de villa met haar licht okeren be pleistering een zuidelijke indruk, die door de hoge, strenge vormen overigens weer meteen wordt getemperd. Door de herinrichting wordt vol daan aan de eisen die de minister van Verkeer en Waterstaat stelt voor het invoeren van deze snelheidsbeperking. Met ingang van 1 april 1983 biedt het reglement verkeersregels en ver keerstekens de gemeenten de mogelijk heid om voor wegen binnen de be bouwde kom een maximum snelheid van 30 km per uur vast te stellen. Met deze maatregel kan de verkeersonvei ligheid in met name de zogenaamde verblijfsgebieden worden terugedron- gen. Dit zijn gebieden met overwegend woon-, werk- en recreatiefunctie. Geringere snelheden zorgen voor de bescheidener rol van het gemotoriseer de verkeer in deze gebieden. De Stadstraat en de Van Dooren- straat zijn de eerste straten in Tilburg waar deze snelheidsbeperking wordt ingevoerd. Het verkeersbesluit wordt 30 dagen ter visie gelegd in het Gemeentelijk Informatiecentrum. Bin nen deze termijn kan zo nodig beroep bij de Kroon worden ingesteld. Wanneer geen beroep wordt inge steld, zal direct na het aflopen van de termijn met de herinrichting worden gestart. e al- Klagen tien Als u dachten hebt over een pol- r®’ tieoptreden dan kunt u schriftelijk of mondeling klagen. U kunt rechtstreeks een brief schrijven aan de hoofdcom missaris, aan de burgemeester of aan de officier van justitie. Uw klacht wordt dan onderzocht bij de politie. Als u mondeling wil klagen dan i op het politiebureau het beste naar de chef van dienst. Hij zal lacht aanhoren en doorgeven aan "fdcommissaris. Andere activiteiten De afdeling archeologie doet meer dan alleen maar wroeten en peuteren in de grond. In de Oliemeuien worden steeds diverse tentoonstellingen ge houden die druk bezocht worden. Ook de luchtfotografie staat de af deling ten dienste. De resultaten daar- De meeste klachten L gemene surveillance g.v.. klachten waren gericht l cherche, een klacht was vreemdelingendienst de afdeling bijzondere wetten, klacht was gericht tegen het meldcen- trum en de telefooncentrale en drie klachten hadden betrekking op het op treden van de parkeerpolitie. Er waren 44 klachten gericht aan de hoofdcommissaris van politie en twee aan de officier van justitie. Bij 29 klachten bemiddelde klachtenbureau politieoptreden burg. De tijdsduur van de beh< van de klachten duurde in de meest gevallen van een tot drie maanden. trekking In het slotwoord van het verslag di_ ondL r?K dtië;meen«tiev r-l.bUr8 dat rapportc het bij klachten hoofdzakelijk gaat om men dat 0I (vermeende) fouten in het persoonlijke afgerond te 1 of organisatorische vlak. Struktureel is daurt dat lan, er niets aan de hand. Het klinkt als een geruststelling. Fouten op persoonlijk of organisa torisch vlak blijven echter fouten. Folder gemeentepolitie heeft de stappen ondernomen moeten worden om een klacht over politieoptreden in te dienen, overzichtelijk in een folder bij eengezet. De folder begint met de zin: «Wie werkt, maakt fouten». Sympathieker zou zijn geweest te beginnen met iets als «Wij proberen geen fouten te maken». Dan zou verder gegaan kunnen worden in zin van: «Maar wij zijn ook maar men sen, wij moeten vaak onder hoge druk en in niet altijd even vriendelijke situa ties handelen. Het kan dan weleens voorkomen dat we een fout ma ken etc. Details? In de verslagperiode zijn dertien op gravingen gedaan, we noemden er en kele van. Er zijn opgravingen gedaan in de van Bylandtstraat naar het Kas teel van de Heren van Tilburg en Goirle, in Hilvarenbeek op de Var- kensmarkt, in Tilburg op de Heuvel ring 67, in Dongen naar het Kasteel van Dongen, in de Oerlesestraat, in de Molenstraat, in de Reitse Hoevestraat, alle in Tilburg. Verder nog op twee plaatsen in Diessen en wel in de Kerk straat en in de Willekesdreef. Ook in Berkel-Enschot is er gegraven; Akker- weg 11 De verslagen van de opgravingen doorlezend komt men tot de conclusie dat er met wisselend succes geploeterd is. Wat vooral blijft hangen in gedachte is de inzet en de ijver van Vele ama teur-archeologen die een werkelijk on misbare schakel zijn in die lange keten van ons verleden. Amateur-archeologen blijken nogal eens aan de basis te hebben gestaan van wat later opzienbarende vondsten zijn geworden. Heemkundekringleden uit Dongen hebben heel wat werk ver zet in verband met de opgravingen van het Kasteel van Dongen. Ook Tilburg se amateur-archeologen hebben zich bij de diverse opgravingen niet onbe tuigd gelaten, zoals bijvoorbeeld bij het Lepelare Zand waar voorwerpen zoals speerpunten gevonden zijn, stammend uit het Tilburgse mesolithi- cum. Ook in Diessen en in Waalwijk heb ben niet-professionele archeologen de aandacht gevestigd op belangrijke ob jecten. Zo zal het weinigen bekend zijn dat Diessen in de middeleeuwen een belangrijke plaats was waar in de der de eeuw na Christus een met Hercules vergelijkbare Germaanse godheid werd vereerd. Maar het is nog niet bewe: het oude Diessen op dezelfde lag alswaar het tegenwoordige ligt. Desondanks doet zo’n ge:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1