T Suwno mode ALLES MOET WEG Alle winter-kinderbroeken Gemeentelijk ieugdsportbeleid nsn met een nieuwe tactiek OVAL-RACING DENISSEN festival Woningtoewi jzing in Tilburg VERF-BEHANG BEZORGER z - 15,- 20,. HANDYMAN ^w)^w) Tilburg Stadhuisplein 271 Brabantse Zomeravondfeesten in de Efteling Tilburg in fragmenten Koerier Ultj Oplage77.550 ex. Nieuwe subsidiebeleidsvisie Vrijdag en zaterdag 'elfSi i het Daar Artiesten Gevraagd Aanmelden tel. 560593. KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Jules Verneweg 104. Tel 42.60.42 s maandags vanaf 13.00 9« 5 halen 4 betalen Verse briossen J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 12 augustus In die week staan van muzi j een sze omge- u. tot ct wor- Musische buurt de V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Eindelijk is het zover ONZE VERNIEUWDE ZAAK IS GEREED Tonnie en André Cools-Vlalle Dr. Nolensstraat 2, Tilburg Iedere klant ontvangt een leuke attentie m aanvaller van strafschopge- "N NIEUWE AUTOHUREN? BELsBudget: OB-433113 OBAM Tilburg bv Spoorlaan 175 nu Dames lange broeken v.a. een tocl ngs en Zondag 7 augustus 13.00 u. Dongen BEGRAFENISONDERNEMING Wllhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.9.9. 43.33.70 NU VOORDELIG EEN GEBRUIKTE AUTO KOPEN Keuze uit 60 stuks van diverse merken Van der Boom-Tilburg samen met Hoogendoorn-Goirle Zie onze adv op pagina 6 drie» van het J II, die het gemc «arbeidersclub» NGAt» vijs aan de zuidkant van i Pluutniat 2S. hoek Koopvaar<U|»tzaat Op 5 en 6 augustus tuurpark «De Efteling» maal een Zomeravondfestijn onder de titel Brabantse Avor af 19.00 uur tot en met 24.00 uur wordt de bezoekers een zeer uitgebreid pro gramma voorgezet. Redactle-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitlngstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur nu toe uitgegaan aantal jeugdsportle- is te groot en wordt isidiabele leeftijd ver- 18 jaar. Die ook Voor de wijk omgeving Hogen dorpstraat vragen wij een be zorger, wonende in des ving. tgave: De Tilburgse Koerier bv Dir T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer 3 juli 1983 pagina 30! Miele voor alle onderdelen en gratis advies Tel. 013 - 436877 het in het water gelegen podium het café-restaurant treden Vader Abraham, Bonnie St.-Clair of Donna Linton en Albert West op. Dit gedeel te van het programma wordt gepresen teerd door niemand minder dan Her man Emmink. grote Httr&vixv w met kinderen is een werke verlicht Sprookjesbos. Lv avonden en nachten hebben sche mensen van de EL Sprookjesbos op een feestel:: verlicht. Schitterend uitgelic. der a,,u< grietje, t en het Kabout rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd s Samen met de stichting Vorming organiseert de Trouwlaan in de week van 8 tot en met 12 augustus het Trouwlaan festival. ik, die in het teken zal ziek, dans, zang en show, zullen vooral de kinderen en de tieners aan hun trekken kunnen komen. Ondanks de hoge kosten die de pro- 1 gramma’s met zich mee brengen, heeft de Efteling de entrée op het normale tarief gehouden 12,50 per persoon. Er zijn voor beide avonden echter wel, verschillend van de dagkaarten, afwij- kende entréebewijzen nodig. organiseert na- voor de vierde jn. Dit jaar mden. Van- J voorbije va- U, lezer, zelfs de zouden er bijna j eigenlijk zijn. de fragmentfoto Is zijn twee voorgan- sre tijden ons lijdend Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over terranen, Surinamers en Antillianen komen wonen. Onevenredig veel om dat in sommige buurten helemaal geen buitenlanders wonen. Het ontbreken van een gemeenschappelijk inschrij- vings- en toewijzingssysteem is een ge volg van deze onevenredigheid, aldus het onderzoek van het Provinciaal Op- bouworgaan Noord-Brabant. Wij heropenen daarom op dinsdag 9 augustus onze schoenenzaak Huybregts Modeschoenen U bent van harte welkom om bij ons een kijkje te komen nemen tussen 10.00 en 18.00 u. Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.SS.25, b.g.g. 43.33.70 in nood gevolgen waarover nog gemeente- 5 een tijdelijk ’emeente. park als de be- t de Gondoletta erende bloe- eiland waar tden een schim- rindt. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enechot, Olaterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek gingen nog een subsidie accommodatiekost zou die subsidie ook 1 want de accommodat al indirect gefinancierd Daarnaast stellen B W sportverenigingen steeds doen aan hun accommodatie diëring zou haaks staan op he nigen door zelfwerkzaamheid commodatiegebruikers. Want, «acti ve» verenigingen maken minder kc ten en zouden dus minder gesub dieerd krijgen. Minder «actieve» v< enigingen zouden verhoudingsgewij meer krijgen en dat wil de gemeent niet. Een laatste punt is dat verenigingen sr accommodatiekosten gaan iten het tarief om. Dit is een van de activiteiten die de ge- overdraagt aan de vereni- Daar zou dan meer controle ;ten komen in de toekomst, gemeente voelt daar niet veel Redenen De herziening van de subsidiëring van de jeugdsport heeft volgens de ge meente te maken met enkele factoren. Zo zou de bestaande regeling, die uit 1971 dateert, in de loop der jaren ver keerd zijn toegepast. Daarnaast zijn de inzichten over sportsubsidiëring enigs zins gewijzigd en tenslotte moet er in 1984 40.000,- structureel bezuinigd worden op jeugdsportsubsidies. Verkeerd toegepast De gemeente is tot nu toe uitgegaan van een te hoog den. Dit aantal is kleiner als de subs laagd wordt van 20 tot grens van 18 jaar wordt ook door de sportwereld gehanteerd als het gaat om onderscheid te maken tussen ju niores en seniores. Een tweede verkeerde toepassing is dat momenteel alle leden die in het stadsgewest Tilburg wonen, gesubsi dieerd worden door de gemeente. De gemeente zegt «simpelweg» dat sport verenigingen echter niet behoren tot de centrale voorzieningen voor randge meenten en daarom zouden niet-Til- burgers niet bij het aantal te subsidië ren leden behoeven te worden gere kend. Anders gezegd jeugdsporters van buiten Tilburg komen niet in aan merking voor subsidies van de ge meente Tilburg omdat sportvereni gingen niet passer zieningen voor ranc ids ie Tenslotte heeft g<_ liilzpr der<ie verkeerde toepé ,nJ In de subsidieregeling v wordt onder jeugdleden v< pc «contribuerende leden die als Voor de kinderen Op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag kunnen de kinderen mee doen aan allerlei aktiviteiten. Op die dagen kunnen ze bezig zijn van half tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur met toneelspelen, dansen, decors bouwen, grimeren, met video werken, kleding maken, enz. De bedoeling is dat er volgens een plan gewerkt wordt dat ’s ochtends ge zamenlijk wordt vastgesteld en alles te maken zal hebben met een echte voor stelling. Want die voorstelling komt er en wel ’s avonds. Dan presenteren de kin deren hun stuk of de stukjes waar ze de hele dag aan gewerkt hebben voor een echt publiek op het terras. Zo kan het, al die vier dagen. Op woensdag wordt er niks gedaan behalve kijken naar een echte clown die ’s middags om 14.00 uur op zal tre- --p den. Na dat optreden zal er nog iets de centrale voorzienig gebeuren, wat dat zal zijn is nog niet meenten en daarom j precies bekend. burgers met bij het aantal ren leden behoeven te worden ger Voor de tieners kend. Anders gezegd jeugdsporte Ook de tieners kunnen zich die da- van buiten Tilburg komen niet in <- gen van 14.00 u. tot 16.30 u. bezighou- merklng subs,dles van de den met dans, theater, muziek en wat meente Tilburg omdat sportver.. dies meer zij. Zelf een toneelstuk ma- Wn niet Passen de centrale voor ken, repeteren, decors bouwen, meningen voor randgemeenten, schmincken, aankleden en ’s avonds je Tenslo te heeft de gemeente nog een stuk presenteren. Of een moeilijker derde verkeerde toepassing op het oog. stuk instuderen en dat presenteren op In de subsidieregeling voor jeugdsport de Trouwlaan revue. wordt onder jeugdleden verstaan Daarnaast is er voor de tieners op «contribuerende leden die als amateur maandag 8 augustus vanaf 14.00 u. een de sPort beoefenen» Welnu, zo stelt dansworkshop en op 9 augustus, dins- de gemeente, dit betekent dat activitei- dag een theaterworkshop. ten een vaardigheid wordt Op woensdag 10 augustus kan er aangeleerd en die met per se tot sport- door de tieners de hele dag met video beoefening leiden, met subsidiabel gewerkt worden en er kunnen produc ties gemaakt worden. Dan zijn er nog twee disco-avonden voor de tieners en wel op maandag avond om elf uur en op woensdag avond van 19.00 u. tot 21.00 u. Terug van vakantie en meteen ging het regenen op 1 augustus. Is er dan toch te veel zon geweest de afgelopen maand Waar de zon in elk geval minder gaat Het Trouwlaan -SS SSSSï SfiXdSSSnSSXS gaat inhouden, zal iedereen die de financiële positie van de gemeente Tilburg kent, wel kunnen bevroeden. Er moet bezuinigd worden, dus ook bij de jeugdsport. De jeugdsport zal op de gemeentebegroting van 1984 structureel 40.000,- moe ten inleveren. In een financieel-technisch te ingewikkeld verhaal, een informatie bulletin, doet de gemeente het één en ander uit de doeken. Een poging tot verta ling volgt hieronder. jaar wordt er in het systeem gekeken of er geen mensen tussen zitten die niet t met dat sys- langer een woning zoeken. Die worden toewijzing tot er dan uitgehaald. Die controle vond behoren Er vooral plaats in de vakantiemaanden, ite echter nog als veel buitenlanders naar hun thuis land gingen. De gemeente wil op ande re tijden gaan controleren en boven dien tijdig waarschuwen dat er gecon troleerd gaat worden. Grote woningen Volgens de gemeente is er een tekort aan grote woningen. Vooral buitenlan ders, die vaak grotere gezinnen hebben dan Nederlanders, merken dat tekort. Mensen die nu in een huis wonen dat eigenlijk te groot voor hen is, omdat de kinderen het huis uit zijn, kunnen in vele gevallen een premie krijgen als ze verhuizen. Dat verhuizen wil de ge meente gaan stimuleren. Spanningen Ook wil de gemeente meer aandacht gaan schenken aan eventuele spannin gen in de oude wijken waar verhou dingsgewijs meer buitenlanders wonen dan elders in de stad. Hoe de gemeente dat wil gaan doen, is nog niet helemaal duidelijk, maar in elk geval met belan- -jsades van de cujtureie mjn_ i en het welzijnswerk. De voorlichtingsfolder is verspreid onder Turkse en Marokkaanse vereni gingen, instanties en plaatselijke in stanties. De folder is verkrijgbaar bij het Gemeentelijk Informatiecentrum, pu- Stadhuisplein 132. lium j van 25% in de sten. Volgens B W kunnen vervallen, atiekosten worden via het tarief, dat diverse meer zelf tie en subsi- het bezui- 1 van ac- -actie- lv. kos- »esubsi- v» ver- "*ïwijs nte De radio De VARA-radio zal op dinsdag bij het buurthuis de Trouwlaan zijn om opnames te maken van de aktiviteiten van de kinderen en de tieners. Op vrijdag 12 augustus zal dan het een en ander uitgezonden worden om 11.00 u. in het programma «Theater zonder franje». Wie weetje eerste stap Verlicht sprookjesbos op weg naar het echte theater? De g^e attractie voor de gezinnen VLL.a onnomoc met kinderen is een werkelijk uniek Vldeo-opnames verlicht Sprookjesbos. Een tiental Tenslotte zullen er gedurende de he- avonden en nachten hebben de techni- le week video-opnames gemaakt wor- sche mensen van de Efteling - den van alle voorbereidingen, repeti- Sprookjesbos op een feestelijke manier ties en presentaties zodat alles voor het verlicht Schitterend uitgelicht zijn on nageslacht bewaard blijft. Aardig voor der andere de sprookjes van Hans en Evenals voorgaande jaren is er van 'ater erietie, het Herautenplein, Het Kasteel alles te doen. Op de Speelweide vindt jterdorp. een groot aantal activiteiten plaats. Van Stierrijden tot acrobatiek, uiter- Grote attracties aard met muziek. Wie durft er in het donker in de Ti rana? Deze snelstromende en kolkende woestwaterrivier is spookachtig uitge licht en in het donker lijken de opspat- Op tende golven, de naar beneden klette- voor 1 rende watervallen en de zwarte rotsen nog angstaanjagender. Datzelfde geldt voor de Schipschommel, die in zijn grootste zwaai in de donkere nacht lijkt te verdwijnen. Anders is het met de Python. De belichters hebben daar aan het begin van de rit de spots op de passagiers gezet, zodat je haast half verblind met grote snelheid in duistere diepten wordt gestort. Wie durft, is moedig. Rust Rust is er ook in het j zoekers een tochtje met maken. Langs de schitter menperken en langs het e gedurende beide avonde" het mig heksenspel plaatsvinul. Van alles te doen Sinds kort bestaat er echter in Til burg zo’n gemeenschappelijk systeem. De verwachting is nu dat met dat sys teem de ongelijkheid in toewij het verleden zal gaan t l wordt volgens de gemeente echter nog te kort met dat systeem gewerkt om met zekerheid te kunnen stellen dat al les eerlijk verloopt. Informatie Een voorwaarde voor eerlijke toe wijzing is dat alle partijen, ook de bui tenlanders, over dezelfde informatie beschikken. Daartoe heeft de gemeen te de voorlichtingsfolder ook uitgege ven in het Marokkaans en in het Turks. Daarnaast denkt de gemeente aan een vertaalde toelichting bij het in schrijvingsformulier en aan het inscha kelen van een tolk, als dat nodig mocht zijn. Een ander punt dat de gemeente wil gaan veranderen, is de controle. Ieder Door de snelle attracties van de laatste tijd heeft de Efteling een groot genorganis aantal jeugdige supporters. Speciaal derheden e voor hen is er bij de Python een maar TA~ liefst 80 minuten durend consert door Het Goede Doel. In het voorprogram ma treden op The Munck en Avro’s Toppop. Voor het aandachtig luisterende f bliek is bij het Theehuis een podiu... ingericht om te genieten van Gerard van Maasakkers, Dommelvolk en het steeds meer op de voorgrond tredend Krisiskoor uit ’s-Hertogenbosch. Di verse looporkesten trekken door het park, om de gasten die van de ene at tractie of activiteit naar de andere gaan, te begeleiden. Om de bezoekers zoveel mogelijk service te bieden, zijn er kaarten in de voorverkoop bij de VW’s en kassa’s van de Efteling. De BBA uit Tilburg zet op haar lijndienst naar de Efteling extra bussen in. Voor de automobilist die naar de Efteling komt, is het parke ren gratis. Op 5 oktober van dit jaar komt het oorstel van B W in de raadscom missie voor onderwijs, sport en volks gezondheid. Op 9 november wordt dan het voorstel in de gemeenteraad be sproken. Het informatiebulletin is voor de geoefende lezer te verkrijgen bij het gemeentelijk informatiecentrum op het Stadhuisplein. De gemeente Tilburg heeft onlangs een voorlichtingsfolder uitgegeven die het een en ander uit de doeken doet betreffende woningtoewijzing in Tilburg. Met name de woningtoewijzing aan culturele minderheden zoals Surinamers, Antillianen, Turken en Marokkanen, wordt in de folder belicht. De gemeente Til burg stelt zich op het standpunt dat iedere Nederlander of buitenlander mag wo nen waar hij wil. De gemeente vindt dat zij daar geen invloed op uit mag oefenen. «Als de gemeente een huis toewijst, dan zal de enige reden zijn dat de toekomstige bewoner dat huis op dat moment het hardst nodig heeft», aldus de folder. zijn. Als voorbeeld noemt de gemeente het leren zwemmen van kinderen bij zwemverenigingen. Die zwemlessen zouden eigenlijk niet gesubsidieerd hoeven te worden omdat er niet aan sport gedaan wordt. Dat deze onder scheiding discutabel is, geeft de ge meente indirect zelf al aan door te stel len dat nog verder uitgewerkt moet worden waar die grens precies getrok ken gaat worden. Door de regels goed toe te gaan pas- gjn^ sen, zullen er in de toekomst 3000 op jeugdsportleden minder voor subsidië ring in aanmerking komen, waarmee het getal uitkomt op 11.000 wel te sub sidiëren jeugdsportleden. Avondprogramma Elke avond van 19.00 u. tot 20.30 u. is er een kinderprogramma, voorstel lingen van de kinderen dus. Op maandagavond treedt van 20.30 u. tot 22.00 u. de Straattheatergroep «Kip» met Sar-2 op. Daarna disco. Dinsdagavond van 20.30 u. tot 23.30 Het centrale idee achter de voorlichtingsfolder is dat volgens de gemeente en u.: de «Hoe gekker hoe beter show», he( Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant, de gemeente zelf en de woning- verzorgd door de buurt. bouwverenigingen de bewoners die niet van Nederlandse afkomst zijn, anders be- Op woensdagavond van 20.30 u. tot handelen dan de Nederlanders. De gemeente is erop uit om iedereen hetzelfde te 23.3Ö u. al het levenslied vertolkt wor- behandelen. den door o.a. Boer Piet en Lange Neel. Aansluitend zullen de «Snackbarfavo- Publiek geheim rieten» optreden. Het was allang een publiek geheim Donderdag 11 augustus zal een dat het met de huisvesting en woning- spannende avond worden. Dan begint toewijzing aan buitenlanders, aan cul- namelijk om 20.30 u. de Trouwlaanre- turele minderheden, niet altijd even vue met als thema Piet Heyn. Aanslui- vlotjes verliep, de taalproblemen en tend zullen straatclowns optreden,, culturele verschillen ten spijt. In be- «Cirque du Trottoir» genaamd. paalde buurten van Tilburg zijn in de Vrijdagavond, de laatste avond al- loop der jaren onevenredig veel Medi- weer, is de slotavond. Vanaf 20.30 u. tot 23.30 u. optredens van buurtbewo ners en van de all-round dansband «Siërra». Jeugdsportleden betalen contributie. Bedraagt die contributie tot 45,- per jaar, dan betaalt de gemeente ƒ2,35 per jeugdlid aan subsidie. Is de contri butie hoger, dan subsidieert de ge meente 4,75. De gemeente wil dit veranderen. Bij een contributie tot 75,- of ho ger dan 125,-, wil de gemeente ƒ7,- per lid gaan subsidiëren. Bij een con tributie tussen de ƒ75,- en 125,- wil de gemeente met 14,- over de brug komen. Sportverenigingen krijgen ook sub sidie voor de kosten van leiding en training. Dat bedrag ligt momenteel op 6,60 per jeugdlid. De gemeente wil naar een bedrag van 15,- per D jeugdlid. Daarmee kan de waarde die Behandeling wordt toegekend aan het vrijwilligers- C kader beter tot uiting komen en opti- voor maler gaan functioneren. Ook zou die miss subsidie in het vervolg meer afgestemd moeten worden op de werkelijke kos ten. Daardoor kan er dan een subsidie komen te vervallen en wel die van 30% in de cursuskosten. Tenslotte krijgen de sportvereni- Vuurwerk Beide avonden worden om 24.00 uur besloten met een schitterend en ouder wets vuurwerk. steeds meer maken buit gevolg meente igen. op moet maar de voor. Dus exit 25% subsidie van de ac commodatiekosten. De gemeente Tilburg zou zichzelf niet zijn als ze ondanks de bezuinigin gen van 40.000,-, een pleister op de wonde poogde te plakken. Tot nu toe werd gemiddeld per jeugdsportlid 22,86 aan de gemeentelijke subsidies ontvangen door de verenigingen. Na de bezuinigingen is per jeugdsportlid een gemeentelijke subsidie beschik baar van 23,30. Minder te subsidië ren jeugdsporters, maar meer per sub sidiabele jeugdsporter. Het klinkt mooi... En... sportverenigingen die dreigen te komen door de van het nieuwe beleid, besloten moet worden in de raad, kunnen rekenen op helpende hand van de gem 5p.nd Als we het zelf nog niet in de gaten hadden, dan merkten we het wel aan het ween de vakantie is voorbij. Potje drie dubbeltjes, zo abrupt is de overgang zelden - de warmste julimaand sinds ruim een eeuw is nog maar amper in een zinderende zomernacht opgelost of daar breekt de ontnuchterende augustusochtend aan, regen achtig, grauw en huiveringwekkend kil in vergelijking met de voorafgaande tropi sche weken. Ook de kennis blijkt verdwenen te zijn en met een gepijnigde uitdruk king op het gebruind gelaat probeert iedereen weer te wennen aan de komende 49 weken werk. Het zal waaratje niet meevallen. Ook al moeten de werkenden zich op last van Piet Steenkamp de rijken van deze aera voelen, ons kan de professor - «rooie Piet» voor bewonderaars - nog meer vertellen. Weet u overigens, professor als voorzitter van het pastoraal concilie in Noord- wijkerhout, hoe hij de dissidente, brutaal tegen het espicopaat agerende kapelaan Simonis als een kwajongen het woord placht te ontnemen? Sorry eminentie, zo erg heb ik het destijds niet bedoeld hoor, mag ik nu dan toch de kathedraal weer bin- Maar waar waren w’ook alweer? Oh ja, treurende om de al te snel kantie. Dit jaar hebben we werkelijk niets nuttigs gedaan in ’t verlof, Ie: boeken die we lazen dienden alleen voor ons privaat genoegen. We zow schuldgevoelens aan overhouden, kunt u nagaan hoe arbeidzaam wij ei“ Tja, en nu zullen we ons langzamerhand toch eens buigen over <f van voor de vakantie. Boordevol symboliek, die ook al, net als gers, school en station. Want wat vermag in de komende donken zieltje verblijden? Heel goed, mevrouw: HET VOETBALLEN! Daarom zag u drie weken geleden als fragment een stukje uit bovenstaande to. Het is een spelmoment uit de wedstrijd Longa-R.K.T.V.V„ die op zondag 27 tober (Tilburgse bevrijdingsdag) 1968 in het stadion aan de Spoordijk werd speeld. Het ziet er slecht uit voor Longa: zojuist heeft keeper Horsten Dijk van de tricolores op onreglementaire wijze gevloerd binnen het bied, hetgeen door de scheidsrechter wordt beantwoord met het toekennen van i penalty. Het op structurele berusting staande gelaat van de Longa-speler rechts, e Hesselberth volgens enkele inzenders, duidt er wellicht op dat hem als achterspeler dit soort ellende wel vaker overkwam. Het zou voor de gastheren allemaal toch nog goed aflopen, want deze derby wonnen ze uiteindeiijk met 2-1. LONGA: Lichamelijke Ontspanning Na Geestelijke Arbeid (en niet GEDANE arbeid, zoals rector de Haas ons in de eerste klas leerde, verdikkeme). Opgericht op 8 april 1920 door en voor Tilburgse bankemploye's. Speelden er aan vankelijk dus alleen de lenigste geldgaarders en wisselaars in de nieuwe club, al snel werd de basis verbreed en jarenlang, eigenlijk tot ver na de oorlog, bleef l^vnga de club van de kantoorbedienden. Dat deze achterban omvangrijk genoeg was voor het behalen van sportieve successen blijkt wel uit het verblijf, vanaf 1927 tot en met het tweede jaar van het profvoetbal, in de eerste klasse, de voorloper van de eredivisie. In 1926 overigens had Longa, als tweede club uit het zuiden, de K.N.V.B.-beker ge wonnen. Hel is dan ook geen wonder dat Longa al vanaf het eind der jaren twintig tot de «grote drie» van het Tilburgs voetbal werd gerekend. Naast de «fabrikantenclub» Willem II, die het gemeentelijke Sportpark huurde, beschikte Longa evenals de «arbeidersclub» NOAD over een eigen stadion. Beide stadions lagen toevalliger wijs aan de zuidkant van de spoorlijn, oostelijk en westelijk van de destijds bebouw de kom. Het NOAD-stadion moet einde de jaren vijftig wijken voor het nieuwe goede- ren-emplacement van N.S. Longa huist nog altijd aan de Spoordijk. Tilburg in Fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u. Ie is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Tilburg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van boven» en «Ge waart mar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 9 augustus a.s. vóór 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullin gen. Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aan wezig is, willen wij u nogmaal vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schrifte lijk te geven. De winnaar krijgt van ons bericht. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs fragment. De winnaar van vorige week is Maykel Sterrenburg. St.-Jansstraat 34, 5046 EH Tilburg. Groot model met 3 binnenvakken en 2 voorvakken. Alleen deze week

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1