OPGEBROKEN PRIJZEN! N rry-Lil I 5 ^MUZIEKHUIS ROSSmÊIsL Ervaringen en visies van Tilburgse textielarbeidsters de muskusrat 6.95 4.95 5.95 4.95 6.95 TRITELEIA 4.95 4.95 BRESSON I BR11M0NTUREN KIJKERS BAROMETERS MICROSCOPEN Rosé d’Anjou, Remy Pannier iu 3 flessen voor 8.95 Liebfrau- milch frisse rijnwijn, per fles 3.95 muziekhuis Ki jkhuiskermispopweek I 13 juli 1983 pagina 18 Woensdag 13 juli 1983 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER Dijken-ondermijners nummer één: het aan- Meer informatie korting Vakantie II 4 groepen treden op tijdens de kermis Solina P Solina C Solina TL Solina A 100 Solina T Solina B 200 Cindy Peress Eminent 300 unique met losse leslie yne Yamaha C 40 979 Lindbergh Lira incl. ritme C. Witlox Philips GEBRUIKTE TOONWIELORGELS iserend ^ARA’s Hammond L 100a air Hammond T 400 Hammond T 122 met extra 2 speed leslie Yamaha CP 10 elektronische piano van 1.430,- voor Yamaha P 255 orgel met automaat van 4.995,- voor Solina P 275 orgel met automaat van 5.995,- voor Solina Zondag CS50 polyfoon van 4.750,- voor Maandag sigma preset van 3.075,- voor Korg SH 2000 gebruikte synthesizer met koffer Roland Dinsdag PORTABLE ORGELS EN TOEBEHOREN 2-klaviersorgel met voetbas van 5.310,- voor Elka Woensdag gebruikt orgel met voetbas Viscount intercontinental Yamaha Rotorbox 200 watt met draaiende speakers met 2.300,- Donderdag schakelkit (nieuw) van 4.350,- voor PIANO’S Vrijdag van 6.250,- voor Nordiska piano van 6.315,-voor Dietman piano per fles Zaterdag per fles len. 425,- ngel weir eerste 75,- Klndertrom Kings 3.500,- gevuld met engel aan 650,- I lid I h 345785 IG Guyatone flanger Guyatone auto wau Sound Master ritme :ordeon Farfisa irdeon Farfisa 650,- Geloof in zakformaat Zomerexposities Luchtfoto’s, zandkastelen en keramiek Ger van Middelkoop Pieter Wiersma Mathieu van der Giessen 4.950,- 4.950,- 950,- 495,- 595,- 3.200,- 5.500,- 4.950,- 4.300,- 3.300,- F tilburg.XC^4n755 «toppggoorwq 227 NIEUWE ELEKTRONISCHE ORGELS PS 3 keyboard van 635,--voor SYNTHESIZERS Yamaha 475,-voor 675,-voor 395,- 595,- 2.900,- 2.250,- 900,- 150,- 150,- 250,- Pte Hteh tot de anc rfles GITAREN Klira western 205 Aria western 9250 389,- 210,- 198,- 195,- 250,- 79,- 195,- Jul. v. Stolbergstraat 25, Tilburg. Tel. 013/365025. Tilburg, Zevenheuvelenweg - 5 augustus: Pieter Wiers- lathieu van der Giessen; 13 september: Ger van r i Mathieu van der maandag t/m. vrijdag: 15 uur en van 14.00-17.00 emming K.v.K. 3. rveg, die het Cortes 106 Cortes 104 «Drie spoelsters» 672453 1434857 550724 on 360291 on 364456 G.F.F. Tilburg, Zevenheuvelem 60, 1 juli - ma en Mt augustus - 17 Middelkoop en Giessen; 10.45-ll.4f uur. 510,-voor 1.150,- igtafel m 1.695,- voor 1.395,- SLAGWERK Rodgers 4-delig slagwerk van 398,- 995,- 3.995,- 4.995,- emble, waar- e ervaring ballets als 5. Diverse zien ge- uitsland, e spoelsters» ervaringen en vi- Het is een publicatie van het Instituut atholieke Hogeschool Tilburg. Het rap- I door Thérèse Vermeulen. van 47 van 67 van het optreden is rond 1.350,- 850,- 2.495,- Bloemen J en Planten GEBRUIKTE ELEKTRONISCHE ORGELS J f In het kader van het «Tilburg On derzoek» van de Vakgroep Ontwikke- lingssociologie werden in 1978 ge sprekken gehouden met mensen die in Tilburg in de textiel gewerkt hebben. Toen werden ook gesprekken gehou den met drie gezusters, die alle drie als spoelster werkzaam zijn geweest bij één van de vele textielfabrieken in Til burg. de moed Gemert wil men alsnog een r<“gionale talen- 450,- 550,- 850,- 650,- 690,- 750,- 1.250,- 3.500,- 450,- 650,- 550,- l heeft Buster Snu ïbreid belicht in V/ -bruari j.l. dat grotendeels uit t, Imn men het beste Anglo-Amerikaanse 3.535,- voor 2.500,- van 82,- voor ACCORDEONS Fratelli Pigini 120 bassen - 44 (klasseïnstrument) pianoklavier van Fratelli Pigini 120 bassen knopklavier. 5-rijer met melodiebassen van 6.500,- NU slechts Een instrument voor de échte accordeonliefhebber. Elektronische acco. '120 bassen, pianoklavier Elektronische accor 120 bassen, knopklavier hard-rock en beton-muziek succes gehad, met name in 1 Japan. Daar wordt hun genoemd als waardige opvol- J*®*” a bands als Vandenberg en SPECIALE AANBIEDING IN ELEKTRONISCHE ORGELS GEM orgel model W 321 B. NIEUW Compleet met ritme, automaat en éénvingerbegeleiding. Twee klavieren en 13-tomg pedaal Incl. drie jaren garantie op de onderdelen. NU SLECHTS 1.498,- Voor meer informatie kan men naar de tentoonstelling gaan, Ra penburg 73, Leiden, dagelijks van 9.00 - 16.30 uur, op zondag van 10.00 - 16.30 uur. De tentoonstel ling is t.m. 25 september geopend. Toegang: 0,50. Er ligt een bro chure voor elke bezoeker klaar. 4.595,- NU 2.500,- prijs muziekfestival Op zaterdag 2 juli jl. werd bij van Gemert Meubelland in Tilburg de finale ge houden van het muziekfestival. De vakjury bestaande uit de heren J.v.d. Ven en J. Albracht stonden voor de moeilijke taak om samen met het aanwezige publiek de kandidaten op hun muzi kaliteit te beoordelen. Aan het einde van de middag waren de vakjury alsmede het publiek het erover eens dat het blokfluit-ensemble Recordate uit Dongen de eerste prijs toekwam. Ons geloof in zakformaat. Dat bestaat natuurlijk niet. Maar het hééft wel bestaan, 'n Mini katechismus. «Gegeven te 's-Bosch, op den feestdag van Paschen, den 12e april 1868». Ondertekend door de Aartsbisschop- van 's-Bosch: J. Zwijsen. Prijs The Dutch Na deze zeer dansbare avond is het twee dagen rust, waarna op donderdag duur geloof. Het boekje is 28 juli het podium beklommen zal lang en 9 breed En daar worden door de de Amsterdamse new- wave formatie «The Dutch». Binnen deze muziekstijl behoren zij M top van Nederland en zij hebben vele malen opgetreden voor volle zalen als in Paradiso, Paard van Troje, Melkweg, Eksit etc. Kortgeleden is verschenen het rapport «Drie sies van drie textielarbeidsters uit Tilburg. Het is voor Ontwikkelingsvraagstukken van de Kat'”_L_ port is samengesteld door Thérèse Vermeulen. Ook dit jaar zal ’t KIJKHUIS, juli weer diverse optredens met uit. De rij zal worden geopend op zaterdag 23 juli door de Smiles». Deze band bestaat uit leden van de in 1982 overleden groepen Rufus T. Fire fly en Gajus, welke laatste formatie nationale bekendheid verwierf. Indeling Gezamenlijk is besloten het verhaal in chronologische volgorde te zetten en om dié stukken in de gesprekken waar gediscussieerd werd in onderwerpen te verdelen. Deel 1 gaat over een stuk van het le- Yamaha klassiek G180 van 425,- voor Juan Cortes 106 van 240,- voor Juan Cortes 104 van 230.- voor Arirang klassieke studiegitaarvoor EFFECT APP. Electro Harmonix blaci De VARA middels uitgel popkrant van 15 febr Hun repertoire, d eigen werk bestaat, kan omschrijven als rock. Aanvang 22.30 uur. Gevulde avocado 2 avocado’s, */j bekertje zure room, 2 eetlepels cognac, 2 eetlepels tomaten ketchup, I slagroom, sap van */i ci troen, zout, peper, tijm, 125 g gamaiei Halveer de avocado’s, ontpit ze en haal het vruchtvlees eruit. Snijd dit in blokjes. Meng zure room, cognac, to matenketchup en de lobbig geklopte slagroom voorzichtig dooreen met ci troensap, iets zout en de kruiderij. Schep de garnalen en het vruchtvlees door deze saus en vul de avocado’s met dit mengsel. Kwark-bessencoupe 250 g rode bessen, suiker naar smaak. 225 g kwark, 1 pakje vanillesui ker, 2 eetlepels rum, cornflakes. Was en ris de bessen. Zet ze weg met suiker. Klop de kwark met de va nillesuiker en de rum tot een romig ge heel. Doe onderin een glazen coupe de bessen, schenk de kwark erover en gar neer de bovenkant met wat cornflakes. Komkommer kaas en tomaat 1 komkommer, 2 tomaten, peper, zout, 150 g belegen kaas. Schil de komkommer, snijd hem over- nog niet tangs door en ^aal het zaa<^ cru*t- Ont- Meubel- vel de tomaten, snijd ze in stukjes en bestrooi ze met zout en peper. Vul de komkommerhelften met de tomaten en bedek ze met plakjes kaas. Leg de komkommerhelften op aluminiumfolie en pak ze in. Plaats de pakketten op het rooster met de gevulde kant naar boven en laat de komkommer in een op 200° C voorverwarmde oven in 15 minuten gaar worden. Igewasje met enigs- blauwe bloemetjes, bij elkaar aan de stengel staan. jding weinig blauwe Triteleia heeft naast uwgekleurde bloemen 1 1 4 4 ieei, dat hij ais smj Ensemble Recordate wint as zeer lang houdbaar 1 r 4 1 1 in deze periode een bos nfllS mUZlCKieStlVal rlijke bloemen in huis te Op de 2e plaats eindigde Jo Mande- makers uit Waalwijk die enkele Franse chansons ten gehore bracht. De enige kanttekening die bij het hele gebeuren geplaatst dient te wor den is het bedroevend lage aantal in schrijvingen. Na twee maanden inten sieve werving bleken er slechts een vijftiental kandidaten ingeschreven te hebben. De voorselectie en de prijzen waren dan ook aangepast aan dit kleinere Omdat de gesprekken een uitgebrei de beschrijving en analyse geven van het leven van deze vrouwen in relatie tot de Tilburgse textielindustrie werd gezamenlijk besloten er een verhaal van te maken. In het leven van de drie vrouwen en van hun moeder, is de Til burgse textiel belangrijk geweest. Het werk in de textiel en de invloed daarvan op hun leven, is voor ieder van hen ver- gevulde avocado’s spaghetti bolognese met geraspte kaas gemengde salade Irish coffee champignon-kaasomelet- te, rijst, tomatensaus, komkommersalade roomijs met frambozen tuinbonen met warme ham, gesmolten boter, aardappelen citroenvla schnitzel, andijvie, aard appelen aardbeien met zure room en bruine basterdsuiker gebakken schol, jonge worteltjes, peterseliesaus, aardappelpuree kwark-bessencoupe komkommer gevuld met kaas en tomaat, nieuwe aardappeltjes met kruidensaus yoghurt met meloen mixed grill (op barbecue of onder grill) met stokbrood fruitsalade De muskusrat is schadelijk omdat hij door zijn graverij ernstige be schadigingen aan waterkeringen en oevers veroorzaakt. Ook de boeren en tuinders kunnen het diertje missen als kiespijn. Niet alleen eet het graag waterplanten, maar ook doet het zich regelmatig te goed aan gewassen als maïs, granen en koolsoorten. Bovendien kunnen koeien zich ernstig ver wonden als ze in een gang van een muskusrat zakken. Zelfs land bouwmachines lopen door zo’n gang het risico van kantelen. Er is dus alle reden om de schade zo veel mogelijk te beperken. De be strijding wordt bij de wet gere geld. Men probeeert zoveel moge lijk muskusratten te vangen. In 1982 hadden 211 vangers, die in dienst zijn van respectievelijk het rijk, de provincie en de water schappen, een gehele of gedeelte lijke dagtaak aan de bestrijding van de muskusrat. Er werden 178.152 muskusratten gevangen. Het wordt de vangers overigens niet al te moeilijk gemaakt om de muskusratten te vinden. De die ren, die 1,5 kilo wegen, eten per dag 1 kilo voedsel, knagen echter ruim 2 kilo af en laten de rest rondslingeren op de platgetreden paadjes naar hun holen. Fatala Dan zal op maandag 25 juli de Afri kaanse band «Fatala» aan de beurt ko men. Dit is een percussie-enser van de leden een jarenlange e hebben in o.a. groepen en ba Ballet National de Guinee, malen zijn ze al te horen en te weest op TV, met name in Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Hun repertoire bestaat uit opnieuw bewerkte traditionele ritmes en melo- diën. Hun kleurrijke programma toont wat men verstaat onder natuurlijke rit me. De groepsleden spelen en dansen met een onovertroffen soepelheid van lichaam en geest, en met een enthoe- siasme, dat snel overslaat op het pu bliek. Hun optreden begint rond 22.30 uur. Cindy Peress verschee eerst in 1979 op de Nedc ziekscène. Beginnend in cuit, bouwde ze langzaam m2 een reputatie op als een dynan expressieve zangeres, die ha= gitaar op een aparte manier Ze componeert de v ziek van haar reperU,.~ ze be'ïnvl 1 rock en r :heen voor het ierlandse mu- 1 het clubcir- laar zeker lamische en naar rythm er bespeelt. woorden en de mu- van haar repertoire zelf, waarbij ëïnvloed wordt door jazz, blues en roll. In 1981 werd de groep Emotion ge vormd en werd de single Shady side of Town» in eigen beheer opgenomen. Emotion speelde in clubs van Amster dam tot Stuttgart, waarbij lol en ple zier voorop stonden. Na een jaar met Emotion begon Cindy weer met haar solocarrière. In oktober 1981 was ze het vootprogram- ma van de Grateful Dead tijdens hun verrassingsconcert in de Melkweg. In november 1981 was ze het voorpro gramma van John Martyn in Paradiso. Na een korte pauze speelde ze in fe- bruari-maart 1982 als voorprogramma van de Nederlandse band Solution. Cindy Peress kan nog steeds bewon derd worden in het Nederlandse en Duitse clubcircuit, waar ze het contact met het publiek het meest spontaan en verfrissend vindt. Geboren in 1957 in New York City belichaamt ze de geest van de rock en roll, het hart van de blues en de magie van de jazz. De mu ziek van Cindy Peress is een ervaring die je niet mag missen en die je niet zult vergeten. aantal. Maar men heeft opgegeven bij van land. In het najaar wil men poging wagen om een regior tenjacht te organiseren. Muziekbeoefenaars die geen gebruik van electronica maken en die in okto ber/november aan deze talentenjacht willen deelnemen, kunnen zich opge ven bij van Gemert Meubelland, tele foon 013-357216. ven van de drie vrouwen en hun moeder uit de tijd dat de drie zusters in de tex tiel werkten. Deel 2 is het verslag van de discus sies. Het taalgebruik is half Tilburgs, half algemeen beschaafd Nederlands. Men sen die niet met het Tilburgs bekend zijn zullen wat meer moeite hiermee ondervinden, zij kunnen enkele woor den die zij misschien niet herkennen in een bijlage vinden. Voor meer informatie Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken (IVO), te lefoon 013-662264. Aan het statige Rapenburg te Leiden, in de Hortus Botanicus, is een kleine maar overzichtelijke tentoonstelling ingericht over de muskusrat. Vanaf een aantal embryo’s in flesjes tot aan de klemmen die de muskusrat onherroepelijk de dood injagen, kan men de gangen van dit (schadelijke) diertje volgen. Het dier, dat in 1905 in Europa vanuit Noord-Amerika werd ingevoerd ter wille van de bonthandel - bisambont - heeft een prachtige pelsdonkerbruin, soms roodbruin, met een lichter gekleurde buik. Door het ontbreken van natuurlijke vijanden kon tal muskusratten zich in ons werelddeel ontzaglijk uitbreiden. Highway Chile Als afsluiter van <M - popweek is gekozen voor een keiharde uitsmijter: «Highway Chile». Dit op treden vindt plaats op zondagavond 31 juli. Hun hari heeft al-veel s Amerika en naam al g gers van Vandale. Ook Ted Ni vond hen zeer zelfs, dat hij hen, als blijk vm. »«aiu»- ring, zijn speciale Gibson Birdland gi taar ter waarde van 20.000,- afstond. Kortom, een concert om alle rem men los te gooien. van 195,- voor Electro Harmonix phaser van 195,-voor Electro Harmonix memory man echo van 310,- voor Colorsound sustainer van 255,- voor Guyatone flanger van 288,- voor Guyatone auto wah van 129,- voor van 255,- voor VERSTERKERS-BOXEN H.H. 5 kan. zangverst. 2 x 100 watt H.H.zangboxen p. st. van 1.090,- voor H.H. super sixty guitar combo versterker met ingeb. taser en delay van 2.997,- voor LEM zangboxen 100 watt, licht beschadigd p. st. van 1.095,- Guyatone zip 200 versterker 30 watt van 698,- FBT. mini maxi 52 combo guitar verst, van 695,- voor Fender Champ combo van I irute i schillend. Zij hebben vanuit hun ver schillende levenservaring verschillende inzichten. Ieder proberen zij, binnen de mogelijkheden die zij voor zichzelf zien, verbetering te brengen in hun si tuatie. Niet iedereen kan met vakantie gaan: je kunt zelf ziek zijn, je hebt een zieke thuis, je kunt het je niet veroorloven, het levenis zó al duur genoeg, je moet aan het werk blijven... Maar om vakantie te vieren - vieren is het juiste woord - hoef je niet met vakantie te gaan. Je kunt ook thuis de gang van zaken doorbreken door iets anders te doen, door bewust te genieten van de gewone dingen en mensen om je Koestraat 168, in de kennisweek van 23 tot 31 heen. heenlopende muziekstijlen organiseren. door je te verheugen in de liefde, zaterdag 23 juli door de Nijmeegse band Buster die je in je leven mag ervaren. Zie je niet iets moois in je kamer, dat anders geen aandacht krijgt? in dat kleine tuintje achter je thuis, die bloeiende tak misschien langs je dakrand? «Een paar vierkante meters» heet een boekje van van DuinkerkenL: de vrede van een zieke op bed. En die met vakantie gaan, ze denken toch wel even aan u: al die kaarten aan de muur bij uw bed? ’t Is allemaal heel simpel, ’t is niet groot, niet duur, niet ver maar ’t zijn de kleine dingen, doen: zij houden h^t langste stand. «De stem van viooltjes langs de weg die de onoplettende aandacht niet vra gen» dichtte de Indiase dichter Tagore. Maak de onoplettende aandacht tot een oplettende! Polytone mini teeny brute combo 65 watt verst. van 1.350,- voor Pearl mix 800 8 kan. meng-*”1 met Ingeb. nagalm van Bisschop 3 cent. Toen was ons geloof dus nog geen boekje is 15 centimeter lang en 9 breed En daar staat dan alles in. Heel de rijkdom van ons geloof. Het zijn eenentwintig lessen. Of beter gezegd: lesjes. Want het is allemaal mini. Alles bij elkaar 24 hele kleine pagi na's. Je kunt het gemakkelijk in je vest jeszak steken. En wat eenvoudig alle maal. Nergens ook maar het geringste ver moeden van de geringste twijfel. Het is allemaal zo klaar als een klontje. Twij fels of problemen komen er niet in voor. Het begint ook niet met de ons beken de vraag: Waartoe zijn wij op aard?» Dat wisten de mensen blijkbaar al. De eerste vraag is: Is er maar één God? Dan de vraag: Wat is God? Gevolgd door de vraag: Hoe oud is God?, Waar is God? De antwoorden zijn zo mogelijk nog korter dan de vraag. En daar deden de mensen het mee. In het jaar 1868. Sindsdien is er wel een en ander ver anderd. We hebben al de nodige kate- chismussen versleten. Het is er allemaal niet eenvoudiger op geworden. Toch blijft de eenvoud het kenmerk van het ware - het echte - het autentieke. Menu van de week de Kijkhuiskermis- voor 17 t/m 23 juli 1983 n voor een keiharde Van oorsprong komt de avocado- vrucht uit Brazilië. Hoewel de vrucht ook vroeger al bekend was onder de naam boterpeer heeft hij vooral de laat ste jaren bekendheid gekregen. Het zachte romige vlees van deze ~^rvormige vrucht met zijn grote pit U vooral tot zijn recht in voorge rechten, zoals onderstaand recept waar Jueent, befaamd gitarist, a'_?ca‘lo’s worden met «arr,a- :r goed spelen; zó goed ‘®n’ dle ge^d .en als bhjk van waarde- slagroom Besprenkel de helften altijd J direct met citroensap om verkleuring te voorkomen. De Triteleia is bij velen bekend als Brodiaea. Het is een knolj zins kelkvormige l die met zijn tienen I top van een bladloze Er zijn in verhoud snijbloemen. De zijn fraaie blauv het grote voorde bloem op de vaas is. Reden om van deze sierl halen. Een goede tip: snij altijd, voordat de Triteleia in de vaas wordt gezet, een schuin stukje van de bloemstengel af. Voeg ook snijbloemvoedsel aan het water toe. Na enkele dagen de vaas met water bijvullen (niet verversen).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 19