Een dorp apart JOSS- DENISSEN Swimo ■■■■■Maai mode Tilburg in fragmenten arbeidstijdverkorting bij de gemeente VERF-BEHANG Gifvondsten rondom Schenkers bevestigd Emnïenl DE FIJNSTE GEROOKTE PALING PTT-tentoonstelling in de Beekse Bergen 25 tot 75 korting Deeltijdarbeid en NU KORTINGEN TOT 60% JOEP STRAATMAN issde gunste Besterdplein 37 J Mode benetti.- Kermismorgen voor gehandicapten h. Koerier O juni 1983 pagina 26 Oplage: 77.400 ex. Vrijdag en zaterdag PiuMtrant 26. h OPRUIMING ■trokken o t het Volkt ALLEEN DEZE WEEK ALLES MOET WEG Koopavonden geopend PIUSPLEIN 54 TILBURG KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. I en ook do^ installeren, c en aannemer aan Verse krentenbollen 5 halen 4 betalen Donderdag 14 juli a.s. begint de opruiming De ambtenarenorganisaties staan weliswaar achter een zo eerlijk moge- V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 staat onze showroom weer wijd k weweer »even, zodat laarmee Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dlr. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer i administratie: 3A Tilburg N NIEUWE AUTOHUREN? BEL=Budget= OI3433II3 OBAM Tilburg bv Spoorlaan 175 PviSSPECI AAL ZAAK REMMERS-DE JAGER k BESTERDRING 27 TILBURG,TEL 420424J ka* \oogeis juMef aeslerdplem 32 Tilburg UI. 013-425086 BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 zicht van de Dus van kc t nieuwste: park en op de camping zelf kunnen worden bediend en Redactlè-advertentie-afdellng en a N.S. Plein 14 - 5014 DJ Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. van d« daa° WOfui. De tent lingen straalve zei. Daar u alk wier woon- ving die vol- enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in elke kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis e ontwikke- coperdraad, de glasve- een commissaris tg «Gisteren, Van- Bergen gehouden Vorige week donderdag, 30 juni, opende onze nieuwbakke üi de koningin de heer Dries van Agt de PTT-tentoonstellinj lag en Morgen» die de komende maanden in de Beekse ordt. itoonstelling, de titel geeft het al aan, geeft een overzic in de telecommunicatiewinkel van de toekomst. D verbindingen en sattelieten naar het nieuwste van het in verband daarmee zal «de Koerier» volgende week worden verspreid op VOORVERKOOP horloges, gouden en zilveren sieraden Zie onze etalage Dat is dan ook gebeurd: de Stich ting Verenigde Woningcorporaties, S.V.W., die zelf haar zetel aan de rand van de wijk heeft, beheert daar ook een groot aantal woningen en heeft enige tijd geleden een grootscheeps lijke spreiding van de werkgelegen heid, maar hebben bedenkingen bij de toekenning van een loondervingstoe- slag aan personeel dat op grond van de plannen in deeltijd wil gaan werken. imaast biedt de tentoonstelling een overzicht van wat voor diensteen de PTT lemaal kan verlenen. Tenslotte zijn er in het recreatiepark, bij het safaripj videotoestellen geplaatst die door de bezoekers zelf kunne die informatie geven over de Beekse Bergen. nOKCKCRMAM NSVMATTEBUJWi.. zoals andere nieuwbouv tijd ontsproten aan htl ordende brein van Ir. begin deze eeuw directeur iblieke Werken. De huizen in el allemaal gebouwd t dertiger jaren, dus een halve eeuw oud gunstigste geval toe lige renovatie. OPHEFFINGSUITVERKOOP Met toestemming K.v.K. van alle originele 4 PERZISCHE EN ANDERE OOSTERSE TAPIJTEN NOG TIEN DAGEN Noordhoekring 19, Tilburg Telefoon 013/422584 BOUWMATERIALEN VAN DE VENNE VAN DER SUMS NV Tilburg - Prinsenhoeven 20 Tel. 013-431051 - 431052 9 vestigingen in Nederland Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 De wijk is z< wijken uit die ruimtelijk Rueckert, van Put Theresia zijn vrijwel aller in de twintiger en dertig meestal meer dan en daarom in het aan een zeer grondi Wij gaan door met onze knalprijzen Nu alle winter corduroy broeken tegen HALVE PRIJS W. Pastoorstraat, maar met name bij de nieuwbouw aan de Broerestraat zijn architect van de Vreede en de aanne mers erin geslaagd het intieme karak ter van de straten te handhaven. Het pleintjesachtige voorkomen van de Broerestraat is, doordat de oude bo men gespaard zijn, bovendien nog ge accentueerd en ook door er een «zi- thoekje» te installeren, cadeautjes van S.V.W. en aannemer aan de bewoners. park 110, en uit de regenwatergoot aan de Dr. Nolensstraat, ook bij de toe gangspoort die grenst aan de woning Dr. Nolensstraat 40. Tenslotte zijn er twee monsters genomen onder een te gel in het midden van de poort. Vlak onder de tegel is een hoge waarde aan chroom aangetroffen, maar het mate- de toegangspoort van Schenkers, in de rieel is volgens de gemeente niet diep achtertuin van de woning Wilhelmina- doorgedrongen. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Riet, Loon op Zend, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek rechtstreekse verkoop at fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd WOENSDAG 13 juli Advertenties en redaktionele kopij voor dat nummer dienen uiterlijk In ons bezit te zijn op Zes monsters De gemeente heeft zes monsters ge nomen op min of meer dezelfde plaat sen waar enige tijd geleden de buurt bewoners proefmonsters genomen hebben en die door het Waterleidings- laboratorium Zuid onderzocht zijn. Volgens de gemeente is er nu vol doende aanleiding om de gegevens aan de provincie voor te leggen waarna verder onderzoek kan plaatsvinden. Het besluit van B W hierover was, bij het ter perse gaan van dit nummer, nog niet bekend. Aanleiding tot nader onderzoek ge ven de monsters van de scheidings muur tussen Schenkers en de achter plaat? van de woning Dr. Nolensstraat 40, en van de bodem bij de scheidings muur tot een diepte van een halve me ter. Verdere monsters zijn genomen bij Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen. betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Minder leuk is, dat over de uitvoe ring van de volgende fase in het reno vatieproject van de S.V.W. nog steeds geen zekerheid bestaat: de plannen voor het bouwen van nog eens 75 nieu we huizen aan Mollerstraat en Dr. bewoners en mensen Schaepmanstraat liggen al een half n het aannemersbedrijf jaar gereed, maar «van hogerhand» is feit met enig feestelijk er nog steeds geen toestemming voor ven. de bouw gegeven, zodat het helemaal rde woningen aan niet zeker is of daarmee volgens plan it, Nijverstraat en in 1984 kan worden begonnen. dinsdag 12 juli 's morgens om 11.30 uur!!! Fijne katoenen HEMDEN met korte mouw én ’n klein omgeslagen kraagje in linnen structuur maar ook ’n fijn streepje kan! 59,- uw- project op stapel gezet dat bestaat in het het renoveren van daartoe nog ge schikte woningen terwijl niet meer te redden huizen zouden worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. De eerste fase van dit omvang rijke project is afgelopen vrijdagmid dag afgesloten: toen namelijk werden in de Theresiawijk 59 nieuwgebouwde woningen en 95 gerenoveerde huizen ter bewoning afgeleverd. Reden ge noeg dus voor bewoners en mensen van de S.V.W. en Intervam om dit f vertoon te omgeven. Bij de gerenoveerc de H. Berkvenstraat In de commissievergadering finan ciën, personeel en planning van 1 juli jl. kwam het punt «spreiding van de interne werkgelegenheid door middel van deeltijdarbeid en arbeidstijdver korting» als gevolg van één en ander niet aan de orde. De plannen voor bevordering van deeltijdarbeid en arbeidstijdverkorting bij gemeentelijke organisatie Tilburg komen op 5 juli aanstaande opnieuw aan de de in de vergadering van burgemeester en wethouders. Reden is de opstelling van de ambtenarenorganisaties tijdens de bespreking van de plannen in de commissie voor georganiseerd overleg op 24 juni jongstleden. Op 10 juni heeft de gemeente enkele proefmonsters genomen rond het ter rein van lederwarenfabriek Schenkers aan het Wilhelminapark. Die monsters zijn onderzocht door de gemeente en de resultaten van het gemeentelijk onder zoek bevestigden de resultaten van het onderzoek wat op initiatief van de buurt werd uitgevoerd door het Waterleidingslaboratorium Zuid uit Breda; er is een Ite aan lood aangetroffen dat boven de landelijke norm ligt. Verder is er ook en zink aangetroffen in één monster. Evenals de afgelopen jaren is er ook dit jaar een speciale kermismorgen voor gehandicapten, aangeboden door de exploitanten en verschillende hore- ca-bedrijven, gecoördineerd en voorbe reid door de Stichting Werkgroep Re creatie Gehandicapten Gewest Tilburg. Dit jaar valt deze morgen op dinsdag 26 juli a.s. Van 11.00 tot 14.00 u. draait dan de kennis speciaal voor gehandi capten, wat wil zeggen dat de attracties met aangepaste snelheid zullen draaien en er ruimere tijd voor in- en uitstap pen zal worden genomen. oe wijk Theresia vormt in onze stad een betrekkelijk besloten, rustige en op som- Gemeentepolitie en de transportcolon- mige punten zelfs knusse wijk. Een soort dorp apart waar wensen die er niet thuis- ne van het Rode Kruis verlenen ook dit horen njet sne] jn verzeild raken. Immers, Theresia is als het ware omsloten door jaar weer hun medewerking. drukke verkeersaders als Besterdring, Veidhovenring, Wilhelminapark/ Voor deelname kunnen zich alle Gasthuisring en de Lange Nieuwstraat, die de wijk nogal isoleren van de buiten- thuisverblijvende gehandicapten uit het wereld. gewest Tilburg tot uiterlijk 20 juli a.s. opgeven bij de heer J. Horsten, Voge- zenlaan 163 te Tilburg, tel. 013-365584, bij voorkeur tussen 18.00 en 20.00 u. Voor vervoer naar en van de kermis dient u zelf te zorgen, terwijl de bege leiding dient te worden beperkt tot één ouder of gezinslid. De instituten en te huizen, die kunnen deelnemen, zijn reeds afzonderlijk benaderd. DE STERSTE SINDS JAREN Winkelprijs: 39” Alleen deze week maten 28-33: 19” maten 34-39: 22** in blauw-wit of effen wit. Dit leidt tot rechtsongelijkheid binnen de gemeentelijke organisatie, aldus de ambtenarenorganisaties. Zij hebben overigens nog geen definitief stand punt bepaald. Vóór zij dat doen, wil len zij de plannen bespreken in de hoofdbesturen van de vijf landelijke centrales van overheidspersoneel. Dit beraad zal enkele maanden in beslag nemen. De Roomsch-Katholieke Ambachts- en Industrieschool - een bijna flamboyant klinkende naam die zo'n halve eeuw na de oprichting in 1904 werd gewijzigd in het tamelijk fantasieloze «Lagere Technische School», en nog later te worden herdoopt tot «le R.K. L.T.S.». Dit alles gaat dus schuil achter het neo-dassicistische tympanon uit ons vorige fragment. Bijna tachtig jaar geleden werd de villa Guillaume, een der statige mini- paleizen der lokale magnaatjes aan de Spoorlaan, veranderd in het zo bekende op leidingsinstituut voor ambachts- en vaklieden. Ondanks diverse «afsplitsingen» bleef de oude ambachtsschool zo populair dat ze nu echt uit haar wanden barst en eindelijk, komende maand oktober, een ook als school gebouwde behuizing op de hoek Lage Witsiebaan/Reitse Hoevenstraat zal kunnen betrekken. Villa Guillaume - het klinkt wel een eindje over de grens en heel anders dan «Ambachtsschool». Feit is wel, dat deze voormalige villa het middelpunt vormt van een heel peloton villa’s, die daar aan de Spoorlaan in het laatste kwart van de vorige eeuw, zo’n honderd jaar geleden dus, zijn neergezet. Spoorlaan en Stationsstraat vormden in die tijd, kort na de aansluiting van Tilburg op het landelijke spoorweg net in de zestiger jaren en de bouw van het station, als het ware een nieuw wijkje voor de lokale sjiek, buiten de oude centra Heike, Heuvel en Goirke/Veldhoven. Een statige laan op de drempel van de toegang tot de allermodernste verkeersmid delen, waar nog statiger, fraaier en groter villa’s verrezen dan die der fabrikanten elders in de stad. Villa’s die door de vooraanstaande bouwmeesters uit die tijd, zoals een Jan van der Valk werden gebouwd volgens de allerlaatste richtlijnen der internationale smaak. Nu kan men over die laatste hoedanigheid twisten ten aanzien van Villa Guillaume het neo classicisme vormde tenslotte éen soort stijlherhaling tot de der de machtteruggrijpend op het classicisme uit de napoleontische periode, dat zelf weer de renaissance tot haar voorbeeld rekende, de wedergeboorte van de «echte» klassieke oudheid. Maar wel duidt de naam Villa Guillaume op een ander gemeen schappelijk kenmerk van de Spoorlaan-palazzettize hadden iets Frans. In de belendende percelen woonden families ais Pollet, fabrikanten en o.a. eige naars van de ook door genoemde van der Valk ontworpen Blaak-boerderij en de Horion de Corby die de ware Tilburger natuurlijk meteen doet denken aan de vroe gere wollenstoffenfabriek Janssens-de Horion in de Koestraat (probleem opgelost, ’t had niks met horizon te maken, Janssens was er gewoon mee getrouwd). Het ligt voor de hand te verondersellen dat ook Villa Guillame oorspronkelijk door leden van Tilburgs francofone haute volée werd bewoond. Enige verbazing mag het wel wekken dat de oprichters van de Ambachts- en In dustrieschool al in 1902 juist deze lokatie hadden uitgekozen. Immers, waar het ge deelte «Ambachtsschool» moest voorzien in de opleiding van timmerlieden, schil ders, metselaars, leerbewerkers en mecaniciens diende men bij de Industrie school »-poot van de nieuwe instelling vooral te denken aan een voortzetting onder professioneler omstandigheden van de vroegere weefschool, de opleiding dus van de vaklieden voor de textielindustrie. Het lijkt dan een wat cynisme actie, de toekomstige textielarbeiders, omstandigheden voor later weinig beloofden te scholen in een omgevi stond met de uiterlijke kentekenen van welstand der textielbaronnen. Hoe het ook zijna bijna twee jaar onderhandelen en soebatten in Den Haag verleende de verantwoordelijke minister eindelijk de benodigde subsidies zodat de gemeente Tilburg op 10 februai 1904 Villa Guillaume kon aankopen. Na de nodige aanpassingen en verbouwingen voor een totaalbedrag van 52.968,- kon de Am bachtsschool op 1 oktober van datzelfde jaar in gebruik worden genomen. Vijf jaar later verkocht de gemeente het gebouw voor precies een ton aan de Vereeniging Ambachts- en Industrieschool voor Tilburg en omstreken. Bijna van meet af aan was de ambachtsschool een schot in de roos, hoewel het eerste jaar maar 53 leerlingen de nieuwe school betraden, nam dit aantal snel toe. Vooral na de tweede wereldoorlog - in de nadagen waarvan het gebouw nog door een voltreffer van de Luftwaffe werd getroffen - bleek het aantal leerlingen voortdu rend uit de hand te lopen allereerst verdween de textielafdeling van de Spoorlaan en kreeg als Lagere Textielschool in de vijftiger jaren aan de Fabrieksstraat een eigen, later nog met een hele verdieping uitgebreide behuizing. De ironie van de ge schiedenis wil dat dit laatste gebouw nu, na de ineenstorting van de textielindustrie en het verdwijnen van hogere en lagere textielscholen, weer dient als dépendance van de Spoorlaanschool. In de loop van de zestigpr en zeventiger jaren kwamen er zowel in Tilburg als in de omgeving nog diverse technische scholen bij maar dat heeft zoals gezegd de po pulariteit van de R.K. Technische School, zoals de instelling nu blijkens het op schrift hierboven heet, op de in 1981 door Dré van den Boogaard genomen foto, niet verminderd ook nu nog wordt ze door zo’n 1300 leerlingen bezocht. De veran deringen in de eisen die aan het technisch onderwijs worden gesteld, maken dat de verhuizing naar de Lage Witsie die over drie maanden achter de rug moet zijn, door directeur Sweep en zijn mensen met een gevoel van grote opluchting wordt voorbe reid - ook al zal men de statige oude bouw tegenover het busstation missen. Die statige bouw verdwijnt overigens gelukkig niet uit het stadsbeeld als alle plannen van de betrokken overheden doorgaan, worden aan Spoorlaan 434 in de zeer nabije toekomst het Volkenkundig museum en het Natuurmuseum op waardige wijze defi nitief gehuisvest. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen, waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Bockhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te we ten «Tilburg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van bo ven» en «Ge waart mar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op maandag 11 juli a.s. vóór 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enve loppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullingen. Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwezig is, willen wij u nogmaals vriéndelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te De winnaar krijgt van ons bericht. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs fragment. De prijswinnaar van vorige week is J. Pijpers, Pr. Beatrixstraat 8, 5066 Bc Moergestel.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1