o Sociale Dienst gaat UH Kamerverhuur in de Tuinstraat reorganiseren NIEUWE JU»- Suwno HOLLANDSE VERF-BEHANG 9.95 1.95 De Brouwer VERHUUR 15,- 129,- Tilburg in fragmenten Koerier Oplage: 77.400 ex. vallinf H igen het U Alleen Willem ll-straat 88-90 Tuinstraat 88 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 Jules Verneweg 104. SKAIA.365 DAGEN Bez jaarschriften onroerend- Voor ik mijn kinderwagen kies ga ik naar baby-home voor een deskundig advies Donderdag 30 juni 1983 27e jaargang nr. 1320 'SLAGER J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer en aanvullingen. Maar nog snel Ier gaat de Tour op 'nVS-tegelvloer. ’de’alk bezoek kt - heelh Rauwe ham per 100 gram Piusplein 2, Telefoon 013-355525. \oogeis juiïelief Bulerdpltm 32 Tilbw|. Til. 013425086 ZIRKONIA 14 krt. gouden dames ring Fvisspeciaalzaak REMMERS-DE JAGER k BESTERDRING27TILBURG,TEL420424 4 De «Tel r 1 oktober ïanvra zijn 20 c. voor het v en mode ist uigin- groei ~ien. van ge niets. I in de d Tilburgs fragment. de Swart-Loykens, Mad W—krecleme Botermalse biefstuk 500 gram inwerking 1 zullen er e van een lezer. i in het f Bouw- en Vagemakers nu die dienst en ikelijke aanpas- inderdaad zo is A.s. vrijdag 1 juli ALLE KINDERRROEKEN op op Huutraat 26. hoek KoopvaanHjitrc dingt de cers, en- Tegelfeculisten j BOUWMATERIALEN VAN DE VENNE VAN DER SLUIS NV Tilburg - Prinsenhoeven 20 Tel. 013-431051 - 431052 9 vestigingen in Nederland model «Solitair» met 5 mm 0 Zirkonia, zware uitvoering kon de echtgenote van de heer Wage makers noch bevestigen noch ontken nen. Holland Electro voor alle onderdelen en gratis advies ^HANDYMAN Stadhuisplein 271, uLVZUL1 SO38 TG Tilburg Cs maandags vanaf 13.00 uur geopendJ Tel. 013 - 436877 J ECHT* PROBEER ER MAAR NS VANAfTEBUJVEN Ook worden de studentes geconfronteerd met een voorhistorisch huurcontract, waarin ondermeer de heer Wagemakers bedingt dat de huursters geen bezoek tng- gen ontvangen tussen 24.00 u. ’s nachts en 9.00 u. ’s ochtends en dat hij ten allen tijde gerechtigd is het pand te betreden om te controleren of de bepalingen uit het huurcontract wel nageleefd worden. «Beperkt toezicht» heet dat. Reoactie-advertentle-afdellng en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783 - 430898 Slultlngstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. PROFITEER NÜ VAN AL ONZE SPECIALE AANBIEDINGEN!!! de rand van wat wettelijk is toegestaan. In dat pand, dat jaarlijks verhuurd wordt aan 18 studentes is slechts één douche en twee toiletten. Enkele kamertjes hebben geen ramen en toch ligt de huurprijs rond de 200,- per maand per kamertje. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rist, Loon op Zand, Udenhout, Berks) Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Per 1 oktober van dit jaar gaat weer een reorganisatie bij de sociale dienst haar beslag krijgen. Dit is de tweede in vier jaar, in 1979 vond er immers ook een reorganisatie plaats. De evaluatie daarvan heeft nooit plaatsgevonden. Ook bij deze tweede wordt in de plannen niet over een evaluatie gesproken. Integendeel, de blik is gericht op de bezuinigingen en de daarop haaks staande groei van het aantal uitkeringsgerechtigden. Dit spanningsveld wordt voor de sociale dienst steeds meer voelbaar en ook B W uitten op 19 april van dit jaar hun bekommernis daarover. Wethouder Krosse kreeg van B W toen de opdracht om samen met de directeur van de sociale dienst de heer Swinkels en de betrokken medewerkers zich te beraden op de moge lijkheden van reorganisatie zodat de uitbreidingsnoodzaak van personeel geheel of gedeelteijk achterwege kon blijven. Aldus geschiedde. Niet tot tevredenheid van alle betrokkenen. De huur Alle huurders van kamers in de pan den zijn verplicht de huur driemaande lijks over te maken en Wagemakers heeft daartoe een tiental bank- en giro nummers aan de huurders gegeven. De bedoeling is dat de een op dit reke- ignummer stort en de ander op een der nummer. Profiteren Steeds zijn er kamer- en woningver- huurders die profiteren van de schaarste op de kamer- en woning markt. Men vraagt dan buitensporig hoge huurprijzen die totaal niet in overeenstemming zijn met het punten systeem dat in de gemeente Til- gehanteerd wordt. Dit laatste is duidelijk het geval in de Tuin straat 88. Voor kamertjes waarin geen enkel daglicht binnen kan dringen vraagt de heer Wagemakers vlot een huurprijs van 200- of meer per maand. Maar dat niet alleen. In de Tuinstraat 88 moeten 18 studentes zich behelpen met één douche en twee toiletten terwijl de wettelijke voor schriften aangeven dat er minimaal één doucheruimte behoort te zijn voor Beperkt toezicht In de huurovereenkomst bedil verhuurder, de heer Wagemake. kele zaken waarmee hij bij de secreta- resse-opleiding Schoevers goed scoort. Hij behoudt namelijk het recht voor te eisen in de huurovereenkomst dat de huursters van 24.00 u. ’s nachts tot 9.00 u. ’s ochtends geen bezoekers toe laten. Eventuele bezoekers moeten voor 24.00 u. ’s avonds het gehuurde verlaten. Verder behoudt de heer Wa gemans het recht ten allen tijd het ge huurde te betreden teneinde zich ervan te kunnen overtuigen dat de bepalin gen van de huurovereenkomst stipt worden nagekomen. Schoevers interpreteert dit als be perkt toezicht. De huursters e ren dit noodgedwongen omdat l re van makkelijk is om in Tilbi kamer te huren. Het is zelfs zo dentes die zich aanmelden bij taresse-opleiding Schoevers, krijgen waarop kamerverhuurc meld staan. Wagemakers stond i zijn panden tot nu toe bovenaan lijst. rechtstreekse verkoop at fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u tnuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Cliëntgericht - dienstgericht ëaat Per Het probleem bij de sociale dienst is in wezen niet ingewikkeld. Twee zaken staan tegenover elkaar. Het aantal uit keringsgerechtigden groeit gestaag en de dienst moet van hogerhand bezuini gen. Er moet gestroomlijnd worden, efficiënter gewerkt worden, minder mensen moeten meer werk doen. Daarbij moeten keuzes gemaakt wor den en een daarvan is de keuze tussen cliëntgericht werken of dienstgericht werken. De meningen hierover zijn verdeeld bij de sociale dienst terwijl langzaamaan wel duidelijk wordt dat de praktijd van het werk van de dienst steeds meer dienstgericht wordt. Onder dienstgericht wordt verstaan dat het belang van het functioneren van de dienst voorop staat. De sociale dienst moet de uitkeringen blijven ver strekken en dat moet snel en ordente lijk gebeuren. Onder cliëntgericht wordt verstaan dat het belang van de cliënt voorop staat en natuurlijk heeft een cliënt er baat bij als de sociale dienst snel en or dentelijk werkt. Maar bij cliëntgericht werken gaat het er ook om dat de cliënten geen nummers zijn die een uit- keringsfabriek verplicht een bezoek moeten brengen op straffe van het ont beren van een uitkering. Het strak doorvoeren van het dienstgericht wer ken zou het cliëntgericht werken in ge vaar kunnen brengen. Directeur Swinkels en wethouder Krosse ontkennen dat het cliëntgericht werken in de verdrukking zou komen door de reorganisatie. De reorganisatie Bij de reorganisatie wordt het wer ken met wijkindelingen verlaten. Er komt een afdeling «aanvraagbehande- ling» en er komen twee afdeling— «bestandbeheer». Hierdoor moet l mogelijk zijn efficiënter te werken. De afdeling «aanvraagbehandeling» 8 personen. Ook ten aanzien van de brandveiligheid voldoet het pand niet en er zijn te weinig vluchtmogelijkhe- den in geval van brand. Logementsvergunning De heer Wagemakers heeft voor het pand Tuinstraat 88 een logementsver gunning die dateert uit 1976. In 1979, toen de verordening op de kamerver huur in Tilburg inging, heeft de ge meente die vergunning omgezet in een kamerverhuurvergunning zonder dat Wagemakers verplicht werd de nood zakelijke veranderingen in het pand aan te brengen. Volgens Bouw- en Wo ningtoezicht is de heer Wt echter in gesprek met d wordt over de noodzake singen gepraat. Of dat goedbelasting Nu afgelopen maandag tijdens de raadsvergadering het woonlastenbeleid van de gemeente Tilburg niet van de grond is gekomen, is het toch interessant even wat cijfers op een rijtje te zetten be treffende het aantal bezwaarschriften in verband met de onroerend-goed belas ting. Tot 11 mei 1983 zijn in totaal onge veer 4500 bezwaarschriften ten aanzien van de onroerend-goedbelasting inge diend bij de gemeente. Dit is beduidend meer dan in de voorafgaande jaren, vooral meer vergeleken met de jaren 1980 en 1981. Die 4500 bezwaarschrif ten hebben betrekking op 1982. In 1980 en 1981 bedroeg het aantal bezwaarschriften jaarlijks ongeveer 1900. Ook in 1979, toen de gemeente een nieuwe heffingsgrondslag hanteerde, steeg he’t aantal bezwaarschriften flink en wel tot ongeveer 4000 in getal. De reden van de stijging over het be lastingjaar 1982 is daarmee ook gege ven; het blijkt namelijk dat een stijging in het aantal bezwaarschriften sterk sa menhangt met het hanteren van nieuwe heffingsgrondslagen. De gemeente verwacht, door het in zetten van extra personeel, binnen nu en drie maanden alle bezwaarschriften be handeld te hebben. alle binnenkomen- /ragen behandelen. consulenten beschikbaar, voor het bureau extern contact Noord en 10 voor het bureau extern contact Zuid. De afdeling «aanvraagbehande ling» wordt gecompleteerd door 3 eindadviseurs en enkele afdelingsassis- tentes. Daarnaast komen er twee afdeling «bestandsbeheer», een voor w Noord en een voor Tilburg Zuid. Op die beide afdelingen «bestandsbeheer» gaan in totaal 25 consulenten werken, 15 daarvan gaan zich bezighouden met herzieningsonderzoeken en de overige 10 consulenten doen het bestandsbe heer. Verder worden die beide afdelingen nóg bemand door 14 beslissers en 8 af- delingsassistentes. Niet tot aller tevredenheid Niet alle betrokkenen zijn ingeno- men met de reorganisatie. Vooral ten aanzien van de gevolgde procedure be staat ongenoegen. Enkele afdelingen vinden dat zij te weinig tijd hebben ge kregen om optimaal te kunnen reage ren op de plannen die voorgesteld zijn door de direktie. Aan het uitwerken van alternatieve weldoordachte reor ganisatieplannen kwamen de afdelin gen nauwelijks toe. De directie had veel meer tijd gekregen dan het perso neel. Daarnaast bestaat er bij het perso neel de reële vrees dat de reorganisatie er toe leidt dat de variatie in de func- tie-inhoud van de consulenten minder wordt en er een functieverarming op gaat treden. Die vrees werd in eerste instantie door de directie gedeeld; la ter ontkenden echter directeur Swin kels en wethouder Krosse dat die vrees gerechtvaardigd zou zijn. «Er is geen sprake van functieverarming bij de consulenten», aldus de heer Swinkels. Tenslotte heeft een deel van het per soneel moeite met het feit dat de cliënt Plannen Mevrouw Wagemakers geeft toe dat er plannen zijn met het pand Tuin straat 88. Welke die zijn wil zij niet vertellen. Wel is bekend dat het pand enige tijd geleden te koop heeft staan maar verkocht is er nog i Een ander plan zou zijn het pand Tuinstraat nog slechts aan 8 personen te verhuren, maar ook hierover kon mevrouw Wagemakers geen medede lingen doen. Voordelen De directie van de sociale diens heeft de blik gericht op de bezuinigin gen en de haaks daarop staande o van het aantal uitkeringsgerechtigde Zij ziet voornamelijk de voordelen vs de reorganisatie. Het belangrijkste voordeel is dan natuurlijk dat er bezuinigd kan wor den en tevens dat er efficiënter en planmatiger gewerkt kan worden. De reorganisatie gaat een besparing ople veren van jaarlijks ƒ632.000,-. De voorziene personeelsuitbreiding met 14,5 formatieplaatsen kan nu beperkt blijven tot 3,5 formatieplaatsen. Al met al doet de sociale dienst ver woede pogingen om de bezuinigingen de baas te blijven en het groeiend aan tal uitkeringsgerechtigden te kunnen blijven bedienen. Dat ze daarbij een fikse reorganisatie niet uit de weg gaat getuigt van slagvaardigheid maar of de cliënt zo gebaat is bij deze organisatie: daarover zijn de meningen verdeeld. accepte- t het ver- ourg een Het is zelfs zo dat stu- de secre- een lijst rders ver- tond met i die Het verhuren van kamers in Tilburg, een onderwijsstad die er wezen mag, is voor een aantal mensen een uiterst winstgevende zaak. Iemand die aardig wol spint bij de kamerverhuur is de heer Wagemakers uit Tilburg. De heer Wagema kers heeft een zevental panden waarvan hij de kamers bij voorkeur aan studentes van de secretaresse-opleiding Schoevers verhuurt voor de periode van één jaar. Het betreft het pand Tuinstraat 88 waar tot nu toe 18 kamers aan 18 personen verhuurd werden, het pand Thomas van Kempenstraat 8 dat onderdak biedt aan 28 personen en de panden Statenlaan 107,167,291 en 107. Met name bij het pand in de Tuinstraat 88 balanceert de heer Wagemakers op tienkomen- langzaamaan steeds meer op de ach- Hiervoor tergrond komt te staan. De dienst ikbaar, 10 moet blijven draaien; als de contacten met de cliënten via meerdere personen verlopen dan is dat jammer maar on ontkoombaar. Met deze gedachte is niet iedereen het eens. De consulent van de socaile dienst is in een aantal gevallen een vertrouwensfiguur, want afdeling vaak gaat het niet alleen over financië- Tilburg le problemen. Die vertrouwensrelatie, 'uid. Op zo is de vrees, wordt nu de nek omge draaid omdat de cliënt in een vrij korte periode contact krijgt met meerdere consulenten: een consulent voor de aanvraag, een voor de halfjaarlijkse herziening, een voor het bestandsbe heer, enz. Een aantal consulenten vindt dit een kwalijke ontwikkeling, want telkens weer moet de cliënt per soonlijke dingen aan een andere con sulent vertellen en dat doe je niet zo maar aan een vreemde. Dat was kennelijk weer eens een makkie voor u, om in het fragment van vorige week een stuk van bovenstaande, grimmig ogende bouw te herkennen. Want laten we eerlijk zijn: kloosters ogen toch al niet vaak als aanlokkelijke lustoorden, maar het gebouw hierboven ziet er toch wel als een heel sombere burcht van godsvrucht uit met zijn hoge muren, kleine ramen en extra omwalling. Toch zijn er nauwelijks vriendelijker mensen te vinden dan de bewoonsters van dit slot, de zusters Clarissen-Coletinen, die hier alweer zo’n 93 jaar hun domicilie hebben. Van de zusters Clarissen weten we niet zo heel veel. In onze jeugd zijn we wel eens bedeesd naar de kloosterpoort gestapt om in opdracht van een tante enkele gulle gaven aan zuster portierster te overhandigen: de clarissen waren en zijn name lijk zeer arm, en in vroeger jaren vrijwel uitsluitend afhankelijk van giften door het kerkvolk. Een inzender schrijft ons dat hij in opdracht van zijn ouders die een bak kerij hadden, elke avond het die dag onverkocht gebleven brood naar de dankbare nonnetjes bracht Natuurlijk werkte dat clarissenklooster wel op de verbeelding der kinderen. Al lereerst stond het al in die toch al zo sombere, door rookwolken en zure regen van de gasfabriek extra ongastvrij ogende Lange Nieuwstraat een echt Dickensiaans® straat. Voorts was er, over de clarissen, het verhaal dat zij voortdurend op de r van de totale ontbering leefden en dat ze. als er werkelijk niets meer te eten binnen de kloostermuren, letterlijk de noodklok luidden. En dan natuurlijk de clausura: de clarissen vormden een strenge orde. Het zijn «slotzusters», dat wil zeggen dat met uitzondering van de zogenoemde «buitenzus ters», die de noodzakelijke contacten met de boze wereld buiten het klooster onder houden, alle bewoonsters van het monasterium de gewone omgang met de buiten wereld ontzegd is. Alleen de allernaaste familieleden (ouders, broers en zussen) mo gen een keer per jaar op bezoek komen. De kloosterlinge mag overigens tijdens dit bezoek het «slot», waarin zij heel haar leven dient door te brengen, niet verlaten: zij werd van haar verwanten gescheiden door een traliehek, terwijl een ondoorzichtig gordijn aan de binnenzijde daarvan zelfs het werpen van nieuwsgierige blikken in een deel van het slot verhinderde. Het «slot» bestaat in het clarissenklooster in de Lange Nieuwstraat nog steeds en nog steeds verblijft het merendeel der bewoonsters daar in - alleen is het tralie werk in de bezoekruimte ji m ...aider „loerend ogende moderne vouwwand. De orde der clarissen is ontstaan in de late middeleeuwen, toen er in West-Euro- pa opeens overal bedelorden werden gesticht. Zoals de naam al zegt is de clarissen orde opgericht door de heilige Clara, in het jaar 1212. Clara, wier oorspronkelijke naam «Chiara» in het Italiaans helder betekent, kwam uit Assisi, dezelfde plaats dus waar Franciscus vandaan kwam en zij waren ook tijdgenoten. Aangestoken door de ideeën van Franciscus begon zij haar orde, de zg. tweede orde van Francis cus, waarvan armoede en beschouwende afzondering de belangrijkste leefregels vormden. De orde werd snel populair en telde in 1228, dus 16 jaar na de oprichting alleen in Italië al 24 kloosters. Momenteel tellen de onderscheiden clarissenordes gezamenlijk ruim 16.000 leden. Vanwege haar naam werd Clara, die al twee jaar na haar dood tot de eer der alta ren werd verheven, vereerd als beschermheilige tegen oogziekten. In 1958 heeft paus Pius XII haar nog uitgeroepen tot patrones van de televisie. Naar Tilburg kwamen de clarissen in 1889 vanuit het Belgische Roeselare. Zij waren hiertoe uitgenodigd door de bekende toenmalige overste der Fraters van Til burg, superior de Beer. Diens broer, architect G. de Beer zorgde ervoor dat de non netjes al na enkele maanden hun tijdelijk verblijf in de Heuvelstraat konden verrui len tegen het klooster in de Lange Nieuwstraat, dat voornamelijk door schenkingen tot stand is gekomen. Hoewel het kloostercomplex vrij omvangrijk oogt, hebben er toch nooit meer dan 34 zusters in gewoond - heel wat minder dus dan in het complex der zusters van Liefde aan de Oude Dijk, waar ooit zo’n 500 bewoonsters toefden. De teruggang in de kloosterbevolkingen heeft het clarissenklooster nog niet zo dramatisch getroffen: momenteel verblijven er nog 20 monialen aan de Lange Nieuwstraat. Zij houden zich, net als vroeger, in leven door het verrichten van waswerkzaamheden ten be hoeve van andere instellingen - al zijn de «grote klanten», zoals jongensweeshuis en Piusoord. door de geslonken omvang der communiteit niet meer te bedienen. Andere bron van inkomsten vormt de voortreffelijk uitgeruste moderne boekbinde rij, een paradijsje voor de bibliophiel. De kloosterkapel, tenslotte, staat ook Open voor «leken» uit de buurt. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samen met Ronald Peeters van gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd z in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen, waarop een gedeelte gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, Ie™, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te we ten «Tilburg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van bo ven» en «Ge waart mar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 5 juli a.s. vóór 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enve loppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen c-v- Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwezig is. willen wij u nogmaals vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te geven. De winnaar krijgt van ons bericht. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand De prijswinnaar van vorige week is Mevr, d 5014 AP Tilburg. huur burg zeer VAKANTIEPRIJSJE Luchtig linnen in beige. MATEN: 36-41 Alleen deze week: KURK- SANALET in Jl multi-color: rood -geel-blauw. Alleen deze week: ZlQss

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1