liil I NIEUWE Inspraak Buurtaanpak: een weinig gewaardeerd experiment HOLLANDSE 35.k Swimo mode DENISSEN Gigantisch denken in Heuvelpoort VERF-BEHANG Opening Winkelcentrum De Blaak NODflCON I TOPKLASSE KOSTUUMS NU KORTINGEN TOT 60% JOEP STRAATMAN tyogeis juidelief Bistirdplii* 32 Tilburg, tilal 013425086 27, ssdeqimstH GRATIS overhemd van ?o,- GRATIS 48,- Tilburg in fragmenten 11 Koerier ni 1983 pagina 34 Oplage: 77.400 ex. 59,- Vrijdag en zaterdag ninger verlop iigen, ;t be- ALLES MOET WEG Koopavonden geopend Piusplein 54, Tilburg KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.42 arkeer- ECHT LEER verse eierkoeken 5 halen 4 betalen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Hasseltstraat 195a, JU burg Tel. 013 425487^ .idig plan yerse ter cil J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 mobilisatie- e Kromhout- imité t co- ’N NIEUWE AUTOHUREN? bel: Budget: 0B4Bin OBAM Tilburg bv Spoorlaan 175 OPHEFFINGSUITVERKOOP Met toestemming K.v.K. van alle originele PERZISCHE EN ANDERE OOSTERSE TAPIJTEN De laatste weken! Fvisspeci aal zaak REMMERS-DE JAGER k BESTERDRING27TILBURG,TEL420424 J gevo.1 loet er nu s de vraa agsvorm Noordhoekring 19, Tilburg Telefoon 013/422584 BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 aardigheid waar- het experiment :nd wordt. De zin- bewoners» wordt een zeer eenzijdige Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dlr. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer WIJ GAAN DOOR met onze grandioos LAGE PRIJZEN al onze kinderkleding moet wegens ruimtegebrek W€ïCJ Piuutraat 2G, hoek Koopvaardijltraat 3 af fabriek saki tegen tocht srhoud t^esse te be- catie?» dat s te LET OP: BEKEND MERK, waarvan we de naam niet mogen noemen. 1ste klas produkt, ^^leugdige damessandaal Jlvan GEHEEL LEDER .■UT, met LEDER VOETBED en lichtgewicht slee-zool MATEN 36-41 IN WIT EN BLAUW tiités zich alles aan 1 einde te door de an Dam. onder een over at rijk de kosten die Het terrein van Opstal/Atlanta waar in de toe komst 53 woningen voor de buurt komen iwezigheid Tilburgse i niidden- ZIRKONIA Zilver- gerhoc'ineerd dames solitairring Ruime parke< gelegenheid Fijne katoenen met korte mouw omgeslagen kraa"" linnen structuur ma ’n fijn streepje kan! verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oleterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Uw koffie staat klaar! «Hallo, spreek ik Vandaag donderdag 23 juni wordt het winkelcentrum geopend. Na de officiële opening door wethouder B.J.E. Lambers zijn er tot 21.00 uur di verse festiviteiten die opgeluisterd zul len worden door Die Original Ober- pfalz Musikkapelle. Tevens zullen de winkeliers zorgen voor feestelijke aanbiedingen. Voor jong en oud. Bnsterdplem 37 J Mode benetti,- in HEMDEN uw én ’n klein traagje in maar ook PROBEER ER MAAR NS VAN AF TE BLIJVEN de inspraak georgan die comités, de bt makkelijker spraak, de t baar meer vertr Daarnaast v verantwoorde1' om de procedu brengen. daardoor aan de gemeenteraad Hen de zes comités uit isselt dat het orga- iraak door die comi- rdelen heeft die niet inspraak georgani- iraakteam. met Centraal Beheer, met Macintosh?'» «Ja- Redactle-advertentle-afdellng en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitlngstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 Doorgaan De comités, te weten het con «Via Sloop naar Nieuwbouw», het mité Kwaadeindstraat, het comité van Hogendorp, het comité de Hasselt, het comité de Pastorieklamp en het comité Korte Hoefstraat, willen doorgaan op de ingeslagen weg en de inspraak zelf blijven organiseren. In de toekomst betekent dat dat er op korte termijn inspraakprocedures gestart gaan wor den voor de omgeving Plein Leo XIII en omgeving, voor nieuwbouw op het Drögeterrein en het stedebouwkundig plan, voor het bestemmingsplan Goirkestraat Noord en voor diverse straatverbeteringen. Maar behalve de bezigheden met be trekking tot het regelen van die in spraak zijn de comités ook druk doen de met verbetering van de woonomge ving, de aanleg van speelterreinen met particuliere woningverbetering, met buurtvoorzieningen, enz. Geld De gemeente had voor de inspraak in het kader van het experiment Buurt aanpak in Goirke-Hasselt 185.000,- uitgetrokken. Daarbij ging de gemeen te ervan uit dat die inspraak geregeld zou worden door het Inspraakteam. Dat is echter niet het geval zoals we al constateerden. Wat moet er nu met dat geld gebeuren Dat is de vraag en dat is ook de verschijningsvorm van het conflict. 1 stropdas van 15,- 1 paar sokken van 3,- (of f 25- korting) Onvoorstelbare kollektie KOLBERTS met bijpassende PANTALONS. Blijft het standbeeld van Koning Willem II nog lang staan zoals het staat, of wordt het nu echt niet eens tijd om Willem II een andere kant op te laten kijken, de Heuvelstraat in bijvoorbeeld? Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over toa.ipak ging J rirke-Hasselt. uetekent dat een buurt, een oude voor en door de bewoners. Die activi- van de bewoners, er staat immers door de bewoners, zijn. wone consument. Iedere welden kende Tilburger had dit Centraal Beheer al een jaar geleden kunnen vertellen. Maar nee, Centraal Beheer had andere plannen, een paleis voor de consument. Zo menen de comités dat wanneer 1-aniseerd wordt door buurtbewoners veel r deelnemen aan de in- bewoners hebben er blijk- ertrouwen in. t voelen de comit lelijk en doen er a. idure tot een goed i. De procedures verlopen ir binnen de gestelde tijd. Een paleis voor de consument, dat was het streven van Centraal Beheer. Was, want na ruim een jaar is duidelijk geworden dat Cen traal Beheer te hoog heeft gemikt, het paleis te mooi wilde hebben. Heuvelpoort zou een winkelcen trum hebben moeten worden waar men slechts de betere goederen kon verkrijgen en aan die goederen heeft het niet gelegen, evenmin aan de winkeliers. Kwaliteit stond en staat nog steeds hoog in het vaan del bij de winkeliers van Heuvel poort, maar het ziet er naar uit dat Centraal Beheer de kwantiteit wil laten prevaleren boven de kwaliteit. Minder elitair moet de Heuvelpoort worden, meer afgestemd op de ge- Ruim een jaar geleden werd midden in het centrum van Tilburg, tegenover het robuuste standbeeld van Koning Willem II, een winkel centrum in gebruik genomen dat onder de ogen van deze vorst uit zou moeten groeien tot een paleis voor de consument. Heuvelpoort is de naam en Cen traal Beheer de pleegvader. Pleeg vader omdat Penners en Schoen makers de eigenlijke vader was maar in een vroeg stadium het kind afstond aan Centraal Beheer. staan, ach nee, heren Macintosh, dat wordt te duur voor ons, het spijt ons, gegroet.» «Hallo met Cen traal Beheer, spreek ik met de Gigant». «Jawel heer Centraal Be heer, daar spreekt u mee». «Heren Gigant, heeft u als groep interesse om een vestiging in Tilburg i ginnen in een uitstekende lokc «Nou heer Centraal Beheer, a treft, wij zaten juist aan zoiets denken, maar op welke lokatie doelt u?» Wel wij hebben de Heu velpoort op het oog». «Aaaah, de Heuvelpoort, interessant heer Cen traal Beheer, maar zijn wij als groep wel de juiste voor uw winkel centrum? U wilde toch geen super markt of iets dergelijks?» «Dat is juist, heren Gigant, wij wilden dat niet, maar de tijden veranderen en wij veranderen mee begrijpt u?» «Tja, heer Centraal Beheer, als de zaken er zo voor staan dan denken wij als groep hoogstwaarschijnlijk wel met u tot een akkoord te kun nen komen. Niet alleen geld In de inleiding zinspeelden we op nog iets anders dan een financieel con flict. rechtstreekse verkoop af fabriek enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) worden op maat gemaakt eigen vakkundige montageteams dubbele dichting tegen tocht ook in elke kleur leverbaar vragen geen onderhoud raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Renoveer en isoleer voor eens en altijd Jules Verneweg 104. Uiteraard gaat h dit geval gaat het om waardering burgers. Nu bl Goirke-Hasselt 1r nodig hebben en de insprs stekend en met veel doorzettingsver mogen kunnen regelen, gaat de ge meente andere maatstaven hanteren dan wanneer het Inspraakteam de in spraak geregeld zou hebben. De facili teiten die het Inspraakteam tot haar beschikking zou hebben, zouden veel ruimer zijn dan de faciliteiten waar mee de bewoners het nu moeten doen. Met andere woorden: inspraakbege- leiding door het Inspraakteam wordt door de gemeente ruimer bemeten en mag meer geld opsouperen dan de in spraak die de bewoners zelf organise ren. Dat is een onrecht vas mee de kern van t Buurtaanpak onbekend snede «voor en door bv deze manier op ee~ ze geïnterpreteerd. Gemeente De gemeente, met name burgemees- er en wethouders, verwijst naar de fa- iliteiten in het kader van het experi ment Buurtaanpak. Ieder comité heeft namelijk 5.000,- gekregen en samen 50.000,- voor externe deskundigen, maar die gelden zijn eigenlijk niet be doeld voor het begeleiden van in spraakprocedures vinden de comités. Zij willen dat minimaal de gemaakte en te maken onkosten vergoed kunnen worden. Want, zo is de redenering, als het Inspraakteam de inspraak geregeld had dan had het 185.000,- gekost. Dat bedrag blijft nu in handen van de gemeente. De comités zijn niet van plan zich bij het standpunt van B W neer te leggen en zijn desnoods bereid het een en ander tot op het hoogste niveau te bevechten. expei hoeft De comités zijn echter een andere mening toegedaan. Zij vinden namelijk dat zij wel degelijk recht hebben op een deel van dat geld. De redenering van de comités komt er op neer dat de kosten die de comités maken voor het organiseren van de in spraak vergoed moeten worden en niet behoren tot de normale kosten van de stichting Samenlevingsopbouw en So ciaal Kultureel Werk (de SSK) en de stichting Bewonersondersteuning, zo als de gemeente beweert. De comités menen zich ondersteund door o.a. uitspraken van wethouder Lambers, gedaan in een vergadering van die comités. van het experiment Buurtaanpak in langs een conflict gerezen en dat con- ..w ..an het haast anders, met geld te maken. zoals meestal, veel conflicten komen aan de opper- als een financieel conflict, terwijl ze dat in wezen niet Het experiment Buurtaanpak ging op 1 maart 1982 offi- vinden vooral hun neerslag in meer zeggenschap van de be deel van start. Dit startsein werd mede gegeven door de woners. Daarnaast wordt er bij het experiment Buurtaanpak toenmalige minister van Volkshuisvesting Marcel van Dam. vanuit gegaan dat er gebouwd wordt voor de buurt. Buurtbe- Die zette toen namelijk zijn handtekening onder een over- woners komen vooral in aanmerking voor nieuwe huizen in eenkomst waarin de gemeente Tilburg en het rijk de kosten die buurt. van het experiment regelden. Tijdens de uitvoering Dat experiment Buurtaanpak ging toegepast worden in het Goirke-Hasselt is onlan, stadsvernieuwingsgebied Goirke-Hasselt. flict heeft alles, hoe kan De term Buurtaanpak betekent dat een buurt, een oude Maar, buurt, verbeterd wordt voor en door de bewoners. Die activi- vlakte teiten Winkelprijs: 59,90 f Peter Emmen- prijs:49,95 ALLEEN DEZE WEEK: «Hallo, met Centraal Beheer, spreek ik met Perry Sport?» «Ja wel meneer Centraal Beheer, daar spreekt u mee». «Meneer Perry Sport, wij hebben een voorstel. Hebt u geen interesse met uw win kel te verhuizen naar de Heuvel poort?» «Nee, meneer Centraal Beheer, wij blijven zitten waar we zitten, de groeten». Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen, waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te we ten «Tilburg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van bo ven» en «Ge waart mar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 28 juni a.s. vóór 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enve loppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullingen. Omdat de auteur van de «fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwezig is, willen wij u nogmaals vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te De winnaar krijgt van ons bericht. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs fragment. De prijswinnaar van vorige week is M. de Poot, Maria Stuartstraat 26, Eindho- L wel, heer Centraal Beheer, daar spreekt u mee». «Heren Macin tosh, u als groep kledingfabrikan ten bent wellicht geïnteresseerd in een uniek aanbod onzerzijds. Wij, van Centraal Beheer willen u als groep Macintosh het aanbod doen om in een uitstekende lokatie een winkel op te zetten. Wij denken daarbij aan ons half leegstaand pand Heuvelpoort in Tilburg». «Aaaah, de Heuvelpoort, wij ken nen het gebouw want wij van Ma cintosh zijn ons de laatste tijd toe vallig aan het oriënteren op de Ne derlandse markt. Tja, daar stelt u ons wat voor... Wij als groep Macintosh zijn in principe wel geïnteresseerd in uw aanbod, er is echter een maar aan uw voorstel, wij zouden toch minimaal dringend willen voorstellen dat er het een en ander verbouwd wordt in uw Heu velpoort. Het zal niet veel hoeven te zijn, een paar roltrapjes erbij en natuurlijk ook een flinke goederen lift. Wij, als groep vinden dat be langrijk want wij zitten natuurlijk met een geweldige aanvoer. Wij vinden dan niet dat u, heer Cen traal Beheer, op een paar miljoen gulden zou moeten kijken, vindt u niet heer Centraal Beheer?» «Eeeh, tja, als de zaken er zo voor- De gemeente is van mening dat, nu het Inspraakteam niet nodig is bij het ‘""leriment, dat geld niet uitgegeven ft te worden, e comités ing toegeda zij wel dej «Zijne Majesteit Koning Willem II heeft aan dit gebouw den eersten steen ge legd op den 7den Mei 1842». Kenners weten nu driewerf over welk monument wij spreken: de Lancierskazeme alias de voormalige BeKa-fabrieken, ofwel de zetel van bestuur en centrale diensten der Katholieke Leergangen. Het bijzonder fraaie gebouw, waaraan zoals u hierboven ziet ons vorige fragment ontleend is, maakt terecht deel uit van de Rijks Monumentenlijst. Het is het hoofd gebouw van de kazeme.-waarvoor dus onze piaatselijke koning 141 jaar geleden de eerste steen legde. Willem II voelde zich in Tilburg buitengewoon senang. Het schijnt dat hij in de tuin van Koningshoeven eens gezegd heeft: «Hier adem ik vrij en voel ik mij gelukkig.» In elk geval trad de koning in de voetsporen zijns vaders door in onze stad de werkgelegenheid te bevorderen. Dit gebeurde overigens op een betrekkelijk kleinschalige en traditionele manier: de koning richtte enige model boerderijen in, installeerde een grote schaapskudde - denk aan onze lokale nijver heid, ook in die jaren al volop in bedrijf - en tenslotte richtte hij, als echte militair die hij in de eerste plaats was, het Regiment Lansiers nr. 2 op, dat van 1841 tot 1848 deel uitmaakte van de Nederlandse krijgsmacht. Lansiers waren met een lans bewapende ruiters die als strijders geïntroduceerd waren omstreeks 1750 door Fre- derik de Grote van Pruisen. De laatste keer dat lansiers op grote schaal in een Europese oorlog werden ingezet was in september 1939, toen de Poolse lansiers of ulanen het opnamen tegen de Duitse tanks. Het resultaat is bekend en het behoeft dan ook geen betoog dat van lansiers se dertdien weinig gebruik meer is gemaakt. Maar terug naar de lansiers in de Sint-Josephstraat: de aanv heel regiment militairen, in principe zo’n 2.500 man, zou voor de stand natuurlijk een flinke opkikker betekenen. Het heeft niet zo mogen zijn. In 1846 was het kazemecomplex voltooid - het be stond behalve het hierboven zichtbare hoofdgebouw uit twee carrévormige bijge bouwen met binnenplaatsen, waarin respectievelijk de verblijven der manschappen en de paardestallen waren ondergebracht. Al in 1856 verlieten de soldateska onze stad weer en het zou tot de n tijd voor de Eerste Wereldoorlog duren eer ze terugkwamen, nu met de kazerne aan de Bredaseweg als onderkomen. Ondertussen was de koning, in 1949, plotseling overleden en na het voor hem gebouwde paleis stond nu dus de door hem gebouwde kazerne leeg. Wat betreft de kazerne zou deze leegstand korter duren dan die van het paleis-raadhuis: al in 1859 werden de gebouwen aangekocht door de familie van den Bergh-Krabbendam (Be- Ka) teneinde er hun in 1853 opgerichte wollenstoffenfabriek in te vestigen. De binnenplaatsen tussen de kazemegebouwen werden volgebouwd met bedrijfs ruimten - inmiddels ook weer gesloopt - en gedurende ruim honderd jaar zou ook in de St.-Jozephstraat de vertrouwde geur en het lawaai van de textielfabriek heer sen, hier niet alleen veroorzaakt door BeKa maar ook door het ernaast gelegen be drijf van Antoine de Rooij en de op de hoek van de Lancierstraat gevestigde textiel fabriek van L.E. van den Bergh, in de volksmond verkort tot «L.E.», naast het nu nog - kwijnend - bestaande «AaBe» de derde textielfabriek die in handen was van de familie van den Bergh. In tegenstelling tot andere bekende Tilburgse fabrikantenfamilies, zoals Mut- saerts, Diepen, van Spaendonck waren de van den Berghs niet uit Tilburg afkomstig en evenmin katholiek. Mede daardoor heeft er altijd nogal wat wrijving bestaan tus sen AaBe, BeKa en L.E. aan de ene kant en de overige Tilburgse textielbedrijven anderzijds. BeKa was een statig bedrijf. In onze kleutertijd passeerden wij, op weg van huis naar de Montessorischool in de Hoogvensestraat, diep onder de indruk het fa briekscomplex (stelt u zich voor, als vier- en vijfjarige dagelijks twee- tot viermaal zonder begeleiding dwars door het centrum lopen, van de Willem II-straat via de Heuvel, St.-Josephstraat en Lancierstraat naar het kakschooltje). Het was ook indrukwekkend: niet alleen had je het ingetogen, strenge gebouw op de foto, dat kantoren en stalenmagazijn van BeKa herbergde, verdef stond rechts van de hoofdingang in het voortuintje vrijwel altijd innig glanzend de ongenaakbare donkerblauwe Nash van de directeur, een verlengd vierdeurs model, waaraan door de karakteristieke gesloten wielkasten achter nog een extra cachet werd verleend. Dan was er nog de monumentale uit 1904 daterende schoorsteen (niet die op de foto, die is inmiddels afgebroken en hoorde bij de fabriek van de Rooij) en het nau welijks kapot te krijgen ketelhuis, waar BeKa de eigen elektriciteit opwekte en waarin wij ons af en toe met enige kameraadjes vermetel te spelen waagden. Met veel moeite werd dit robuuste gebouw vanaf 1966 gesloopt. De fabriek zelf staakte de bedrijfsuitoefening in 1968, waardoor 278 mensen op straat kwamen te staan. De machines werden overgedaan aan anderen en de gebouwen werden door de familie voor twee en één kwart miljoen gulden verkocht aan de gemeente Tilburg. Al venti leert de gemeente reeds jarenlang plannen om de een of andere culturele instelling in het gebouwencomplex te herbergen, concrete ideeën zijn er nog steeds niet uit de bus gekomen en voorlopig huizen de Katholieke Leergangen nog met hun bureaus in dit evenens langzaam vervallende monument. Het experiment Buurtaanpak heeft alles te maken met inspraak, en zoals u wellicht zult weten gaat in Tilburg de inspraak in de toekomst iets anders ge regeld worden. Daarover gaan de le den van de commissie ruimtelijke or dening morgen, 24 juni, praten. Op 27 juni dan wordt het voorstel tot veran dering van de inspraak, samengevat in het begrip Bevolkingscontacten, sproken in de gemeenteraad. Inspraakprocedures Het afgelopen jaar zijn de buurtco- mités in Goirke-Hasselt begonnen met een aantal inspraakprocedures. De buurtcomités hebben zich van het be gin af aan op het standpunt gesteld dat zij de hulp van het Inspraakteam niet nodig hadden. Zij lieten het Inspraak team weten de inspraak zelf te willen regelen. De comités kwamen tot dit besluit vanwege eerdere ervaringen met het Inspraakteam. Vooral het feit dat het Inspraakteam geen binding heeft met de buurt woog zwaar voor de comités, maar ook dat het Inspraak team niet op de hoogte is van wat er leeft in de buurt en gezien wordt als een verlengstuk van Publieke Werken, heeft in die keuze meegespeeld. Zo organiseert het comité «Via Sloop Naar Nieuwbouw» op het ter rein van van Opstal/Atlanta de in spraak bij de nieuwbouw van 53 wo ningen aldaar. Die inspraak is goed verlopen, er was een grote deelname en de betrokkenheid van de toekomstige bewoners en omwonenden was onge kend. Comité Kwaadeindstraat In de Kwaadeindstraat gaan in to taal 17 woningen gerenoveerd worden en de inspraak daaromheen wordt ge organiseerd door het comité Kwaad eindstraat. Ook daar verloopt de in spraak voorspoedig en het ziet er naar uit dat er dit jaar begonnen kan wor den met de renovatie van die wonin gen. Voordelen In een brief t van Tilburg steil de buurt Goirke-Has niseren van de inspr tés een aantal voort opgaan voor de i seerd door het Inspr «Hallo, met Centraal Beheer, spreek ik met speelgoedpaleis Bart Smit?» «Jawel daar spreekt u mee». «Meneer Bart Smit van het speelgoedpaleis, wij van Centraal Beheer willen u wat voorstellen. Hebt u interesse om met uw paleis te verhuizen naar de Heuvelpoort?» Stilte aan de andere kant van de lijn... «Nee, dank u wel Centraal Beheer, wij hebben ons paleis juist verbouwd^ gegroet». ’‘het om geld, maar in uct om meer. Het gaat van inspanningen van blijkt dat bewoners in het Inspraakteam niet s inspraak zelf uit- irzettingsve de g lanter, n de L facil t has

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1