J Nieuwe aktiviteit in Fatima-kerk pop 5 JLiïfflÈJL PLOOIROK WHR PRACHTIG NU 8.15! eÜuio Let eens meer op ouderen in het verkeer Eerste lichting verlaat Open School In Berkel-Enschot Agapanthus m Pop Concert en CI'!W5 ‘Palthenette sbossc. vrijwilligers- centrale TILBURG 16 juni 1983 pagina 16 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 16 juni 1983 pagina 19 De Emmaus-groep Vi Sidonia Th. v. D. publ 800 ziekenhuizen aangesloten op Viditel :t systeem WU MAKEN 7 WEER PALTHE-MOOI zijn slot UW Thema-avond C.O.C. jaar- s. Dit top van de R.G. Wikkelen van elektromotoren? WELVAARTSRESTEN VVV Oisterwi De Lind 57, G- tde de r later. zal Duits >dagmorger Viditelbe- izen onder- tilburg.^%wX426755 stapp«9oorw«9 227 tiatic ma-k SST" PALTHE Hi ring rijk- WV Tilburg, yf Spoorlaan 416A, 013-351135 worden u. eventueel de zijbeul de «vaste dus alleen zond worden de engels gegeven. U pakket samenstel- wijk, ,04242-82345. igheid probé- De Nationale Ziekenhuisraad start een proef met Viditel. Doel van de proefneming is de communicatie tussen de in ons land gevestigde ziekenhuizen te bevorderen. Zowel informatie-uitwisseling tussen de Ziekenhuisraad en de aangesloten ziekenhuizen via een apart stand als tussen de ziekenhuis ling middels Viditel, komt tijdens de proef aan de orde. ief te steunen, is welkom in de Fati- -kerk. dat we en zitten van de en het 'Sternen plaats ontwikkelt het liet komen. Auto’s worden stiller en snell verkoop stort tere Open n dag- *von woensdag 15 t/m vrijdag 17 juni. ingsverkeer tussen iet bureau van de Open School in Berkel-Enschot voor het eerst konden 19 kursisten het certificaat van de Open zorgen keer ge beef «Krisis in de jungle» in de Spoel Philips HiFi racksysteem F 1720. Tuner met ch“XeenCfe™°^ft-touch bediening. Zonder boxen. gege- :n the- Herstel In maart van dit jaar begon de Em- maus-kommuniteit - nog bestaande uit slechts 2 vaste leden - aan de her stelwerkzaamheden. Dat bleek geen kleinigheid te zijn. Er wordt nog dage lijks met vereende krachten gewerkt om het gebouw vóór half juli klaar te krijgen, omdat dan de deuren voor het publiek opengaan. Yvonne Meijer, een van de twee le den: «Voor ons tweeën is het een groot risiko, want we hebben er veel geld en energie ingestoken. Maar we willen be wijzen dat het kan. We moeten het zélf waarmaken, misschien dat we hier dan voorlopig mogen blijver gemeente». Tot slot •°<*n dat ;r gebruik moeten maken. ïld buurtwinkels verdwijnt naar een grotere, verder gelege gefiets moet t De Werkgroep van de Gemeente Tilbi aan de verkeersonveiL, ren in Tilburg. Men denkt daarbij o.a. aan bijeen komsten met ouderen waar besproken wordt welke verkeerssituaties moeilijk zijn en op welke wijze de ouderen zelf /laar iets aan kunnen doen. Het uitleg gen van verkeersregels kan daarbij een belangrijk onderdeel zijn. Ook het aanleren van bepaalde gedragsregels is voor veel ouderen een noodzaak. augustus geeft i aantal voor in Breda vindt dit jaar l en met 3 septem- at 1 augustus. «Tros achteruitrij- begonnen. Het eve- jstus plaats op het deck F 6121 voor metal, chroom en ferro. Soft-touch bediening. Audiorack in zwart zwenkwielen. ren 1.199- zenders. Versterker F 4220 met 2 x 30 watt voor metal, chroom en ferro. Audiorack in zwart met zwenkwielen, rookglazen deur en klepdeksel. 1AW," Op koopavond geopend Bloemen J en Planten vraagt vrijwilligers voor ook voor mensen in onze naaste omgeving, met de opbrengsten van de ‘P van spullen, die in onze wegwerp-maatschappij anders op de vuil- •recht zouden komen. In september 1981 opent) haar poorten. Nu, twee jaar School in ontvangst nemen. Gedurende deze twee jaar werden de volgende lessen verzorgd: Nederlands, En gels en thema. Deze lessen werden verzorgd door ervaren onderwijskrachten en maatschappe lijk werkers. Emmaus in Nederland In Nederland zijn er momenteel 7 kommuniteiten van de Emmaus-groep. De kommuniteit in Tilburg wordt dus de achtste. Het is eigenlijk allemaal in Frank rijk begonnen, waar de beroemde Ab- bé Pierre zorgde voor de opvang van clochards. Voor dat werk was geld no dig en de clochards kwamen toen zelf op het idee om hun oude beroep - voddenrapen - weer op te nemen. Er werd veel geld opgehaald, terwijl de I mensen met wie Abbé Pierre werkte, F sober leefden. Er bleef dus geld over I en dat werd gebruikt om mensen in E nood te helpen. In Frankrijk zijn nu zo’n 70 kom- I muniteiten die net als in Nederland «open» leef- en werkgemeenschappen I zijn. «Open» heeft hier betrekking op I het feit, dat de Emmausgroepen zich E niet van de samenleving afzonderen, maar juist de samenleving proberen te I steunen waar dat maar nodig is. Fatima-kerk De oude Fatimakerk op de hoek van I de Kruisvaardersstraat en de Fatima- I straat is 3 jaar geleden gesloten. De ge- I meente kocht het gebouw en zocht I naar een bestemming. Het plan om van de voormalige kerk een wijkcen- E trum te maken, werd van de hand ge- E wezen. Ondertussen waren de toegangen I van de oude kerk dichtgetimmerd. Dat I kon echter niet voorkomen, dat balda- T dige jongelui er in huishielden. Geen u enkele ruit bleef er heel en alles wat af- F gebroken kon worden, werd ook afge- r broken. L.P. Top Tien 13 juni ’83 1Michael Jackson-Thriller 2. Toontje Lager - Stiekem Dansen 3. Eurythmisc-Sweet dreams are made of this 4. David Bowie - Lets Dance 5. The Police - Synchronisity 6. New Order-Power, Corruption Lies 7. Spandau Ballet-True 8. Peter Gabriël-Plays Live 9. Japan-Oil on canvas 10. Robert Palmer-Pride Tijdens een terugblik zeiden de cur sisten, dat zij met knikkende knieën binnenkwamen om na een lange perio de weer op de «schoolbanken» plaats te nemen. Maar met die schoolbanken viel het gelukkig erg mee en naast de lesstof vonden zij andere zaken zeker zo be langrijk en aangenaam, zoals de on derlinge kontakten en de nieuw ver worven vriendschappen. Zelfverzekerd Ook vonden de cursisten, dat zij de ze twee jaar naast de leerstof ook veel zekerder van zichzelf geworden waren. heid van tweerichtinj de instellingen en het Ziekenhuisraad. De ziekenhuizen kunnen ook zelf gegevens uitwisselen of berichten op geven die voor de andere instellingen van belang zijn. Het bestuur kan via Viditel de zie kenhuisdirecties vragen voorleggen, waarop meteen via het systeem kan worden gereageerd. Bij de Nationale Ziekenhuisraad zijn ongeveer 800 ziekenhuizen aange sloten. TECHNISCH BUREAU JOOSEN BV/RAOIO-TV BENELUXLAAN 61 5042 WK TILBURG TELEFOON 013-670537 Vrijwilligers gevraagd De voorkeur gaat dan ook uit naar mensen die vakkennis hebben van be jaardenorganisaties, in groepen kun nen spreken en die vooral enthousiast zijn en bereid ook in de komende jaren deze voorlichtingsbijeenkomsten te blijven verzorgen. Gedacht wordt aan mensen die de problematiek van oude ren goed begrijpen doordat ze zelf ook tot de groep ouderen behoren. De Werkgroep Verkeersveiligheid van de Gemeente Tilburg wil daarbij dagboek: «Een mens moet eigenlijk het voorlichtingsmateriaal leveren en soeiaal zijn dat een ander geen last v op peil houden. Bovendien zullen de zijn stemmingen heeft». Breng uw plooirok even naar Palm» profiteer van de redame-aanbieding. D wordt hij piekfijn gereinigd, geperst en v vigd. Lelcker fris. En weer bijna als nieuw! Want Palthe gaat zorgvuldig om met kostbare spullen! «’n Sidonia» zei ze. ’n Nieuwe soort bloemen, dacht ik. Maar het ging over 'n mens. Over ’n vrouw. Die nc Wat l Vandaag organiseert het COC-Til- burg een thema-avond over «Homo seksualiteit en agressie». Homoseksualiteit en agressie staan de laatste tijd jammer genoeg weer veel in de belangstelling. Vorig jaar ju ni raakten tijdens de jaarlijkse homo- demonstratie in Amersfoort demon straten op een zodanige hardhandige manier slaags met enkele tientallen omstanders dat de hele demonstratie in het teken van de agressie kwam te staan. Amersfoort leidde er toe dat keuken. Het gaat zeker binnen en buiten het C.O.C. discussies op gang kwamen over hoe de toene mende agressie jegens homoseksuelen te verklaren en te «lijf» te gaan. Op 25 juni a.s. vindt weer de lijkse homo-demonstratie plaats, jaar in Leiden. Zal er weer een uitbar- j sting van geweld en agressie plaatsvin den? Zo ja wat doen we daar dan f gen? Waar komt die agressie vandaan? Vragen die o.a. gesteld zullen war den op de thema-avond die het C.O. op donderdagavond 16 juni organi seert. Aanvang 20.30 u., plaats: C.O.C.-pand, Koestraat 73. In juli zal de Emmaus-kommuniteit in Tilburg starten met de verkoop van tweedehandse spullen in de voormalige Fatimakerk in Tilburg-Zuid. Emmaus doet al jarenlang goed werk voor de derde wereld, maar vooral wgal met zichzelf bezig was. klagerig ook. Sommige mensen hebben dat. Of krijgen dat. Rumano Guardini heeft daar een heel mooi gebed over gemaakt. Ieder van ons komt dat wel eens van Hij schreef: «Heer, als ik verdriet heb, als ik gesloten of onverschillig dreig te worden voor de mensen in mijn omge ving, zorg dan dat ik helder blijf. Zorg dat ik niet in het egoïsme verval, wat verdrietige mensen zo ligt. Het is niet goed dat ik veeleisend word, anderen lastig val, of hun plezier vergal, omdat het mij nu wat minder goed gaat. Laat mij de kleine attenties van anderen zien, ze waarderen en er dankbaar voor zijn. Leer mij voor anderen iets te betekenen. Je komt het gemakkelijkst over je ver driet heen als je jezelf vergeet, door an deren te helpen». Ook Etty Hillesum schreef in haar Steeds meer ouderen worden slachtoffer van een verkeersongeval. Niet alleen in maar in heel Nederland is een toename waar te nemen in de gemiddelde van verkeersslachtoffers. Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wij- Zo moesten gesprekken i ris, een belasting™ Ter ondersteun verworven kennis een bezoek waar zowel Kamer bezocht werden. De cursisten die Engels volgden, wilden graag hun kennis op dë juiste wijze toetsen. Op hun verzoek organi seerde hun docente een vijf-daagse trip naar Londen, waar op dit moment het schoolse Engels praktisch wordt uitge diept. maar ook de verkoop van elektro motoren, het verzorgen van elektrotechnische installaties e aanleggen van beveiligingssyst is Baeten’s pakkie an. vend gesprek. WitteboBestraat 20, Regelmatige bijeenkomsten Deze bijeenkomsten zouden gehot den moeten worden in samenwerkin met bejaardenhuizen, buurt- en wijk huizen, ouderenverenigingen, etc. tiaar deze bijeenkomsten niet eenma lig moeten zijn maar regelmatig moe ten plaatsvinden, zoekt de Werkgroep Verkeersveiligheid mensen die deze voorlichtingsbijeenkomsten kunnen verzorgen. Niet alleen het leiden van het gesprek behoort daarbij maar ook het organiseren van de bijeenkomsten, het besturen van uitnodigingen, etc., etó. vrijwilligers een soort kadercursus krij gen. Hoe dat die cursus vorm zal krij gen is nog niet helemaal bekend. Waarschijnlijk zullen in het najaar twee of drie middagen belegd worden waarin de cursus gegeven kan worden. Serieuze belangstellenden die de ko mende jaren aktief willen meewerken aan deze voorlichtingsbijeenkomsten kunnen kontakt opnemen met: Dhr. P. Donkers, Gemeente Politie Tilburg, afdeling Verkeerstechniek, Noord- hoekring 186, 5038 GG Tilburg. De Werkgroep Verkeersveilig zal dan samen met die mensen pn ren meer vaste vorm aan de plannen te geven. zijn er ontwikkelingen die ouderen meer van het ver- i. Bijvoor den zodat Here, verder gelegen winkel worden. V erkeersveiligheid Iburg wil iets doen iligheid van oude- Tweedehands spullen Ook tweedehands spullen zijn wel kom. «Maar daar moeten de mensen nog even mee wachten tot half juli, want we kunnen de spullen nog niet op komen halen. Als mensen oude spullen te geven hebben, dan komen wij graag met de bakfiets. Wij zouden die mensen willen vragen rond half juli kontakt met ons op te nemen. Ons nummer is 421474. JEZDSSi^ voor metal, chroom en ferro. Audiorack in zwart met glazen deur en zwenkwielen. 1.U9",” nique, maar zij zijn op zoek naar ande re geïnteresseerden voor de leef- en werkgemeenschap. Sober leven Yvonne en Mart hebben allebei godsdienst en geschiedenis gestudeerd aan het Moller-instituut in Tilburg. Yvonne heeft geen werk meer, maar Mart nog wel. De verbouwing van de kerk moet dus betaald worden van het inkomen van Mart. Gelukkig is de stichting BEL - Behartiging Evangeli sche Leefgemeenschappen - bereid ge vonden om de eerste 3 maanden de huur te betalen. Yvonne en Mart moeten het deson danks met weinig geld doen. Zij zien daarin geen probleem want ze leven sober. Die regel geldt ook voor even tuele nieuwkomers: kost en inwoning en 25 gulden zakgeld per week. Daarnaast geeft elke Emmaus-kom muniteit toch nog geld aan de derde wereld. Yvonne: «Maar dat wil niet zeggen dat hier geen «nood» is. De materiële nood is hier weliswaar niet nijpend, maar hier zijn weer andere problemen. Om daar iets aan te doen, willen wij hier een symbool voor een andere ma nier van leven zijn». Vrijwilligers Er wordt niet alleen gezocht naar vaste groepsleden, maar ook naar vrij willigers, die kunnen helpen met schil deren en timmeren. Iedereen die wer keloos is of op een andere manier tijd heeft en die zin heeft om een goed ini- Welvaartsafval Het voormalige middenschip van de kerk wordt de «marktruimte». Daar worden de oude spullen verkocht op woensdag en zaterdag tussen 10 en 14 uur. Dat geldt voor de zomer. Daarna zal de Fatima-kerk alleen op zaterdag open zijn. Iedere geïnteresseerde kan dan komen kijken of er iets van zijn of haar gading bij de spullen is. In onze welvaartmaatschappij worden veel dingen weggegooid, die na een betje opknappen nog goed te gebruiken zijn. De zijbeuk aan de ene kant en de plaats van het voormalige altaar wor den omgebouwd tot werkruimte. Daar worden de oude spullen gesorteerd en 1 gerepareerd. De overblijven- ik wordt de woonruimte van groep». Voorlopig zijn dat Yvonne Meijer en Mart Re- Excursies Naast deze excursies organiseerden de cursisten zelf - al of niet in samenwer king met de begeleider/ster - excursies naar o.a. een drukkerij, een infotheek, een begeleidingsdienst, etc. Begin september start de C School in Berkel-Enschot met een en avondgroep. Op dinsdagmiddag za ven worden, op woensdt matisch Nederlands. Op donderdagavond vakken Thema en Er~* kunt zelf een keuzepa»j len. Telefonische inlichtingen 1-—i irtan Esii Moriin Dnlzv «ra D Deze mooie bloemen behoren tot de familie van de lelieachtigen. Ze zijn af komstig uit Afrika en ze worden wel Afrikaanse lelies genoemd. Ook in Zuid-Europa, op de Canarische Eilan den, op Madeira en op Mallorca zien we deze fraai gevormde bloemen vol- Letterlijk betekent Agapanthus lief- desbloem, afgeleid van het griekse aga- pè liefde en anthos bloem. De trechtervormige, meestal blau we, soms witte bloemetjes staan als een fleurig scherm aan de tc~ d: stevige, lange stengel. De afzonderlijke bloemetjes worden ook wel verwerkt in bruidsboeketten, maar ook als boeket in de vaas doet de Agapanthus het erg goed. Het zijn vrij sterke snijbloemen en men kan er lange tijd van genieten. Hun houdbaarheid op de vaas kan worden verlengd als er aan het water snijbloemenvoedsel wordt toegevoegd. Erg mooi is de Agapanthus praecox, ook wel Agapanthus umbellatus ge noemd. voor: de zeefdrukkerij, taalles en buitenlandse vrouwen, kinderoppas op donderdagmiddag, voor kleinschalig postverwerkend bedrijfje (vertegenwoordiger 2 dgn. p.w. en boekhouder voor 2 uren p/w) en verder nog een tafelten- nisleraar voor donderdagavond en een vecht- sportleraar voor twee avonden p.w. en zater dagmorgen. Telefonische inlichtingen kunt u 2. Maaltijdendienst «Tafeltje dek je» vraagt krijgen bij Martin Bakx in Berkel-En- telefoonnummer: 331474. woensdag- en vrijdagmiddag van 11.30-13.30 uur. U moet zelf in het bezit zijn van een auto, gemaakte benzinekosten worden vergoed. 3. De Emmauskommuniteit kan vrijwilligers ge bruiken voor het ombouwen van een oude kerk tot een marktplaats. Hier zullen komende zomer (tijdens het zomerwerkkamp) tweede hands spullen verkocht worden. v_-.«U-. >.,r alleen om koken. -.stelling kunnen staan en goed zelfstandig kunnen werken. Graag men sen die het voor wat langere tijd willen doen. 5. Als U geïnteresseerd bent in de zorg voor kin deren vóór, tijdens en ni ziekenhuisopnames, dan is misschien de scholengroep van de werk groep «Kind en Ziekenhuis» iets voor U. De scholengroep organiseert en verzorgt ouder avonden over dit onderwerp. ÖVbt^ te- uur, dan kunt U terecht bij de sportgroep voor Hl? gehandicapten in Goirle, die allerlei activitei- wor. ten organiseert. U hoeft geen speciale dingen o.c. Werk- plaatsen) zoekt liefst één full-time, maar an ders twee vrijwilligers voor 20 uur, voor het ge ven van voorlichting over alles wat met klein schaligheid te maken heeft op vin. scholen. 8. Peuterspeelzaal de Kubus wil een speelplaatsje aanleggen om de peuters de gelegenheid te ge ven buiten te spelen. Wie heeft op zaterdag wat tijd over om het speelplaatsje aan te leggen en heeft daar wat ervaring mee. Het gaat om ong. 80-100 m2 en materialen zijn anwezig. 9. De Stichting Over-Leven wil een zelfvoorzie- ook nastreven en wel voor werkzaamheden op terrein van administratie, bestuur, landbouw, publicrelations, natuurgeneeswijze, makro-bio- tische groentewinkel„schiheboeren. 10. Buurthuis Theresia vraagt een vrijwilligster voor de kresj van kinderen van buitenlandse vrouwen op donderdagavond van 20.00-21.30 uur, tot half juni en na de vakantie. Tevens worden vrijwilligers gevraagd voor het geven van taalles aan buitenlandse mannen op don- worden patiënten ha de bezoekuren de gele genheid geboden daar op een aangename wijze te verblijven. Om hierbij mee te helpen zoekt men nog een vrijwilliger met verantwoordelijk heidsgevoel van tenminste 20 jaar, maandag en vrijdagavond van 20.30-22.30 uur. 12. Studio Gesproken Boek zoekt voor het opzet ten van propaganda-ketiviteiten (naar poten tiële luisteraars toe; naar abonnees; artsen; in fomarkten etc.) 3 v$j$rillig(st)ers voor max. Vi Trouwlaan zoekt 1 vri“":“ voor de kresj op maandagmorgen én nog dinsdag- en/of donderdagmorgen. Voor alle vacatures (behalve nr. 1) kunt u te- (en na telefonische afspraak) telefoon: 434572. Het bureau van de Nationale Zie kenhuisraad kan via Viditel de zieken huizen onmiddellijk informeren over actuele ontwikkelingen op het gebied van de politiek of over bestuursbeslui ten. Gegevens over onderwerpen waar voor bij de leden veel belangstelling bestaat, zoals arbeidsvoorwaarden, op leidingen, wetgeving en financieel-eco- nomische zaken, kunnen permanent via een dagelijks bij te houden gege vensbestand toegankelijk worden ge maakt. Het systeem biedt de mogelijk- «U bent een mens in de jungle van nu. U kijk Uzelf en uw omgeving ongebrijpend aan. Waar moet dit heen, hoe zal dit gaan? Speelt U Tarzan of Samaritaan? Eet U Mo na of banaan? Met deze woorden creëert Gregoor van Zummeren, tekstschrijver van het muziektheaterstuk «Krisis in de jungle» de sfeer waarin dit spektakel zich gaat af spelen op woensdag 22 juni in de Spoel. Deze voor Tilburg unieke productie, die slechts eenmaal uitgevoerd zal worden, is opgebouwd met allerlei attributen uit het le ven. Het is voor veel mensen een interessant stuk, omdat het een thema behandelt, waar iedereen mee te maken heeft: de vraagte kens en elementen uit het menselijk leven, zoals wat voor zien heeft het leven, wat doen we hier op deze aardbol en de vader- zoon-verhouding. In de hoofdrol Pooj, en dat is op zich al een eerste reden, om dit gebeuren niet te missen. Roland Spinnewijn is de verteller en de uitdossing waarmee hij op het podium verschijnt is een tweede reden om er bij te zijn. Een derde reden is de muzikale bege leiding, die bestaat uit leden van verschil lende al wat bekendere Tilburgse bands, te weten de Big Bamboozle, Sammie’s MAM en Exploiting the Profits. Gedanst wordt er door Mirjam Vos en het geheel wordt visu eel auditief ondersteund door de Gebroeders van Zummeren middels een lichtshow en cassettebanden met de meest vreemde en normale geluiden uit onze om geving. Bij binnenkomst waant u zich vast in het oerwoud. «Krisis in de Jungle», dat om 23 uur be gint in de Fabrieksstraat 22, belooft een spektakel met zang, dans en pop, kortom: Uw leven in een notedop. Er zijn nog steeds kaarten verkrijgbaar voor het concert van David Bowie, zondag Het concert van Crosby, Stills and Nash gaat niet door in de Groenoordhallen in Leiden maar is verplaatst naar Sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Men kan met de ge kochte kaarten wél terecht in de Ahoy. Het North Sea Jazz Festival wordt dit jaar 8, 9 en 10 juli gehouden. Het evene ment vindt in het congresgebouw in Den Haag plaats, en er zijn diverse concerten in de Prins Willem Alexanderzaal. Er zijn nog steeds kaarten voor het con cert van Mike Oldfield, 22 juni in de Vereni ging in Nijmegen. Van 28 juli tot en met 21 auj het Russisch staatscircus een stellingen in Carré in Amsterda De Nationale Taptoe ii plaats van 25 augustus tot t ber. De voorverkoop begint De voorverkoop voor «1 den en Caravanrace» is 1 nement vindt 13 augus Eurocircuit in Valkenswa 1 zij voor het «vak» thema voeren met bijv, een nota- ngconsulent e.d. teuning van de nieuw over politiek werd gebracht aan den Haag, de Eerste als de Tweede Tilburg leeftijd t zen. Ten eerste komen er gewoon steeds meer ouderen; Nederland vergrijst. In de tweede plaats ontwikkelt het verkeer zich zodanig dat ouderen er steeds meer mee in conflict komen. Auto’s worden stiller en sneller, wegen worden drukker, marke ringen ingewikkelder, in woonerven verdwijnen trottoirs, etc., etc.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 19