F tyeAets TilBURG KULTUREEL SENTRUM SThDSSGHÜWBÜHG La Renaissance zingt in de Petruskerk Dansafdeling conservatorium te Oisterwijk brengt einduitvoering Presentatie- concert ’t Zand T./m. 30 juni in de ontmoetingsruimte Wil Offermans: - geïmproviseerde muziek Ron Wilson in :rj de jazzcorner Laurel en Hardy Yol Tyl Uilenspiegel in het natuurtheater van Oisterwijk FS1 C.VANIERSEL 11? NL FiLMHUiS voorde verloofde, zorgen wij voor de ring. Jörg Demus solist in Beethoven-programma PIVO IN COC 19 4 uni 1983 pagina 16 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 16 juni 1983 pagina 17 De fraaie, in 1897 gebouwde kerk van St,-Petrus Banden in Oisterwijk. MENU 8 gangen 35, Expositie Dick Roose R.G. de gei het p grote 55.51.28 14 Karaats gouden ringer van kamers v.a. lundesrep. lei t/m 1 juli '83 41.50 5 1982 RU 13.30-18.00 uur ÖS ags voor jonge en modieuze kleding >E COGNAC STIN v.a. 20.95 18 jt de erdTm van de Toneel- na het eindexa- Zevende symfonie Dirigent André Vandemoot besluit D. J. Jittastraat 16, Tilburg 013-638186 Achter de Westermarkt in de graag 1ATION ISIER ARTIN F handel' I lijsten- kunsthandel-LijstenspecialisP Alleen Besterdring 46. telefoon 431386 jaard msion 25 DM. ,5591 Het derde en laatste Beethoven-serie vii Stadsschouwburg te u ni 1983 om 20.15 uur. ap de Moezel. <a. 17,50 DM. '3846. 25.50 29.50 Voorlopig i het Filmhuis en met woens dag) om 22.0 Stadsschouwt suksesvolle T in de film (samen (1931) (1933) (1933) (1935) Turks Specialiteiten Restaurant 't iteint 4 gangen 2750 nunt U ckerstei werk als overdenkin- - sinds zijn ontstaan Exclusieve schilder stukken en reprodukties en hèt adres voor alle soorten lijsten! atste concert in deze rindt plaats in: de te Tilburg, op 21 ju- tur. Jitzicht op de Grillparty's. PP- -. 76,5591 gur het lekkerste eten l '8, van Nederland 's Maandags Regio 83, amateurfotografen uit Zuid-Nederland juni vanaf 20.00 uur zal er studio-zaal van de Stads eindexamenpresentatie plaats vinden door ans. Medewerking ip de Goey (hobo). Tot en met 29 juni, iedere avond om 19.30 uur, behalve op zondag, films van Stan Lau rel en Oliver Hardy. Elke week een nieuw programma vanaf het begin (1927) tot aan T I L BURG loreogra- voii iwwssiek, mo- ~i, en deze laatste itgevoerd op een i leerling van het Het geheel wordt verder, behalve door tapes, begeleid door een klein ensemble en een vleu- geL Helpmates Twice two The midnight patrol The fixer uppers in het werk van Roose blijft echter dat de verschillende onderdelen ieder jgen die ze verdienen. met Elsbeth Smulders en Annemieke Keu- rentjes. Na de pauze het trio met piano en bas. Tot slot «Tekens in de Ruimte», een beeld-klank-kompositie, m.m.v. José van Hees. «We bouwen op vanuit de tastbare materie en werken naar een akoestisch-op- tisch geheel. Via een finale van de akoes- tisch-optische tekens, signalen, keren we te rug tot de tastbare materie. De ervaring is het moment in de ruimte.» I Er ligt een gratis Constant ringenmap voor tl klaar met meer dan 200 modellen! Juwelier-Horlöger J Schouwburgring 27, Tilburg De Verenigde Oistenvijkse spelers brengen dit jaar een toneelspel van Jan Naaykens. Het verhaal van de schelmenstreken van Tyl Uilenspiegel en zijn trou we maat Lamme Goedzak zal menigeen bekend in de oren klinken. In Oisterwijk wordt het allemaal ten tonele gebracht in het bijzonder fraaie natuurtheater. gele gen tussen de Oisterwijkse bossen en vennen. De speeldata zijn: zondag 19 juni om 14.30 uur, zaterdag 25 juni om 20.00 uur, zondag 26 juni om 14.30 uur en zondag 3 juli om 14.30 uur. nis Zaterdag schouwburg geïmproviseerde muzic de fluitist Wil Offermans. Medewerkir wordt verleend door Philip (beeldend kunstenares), An- entjes (dans), Willem Kühne Offermans (bas) en Elsbeth <Egmont» die het lot verklankt van de graven Egmont en Hoome, markt te Brussel op het hak- Wil i studie voor de diverse Brabant over een Verder i geïmprov brengen vorm te kiezen. Vanaf 20.00 uur worden buiten, bij de in gang van de studiozaal, duetten gespeeld door Wil Offermans en Philip de Goey. Het programma zelf begint met enkele solostuk ken, gevolgd door, een beweging-klank- kompositie; een stuk voor fluiten en dans De Tilburgse kunstenaar Dick Roose beschouwt zijn hier getoonde gen met betrekking tot het fotografisch proces: het medium fotografie hulpmiddel voor de schilder - is hier zelf onderwerp van verbeelding. de avond met de optimistische zevende symfonie, een werk waarmee b bijzondere affiniteit heeft. Deze santé compositie is een berc J beeld van Beethovens comj uitgaand van een enkel mc- ma. Een zowel rithmisch als melodisch eenvoudig motief wordt in dit werk consequent gebruikt om allerlei lijnen en structuren op te zetten. Intussen vormt deze zo spontaan klinkende symfonie - volgens Beethovens bewon deraar Wagner - de «apotheose van de dans». Offermans sluit op deze avond zijn geïmproviseerde muziek af. Dat juist leze presentatievorm gekozen is, heeft Uitgangspunt i 3 redenen. Eén daarvan is, dat het die aandacht krijg lts Conservatorium helaas nog niet konsert-Ztheaterruimte beschikt, wil Wil Offermans de opleiding wiseerde muziek onder het publiek i door een openbaar toegankelijke Het materiaal waarmee Roose werkt wordt diepgaand onderzocht naar de specifieke mo gelijkheden die het heeft en krijgt een grote mate van autonomie (nadruk op penseelstreek, spattechniek, sporen van grafisch materiaal, enz.). Daardoor ontstaat juist in de figuratieve werken een spanning tussen motief en werkwijze. Wat de films van Güney echter boeiend interessant maakt, is dat hij zijn hoofdfi guren zelf niet spaart: de grenzen zitten ook in henzelf in de vorm van vasthoudendheid aan morele en religieuze normen. Ter geleget van één sticht wijk ’t Zand vi juni een p— het kerkgeb^u de Postelse IL Het concert I volgende gezels dewerking verlenen Girls, het Harmonie-orkest Tilt uit de Duitse Bondsrepubli «Trachtenkapelle Appenweier» Zwarte Woud. Na drie jaar in opeenvolgende cycli alle grote werken van Beethoven te hebben gepresenteerd, brengt Het Brabants Orkest nu een reprise van de bekendste stuk ken. Met de over drie seizoenen verspreide Beethoven-cycli, heeft Het Brabants Or kest als het ware een her-oriëntering gemaakt op wat de basis van het symfoni sche repertoire genoemd mag worden - het oeuvre van Beethoven. Het derde con cert in de nu lopende Beethoven-serie brengt opnieuw drie hoogtepunten uit het werk van de vroege romanticus. Allereerst de dramatische «1 ouverture, Hollandse w die op de mju»t «n blok de dood vonden. Vervolgens speelt Jörg Demus het prachtige derde pianoconcert, door sommigen beschouwd als Beethovens meest imposante prestatie in dit genre. Dit werk markeert de grens tussen de klassieke epoche van Haydn en Mo- rp y TA zart en de romantiek van Mendels- 1 Ill. III 111 lil shohnën Schumann. Jörg Demus, die reeds eerder met Het Brabants Orkest olzClYk/Ycii'ioi'llitTTl'O optrad, maakte een zeer groot aantal 11C1 UI111LV plaatopnamen. Hij is een bekend ver- wy zamelaar van oude klavierinstrumen- IX lilllireel ten en een van de grootste autoriteiten op dit terrein ter wereld. Samen met Sentrum Paul Badura-Skoda schreef hij een analytische studie over de pianosona tes van Beethoven, die grote waarde- De zuidelijke provincies vanions land ken- rjng fcreeg Voor de pianomuziek van k“ .-•-hijn'.jk De beste foto’s van die verschillende klubs geen groter specialist vulden dan deze worden jaarlijks in een aantal regio-eksposi- gerenommeerde Oostenrijkse pianist. ties getoond. Deze keer zal in het Kultureel Sentrum werk te zien zijn van amateur-foto- grafen uit het rayon Zeeland en West-Bra- bant. Op zondag 19 juni a.s. is het Tilburgs Mannenkoor La Renaissance te gast in de kerk van H. Petrus Banden aan het Kerk plein te Oisterwijk. Tijdens de Eucharistieviering van 11.00 uur zingt het koor onder leiding van Henk van Doorn en met solistisché medewerking van Thea Vermeulen-Peek de vierstemmige mis in G-dur van Schubert. Daarnaast brengt La Renaissance drie geestelijke lie deren ten gehore, waaronder het bekende «Domine Salvurn fac» van Giessen. Na afloop van de H. Mis worden Petruskerk bovendien nog ’n tweetal o o gehoorde operafragmenten uit «La Forza del Destino» uitgevoerd t.w. het monniken koor «La Vergine degli angeli» en een ge deelte van de scène «Son Giunta, grazie, o Dio». Door regelmatige medewerking aan ope- raprodukties, diverse radio- en televisiepro gramma’s en concerten met Het Brabants Orkest, heeft La Renaissance de laatste ja- ren een uitstekende reputatie opgebouwd. José van Hees nemieke Keurent (piano), Hein Smulders (dans). enheid van de oprichting iting Jeugdbelangen in de vindt er morgen, vrijdag 17 i presentatieconcert plaats in ~ebouw De Goede Herder aan Ise Hoeflaan. t begint om 20.00 uur. De ■schappen zullen hun me- de Sandy Boys "Tburg en liek de uit het Al vanaf januari dit jaar vinden er in de jazzcomer aan de Willem II-straat elke vrijdagavond gratis concerten plaats waarbij pianiste Debbie Poryes en bassist Hein van de Geijn steeds met verschillende mensen te beluiste ren waren. hij een Vrijdag 17 juni en vrijdag 1 juli zal e impo- bij hun afwezigheid de Amerikaanse iroemd voor- pianist Ron Wilson te horen zijn. Deze npositie-stijl, in Los Angeles geboren pianist woont iotief of the- al sinds 1974 in Nederland en opereert vanuit hier met zijn trio door geheel Europa. Hij begeleidde ö.a. Chet Ba ker, Dexter Gordon en Johnny Griffin. Wilson is een pianist die zowel be bop als swing elementen in zijn spel heeft. Aanstaande vrijdag zijn naast Ron Wilson bassist Gerard Brohm en drummer Dries Bijlsma te horen. Dit trio wordt aangevuld met baritonsaxo- fonist Ton van de Geijn. Het concert is vrijdagavond van 23.00 tot 02.00 uur. De vrouwengroep van het COC-Til- burg heeft op vrijdag 17 juni a.s. de vrouwen-volksmuziekgroep PIVO uit genodigd. PIVO is een volksmuziek- groep, die bestaat uit 6 vrouwen; zij hebben allen gestudeerd aan diverse conservatoria, en ook op het gebied van klassieke muziek reeds hun sporen verdiend. Als volksmuziekgroep be staat PIVO in deze combinatie pas 3 maanden, maar de afzonderlijke leden hebben in verschillende andere groe pen een ruime ervaring opgedaan. Een enorm sukses boekte PIVO de vorige maand in het Belgische Galmaarde, waar met de Pinksterdagen een groot internationaal volksmuzikantentreffen plaatsvond. PIVO brengt volksmuziek vanuit de gehele wereld. Er staat mu ziek op het programma vanuit o.a. Is raël, Nederland, Griekenland, Bulga rije, Italië en Rusland. Het optreden in de COC, Koestraat 73 in Tilburg begint om 21.00 uur. Toegang alleen voor vrouwen. het eind van de jaren dertig. Een volledig programmaoverzicht ligt in de filmzaal voor u klaar. T./m. zaterdag 18 juni bijv, zullen de volgende Films worden gedraaid: voor de laatste keer vertoont Tilburg van donderdag 16 tot vsdag 22 juni (behalve op zon- 2.00 uur in de filmzaal van de wburg de film «Yol». De meest film van het bijna afgelopen sei zoen in de Nederlandse filmhuizen en de beste film (samen met «La Notte di San Lo renzo») op het filmfestival van Cannes in 1982. Regie en scenario: Yilmaz Güney. «Yol» is tot nu toe Güney’s meest omvat tende film wat betreft het tonen van de si tuatie in Turkije. In «Yol» combineerde hij de verhalen van vijf mannen die een week vrijaf krijgen uit de strafgevangenis van Im- rali. Deze vijf geschiedenissen zijn door Güney op een knappe manier met elkaar verweven in een filmisch epos dat een in drukwekkend beeld geeft van het lot dat miljoenen Turken thans ondergaan. Vrij heidsdrang. behoefte aan liefde en een strenge, patriarchale moraal strijden om de voorrang met soms fatale gevolgen. Güney toont zich een zeer nauwlettend toeschou wer van menselijke gedragingen in een land met zoveel tegenstellingen. Zijn interesse gaat daarbij primair uit naar degenen aan de onderkant van de maatschappelijke lad- Dick Roose: «Zoals ieder ding dat we gebruiken heeft ook de fotografie zijn eigen stem pel gedrukt op hoe we de wereld ervaren en tegemoet treden. Voor mij zijn de vragen op het beeldend terrein veranderd sinds ik de kamera hanteer. In dit werk wil ik mij als schilder/ tekenaar bezinnen op de plaats die het fotografisch proces voor mij inneemt. Tk teken en schilder de fotografie.’» Door middel van schilder-, teken- en fotografische technieken maakt Dick Roose serieel werk: alle werken zijn konsekwent samengesteld uit 3 velden. Het werk kenmerkt zich door een sobere opzet; er is met grote direktheid materiaal over het vlak aangebracht, waardoor het in één oogopslag te overzien is. In sommige werken is het patroon het verbindende motief, in andere wordt gebruik gemaakt van een vignet als terug kerend teken. De Dansvakopleiding van het Bra bants Conservatorium geeft op zater dag 18 juni de jaarlijkse einduitvoering in de schouwburg. Op een gevarieerd programma staan scènes uit Fokine’s beroemde ballet «De Vuurvogel» en een moderne choreografie van een ex- leerling van het Brabants Conservato rium, Hans Tuerlings, op de «Valse Triste». Verder «Les Sylphides», een variatie uit «De Oceaan en de Parels», Hongaarse, Spaanse en Servische dan sen, en jazzdans. Aan deze voorstelling wordt mede werking verleend door twee van de drie afdelingen van de Dansvakoplei ding, de Toneeldans en de Klassieke dans, daar de dansexpressie, welke de derde afdeling vormt, meer bedoeld is om zelf te ervaren, als om er naar te kijken. Onder de leerlingen dans, degenen dus die men naar o.m. het Nederlands Dans theater, het Nationaal Ballet en het Werkcentrum Dans gaan, zitten bij de ze uitvoering niet de hoogste klassen. Onder de studenten van de docenten opleiding Klassieke Dans zit echter wel een eindexamenklas. Door de ja- ren heen zit er tróuwens een stijgende lijn in het niveau van de einduitvoerin gen. Dit is o.a. te danken aan een gro ter aanbod van studenten en aan een beter docententeam. Diverse dansen zijn gechc feerd door docenten van klassi dem, jazz en graham, dansvorm wordt uitgi compositie van een ^Conservatorium. De Tilburgse Amateurfotografen Vereni ging heeft haar bestaansrecht inmiddels ze ker bewezen. Naar aanleiding van haar 35- jarig bestaan is zij gastvrouw van deze re- I gio-ekspositie, waarin het neusje van de zalm wordt getoond op het gebied van de amateur-fotografie. Helaas is het nog altijd zo, dat in de we reld van de beeldende kunst door gebrek aan inzicht en kennis nog steeds te weinig aandacht besteed wordt aan het medium fo to. Jammer, vinden de (amateur-)fotogra- fen, omdat de foto een grote beeldende zeg gingskracht heeft, een mening die door ve len gedeeld wordt. De (amateur-)fotograaf houdt zich ener zijds bezig met de natuur in al haar verschij ningsvormen. Door verbeterde technieken zijn hier al veel nieuwe zaken tevoorschijn gekomen en worden daarnaast heel wat nieuwe visies op een grotendeels oud onder werp geprésenteerd. Anderzijds houdt hij zich bezig met de mens, zijn gedrag en wat hij tot stand brengt of heeft gebracht. De geëngageerde fotograaf zal trachten vast te leggen wat volgens verschillende nor men gezien moet worden als positief of ne- gatief, wat eerlijk is en waar de leugen be- gint.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 17