Ré RM ck 30 April 1983 Koninginnedag Hf F= 3NE KEN T i p.. 11983 pagina 20 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 28 april 1983 pagina 21 TILBURGS GROOTSTE BRADERIE 4 5 iale kelen inz. 6-140 12579 jcialiseerd liologische tigd. «•ertzaal Verbunt, uuven is <f eweg. Het prachtige p de tuin van de famili ter hun fabriek net i te zien is. 4 speciaal- een die te al omdat u erwachten i ook nau- ddelen die 3leden ten itwikkeling ermindert. de vooruit- :R HOREN aan het in- Korvelsewe boven is <f waarachte de verge- de mikro- ’-techniek) Het «Poortje van Diepen» het enige wat over is van de textielfabriek der fa. Diepen-Jellinghaus, die aan de Korvel- seweg nabij de Hesperenstraat werd neergezet nadat de oude gebouwen in 1872 aan v. Dooren en Dams waren overgedaan. De foto is genomen vanaf het voormalige fabrieksterrein waar nu een parkachtig aangelegd woonwijkje is verrezen (Stratingspad e.d.). Toch nog een piepeklein stukje industriële archeologie midden op de Korvelseweg dus. Een schitterend panorama van het hart van Korvel biedt deze omstreeks 1927 genomen KLM-luchtfoto. Ze werd ge nomen in opdracht van de firma Van Dooren en Dams en dat bedrijf staat dan ook centraal op de foto. Juist in die tijd werd het een rage om luchtfo to's van het bedrijf te laten maken, zo dat we een aardig overzicht vanuit de lucht hebben van het Tilburg uit die tijd. De foto lijkt genomen vanaf een punt vlak boven de toen net gebouwde nieuwe Korvelse kerk, die dan ook niet te zien is. Wel, links onderaan de foto loopt de Poelstraat. die nu Tafelberg- straat heeft, met links op de hoek de voormalige sociale werkplaats die in de jaren zestig is afgebroken. Rechts daarvan het parochiële complex van de nonnekes met klooster, kleuter- en meisjesschool. Naar links toe loopt de Oerlesestraat weg en daarboven ligt dan het complex van Van Dooren en Dams. Dit bedrijf werd precies twee honderd jaar geleden gesticht, in 1783, en werd in 1879 in dit complex geves tigd waar tevoren de fabriek van Diepen huisde. Het wit gepleisterde gedeelte van het complex, pal midden op de foto, was de fabrikantenwonin gen. Dit gebouw is het enige wat nog steert van het vroegere geheel. Er is i het gezondheidscentrum in geves- Meer naar rechts zien we con- aal Verbunt, nu Antens en rechts- de splitsing Diepenstraat/ eg. Het prachtige park links- lie Diepen. niet meer Hier een beeld van het midden der Korvelseweg, genomen in de jaren vijf tig. Weinig auto’s, veel fietsen op de vijfsprong Patersstraat. Hesperen straat, Nieuwstraat, Korvelseweg. waar de sinds 1934 niet meer gebruikte tramrails een lus maken door de Nieuwstraat, langs het gebouwtje op de spie waar destijds een winkel van de Gruvter in was gevestigd en nu een fi liaal van de Rabo-bank. op deze foto die ons evenals de andere foto’s over Korvel welwillend in bruikleen werd afgestaan door de Gemeentelijke Archiefdienst, zien we het begin van de Korvelseweg, geno men van het Korvelplein. De foto da teert van 1908 en ademt een sfeer van absolute rust. Ondanks de aanwezig heid van zoiets modems als tramrails (van de tram naar Goirle, Hilvaren- beek. Poppel, Weelde, Turnhout) is een hondekarretje het enige te bespeu ren vervoermiddel. TilburgS^: Korvelsehe Weg 1 Weer een zeer oude foto nu, genomen kort na de eeuwwisseling aan het begin van het Herringseind». zoals de Kor velseweg van Sint-Annaplein tot Kor- veldwarsstraat vroeger heette. De tramrails zijn er zelfs nog niet. De hui zen aan de rechterkant zijn bijna alle; verdwenen, maar links zien we er een paar staan die ons oog nog steeds tref fen. Nog een KLM-luchtfoto van Korvel. Deze is genomen in 1924 en toont het gedeelte tussen Korveldwarsstraat en Hesperenstraat. Centraal op de foto staan de gebouwen van Schoen- en Le- derfabrieken J. van Arendonk. Het ge deelte aan de Korvelseweg werd korte tijd na het maken van de foto door brand verwoest en afgebroken. Op de ze plaats kwamen woonhuizen. Het kantoor van Arendonk werd herbouwd op de open plek aan de Nieuwstraat, meer linksboven op de foto, waar het werd neergezet voor het bestaande fa briekscomplex dat zich uitstrekte tot Hesperenstraat en Hesperendwars straat. Het nieuw aangeplakte fa- brieksgedeelte staat er ook nu nog en is vooral bekend door het karakteris tieke torentje met daarop de initialen S L, van Schiedamsche Lederwarenfa- briek, zoals van Arendonk later ging heten. Rechts boven loopt de Nieuw straat verder naar de Varkensmarkt. na de Trouwlaan te hebben gekruist. De lege plekken midden boven werden pas in de dertiger jaren met bebouwing op-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 21