o II III het jeugd- en jongerenwerk A Naar een herstructurering van a De zestiende Korvel-braderie Poolse aartsbisschop deze fadtyki ii week in Tilburg 2 7 Wordt weer gezellig i=ade gunste] Tilburg in Fragmenten B s,edelijke instelling HALVE PRIJZEN VERF-BEHANG Grote adoptie-aktie van start u Eén stedelijke instelling ALLEEN DEZE WEEK .1995 prima geschikt peteiA iLmmeni v.pRenDonp schoenen - h alleen zaterdag h tot 30% korting SBdsenKooijman 8 Lage Witsiebaan 78. Tilburg, 013-634355. 8 Doelenstr 42, Hllvarenbeek, 04255-2901 H Industrieweg 17. Hapert, 04977-2935 Koerier Oplage: 77.100 ex. Besterdplein 37 Mode II Geweldige katoenen/’’» II II colberts, jeans l| Inleiding van 7 t/m 14 april voor De doelgroep tr. 19 X ider de inzenders eschikking wordt Giften Vredeskus Piusplein 54, Tilburg Lees verder op blz. 3 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.41 - 42.60.42 Jules Verneweg 104. ECHT LEER Koestraat 89, Tilburg De Wat kan er bereikt worden door de herstructurering Donderdag 7 april 1983 27e jaargang r.r. 1308 len de aandraj stormwind van zo beroerd dat Diverse bekende Nederlandse merkschoenen - Italiaanse modeschoenen 468 PAAR HERENSCHOENEN -j slechts f >m en reacti J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 MATEN 36 Hn 45 ^vS voor'>\ ..HOOGSTANDJES' opfret gebied van Tegels en Sanitair i administratie: JA Tilburg een aerot hele dag een, is er stie- ta is 3.00 3 ll Uitgave: De Till Dir. T. de E k daar ui dige slech soleerde zorgii tijdsbvn.. delen gani™, volgJ - Wij stelling Tilburg Jul. van Stolbergstr. Tel. 013-354198 ilburgse Koerier bv Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer vlkom. «Tilbt jrmatie j Om deze Aktie-A< zwengelen komt de mi verantwoordelijk was vangst ei ren (ter gulden) stuurd itige organi- pstellers van en tot één in- en jongeren- aart 1983 pagina 40 igeren- g maar kon I Tegelspecialisten BOUWMATERIALEN VAN DE VENNE VAN DER SLUIS NV Over de uitslag wordt geen correspondentie r veel genoegen en succes met het thuisbren- as konden wij slechts twee in- igen bereiken om en reactie te ge- >p het voorstel tot herstructure- Helaas stellinger ven op i ring. Een woordvoerster van de Stichting Open Centrum voor Werkende Jonge- e vrije-radio-zenders. hen voor alle aktuele af op de frequentie gedurende het weekend 94.8 Ijzersterke kwaliteit in (f - Kt «-''V - - wit leder Gevulkaniseerde zool, kan dus nooit losgaan. De procedure is als volgt doet het college van B&W over het herstructureringspla krijgen de betrokken instellir gelegenheid om op het plan ti ren. Dat laatste moet voor 25 beuren. Vervolgens formuleert verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Riet, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek satie voor rekening komt van een heuse fakir. Mister Black geheten. Uiter aard mogen wij de zingende trucker Henk Wijngaard niet vergeten, evenmin als trouwens Elvis Presley-imitator Jacky Flower. Voorts zien we het jeugd- poporkest Take Five, dat bestaat uit sterren tussen 12 en 15 jaar. En nee, natuurlijk vergeten we ze niet, d’Echo, harmonie «L’Echo des Montagnés», de eigen hooggewaardeerde piep- en blaaslust van Korvel, zal ook hoorbaar van de partij zij. Zij geven eenserenade op de centrale plaats terwijl voorts enkele leden van de fanfare als looporkest het hele traject van de braderie met hun opgeruimde geluiden zullen verblijden. Overigens zijn er nog enkele kraampjes op de braderie vrij voor belang stellenden, die zich kunnen wenden tot Nico Kat telefoon 425277. n foto: het vroegere kantonge- In onze herinnering was deze heel de binnenstad in vroeger p de foto kunt u zien dat het ge dacht want van enig groen is hier jn, eens na te gaan wat nou zo'n sen in de stad Tilburg officiële reden die nu hemel groeiden werden ze ook een lieflijk perceeltje beton of asfalt. fragment. Centrum van veel smarten en kleinschalig, want zoals u weet behandelt pijpen. Dat wil zeggen op het gebied van ctrcperij. Op het terrein van het zoge- .ersonen of instellingen onderling, gaat het :n een bedrag van 1.500.-. De laatste jaren is het kanton- strijdtoneel geworden waarop huurgeschillen worden be- Wanneer u en wij met een zucht van verlichting constateren dat de winter weer achter ons ligt - zo zal de modale Pool een nrmwind van opluchting hierover nauwelijks kunnen onderdrukken. Immers, deze modale Pool heeft het vooral ’s winters Jan Splinter bij hem vergeleken in luilekkerland leeft. Nu dan de noodzaak tot acute hulpverlening voor even geweken is heeft de Stichting «Tilburg e.o. helpt Polen» een nieuw project ontwikkeld, dat zeker ook in brede kring met geestdrift zal worden ontvangen. We hebben het over de Grote Adoptie- Aktie. Redactie-advertentie-afdeling en N.S. Plein 14 - 5014 DJ Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Bij de herstructurering staan de op stellers vier doelstellingen voor ogen. Zij willen een zodanige organisatie structuur creëren die een constante be leidsontwikkeling mogelijk maakt. Die structuur moet ook garant staan voor een soepele uitvoering van het beleid. De werkers moeten terug kunnen val len op een goede en kracht' satie. Daarom willen de ops het plan trachten te komen stelling voor het jeugd- e.. werk. Het uitvoerend jeugd- en jongeren werk moet zoveel mogelijk geïnte greerd worden in het algemene wijk en buurtgericht welzijnswerk. Want zeggen de opstellers «jeugd- en jon- vast kunnen zitten in zeer traditionele rollenpatronen. Beginnende druggebruikers moeten opgevangen kunnen worden in het jeugd- en jongerenwerk volgens de op stellers van het plan. Hier ligt vooral een taak voor het straathoekwerk. nra De nieuwe organisatiestructuur rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd aan te in Polen de ont ren is bang dat door het plan het jeugd- en jongerenwerk opgeslorpt gaat worden door een grote instelling waardoor met name de vrijwilligers in het gedrang gaan komen. Want het zijn de vrijwilligers die bij het Open Centrum voor Werkende Jongeren het beleid bepalen, de beroepskrachten ondersteunen daar. Men is oang dat men een beleid opgedrongen gaat krij gen waar men niet achter kan staan. Tenslotte willen ze bij het Open Cen trum voor Werkende Jongeren hard knokken voor het behoud van un ac commodatie. Een woordvoerder van Jong werk Het Zand had het plan nog oppervlakkig doorgelezen en slechts kwijt dat de aandacht voor het geïntegreerde jeugd- en jongerenwerk positief is. gerenwerk moet namelijk voerd worden waar de je w jongeren aanwezig zijn». En «het uit voerend werk dient derhalve op klein schalig niveau plaats te vinden». Een nauwe samenwerking met het lt ge‘ opbouwwerk, maatschappelijk werk en bin- algemeen sociaal cultureel werk moet ■”“'v gerea]jseercj kunnen worden. De middelen moeten ingezet kunnen wor den op de plaatsen waar dat het hard ste nodig is. Beroepskrachten hoeven daarom niet permanent aangesteld te worden maar tijdelijk. Tenslotte zijn de opsie! plan van mening dat er 3- worden naar een bredere van vrijwilligers. De taak van de i vanat het begin roepskracht wordt c j de herstructure- het ondersteunen van er ook bij dat zij in en het zich bezighouden mi. w grote lijnen uitzet- Van de doelgroep. verking mo“* Deze man is de aartsbisschop van Lublin, professor Dr. Boleslaw Pylak, die vier dagen de aktie komt onder steunen. Hij is de gast van de Fraters van Tilburg. De kosten van de reis zijn betaald uit giften van enkele personen en instellingen, zodat niemand behoeft te denken dat zijn gift voor iets anders wordt gebruikt dan voor het doel waarvoor hij het geeft. De Stichting heeft - ter afsluiting van haar activiteiten - niet alleen deze grootscheepse adoptie-aktie op het oog, maar ook een groot ziekenhuis plan. Het is de bedoeling dat uit inge zamelde giften iets groots zal worden aangeboden aan een van de noodlij- In de inleiding wordt opgemerkt dat' in de nota «Aanzet tot een gemeente lijk jeugd- en jongerenbeleid» van de gemeente Tilburg, mei 1982, wordt constateerd dat er mogelijkheden t nen het (open) jeugd- en jongerenwerk onvoldoende benut (kunnen) worden. Een herstructurering ligt daarom voor de hand. Er zou een structuur moeten komen die het mogelijk maakt de pro blemen waar jongeren mee te maken krijgen goed aan te pakken. De opstellers van het herstructure ringsplan vermelden dat zij te weinig tijd tot hun beschikking hadden om de betrokken instellingen vanaf het begin af aan te betrekken bij de herstructure ring. Zij vermelden er ook bij dat zij in dit plan slechts de grote lijnen uitzet ten de nadere uitwerking moet verder in nauw overleg gebeuren met de be trokken instellingen. Met het plan wil- opstellers concrete bouwstenen igen om te komen tot een goed functionerend jeugd- en jongerenwerk. >t. Ten eerste een voorstel lan, dan lingen de te reagé- april ge- t het col- en de distributie van de goede- _r waarde van wel een miljoen 1) die de Stichting naar Polen ge- I heeft, van 8 tot 12 april naar Midden-Brabant. Natuurlijk heeft hij meer op zijn programma (hij is o.m. een hele dag vast van de Hogeschool), maar eerste opdracht is toch: het ver stevigen van de banden tussen Oost- Europa en West-Europa, tussen een NAVO- en een Warschaupactland, tussen Midden-Brabant en Zuid-Oost Polen, tussen Tilburg en Lublin. enkele of dubbele beglazing (10j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Telefoon: 43.21.35 Bij deze aktie wordt het accent verlegd van de puur materiële naar de meer immateriële hulpverlening. U wordt uitgenodigd contact op te nemen met een persoon of gezin in Polen, waar mee u door middel van een briefwisse ling een verstandhouding kunt opbou wen. Een verstandhouding, een ener zijds begrip ,dat niet minder dan de ontwapeningsonderhandelingen in Genève moet leiden tot een naar el kaar toegroeien van de beide wereld- machtsblokken, die nu alleen nog maar doodskussen lijken te kunnen uitwisselen. Waarom herstructurering Een viertal redenen hebben geleid tot de overtuiging dat een herstructu rering gewenst is. De gemeente is van mening dat het merendeel van de jon gerenwerkers erg veel tijd besteden aan werk wat niet direct verband houdt met hun eigenlijke taken. Daar bij wordt gedacht aan .administratief werk, diverse overlegsituaties en het verzamelen van vakliteratuur. Verder blijkt er weinig overleg en coördinatie plaats te vinden tussen de verschillen de instellingen. Dit gaat ten koste van tijd en inventiviteit. De zogenaamde eenmansposten verkeren vaak in een onhoudbare positie door de uiteenlo pende taken die zij moeten vervullen. Tenslotte merken de opstellers van het herstructureringsplan op dat de pro blemen waarmee de jongeren tegen woordig geconfronteerd worden steeds ernstiger (uitzichtloosheid) en langdu riger (werkloosheid) worden. Een belangrijke rol van het jeugd- en jongerenwerk is dan het mobilise ren van jongeren voor bijvoorbeeld werkgelegenheidsprojecten, gemeen schapstaken, e.d. Lijkt u dit iets, een vredeskus wisse len met iemand van de «overkant», van het Warschaupact? De stichting «Tilburg helpt Polen» beschikt over enkele honderden adressen van kleine en grote gezinnen in Zuidoost Polen. Omdat schraalhans nog steeds keu kenmeester is in Polen, blijven pak ketjes aan de adoptie-gezinnen natuur lijk meer dan welkom. Ook hierover kan de Stichting «Tilburg e.o. helpt Polen» u alle informatie geven. kdoptie lan die was voor Vorige week heeft de gemeente een plan gepresenteerd over de herstructurering Bij meisjes wordt opgemerkt dat zij van het jeugd- en jongerenwerk. In het plan wordt ingegaan op het waarom van de vast kunnen zitten in zeer traditionele herstructurering, wat ermee bereikt kan worden en wie de doelgroep van het jeugd- en jongerenwerk zou zijn. Daarnaast wordt er ingegaan op een nieuwe or ganisatiestructuur, de middelen die daarvoor nodig zijn en de procedure die ge volgd gaat worden voor het tot stand komen van de herstructurering. Wij geven u een samenvatting en enkele summiere reacties van betrokken in- igen. Tilburg - Prinsenhoeven 20 Tel. 013-431051 - 431052 9 vestigingen in Nederland De Braderie Korvel, niet meer weg te denken uit de Tilburgse evenemen tenkalender. Ook dit jaar weer zal op Koninginnedag (30 april) een groot deel van de Tilburgse bevolking - en van de omringende dorpen - te vinden zin in de drukte van Tilburgs oudste braderie. Van de Laarstraat via Korvel- plein, Korvelseweg en Sint-Annaplein tot aan het Lieve Vrouwpleintje. zal heel Korvel weer zinderen van gezellig zakendoen, gelardeerd zoals altijd met aanlokkelijke attracties. Wij doen een greep uit het gammadit biedt werkelijk wat men noemt «voor elck wat wils», kijkt u maar. Op et terrein bij de Rabo-bank zien we optreden van Doris D and the Pins, omrankt door een demonstratie >bic dancing. Voor de kleintjes verzorgt het clownsduo Kiki en Koki de J - o poppenkast, grollen en grappen terwijl de afdeling spanning en sen- Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zul len er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht, uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bij- °Onderd Ie inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Tilburg in beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van boven» en «Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 12 april vóór 18.00 u. deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvullingen. Omdat de auteur van «Fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwezig is, willen wij u nogmaals vriendelijk verzoeken uw reacties uitsluitend schriftelijk te geven. De winnaar krijgt van ons bericht. O' gevoerd. Wij wensen u ook deze keer ve gen van onderstaand Tilburgs fragment. De winnaar van vorige week is Mevrouw J. Doensen, Kapelmeesterlaan 50, 5049 NL Tilburg. De opstellers van het herstructure ringsplan onderscheiden vijf doelgroe pen, te weten de tieners, de rand groepjongeren, de jongeren van cultu rele minderheden, meisjes en bruikers. De tieners vallen in de leeftijdscate gorie van 13 tot 17 jaar, maar er wordt bij opgemerkt dat het bij het uitvoe rend werk onmogelijk is om strikt de hand te houden aan deze leeftijdsgren zen. De randgroepjongeren laten zich kenmerken door een slechte woonsi tuatie thuis, een gebrekkige en onvollë- j;~e scholing, ongeschoold werk, sivchte werksituatie of geen werk, geï soleerde positie, slechte medische ver zorging, grote problemen met vrije Jsbesteding, weinig financiële mid- uvien en geen geweldig goede contac ten met politie en justitie. lege met inachtneming van de reacties van de betrokken instellingen een na der voorstel en legt dat ter bespreking voor aan de raadscommissie voor so ciale en culturele zaken. Na 26 mei kan dan begonnen worden met de rea lisering van het herstructureringsplan. Reacties I In het herstructureringsplan wordt gedacht aan één instelling voor het jeugd- en jongerenwerk waarin opge nomen één stedelijk bureau (inclusief het jeugdservicebureau), één stedelijk centrum en centra voor jongeren van culturele minderheden. Verder dienen de aktiviteiten wijk en buurtniveau ondersteund te worden vanuit het stedelijk bureau. pstellers van het De middelen voor die nieuwe orga- t er gestreefd moet nisatiestructuur moeten er komen door ■edere inschakeling een herschikking van de thans beschik- e taak van de be- bare middelen. Dat zijn subsidies voor dan voornamelijk het open jeugd- en jongerenwerk, voor an de vrijwilligers de functie van de jeugdconsulent en uden met de leden voor het straathoekwerk. Voor de huidige beroepskrachten betekent dit dat zij van werkgever zul len moeten veranderen. Zoniet dan ligt ontslag in het verschiet voor hen. Daarnaast is er volgens de opstellers van het herstructureringsplan de reële mogelijkheid aanwezig dat bepaalde accommodaties overbodig worden en drugge- afgestoten moeten worden. Procedure op originele Peuge^. Talbot-, Alfa Romeo-, Mitsubishi- en Daihatsu- onderdelen. zaterdag open van 10.00 - 12.30 uur 8 ovenge dagen van 8.15 - 17.00 uur dende ziekenhuizen in Zuidoost Polen, bv. een complete operatietafel, een röntgenapparaat, een kunstnier, of wat dan ook. Binnenkort vertrekt een me disch team (op eigen kosten) naar Po len om daar de wensen van de zieken huizen af te wegen en de definitieve keuze te maken. U zult er nog van ho ren! Wie de bisschop wil zien en spreker kan dat op zondag 10 april. Eerst is e om 10.30 u. een plechtige eucharistie viering in de Heuvelse Kerk. Daarna er in de Stadsschouwburg van 13. tot 14.30 u. een grote openbare ont vangst. Iedereen kan dan de bisschop de hand drukken en hem om een adres vragen: U geeft uw naam op en de zaak wordt ogenblikkelijk geregeld. Alle inlichtingen AA (Aktie-Adop- tie) en AZ (Aktie-Ziekenhuizen) krijgt een enorme ondersteuning van de Til burgse vrije-radio-zenders. Luister naar hen voor alle aktuele informatie. Stem af op de frequentie 104.2 mhz FM en g mhz FM. Tot slot: mocht U prijzen hebben voor de loterij, rad van avontuur etc., bel naar de Stichting (013/35.55.45) of de heer Theo Schilders, 013/68.23.83. We zullen het maar eerlijk toegeven: deze week zijn we buitengewoon jaloers. Het is heel, heel lelijk van ons maar we kunnen het effenaf niet helpen. Het zit 'zo: tegenover ons, op een belendend bureel, liggen stapels en stapels enveloppen en briefkaarten, allemaal inzendingen met oplossingen van de paaspuzzel. Nou zijn we gewoonlijk niet zo flauw, om niet te zeggen, redelijk sportief en tonen ons tevreden met ons deel van de post. Maar ja. normaal gesproken krijgen wij ook flinke stapels reacties op ons fragment. En deze keer is het maar een karig hoopje, waarvan een flink deel nog een verkeerde oplossing bevat ook - en dan dat druilerige weer Maar laten we eerlijk blijven, wij hebben dit alles aan onszelf te wijten. Men had ons al gewaarschuwd dat het deze keer toch echt te moeilijk en te verwarrend zou zijn, met zo'n stukje puntgevel wat men op heel wat plaatsen tegenkomt. Nogal wat inzenders meenden te doen te hebben met de vroegere manege aan de Oude Dijk, schuin tegenover ons vorig fragment dus, anderen dachten aan het oudste deel van het zusterklooster in dezelfde straat of aan het voormalig patronaat der parochie Heikant. Enfin, u ziet het hierboven op de in 1963 genomen foto: u-*--- recht aan de in haar geheel verdwenen Paleisstraat. I straat zeer dicht bezet met statige oude bomen, zoals I dagen ruim voorzien was van warm welig groen. Op d meentebestuur ook twintig jaar geleden al modem dac niets te bespeuren. Wellicht zou het interessant zijn, gemeentebestuur bezielt om het wonen, wandelen en fietsen steeds minder aantrekkelijk te maken. Bezuiniging is de oiïi wordt opgegeven. Maar toen de bomen nog tot in de hc~gr™ al massaal gerooid om plaats te maken voor een liefliiL- Genoeg afgedwaald nu: terug naar ons fragment, jammerklachten - zij het allemaal nogal k'-' een kantonrechter alleen vrij lichte vergrijp— strafzaken alleen verkeersdelicten en voorts stroper naamde civiele recht, dus zaken tussen personen of kantongerecht niet boven een bedrag van CAn gerecht vooral ook het s:.”2U—_ slecht. Het is dan ook als verkeersdelinkwent (overtreding: door het rood stoplicht ge fietst op de kruising Tuinstraat/Willem II straat), dat wij het in 1897 verrezen ge bouw aan de binnenzijde mochten bezien. Erg spectaculair was deze belevenis ove rigens niet. Binnentredend had je meteen aan de rechterkant de griffie, waar je aan een loketje de zojuist opgelegde boetes kon betalen. De boetes waren opgelegd in de «rechtszaal» welke zich bevond op de eerste verdieping aan de straatkant. De overloop aan de achterkant fungeerde als wachtlokaal. Werd je naam afgeroepen dan kwam je een tamelijk verlaten zaaltje binnen, gestoffeerd met houten banken, de «publieke tribune», - want de zittingen zijn openbaar - en in deze bankjes be vonden zich enkele verveeld ogende rijkspolitiemannen, voor de gelegenheid her doopt tot «parketwachters». Aan de kop van het zaaltje stond een heus beklaagden- hekje en daarvoor stond de zware tafel waarachter zich de altijd strenge en voor geen grapjes vatbare baas van 't spul troonde: de kantonrechter, geflankeerd door de griffier en soms ook door een assessor of bijzitter, terwijl, als we ons goed herin neren, ter linkerzijde plaats was voor de openbare aanklager. Deze, de officier van justitie of diens plaatsvervanger (substituut), was niet vast verbonden aan het Kan tongerecht maar aan het Arrondissementsparket in Breda. Rechts van het kantongerecht zien we nog de zogenoemde rentmeesterswo- ning», gebouwd in ongeveer dezelfde stijl als het paleis-raadhuis. waarin van 1935 tot 1965 het Natuurhistorisch Museum en het Volkenkundig (Missie)museum wa ren ondergebracht. Links zien we o.a. nog de ingang van bouwmaterialenhandel van Eyck-van Pelt (E.P.T.) met de merkwaardig gevormde schoorsteen op het dak en de slagerij van van den Borgt; deze besloeg, achter het winkel-woonhuis met inrijpoort, nog een fors complex bestaande uit slagerij, kokerij en rokerij, met daarachter nog een binnenplaats omzoomd door stallen. Vanuit de winkel van slager van den Borgt keek je pal op het zijdeurtje van het paleis-raadhuis. waardoor je. in het archief In 1965 zijn al deze gebouwen gesloopt. Op deze plaats bevindt zich nu ongeveer de middenberm van Stadhuisplein/Paleisring. Iets zuidelijker werd een nieuw kan tongerecht gebouwd naar ontwerp van Jos Bedaux (die, en dat ziet men direct, ook de in 1962 gebouwde Hogeschool ontwierp).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1