o Ultli mm Extra bezuinigingen in Tilburg Sivimo DENISSEN Het Tilburgse archief: een berg papier om trots op te zijn J_ Botenshow in VERF-BEHANG f DEECHTE 1 ORIGINELE I GRAVEKA AANBIEDING dflNSSENS Verzamelaars Vereniging Tilburg DIESSEN Krijgt Tilburg een winkelmarkt? 15.-.- 2 voor 25,- MARKTHAL «Broekhoven» Een gesprek met de archivaris Structuurplan Oude stad Tilburg Tilburg in Fragmenten 19,95 39,95 aart 1983 pagina 38 Del!] Koerier Oplage76.900 ex. Vrijdag en zaterdag Nougatine-eieren 5 halen 4 betalen Straatnamen Behoefte aan identiteit Perzische tapijten Lees verder op blz. 3 f WIJ GAAN zorgen wij de begrafenis- protestantse begrafenis- Donderdagavond koopavond. SPIJKERBROEK mode plusplein 54-tllburg daarom KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Jules Verneweg 104. Tel. 42.60.41 - 42.60.42 Donderdag 31 maart 1983 27e jaargang nr. 1307 Op goede vrijdag wacht de eerste 200 kopers een leuke paasverrassing J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 wijze ont- J leuk als je dat je m< dat al in Damessweater in pasteltinten Piusstraat 26 hoek Koopvaardijstraat voerd. V van ond mans. Paté Toekomstig adres Willibrordusstraat 22 Diessen (voorheen keukencentrum H. Remie) V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 VERHUIZEN en hebben daarom tiental len kachels in onze show room die tegen bodem prijzen de deur uitgaan I w nieuwe autohuren? BELsBudget: ob-wib OBAM Tilburg bv Spoorlaan 175 DE KORT VAN GELOVEN Korvelseweg 209 Tilburg Kinder langt wijd model bleu, rose en wit imenwerkir nige tijd z gedeelte van 89,90 VOOR 49,90 «De Schans» De Schans 32, Tilburg Redactie-advertentie-afdellng en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783 - 430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g, 43.33.70 Tevens verzc sen voor de i onderneming Tel. 42.55.25, b.g.g, 43.33.70 alleen deze week dden. Korto> i met meer t ons bericht. Over de uitslag ook deze keer veel genoegen en ►♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦•♦♦♦a» I ?Miu^\nin - Piusstraat 2| [Tilburg -Tel:013-4321441 pr°i van ren' jvoorbeeld Miele voor alle onderdelen en gratis advies ^HANDYMAN kjs maandags vanaf 13.00 uur geopend K Tel. 013-436877 Vier fronten Er zal op vier fronten extra bezuinigd gaan worden. Uit de sfeer van de se cundaire arbeidsvoorwaarden van het personeel van de gemeente en van de gesubsidieerde instellingen zou maximaal een bedrag van 2 miljoen gulden kunnen komen. Hierbij gaat het om zaken als gratificaties, autokostenvergoe dingen, vergoedingen van telefoonkosten, studiefaciliteiten, dienstreizen, te- iding is be- /ordt daar- lacht aan >e Emma- voor be daar een Echternachstraat 13 Diessen moeten worden bij de in jemeentelijke taken. Voor de in- inigd gaat worden op automati- en archiefwerkzaamheden. Op concrete ;drag moeten vloeien. Welke dat precies ■ende week zullen B. W. aangeven wel- ouwen. Tenslotte willen B. W. ook nog Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer wordt geen correspondentie ge- ‘1 succes met het thuisbrengen vorige week is Joseph Wijde- Onlangs heeft Multi-Vastgoed B.V. bij de gemeente een idee geopperd om een winkelmarkt te ontwikkelen. B W heeft besloten om vrijblijvend mee te werken aan een onderzoek hiernaar. Een winkelmarkt is een gebouw waarin winkels zijn gevestigd met daarnaast ruimte voor een (wekelijkse) markt. De opzet is dus an ders dan die van winkel-centrum. 1 ii i i i,M itmmen Voor fietsen Voor reparatie Voor kantoorartikelen l/oo r tabaks waren Voor postzaken v ik dat een inwendi- i identiteit een rol 1 waarin steeds meer sse schroeven komen zekerheid ïtel dat je .d woont, lardig om te we- 5 boerde- id. Zo ’n e, harde Corduroy broeken Radiostraat 26 De andere twintig procent van de bezoekers bestaat hoofdzakelijk uit studenten en scholieren, variërend van j_ jagere school die de opdracht hebben om hun straatnaam te verklaren, tot doctorandussen die werken aan hun proefschrift. Daarnaast denk ik ge behoefte aan speelt. In een tijd zekerheden op loss te staan, blijft er toch die z? van de eigen afstaniming. Stel op een flat in Tilburg-Noord dan is het niettemin aardig om ten dat je voorouders een oude I rij in de buurt hebben bewoond stamboom kleedt dat zakelijke, leven weer een beetje aan». rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een ver antwoorde baby-uitzet, grappige mo dieuze schoentjes, baby-kindermeu- beltjes, de nieuwste kinder-wandel- wagens, buggy’s, kinderstoelen, bo xen en naast goedgekeurde auto stoelen nu ook baby-kinderspeeltjes. Ja, Inclusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar j| dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG Wat is eigenlijk Structuur is de mengesteld deel t bouwd;- lijke De structuur van reren omdat het Structuurplan Wat inmiddels den, is dat meente die neemt, even van de oude den gezegd: de tuurplan Oude stelling toe. Als ook de raadsleden hier niet van doordrongen zijn, dan zal het Structuur plan Oude Stad de geschiedenis in gaan als het meest structuurloze Tilburgse Structuurplan aller tijden. Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over <£f2£.ata[is.t£.n in kandij E-ltnoofdhe. taj^ijte-n. gemoetkoming, ziektekosten, overwerkvergoedingen en kantinefaciliteiten. De normale salarissen blijven buiten beschouwing. De resterende 21 miljoen gulden zullen gevonden terne dienstverlening en uit het totaal van de gemc_r. terne dienstverlening betekent dit dat er bezuinig1 - sering, onderzoek, personeelszaken en gemeentelijke taken zal ook een bedr" zijn, is nog niet duidelijk. Maar volgent ke taken zij als onaantastbaar beschouv bezien of medewerkers waarvan de functie door de bezuinigingen komt te ver vallen, ingezet kunnen worden voor nieuwe activiteiten voorzover dat de ge meente geen geld gaat kosten. Volgens de gemeente zal behoudens echte cala miteiten de begroting niet meer tussentijds gewijzigd worden. steden aan de parkeerproblematiek in de binnenstad. Als het initiatief duide lijk vorm gaat krijgen, zal een particu liere begeleidingsgroep worden inge steld en de betrokkenen, belangheb benden en omwonenden, zullen dan bij de plannen betrokken worden. Zoals iedereen onderhand wel zal we ten, heeft de gemeente Tilburg het plan om de oude stad op te knappen. In 1976 was hiervoor een bedrag uitgetrokken van f 90 miljoen gulden. In 1982 was dat bedrag inmiddels opgelopen tot f 386 miljoen gulden. Dat vond de gemeente te veel. Er moest immers bezuinigd wor den. Wethouder Lambers kwam met een zogenaamde bijstelling, een soort herzie ning van het plan. Die bijstelling leverde een bezuiniging op van 166 miljoen gul den. Het bedrag wat de gemeente uit wilde trekken voor het Structuurplan Oude stad kwam derhalve op f 220 mil joen gulden. Daarvan zouden f 100 mil joen florijnen in de eerste vier jaar uitge geven moeten worden. Er bleef dan nog 120 miljoen over om die de resterende 6 jaar te besteden. Maar van die f 120 miljoen gaan er weer ongeveer 50 mil joen af in verband met, jawel natuurlijk, de bezuinigingen. Voor de laatste 6 jaar blijft er dus nog een bedrag over van f 70 miljoen gulden. Voor wie nog steeds meerekent: het totale bedrag wat nu over tien jaar uitgetrokken wordt voor het Structuurplan Oude Stad is f 170 miljoen gulden. Kortom, de beschikbare gelden zijn met meer dan de helft ver minderd. Besterdring 1a, (hoek Veldhovenring) Tilburg, tel. 013-420504 Het zit de gemeente en ons Tilburgers niet mee. Vorig jaar al, bij de voorbereiding van de begroting voor de jaren 1983-1986. kwam de gemeente tot de conclusie dat er voor een bedrag van 36 miljoen gulden bezuinigd moest worden. Hierdoor vervielen er 240 arbeidsplaatsen bij de gemeente. Nu gaat daar minimaal nog eens 14 miljoen bovenop komen. En dit bedrag kan oplo pen tot 23 miljoen, althans, daar houden B. W. rekening mee. De Tilburgse bevolking kan zich de trotse bezitter noemen van «een erg goed dorpsarchief», zoals de Tilburgse gemeente-archivaris drs. G. Steijns het omschrijft. «Nee, zonder gekheid», laat hij er op volgen, «Tilburg heeft een ar chief waar menige Nederlandse stad jaloers op kan zijn». Alle re den dus om dat archief aan het Stadhuisplein eens nader te gaan bekijken. ■tag”™ verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enichot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek Vrijdag aanstaande staat Til burg een bijzondere gebeurtenis te wachten. Om 17.30 uur precies zullen op die dag twee duikboten aanmeren in de Piushaven. De bo ten zullen twee uur in de haven blijven liggen en worden openge steld voor het publiek. De Zwit serse oorlogsschepen zijn hyper modern en uitgerust met de meest geavanceerde apparatuur. Daar door is het onder andere mogelijk dat slechts 6 koppen een boot be mannen. Dit is uniek omat de schepen een waterverplaatsing hebben van zo’n 600 m3 en dus ze ker niet tot de kleinste behoren. Dit bezoek is geregeld na uit voerig overleg tussen de Konink lijke Marine, het Zwitserse leger. Rijkswaterstaat en het gemeente lijk Havenbedrijf. De oorlogsbo dems zijn onderweg naar Kopen hagen om daar mee te doen aan een grote botenshow. structuur? t wijze waarop een sa ais zodanig is opge- vooral in toepassing op onstoffe- e lichamen, aldus de dikke van Dale. Ie gemeente heeft besloten om de -de oude stad te herstructu- die verouderd is, vlan Oude Stad. ucis wel duidelijk is gewar de manier waarop de ge- herstructurering ter hand gammel is als de structuur stad. Of, met andere woor- o J» structuur van het Struc- Oude Stad is aan een forse bij- opereren. Studie Multi-Vastgoed B.V. gaat een vrij blijvende studie maken naar de vesti- gingsmogelijkheden in Tilburg. In die studie zal zij bijzondere aandacht be- enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis jrzoek van het Centraal Midden- en Klein-be- drijf is gebleken dat er in het winkel centrum van Tilburg mogelijkheden bestaan voor de uitbreiding van het winkelbestand. Die mogelijkheid voor uitbreiding geldt enkel voor de sector duurzame' en andere goederen, dus niet voor de voedselsector. Wat is een archief? «Nou, globaal gezien is dat voornamelijk papier», luidt het schertsende antwoord van de Tilburgse gemeente-archivaris Steijns. «Of, om het een beetje anders te ze gen: een archief is het geheugen v<u. een administratie, zoals bijvoorbeeld het Tilburgse gemeentebestuur». Voorpoting Een archief staat niet alleen ten dienste van het bestuur, zo blijkt al snel uit het verloop van Steijns’ ver haal. «Voor de burgers is een archief primair een bron waar zij hun recht kunnen halen, althans zo is het eigen lijk bedoeld». En hij voegt daar direct een voorbeeld aan toe: «Zo bestaat er een oud recht van de zogenaamde «voorpoting». Dat is het recht dat een burger heeft om een gedeelte van de grond tussen zijn huis en de openbare rijweg te beplanten. Ook als die grond Na de Tweede Wereldoorlog is de belangstelling van het publiek voor de archieven beduidend toegenomen. De archiefwet van 1962, die in beginsel de openbaarheid van overheidsarchivalia (archiefstukken dus) regelt, heeft daar ook aan bijgedragen. De Tilburgse ge meente-archivaris heeft door die toege nomen belangstelling een interessante verklaring: «In de eerste plaats heeft het natuurlijk te maken met een zin volle besteding van de steeds maar toe nemende hoeveelheid vrije tijd. INTERNATIONALE MUNTENBEURS Zaterdag 2 april Strand-restaurant Recreatiepark Beekse Bergen Zaal open 9.00 tot 17.00 uur Inlichtingen tel. 013/432392 Entree f 2.50 p.p. Kinderen tot 15 jaar J 1,- Met de bus v.a. station lijn 42 en 43. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O Ruimte De ruimte voor de uitbreidin rekend op 4.000 m2 en er won bij ver in het achterhoofd geda een lokatie in de buurt van de straat. Een winkelmarkt zou labberde ruimtelijke situatie oplossing kunnen bieden en zou ook passen in het bestemmingsplan Cen trum. Daarnaast kan, volgens de ge meente, het gewenste circuit van win kel in de binnenstad (Heuvelstraat, Ju liana van Stolbergstraat, Emmastraat en Katterug) ingevuld worden. Goed functioneren Een winkelmarkt zou volgens de huidige economische omstandigheden goed kunnen functioneren. De markt- verkoop wordt voor de consument na melijk hoogstwaarschijnlijk aantrekke lijker. Maar door de marktverkoop zullen de daarnaast gevestigde winkels in een vergelijkbare prijsklasse gaan Met kleurig banier en met wap’rende vlag Theresia Lyceum, vooruit Is niet de toekomst een stralende dag Theresia Lyceum, vooruit Schoon als het ritme der klokkentaal Zo klinkt in ons hart dat ideaal ’t Leven veroovren in vrijheid en vreugd (deugd Were di - Tilburgse jeugd Deze laatste strofe werd meestal verkeerd en al te lijzig uitgezongen door het koor der Theresianen onder leiding van mejuffrouw Piscaer. Het zingen van het schoollied begeleidde dan één of andere stemmige of plechtige gelegenheid die de schoolgemeenschap aan de Oude Dijk te zamen bracht. We zijn al een tijdje bezig - en u hebt inmiddels natuurlijk in de gaten dat we het hebben over het voormalige gebouw van het Theresia Lyceum aan de Oude Dijk. De tekst van het schoollied werd ons welwillend verstrekt en voorgezongen door het Beis Lijntje. M., die hier haar ganse middelbare schooltijd heeft doorgebracht - van 1953 tot ’59, tweemaal in de eerste, de kleine stouterd - wilde het gebouw nog wel eens zien. Wij waren ook nieuwsgierig trouwens naar wat zich achter die afwerend glasarme buitengevel bevond dat moest wel zeer duister zijn. En zo ge noten wij onder de deskundige leiding van mevrouw van Berkel en haar collega een kleine speurtocht naar de verloren tijd - die voor M. leek te hebben stilge staan. Het verrassend lichte gebouw was qua indeling nauwelijks veranderd, alleen was van de piepkleine kamertjes van rectrix - de strenge, doch rechtvaardige zus ter Wilhelmina - en conrectrix één, nog steeds niet al te immense kamer gemaakt verder was alles nog zoais weleer een knus, klein schoolgebouw plaats biedend aan zo’n 150 leerlingen, degelijk van constructie en aan de achterkant begrensd door sportvelden en kloostertuin. Kortom, een school waar we graag les zouden Maar nu terug naar de voorkant, want dat is tenslotte alles wat u ziet op de foto hierboven, die ontleend is aan de Katholieke Illustratie van 7 oktober 1931. De «Illustratie» publiceerde destijds van elke nieuwe verworvenheid van katholiek Nederland een fotografie. Doordat het voormalige meisjeslyceum in een zeer smalle straat en bovendien als laatste en kleinste in een lange reeks gebouwen - het kloostercomplex der Zusters van Liefde, eindelijk toch in de fragmenten be land zoals één onzer lezers terecht opmerkt - door die wat verborgen ligging komt het gebouw niet zo tot zijn recht als het wel verdient. Immers, je kunt de bouwstijl van de school pas goed bezien als je ’n stukje de loodrecht op de hoofdingang uit lopende van Doorenstraat (Martinus of Pieter inkuiert. Dat heeft de fotograaf van de «K.I.» dan ook gedaan. En zo zien we een bouwwerk dat de geïnteresseer de leek meteen herkennend doet prevelen «Amsterdamse School». Deze bouw stijl, zoals de naam al zegt met enkele Amsterdamse architecten als bekendste be oefenaars, werd vooral toegepast in de jaren 1900-1930. Heel bekend zijn bevoor- beeld de Haagse Bijenkorf erf het Amsterdamse Scheepvaarthuis. Het was de pe riode die begrensd wordt door Jugendstil en «De Stijl». Het Theresialyceum, ge bouwd tussen 1929 en 1931, is dus een laat staaltje van deze Amsterdamse School. Maar wel een fraai staaltje, ook al was de bouwmeester een Tilburger, de bekende architect Donders. Opvallend aan de gevel van het gebouw is het vrijwel geheel ontbreken van ra men alleen de half-cylindervormige glas in loódpartij, waardoor vestibule en de gangen tussen de klassen op de verdiepingen meer dan voldoende licht krijgen, dan op de tweede verdieping een tiental glas in loodramen bij respectievelijk trap penhuis en scheikundelokaal. De ramen op de parterre tenslotte die aan de rech terkant behoren bij de eerder genoemde, nu doorgebroken kamertjes, terwijl die aan de linkerkant de toilettengroep enig daglicht schenken. De school is van binnen verrassend licht, schreven we. De oplossing is eenvoudig er zitten in de zijgevels van het gebouw gewoon heel veel ramen. Het Theresialy ceum, brandpunt van tienduizenden verliefdheden hoeveel schuchtere en brutale jongelingen cirkelden niet om dit gebouw rond pauzes en sluitingstijd. Hoe veel hadden we er vroeger niet voor over om deze burcht van kennis ten behoeve van jongejuffrouwen uit de betere standen te mogen betreden. Jongejuffrouwen in uni form nog wel, korenblauwe plissé-rokjes en lichtgrijze blouses en sweaters. Maar wij moeten opschieten en het kort maken. Tegenwoordig gooit de opmaak- redactie gewoon de helft van onze fragmentstukjes weg als ze te lang zijn (niets is meer heilig). Het voormalige Theresialyceum, waarin sinds 1968 de Pedagogische Academie huist, verdient het eigenlijk om op de gemeentelijke monumentenlijst te worden geplaatst, te meer omdat het nog in'voortreffelijke staat verkeert. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, le zer, is vervolgens de opdracht, uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijho- Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Tilburg in Beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van boven» en «Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 5 urelen van de Tilburgse Koerier. Op de en- «Tilburg in fragmenten». waardevolle opmerkingen en aanvullingen, t» niet altijd op zijn redacteurszetel aanwe- k verzoeken uw reacties uitsluitend schrifte- hem niet toebehoort. Hier in Tilburg heeft zich in het verleden een geval voorgedaan waarbij de gemeente een wegverbreding niet zonder meer kon uitvoeren omdat dat in strijd zou zijn met dat voorpotingsrecht». De burger leerlingen van de lagere die zich op dat recht beriep deed dat opdracht hebben om ht dus op grond van gemeentelijke ar- te verklaren, tot doctorandussen die chiefstukken die dat recht beschrijven. Toch is het aantal burgers dat om dit soort reden en het archief bezoekt klein. je broek Het overgrote deel van die gelden zal besteed worden aan bovenbuurtse maat regelen waarop geen inspraak mogelijk is. Een vrij klein gedeelte van die f 170 miljoen gulden komt vrij voor maatrege len in de buurten waarbij wel inspraak mogelijk is. Het heeft er nog naar uitgezien dat er f 25 miljoen gulden zouden verdwijnen van de f 100 miljoen die in de eerste vier jaren besteed gaan worden; er zou dan nog f 75 miljoen voor de eerste vier jaar overblijven. B W zijn het er echter vo rige week over eens geworden die f 100 uit een onder miljoen gulden te handhaven, daarbij zal Instituut voor 1 wel echter een beroep gedaan moeten drijf is gebleke- worden op het fonds Stadsvernieuwing. Uit dat fonds zal f 13,5 miljoen gulden uitgetrokken worden voor de financie ring van de personeelskosten voor de uit voering van het Structuurplan Oude Stad. Vrijdagavond was er na een hoorzit ting die de gemeente georganiseerd had voor de buurten. Na drie kwartier was het gedaan met die hoorzitting. De ver tegenwoordigers van de buurten hebben hun ongenoegen kenbaar gemaakt over onder andere de inspraak die de buurten gekregen hebben t.a.v. het Structuurplan Oude Stad. Hobbyisme «Tachtig procent van de bezoekers komt hier uit puur hobbyisme. Omdat ze bijvoorbeeld geïnteresseerd zijn in hun eigen afstamming». Die bezoekers ’"•oberen de stamboom te reconstrue- i waarvan hun familie de jongste tak vormt. «Die mensen worden door be paalde collega’s wel eens «de ge slachtszieken» genoemd. De bijnaam is niet echt spottend bedoeld: «Mijn eigen belangstelling voor het archief wezen is op soortgelijke wijze ont staan. En het is inderdaad leuk als je er uiteindelijk achterkomt dat je moe der uit een geslacht stamt dat al in de vijftiende eeuw in Tilburg woonde». ijzersterke veterboot in juchtle met onverslijtbare golfzool bekend merk, kost normaal 6S maten 35 t.e.m. 46

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1