1 2 O Kultuurburcht of schouwcentrum Sivimo Antiekmarkt Haaren De op- en afbouw van een Daltonschool DENISSEN (watrtwity Tilburg in fragmenten 5 '4 VERF-BEHANG Een droevig vervolgverhaal «Jong talent» avond MODESHOW STUNTAANBIEDING I OPENING kijkkCENTKUM HANDYMAN Delfc Koerier laait 1983 pagina 32 Oprichter J.H.G. de Beer 7 Oplage 76.900 ex. (Lieve Hemel in de knel) Vrijdag en zaterdag halen betalen F Kultureei Sentrum naar de Stadsschouwburg 9.95 NU lutel 1795,- trekkast 4985,- 141 club ■der 298,- in de sporthal Vrijdag 18 maart 19-21 uur Zaterdag 19 maart 13-17 uur 3.695,- Zondag 20 maart 11-17 uur YOU AND ME SAAB I van ‘Mj BEGRAFENISONDERNEMING iging i i. Het KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Tel. 42.60.41 - 42.60.42 Jules Verneweg 104. naandags vanaf 13.00 uur geopend 349,- 398,- Donderdag 17 maart 1983 27e jaargang nr. 1305 STADHUISPLEIN 340 - 341 TILBURG. TELEFOON 013-363827 srug nneerd ue beide •ir vallen, zal J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 Piusstraat 26 hoek Koopvaardijstraat Kinder t-shirt met oprolmouwtje (ook in damesmaten) p af fabriek aakt *N NIEUWE AUTOHUREN? BELiBudget: 013-433113 OBAM Tilburg bv Spoorlaan 175 lijk tot enige privi definitief werden voor de heren daarbij om all ringa.^.nd.. i» gein In Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 deuren en gebogen beglazing (10 j. gar.) montageteams verbaar OKE Entree: 7,50 inclusief koffie en een drankje. Voor hapjes zorgen collega's' van de VERSMARKT. Aanvang: 20.30 uur. Kaartverkoop: Lunchroom "Le Jardin" Heuvelpoort (na 18.00 uur Hotelbar).. Automobielbedrijf LANING B.V. Ringbaan Noord 177 5046 AA TILBURG Tel. 013-434440 tevens schade-werkplaats het Shakes): bovengenc Dat dit of van het Kultureei en personeelskrin- tadsschouwburg. gewekt dat de Lieve Hemel vburg en het Kul- n. Het Kultureei ngsplein. Dit «sa- de opheffing van leinmeu beien aad in eiken en noten, voordelige prijzen. Bij de aanvang tureel Sentrum samen in het Sentrum zal dus vanaf die tijd menwonen» van beide instellin speare-restaurant in loemde instelling t «samenwonen» Sentrum zal gaan gen al gedacht wor Lakreparatie-systeem Ook u kunt gemakkelijk zelf lakschade herstellen. 1. Aanstippen 2. Herstellen 3. Opnieuw lakken Bij ’n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Kapsels en make-up: -Team Coiffure 2000.» en «New wave» 1 O TDK SA90 cassettes f68,- Videobanden KENWOOD VHS E 180 25°° VHS E 120 22,50 unsfua woensdag 23 maart a.s. in HEUVELPOORT m.m.v. FEU ROUGE SCOOBY DOO Geen ontslagen De heer Melis, vice-voor tuur van de Stichting en Kultureei Sentrur zgn. unilokatie niet tot RAPTIM voordeelreis. Wegens de grote belangstelling geldt ook voor deze week het RAPTIM aanbod voor de stun- treis 10 dagen vakantie naar Spanje v.a. 350,-. Doe uw voor deel en kijk op pagina 25 naar alle bijzonderheden. Op 19 november 1981 schreven wij in de Tilburgse Koerier een artikel over een Dal- tonschool, het artikel droeg de kop «De af- en opbouw van een Daltonschool. Nu. zo'n 16 maanden later is een andere kop van toepassing: «De op- en afbouw van een Dalt school». De situatie dreigt zich namelijk in een totaal tegengestel- mode Damesbody-warmer in pasteltinten J Q 9 5 (ookin kindermaten) NU I Ui Afgelopen woensdag vergaderden ouders en de oudervereniging met elkaar over de ontwikkelingen. Het resultaat van deze vergadering konden wij helaas niet verwerken in dit verhaal; de Tilburg se Koerier is geen dagblad. Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 van het nieuwe theaterseizoen zullen de Stadsschouwb et gebouw van de Stadsschouwburg zitten, ijd niet meer gevestigd zijn op het Koning dingen is ingegeven door twee factoren: d in de Stadsschouwburg en de bezuinigingen waarmee de igen gekonfronteerd worden. i» niet ten koste van de Stadsschouwburg i is o.m. op te maken uit het feit dat er in directie- en >rdt over een andere naam voor het gebouw van de Stav op de Daltonschool Mgr. Bekkers. Maar omdat de Daltonschool gehuisvest is in, zoals dat heet, een semi-permanent ge bouw, is toen besloten die school lang zaam op te gaan heffen. Toendertijd was echter de oudervereniging niet onver deeld gelukkig met dit argument. Het ge bouw zag, en ziet er ook nu nog steeds prima uit. De afgelopen dinsdag vergaderde het schoolbestuur o.a. over deze nijpende kwestie. Het schoolbestuur wil zolang de procedures nog lopen, geen mededelin- n verstrekken. DUPU-COLOR: de oplossing voor elk I lakprobleem Meer dan 2000 auto-kleu- ren waaronder metallic. 100% kleurecht en duurzaam Leverbaar met toebehoren u***"’*" B.P. TANKSTATION «RINGBAAN WEST» Ringbaan West 365, Tilburg Telefoon 013-67.33.37 Continuïteit commissie onderwijszaken, op dat het Zestien maanden geleden merkten ech- bestuur blij was dat in elk geval het Dal- ter de voorzitter van het schoolbestuur 't tononderwijs gecontinueerd kop worden, Zand, Wandelbos en Reeshof, de heer al was het dan niet op dezelfde plaats Dona, en de heer Vera, voorzitter van de maar ongeveer 700 800 meter verder. |jj rechtstreekse verkoop worden op maat gemas dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud ;undige en vriend begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olstarwljk, Moergestel en Hilvarenbeek oen on aanvullingen. aanwezig luitend schriftelijk te Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een ver antwoorde baby-uitzet, grappige mo dieuze schoentjes, baby-kindermeu- beltjes, de nieuwste kinder-wandel- wagens? buggy’s, kinderstoelen, bo xen en naast goedgekeurde auto stoelen nu ook baby-kinderspeeltjes. Ja, Inclusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke enkele of dubbele I eigen vakkundige i ook in kleur leverb__ raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis re pacht teelhoe- gebouwen: huis, verige drie gebouwen P.F. Drijvers. Dat dit luwens aan particulier I. van den Eerenbeemt Expositieruimte Als het aan het bestuur van de stich ting Stadsschouwburg en Kultureei Sen trum ligt, zal Tilburg binnenkort er een expositieruimte bijkrijgen. Het bestuur heeft namelijk een voorstel aan B W gedaan om de Synagoge in de Willem II- straat voor dit doel te mogen gaan ge bruiken. Als het voorstel aangenomen wordt, heeft Tilburg er een belangrijke kunsttentoonstellingsplaats bij. Stadsschouwburg een soort café gehand haafd blijven dat in elk geval geopend zal zijn vóór en na de voorstellingen en acti viteiten. De naam van dit café staat nog niet vast hoewel men vaak de misschien wat te voor de hand liggende naam «theatercafé» hoort vallen. zo goed als zeker vervelende consequenties hebben voor de nieuwbouw van de daar ge- oudervereniging js plande vervangende Daltonschool. Want de bestaande Daltonschool, de Mgr. Bekkers school in het Wandelbos gaat, als de plannen nog steeds doorgaan, per 1 oktober 1983 afgebouwd wordn. Hoogstwaarschijnlijk geen nieuwbouw dus voorlopig in de Reeshof en een voorgeno men afbouw van de Daltonschool in het Wandelbos. En zo ziet het ernaar uit dat het Daltononderwijs in Tilburg voorlopig zal gaan verdwijnen. Er vallen geen ontslagen maar of de openvallende plaatsen en van Leo Pot, coördinator van het Kultureei Sentrum en die van Silvia Dornseifer, public-rela tions medewerkster, opgevuld gaan wor den is nog niet zeker. «De gemeente zal dat plaatje moeten invullen», aldus de heer Melis. Beide medewerkers vertrek ken overigens op eigen initiatief. De heer Melis en de heer de Brabander maken wel duidelijk dat de stichting gebaat is met een goed kader. Uitstraling Het Kultureei Sentrum verwacht ver volgens Leo Pot niet dat er een terugloop zal gaan optreden onder de bezoekers. «Integendeel, we verwachten dat door het onder één dak komen van de beide instellingen die onder een bestuur vallen, er meer publiek geïnteresseerd zal' wor den in de diverse activiteiten van het Kultureei Sentrum. De pauze foyer biedt bijvoorbeeld uitstekende mogelijkheden voor het houden van exposities. En schouwburgbezoekers zullen beter en sneller de weg vinden naar wat andere vormen van kunstuitingen». «We ver wachten dus door de unilokatie een ver breding van het publiek». Eén podium minder De heer de Brabander en met hem Leo Pot merken op dat het toch jammer is dat er een podium in Tilburg verloren gaat door de unilokatie. «Tilburg heeft En om die continuïteit gaat het de ouder vereniging nu. afbouw van een Dalton- elde richting te ontwik- Argumenten De voorzitster van de oudervereniging mevr. A. Peters maakt duidelijk dat het 1 als het Daltononder- J burg zou gaan verdwijnen. De oudervereniging is van mening dat de continuïteit gewaarborgd moet blijven en dat ook na 1 oktober van dit jaar kinde ren op de huidige Daltonschool aangeno men moeten kunnen blijven worden. Het Proc argument dat het schoolbestuur in 1981 êen hanteerde om de Daltonschool in het Wandelbos af te bouwen: een teruglo pend aantal leerlingen en het semi-per- manente karakter van die school, vindt zij onvoldoende. In 1981 liep het aantal leerlingen op de Thomas More-school harder terug dan unnen zien is het boerder rien zien we het wapen der t de pachtboer over„ i keuterboer. Een andere al in de zestiende i Moesten we vorige monumenten van Tilburj bestuur gesloopt werd in dens het schrijven. Hiert aan een nog bestaand monument, (Vooraan rechts als je van «’t Park»- Beide gebouwen, de fabriek van Pieter van Dooren c.a. en de Kasteelhoeve, mar keren de twee tijdperken waarin ze hun rol in het Tilburgse leven speelden. De fa briek van van Dooren was een symbool van het opkomende nieuwe Tilburg, de ne gentiende eeuwse fabrieksstad, waarin mensen als van Dooren de toon aangaven. Zij waren als machthebbers de opvolgers van de heren van Tilburg, die als een soort overblijfsel uit de middeleeuwen nog tot de negentiende eeuw een aantal feodale rechten uitoefenden in hun «heerlijkheid». Tot die heerlijkheid behoorde overigens ook Goirle. alwaar de laatste heren van Tilburg, de graven van Hogendorp, een bui tenverblijf bezaten ter hoogte van Nieuwkerk. De eerder genoemde feodale rechten der heren van Tilburg beperkten zich feite- - i, privileges op bestuurlijk gebied, die in de Franse tijd vrijwel allemaal ■■■■■■uci ncdcii afgeschaft. Het aantrekkelijke van de bezitting Tilburg zat hem j- ‘-—en natuurlijk in de geldelijke inkomsten. In de eerste plaats ging het illerlei belastingen en cijnzen, die inwoners en in het dorp Tilburg ne- igdoende kooplieden moesten opbrengen. Daarnaast werd een belangrijke bijdra- in het onderhoud van de heren geleverd door de kasteelhoeven. ,n de «dorpsperiode» van Tilburg was «de Hasselt» een van de belangrijkste de len van de heerlijkheid, zo niet het belangrijkste. Immers, hier stond het Kasteel van Tilburg, dat in 1858 werd afgebroken. Hier ook lagen de tot het kasteel beho rende hoeven, waarvan de hierboven afgebeelde Kasteelhoeve de belangrijkste was. De drie andere hoeven zijn al langer dan een eeuw verdwenen, terwijl veel Tilbur- gers zich nog de Waterhoef of Pijlijserhoeve zullen herinneren, die kloek oprees te midden der weilanden aan de Hendrik de Keyserstraat. Deze hoeve kon je bereiken via de Kwaadeindstraat en de Philips Vingboons- straat. In 1960 is de Waterhoef helaas afgebroken omdat er nieuwbouwwoningen ?rgezet moesten worden. Vierhonderd jaar geleden boerde hier de familie Pijlij- al ten behoeve van «de heer» en daarmee was de Waterhoef ruim een eeuw eer der in bedrijf dan de rond 1650 in gebruik genomen Kasteelhoeve. De Kasteelhoeve dus. inmiddels de enig overgeblevene van de vijf vroegere hoeven van het Tilburgs kasteel. Oorspronkelijk behoorden bij «onze» kaste« ve zo’n 8 hectare landbouwgrond. Het bedrijf zelf bestond uit 4 stal, schuur en bakhuisje. Hiervan is de stal verdwenen. De ove“~ zijn in 1973/’74 gerestaureerd door de Oisterwijkse architect P.F. monument wèl van de ondergang is gered, heeft Tilburg trou initiatief te danken, waarvan zoals in meer gevallen Prof. H. de stuwende kracht was. Zoals we op de foto kunnen zien is het boerderij-huis zeer fraai gerestaureerd. Tussen de twee bovenramen zien we het wapen der heren van Tilburg. Gezien aard en omvang van het huis moet de pachtboer overigens een vrij forse status hebben genoten: hij was bepaald geen keuterboer. Een andere aanwijzing voor die «indivi duele» status was het feit dat al in de zestiende eeuw «iedereen» in Tilburg de naam van boer Pijlijser kende. Naast de Kasteelhoeve, die momenteel een voortreffelijke bestemming heeft als wijkcentrum, staat aan de kant van de Lambert de Wijsstraat het bakhuisje. Op de achtergrond zien we hierboven nog de eveneens gerestaureer de schuur, waarin «De Schuur» is gevestigd, een der ateliers voor beeldende ex pressie van de Stichting Musische Vorming. Het valt uw verslaggever op, fietsend door noordwestelijk oud-Tilburg. hoe rus- tiek-dorps ook de Hasseltstraat nog is. Hier staan nog zeer veel vrij oude huizen en huisjes, al of niet gerestaureerd of gerenoveerd en nergens hangt nog zozeer de sfeer van het Tilburg van vroeger als in het gebied tussen Wilhelminapark. Juliana- park en Hasseltplein. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u. lezer, is vervolgens de opdracht, uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de vier door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te we ten «Tilburg in Beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980». «Tilburg van bo ven» en «Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 22 maart, vóór 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». Vaak reageren lezers telefonisch met waardevolle opmerkingen en aanvu Omdat de auteur van de «Fragmenten» niet altijd op zijn redacteurszetel aa is, willen wij u nogmaals vriendelijk verzoeken, uw reacties uitsluitend schrift geven. De winnaar krijgt van ons bericht. Over de uitslag wordt geen correspondentie gevoerd. Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs fragment. De winnares van vorige week is Jet van de Nouwelant, Watertorenplein 8, 5038 NK Tilburg. week een verhaaltje schrijven over een der fraaiste industriële burg, dat door onachtzaamheid van het toenmalige gemeente- 1 in 1975 - dit keer kunnen we wat beter gehumeurd zijn tij- rboven ziet u dat het fragment van vorige week ontleend was t, en wel de Kasteelhoeve in de Hasseltstraat. i» komt). er van Door rol in het Stichting Leopold, Literair Café biedt aan jonge «aankomende» dich ters en dichteressen de mogelijkheid om op 27 april voor te lezen uit eigen werk. Reacties in de vorm van 7 tot 8 ge dichten plus een bondig curriculum vi tae vóór 30 maart sturen naar Stich ting Leopold, postbus 3060, Tilburg. Vóór 15 april krijg je van de stichting bericht. Accuratie lay-out van de ge dichten is gewenst. jrzitter van het bestuur van de Stichting Stadsschouw burg en Kultureei Sentrum benadrukt dat de zgn. unilokatie niet tot gevolg zal hebben dat er personeel ontslagen moet worden. De vice-voorzitter maakt ook melding van het feit dat de Stadsschouw burg en het Kultureei Sentrum eigenlijk nooit veel «franje» gehad hebben. «Er valt dus verder weinig te bezuinigen bij onze stichting», aldus de heer Melis. «En bezuinigen op de programma’s heeft geen ul Verse dParijser bollen Lieve Hemel - wie kent het niet? Goed voor die mensen vertellen we het nog een keer, voor het te laat is. Lieve Hemel is een buitengewoon wijd en zijd bekend en deels ook wel berucht cen trum in Hilvarenbeek. Het open jonge rencentrum in de Holstraat 4. heeft vooral veelvuldig de pers gehaald toen het als centrum en uitvalsbasis functio neerde voor de Middenbrabantse, Grootkempische cultuurdragers, die on der de naam Veulpoepers* het anaal gefixeerde deel der Nederlandse jeugd tot grote geestdrift wisten te brengen. Ook zijn in Lieve Hemel de ideeën tot volle wasdom gekomen, die hebben ge leid tot de ongeëvenaarde en onvolprezen Bikse Fiste. Deze grote roep, die Lieve Hemel genoot en nog geniet, heeft niet kunnen verhinderen dat de verhouding tussen de gebruikers van het centrum en de eigenares ervan, de gemeente Hilva renbeek. door de jaren heen steeds slech ter is geworden. Die verslechtering was voor een be langrijk deel het gevolg van de maat- schappijcritische opstelling van de «poe pers» en de acties die daaruit voortvloei den en die het gemeentebestuur vele doornen in het oog waren. Of het een uitvloeisel is van deze on- gemakke/ijke onderlinge verhoudingen, valt moeilijk te zeggen, in elk geval lijkt nu het definitieve einde van jongerencen trum Lieve Hemel nabij. Wat is er ge beurd? De gemeente Hilvarenbeek. zoals gezegd de eigenares van het soosgebouw, is tot de conclusie gekomen dat Lieve Hemel vóór 1 juni een oude huurschuld moet voldoen van ruim f 12.500,-. Zo niet. wordt het trefcentrum definitief ge sloten en moeten de jeugdige Bekenaren maar zien dat ze zich voortaan elders amuseren. Hiér wordt de schijn huidige gebruikers van moeten boeten voor de «zonden» van hun voorgangers. Anders gezegd: terwijl zowel het bestuur als de gebruikers van Lieve Hemel naar eigen zeggen sinds geruime tijd streven naar een probleem loze verhouding met de buitenwereld, o.a. met de gemeente, lijkt die gemeente nog steeds te jagen op de schimmen uit het hemels verleden en namokkend over vermeende brutaliseringen uit vroegere tijden de subsidiekraan al jaren gesloten te houden en tegelijkertijd op de proppen te komen met oude rekeningen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. In Beek kijken ze zeker liever naar het verleden. Niet nieuw Dat de Stadsschouwburg en het Kultu- reel Sentrum in de toekomst in hetzelfde gebouw zouden gaan zitten is niet nieuw. Nieuwer is wel dat dit op een zo korte termijn gaat gebeuren. Deze versnelling van de plannen is te wijten aan de op hande zijnde sluiting van het Shakespea re restaurant in de Stadsschouwburg. Hierdoor gaat er ruimte vrijkomen in de Stadsschouwburg. Leegstand kost geld en geld is in deze tijden duur geworden. Wat lag er dus meer voor de hand dan de plannen omtrent de verhuizing van het Kultureei Sentrum naar de Stadsschouw burg versneld aan te pakken? Die ver snelling wordt ook bespoedigd door de bezuinigingen die zowel de Stadsschouw burg als het Kultureei Sentrum moeten doorvoeren. Door de verhuizing van het Kultureei Sentrum naar de Stadsschouw burg bespaart het Sentrum zo’n 225.000,- huur per jaar. Die huur kan dus afgevoerd worden van de begroting van de Stichting Stadsschouwburg en Kultureei Sentrum. Daar staat wel tegen over dat het Stadsschouwburggebouw aangepast zal moeten worden aan de nieuwe situatie en dat gaat natuurlijk ook geld kosten. Maar toch zal de integratie van de Stadsschouwburg en het Kultu reei Sentrum financiële voordelen ople veren voor de Stichting. En daar is de Stichting zeer bij gebaat. Praktisch De heer de Brabander, directeur van de Stadsschouwburg vertelt dat er zeker ook praktische voordelen verbonden zijn aan het samengaan van de instellingen. Overdag is de Stadsschouwburg zo goed als dood, het overgrote deel van onze voorstellingen vond ’s avonds plaats. Het Kutureel Sentrum heeft daarentegen nogal wat activiteiten op haar program ma die overdag plaatsvinden, exposities en videoprodukties bijvoorbeeld. Als nu het Kultureei Sentrum bij de Stads schouwburg komt, gaat het gebouw meer leven. Er komen dan namelijk ook over dag mensen binnen». niet al te veel podia, één minder is erg». Kortom: aan de unilokatie zijn veel voor delen verbonden, daar zijn de heren het over eens. De nadelen van de bezuinigin gen zijn er echter ook. Zo is het verdwij nen van een podium al genoemd. Maar een nadeel van minder geld is ook dat de theatergroepen meer op safe gaan mik ken en met minder financieel riskante voorstellingen het land rondgaan. De heer de Brabander zegt echter nog niets daarvan te bemerken. Maar het wordt toch gesignaleerd als een voor de hand liggende ontwikkeling. De inwendige mens Door het verdwijnen van het Shakes peare restaurant gaat de eetgelegenheid in de Stadsschouwburg dus verloren. De ruimte gaat benut worden door het Kul- tureel Sentrum. Daarmee is echter niet gezegd dat de uitbater van het restaurant, de heer Horbach, zijn culinaire werk zaamheden staakt. Hij zal door blijven gaan met het verzorgen van etentjes voor diverse gelegenheden. Verder zal in de STOFZUICERZAKKENi -VOÓÏTaLLE MERKEN EN ALLE STOFZUIGERONDERDELEN t~.. Stadhuisplein 271, 5038 tg Tilburg Tel. 013 436877

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1