(XktUoovsX [Video 'fyelws •JE Mi ible oei 30 KULTUREEL SENTRUM Jél Beeldende FiLMHUiS donck Tilburgs Dansers Collectief Aquarellisten in Marché aux Jacquelines opent maand LANDS THhHRh van dans en beweging 1495,- 1795,- 1895,- Kunstmanifestatie Tilburg: een gigantische onderneming Donderdag 3 maart 1983 pagina 25 DE TILBURGSE KOERIER naart 1983 pagina 24 Ton van in Duinhoven Het Huize Assisië Brabants Orkest Inhoud Blijspel Musical Fien Sukses Seth Gaaikema De Grijze Persoon de Miel Cools <xuk >erbers Van 3 maart t/m 10 april bestaat Hoe lang wilt u nog zo slecht slapen? Peter van den Brakencentrum en slaapvoorlichters’ in Aguirre, der Zorn hoge mate de moeilijk- Aguirre, de Zorn Gottes Als er liefde ens tinten, i Dyck maart van 3 teen met natuur ht daar 3 mé ines» i jft de K.P.J. 1 van Huize slaapwinkel schouwburgring 25, tilburg - tel. 422122 Als u eens wist wat er ’s nachts met uw li chaam gebeurt, in een te zacht, kuilend, slap n, ?er m2. per m2 395,- 580- 720,- 870,- Juwelier-Horloger Schouwburgring 27, Tilburg begir komen u„ een jllend Miel Madeliefjes» van aanstaande I u. begint zal er op zon matinee planets it Chris «La Soufrière» «Fata Morgana» Zowel op zaterdag 5 en op zondag 6 maart zijn de uitvoeringen om 20.00 u. De regie is in handen van Ton van Nieuwburg. In het Peter van den Brakencentrum, tsel, exposeert Corrie n 5 t/m 10 april met Komend weekeinde geeft Udenhout in de toneelzaal Assisië in Udenhout twee opvoeringen van de komische thriller «Boeven en Madeliefjes» van George Baston. «Boeven en The Talk of the Town presenteert «Time Bandits Uit de Vereni Fisher met op 17 bewegingsperfor dag 19 maart komt ze n gramma «Spectre nymp De Groningse choreo dingen uit, die ze op een verfijnde ma nier uitschildert. vig getrok- rkelijk pro- lifestatie in het dorp en het afdrijven n vonden ook in werkelijkheid ve in de film zien is «authen- “imsterdam, ndhoven, Den iet st oven wzooral snel en zeer de afgelopen tijd bijna dag en nacht heen Een van de skulpturen op de manifestatie het Statusbeeld Haiku II-de va/» van de Tilhurgse R. M. Filipowski. Stichting de Muze heeft blijkbaar in roos geschoten met de opvoering van De Grijze Persoon. slot van deze maand weer een samen- an klank en beweging door Matthieu (percussionist) en Jidieri Hamilton in «Musk». Adèle zal menig toeschouwer verrassen met de scherpte en grote zeggingskracht van de door haar zelf geschreven monologen alsook door de schitterende liederen van Hans Dorrestijn, Jan Boerstoel, Boudewijn Spitzen, Willem Wilmink, drs. P. en Bertolt Brecht, die Adèle heeft geselekteerd tenein de tot «Adèles Keus» te komen. Vanaf donderdag 3 maart heeft «Marché aux Jacquelines» in de Lan- gestraat weer een expositie ingericht. Adèles keus toont een nieuwe kant van een toch al zo veelzijdig artieste, een kant die niet alleen past in deze tijd, maar ook de (on)menselijke trekjes laat zien die ons alle maal in mindere of meerdere mate parten spelen. Onderwerpen van vandaag en van alle tijden worden aangesneden en zonodig weggesneden. Joost Theeuwes schildert landschap pen en stillevens. Sterk figuratief en op een surrealistische manier. Turfven 12, Sterks van Oorschot van schilderijen. Miel Cools treedt ieder jaar opnieuw op in de studiozaal en zorgt dan steeds voor een sfeervol en afwisselend concert. Dat zal ook weer gaan gebeuren op vrijdag 11 maart in de studiozaal. Of - minstens zo slecht - een te hard bed, zonder vering. Als u zelf eens kon zien hoe u op zo’n manier uw wervelkolom forceert, waardoor uw spieren niet kunnen ontspan nen. Hoe lang wilt u nog zo slecht slapen? Neem ons advies ter harte: een goed bed en een goede matras kom humeur ten goede! donderdag Naast de voorstelling zaterdag die om 19.00 een extra voorstelling dag 6 maart om 15.00 dus. t Fata Morga- het onzinnige om. Leidmo- 1 belachelijk onbeduidende die door een pianiste bege- Ulf Hoelscher, geboren in 1942, kreeg een zeer gedegen opleiding, onder meer bij Rostal in Keulen en Galamian in Philadel phia. Na zijn terugkeer in Europa begon een internationale carrière. Een grammofoon plaat met solowerken van Prokofjev, Paga nini en Bartók leverde hem in 1975 twee ho ge onderscheidingen op. Het nodige opzien baarde ook de opname van het vioolconcert van Erich Komgold. Paganini’s eerste vioolconcert wordt voorafgegaan door de derde symfonie van Lex van Delden uit 1955. Dit werk, bijge naamd «Facetten», is gebaseerd op twee thema’s, waarvan alle details als het ware tegen het licht gehouden worden. Het concert wordt besloten met Beetho vens zesde symfonie, de «Pastorale», waar bij de componist de gevoelens die de mens in de vrije natuur krijgt, in noten heeft om gezet. Filmhuis Tilburg vertoont in de van de Stadsschouwburg van don< tot en met woensdag 9 maart (behaive op zondag) om 22.00 uur de film «Aguirre. der Zorn Gottes» van de Duitse regisseur Wemer Herzog. dijk bekend te was bereikt. He Nederland. De sinj gereleased e1 s it up» ook Juist op het ngspeler van de g’ ram, klom de sii En wij hebben voor u het meest perfekte bed dat er is: Lattofiex. Een bed dat, samen met de speciale Lattofiex matras, uw lichaam in elke welving en holte de juiste steun geeft. Waardoor uw slaaphouding altijd echt ont spannen is. Uw wervelkolommen in een juis te, rechte lijn (zie foto). Lattofiex is zo’n bij zonder bed, met zoveel unieke voordelen, dat u binnenkort beslist bij ons moet komen kij ken en praten. Lattofiex, slapen zoals u nog nooit geslapen Als het U interesseert, de moeite waard, om te zien: Marché aux Jac quelines, Langestraat 178-180. Don derdag 3 maart t./m. dinsdag 8 maart in 13.00 tot gavond tot en mimiek van de spelers zorgen, samen met de feilloos volgende muziek, voor een dik uur luister en kijkgenot. :nigde Staten danseres Ellen 17 maart een reprise van haar jrmance «Figurines». Zater- met haar nieuwe pro- nph» en «Living set». De Groningse choreografe Kim van Boon komt met haar nieuwe groep en nieuwe voorstelling «Arena» op vrijda maart. Bij deze produktie staat klank, b ging en materiaal centraal. Het Pentra Theater is geen onbekende groep in Tilburg. Met hun nieuwe produktie «Dame Blanche», een stuk over geluk, verwachtin gen. manipulatie en teleurstellingen, zijn ze te zien op vrijdag 26 en zaterdag 27 maart. Tot s’- spel van Keyser (danser) Ibetamax v.a. IVHS v.a. IviDEO 2000 v.a. Verder keuze uit diverse I merken o.a. I Akai - Sony - Panasonic -1 I Saba -JVC- Hitachi - Phi llips - Mitsubishi - Fisher - I Grundig - Sharp - Telefun- I ken - etc. alle app. demonstratieklaar concurrerende prijzen zeer groot assortiment eigen service vakkundige voorlichting TCCHN BUREAU JOOSENBV BENELUXLAAN 61 - TILBUFU TELEFOON 013-670537 OP KOOPAVOND GEOPENl De accountant van een plaatselijke bank wordt vermoord. Een collega wordt verdacht en vlucht naar een landhuis. Dat landhuis blijkt tijdens een geweldig onweer ook het toe vluchtsoord voor allerlei lieden van vreemd pluimage. Dat er diverse komi sche en vreemde verwikkelingen voor de hand liggen zal u duidelijk zijn. Gaat dat zien, gaat dat zien. Eerder waren van Corrie exposities in Helmond, Fontainebleau, Eindho ven, Brussel en Parijs, terwijl veel van haar werk in privé-collecties in Ameri ka hangt. r Klei, Thijs van Leer en n brengen samen een dyna- ebaseerd op chansons, poë- ■ol vrolijkheid en emoties. De voorstellingen vinden plaats in het gebouw van de Muze, Spoorlaan 171. Ingang achterzijde, links naast Bow ling Brimon. Inl. tel. 366214. Filmhuis Tilburg vertoont in de filmzaal van de Stadsschouwburg van donderdag 3 tot en met woensdag 9 maart (behalve op zondag) om 19.30 uur de film «La Souf rière» van de Duitse regisseur Wemer Herzog. Vaak zijn typische Brabantse land schappen onderwerp, omdat hij juist in deze contreien regelmatig exposeert. Je komt dan ook in zijn werk markan te plaatsen in de omgeving tegen, die typerend zijn voor het landschappe lijke in deze streek. Gerrie van der Henk van Ulsen mische show, geba zie, en songs vol maar vooral met een sprankelende muzi kaliteit. Deze derde produktie heeft, in tegenstel ling met de twee voorgaande produkties geen dramatische lijn, chronologie of vaste karakters. Bij deze produktie is meer ge werkt aan dynamiek en vorm. De titel is een knipoog naar Pina Bausch met wie het Col lectief meer dan eens is vergeleken. Tegelij kertijd een poging om de kritici de wind uit de zeilen te nemen, want zo meent het Dan sers Collectief de titel is net zo simpel als de wijze waarop kritici ons vergelijken met Pi na Bausch. Een week later het Clack Hook Dance Theatre met de voorstelling «Six at the top» (10 en 11 maart). De grote zeggingskracht In de maand maart staat het theaterpro gramma van het Kultureel Sentrum hele maal in het teken van de dans en bewe gingskunst. Het Dansers Collectief opent de rij met hun première «Groeten uit Wuppertal» op 3, 4 en 5 maart om 20.30 Miel Cools, afkomstig uit Hasselt (Vlaan deren) is al meer dan twintig jaar actief als liedjeszanger, chansonnier en troubadour. Sinds hij (vanaf 1973) vrijwel uitsluitend in de Nederlandse theaters is gaan optreden, brengt hij om de twee jaar een nieuw avond vullend programma uit. Miel Cools schrijft zelf alle muziek en in na begeleidt hij zichzelf op, Het organiseren van een «monster»-project als de Beeldende Kunstmanifestatie Tilburg 1983, stuit altijd en onvermijdelijk op een aantal niet te nemen hindernissen. Een buitenge woon korte voorbereidingstijd was nog het meest overzichtelijke probleem waarvoor de orga nisatoren zich geplaatst zagen. Dat betekende vooral snel en zeer hard werken, en tientallen mensen hebben dan ook de afgelopen tijd bijna dag en nacht heen en weer gerend om een en ander rond te na komp I tief is h j -bordeelzanp leid wordt. «De Gouden Eeuw» eindigt net als voor gaande delen met een fata morgana, visuele metafoor voor het uitgangspunt van deze film en alle andere: zinsbegoocheling. x>ort365212 Met veel humor en voor het publiek her kenbare situaties laat de schrijver van «Sukses» (Norman Beim) zien hoe het le ven van een toneelechtpaar achter de schermen toch ietsjes anders is dan het publiek ooit kan vermoeden. Als ’n jong akteursechtpaar aan het begin van een toneelkarrière staat en vast besloten zis om het grote sukses naar binnen te gaan halen, vallen er harde klappen te inkasseren en moeten ze door een hoop narigheid. Ze liegen, vechten en proberen elk op hun eigen manier, de bovenste sport van de New Yorkse showbusinessladder te bereiken om te stralen als sterren. De dialogen zijn boeiend, de situaties leiden steeds tot ver rassende hoogtepunten. Een, fantastische blackcomedy. Peter Liefheb ber van de Telegraaf schrijft over «Sukses»: «Het stuk is bij Linda van Dyck en Willem Nijholt in de allerbeste handen. Hun magnifieke spel heeft me van de eerste tot de laatste sekonde in de ban gehoudfen en levert bij herhaling scènes op van zeldzame kwaliteit, zonder twijfel ook door het aandeel van regisseur Jo Dua> «Sukses», gespeeld door Linda van en Willem Nijholt, komt op vrijdag 9 i in de stadsschouwburg. Willem Il-straat Mutsaers vrij, n nodige schoonmaak- voor weer vrijwilligers moesten worden. En tc allemaal zo goed als ron< de enorme klus van het van de honderden ingezor de verschillende plaatsen. Ondertussen werd er ook stevig ken aan de opzet van een aantrekken gramma voor de grote openingsmani op zaterdag. Hoe vaak er al veranderingen voorheen in de formatie Boozy. Als so- lo-artiest wist hij al eens de hitlijsten te bereiken met de single «Hollywood Seven». Samen met de uit de House band afkomstige bassist Peter Smed heeft hij de Time Bandits opgericht. Aan de keyboards staat, na het vertrek van Otto Cooymans naar Vitesse, Ake Danielson (ex-Meteors). Ook achter het drumstel heeft een nieuwe bandit plaatsgenomen. Drummer Joris Alber- da (ex-Superjones) vervangt Tommy Bachmann, die begin dit jaar uit de groep stapte. Alides, Peter, Joris en Ake gelmatig concerten. Hun aan mixture van soul, disco en funk s daarbij garant voor swingende uurtjes. Deze groep is vanavond te zien en te beluisteren in The Talk of the Town. in dat programma zijn aangebracht valt niet af te lezen uit de - bijna - definitieve lijst van activiteiten die hier vorige week afge drukt stond. Maar tekenend is misschien dat op het allerlaatste moment toch nog wij zigingen aangebracht zijn: om 13 uur in het Kultureel Sentrum niét de performance «Het kunstwerk zal worden geopend», maar in plaats daarvan een polaroid-perfor- mance van Dré van den Bogaard. Tevens is nu duidelijk wie de opening op zaterdag 5 maart om 14 uur in de schouw- burggalerij zullen verrichten. Wil Offermans voert dan zijn Dance by the nine around me» uit en kunstrecensent Bergman zal een woordje spreken. Het avondprogramma in de studiozaal heeft ook nog wat veranderingen ondergaan: muzikale bijdragen worden ge leverd door Big Bamboozle, Paul van Ke- menade en uit de Zuidamerikaanse hoek de groep Fra Fra Sound. Bovendien zullen de resultaten van de performance die Hans Stevens ’s middags in het A. N. Mutsaers- gebouw gehouden heeft, in de schouwburg te zien zijn. En tenslotte is het uiteindelijk duidelijk geworden dat wethouder Krosse de avond met zijn aanwezigheid zal opluis teren, al is nog niet bekend of zijn medede lingen een prettig dan wel onprettig karak ter zullen hebben. Peru 1560. Een groep Spaanse verove raars o.l.v. de edelman Pizarro is op zoek naar het goudland El Dorado. Aguirre, der Zorn Gottes is de verfilming van het dag- impressionistische manier. De transpa- boek dat de Spaanse priester Caspar de rant pastellerige kleurvlakken geven heidin6"S a z vaaë de “F™ aan- Juist voldoende De bizarre beelden m Aguirre, der Zorn J Gottes illustreren in hoge mate de moeilijk- voo[ deze panter van schilderen. Het. heden van de filmploeg in het Amazonege- werk is veelzijdig: stillevens, naakten, bied. landschappen. Het afbranden van het dorp en het afdrijven Ton van den Wijngaert is een na- van de vlotten vonden ook in werkelijkheid plaats. Wat we in de film zien is «authen- tuurmens, in die zin, dat de n tiek gevaar». haar erg aanspreekt. En ze licht De debuutsingle «Live it up» van de Nederlandse groep Time Bandits stoof al snel na de release (eind ’81) de va derlandse hitlijsten binnen. In de top tien strandde het nummer. De «Ban dits» waren tevreden. Het doel, zo snel mogelijk bekend te worden in eigen land, was bereikt. Het bleef echter niet bij Nederland. De single werd world wide gereleased en uiteindelijk bleek «Live it up» ook in Amerika aan te slaan. Juist op het moment dat de eer ste langspeler van de groep in ons land uitkwam, klom de single vlot in de Amerikaanse disco-charts omhoog. Het jaar 1983 begonnen de Time Bandits met de uitstekende hitsingle «I’m specialized in You» wederom een compositie van super-bandito Alides Hidding. Zanger-gitarist Alides zat Op donderdag 10 maart speelt Ton van Duinhoven in twee korte toneelstukken van Peter Shaffer «Het alziend oog» en «Leugens». Peter Shaffer is de auteur van o.a. «Equus» en «Amadeus». Van Duin hoven vertaalde zelf de beide stukken. Ditmaal een tentoonstelling mensen, die zich in het al germ de verschillende vormen van kunst be en en zighouden, maar nu juist de aparte elijke vorm van aquarellen laten zien. En de :kens, verscheidenheid aan mogelijkheden in deze techniek valt dan op. Want welis waar hetzelfde van techniek; het werk is totaal verschillend. Des te interes santer, om het naast elkaar te zien. Haar kinderportretten zijn melan choliek, terwijl uit haar werk haar ge voel spreekt voor mens en natuur, vooral in landschappen komt dit sterk tot uiting. Achtereenvolgens dienden zich uiteenlo pende moeilijkheden aan die om een snelle oplossing schreeuwden. Zo was het meteen al duidelijk dat er onvoldoende financiële middelen beschikbaar waren. Daarnaast bleek al vrij snel dat het overweldigende aantal deelnemers alleen maar met de grootste moeite ondergebracht konden wor den in de diverse expositieruimten. De Ho geschool, waar vorig jaar veel kunstenaars hun werk exposeerden, was dit jaar niet be schikbaar en ook galerij Kokon moest met zijn kunstenaars uitwijken wegens de ver bouwingswerkzaamheden in de nieuwe ga- Gelukkig stelde de Heuvelpoort een aan tal winkels beschikbaar. Op het laatste nip pertje kwamen ook nog de synagoge aan de Willem Il-straat en het gebouw van A. N. -maar jat betekende wél het maak- en schilderwerk, waar- :;ri,;i1iOPrS en geld gevonden ui toen dat uiteindelijk -ond leek te zijn, begon n het zorgvuldig verdelen ingezonden werken over In dit concert, onder leiding van dirigent André Vandemoot. op maandag 7 maart, speelt de Duitse violist Ulf Hoelscher, die wordt gerekend tot de allergrootste talen ten. Hij zal het eerste vioolconcert van Paganini vertolken. Dit werk uit 1817 is - afgezien van het langzame middendeel - een schoolvoorbeeld van vioolacrobatiek en snarenvuurwerk. Corrie van Oorschot werd in 1925 in Helmond geboren en is op latere leef tijd gaan schilderen. Zij is een natuurtalent die een schit terend palet heeft waarin de kleur blauw domineert. Een beroep op het gezond verstand van het publiek in de zaal. Dat doet Seth Gaaikema in zijn nieuwe one-man-show. die als titel meekreeg «Het laatste zaaltje met gezond verstand», op donderdag 3 maart in de schouwburgzaal. Onder het motto «humor en overleven» brengt Seth een programma waarin u volop kennis kunt nemen van zijn vrolijke, spiri tuele kijk op de aktuele politiek en onze kleinmenselijke eigenaardigheden. Dit programma, waarmee Seth Gaaikema in oktober van het vorig jaar startte, heeft de kabaretier inmiddels alom de nodige waardering opgeleverd. De politieke konfé- rences en de bijpassende liedjes ontbreken ook dit keer niet. De naam van het pro gramma duidt op de onmacht van de machthebbers om nu eindelijk eens orde op zaken te stellen. Adèle Bloemendaal Dit soloprogramma van Adèle Bloemen daal is er een van lachen en huilen, paniek en ellende. In dit programma geen ty petjes, maar puur en alleen Adèle, op vrij dag 4 en zaterdag 5 maart in de stads schouwburg (studiozaal). In oktober vond in Theater Carré de pre mière plaats van de Musical «Fien». Twin tig juichende kritieken verwelkomden deze nieuwe succes-musical van Ivo de Wijs, Eric Herfst en Joop Stokkermans. Zelden is een Nederlandse musical zo unaniem bejubeld. Deze grote produktie met in de hoofd- en ti telrol Jasperina de Jong, komt naar Tilburg van dinsdag 22 tot en met zaterdag 26 maart. In verband met de te verwachten be langstelling start de kaartverkoop voor alle vijf de voorstellingen op dinsdag 8 maart om 11.00 uur bij de kassa en de verkoop adressen. In augustus 1975 stond de vulkaan La’ Soufrière. op het Franse eiland Guadeloupe, op het punt om uit te barsten «met de kracht van vijf of zes atoombom men». Er werden 75.000 mensen geëva cueerd. Werner Herzog, op dat moment in Amerika, vloog direkt met 2 kameramensen naar Guadeloupe om de katastrophe te fil men. Want films zijn, aldus Herzog, belang- rijker dan het leven. Herzog maakte een in drukwekkend en tegelijkertijd beangstigend verslag van zijn tocht over het verlaten eiland. Fata Morgana is een film in drie delen: De Schepping, Het Paradijs en De Gouden Epping, tegta,™ een beeld van een vliegtuig dat verandert in een symbolies teken en a.h.w. de aarde bevrucht. We zien een trillende hitte, enorme zandvlakten bergformaties. Beelden van de menseli, beschaving komen als futuristiese tekens, als science fiction in beeld: een raffinaderij, olietanks, een radarstation. «Het Paradijs» gaat over het restant van de aangegeven katastrophe. Ook hier weer beelden van de enorme rotzooi die de mens op aarde heeft aangericht. In «Die Gouden Eeuw» slaat na kompleet in het onzinnige hier een belacht”” iger die door «Als er liefde bestaat» (Quand on n’a que l’amour), is gekozen als titel voor het pro gramma als eerbetoon aan Jacques Brei, de inhoud van dit chanson en de bijbehorende muziek. Alle teksten zullen in het Neder lands worden gebracht en zijn uit het Frans, Duits en Engels vertaald door Ernst van Al tena. Niet alleen het repertoire van Brei, Brassens, Ferrat en Aznavour zal een plaats krijgen, maar ook dat van Bob Dylan, Hil degard Knef, Brecht, Noël Coward en Cole Porter. «Het alziend oog» is een geestige en intel ligente huwelijkskomedie. Hier wordt een opmerkelijke privé-detective ten tonele ge voerd, die een zeer onorthodoxe opvatting van zijn taak heeft. Van Duinhoven speelt de detective, Tom van Beek de echtgenoot en Canci Geraerdts zijn vrouw. In «Leugens» speelt Van Duinhoven een verloederde Oostenrijkse emigrante, die om financiële redenen haar dagen moet slijten als waarzegster in een treurige Britse bad plaats. Zij wordt bezocht door een manager en sterzanger Tom. Zij bezoeken haar af zonderlijk en betrekken de waarzegster So- fie in een pijnlijke onderlinge verhouding, die zij via haar «gave» respectievelijk willen bestendigen en verbreken. Medespelers zijn Sjoerd Pleysier en Huib Stapel. De regie van beide stukken is in handen van Rudolf Lucieer. C O IXJ TA IXIT steens (en ook 17.00 uur. Op 21.00 uur. Krijgen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 25