Bezuinigen in het onderwijs rampzalig J i De Heuvelpoort in Franse stijl barteïs r SSdyman I JceyFrescc I I I SS I Swuno Dameskapsalon W5 audio-video Tilburg in fragmenten uari 1983 pagina 24 Koerier N Oplage 76.700 ex. 3 blikken Voorwaarden scheppend Die werkgelegenheid moet gestimu- I voor afdelen I ^k's maandags vanaf 13.00 uur geopend^fl ^^^76^)13-43687^^^^ k bij het Het beleid van Deetman Lees verder op blz. 3 KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Tel. 42.60.41 - 42.60.42 Jules Verneweg 104. Koestraat 89, Tilburg 'e week is Micke v. Berkel, Voltstraat 29, 5021 SB Tilburg, ontvangen. Biosthéticien ALABASTINE PLAFOND-PLAST Wand-en Vloertegels van VS, om warm voor <te lopen mode KONINGSPLEIN 203 204 TILBURG TEL. 420299 tweede ïtaald w werklozer dat hiervoor het Bu- resultaat «Meer- aange- groten- er zelfs proeven. Op jvelpoort. En leetman 34 maatrege noemnomir ekstra te bezi t genoemd ontwikke- Uitgave De Tilburgse Koerier bv Oir. T de Beer-Douwee OprichterJ.G.H. de Beer Plusstraat 28, hoek Koopvaardljatraat jekten die te inzameling en ook reële ïdrijven. De onder valt, te onder- n plaat- scholen Iburg en werd f jp af faun jen tocht oud ter beschikkir van de vier d<j ten «Tilburg i ven» en «Ge taart, vóór jk, een land om mee te maken, om te zien, te ruiken, te f naart kunt u iets van die franse sfeer proeven in de Hem nog aardige prijzen mee winnen ook. ek in de Hemelpoort. Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013/430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gema dubbele dichting tegei vragen geen onderhol verachljnt In geheel Tilburg, Golrle, Riet, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, OlaterwIJk, Moergestel en Hllvarenbeek verhuur VIDEO-FILMS de nieuwste films alle systemen de grootste keuze Telefoon: 43.21.35 3 kg normaal 28,25 NUJLÖ,95 6 kg normaal 51,50 NU 34,95 LAKVERF Hoogglans of zijdeglans 750 cc (±1 kg) 3 blik19,95 BEHANGMARKT Besterdring 79 Weer voorradig wasbaar BEHANG 95 ct. LAKVERF (beperkt kleurassortiment) 12,50 J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 jn en kaas zegt men weleens. Maar Frankrijk is i Renault, van Peugeot-Talbot, van Citroen; van ituur en filosofen; van imposante kathedralen, nan de geschiedenis nauw verbonden is met de Neder- het is een land waarin mensen wonen die de kunst van i_ j- --en beheersen, de franse keuken zal daar Afgelopen maandagmiddag heeft wethouder Driessen van economische zaken en werkgelegenheid min of meer het startsein gegeven voor het opkrikken van vooral de klein schalige werkgelegenheid in Tilburg. Met het toezeggen van een half miljoen gulden aan geld voor extra werkgele genheid voor de stad Tilburg wordt hopelijk een draai ge geven aan de steeds verdergaande afkalving van werk en werkgelegenheid. Het voorwerk voor het besluit van B W werd verricht door het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant dat een onderzoek verrichtte naar de mo- jrichte projek- □nderzoek de an het slacht- tussentijdse aanvullen van de inza- pwinkels en het ien afvalstoffen. eiwitwinning lachthuis zou «Een positief bericht in deze barre economische tijden», zo opende wet houder Driessen afgelopen maandag een persgesprek ter gelegenheid van de nota «Meer-Werk» in Tilburg, een aanzet vor plaatselijke werkgelegen heid. Het positieve bericht was dat de gemeente Tilburg 500.000,- uit de pot werkgelegenheidsfonds haalt om nieuwe werkgelegenheid te kreëren. De broedplaats voor starters zou een project kunnen zijn waarbij aangeslo ten potentiële bedrijven die zich rich ten op de koopkrachtige vraag een aantal kondities aangereikt krijgen waardoor de overgang van «medewer ker in loondienst» naar «vrije onder nemer» meer geleidelijk kan worden gemaakt. Daarnaast zouden de starters binnen zo’n projekt de gelegenheid moeten krijgen zich praktisch en theo retisch te bekwamen op gebieden als marketing, voorraadbeheersing, cash flow, efficiënt bedrijfsbeheer, samen- Dames T-shirt 4yl50 met oprolmouwtje Dames gaatjes T-shirt met oprolmouwtje 19?5\ in zes kleuren gelijkheden voor een gemeentelijk ontwikkelingsgebied. Dat onderzoek werd samen gedaan met het Centrum voor Energiebesparing en begeleid door een stuurgroep waarin afgevaardigden zitting hadden van de gemeente, reau Kleinschalig Werk en van het FNV. Het r van het onderzoek, gebundeld in het verslag Werk» in Tilburg, is eind 1982 aan de gemeente boden samen met een actieplan. Het actieplan is deels door B W overgenomen; B W hebben een half miljoen gulden voor over. nister in zijn bezuinigingsdrift zal on dersteunen. Eén van de 35 maatrege len is er al door, n.l. de eerder genoem de salariskorting. Het gaat hier te ver om alle 34 resterende maatregelen op te sommen, maar om er toch enkele te noemen: - Afbraak stimuleringsbeleid (d.i. ek stra aandacht besteden aan leerlin gen in achterstandsakties) gaat on verminderd door. - Beperking aantal leerkrachten in het HBO-onderwijs. - Bezuiniging onderwijs werkende ’“geren. w.aoging kursusgelden avondonderwijs. - Beperking faciliteiten voor kulturele minderheden bij ’t kleuter-, lager en buitengewoon onderwijs. Alleen al deze voorbeelden laten zien dat m.n. de zwakkeren en de kansarmen in onze samenleving de du in de onderwijsbegroting van de mi- pe worden van deze plannen. nister staan maar liefst 35 bezuini- Deetman gaat verder. Behalve deze gingsmaatregelen opgesomd. De ko- 34 maatregelen heeft hij zich voorge mende paar weken zal moeten blijken noemn om in 1983 nog ’ns 225 miljoen in hoeverre de Tweede Kamer de mi- ekstra te bezuinigen. Voor de jaren Onder deze kategorie vallen enkele projecten en regelingen die het voor beginnende ondernemers aantrekkelijk moeten maken om daadwerkelijk te beginnen of om een ruggesteuntje te krijgen bij de moeilijkheden die een beginnend ondernemer ondervindt. De stuurgroep is van mening dat naast het bestaande instrumentarium, b.v. Indu- Waarschijnlijk hebben de letters IGB op de witte poort het u niet al te moeilijk gemaakt, de herkomst van het fragment van vorige week te raden. De stroom goede inzendingen was weer zeer breed. Ofschoon er een klein aantal uwer het fragment aan het verkeerde stadsbeeld verbonden - zoals het elektrici- teitshuisje op het Besterdplein of de gasfabriek aan de Lange Nieuwstraat - had u het toch bijna allemaal goed geraden. Hierboven ziet u inderdaad, op een in januari 1980 door Dré van den Bogaard gemaakte fotografie, het voormalige fabriekscom plex van Jurgens' Textiel aan de Tuinstraat. Maar er is in die gebouwen nog meer aan de hand geweest. De informatie is be trekkelijk schaars, maar uit uw inzendingen zijn er heel wat gegevens binnengeko men. We wisten al, dat er vóór de oorlog een fabriek was gevestigd, van G. Bogaers en dat er ooit nog een feestgebouw genaamd «Scala» in is gehuisvest. De meesten van ons zullen de gebouwen voornamelijk kennen als de fabriek van Jurgens, die hier in 1941 zijn bedrijf startte. In 1976 werd de spinnerij overgeplaatst naar Ber- kel-Enschot. Hierna bleven de gebouwen nog leegstaan tot 1981, in welk jaar het complex voor het grootste deel werd gesloopt. Het was aan Jurgens’ textiel te mer ken, in de vijftiger jaren, dat het een jong, modem opgezet bedrijf was: de hele «huisstijl» ademde strak modernisme uit en de chocoladekleurige vrachtauto’s - wij herinneren ons enkele DAFs en een Bedford - maakten ook een «keekere» indruk dan die van de meeste textielfabrieken. Goed, maar we schreven dat er nog een ander verleden aan deze gebouwen kleef de: een frivool verleden, want in de jaren voor en kort na de oorlog was hier de feestzaal Scala gevestigd. En zegt u niet meteen «Nee, die was aan de overkant van de Tuinstraat» - al hebt u gelijk: deze nu nog bestaande, als opslag gebruikte thea terzaal met zijn gietijzeren pilaartjes om de fraaie gaanderij te steunen, die zaal heette de laatste jaren dat hij als jongeren-trefcentrum in gebruik was, ook SCALA. Maar deze zaal was oorspronkelijk gebouwd voor het R.K. Werkliedenverbond, la ter de K.A.B., nog later N.K.V. en is pas op het eind van de vijftiger jaren omge doopt in «Scala». De oorspronkelijke «Scala» was dus bij Bogaers/Jurgens ingekwartierd. Hoe de verdeling der ruimtes precies in elkaar zat en met welke bedoeling het geheel oor spronkelijk is gebouwd is ons nog niet duidelijk. In elk geval was de Scala-feestzaal als trefpunt voor de twintigers en veertiger jaren een gezocht en dus drukbezocht punt. Naar het scl ook danslessen gegeven door de heer en n straat. Vlak na de oorlog zijn er, door de die uiteraard een diepe indruk hebben achtergel Tijdens de Duitse bezetting was in het gebouw persoonsbewijzen moest komen halen, met achten haar vingerafdrukken. Verder was er tijdens en C" een distributiekantoor gevestigd, waar mensen uit de aang kaarten konden kopen. Immers, in die tijd waren voedsel, k.c se produkten niet vrij verkrijgbaar en alleen te koop tegen waarvan iedereen er, naargelang leeftijd of omstandigheden, zoal: een nauwkeurig vastgestelde hoeveelheid kon verkrijgen. Na de oorlog schijnen dus. als onze informanten het bij ’t rechte eind hebben, tegelijkertijd de feestzaal Scala, het distributiekantoor en Jurgens’ textielfabriek gebruik te hebben gemaakt van het gebouw. Na de sloop van het op de foto zichtbare deel der opstallen is tot op heden het kantoorgebouw annex portiersloge van Jurgens - op de foto links net niet te zien - in gebruik gebleven bij de S.J.H.T., de Stichting Jongerenhuisvesting Tilburg. Deze stichting zal hier trouwens binnenkort moeten vertrekken, want over enkele maanden begint men - eindelijk - met de bouw van eengezinswoningen en eenhe den voor gehandicapten op dit voormalige fabrieksterrein aan de fietsroute. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht, uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die kking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één- r door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te we- -g in Beeld 1865-1945», «Tilburg in beeld 1945-1980», «Tilburg van bo- Ge waart maar arbeider». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 1 maart, vóór 18.00 uur deponeren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». De winnaar krijgt van ons bericht. Over de uitslag wordt geen correspondentie gevoerd. Ook nadere inlichtingen over de afgebeelde stadsgezichten blijven van harte welkom, maar wilt u ons die dan schriftelijk geven? Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs frag- De winnares van vorige 1 Zij heeft van ons bericht ot Op 3,4 en 5 maart zal de Heuvelpoort omgedoopt zijn in Franse stijl. Tijdens die dagen zal alle aandacht van de winkeliers gericht zijn op Frankrijk en Franse produkten. De Heuvelpoort laat het hier niet bij; er zal van alles te doen zijn die dagen en ook alle aktiviteiten zulllen in het teken van Frankrijk staan. Zo kunt u een geweldige prijsvraag tegemoet zien met aantrekkelijke prij zen, u zult de nieuwste Franse auto’s kunnen bewonderen, er zal een heuse «jeu de boules»-baan uitgezet worden waarop wedstrijden gehouden gaan worden, etc., etc. De Tilburgse ken aan dit franse de franse f.^ Ise Maria Mavo haakt ook op dit s Zulk «wou wviuc» mei ecu prijs. U kunt ver FNV Het PON zoekt het vooral in de rich ting van kleinschalige bedrijfjes. De gemeente sluit zich daar bij aan. Hoe veel de injektie van 500.000,- aan ar beidsplaatsen gaat opleveren werd zo wel door de wethouder als door de ver tegenwoordiger van het FNV in het midden gelaten. De heer Jetten van het FNV zei daarover dat zoiets moeilijk van te voren te becijferen is. «Laten we maar blij zijn met dit kon- struktieve initiatief van de gemeente; de werkgelegenheid, vooralin de klein schalige sektor, kan met dit plan een geweldige ondersteuning betekenen.» Het FNV is hier verheugd mee en ver wacht dat landelijk de gemeente Til burg nagevolgd zal gaan worden. PON De heer Talstra van het PON bena drukte dat de lokale behoeften het uit gangspunt van het onderzoek en aktie- plan vormen. Daarnaast merkte de heer Talstra op dat het onderzoek sterk tijdgebonden is en derhalve re gelmatig bijgesteld zal moeten worden. Zowel de wethouder als het FNV deel den die mening en vonden het van het grootste belang dat die bijstelling er ook blijft komen. Tenslotte maakte de heer Talstra de opmerking dat het behoud van de be staande werkgelegenheid in het onder zoek onderbelicht is. De afkalving gaat sneller dan de groei. Het is daarom prijzenswaardig dat de gemeente Tilburg daadwerkelijk over gaat tot het steunverlenen aan kleinere bedrijfjes in oprichting. Hopelijk kun nen we de officiële beslissing van de ge meenteraad in april zien als een forma liteit. til, er nieuwe aanzetten gegeven moe ten worden voor het bevorderen van de werkgelegenheid. Daarbij wordt dan gedacht aan een centrum voor in formatie en onderzoek, aan een rege ling voor advieskosten, aan een broed plaats vóór starters en een projecten centrum, aan voorlichting aan starters en aan een financieringsfonds voor starters. Projekten ten behoeve van zwakke groepen op de arbeidsmarkt Een van die zwakke groepen waar het onderzoek over spreekt is de groep vrouwen. Andere groepen betreffen werkloze jongeren en buitenlanders. Een specifiek beleid ten behoeve van vrouwen zou volgens het onderzoek gericht moeten zijn op een drietal werkterreinen. Allereerst op positie verbetering, ten tweede op scholing en ten derde op betaald werk. T.a.v. jonge werklozen merkt het on derzoek op dat hiervoor nog onder zoek zou moeten gebeuren door het BKW, de gemeente, vakbondsjonge- renorganisaties en jongerenwerkers. Buitenlanders zouden volgens het on derzoek gestimuleerd kunnen worden met allerlei maatregelen om bedrijfjes op te richten met specifieke buiten landse produkten. Men denkt daarbij bijvoorbeeld aan textiel, tapijtknope- rijen en de verbouw van exotische pro dukten. Een eerste kennismaking met de plannen van minister Deetman van onderwijs is al voldoende om te zien dat er in het onderwijs veel meer aan de hand is dan een korting van 1,85 op de onderwijssalarissen. Het verhaal daarover is voor velen bekend. Deet man heeft niet alleen de salarissen van 1 0," voor 3 dagen 3 voor 25,' Tegelspecialisten j BOUWMATERIALEN VAN DE VENNE VAN DER SLUIS NV Tilburg - Prinsenhoeven 20 Tel. 013-431051 - 431052 9 vestigingen In Nederland leerd gaan worden door wat wordt: een gemeentelijk lingsgebied. Het gemeentelijk ontwikkelingsbeleid gaat zich vooral richten op een drietal gebieden. Ten eerste in de voorwaarde scheppende richting, als tweede gebied komen produktie gerichte projecten aan bod en tenslotte zullen er projec ten gestimuleerd worden ten behoeve van zwakke groepen op de arbeids markt. moet zien en een aantal frans geörienteerde artiesten zullen acte de présence geven. Frankrijk is een land van wijn meer. Frankrijk is het land van F vakantie, zon en rust; van kult Het is een land waant landse geschiedenis; he het «savoir vivre» tot in de vingertopper ongetwijfeld mede debet aan zijn. Frankrijk 3, 4 en 5 ma als u geluk hebt kunt u er r Tot ziens volgende weel Au revoir! g De Tilburgse Koerier zal voor deze gelegenheid speciale aandacht schen- ken aan dit franse gebeuren. Zo kunt u o.m. artikelen verwachten over frans auto’s, de franse film, franse kuituur, Franse wijn, over «jeu de boules». De Heuvelse Maria Mavo haakt ook op dit gebeuren in door een opstellenwed- strijd te houden. De beste opstellen zullen een plaatsje krijgen in de Koerier g en beloond worden met een prijs. U kunt verder een franse modeshow tege- Een half miljoen gulden voor méér werk werking en hinderwetgeving. Het BKW zou volgens het onderzoek een belangrijke plaats in zo’n broedplaats kunnen krijgen. Produktie-gerichte projekten Mogelijke produktie-geric*’*'’ ten zijn volgens het or eiwitwinning uit afval var huis, energiebesparing, opname van meterstanden, de isolatie, reorganisatie melstructuur, kringloopv inzamelen van gescheidei Vooral het projekt eiwitwinning door het gemeentelijk slachthuis zou al snel kunnen gaan beginnen volgens de wet houder. Dit projekt houdt in dat het slachthuis gaat onderzoeken hoe grote hoeveelheden eiwitten die anders on benut blijven, gebruikt kunnen worden in de huisdier- en veevoederindustrie. Energiebesparing, tussentijdse opname van meterstanden en aanvullende iso latie kunnen allemaal tot kostenbespa ringen leiden. Beginnende bedrijfjes kunnen hier veel voordeel uit halen. Tenslotte bieden de projt maken hebben met afvalin kringloopwinkels mogelijk kansen voor beginnende bedi Tolken winkel die hier ook c. draait inmiddels al. Besterdring 87-89, Tilburg. 013-431489 1984 en volgende wil het kabinet nog eens 1,2 miljard op onderwijs bezuini gen. De ekstra bezuiniging behelst 11 maatregelen, waarvan de verhoging van de leerlingschaal in het totale on derwijs wel de belangrijkste is. Licha melijke opvoeding verdwijnt uit de eindklassen van HAVO, VWO en hele maal uit het MBO, en ga zo maar door... Behalve de 34 en de 11 nu aange- kondigde bezuinigingsvoorstellen kort het ministerie van Binnenlandse Zaken ook nog eens 120 miljoen op haar uit keringen aan de gemeenten; uitkerin gen die de gemeenten dienen te gebrui ken voor de bekostiging van het kleu ter-, lager en buitengewoon onderwijs. Zo zal er flink gekort worden op de diensten van schoolartsen, de ver voerskosten voor kinderen uit het bui tengewoon onderwijs en scholenbouw. Verder zal de vergoeding van het schoolzwemmen in het lager en in bij na het gehele buitengewoon onderwijs worden afgeschaft. enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis Iedere dag staan de kranten er vol van: bezuinigingen. Bij het lezen van alle be richten over aangekondigde bezuinigingen valt steeds weer op dat aan bijstands moeders, werkloze jongeren, werkenden in gezins- en bejaardenzorg en kunste naars grote klappen worden uitgedeeld. Ondanks het feit dat bijna iedereen zelf of via directe familieleden met onderwijs te maken heeft bestaan er nog grote misver standen over de bezuinigingen in het onderwijs. De meester en de juf, de leraar en de lerares hebben toch een prima inkomen, als die nog niet kunnen inleveren. Toch is er meer aan de hand. Daarover gaat onderstaand verhaal. ambtenaren en de zg. trendvolgers per 1 januari bevroren, maar heeft bov< dien de automatische koppeling tuss deze salarissen en die van de ond wijsgevenden overboord gezet. Logis dat de onderwijsbenden fel protesteer den, immers een lang bevochten recht werd van de ene op de andere dag te niet gedaan. Behalve dit werden met deze maatregel de lonen van onder wijsgevenden van het 4de achtereen volgende jaar ekstra gekort; voor 1983 betekent dit een korting van maar liefst 7 In november gingen al grote wijsakties van start, op tal van sen in Nederland gingen vele s< voor 5 dagen dicht. Ook in Tilt de regio (o.m. Hilvarenbeek) werd ge staakt. Lange tijd bestond bij vélen het misverstand dat er alleen gestaakt werd voor de salariskorting van 1,65 een percentage dat na de aktie- week zelfs nog werd verhoogd tot 1,85 voor de leerkrachten in het on derwijs. Echter toen al waren vele be trokkenen ervan overtuigd dat er meer aan de hand was, zo demonstreerden er op 17 november j.l. maar liefst 8.500 jonge: Tilburgers (leerkrachten, leerlingen, - Verhc ouders en andere betrokkenen) tegen het onderwijsbeleid van Deetman. Wat is er dan meer aan de hand dan louter en alleen een salariskonflikt? i van de dertiger i drukbezocht punt. Naar het schijnt werden er mevrouw Kruysselberge uit de Willem II- s bevrijders, nog kinderfeesten aangericht, daten bij de kleuters van toen. w de instantie gevestigd, waar men erlating van een som geld en zijn of ook nog enkele jaren na de oorlog i uit de aangrenzende wijken bon- -kleding en andere schaar- inlevering van bonnen. - ~oals zwangerschap.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1