O Vergrijzing Tilburgse bevolking De SVW en warmte Weer te weinig huizen voor Tilburg DENISSEN J_ Tilburg in Fragmenten VERF-BEHANG VERF-BEHANG 4 „de hlOhhlXIIAI Nieuwe regeling vervoerkosten gehandicapte kinderen ri 1983 pagina 24 De s@K©erier OprichterJ.G.H. de Beer Oplage 76.700 ex. verschillen Openbaar vervoer de De woningnood zal er niet door verdwijnen J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 BEHANGMARKT Besterdring 79 K.B. Wil» Meer dan 1.200 nieuwe eerstejaars voor KHT Korrektiefaktor atie, /at di De fout BEGRAFENISONDERNEMING •e redt trmin; KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Renoveer en isoleer voor eens en altijd Tel. 42.60.41 - 42.60.42 Jules Verneweg 104. 5 halen 4 betalen Vrijdag en zaterdag Verse bolussen Verzamelaars Vereniging Tilburg Donderdag 17 februari 1983 26e jaargang nr. 1301 7 wo- toege- riode 1 j correct V. Lieshout’s Bakkerijen Hoefstraat 151 - Rozenstraat 54 INTERNATIONALE RUILBEURS met TENTOONSTELLING ELKE BETALENDE BEZOEKER EEN ATTENTIE Zaterdag 19 februari We sen, Cam'" Wilhelmlnapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 lang- id en erheid jarden -ndsen >evoed - °rga- "echt ning welk onder men is /ezige gebouw, tot- geheel andere Dat wa Uitgave De Tilburgse Koerier bv Dir. T. de Beer-Douwes ilijnen van bekendge- premies irden Onlangs zijn de hoofdl t nieuwe regeling be tegemoetkoming n het inkomer worden ze /roeg voor- ier proble- Ouderen zullen zelf ook eens iets moeten doen» Strand - restaurant Recreatiepark Beekse Bergen Zaal open 9.00 -17.00 uur Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een ver antwoorde baby-uitzet, grappige mo dieuze schoentjes,’ baby-kindermeu- beltjes, de nieuwste kinder-wandel- wagens, buggy’s, kinderstoelen, bo xen en naast goedgekeurde auto stoelen nu ook baby-kinderspeeltjes. Ja, Inclusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. zich sneller isoleren? en dan i snel oud. Als iedereen zich vr bereidde zou het veel minde L men geven. Eigenlijk zouden de vol wasseneneducatie en het bedrijfsleven daarvoor in moeten staan». ioirle (ook hier zwaai- ■legd op de plaats van e zonneweide en wat er gulden per sei- 4u kun je voor die krijger schappelijke stevig inlever zelfstandig ouderen kor die ingebouwd woont. De kosten wor den dus verdeeld. Met het berekenen van die verdeel sleutel hebben we fouten gemaakt. Die fouten hebben we echter nu hersteld, aldus de heer Janssen. Inlichtingen tel. 013-432392 Entree2,-p.p. Kinderen tot 15 Jaar 1,- e nu beden- -huur als de ir hun prijs insgroe- intrap- state- jnsgroe- woning- opzicht t wordt ?n de tendens is geweest, dan jaren wellicht met dertigduizend woning- is verantwoordelijk voor dit lichtende toe- De grootste klokkenspeciaalzaak van Brabant Korvelseweg 155A, Tilburg. Tel. 013-436884 t.o.v. Rabobank door de poort radiator, een of meerdere verdam- pingsmeters aangebracht. Op een schaalverdeling is af te lezen wat er in bijvoorbeeld een jaar verdampt is in de meter. Dit getal wordt als basis ge bruikt om het verbruik per flatwoning te berekenen. :n. Ook de gezinszorg en de maat- dienstverlening moeten ;ren. Het streven naar het laten functioneren van >mt zo in het gedrang». Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 /430783-430898 Sluitingstermijn voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur. enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis vriende begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG t je' niet werkt en oud bent snel als minder gezien, je ■■der kontakten met de buiten- e hebt een zee van tijd en je goed wat je ermee moet doen. geven de moed snel op, thuis zitten en het kan ze Bij 'n overlijden in uw familie, zo wel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over i verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rial, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enachot, Olsterwljk, Moergestel en Hllvarenbeek groter gedeelte van de bevolking b ouder, en de laatste tijd zijn er veel >rdt, kom je allerlei nieuwe problemen teger zondheid kan slechter worden, je hoeft nie 1 en vaak wordt je niet meer serieus wezen aantal. Wanneer we ken dat zowel de premie-h premie-koopwoningen door vooral voor de hogere inkomens" pen bestemd zijn, dan is het ’t iull pen van een open deur als we const ren dat voor de lagere inkomen™ pen, waar - natuurlijk - de wor nood het hoogst is, ook in dit c relatief en absoluut het minst gedaan. En niemand treft er schuld... Bedrag bezuiniging nog onbekend maakt. Belangrijke met de oude zijn dat ook voor het (voortgezet) buitengewoon onder wijs het afstandscriterium wordt aangehouden en dat bij de nieuwe regeling openbaar vervoer, met of zonder begeleiding, uitgangspunt is en aangepast vervoer slechts in bijzondere gevallen mogelijk is. Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 De meeste mensen in Nederland worden tegenwoordig ouder dan 75 jaar. Een steeds groter gedeelte van de bevolking bestaat uit oude mensen, want iedereen wordt ouder, en de laatste tijd zijn er veel minder kinderen geboren. Als je ouder wordt, kom je allerlei nieuwe problemen tegen de kinderen gaan het huis uit, je gezondheid kan slechter worden, je hoeft niet meer te werken en krijgt minder geld en vaak wordt je niet meer serieus genomen. Omdat j wordt je si krijgt minde wereld, je li weet niet ge Veel mensen blijven alleen niet zoveel schelen. Ze besteden geen aandacht meer aan hun lichamelijke en geestelijke gezondheid. Problemen waar een steeds grotere groep in Ne derland mee te maken krijgt. Het Tilburgse college van bur gemeester en wethouders wil met ingang van 1 augustus 1983 de ver voerskosten naar school voor ge woon later onderwijs en (voorge zet) buitengewoon onderwijs vol gens de nieuwe rijksregeling ver goeden. Tot die datum blijft de oude regeling van kracht. Tekort bejaardenwoningen Er zijn trouwens veel te weinig ge schikte bejaarden woningen. Er is veel meer vraag dan aanbod. De gemeente heeft wel oog voor dit probleem, maar nog lang niet genoeg. Als er nieuwe wijken gebouwd worden, zou een zeker percentage van de woningen voor be jaarden bestemd en aangepast moeten worden. Zo komen de ouderen nor maal tussen anderen terecht. Op het ogenblik zijn er volgens de heer de Kok veel te weinig kleine woningen «Het is dweilen met de kraan open. Slechts een kléin gedeelte van de oude ren kan geholpen worden, en dat zijn dan de meest urgenten, voor wie hulp meestal te laat komt. De mensen op de wachtlijst kunnen niet geholpen wor den, krijgen steeds meer problemen, en als het voor hun te laat is zijn zij aan de beurt. In de toekomst ziet het er niet beter uit. De komende jaren .zal het aantal bejaarden toenemen, en er komen veel meer mensen bij van bo ven de tachtig. Nu moeten we in vier jaar al 500.000 gulden bezuinigen, dat is twintig procent van alles wat we De hoofdlijnen zijn: vergoeding van vervoerskosten in principe op basis van de werkelijke kosten van het openbaar vervoer; bij be geleiding, voor zover noodzakelijk ouders of verzorgers inschakelen; rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud iwijzing hiervoor is premiewoningen in ingent, dat de gemeente 1983 toegewezen heeft van de 1193 woningen, die r in onze stad gebouwd mo rn, behoren er maar liefst 589 ’mie-sector. Dat is op de helft van het totaal We praten met de heer C.G. Jans sen, direkteur van de SVW en de heer Cammans. De heer Janssen vertelt het een en ander over het kostenverdeelsysteem. «De bewoners betalen niet het werke- lijk verbruik. Zij betalen of meer of minder. De reden hiervan is dat de to tale verwarmingskosten van het blok of de flat zo eerlijk mogelijk verdeeld worden onder de bewoners. Dit ge- Er zijn in Tilburg zo’n 14.000 woningzoekenden, dat is algemeen bekend. Alge meen erkend ook als een van de hoogste percentages, landelijk gezien. Toch krijgt Tilburg stees minder woningen te bouwen. Met het gevolg dat zelfs de groei van het aantal woningzoekenden niet wordt «bijgehouden». Als woningbouw in onze stad op dezelfde wijze voortgaat als de laatste jaren de tendens is geweest, dan worden we tegen het eind der tachtiger jaren wellicht met dertigduizend woninf zoekenden geconfronteerd. En niemand is komstperspectief. standen wordt een veilig en beg aanbare weg aangehouden. Tenslotte blijft bij gewoon lager onderwijs aan kinderen van wie de ouders een trekkend bestaan leiden de tegemoetkoming afhan kelijk van het inkomen van de ouders. Achtergrond van de nieuwe rege ling is een door de rijksoverheid beoogde bezuiniging van 30 mil joen gulden. In Tilburg wordt aan de vervoerskosten jaarlijks ruim 1,1 miljoen gulden uitgegeven, van welk bedrag 20% voor reke- van de gemeente komt. Op bedrag de vervoerskosten r de nieuwe regeling uitko- is nog onbekend. De ruim 1.200 aanmeldingen zijn per studierichting als volgt verdeeld: economie 449, econometrie 54, socio logie 51, psychologie 115, rechtsge leerdheid 409, taal- en literatuurweten schap 135, wijsbegeerte 3. (Pas in het komende studiejaar be gint wijsbegeerte in de propedeuse. Tot nu toe was deze studierichting al leen een bovenbouwstudie) Huis te groot Als de kinderen het huis uit gaan, wordt het huis waarin de ouders wo nen vaak te groot. De Kok«Als ouderen op latere leetijd nog kleiner gaan wonen, kunnen ze zich niet snel meer aanpassen aan de nieuwe omge ving. Als ze eerder waren verhuisd, hadden ze de tijd gehad om wortel te schieten, en sociale kontakten te leg gen. Maar meestal wonen oudere men sen goedkoop en dat kan ze beletten om te verhuizen». zen ren den ger avond. zag ieder was, de rest van de tehuizen meestal De ouderen kunnen ve mogelijk zelfstandig iu omgeving blijven wor natuurlijk een aangepast woonbelc Met pensioen De Stichting Bejaardenwerk Tilburg (SBT) is een instelling die zich onder andere daarvoor inzet. «Bij de pensio nering houdt het leven niet op. De meeste mensen in Nederland die 65 worden, hebben nog zo’n twintig jaar voor de boeg». Dit zegt de heer de Kok die bij de SBT werkt. Hij vindt dat erg weinig mensen zich op de pen sionering voorbereiden. Als het dan zover is, komen de problemen. Niet al leen voor de gepensioneerde man, maar ook voor de vrouw, die hem op eens de hele dag thuis heeft. De Kok «Door de problemen gaan de mensen Die korrektiefaktor is geen vast ge-, tal, het ene jaar kan die hoger zijn dan het nadere jaar, of lager. Dat is afhan kelijk van isolatie, kierdichting en warmtegevoel (wat dat laatste dan ook- moge zijn). Die korrektiefaktor korrigeert op basis van de ligging van de flatwoning de kosten van de verwarming. Die ver warmingskosten worden per flatwo ning gemeten met behulp van het Bru- nata - meetsysteem. Dit systeem is een warmtekostenverdeelsysteem en werkt volgens het principe van verdamping. Op elke radiator in elke flatwoning zijn, afhankelijk van de grootte van de Niemand? Het is in elk geval niet makkelijk om snel en eenvoudig een schuldige aan te wijzen voor de wo ningnood, die ons land in feite al vanaf het einde van de Duitse bezetting teis tert. Vreemd, en bij ons weten nog nooit serieus onderzocht, is het al die tijd ontbreken van woningnood in ons buurland België: een geringere bevol kingsaanwas alleen kan niet de oor zaak zijn. Ongetwijfeld speelt de veel grotere «bouwvrijheid» bij onze zui derburen een grote rol. Ingelopen Hoe dan ook, na een tamelijk lang durige periode, het afgelopen tiental jaren, waarin de woningnood werkelijk ingelopen leek te worden, keren nu ook in andere opzichten de tamelijk barre tijden van vlak na de oorlog te rug: die van weinig ruimte, op elk ge bied. weinig ruimte op financieel ter rein en (dus) ook weinig ruimte om in te wonen. Daarna wordt het aldus ontstane bedrag gekorrigeerd door het toepas sen van de korrektiefaktor. Uiteinde lijk komt men dan op het verschuldig de bedrag uit. Al met al gaat het dus om een verde ling van de totale stookkosten van een totale verwarmingseenheid, het flatge bouw. De totale kosten zijn immers bekend, die zijn af te lezen op de gas meter die voor de centrale stookketel geplaatst is. Op 10 januari 1983 was het totale aantal vooraanmeldingen voor de Ho geschool 1.216. Gewoonlijk komt het definitieve aantal nieuwe eerstejaars hoger te liggen dan het aantal voor aanmeldingen. In vergelijking met de definitief ingeschreven eerstejaars van de vorige jaren, betekenen deze 1.216 ’'ooraanmeldingen een lichte stijging. De vorige jaren waren de aantallen in geschreven eerstejaars: 974 in ’79 998 in ’80 1.088 in ’81 1.202 in ’82 Schuldvraag Nogmaals: de schuldvrag. De bouw markt in ons land wordt en werd ook in het verleden voor een zeer belar< rijk deel beheerst door de overheio v door beleggingsfondsen. De over1' moet zoals bekend jaarlijks milja,uv bezuinigen. De beleggingsfonds" worden voor een groot deel gevuv door pensioenfondsen en andere org! nen waar onze sociale premies terecl komen. In het recente verleden konden bijvoorbeeld de pensioenfondsen grote reserves - vaak van miljarden guldens - opbouwen en die reserves konden dan weer belegd worden, onder meer in de woningbouw. Snelle verandering De verandering is zeer snel geko men. In enkele jaren tijd heeft de com binatie van voortschrijnende werkloos heid en groeiende vergrijzing gezorgd Vroeger Vroeger was het anders. Opa en oma gingen bij hun kinderen in huis wonen en hadden zo nog wel kontakten en een eigen functie in huis. Maar na de Tweede Wereldoorlog werden zoveel mogelijk bejaarden in bejaardentehui- gestopt, waar ze volgens de ande- in alle rust en geborgenheid kon- mieten van een blije levens- Ongeveer twintig jaar geleden ireen dat dat toch niet zo ideaal bejaarden waren vaak van de i de wereld afgesloten, omdat il afgelegen lagen, i veel beter zo lang j in een vertrouwde wonen. Dit vereist leid. Tweemaal verdelen «Verdelen om een eerlijkere bereke ning te krijgen, dat is de essentie van het geheel», aldus de heer Janssen. Er zijn bewoners van de flat aan de Bachlaan die het geheel ondoorzichtig vinden. De berekeningen zijn moeilijk na te rekenen als de korrektiefaktor niet vermeld wordt. «Die is echter op te vragen», zegt de heer Janssen. De onduidelijkheid is volgens enkele be woners vooral te wijten aan het feit dat er twee keer verdeeld wordt. «De bru- natameters zijn warmtekostenverdeel- meters en de korrektiefaktor verdeelt nog eens», aldus een bewoner. De SVW is echter altijd bereid bewo ners antwoord te geven op vragen die ze hebben. De Katholieke Hogeschool Tilburg kan voor het komende studiejaar (’83- ’84) rekenen op meer dan 1.200 nieuwe eerstejaars studenten. Dit blijkt uit de cijfers van de vooraanmeldingen die het Centraal Bureau voor Aanmelding en Plaatsing (CBAP) in Groningen deze week bekendmaakte. voor het interen op de reserves van de pensioenfondsen. De door de werken de Nederlanders afgedragen WW-pre- mies konden tot voor kort grotendeels in een reservepot worden gestopt; in middels is het aantal mensen dat zon der werk zit dusdanig opgelopen dat de sociale premies vrijwel elk halfjaar moeten worden verhoogd om de uitke ringen te kunnen blijven betalen. Gevolg: weg reserves, weg woning bouw. in het algemeen alleen vergoeding voor aangepast vervoer als de li- chamelijke en/of geestelijke toe stand van de leerling gebruikma king van het openbaar vervoer, ook onder begeleiding, niet toe laat. Verder is vergoeding alleen mogelijk als de woning van de leerling in het gewoon lager on derwijs en in het buitengewoon onderwijs (afdeling jeugdigen en kernafdeling) op een afstand van meer dan vier kilometer en die van de leerling voortgezet buiten gewoon onderwijs op een afstand van meer dan acht kilometer ligt van de dichtsbijzijnde geschikte school van de verlangde levensbe schouwelijke richting. Voor de af- Catastrofaal De gevolgen van deze verdroging der geldbronnen bij overheid en socia le instellingen zijn catastrofaal voor de woningbouw met name voor de sociale woningbouw die bij uitstek door ge noemde opdrachtgevers werd «ver zorgd». De enige sector waarin nog een beetje leven schijnt te zitten is de premie-sector. Een nieuwe aam het aandeel van de het totale contii Tilburg voor 1 gekregen: er dit jaar gen worder tot de premi ningen na de Alweer een dak! Tja, welke woeling in ons onderbewuste ons ertoe heefl zet om de laatste weken voortdurend stukjes dak te selecteren voor ons Tilburgs Fragment, vermogen wij niet te doorgronden. Hiertoe zullen wij ons tot de Frater- nitas Freudiana moeten wenden. Wij houden u op de hoogte. Zou het iets te maken hebben met het streven naar steeds hogere hoogten? Excelsior dus. kortgeleden nog op eigen terrein door Willem II ingemaakt? Hoe dan ook. alle inzenders die ons dit keer weer door hun grote aantal verblijd den. wisten dat ze te maken hadden met het dak van het eerste gemeentelijke over dekte zwembad aan de Ringbaan Oost annex het dak der dienstwoning die jaren lang in gebruik is geweest bij de badmeestersfamilie Bastijn. Dit laatste was overigens zeer lang het enige ter plekke aanwez dat, wat op de foto hierboven, uit 1957, goed zichtbaar is, in een geheel andere stijl het bestaande complex werd uitgebreid met het overdekte zwembad. Dat was in 1952 en het geschiedde tegelijk met een grondige verbouwing van de hoofdattractie: het tamelijk gigantische openluchtzwembad. Het was een van de voorzieningen waar Tilburg trots op mocht zijn: het grootste openlucht-circulatiebad van Neder land. Het zwembad is aangelegd in 1932 en is tot 1962 het enige openluchtzwembad van Tilburg gebleven. In genoemd jaar kwam er het zwembad aan de Friezenlaan bij. Dat het Tilburgs enige - vrij toegankelijke - zwembad was, blijkt ook wel op bo venstaande foto die kennelijk op een zomerse dag is genomen: de honderden gepar keerde fietsen deden de naderende waterrat al het ergste vrezen voor de intramurale situatie. En inderdaad: niet alleen moesten onder de barse blik van de badmeesteres jongens linksaf en meisjes rechtsaf marcheren na het passeren van het loket, maar aan beide kanten wachtte de zwemlustige een tweetal overvolle bassins, waarin van lekker baantjes trekken geen sprake kon zijn, terwijl de povere afmetingen van speelweide en zonneterras nauwelijks gelegenheid boden om eens lekker een uiltje te knappen of een boekje te lezen - en zeg nou eerlijk, de hele tijd over de omheining halverwege het terrein hangen om de andere kunnen in badkostuum ga de te slaan, dat was ook geen blijvend aanlokkelijk alternatief. Nee. Het was daar in het zwembad aan de Ringbaan Oost voornamelijk tjokvol en weinig comfortabel en je moest goed opletten dat je geen lelijke schaafwonden opliep na onzachte aanrakingen met bodem of wand van Bastijns bastion. Het was dan ook te begrijpen dat iedereen die daartoe de kans zag. de wijk nam naar het Bakse Ven, een «natuurbad» ten zuidoosten van Tilburg dat door de ge bruikers, afkomstig uit Tilburgs betere kringen, angstvallig voor overmatige belang stelling werd behoed: je kwam er alleen in via ballotage. Er was nog een alternatief: het gemeentelijk zwembad in Goir de een Bastijn de scepter), begin zestiger jaren nieuw aangele„ het voormalige station: daar was ruimte zat, wel een hectare i misschien wel het belangrijkste was: het was er gemengd. Voor vier zoen kon je er naar hartelust van de geboden attracties genieten. Nu prijs amper een uurtje het water in. Enfin, wegens de te geringe belangstelling is het openluchtzwembad aan de Ring baan Oost in 1981 gesloten. Terwijl het inmiddels toch gemengd was geworden en de speelweiden voldoende plaats boden aan het sterk verminderde bezoekersaantal. Ten slotte nog een opmerking over ons vorige fragment: in de jongeman die op de foto van de vishal zo ernstig van zijn konijn wegblikt, meenden tot nu toe drie heren, inclusief hun omgeving, zichzelf te herkennen, te weten de heren van Mook, Goewie en van Berkel. Toch kan er maar eentje op die foto gestaan hebben. Wie, o wie - toch Goewie? Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijk archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een ge bouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het na-oorlogse stadsbeeld. Aan u, lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot, die ter beschikking wordt gesteld door Boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de drie door Boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te we ten «Tilburg in Beeld 1865-1945», «Tilburg van boven» en «Ge waart maar arbei der». Uw oplossing moet u uiterlijk op dinsdag 22 februari, vóór 18.00 uur depone ren bij de burelen van de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». De winnaar krijgt van ons bericht. Over de uitslag wordt geen correspondentie gevoerd. Ook nadere inlichtingen over de afgebeelde stadsgezichten blijven van harte welkom, maar wilt u ons die dan schriftelijk geven? Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs frag ment. De winnaar van vorige week is J. van Dun, Hasseltstraat 223, Tilburg. Deze heeft van ons bericht ontvangen. De stichting Verenigde Woningcorporaties heeft een roerige tijd achter de rug. De afrekening van de stookkosten over de periode 1 juli 198J tot en met 30 juni 1982 heeft heel wat problemen opgeleverd. De correctiefactor die zorg moet dra gen voor een eerlijke verdeling van de stookkosten onder de bewoners van de flats aan de Bachlaan, was verkeerd berekend. Daardoor ontstonden er te grote ver schillen in de rekeningen. Dit noopte de SVW ertoe herberekeningen te maken, de oude rekeningen kwamen daarmee te vervallen. De SVW benadrukte dat het om een fout ging in de kostenverdeling, de korrek tiefaktor was verkeerd becijferd. Onlangs voriden de bewoners van de flat aan de Bachlaan een nieuwe afreke ning, de definitieve. beurt op verzoek van de bewoners zelf. Het is namelijk zo dat iemand die op de bovenste verdieping woont meer moet stoken om de ruimte warm te houden. Dit geldt evenzo voor iemand die aan de buitenkant van het gebouw woont en voor iemand die helemaal onderaan of naast de liftkoker woont. Niemand heeft echter gekozen voor die plaats waar hij woont in de flat. Het is dus eigenlijk niet rechtvaardig dat als ik, helemaal boven wonend, meer zou moeten betalen dan iemand Niet gemotiveerd Ouderen zijn zelf niet snel gemoti veerd om iets aan de eigen situatie te veranderen. Er zijn er maar een paar aktief op buurthuizen en zo. De Kok «Als de ouderen zelf niet aktief zijn, zal er ook nauwelijks verbetering ko men. In Tilburg is de groep relatief groot van oudere mensen die weinig geld hebben. Door de sterk stijgende woonlasten komen ze financieel steeds beroerder te zitten. Maar konsekwen- ties worden daaruit niet getrokken. Zo komen ze eerder verder van huis. Ouderen zullen zelf ook eens wat moe ten doen». Bij de SBT kunnen ouderen ook te recht voor gratis belastingadviezen en voedingsvoorlichting. Regelmatig wor den kooklessen georganiseerd, warm eten kan voor minder validen thuisge bracht worden en op zeven plaatsen in de stad kunnen ouderen tussen de middag een warme maaltijd komen eten. Meer informatie over het bejaarden werk SBT, Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg. Telefoon 013- 350505. 32'/m46 vanaf 49,9^ tot 65.- _30a,'m46 >J vanaf 55,- tot 5996

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1