VAN GEMERT MOET LEEG VAN GEMERT MEUBELLAND J Theater en film voor kinderen (deel II) Behoud Kasteelhoeve Tentoonstelling van hulpmiddelen blinden en slechtzienden Minder strooien, meer materiële schade uari 1983 pagina 18 Donderdag 13 januari 1983 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER O Kinderfilm Kinderfilmhuis Adressen ino Heuvelpoort. Amusement Kinderkino z Korvelseweg 203, Tilburg 436401 DE OPRUIMING BEGINT DONDERDAG 13 JANUARI O bistro stoel zwart van 55,- voor 39,- moderne salonta fels in diverse uit voeringen o.a. bali- bruin vanaf 175,- eetkamer- vanaf moderne 2 zits- bankje met blauwe of beige stof van 770,- voor 498,- lektuur- bescha- eiken schemeltjes van 39,- voor 25,- thonet stoel, res tant vanaf 28,- rieten fauteuil van 135,- voor 99,- wand-elementen eiken, restant van 775,- voor 400,- spaans buffet met opzet van 1790,- voor 990,- bistro stoel zwart van 55,- voor 39,- eetkamer- vanaf SCHEERBLAD kopen naar de SERVICE SHOP lopen id op itrum lodewijk fauteuil, diverse kleuren be kleding van 320,- voor 198,- WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN noten wijntafeltje met lade van 119,— voor 88,- 2 zitsbankje, mo dern met een ap pelgroene stof van 750,- voor 250,- grenen van 99,- diverse bakken, digd vanaf 25,- RINGBAAN OOST 140 TILBURG TEL. 013-421750 eiken lectuurbak van 45,- voor 30,- diverse coupons tapijt vanaf 25,- eiken onge- van rieten stapelstoel- tje van 122,- voor 89- matras beige/brui- ne ruit 80 x 190 van 135,- voor 69,- eetkamerstoelen restanten vanaf 1 ,- vouwbed, logeer bed van 117,- voor 89,- lodewijk fauteuil, diverse kleuren be kleding van 320,- voor 198,- restant, witte ledi kanten 140 x 200 190,- losse zit-elemen- ten moderne vorm geving v.a. 98,- zwaar eiken bank stel 3-1-1 streep- dessin, niet kom pleet van 3400,- voor 1500,- bankstel 3-1-1 ei ken uitvoering met bloemstof van 2350,- voor 1500,- klas- vormgeving :lo- u z restant, witte ledi kanten 140 x 200 190,- noten wijntafeltje ongemonteerd van 62,- voor 39,- tienerkamer blauw restant 3-delig 90 x 200 175,- eiken stoelen 100,- schommelstoel thonet, zelf bekle den van 265,- voor 125,- eiken stoelen 100,- modern bankstel met kunstleer be kleed 3-2 kombina- tie van 1150,- voor 795,- ies Tati, n jaren - an het eerste voorzieningen Kasteelhoeve aan de 1 «inleveren» en «bezuinigin- ontgaan dat zowel de regering als de gemeente uitgegaan dat vindt want in de waarde- film, is het stimule- r het filmhuis essen- De laatste jaren heidsbestrijding. eiken vitrinekast, licht van 598,- le gla rkt. Aangepast rijgedrag Politievoorlichtster Schoute vertelt dat in het verleden er vooral gestrooid werd op indicatie van de verkeerspolitie. Hier zal weinig verandering in komen. Wat vol- »ens haar wel zou moeten veranderen is nvt volgende: «Ieder voorjaar, najaar en in van de winter laten een verhoging i van het aantal verkeersongelukken. De weggebruikers moeten telkens weer en een interessant aantal bodemvogels, wennen aan de nieuwe weersomstandig- zoals kwartels, te zien is. heden. Die gewenning verloopt niet pltijd pastoerek, beuken naturel/wit van 390,- voor 198,- bruine kuipstoel tjes op chroom on derstel van 59,- voor 39,- staande kapstok noten, ongemon teerd van 39,- voor 25,- ’g vindt plaats in ge- ing», Tarwestraat 1 te blank ledikant, 90 x 200 ongemon teerd v. 139,- voor 69,- vuren kapstok on gelakt van 41 ,- voor 28,- modern bankstel, 3-2 kombinatie met donkerbruine weef stof van 3295,- voor 1750,- viiririeKdsi, beschadigd 998,- voor De laatste jaren is de belangstelling de vertoning van goede kinder- en je films enorm toegenomen. In 1979 kwam het landelijk project «Filmzien» van de grond, dat speciaal is opgezet om de bete re kinder- en jeugdfilm in ons land te pro pageren. In het verleng van dit p 1982 de modern bankstel, geheel gestoffeerd van 2350,- voor 1490,- manou salontafel met webbing on derblad 60 x 130 van 380,- voor 275,- noten salontafel 140 cm. van 780,- voor 598,- In de maanden janus de Kinderkino een rieert van akteren en tot een inleiding en de grondbegins Het kinderfilmhuis de verhuizing van naar de Stadsschouwburg definitief verplaatst naar de Stadsschouwbur- c— filmzaaltje Kultureel 8 is daar op «En toch s zien, een f. seur Karei Kaychyna en januari Stormboy lië. De films zijn Ned 1 persoons gre nen ledikant, incl. lattenbodem 85 x 190 van 149,- voor 98,- serveerboy chroom uitvoering met teak van 110,— voor 75,- essen salontafel met wit blad van 439,- voor 245,- bejaardenfauteuil eiken met bloem stof van 380,- voor 289,- grenen nachtkast je restant 25,- txvn. I MET N GEHUURDE Budget-FORD NAAR DE WINTERSPORT OBAM Tilburg 013-433113 serveerboy chroom uitvoering met teak van 110,- voor 75,- gen in de filmzaal van de Stadsschouw burg reizen de films de ateliers en het kinderkino af. In februari is er in het Kinderfilmhuis heel wat te lachen met films van Buster Keaton en Jacques Tati, klassieke films, die al tientallen j- groot en klein doen dubbel slaan van u« lachen. 3-zitsbank, klas siek model met go belin bekleed van 1950,- voor 1298,- 2 deurs toogkast, monteerd 1120,- voor 798,- modern bankstel met nostalgische stof 3- en 2-zits van 1950,- voor 1250,- 2 zits slaapbankje met bruine ribstof van 685,- voor 498,- ledikant 2 per soons, met latten bodem massief -*■ 235,- mimiset 127,- voor bistrostoel bruin van 65,- voor 49,- 2-zitsbank, sieke w met gobelin stof van 1250,- voor 700,- eetkamerstoelen spaans, rug en zit ting leder van 185,- voor 68,- goed en waar schrijver én pedagoog vaak on vruchtbaar samengaan, wordt de kinder- filmregisseur minder gehinderd door het geforceerd aan willen brengen van taboe doorbrekende en maatschappij-kritische opgezet om de bete- hocus pocus. Vogel ’83 anders dan in het kinderboek beginnen om 14.00 uur. Na de vertonin- |f| BrCClcl bonanza wand, restant delen, be staande uit: boven en onderkast van 590,- voor 295,- moderne leren poef 50 cm. van 85,- voor 59,- groene bureau stoel met kussen tje op zitting van 76,- voor 59,- bonanza wand, restant delen, be staande uit: boven en onderkast van 590,- voor 295,- zitzak leverbaar in. naturel en groen van 105,- voor 85,- ronde salontafel, eiken fineer, licht beschadigd van 215,- voor 98,- spaanse kasten restant 998,- vouwbed, logeer bed van 117,- voor 89,- diverse wijnrek ken, beschadigd vanaf 10,— ledikant 2 per soons, 140 x 200 massieve uitvoe ring - 175,- moderne witte wand, 250 cm breed, restant licht beschadigd van 1290,- voor 795,- even makkelijk en even snel. We kunnen zelfs stellen dat in tijden van gladheid weggebruikers zich onverantwoordelijk gedragen», aldus voorlichtster Schoute. «De verkeerspolitie is echter niet veront rust door de bezuinigingsmaatregelen van de gemeente. Maar de weggebruikers zullen zich eerder en beter aan móeten passen aan veranderende verkeersom standigheden. Dit geldt overigens niet al leen voor de winter, dit geldt het hele jaar door», vervolgt politievoorlichtster Schoute. eetkamerstoel zwart met ruit stof van 115,- voor 48,- eiken tienerkamer 3-delig 90 x 200 licht beschadigd 250,- leren bankstel, moderne 3-2 kom binatie met tafel van 3900,- voor 2500,- Eindhoven en is geopend van 10 tot 19 uur. Iedere belangstellende, zowel blinden als slechtzienden zelf, hun familieleden, vrienden en kennissen, alsmede die hulp- gebun- verleners in deze regio (zoals b.v. artsen, techm- verpleegkundigen, maatschappelijk wer- kers, gezinsverzorg(st)ers, onderwijs krachten enz., enz.), die in hun dagelijkse praktijk mogelijk met blinden en/of ern stig slechtzienden te maken hebben of krijgen, zijn van harte welkom. moderne eetka- merstoelen, res tant vanaf 39,- iari en februari biedt programma dat va- i kameratechnieken in de filmgeschiedenis tselen van de film. is, vooruitlopenc Kultureel Sent irg, eind december ar de filmzaal van jurg. Een prachtig klein j dat in komfort de zaal in het Sentrum overtroeft. In januari woensdag 12 januari de film spring ik weer op de balk» te film van de Tsjechische regis- “2 3n op woensdag 26 een film uit Austra- Jederlands ondertiteld, eiken hoekkast met opzet van 850,- voor 590,- zit-element be kleed met zwarte nb van 158,- voor 98- Echter ook in de kinderfilmsector is het gevaar niet denkbeeldig dat het filmkij- ken als een uitsluitend leerzame ervaring gezien gaat worden. De selectie-criteria die vertoners aanleggen en veel gehoorde doelstellingen als «kinderen moeten in een vroeg stadium geconfronteerd wor den met films die meer zijn dan alleen maar amusement», «film dient een rijk dom aan beleving te bieden en moet een bijdrage leveren aan de verstandelijke en emotionele groei van het kind», doen vermoeden dat vertoners hun taak se rieus nemen. Misschien té serieus; im mers het moet er niet van komen dat zij als Robinson Vrijdag wijzen op aspecten in de film die het stempel «verantwoord» verdienen. Kinderfilm moet niet verwor den tot een «onderwerp» dat «behan deld» wordt. Aan het aanbod van kin derfilms zal het niet liggen. Dat is vaak Dit wijkcentrum is, samen met nog tien andere wijk- en buurtcentra aangesloten bij de Stichting Buurt- en Wijkcentra (S.B.W.T.). Al deze elf wijkcentra hebben in grote lij nen dezelfde opzet en dezelfde betekenis voor de wijken waarin ze staan: Een wijkcentrum heeft een belangrijke ruimtebiedende funktie, dat wil zeggen dat een wijkcentrum ruimtes beschikbaar heeft die tegen een billijke prijs door al lerlei groepen en verenigingen uit de wijk kunnen worden gebruikt. Naast deze ruimtebiedende funktie heeft het wijkcentrum ook een ontmoetings- funktie. Het gaat er hierbij om dat het voor de wijkbewoners mogelijk wordt om elkaar vrijblijvend en zonder bijvoor beeld allerlei (konsumptie) verplichtin gen te ontmoeten. Een derde funktie die veel wijkcentra, waaronder de Kasteelhoeve, hebben is het verhuren van ruimtes aan instellingen en organisaties op het terrein van het so- 'ciaal-kultureel werk, de gezondheidszorg, 'cultuur, bejaardenwerk, enz. EXPLOITATIE IN GEVAAR De gemeente Tilburg heeft in de afgek pen jaren op verschillende organisatie en instellingen die van subsidie afhanke lijk zijn zwaar bezuinigd. Deze instellin gen hebben zo op hun beurt weer grote bezuinigingen moeten doorvoeren. Twee van deze instellingen, de Stichting Bejaardenwerk Tilburg en de Stichting Musische Vorming hebben deze bezuini gingen gevonden door een deel van hun aktiviteiten af te stoten of door ze ingrij pend te reorganiseren. In deze beide ge vallen zijn de gevolgen van deze bezuini gingen bij deze instellingen voor het wijkcentrum de Kasteelhoeve desastreus. Door het wegvallen van aktiviteiten ont staat er een groot gat, ten bedrage van 150.000,--, in de exploitatie van de Kas teelhoeve. Bovendien wordt er ook op de Kasteel hoeve zelf door de gemeente bezuinigd. Al met al is hierdoor het financiële fun dament onder de Kasteelhoeve weggesla gen, waardoor ook de andere funkties die het wijkcentrum voor de wijk vervult op de tocht komen te staan. AKTIE Het bestuur van het wijkcentrum, de be heerscommissie, ziet de donkere wolken boven de Kasteelhoeve hangen en heeft besloten om flink aktie te gaan voeren om dit wijkcentrum te behouden voor de wijk en beter te laten beantwoorden aan de funkties die het heeft. Het doel van deze aktie die samen met het buurtburo stadsvernieuwing en het wijkwerkcentrum is opgezet, is tweeledig: de toekomst van de Kasteelhoeve als wijkcentrum voor Oud-Tilburg veilig te stellen en de ruimtes van de Kasteelhoe ve zo goed mogelijk ten dienste te stellen van de wijk. In de komende maanden zal de beheers commissie, ondersteund door het wijk werkcentrum Goirke-Hasselt en het buurtburo Stadsvernieuwing zich erg ak- tief betonen. Alle wijkbewones zullen deze maand nog eeris uitgebreid geïnformeerd worden via de Wijkwijser en een huis-aan-huis folder over de Kasteelhoeve en de situatie waar in deze zich bevindt. Hen zal gevraagd worden te reageren middels op- en aanmerkingen, suggesties, enz. braziliaans lede ren fauteuil van 399,- voor 198,- We leven op dit moment in een tijd waarin de begrippen «i gen» hoogtij vieren. Het zal niemand ontgaan dat zowel de Tilburg de broekriem strak aantrekt. De bezuinigingen die de gemeente Tilburg tot nu toe heeft uitgevoerd en die zij in de komende jaren zal gaan doorvoeren zullen voor alle inwoners van Tilburg gevolgen heb ben. Een van die gevolgen zal zijn dat het pakket voorzieningen in de wijk ingekrompen zal moeten worden. Allerlei voorzieningen zullen hiervan te lijden hebben. Een van de i die door de bezuinigingen in de knel komt is het wijkcentrum de Hasseltstraat. erlengde van de werkzaamheden project verscheen in september _e kinderfilmkrant. Deze krant heeft als doel aan kinderen en volwasse nen nieuws en achtergrondinformatie te verschaffen over de produktie, distribu tie, vertoning en begeleiding van kinder en jeugdfilms. Vooralsnog een proefnum mer en een eenmalige uitgave. Het is te hopen dat lezersreacties uit— zen dat het de moeite waard is om dit initiatief door te gaan. Voor geïnte resseerden in inhoud en vormgeving van kinderfilms, de vertoningsplaatsen, dis tributiemogelijkheden en didactische as pecten van het filmkijken een uiterst in formatief blad. Een pluspunt van de kfr- derfilmkrant is dat het niet de kijkreac- ties van de kinderen negeert, immers zo als met veel het geval is, zijn die vaak niet gelijk aan die van volwassenen. Veel ver toners en begeleiders van kinderfilms vinden het niet alleen tot hun taak beho ren om films te programmeren, maar om ook iets te doen aan de ontwikkeling van kinderen tot bewuste en liefst kritische kijkers. Daarom wordt in toenemende mate aandacht besteed aan de begelei ding van en naverwerking met kinderen. In Tilburg opende het Kultureel Sentrum in oktober 1980 het Kinderfilmhuis. Een belangrijk moment, v ring van het medium ren van de gang naar tieel. Bij de filmkeuze wordt niet 'twii van het traditionele aanbod, immers zijn weg wel via bioscoop en tele- sïnta visie. Twee keer in de maand, op de woensdagmiddag, is er film in het Kin derfilmhuis. Daarna zijn de films op don derdag, vrijdag en maandag te zien in *t Heks, Het Wandelbos en De Keet, ate liers van de Stichting Musische Vorming. Genoeg aanbod om te kunnen spreken van een Tilburgs kinderfilmcircuit. Sinds kort (begin november) is er een verto- ningsplaats bij. In Kino Heuvelpoort - ook een initiatief van de Stichting Musi sche Vorming - wordt naast de vertoning van films veel aandacht geschonken aan de audio-visuele vorming. Door middel van tekenen, vertellen, schrijven en spel wordt gewezen op de wijze waarop de film is opgebouwd. Het maken van (vi deo) films en het maken van een eigen filmkrant zullen tevens binnen de moge lijkheden van deze workshop-achtige be nadering vallen. Op vrijdag 21 januari 1983 organiseert de Vereniging Het Nederlandse Blindenwe zen, de nationale koepel waarin alle orga nisaties die zich bezighouden met de be langenbehartiging van of de dienstverle ning aan blinden en slechtzienden g-1- deld zijn, een tentoonstelling van t sche hulpmiddelen t.b.v. visueel gehandi capten, die via deze vereniging verkrijg baar zijn. De tentoonstelling bouw «De Landing braziliaans lede ren fauteuil van 399,- voor 198,- De politie verwacht een verhoging van de materiële schade bij een flinke gladheids- periode. Of die verhoging, die normaal is bij een gladheidsperiode, veel hoger zal zijn dan de voorgaande jaren is nu moei lijk te zeggen. Maar toch, de politie ver onderstelt dat er meer schade zal ont staan dan de voorgaande jaren; er zal tenslotte minder gestrooid gaan worden. Fietspaden Een apart verhaaltje betreft de fietspa den. Ook de fietspaden zullen minder ge strooid worden. Fietspaden die in de na bijheid van berijdbare wegen voor fiet sers liggen zullen in het geheel niet meer gestrooid worden. De fietsroute zal normaal bestrooid blij ven het komende jaar, zo is ons door de politie meegedeeld. Van 13 t/m 16 januari 1983 wordt in Het Turfschip te Breda, de grootste vogel show van Nederland gehouden onder de naam Vogel ’83. De organisatie van dit gevleugelde evene- strooid gaan ment is in handen van de Nederlandse uur ’s ochten Bond van Vogelliefhebbers. kilometers weg Op Vogel *83 zijn verschillende vogel- den, verminder soorten te zien die voor het eerst in Euro- hoofdwegen, pa zijn gefokt en terecht ontvangen de in- zal de gladhe zenders/fokkers daarvoor een speciaal beperkt, door de NBvV ingestelde oorkonde. Meer dan 7000 vogels in een ongekende variatie aan rassen en sóórten, worden geëxposeerd. Zo zijn er naast de specifie- o ke zangkanaries ook een 200-tal kleursla- indicatie van de verkeerspolitie, gen bij de zogenaamde kleurkanaries aanwezig alsmede ruim 20 rassen pos- gen: tuurkanaries. Daarnaast tal van exoti- het sche vogels, parkieten en papegaaien in begir vaak heel boeiende kleurschakeringen, zien terwijl ook een aantal exotische duifjes grenen boeken rekje, ongemon teerd van 29,- voor 15,- heeft de gemeente jaarlijks zo’n miljoen gulden uitgegeven aan glad- Komend jaar zal daarop met 300.000,- bezuinigd gaan worden; een derde gedeelte ongeveer. Gevolgen voor de weggebruikers zal deze inkrimping zeker hebben. Zij zullen zich eerder en beter moeten aanpassen aan situaties die zij in het verleden niet gewend waren. Daarnaast zal er ongetwijfeld een verhoging van de mate riële schade optreden. De Dienst Reiniging en Vervoer van de gemeente is belast met de gladheidsbe- strijding. In het verleden kon de Dienst een ruim beroep doen op de reserve-een- heden van V. Casteren. Dit jaar zal de Dienst nog maar beroep kunnen doen op één reserve-eenheid. Dit is een onderdeel van de bezuinigingen. Een ander onderdeel waarop bezuinigd zal worden is de tijdsduur van gladheid- bestrijdingsacties. Er zal niet meer ge beugelde evene- strooid gaan worden tussen 24.00 en 4.00 de Nederlandse uur ’s ochtends. Daarnaast zal het aantal ‘"•g wat bestrooid gaat wor- ideren. Op de ringbanen, invalswegen en busroutes leidsbestrijding niet worden De Kinderfilmkrant is een uitgave van het kinder- en jeugdfilmproject Filmzien, Oudezijds Voorburgwal 129, 1012 EP. Amsterdam Tilburgs Kinderfilmcircuit: Kinderfilmhuis filmzaal Stadsschouw burg, Louis Bouwmeesterplein 1, 013- 432220, Atelier ’t Heks, Lannerstraat 1, 013- 551171, Ateliet Het Wandelbos, Reinevaartstraat 55,013-684028 Atelier De Keet, Zouavenlaan 77, 013- 684028, Kinderkir grenen boeken rekje, ongemon teerd van 29,- voor 15,- tapijt, 4 meter breed, foamrug, 4 kleuren per mtr. 29,- weener kapstok met krulhaken le verbaar in diverse kleuren van 175,- voor 129,- thonet krukjes div. uitvoering vanaf 25,-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 19