o SFrSSS Onroerend goed belasting valt koud op het dak 50 S .1ILJL/O Watwasdebakvanhet jaar1982? Enwat wordt debak van het jaar1983? 2 Tilburg in fragmenten Woonlasten blijven stijgen V akantiebemiddelingsburo voor gehandicapten h BALANS- DENISSEN br voor de «en door i en be I OPRUIMING i Koerier Oplage76.500 ex. Bezwaren LET OP Vrijdag en zaterdag Piusplein 54, Tilburg van tot 49,- 25,- KREMERS ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN Tel. 42.60.41 - 42.60.42 Jules Verneweg 104. 5 halen 4 betalen Donderdag 6 januari 1983 26e jaargang nr. 1295 Verse appelflappen Zie verderop in deze krant! n moet betaald wor- te heeft daarvoor de over van ms en BEHANG al vanaf2 50 per rol Joh. Smid irlem aar temidde plaats door de en de voor kind De IOME Redactie-advertentie-afdeling en administratie N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Tel. 013 /430783-430898 BEGRAFENISONDERNEMING Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 THE STING MODES is weer bezig I S -I div. aanbiedingen J Uitgave De Tilburgse Koerier bv OprichterJ.G.H. de Beer Al dit soort dingen den en de gemeente onroerend goed belasting bedacht. Berekenen V. Lieshout’s Bakkerijen Hoetstraat 151 - Rozenstraat 54 land bij- trot- ingen, DAMESBROEKEN o. a Vanilia, Naf-Naf, 2 voor DAMESBLOUSES div. soorten ROKKEN Kleur: wit Maten: 28 t.m. 45 iro van de t ten doel j het verkrij- :geleid(st)er, aar stelt, sa- Ook alle buurt- en wi u daar over volledig ii de Juridische EHBO, laten voorlichten en i ken, Lange 3 Graven!: zijn zowe lijk -*■ (J kunt, als u dat schrift afleveren Zij is vt tegelijk srsterkte neus s: 29.95 EK: wilt, uw bezwaar de Juridische EH- ille bezwaarschrif- SPECIAALZAAK IN PERZISCHE TAPIJTEN JOEP STRAATMAN Noordhoekring 19 Tel. 422584 men met de gehandicapte mee op va kantie te gaan. Daarbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met leef tijd, woonplaats, eventuele ervaring, periode, e.d. te, goedgeefs! goedgeefsheid door kille cijfer Door immers b de vaststelling va« gaan van de eindg wachte verhoogde 1982 en daar alles, naar toe te rekenen, blijft er van een belek over. Dit terwijl de noodzaak van een woon- lastenbeleid steeds dringender gaat worden. De verhoging van de gasprij- zen hebben dit al genoegzaam duide lijk taxatie of de waards t huis is natuurlijk ngen een belangrijk ïttelijk vastgelegd J verder dan 5 jaa rechtstreekse verkoop af fabriek worden op maat gemaakt dubbele dichting tegen tocht vragen geen onderhoud Renoveer en isoleer voor eens en altijd enkele of dubbele beglazing (10 j. gar.) eigen vakkundige montageteams ook in kleur leverbaar raadpleeg ons vrijblijvend bij u thuis j Donderdag I 13 januari a.s. begint de Balans- I opruiming betreffende 1982 van 1977. En on- loor behaalt de g“- rdige onverwachte over een te had narnel een totaaloj: Lmmeni vanaf Alle DAMESBROEKEN in pasteltinten TRUIEN vele soorten, vanaf Alle BODYWARMERS o.a. muscle Bij ’n overlijden in uw familie, zo wel ‘s nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over maar toch dit bedrag taalt aan de net extraatje goed gebrui- heeft de gemeente toegözegd tarieven voor het jaar 1983 niet stijgen, integendeel zij zullen ilen. steeds dringend: verhoging van de i hebben dit al genoegzaan, gemaakt. Informatie Formulieren en aanvullende informa tie kunt u vragen bij de Stichting Wer- afd. vakantiebemiddelingsburo. Voorhout 48, 2514 EG ’s- ihage, tel. 070-649920. Dit kan f wel voor lichamelijk en zintuige lijk gehandicapten, die begeleiding zoeken voor een individuele vakantie, als voor iemand, die als vrijwilliger mee wil werken (in het hoogseizoen en daarbuiten). Tevens verzorgen wij de begrafenis sen voor de protestantse begrafenis onderneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 1983 Over 1983 verwacht de gemeente een opbrengst van de onroerend goed be lasting an 28.842.800,-. Iets minder dus als over 1982. Daarmee lijkt zij haar woord gestand te doen, zij had immers gezegd dat er geen lastenver zwaring betreffende de onroerend goed belasting zou plaatsvinden. dijkhuizen kunnen inlichten, net als U kunt u daar als u wilt, gebruik het beleid maken van bezwaarschriften en aan vragen tot uitstel van betaling. verschijnt In geheel Tilburg, Golrle, Rlel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Olsterwljk, Moergestel on Hllvarenbeek •Voor de aanslagen I zijn taxaties gebruikt der andere hierdoor behaalt de ge meente een aardige onverwachte over winst. De gemeente had namelijk voor 1982 gerekend op een totaalopbrengst van 26 miljoen gulden. Echter, zij ont vangt 2,9 miljoen gulden meer over 1982. Die kleine drie miljoen gulden extra zijn afkomstig uit een grotere waardevermeerdering van het onroe rend goed. Naast groepsvakanties is er dus de mo gelijkheid tot individuele recreatie, va riërend van dagjes-uit tot één of meer dere weken vakantie. Veel gehandicapten zouden wel zelf standig met vakantie willen, maar kun nen dit moeilijk zonder enige begelei ding. Doel Het vakantiebemiddelingsbur Stichting Werken stelt zich bemiddeling te verlenen bij gen van een geschikte beg die zich vrijwillig beschikbaar Maar hier zit een addertje onder het gras. Om te illustreren dat er over 1983 geen lastenverzwaring zal plaatsvinden t.a.v. de onroerend goed belasting kon- ,in?’ digde de gemeente aan dat over 1983 “1S de tarieven met 3,5 zullen dalen. r be- Ha, dacht iedereen, dat een korting van 3,5 op betalen bedrag. Niets i- Wat de gemeente er r i bij zei, ws ADonderdag 13 januari a.s^ begint onze opruiming met 10Oen restanten \^1ste klas behang j Bij Tilburgs goedkoopste speciaalzaak ABC-behang ^Korvelseweg 55 - Tilburg Vrijwilligers uit het hele land hebben zich bij de Stichting Werken opgege ven, dus gehandicapten uit iedere Streek of stad in Nederland kunnen bij on vakantiebegeleiding aanvragen. Advertenties en redaktlonele kopij voor dat nummer dienen ulterlljk In ons bezit te zijn op I dinsdag 11 januari I ’s morgens om 11.30 uur!!! De gemeente is wel wat beduusd door deze meevaller, maar toch niet zo be duusd dat zij dit bedrag dan maar weer terugbetaalt aan de bewoners. Nee, zij kan he ken. Wel dat de zullen wat dal Mochten er mensen zijn die bezwaar maken tegen de onroerend goed belas tingaanslag, dan kunnen zij daarvoor terecht bij alle buurt- en wijkhuizen in de stad en bij de Juridische EHBO, Stadsstraat 2 in Tilburg. Ook mensen die hun aanslag al betaald hebben, kunnen nog steeds bezwaar maken. U moet dan wel snel zijn. Naast bezwaar aantekenen, kunt u ook uitstel van be taling vragen bij het belastingkantoor. Uitslag van de Kerstpuzzel De twee sleutelwoorden waren SPORTRUBRIEK EN JAM- POTDEKSEL. De gelukkige win naars zijn geworden Eerste prijs, 25,- A. Sulsters, Molenstraat 92, Til burg. Tweede prijs, 15,- mevr. D. ter Holbeek, Bredaseweg 147, Tilburg. Derde prijs, 10,- T. Hendrickx-Maas, Hoogvense- straat 26, Tilburg. De winnaars krijgen nog een brief van ons deze week, maar alvast proficiat. De onroerend goed belasting is opge splitst in een deel voor de bewoner en een deel voor de eigenaar. Het tarief nu komt tot stand door het huis waarde te schatten. Voor 3.000,- dat het huis waard is, de bewónef 6,40 en de eigenaar taalt per 3.000,- een bedrag i 8,15. Als de eigenaar tevens de bei ner is dan moet f" r 1 3.000,- betalen. Dezeo. voor 1982. ALLEEN DEZE WEEK! Ijzersterke trimmer met gepolsterde hiel, en extra versterkte neus. Winkelprijs: 29.95 n DEZE WEEK: M K laten: 28-35: 12.95 J U n 36-45: 15.95 1 Goirkestraat 21 Tel. 431900 Nu alles afgeprijsd 25% Dit alles zal de gemeente Tilburg het jaar 1982 een bedrag 28.842.800,- opbrengen. x Taxatie De taxatie of de waardeschatting van het huis is natuurlijk in deze bereke ningen een belangrijk gegeven. Het is wettelijk vastgelegd dat de gemeente niet verder dan 5 jaar terug mag in het vaststellen van de waarde van het huis. En, een hogere taxatie maal een lager tarief kan toch precies hetzelfde be drag opleveren als een lagere taxatie maal een hoger «tarief. In feite is het lood om oud ijzer, of u nou zegt 2X3 6 of 3x2 6; de uitkomst blijft hetzelfde en daar gaat het de ge meente om, zo simpel is dat. Sluitpost Deze manier van berekenen die de ge meente gehanteerd heeft, laat zien dat er geen sprake van is dat de bewoners ricj ontzien zouden worden. Er is' namelijk duidelijk van eindgetallen uitgegaan. ipHeré Die eindgetallen zijn volgens een be- betaalt Paalde sleu,el verdeeld- Daarbij lijkt laar be- het dan aard>8 om te verkondigen dat ao van er een tariefsverlaging zal komen. Het :r tevens ae oewo- 4 niet n* T hii f 14 55 oer ^aa“Je ^an maar half te vertellen. En ie tarieven gelden het is _zfkevr n‘et aardig™ een verla' 0 ging af te kondigen en dat te presente ren als beleid als later blijkt dat het maar de (gunstige) helft van geweest is. En hoe je het ook draait of keert: als de berekeningen voor 1982 juist waren geweest dan had de gemeente 26 mil joen gulden ontvangen. Het is dan te gemakkelijk om van een fout ten nade le van de onroerend' goed belastingbe talers en ten voordele van de gemeen- sheid te suggereren als die id enkel ingegeven wordt "rers en niet door beleid, ia bij de berekeningen en van de tarieven uit te igetallen van de onver re opbrengsten van cj, taxatie en tarieven, ~~n, dóór dat te doen Mviuid met visie weinig Er bestaan diverse vakantiemogelijkhe den voor lichamelijk en zintuiglijk ge handicapten, deze vinden meestal in groepsverband plaats. Doordat er de laatste tijd steeds meer accommodaties zijn aangepast, kunnen lichamelijk en zintuiglijk gehandicap ten ook alleen of met familie of vrien den met vakantie gaan. Onroerend goed belasting De mens heeft recht op onderdak. Voor dit onderdak moet hij echter wel wat over hebben. Een huis kost im mers geld en of iemand nou een I huurt of het bezit: hij moet ervoor w- talen. Maar de gemeentes in Neder- Ha, dacht iedereen, dat betekent dus land vinden ook dat de bewoner, van een korting van 3,5 op het totaal te een huis en of dat nou de eigenaar is of betalen bedrag. Niets is minder waar, de huurder dat maakt niet uit, aan de Wat de gemeente er niet met zoveel gemeente belasting moet betalen over WOOrden bij zei, was dat de taxaties de woning waarin hij woont. Vroeger zuiien veranderen. Voor 1983 zullen de was dit de straatbelasting en onder- huizen getaxeerd worden op grond van houdsbelasting. Enkele jaren geleden gegevens van 1981. En dat zal ertoe is dit veranderd in onroerend goed be- ]eiden dat de taxaties hoger uit zullen lasting. U betaalt die belasting voor de vallen dan die van dit jaar. diensten die u verleend worden de gemeentelijke instellingen drijven. Denkt u in dit verbs voorbeeld aan straatverlichting, toirs, stoplichten, wegmarkerir etc. bij de Juridische EH- j zal «de Koerier, volgende week BO. Zij is van plan alle bezwaarschrif- j worden verspreid op ten tegelijk aan wethouder van Leeu- wen te overhandigen en wel op 24 ja- nuari. i 12 januari Voor baby vindt u bij BABY-HCMZ alles wat uw hartje begeert. Een antwoorde baby-uitzet, grappige dieuze schoentjes, baby-kindermeu- beltjes, de nieuwste kinder-wandel- wagens, buggy’s, kinderstoelen, bo xen en naast goedgekeurde auto stoelen nu ook baby-kinderspeeltjes. Ja, inclusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte. BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG Nog geen kilometer ten zuidoosten van ons vorige fragment. Wijkcentrum 't Sant, stond en staat Boerke Mutsaers «m 't zand». Bij die naam moeten we, al tientallen jaren, terstond denken aan het rustieke liedekijn «Een karretje op de zandweg reed». Dat ligt voor de hand, met al dat zand. Weer lekker veel inzendingen, deze keer, en allemaal goed. Boerke Mutsaers, ondanks de op deze foto duidelijk zicht baar gemaakte excentrische ligging, toch het geografisch middelpunt van de ge meente Tilburg. In 1954, toen de hierboven afgebeelde foto werd genomen, en de gemiddelde stadsgenoot zich nog niet realiseerde dat hier binnenkort een compleet nieuwe stad zou verrijzen, kon zo’n mededeling over dat geografisch centrum nog leiden tot kreten van verwondering. Nu er inmiddels ten westen van Boerke M. naast ’t Zand ook nog de woonwijk Wandelbos is gebouwd en nog verder naar het westen de Reeshof langzaam uit de steigers komt, zal de verbazing wat minder zijn. Boerke Mutsaers in ’t zand - visioenen van zomerse dromerigheid strelen het gees tesoog. Althans, wanneer we het beeld zoals dat hierboven staat ervoor houden. Het café van Boerke M. was strategisch gezien op een uitgekiende plaats neergezet. Niet zozeer omdat de langstjoekende treinreiziger, bij het passeren van de herberg de lust zou krijgen om, eenmaal in Tilburg uitgestapt, naar Boerkes te wandelen teneinde daar een kopje thee te savoureren, maar wel lag de uitspanning langs de zuid-noord-route die bedevaartgangers naar de Hasseltse kapel voerde, met name in de maand mei. Ook vormde het etablissement een gretig bezochte napraatplaats voor de zondagse bezoekers van de nabijgelegen voetbalvelden, met name dat van Hieronymus (Jeroen dus), de club van de Gasthuisstraat-parochie die daar vlakbij met een mooie hoogpoort opduikend uit het struweel zijn bestaan verkondigde, ter wijl iets verder naar het noorden de velden van S.V.G. lagen. Maar de grootste stroom passanten bestond toch wel uit recreanten, langs de oost- west-route, mensen die ’n hele dag of'n paar uurtjes de stad ontvluchtten om zich in het wandelpark te verpozen. Dit wandelpark, waar je terechtkwam als je even na Boerke Mutsaers de Zandstraat - inderdaad een zanderig verlengde van de Alleen- houderstraat - rechtsaf volgde, dit wandelpark, kortom, is van 1916 tot 1922 naar ontwerp van de tuinarchitect Leonard Springer uit Haarlem aangelegd in het Wan delbos. Het was dus echt een stukje gecultiveerd groen temidden van een groter en ongerepter geheel. Het wandelpark was, niet in de laatste plaats door de flinke vij ver - aangelegd in het kader van de werkverschaffing - en de voor kinderen aan trekkelijke brandtoren een echte attractie voor de Tilburgers. Met de bouw van de wijk Wandelbos is het bos zelf, op een piepklein stukje park na, verdwenen en moe ten de vertierzoekende stadsgenoten voor pretparkvrije bossen uitwijken naar de omliggende gemeenten, naar Rover, Nieuwkerk, Loonse duinen en Oisterwijk. Terug naar Boerke Mutsaers. Of hij ten tijde van deze fotografie nog daadwerkelijk boerde, is ons niet bekend - zeker is de boerderij annex herberg geen vreemd ver schijnsel. er zijn in Het hart van Brabant nog voldoende voorbeelden van te vinden. Het café had. behalve een met zand bestrooide gelagkamer, heel wat te bieden een terras aan de kant van de spoorlijn, een speeltuin, die destijds voor kinderen altijd spectaculair was, verder een kruisboogbaan voor de scherpschutters en nog een flin ke verzameling vogelkooien, met bevolking. In principe is de situatie zoals we die op de foto zien, niet veranderd de weg op de voorgrond is er nog steeds, maar dan als vierbaansweg die via een tunnel onder de spoorlijn door duikt, in plaats van via de met knipperlichten bewaakte overweg er over heen. Ook het horecabedrijf van Boerke Mutsaers staat nog op dezelfde plek, alleen is het nu een groot complex met diverse feest- en congreszalen, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. De automobiel, die zo vredig de Delmerweg nadert - die begon bij de frietbus op de hoek van de Bredaseweg - is een nijver sputterende voorwielaangedreven tweetakter D.K.W. (Dampf Kraft Wagen), model 1939, zoals die in de naoorlogse jaren nog veel te zien, te horen en te ruiken waren. De twee- takt benzinemotor kwam oorspronkelijk, in 1919, als speelgoedmotor uit de DKW- fabriek. en kwam via de motorfietsen vanaf 1928 in DKW-auto’s terecht. Behalve bij DKW, Saab en de Oostduitse DKW-derivaten IFA, Wartburg en Trabant is de tweetaktmotor in de autowereld nooit erg aangeslagen. Tilburg in fragmenten is een serie van de Tilburgse Koerier in samenwerking met Ronald Peeters van de gemeentelijke archiefdienst. Gedurende enige tijd zullen er in de Tilburgse Koerier wekelijks foto’s verschijnen waarop een gedeelte van een gebouw of straatsituatie staat afgebeeld uit het naoorlogse stadsbeeld. Aan u lezer, is vervolgens de opdracht uit te maken waar de afgebeelde fragmenten bijhoren. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt wekelijks een prijs verloot die ter beschikking wordt gesteld door boekhandel Gianotten. De prijs bestaat uit één van de drie door boekhandel Gianotten uitgegeven fotoboeken over Tilburg, te weten «Tilburg in Beeld 1865-1945», «Tilburg van boven» en «Ge waart mar arbeider». I v oplossing moet u vóór maandag 10 januari. 18.00 uur. deponeren bij de burelen va de Tilburgse Koerier. Op de enveloppe dient u duidelijk te vermelden «Tilburg in fragmenten». De winnaar krijgt van ons bericht. Over de uitslag wordt geen correspondentie ge voerd. Ook nadere inlichtingen over de afgebeelde stadszichten blijven van harte welkom, maar wilt u ons die dan schriftelijk geven Wij wensen u ook deze keer veel genoegen en succes met het thuisbrengen van onderstaand Tilburgs fragment. De winnares van vorige week is Annet Engels, Elzengaard 47, 5051 XV Goirie. Zij heeft bericht ontvangen. De laatste weken hebben heelwat Tilburgers de jaarlijkse onroerend goed belastingaanslag in de brievenbus gekregen. Voor velen was die enveloppe met inhoud zeker geen aangename start van het nieuwe jaar en het liefst was men van deze onwelko me nieuwjaarswens verschoond gebleven. De gemeente besliste echter anders. Er bestaat nogal wat onduidelijkheid bij bewoners over het tot stand komen van de belastingaanslagen, over de opbrengsten en de vooruitzichten voor de komende jaren. Er bestaat ook nogal wat ontevredenheid bij bewoners over de onverwacht hoge aanslagen. Vooral in deze tijd, waarin de woonlasten blijven stijgen, wordt een verhoging van de onroerend goed belasting hard gevoeld. En bitter wordt de pil zeker als men zich realiseert dat er over 1982 2.9 miljoen meer binnen zal komen dan de gemeente geschat had. Een meevaller voor de gemeente, maar die meevaller komt uit de portemonnee van de Tilburgers; een tegenvaller voor de Tilburgers derhal ve. 15," 69,- 15,- 49^5 vele soorten oj" JA CKS vanaf 4^0,- HERENBROEKEN o oa.Flifle o.a. v. Gils 199,-1 Driekoningen zingen. Vandaag kunnen we in het hart van Brabant en vooral in Tilburg zelf weer volop genieten, getuige zijn -- van dan wel, in uitzonderlijke gevallen, ons ergeren aan het traditionele optreden van tientallen groepjes in fraaie tafelkleed- THE STING jes gehulde koningstriootjes, inclusief een zwartgeschminkt vorstje. Dit van oorsprong oer-heidense feest met een christelijk Af On F C vemisje, het laatste ook van de ris winterfeesten, bracht ook voor de oorlog duizenden Tilburgertjes op de been, die in ’n beperkte straal huis na huis afgingen waarbij de buit varieerde van een halve cent tot een schuimpje per persoon. Ook de Heuvelstraat 6 g winkels vormden een gewild doelwit voor de vaak nogal schorre zangertjes, zoals we kunnen zien op deze foto uit 1937, die is 013-352458 f;.’ genomen vanuit een - voor die tijd nogal modem aandoende - bakkerswinkel. Wie herkent zichzelf? Voor nadere informatie S over het driekoningenzingen verwijzen wij u naar de binnenpagina’s van de Koerier.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1983 | | pagina 1