'5’5 Vatbaar voor van alles audio-video I I I I I I Slipcursus voor beroepschauffeurs Eigenaardige epidemie steekt de kop op: Herstel van 166 woningen in Wandelbos Niet meer het loodje leggen Euphorbia KERST AANBIEDINGEN TELETON KLEUREN-T.V. Het zout in de pap 1.299 VERHUUR VIDEOFILMS Vechten voor voedsel Fotograferen TEGELHAL GOIRLE TELETON STEREOSET 998, 4 Bloemen en Over kakkerlakken gesproken grootse kollektie Desiree veriovingsnngen I iber 1982 pagina 18 Donderdag 16 december 1982 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER Steeds volop keus in wand- en vloertegels van Bernard Dixon, problemen fr/y] VECHTEN VOOR VOEDSEL 10,-voor 3 dagen F ut-spumante BRESSON eny de Terry types tilburg.^S«X426755 «toppo^oorwog 227 Tl 4 iddag Als de- is kan- cht worden de hoe- icht in fabrieken el- MET DUBBEL CASSETTE-DECK met boxen ;t dient r steel ent Industriestraat 6, tel. 013-346147 koof He maar i. De bromfietsen I bredaseweg 85-87a I 013-434284 tilburg typen kleine, focieten, en wel ke rol spelen in 1 blijkbaa -syndroom heers', iefd vakantieoor de kakkerlak r het razende t sprake i: bij de ugspui- r. Dat :ngte van tere stre- e bij hun zensen en universi- tig- sid, steeds teruf leidelijk tot het 1 clen. de gezor mers in De «lood-richt is de eerst p °Ke'1' //poppel uw sanitair. Alle prijzen incl. B.T.W. »n in de Krui- verzoeken om en onderhoud van in Wandelbos zijn voor- en achterge- Kakkerlakkenlokdoo< Het bestrijden van de kan. schiedde tot c" door de best steeds meer g een flatgeboi beeld 20.000 irogist er ibria ’s te New nagenoeg gelijke l van een groep op dat ociet-af- 20 x 20 div. kleuren NU het aantal ziektegevallen sarcoom van Kaposi J J dacht waard. Maar i is dat het slechts een veel grotere AIDS-; gevoegelijk zeggen d< aantal patiënten r* hoogde vatbaarhe droom), ook het sarc™' oploopt. Intussen mani.v. syndroom zich hoofdzake ties met micro-organism; 87, tel. 431489 ,De Hovel” 345537 tel. 43.61.00 ens de lat >i de rij ingst voor liet zout i ver- het 'ijnen lium, rhou- gevels, omdat daardoor tot een minimum wordt twerp voor ers worden itieglas is in de nieuwe ig en relatief g Indien de geme -j. jj berc g zal voor het herstel van 166 laagbouwwoningen Iweg, Alsemhof, Venkelhof en Malvahof het rijk ver gen doen op de rijksregeling voor verbouwing er J!: ider zijn dan 25 jaar. Deze woningen in vertonen nu, na 20 jaar, gebreken aan de .1 groenenwoud dubbele cassette-deck voor copiëren of door fader mengknop discodraaien microfoon-mixer 2 x 25 watt - elektronische platenspeler tuner-versterker 111,- ring. BTW HERTZ ellen) hoek ringb Tilburg. 013-637777 Nieuwste speelfilms - ruim 1.000 stuks 3 voor 25," idige lood richtlijn het overleg iden, met name op‘ egelen ter bescher- icuing en wasfacili- AUTOVERHUUR speciaal weekendtanef incl 400 km., verzekerir autoverhuur (Auto Nell West Hv Brabantlaan loop. Per week worden thans 15 tot 20 nieuwe gevallen ge meld. Als verwekker ziet men een tot nu toe onbekend micro- organisme. Dit tast het afweermechanisme van het slachtof fer aan en verhoogt daarmee de vatbaarheid voor andere, eventueel dodelijke infecties. Tevens vergroot het de kansen om een bepaald type kanker tot ontwikkeling te laten komen, nl. het sarcoom van Kaposi. VLOERTEGELS 28,50 Openingstijden: ma. 13.30-18.00 di.t.m.do. 9-12.30 13.30-18 u„ vrijd. 9-12.30-13.30-21.00 u. za. 9.30-16.00 u. Ook het adres voor al Amerikanen die de gewoonte hadden om zout in hun sinaasappelsap te doen tijdens de lange, hete zomers, staan nu in de rij voor zoutloos voedsel uit angst voor hartziekten. Maar of u al of niet zout op de patat doet, in Europa neemt de handel in zout nog steeds een belangrijke plaats in. De produktieca- paciteit van de landen van de Europe se gemeenschap bedraagt ongeveer 34.5 miljoen ton. Een hoogst eigenaardige epidemie zorgt voor nog al wat op schudding bij de gezondheidsdiensten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan. Het is een epidemie van een nieuwe ziekte die je het beste kunt aanduiden met de ziekte (syn droom) van de verkregen verhoogde vatbaarheid (VW-syn- droom). In het Engels kreeg hij de naam van AIDS (acquired immunodeficiency syndrome). Men constateerde reeds ruim 470 ziektegevallen, waarvan bijna de helft met dodelijke af- IOS trijden van de kakkerlak ge- tot op heden vrijwel uitsluitend strijdingsdiensten en vergde geld. Een bestrijdingsactie in □uw in Blerick koste bijvoor- 3 gulden. Gelukkig is er nu bij de drogist en de speciaalzaak een door Cambria N.V. uit Bladel ontwikkelde kakkerlakkenlokdoos verkrijgbaar. Wan neer men die lokdoos plaatst waar men kakkerlakken heeft dan worden de kak kerlakken welhaast onweerstaanbaar naar de doos gelokt, waarin zich kleine korrels bevinden die een voor kakkerlak ken aantrekkelijke lokstof bevatten maar ook het voor kakkerlakken dodelijke gif. Het doosje dient overigens geruime tijd te worden geplaatst om alle kakkerlak ken (en hun nazaten) te kunnen verdel gen. Overigens mag men de lokdoos niet plaatsen in de directe omgeving van voe dingswaren. Bovendien mogen kinderen niet in de verleiding worden gebracht om met die dozen te gaan spelen. De lokdoos is bij de drogist en de speciaalzaak ver krijgbaar. Men moet de aanval op d< meteen inzetten. Want door voortplantingstempo is er weldra van een complete plaag. Daarom: eerste kakkerlak meteen een lokdoos plaatsen en men kan van een heleboel el lende verschoond blijven pen op het borststuk. De vleugels zijn even lang als het lijf. Het beestje heeft een hekel aan licht. Het liefste eet ie zoe te, vochtrijke levensmiddelen en uitschei dingen van mens en diér. Het is dus zaak om zorgvuldige hygiëne in acht te nemen om de kakkerlak te weren. De verblijf plaats in woningen is meestal bij kastjes, koelkasten, aanrechten, aquaira, leiding- kokers, putjes en in kieren en naden. Kakkerlakken zijn niet alleen lastig; ze kunnen ook zeer schadelijk zijn. Ze kun nen voedsel bevuilen, waardoor ’n nare reuk ontstaat. En ze kunnen ziekte-i verwekkers overbrengen. Voedselvergifti ging en dysenterie kunnen aldus door kakkerlakken worden veroorzaakt. Tilburg: Besterdring I Goirle: Winkelcentrum Technische dienst: 3 mogelijkheden Op basis van het onderzoek heeft de Gemeentelijke Woondienst in een rap port over de 166 woningen in Wandelbos drie mogelijkheden voorgesteld aan het college van B&W. De eerste mogelijkheid is dat de gemeente de woningen repareert voor 9.000,- per woning en na 1988 aanspraak maakt op de financiering van nieuwe gevels door het rijk ingevolge bo vengenoemde rijksregeling. De tweede mogelijkheid is dat de gemeente de gevels vernieuwt, wat per woning 20.000,- kost. Daarbij wordt de voorkeur gegeven met draadloze afstandsbediening 12 kanalen tip-toets prachtig beeld, luxe-uitvoering directe video-aansluiting in metalliek-uitvoering 2 jaar garantie Blatella Germanica Eigenlijk hoort de kakkerlak helemaal niet thuis bij ons. Van origine heeft ie de thuisbasis in zuidelijker gelegen landen. Maar door het intensieve reisverkeer en de toename van exotische eetgewoonten heeft het beestje zich ook hier gevestigd en is zich gaan ontwikkelen. En dat gaat razendsnel bij kakkerlakken! De in ons land het meest voorkomende kakkerlak .is de Duitse kakkerlak (Blatella Germanica). Het vrouwtje produceert r keer 4 tot 8 pakketjes eieren van 16 50 stuks. Die produktie vindt om de 3 is één vrom aan aluminium het onderhoud beperkt. Bij een eventueel ontv nieuwe gevels zullen de bewoner betrokken. Isolat w gevels eenvoudig en relatief goedkoop aan te brengen. Indien de gemeente het plan financiert, wordt geen beroep meer gedaan op een financiële bijdrage van het rijk na 1988. De laatste mogelijkheid is dat de ge meente vóór 1988 een beroep doet op de rijksregeling ten behoeve van vernieu wing van de gevels. Het college van B&W geeft aan deze laatste mogelijkheid de voorkeur en zal hierover met de hoofdin genieur directeur Volkshuisvesting over leg voeren. Wist u dat Napoleon op St.-Helena zeer waarschijnlijk werd vergiftigd niet, zoals werd verondersteld, door zijn cipiers, staal-, verf-, maar door de arseendampen van zijn be- kristal- en drul schimmelde behang Deze onthulling van een Britse wetenschapper 150 jaar na da- o to illustreert dat nu pas een tip van de strenge sluier is opgelicht van de dodelijke gevol- schermit gen van de ons omringende, alledaagse Lood en loodsamenstellingen zijn voor- beelden van stoffen die al jarenlang in Europa unif verschillende bedrijven verwerkt worden, de gezondheid en veilij Hoewel het bekend is dat lood in grote mers in industrieën die hoeveelheden giftig is, werd het nooit be- De «lood-richtlijn» schouwd als een serieuze bedreiging voor gaan is de eerste in de menselijke gezondheid. Nu heeft de wetenschap aangetoond dat het innemen van zelfs de kleinste hoeveelheid in acute gevallen kan leiden tot buikpijn, overge- waar ter wereld ook erin ven en diarree en in mindere gevallen tot vermoeidheid en hoofdpijn. Sommige artsen zijn van mening dat lood in uit laatgassen bij kinderen ontwikkelings- kan opfevéren. t Doordat zich plotseling een ongewoon slachtoffers van deze ziekte met verschil- aantal patiënten met deze tevoren zeer lende partners. Een onderzoek onder lei- zeldzame vorm van kanker voordeed, ding van de Centers for Disease Control kwam AIDS aan het licht. Artsen van het te Atlanta (Georgia) wees uit dat het iisch centrum van de New York Uni- aantal seksuele partners van homosek- sity ontdekten bij drie jonge mannelij- suelen die het VW-syndroom hadden sseksuelen het sarcoom. Tot die gekregen, over een mensenleven bere kend, circa 1100 beliep. Dit cijfer was voor een controle-groep van homosek suele mannen zonder deze ziekte circa 500. De een na grootste groep patiënten met het VW-syndroom is de drugs ter, bijvoorbeeld heroïnespuiter. leidt gemakkelijk tot de suggestie dat het VW-syndroom in verband staat met het hepatitis 3 virus, dat verspreid wordt door seksuele contacten en door het bruik van besmette injectienaalden, t in beide groepen tot het gedragspatroon behoort. De ontdekking van AIDS bij drie Amerikaanse patiënten met bloeder- ziekte onderstreepte nog eens die moge lijkheid. Hepatitis 3 kan overgebracht worden via bloedtransfusies (van zuiver jonge homos bloed of van bloedproducten) en de pa- tijdstip gezor tiënten met bloederziekte onderstreept wijking kon i nog eens die mogelijkheid. Hepatitis 3 met wisselen; kan overgebracht worden via bloedtras- 1 fusies (van zuiver bloed of van bloedpro- conclusie is ducten) en de patiënten met bloederziek- te konden wel eens vatbaar geworden zijn door bloedextract dat zij ter voorko ming van bloedingen gebruiken. Verder is er tenminste nog één verdachte, nl. cytomegalovirus (CMV). Dr. Gottlieb wijst er op dat dit virus ir. equatoriaal Afrika heel sterk samenhangt met het sarcoom van Kaposi. Het kan ook sekueel worden overgebracht en het komt bij vele homoseksuelen voor (vol gens sommige rapporten tot wel 95 van het aantal individuen). Bovendien is be- tica ui kend dat CMV het afweermechanisme onderdrukt. Misschien ondermijnen terugkomende CMV-infecties ge- t het afweermechanisme, wat dan VW-syndroom zou kunnen lei- Op een zak patat gaat echter een mi nieme hoeveelheid zout, wat gebeurt er dan met de rest? Volgens de Europese Commissie is de chemische industrie de grootste zout verbruiker gevolgd door de voedselverwerkende industrie. Daarnaast wordt in de winter veel zout op de wegen gestrooid en doet het in de industrie dienst als waterontharder. Verder is het onontbeerlijk in de huis houding en de landbouw. De belang rijkste producent is de Bondsrepubliek Duitsland, gevolgd door Italië, Frank rijk en het Verenigd Koninkrijk. (Eurofocus) Industrie Werknemers in de batterij-, ijzer- oud ijzer-, keramiek-, ikkerij-industrie zijn slechts enkelen van de velen die blootstaan aan de gevaren, ondanks de min of meer nationale wetten voor hun be- avi.ixuiing. De gemeente Tilburg denlaan, Lavendel weg een beroep te moger. woningwetwoningen die ouder zijn dan 25 ji in 1963 gebouwd en vertonen nu, na 20 jaa veis. Vanaf juli 1982 is hiervoor overleg ge- .od met de bewoners en zijn de kïach- lvu geïnventariseerd. Op verzoek van de bewoners heeft architectenbureau Bouw- hulp de gevels onderzocht. De houten ge vels vertonen houtrot en tussen de gesta pelde elementen en andere bouwdelen zitten kieren, waardoor energiekosten toenemen. Een van de grootste proble men van de bewoners is een onbehaaglijk binnenklimaat van de woning. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de zoge naamde koudeval (snelle afkoeling van de warme kamerlucht voof de ramen). In het kader van de interkerkelijke adventsaktie Solidaridad wordt ook dit jaar weer aandacht gevraagd voor het volk van Latijns-Amerika. In Heikant-Quirijnstok zal dit op. bijzondere wijze geschieden tijdens en na de weekenddiensten van a.s. weekend 18/19 december (in Ma- riakerk, Driekoningenkerk en Her- derskerk). Naast een briefschrijfaktie wordt er ook een financiële aktie gevoerd voor de landloze boeren. Nadere in formatie: De Schans 34, tel. 551145. imedi versity ontdekten bij drie jonge mannelij- sueli ke homoseksuelen het sarcoom. Tot die gekr tijd was dat alleen maar bij twee groepen bekend: bij oudere mannen van mediter rane afkomst en -bij personen waarvan men het afweermechanisme kunstmatig had onderdrukt, bijvoorbeeld om de af stoting van een overgeplant orgaan tegen te gaan. Na die eerste melding werden soortgelijke gevallen gesignaleerd in San Francisco, Los Angeles en kort geleden in Kopenhagen en andere Europese ste den. Van meet af aan was het duidelijk dat de plotselinge uitbarsting van het sarcoom van Kaposi te maken had met seksuele gedragspatronen. Ongeveer 95% van de slachtoffers zijn mannen en 85% van hen zijn homoseksueel of biseksueel. Maar de kans op besmetting schuilt niet in de fac tor homoseksualiteit. De doorslaggeven de factor is het grote aantal seksuele con tacten met verschillende partners, bij voorbeeld in «sauna’s». Volgens het uiterst recente onderzoek van dr. Jerome Groopman en dr. Michael Gottlieb zijn seksueel actieve homoseksuele mannen, vrouwelijke prostituees en drugspuiters de meest bedreigde groepen. Sterftecijfer Met een sterftecijfer van circa 40 van i-- - -n per jaar js bet isi duidelijk onze aan- nog verontrustender i onderdeel is van een )tere AIDS-epidemie. Men kan -gen dat een derde van het >aucuicii met de verkregen ver- vatbaarheidsziekte (VVV-syn- rcoom van Kaposi, mifesteert het VW- syndroom zich hoofdzakelijk door infec ties met micro-organismen als Pneumo cystis carinii die ernstige longontsteking veroorzaakt. Maar ook andere vormen van kanker komen vaak voor bij patiën ten met het VW-syndroom, bijv, kanker van mond en endeldarm. In september 1982 constateerden dr. John Ziegler en zijn collega’s in de ziekenhuizen van San Francisco de uitbarsting van een bijzon dere vorm van kanker van de lymfeklie- tet het ig van een bijl van de lymf< ren onder homoseksuele mannen me VW-syndroom. Defect afweermechanisme De diepere oorzaak schijnt een defect in het afweermechanisme te zijn, waardoor iauis het lichaam vatbaar wordt voor infecties, maar ook voor kanker En dat is een heel ^ens lllcl üviut uc interessante parallel. Nog maar enkele ja- al heel j de wereld. Daarom ren geleden ging een van de populairste h t onwaarschijnlijk dat dit hyothesen over het ontstaan van kanker door overbrenging via se er van uit dat dat terug te voeren is op nu piotseling een tot nog het lichaam zelf over het wegvallen van teweegbrengt. Dr. de controle van kwaadaardige cellen. wijst dat homos Volgens deze theorie zouden cel verande ringen die tot kwaadaardigheid leiden dadelijk ontdekt worden en zouden deze cellen meteen worden vernietigd. ze bewakingsfunstie tekort schiet ker het gevolg. En men kent deze functie toe aan het afweermechanisme dat het li chaam ook tegen infecties beschermt. Maar dat tevens het leven van overge plante organen moeilijk-maakt door deze af te stoten. Tot nu toe was er geen dui delijk bewijsmateriaal voor deze theorie te vinden. Maar toeneming van het aan tal infecties én kankergevallen bij patiën ten met het VW-syndroom beantwoordt precies aan alle verwachtingen indien de theorie juist is, Oorzaken Wat is de oorzaak van de verkregen ver hoogde vatbaarheidsziekte? Het enige plausibele aanknopingspunt is het veelvuldige seksuele qontact van de Rob Slotemakers Zandvoort heeft zijn cursusp breid met een speciale slipcursus voor be roepsrijders. Daarbij mikt men op het lichte, gespecialiseerd^ beroepsvervoer, met name in de grotere bestelwagenklas se. Al jaren is in kringen van ziekenvervoer ders, maar ook vanuit het post- en bank- wezen (in verband met het geld- en waar dentransport) gewezen op de hoge risi co’s die gladheid (regen, sneeuw, ijzel, vorst) oplevert. De praktijk heeft uitge wezen dat een betere voorbereiding van de chauffeurs in deze categorie op de ge varen van een glad wegdek dringend ge wenst is. De anti-slip-cursus is een ideale manier om de chauffeur te behoeden voor brokken. Niet alleen de ambulance- en geldtransportdiensten, maar ook de brandweer toont zich nu verheugd dat de Zandvoortse slipschool hiervoor een spe ciale cursus heeft ontwikkeld. Open vragen Intussen is er wel één uiterst vervelende bedenking tegen deze theorie: waarom zien we het WV-syndroom pas in de laatste tijd? Homoseksualiteit met vele Miners is bepaald niets nieuws. Trou- is ook CMV niet. Beide zaken bestaan m is het noogst onwaarschijnlijk dat dit virus door overbrenging via seksueel contact s °P nu plotseling een tot nog toe onbekende van ziekte teweegbrengt. Dr. Alex Comfort ftn wijst erop dat homoseksualiteit in veel maatschappijen allesbehalve toegejuicht- werd en wordt, maar dat nergens ooit melding is geweest van buitengewone ziekte-risico’s die verbonden zouden zijn aan het vaak wisselen van partner. Zou het WV-syndroom dan wellicht pas aan de dag gekomen zijn doordat de mensen nu veel opener zijn over hun levensge woonten? Dat is nauwelijks denkbaar. Een nauwkeurig onderzoek aan de Uni versity of California’s Los Angeles Medi cal Center naar de ziektegeschiedenissen van 1955 tot nu heeft geen gevallen aan het licht gebracht die overeenkomen met het huidige beeld. Eén levensgewoonte heeft ook sterke ver denking opgeroepen, nl. het gebruik van amyl- en butylnitriet als zgn. gezellig- heidsdrug of popper» om de seksuele extase op te voeren. Deze chemische stof fen zijn zeer populair bij mannelijke ho moseksuelen en zouden derhalve verant woordelijk kunnen zijn voor de aantas ting van het afweermechanisme gebruikers. Dr. Karl Anker Jorge dr. Sven-Olov Lawesson van den teit van Aarhus in Denemarken vestig den ook de aandacht op de mogelijkheid, dat dit soort van stoffen verwekkers van kanker tot activiteit prikkelen. Maar het per totale beeld levert toch bewijzen op voor tot 50 stuks. Die prodt de gedachte dat nitrieten de boosdoeners a 4 weken plaats! Dus één vrouwtje kan zouden zijn: te veel patiënten met het aldus zorgen voor 5.000 6.000 nakome- VW-syndroom hebben nooit gebruik ge,, lingen per jaar! Wanneer de bestrijding maakt van dit soort drugs. niet meteen fors ter hand wordt geno men, dan kan het dus weldra wemelen van de kakkerlakken. Vandaar dat top prioriteit is toegekend door de overheid om deze lastpost te bestrijden. ne, vochtige plaatsen ckerlak voelt zich het beste thuis -'-atsen. Men vindt ioi ui wvimigen, levensmiddelen- bedrijven, wasserijen, bakkerijen, horeca zaken, ziekenhuizen, schepen en vuil stortplaatsen. Ze verplaatsen zich heel gemakkelijk van de ene plek naar de an dere; bijna iedere kier is groot genoeg om een kakkerlak door te laten gaan. Boven dien hebben ze geen enkel probleem om tegen gladde oppervlakten op te klaute ren. In flatgebouwen kunnen ze heel snel een hele flat «overmeesteren», omdat ze via de verwarmingsbuizen of vuilstortko- kers hun weg vinden van de ene woning naar de andere. Daarmee is eigenlijk al aangegeven dat men zich niet hoeft te schamen, wanneer men kakkerlakken heeft. Ook al treft men alle denkbare hy giënische voorzorgen, dan nog kan de kakkerlak zich als ongenode gast in de woning vestigen. Vandaar dat valse schaamte niet op zijn plaats is; sterker nog, door die valse schaamte kan het voorkomendat het niet lukt om de kak kerlak afdoende te bestrijden. Lastig en schadelijk De Duitse kakkerlak heeft een lenj 12-15 mm en is bruin met 2 donke Nu de winter gaat begin nen en onze woon- en werkruimte soms wat somber lijkt, zorgt deze jloem voor een vrolij- deurige noot in huis. Euphorbia behoort de wolfsmelkgewas- waarvan er zo’n eeduizend soorten be kend zijn. In Mexico en Zuid-Ame- rika groeit de plant volop in het wild. In ons kli maat zijn verwarmde kas sen nodig om de Euphor bia in bloei te brengen. In 1835 kwam de plant voor het eerst naar Euro pa en sindsdien is het hier een gewaardeerde snijbloem geworden. horbia fulgens heeft sierlijk hangende takken. Aan het eind daarvan zitten, dicht op elkaar, de kleine bloemetjes die in feite de schutbladen zijn. Meestal zien we de Euphorbia fulgens in oranje, maar er is ook crèmewitte en vurig rode Euphorbia te oop. Iet donkergroene blad vormt een mooi contrast met de sierlijke bloemen. op het volgende stengel schuin te in zeer warm Begin januari 1983 gaat in Boerderij Denissen een zwart-wit fotografiecursus van start die ge geven wordt door Susanne en Frans Tomey. De cursus voor beginners wordt op woensdag avond gehouden, die voor gevorderden op dinsdagavond van 20 tot 22.30 uur. De cursus sen zullen 12 avonden omvatten. Het is ge wenst dat iedere deelnemer in het bezit is van een spiegelreflexcamera. Van gevorderden wordt verwacht dat zij vrij zelfstandig in de do ka kunnen werken. Voor beide cursussen kan slechts een beperkt aantal deelnemers worden toegelaten in verband met de groepsgrootte. Voor inlichtingen en aanmelding: Susanne of Frans Tomey, tel. 013-33.39.36. De ongediertebestrijdingsafdelingen van steeds meer gemeenten worden regelmatig ge confronteerd met de melding dat er ergens kakkerlakken zijn gesignaleerd. Tot voor kort kwamen kakkerlakken alleen in de grote steden van het westen van het land op vrij grote schaal voor. Maar de beestjes zijn ook elders in het land volop aan het gedijen. Bij de ongediertebestrijding staat de kakkerlak thans bovenaan op het lijstje. Nieuw virus Zou dan de schuldige een totaal nieuw virus kunnen zijn, één waarvan de identi- om deze lastpos teit nog niet is vastgesteld? Het onder- Warme, VOChtij x F- zoek nar een micro-organisme van deze De kaki k aard is nu gericht op een bevolkings- Op warme, vochtige plaat groep waarin het VW-syndroom een ze vooral in woningen, 1 Ku. heel gewoon verschijnsel blijkt te zijn: emigranten uit Haïti die naar de Ver enigde Staten komen. Hoe deze groep aan de ziekte komt is al een even groot raadsel als de aard van de aandoening zelf. Maar er zijn nu aanwijzingen dat in Haïti blijkbaar ook een epidemie van het VW-syndroom heerst, en het eiland is een geliefd vakantieoord voor homosek suele mannen. Zouden zij de onbekende verwekker meegebracht hebben, of ligt het omgekeerd? Deskundigen van de Centers for Disease Control onderzoeken nu bloedsera en weefsels van Haïtaanse slachtoffers van de ziekte en proberen de Heuvelhof Heuvelstraat 103 Telefoon 013-424333 tot nu toe onbekende ziekteverwekker op te sporen. Maar het meest verontrustende bericht kwam kort geleden van St.-Luke’s Roo sevelt Hospital Center te New York. Dat toont aan dat het VW-syndroom, of een aandoening die daar veel op lijkt, veel meer voorkomt dan oorspronkelijk werd gedacht. De fundamentele afwijking bij mensen die aan het VW-syndroom lij den is een massale teruggang in aantal van bepaalde bloedcellen. Het betreft een der beide typen kleine, witte bloedcellen of lymfocieten, en wel die welke een be langrijke rol spelen in het afweermecha nisme. I ge- Bij een tekort aan deze onmisbare verde- wat digers is het lichaam een weerloze prooi voor micro-organismen die anders nooit ’]eëgd een bedreiging zouden vormen. Dr. j |eïi Hardy Kornfeld en zijn collega’s te New bewgners heeft York ontdekten nu een nagenoeg orfnt<- afwijking bij ruim 80% jonge homoseksuelen die allen o[ md waren. De lymfoci «.vu in verband gebracht worden mvi wisselende seksuele contacten, n niet met het gebruik van nitrieten. dat AIDS veel vaker voor komt dan men uit de statistieken kan op maken die men had over lijders aan het sarcoom van Kaposi of aan enig wille keurige infectie. Langste tijd dat dit virus in Een paar jaar geleden verscheen in het intemaripnale medische tijdschrift The Lancet een hoofdartikel waarin men sug gereerde dat het specialisme infectieziek ten zijn langste tijd gehad had. Nu zoveel «moordenaars» door vaccins en antibio- litgerangeerd waren, was er voor briljante jonge artsen weinig eer meer te behalen in deze tak van de geneeskunde. Sindsdien hebben zich diverse «nieuwe» infecties aangediend, bijv, de legionairs- ziekte. Verreweg de onheilspellendste van deze raadselachtige infecties (als het al een infectie is) is de verkregen ver hoogde vatbaarheidsziekte. Er is geen therapie bekend en de epidemie breidt zich uit. De enige geruststellende factor in dit dreigende verhaal is dat men hem op een vrij eenvoudige en voor de hand liggende manier kan voorkomen. Een de gelijke voorzichtigheid lijkt uiterst ge rechtvaardigd, althans tenminste totdat de deskundigen geslaagd zijn de oorzaak van deze eigen aardige aandoening vast te stellen. (De Letter W) Nu is echter een richtlijn van de Europe se Gemeenschap doorgevoerd die in heel iforme normen aanlegt voor iligheid van werkne- iie met lood werken, i» die in 1986 zal in gaan is de eerste in een reeks voorstellen in het programma «Gezondheid en vei ligheid op de arbeidsplaats». Dit pro gramma werd in 1978 door de Gemeenschap ingevoerd en beoogt de bescherming van werknemers tegen v schillende gevaarlijke stoffen. Op programma staan nog andere richtliji met betrekking tot asbest, cadmit kwik, nikkel, arsenicum en chloort, dende koolwaterstoffen zoals oplossings middelen. Kontrole De industrie zal verplict veelheid lood in de luch ke drie maanden te controleren. Het loodgehalte in het bloed van werknemers zal eveneens tweemaal per jaar getest worden eri werknemers en vakbonden zullen van de resultaten op de hoogte wórden gebracht. De huidige nonnen voor de bescherming tegen lood verschil len van land tot land. De richtlijn zal de Om van de Euphorbia zo lang mogelijk plezier te hebben moet er nadruk leggen op het overleg tussenworden gelet: voor de bloem in de vaas wordt gezet dient men, na de werkgevers en vakbonden, met name op' hebben af gesneden, het onderste gedeelte van de steel enkele seconden het gebied van maatregelen ter bescher- water te houden en daarna in water van zo’n 15° C. ming zoals speciale kleding en wasfacili- Doet men dit niet dan loopt men de kans dat de bloem eerder zal gaan verleppen, teiten. Pas ook op voor tocht, want daar is de Euphorbia nogal gevoelig voor.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 19