s n! H WAAR Eetstoornissen worden te weinig erkend Cursussen Kunstenaars verkommeren 4 Bloemen en DAAROM Kerstster ‘r VERSCHIL MOET ER ZIJN Minder dierproeven voor onderzoek cosmetica Nationale museumjaarkaart W erkgelegenheid in 25 jaar gehalveerd Sportmensen eten zich naar topprestaties toe Niet alle spelletjes zijn voor iedereen even leuk Adventconcert in Europa Januari: bridge Terra Nova DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 december 1982 pagina 15 ember 1982 pagina 14 Conferentie over magerzucht en ziekelijke eetlust N G blijver huisar (Eurofocus) de Niet zo maar een manouzaak maar de grootste en voordeligste SPECIAALZAAK in Brabant bieden wij U keus uit 40 eetkamers - 30 zitcombinaties 12 slaapkamers wolfsmelkachtigen RESTANTENVERKOOP KLASSIEKE AFDELING WEGGEEFPRIJZEN k jaren zoef oorzak die zijr Euphorbia pulcherrima fam. Euphorbiaceae Interessant onderwerp bij symposium op «Papendal» Exclusieve vormgeving - 3/2 combinatie - vaste polyetherkussens. Bij ons 1.000,- onder adviesprijs. Honderden kleinmeubels 9 Keuze uit meer dan 100 stofsoorten Ook leveren wij losse kussens en stof 9 Wortelnoten zilverkasten 9 Stijlkasten en secretaires 9 Velours 3-zit-bankstel 9 Tweezitters en fauteuils 9 Verlichting en kleinmeubelen 9 Oosterse handgeknoopte kleden i voor suiker ven zodat ze een Ij i een gebrek aan gel 9 Wandkasten in onein dig veel variaties en combinaties. Ook eigen ontwerpen rge kunstenaars is voor 1983 en van de lit jaar niet te klein handjes ze niet psch telen. Maar ook e willen beginnen met ;ft deze ckursus een uitste ennis. BLOUSES TRUIEN VESTEN SPENCERS gebreide MANTELS tot maat 54 Leo v. lersel Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 MONIQUE BEKEND MODEL over- i weer anale' Gerard F internati deh letjes dertij len. I Mooi mager De grootste zor anorexia-patiëi lijk blijven. Bij gewit* j betrokken, vroegere me- kmerikaanse s tijdens de Tour de France te bedwir erd Hoekstra, die dit jaar tijdens de bronzen plak in de wacht sleepten aan een in glycogeen i want glycoge virginalist :n aan het ingen 1 gebruik paraten, ense prof van de- genove. «geen lende Verschijnselen Van anorexia en bulimia laatste de geringste bekend! mia heeft een veelzijdiger en soms ook omdat het an te ziekte wordt. c bij de ’gen: de sympto- geniet de iheid. Buli- zwaarder te verduren •llega’s. In 1981 werd tanciële bijdrage gele- del-project voor het jaar- tn de taal De uitgif nationale van start gaan seumweekend aanstaande. schrijvers, acteurs en artiesten leiden statistieken die de Europese Commis uilige delen van Euro tital mensen dat in de ;rs. comj helpen. isatie tg van anorexia en buli- ”~b medi- :rapeuti- psycho- Weeda, ialisten zien het gewr nog maar dertig Weeda-Manr die naar haar afneemt. Het Het gebruik van dieren bij proeven voor cosmetica-onderzoek wordt in de toekomst aanzienlijk beperkt. Dit zegt de ex-staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in een onlangs bekend geowrden rapport van de Commissie van Ad vies voor Dierproeven. Mevrouw Lambers-Ir de betrokken instant voorstander te zijn laten van irritatiet ling van stoffen, dat zij irriterend in de andere per test te gebt 2-zitsbank v.a.845 tilburg. stappogoorwag 227 -Haquebard heeft nties laten weten i van het achterwege nesten ter beoorde-' waarvan al bekend is voor de ogen zijn en gevallen minder dieren iruiken als te verwachten vindt u ons Heile Schoorstraat 80 - Tilburg in de Sacraments Parochie. - Dus tot ziens bij TIVOLI meubelen de bekende speciaalzaak Tel. 013-423476 plaatjes moeten makkelijk her- rijn. Domino’s en lotto’s passen j Jeze leeftijd. Zesjarigen kunnen reel wat meer aan. Ze kunnen lezen en ‘je rekenen. Woord- en cijferspel- innen dan worden gespeeld. als mens-erger-je-niet en len zesjarigen vaak leuk. ;ifte van de 3e jaargang va Ie museumjaarkaart zal dit in tijdens het nationaal mu- 1 van 11 en 12 december Vermeerdering: stektijd juli- augustus. Neem de topjes van de plant en stop het bloeden van de stek d.m.v. stek- poeder of gewoon even in warm water. Stek in gewoon potgrond steken (20° C). Verzorging: De kerstster heeft graag een lichte plaats, event, met zon. Tijdens de bloei, die in oktober begint, musici, schrijvers, componisten en ande re vaklieden te helpen. Zoals de hervor ming en harmonisatie van belastingen, auteursrechten en invoerrechten en het financieel ondersteunen van belangrijke gebeurtenissen zoals het «Jaar van de Europese Muziek» in 1985 en een ten toonstelling van. 150 jonj uit Europa die gepland is 1984. Forum Interessant zal het ook zijn te horen hoe de Nederlandse topsporters en hun trai ners en begeleiders zelf over hun voeding denken. Aan het einde van de ochtend- bijeenkomst wordt er een forumdiscussie gehouden, waaraan deelnemen: de mara thonloper Nijboer, de roeiers Adema en Hoekstra, de Nederlandse kar venkamp Tineke Hidding en landse kampioen discuswerper Bruin, de trainer van de Ralei; loeg Ruud Bakker en de medic 'Ier van sportclub Volendam, de arts Iflé. Presentator Koos Postema zal de discussie leiden en het symposium voor zitten. “woon niet. Zij herinneren zich alleen rtig kilo wogen. En dat moet verande- makkelijk mak van de Rijksuniversiteit Limburg Stichting overtuiging vaak te laat worden herkend. tigd in V< gaat om anorexia nervosa, -in gewoon tucht»- en bulimia nervosa, een ziekelij- Dragan, die tal van Roemeense topspor ters begeleidt, is juist een overtuigd aan hanger van het toepassen van melkeiwit- igen. preparaten in sportvoeding. Hij heeft op htere dat gebied bij topzwemmers een onder- zoek gedaan, waarvan de resultaten hem in het gelijk lijken te stellen. Hoe ook, het zal daar op «Papendal» best een pittige discussie worden tussen deze en andere wetenschappers, onder wie ook de Ne derlandse arts, voedingskundige en in- spanningsfysioloog, Dr. Ir. W. H. M. Sa ris, die verbonden is aari de universiteit Limburg in Maastricht. impioene ze- n de Neder- en Erik de eigh-wieler- iische bege ren en de kenbaar zijr goed bij de: al heel een beetje letjes kun Ook spelletjes ganzebord vinde Kwaliteit Behalve op spanning en plezier moet je bij het kopen van een spel op de kwaliteit letten. Zo moeten spelletjes voor kleintjes gemaakt zijn van stevig, goed schoon te maken materiaal zoals dik, geplastifi ceerd karton of hout of plastic. Pionnen mogen niet te klein zijn, anders kunnen kleine handjes ze niet vast houden. «Veel huisartsen en specit de gevallen van patiënten die ren.» Medisch psychologe W. heeft het over twee ziekten, zodat de kans op genezing Nederlands «niet willen eten» of «magerzi ke eetlust. Commissie van de Europese I Gemeenschappen in Brussel heeft tot taak zowel de situatie op de arbeids markt aan te pakken als de economie weer op de been te helpen en de leef- en werkomstandigheden te verbeteren. I heeft de andere instellingen van k Gemeenschap daa'rom gevraagd meer te f doen op cultureel gebied. «De (gemeenschap moet ten aanzien van de T culturele sector dezelfde economische en sociale verantwoordelijkheden op zich nemen, die zij op grond van de Verdra gen op andere terreinen heeft», aldus het verslag dat de communautaire actie op cultureel gebied wil uitbreiden. Beperkte steun I Tot nu toe verleende de EG in beperkte mate financiële steun en deze betrof slechts een klein aantal programma’s en de oprichting van de Europese stichting ter bevordering van culturele activiteiten eerder dit jaar. Nu stelt de EG-Commissie een reeks 1 plannen voor die variëren van wijzigin gen in de nationale belasting- en invoer- verordeningen ten behoeve van kunste- zorg in het leven van de r iënte is: 7n 1 lijk blijven. Bij sommig gewichtsverlies ten opzit normale gewicht 25 T wichtsverlies is, zoals jes en jonge vrouwen uitblijven van de mensti langrijkste symptoom, schijnselen zijn moeheid, kouwelijkheid, ,w. gevoelens, en vaak grote lichaamsactiv doel: vermageren). De herkenning van de ziekte zou eigenlijk in de naaste omgeving van de patiënten moeten beginnen, want zelf vinden zij absoluut niet dat zij ziek zijn. Zij willen gewoon mooi mager blijven en zien geen reden om naar de huisarts te gaan. De meeste gevallen doen zich voor bij meisjes en vrouwen van tien tot veertig jaar, van wie de jongere patiënten meestal met een be zorgde moeder bij de huisarts komen. Volwassen anorexia-patiënten, vooral zij die zelfstandig wonen, komen dik wijls pas binnen het bereik van de me dische hulpverlening als -zij al langere tijd aan de ziekte lijden. En dat ver kleint weer de kans op genezing. Onderschat Volgens mevrouw Weeda heeft ano rexia in medische kringen nog te veel de naam van ëen zeldzaam voorko mende ziekte. De gemiddelde huisarts zal volgens haar «verbaasd opkijken» als hij de recente onderzoeksresultaten is dat de proef pijnlijk is. Voorts zou het oogoppervlak van de betrokken dieren verdoofd moeten worden. Ten slotte blijkt de voormalige staatssecre taris de Nederlandse Vereniging voor Toxicologie verzocht te hebben in het algemeen de mogelijkheden na te gaan om de bestaande overgevoeligheidstes- ten te vervangen door alternatieven. Verder Kinderen vinden lang niet altijd dezelfde spelletjes leuk. Daarom is het belangrijk ge zelschapsspelletjes te zoeken die passen bij de belangstelling en leeftijd van je kind. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek naar gezelschapsspelletjes dat Ouders van Nu met kinderen onder de tien jaar heeft gehouden. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het symposiumsecretariaat, telefoon 073-13.24.27. j, Dr. D. Hanley. Han ley heeft al laten weten, dat hij zo zijn twijfels heeft over allerlei beweerde sa menhangen tussen topsport-prestaties en het gebruik van bepaalde sportvoedings- preparaten. Hij vindt hierbij de Roe meense prof. Dr. I. Dragan ook een ie sprekrs op het symposium te- zer zich. mogelijkheden, die wetenschap en tech niek op allerlei terreinen aandrag Voor wielrenners worden steeds licht frames en wielen ontwikkeld, omdat bij de moordende ritten die deze koersers vaak moeten maken elk grammetje telt. Zwemsters trekken aërodynamische bad pakken aan, omdat ze daarmee sneller door het water schieten. Misschien gaat het maar om fracties van seconden, maar in de topsport kunnen die fracties het verschil uitmaken tussen winnen en ver liezen. Onder die omstandigheden is het niet zo vreemd, dat ook de voeding, die sportmensen gebruiken steeds meer in de belangstelling komt te staan. Praktijkgericht Op dinsdag 14 december a.s. organiseert de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond in nauwe samenwerking met Het Neder lands Zuivelbureau in het nationaal sportcentum «Papendal» te Arnhem het symposium «Sport Voeding», waarbij bekende wetenschappers uit binnen- en Brui buitenland alle zaken eens op een rijtje gaan zetten. Het wordt overigens zeker geen aaneenschakeling van droge be- schouwingen, waar een normaal mens toch geen jota van begrijpt. Integendeel, juist de mensen van de praktijk, de top sporters en hun trainers en medische be geleiders worden er nauw bij Zo is een van de sprekers de vr dische begeleider van de Ar zo mager moge- ügen bedraagt het ichte van het «i. 'Naast het ge- gezegd, bij meis- i het ophouden of truatie het be- Andere ver- i zijn moeneid, matheid, leid, verminderde sexuele en vaak ook een overdreven iviteit (vaak met als de potgrond vochtig houden en het blad regelmatig sproeien met lauw water. Na de bloei kan de plant ge woon in de huiskamer blijven, maar heeft wel minder water nodig. Bladval van de onderste groene bladeren is dan normaal. Begin april vetpotten in ge wone potgrond. De plant wordt terug gesnoeid tot 6-10 cm boven de pot en opnieuw voor een licht raam gezetDe kerstster bloeit als een «korte dag- plant», d.z.w. na eind september niet meer dan 10 uur licht per dag. minder goed herkenbaar ziektebeeld dan anorexia. In ongeveer de helft van de gevallen gaat bulimia gepaard met dezelfde ziekelijke angst om dik te worden die ook aan anorexia ten grondslag ligt. De patiënten eten veel, maar vermageren niettemin sterk doordat zij opzettelijk braken opwek ken of overmatig gebruik maken van laxeermiddelen. De andere helft buli- mia-patiënten lijdt aan een fors gewicht, is nu eens te dik en dan te mager, of blijft zelfs op het norma gewicht. Anorexia betekent zoveel als v honger» en is in feite een misleide naam. «In tegenstelling tot haar eetj woonten», zegt het medische tj schrift Patient CAre, «heeft de patiënte een grote belangstelling voor voeds*' Meestal besteedt zij veel zorg aar bereiding van een minieme maaltijd, maar kost het haar opvallend veel tijd om die op te eten.» Gerard Nijboer neemt in de dagen een wedstrijd zelfs een kilo extra si per dag op. Gezien de prestaties van deze sportmensen in Zwitserland en Griekenland moet er wel iets in deze voe dingsgewoonten zitten... Daar staan dan weer andere topsporters tegenover, die zich nergens iets van aan trekken en zelfs tijdens een marathonloop flesjes van een frisdrank drinken, waarvan Gerard Nij boer zegt, dat hij het er nog geen 10 kilo meter op zou volhouden. En toch berei ken ook deze mensen soms goede resulta ten. Je zou dus kunnen zeggen: het gaat er maar om, waar de topsporter zelf in gelooft. Magie En inderdaad, als we het hebben over de samenhang tussen sport en voeding, dan kan men niet anders dan vaststellen, dat magie daar een belangrijke rol bij speelt. De Finse marathonloper Lasse Viren is er zelfs heilig van overtuigd, dat het drin ken van rendiermelk hem naar de top ge voerd heeft. Onzin? Wie zal het zeggen. Wetenschappelijk bewezen is het in elk geval niet. Dat is een van de redenen, waarom tal van wetenschappers in de he le wereld zich in toenemende mate met de samenhangen tussen sport en voeding bezig houden. Een andere reden is na tuurlijk, dat de sportmensen zelf met het doel steeds betere prestaties te leveren in toenemende mate gebruik maken van de De geldigheid van de kaart loopt gelijk aan het kalenderjaar en zal, in tegen stelling tot voorgaande jaren, voortaan alleen te verkrijgen zijn bij de meeste van de deelnemende musea en de vw kantoren. Door een samenwerkingsverband met de Federatie CJP is het Cultureel Jon geren Paspoort tevens museumjaar kaart. Hiervan worden er jaarlijks cir ca 175.000 uitgegeven. Voor leden van de Vereniging Rembrandt, Openbaar Kunstbezit, Federatie van Kunste naarsverenigingen, Verenigingen van vrienden van Musea, houders van de Holland Culture Card en de Amster damse Uitkaart, enz..., bestaat de mo gelijkheid de museumkaart aan te schaffen met 50 korting. Deze Euphorbia is afkomstig uit Mexico en tropisch Zuid-Amerika. Ze heeft haar soortnaam «pulcherrima» de allermooiste, te danken aan de grote rode, roze of witte schutblade ren, die men foutief de Bloem noemt. Deze zitten in een stervorm rond de knopvormige bloempjes. Ze heeft de naam «Kerstster» gekregen, omdat ze vooral rond Kerstmis aangevoerd wordt. De grote gekleurde bladeren blijven erg lang aan de plant en be houden hun kleur. De adviescommissie Dierproeven ging in haar aanbevelingen overigens ver der. Zo vond deze dat dierproeven waar mogelijk vervangen dienden te worden door experimenten op vrijwil ligers. De dertien dierenbeschermings- organisaties, die destijds de stoot heb ben gegeven tot de adviesaanvraag aan hulP de commissie, zijn ondanks het nu be- cadet haalde resultaat maar matig tevreden. Men spreekt van een «klein succesje». Bezwaar Zondag 12 dec. a.s. om 20.15 u. ver zorgt het Tilburgs Ensemble «Convi vium Musicum» een concert in het te ken van de Advent. Het concert vindt plaats in de St.-Caeciliakerk te En- schot. Uitgevoerd worden het motet «Ne irascaris Domine» van William Byrd en de «Prophetiae Sibyllarum» van Orlando di hasso. Instrumentale me dewerking wordt verleend door Ran Dur op het virginaal. Tussen de diver se delen speelt Henk de Croon werken van Orlando Gibbons op het orgel en het virginaal. Het Convivium Musicum werd in 1976 door Alex Vermeulen opgericht. Het ensemble specialiseert zich in de voca le muziek uit middeleeuwen en renais sance, in een bezetting die het toelaat de muziek zo authentiek mogelijk uit te voeren: de altpartij wordt niet door vrouwenstemmen gezongen, maar door hoge tenorstemmen ingevuld, waardoor het polyfone karakter van de muziek aan duidelijkheid wint. Dirigent Henk de Croon en v Ran Dur studeerden beiden Brabants Conservatorium. Henk de Croon studeerde orgel bij Maurice Pirenne en muziektheorie bij Jan van Dijk. Aan dit conservatorium is hij thans verbonden als docent theo retische vakken en is hij als organist verbonden aan de kerk van Hoven. Ran Dur studeerde piano bij Paul Niessing en vervolgens clavecimbel bij Gerard Dekker. Als docent piano- en muziektheorie is hij verbonden aan de muziekschool te Bergen op Zoom. Veel schrijvers, acteurs en artiesten leiden nog steeds een schamel bestaan, zo onthul len de statistieken die de Europese Commissie onlangs publiceerde in een verslag. In sommige delen van Europa wordt de werkloosheid onder acteurs geschat op 80 het aantal mensen dat in de culturele sector is tewerkgesteld, is in 25 jaar gehalveerd en velen verdienen niet genoeg om in leven te blijven zodat ze een bijverdienste moeten nemen. Toch bestaat er op cultureel gebied vaak een gebrek aan gekwalificeerde men sen. De Op woensdag 12 en donderdag 13 ja nuari 1983 starten bij het sociaal cultu reel centrum «Terra Nova» nieuwe bridgecursussen. Eén voor beginners (op de donderdagavond) en één voor gevorderden (op woensdagavonden). lig om op Tijdens de 12 avonden tellende begin- zeggen hoe ners-cursus wordt een uitgebreide bied- en speeltechniek gegeven. Voor diegenen, die beginner-af-z"- wordt nu ook de vervolgcursus, was zo velen om gevraagd hebben, georga niseerd. De cursus (ook 12 avonden) gaat dieper in op de biedtechniek, maar nog meer op speel- en tegen- speeltechniek. De cursussen staan onder leiding van de heer H.H.M. Vlak. verneemt. Of dat zo is, valt niet ge makkelijk te beoordelen, maar bij de g Anorexia Nervosa - geves tigd in Velp en organisatrice van zelf hulpgroepen voor patiënten - is men het in grote lijnen met mevrouw Wee da eens. Landelijk contactvrouw E. Binsbergen: «Soms denken huisartsen dat anorexia spontaan overgaat. Of zij vinden dat zij er niet te veel aandacht aan moeten schenken, c ders misschien een echte Veel mensen die uiteindelijk I Stichting terecht komen, zegge huisarts bagatelliseerde de sy men.» Behandeling De behandeling mia vereist een zeer zorgvuldige sehe en meestal ook psychothera sche begeleiding. «Een goede f therapie», zegt mevrouw «slaat pas aan als de patiënte weer op en e gewicht is. Daarom is de medische be- e.?T geleiding de eerste noodzaak. In een .„2,2 ernst'g geval moet de patiënte mini- maal een kilo per week aankomen. Als e s j zij dat niet haalt of overmatig gebruik maakt van laxeermiddelen, dan is op name nodig. De vertrouwensrelatie tussen de be handelende arts en de patiënte is van groot belang, want vaak zijn de patiën ten ambivalent. Zij willen wel, maar zijn bang voor veranderingen in hun leven. Ook zijn zij gevoelig voor tegen slagen. En wat heel belangrijk is: art sen hebben vaak een zekere weerstand ten opzichte van de patiënten. Zij ken- l nen het ziektebeeld onvoldoende, of zij zijn door ontmoedigende ervaringen pessimistisch geworden over de moge lijkheden tot behandeling.» Psycho-sociale of fysieke oor- i zaak? Over de diepere oorzaken van anore xia en bulimia is nog niet veel bekend. i Doorgaans worden de ziekten toege- schreven aan psycho-sociale factoren. Het blad Patient Care geeft een soort profielschets van de jeugdige anorexia- patiënte: «Zij is het «ideale kind» in een schijnbaar gelukkig, hecht, op prestaties gericht gezin uit de midden klasse of daarboven. Zij was een voor beeldige dochter, tot zij met die hon- gerkuur begon.» En: «Omda’t zij zich volledig heeft geschikt naar de idealen van haar ouders, heeft zij de ontwikke ling van haar innerlijke autonomie op geofferd. Op de een of andere manier wil zo'n kind iets dat haar de mogelijk heid geeft haar leven zelf te beïnvloe den. Waarschijnlijk proeft de ano- rexia-patiënte voor het eerst van haar leven een gevoel van macht.» Dergelij- I ke factoren spelen een rol, al waar schuwt mevrouw Weeda voor «een soort uniformiteitsmythe rond de ziek-' te». Al jaren zoekt men ook naar zuiver fy sieke oorzaken van vooral anorexia, maar die zijn nog niet gevonden. Wel zijn er vermoedens volgens welke de ziekte wordt teruggevoerd op stoornis sen in de spijsvertering. Deze zouden het gevolg kunnen zijn van stoornissen in de hormonenhuishouding, die op hun beurt kunnen worden veroorzaakt door stoornissen in de hypofyse of de hypothalamus. De hypofyse is een be langrijke klier in de hersenen waarin de hormonen worden geproduceerd die op een groot aantal lichAamsfunc- 1 ties een stimulerende of remmende in vloed hebben. De hypothalamus is een i zeer belangrijk regelcentrum dat vlak boven de hypofyse ligt. De hypothala mus regelt de hormonenproduktie van 1 de hypofyse, geeft zelf via de hypofyse hormonen aan het bloed af en regelt de werking van het autonome zenuw- stelsel, waartoe de spijsvertering be hoort. Mochten de onderzoekers een verband vinden tussen anorexia en stoornissen aan de hypothalamus, dan blijft de vraag wat de oorzaak van die stoornis- i sen dan is. Die kunnen op hun beurt 1 zowel fysiek als psychologisch zijn. (De Letter W) Biologisch tuinieren Op 4, 11, 18 en 25 januari a.s. geeft De Kleine Aarde een avondcursus «Biolo gisch Tuinieren» voor belangstellen den uit Tilburg en omgeving. Deze cursus zal gehouden worden bij het so ciaal cultureel centrum «Terra Nova» aan de Nieuwlandstraat 44 in Tilburg. Tijdens deze vier avonden zullen vele cr>rQ onderwerpen aan bod komen, zoals de kennis van grond, (groen)bemesting, compost maken, ziekten en plagen voorkomen, de vruchtwisseling en niet te vergeten het maken van een teelt- plan, om het hele jaar door verse groente uit eigen tuin te kunnen eten. Deze cursus is bij uitstek geschikt voor mensen die al wat ervaring hebben met hun tuin, maar willen omschakelen naar het biologis voor mensen die tuinieren geeft kende basisker Informatie Belangstellenden kunnen voor verdere informatie t.a.v. beide ckursussen te recht bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg (tel. 426269. Nijboer, de sympathieke marathonloper uit het Drentse dorpje Uffelte, die de Olympische ploeg, tionale sportwereld deze zomer verbaasde door de marathon in Athene te win- ley heeft al laten u, gelooft dat het eten van veel granen en groenten hem mede heeft geholpen om de te bereiken. Wielrenners daarentegen plegen te zweren bij biefstukken als pepmid- om moordende cols tijdens de Tour de France te bedwingen. Joost Adema en Sjoerd Hoekstra die dit jaar tijdens de wereldkampioenschappen roeien in Zwitserland de bronzen plak in de wacht sleepten op het nummer «twee zon der stuur», eten in de tien dagen voorafgaand aan een wedstrijd dagelijks een pond vruchtensuiker. Die suiker wordt in de vorm van glycogeen opgeslagen in het lichaam en komt daar tijdens de eindsprint goed van pas, want glycogeen is de brandstof voor de spieren. naars tot culturele activiteiten voor de re gio en voor minderheden. De gedachte hierachter is niet om theater, orkesten en andere activiteiten op te zetten in de voornaamste stadscentra waar zij zich nu al bevinden, maar om ze daar te plaatsen waar ze ontbreken. zoajs in de kleinere steden en op het platteland. Het verslag meent dat ook daar een publiek aanwezig is voor muziek, toneel en dans. De Com missie stelt daarom voor een inventaris op te stellen van behoeften die niet be vredigd worden, banen die openstan en hiervoor opleidingen te scheppen. Regionale talen Verder beveelt de Commissie aan kunste naars en andere personen, die zich met culturele activiteiten in regionale of min derheidstalen bezighouden, te steunen. Die hebben het nog z dan hun andere coll bijvoorbeeld een finar verd aan een mode' lijkse festival van de taal en cultuur in Wales, de Royal Eistedfodd. Op het pro gramma staan nog een aantal andere sug gesties om artiesten, acteurs, fotografen. Het voornaamste bezwaar van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is dat de commissie zich ondanks haar dringend verzoek niet heeft beziggehouden met de vraag of dierproeven ten behoeve van cosmeti ca in beginsel moreel aanvaardbaar te achten zijn. Wél tevreden, is de vereniging over de toezegging van Volksgezondheid om de conclusies van de adviescommissie internationaal ingang te doen vinden. De dierenbescherming hoopt dat dit probleemgebied daardoor mede onder werp zal zijn in de op 8 en 9 december plaatsvindende hoorzitting van de Raad van Europa over dierproeven. Informatie: Landelijk Bureau van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, Laan Copes van Cattenburch 73, 2585 EW Den Haag. Tel. 070-469743. Hoe weet je of kinderen een gezelschaps spel leuk vinden? In televisiereclames lij ken ze allemaal even spannend en prach tig, maar ze zijn dat natuurlijk niet. Om er achter te kunnen komen welke spel letjes aanspreken heeft men kinderen met tig verschillende spelletjes laten spe- In het novembernummer van Ouders van Nu kan je lezen wat de kinderen van al die spelletjes vonden. Een praktische 'p als je op zoek bent naar sinterklaas- ieautjes. Aandacht Uit de test kwam duidelijk naar voren dat de interesse van kinderen verschilt. De een houdt van cijferen en de ander houdt van spelletjes waarbij je van alles moet onthouden. Kinderen die dol zijn op gezelschapsspelletjes zijn al gauw te vreden, maar de meesten verliezen al gauw hun aandacht als het spelletje niet echt spannend is of niet goed bij de leef tijd past. Driejarigen, zo bleek bijvoor beeld, kunnen al eenvoudige spelletjes spelen. Die moeten dan wel simpele vor men hebben, uitgevoerd zijn in basisklue- Eerste Nederlandse onderzoek Huisartsen, medisch specialisten, psy chologen en pedagogen zodanig voor lichten dat zij de ziekte vroegtijdig le ren herkennen: dat is dan ook de voor naamste doelstelling van de studiecon ferentie «Eetstoornissen» die de Rijks universiteit Limburg op 16 en 17 sep tember organiseert. Tijdens de confe rentie maakt het organiserend comité gegevens bekend over het eerste Ne derlandse onderzoek naar de frequen tie van anorexia nervosa. Mevrouw Weeda, voorzitster van het organiserend comité en leidster van het onderzoek, noemt het te kleinscha- statistische basis te kunnen jeveel mensen in Nederland aan anorexia nervosa lijden. Boven dien betreft dit nog lopende onderzoek -zijn, alleen vrouwen, de ziekte komt ver waar houdingsgewijs weinig voor bij man- nen. De onderzoekers verzamelden vergelijkende gegevens van 36 patiën ten met «klassieke» anorexia nervosa, 58 patiënten met secundaire amenorr- hoe - het ophouden van de menstrua tie, een bijverschijnsel bij anorexia - en een controlegroep van 305 vrouwen in de «gevoelige» leeftijd van 11-40 jaar. In verloop van een jaar ontwik kelden zich bij één vrouw in de contro legroep symptomen van ernstige ano rexia, terwijl zich bij zeven vrouwen in de groep mildere verschijnselen voor deden. Dat betekent dus 1 op ongeveer 45. Uit andere becijferingen bleek dat “r in 13 van alle voorkomende ge len van secundaire amenorrhoe sprake is van anorexia als oorzaak. Alert «Huisartsen moeten juist alert zijn op de mildere gevallen waarbij de symp tomen nog niet zo ernstig zijn», aldus mevrouw Weeda. «Er is wel degelijk kans op genezing, maar die is sterk ge koppeld aan de duur van de ziekte.» En zij geeft cijfers: bij een gemiddelde behandelingsduur van drie tot vijf jaar herstelt één derde van de patiënten volledig, één derde herstelt licht maar blijft symptomen houden, en één der de verbetert niet of verslechtert zelfs. Van de patiënten die niet tijdig gehol pen worden, overlijdt 8 tot 15 «Erg opwekkend is het niet, maar ik kan er niets beters van maken», zegt me vrouw Weeda.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 15