I I BELLAIR 60 FILMS 75, 7 9 gon I Parc Service-Center PARC SERVICE CENTER W Rond de fontein in Heuvelpoort I zijn r H.H. automobilisten LET OP!!! Feestartikelenwinkel viert feest de laagste prijzen lar voor uw brandstof aan een bediende pomp voor Tilburg en omgeving Ontmoetingsruimte jongeren TEGELHAL GOIRLE ROOM akkerstraat 70 i het Besterdplein St. Nicolaastip 95 9 Vanaf a.s. Tentoonstelling «Roofvogels» zaterdag ;n |leï ]\oor(||)rabants Natuurmuseum 50 9 Bloemschikken Scholingsavond industriebond ijzen. bruist het van activiteiten Pleegouders vergeten minderheidsgroepering Opera «Faust» door de Koninklijke Liedertafel «Souvenir des Montagnards» -W DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 11 november 1982 pagina 29 november 1982 paginal RS 1AILLOTS Filmliga Ambassade Bioskoop Falsche Bewegung Heuvelring 37 SCHOTT Bistro I.’ESCARGOT Integrati melend or 3 r Nu Steeds volop keus in wand- en vloertegels Mercedes-Benz Ook het adres voor al uw sanitair. Alle prijzen incl. B.T.W. traat 82, ng 72 tilburg e Els 1, Waalwijk j STOFZUIGER kopen naar de SERVICE SHOP lopen even eenvot vieren veel nisatoren -regisseur 13 november 1982 - Breda, luwburg (première), aanvang maandags gesloten Industriestraat 6, tel. 013-346147 Zevenheuvelenweg 24, Tilburg, 013/672004 maandag t/m vrijdag openingstijden 8.00 tot 20.00 uur! lig- rijke met Specialist in betaalbare zonne-apparatuur Bodega ambiance in een rustige omgeving geopend vr. zat. zond. v.a. 21.00 u. Zonnekuur 10 x bruinen onder nieuwste apparatuur Wat dacht U van een tuinset, ’n fauteuil, ’n zonnehemel, of ’n stel kussens? Enschotsestraat 133, Tilburg - Telefoon 422769 Volledige bruinkuur onder het nieuwste UVA snelbruinkanon M Inh.: 3 x snelbruinen Z (als basis voor snelbruinkanon) en 40 minuten superbruinen Openingstijden: ma 13 30-18 00 di.t.m. do. 9-12.30 13.30-18 u.. vrijd. 9-12.30-13.30-21.00 u. za. 9.30-16.00 u. bij Fransa ïrkcentrum. :ehuysen vertelt en signeert boekhandel Gianotten in de vanavond van 19.00 tot Disco dans en fijne muziek do. t/m zond. geopend v.a. 21.00 u. :rs, tenor Vermeulen-Peek, so- 1 iring 140-Tel. 424738. Parkeren voor de deur 1^1982 Zilver of i gouden f plaatje I met collier. Goud incl. collier 399.- 1 Zilver met 1 collier 25,- J Pub 'n gezellig glaasje aan de bar of in de zitjes geopend di. t/m zond. v.a. 20.00 u. slaat de ruit aan sluit genomen te Video-Kino Voor eventjes 'n videofilm tussen door op groot scherm geopend do t/m zond. v.a. 21.00 u. De Heuvelpoort, Tilburgs schitterende overdekte uitgaanscentrum met o.a. winkels, horecabedrijven, bioscopen en parkeergarage heeft in de maand november weer een groot aantal festiviteiten op het programma staan. jurlijk slaagt )elist bij de ENSPECIALIST ing. 1 gegeven op dins- ïochtend en woens- ochtenden is kin- DRINK- SERVIEZEN Komt u eens kijken? ZWIESEL Welkom bij: 7 van belkom Voor reserveringen en inlich tingen ook betr. bruiloften recepties, jubilea, familie feesten of andere bijeenkom sten tel. 013-430738 ’n avondje uit onder één dak Korvelseweg 243, Tilburg, meisje voorbij en Wilhelm s stukken. Hij heeft het best vertrekken. De blinde man reageert op het geluid van rinkelend glas, later blijkt dat de man hele maal niet blind is. De reis van Wilhelm wordt dan één aaneenschakeling van niet alleen verkeerde bewegingen, maar ook van verkeerde emoties en gedachten, In de trein kijkt hij, op het station van het stadje, naar een andere trein waaruit een vrouw naar hem kijkt. Een oogkontakt dat verbroken wordt als de trein een andere richting in slaat, maar de blinde man die niet blind is kent de vrouw en de kontroleur weet zelfs haar telefoonnummer. Wilhelm belt haar op en dat leidt weer een aantal Falsche Bewe- gungen in. Zo volgt de ene Falsche Bewe gung de andere op. Wat moet men nog schrijven in zo’n wereld? vraagt Wilhelm zich af. Om daar een ant woord op te vinden wil hij alleen zijn. Hij verlaat zijn medereizigers. De reis van Wil helm is nog niet ten einde, maar hij heeft op zijn minst geleerd zijn Falsche Bewegungen te onderkennen: hij heeft via zijn treinreis en via de mensen die hij op die reis tegen kwam, Duitsland leren kennen met als be langrijkste les de gesprekken die hij voerde tijdens een lange bergwandeling hetog boven de oevers van de idyllische Rijn. Voorlopig heeft Wilhelm genoeg inspiratie opgedaan ont weer te kunnen gaan schrijven. hoort n 1 Prima quartz 1 herenhorloge V' met datum, Doublé 89. Chroom 79.- nië, waarover zojuist een boek van zijn hand is verschenen. Leuke bijkomstig heid is dat kortgeleden de Tilburgse wijn- koperij André Kerstens erin is geslaagd de eerste Spokanische wijn op de vader landse markt te brengen! Een tip voor fijnproevers. Roland Twee! zijn boek bij b. Heuvelpoort i 21.00 uur. Regie: Wim Wenders. Wilhelm heeft genoeg van zijn lege leventje thuis bij zijn moeder in Heide, een. klein stadje aan de Elbe. Hij gaat er kapot aan onrust en Weltschmerz. Op een dag staat hij voor het raam van zijn slaapkamer; op het marktplein loopt een blinde man met een Binnenkort gaat er een bloemschikkursus van start in Goirle-Hasselt. De kursus is bedoeld voor vrouwen uit Goirle-Has selt, Vredesparochie en Gasthuisrir De kursussen worden dagochtend, woensdagc dagavond. Tijdens de deropvang aanwezig. U kunt zich opgeven t/m vrijdag 12 no vember. Er wordt begonnen op 16 en 17 november a.s. Meer informatie en opgave l Sanders, Wijk Wer Goirlestraat 82, te’ -321273. koop van de goedheiligman en zijn se condanten, benevens allerlei andere soor ten van religieuze kledij. Voor onze pun- kies heeft Jansen lekkere fluorescerende pruiken in alle pasteltinten die maar denkbaar zijn en voor aankomende actri ces en acteurs is er in de schmink-afde- ling van alles te vinden. Maar ok de volksliederenliefhebber kan bij Jansen te recht voor de vlag die hoort bij de natio nale hymne zijner keuze. Kortom, het is een feest om in de nieuwe winkel van Jansen feestartikelen rond te neuzen en er uw keus te doen, bijvoorbeeld voor zo’n goede ouderwetse klapsigaar. Op maandagavond 15 november orga niseert de werkgroep «Scholing en Vorming» van de I.B. F.N.V. haar 2 scholingsavonden van dit seizoen, voor de leden van de F.N.V. en belangstel lenden. Als thema voor deze avond is gekozen: «De Arbeidsomstandigheden Wet». De avond zal begonnen worden met de film: «In Beider Belang» die over de wet gaat. Daarna zal Cees St. Nicolaas «bondsbestuurder van de I.B. F.N.V. te Amsterdam» een inleiding houden over: de achtergronden van de tot standkoming en de invoering van de eerste fase in 1983. Wat kunnen leden met deze wetgeving doen in de bedrij ven? Wat is de opvatting van de I.B. F.N.V. over deze wet? Na de pauze zal er voldoende gelegen heid zijn om te discussiëren en vragen te stellen. De avond zal gehouden wor den in de zaal «Old Factory», Oude Langstraat 22. Aanvang 20 uur. Ook vanaf vandaag 13.30 en verder tot en met zaterdag gedurende de winkeltij den showt dierenwinkel van der Mout al les voor uw hond. Zondag a.s. start er een tentoonstelling georganiseerd door het St.-Nicolaascomi- té over 80 jaar intochten van Sinterklaas in Tilburg. De gehele volgende week ten slotte kunt u proberen een in Heuvel poort opgestelde brandkast te kraken, met een goudstuk als mogelijke beloning. Op dus naar de Heuvelpoort, nu en straks, het hele jaar door. Harmonie I Young doctors in love Een groot Amerikaans ziekenhuis geeft ieder jaar een specialistische opleiding aan een groep jonge artsen. Dezen stuiten hier bij op een groot aantal problemen en meest al komische liefdesaffaires met verpleeg sters, vrouwelijke patiënten, bezoeksters en vrouwelijke artsen uit hun eigen groepje. Zo groeit er een enigszins vreemde relatie tus sen de super-intelligente, maar in zijn lief desuitingen sterk geremde jonge dokter Si mon August en zijn collega Stephanie. Si mon gaat veel van Stephanie houden, maar uit dit op een zeer vreemde manier, ook om dat hij overhoop ligt met oudere, vaste zie- kenhuisspecialissten, zoals de aan alcohol verslaagde patholoog dokter Ludwig. Er doen zich in het ziekenhuis soms de vreemdste toestanden voor, o.a. doordat in één van de kamers de gangsterleider Sal ligt. Sal is niet ziek, maar hij is in het ziekenhuis ondergedoken, omdat een andere bendelei der hem en zijn familie wil uitroeien. Sals list is echter ontdekt en zijn vijand heeft de huurmoordenaar Malamud in het zieken- huis laten opnemen om Sal daar te liquide ren. De dokters ontdekken bij Malamud echter allerlei kwalen en telkens als Mala mud een kans wil grijpen om Sal te ver moorden, wordt dit hem belet doordat hij een nieuw onderzoek of een nieuwe ingreep moet ondergaan. Sal krijgt geregeld bezoek van zijn zoon Angelo, die zich bij deze gele genheden veiligheidshalve als vrouw ver momt en zich dan Angela noemt met als merkwaardig gevolg dat een van de jonge artsen - dr. Rist - op «Angela», verliefd wordt en of hij wil,of niet moet Angelo het spelletje meespelen. En dan komen opeens de grote complicaties. Stephanie blijkt een gevaarlijke ziekte te hebben, die een zware operatie vereist. De ziekenhuisgelden zijn verduisterd, en er is nu geen geld meer om de lonen uit te be talen en dus gaat het verplegend personeel staken. Er heerst in het ziekenhuis plotse ling een grote chaos en dit dwingt Simon August ertoe om zijn geliefde Stephanie met de hulp van enkele jonge’ collega’s zelf te opereren. De hele toestand is nu zo kritiek als maar mogelijk is, maar zoals vaker: als de nood het hoogst is, is de redding nabij... bepaald door faktoren als voedselaan bod en nestgelegenheid. Hooguit is het nodig om de door de mens veroorzaak te verminderde beschikbaarheid van nestplaatsen te herstellen door plaat sing van nestkasten. Prooien Het is niet waar, dat prooien van roof vogels bestaan uit zieke, oude of ge wonde dieren. Wel kunnen we stellen dat prooidieren die opvallen meer ~P^~1982 Briljanten 1 hanger, zowel in geel- als in witgoud. I 0.02 crt. 99- Aan de noordzijde van de Van Aan- rooylaan, tussen lagere school de Sleu tel en de eerste flat aan de Van Ingen- hovenlaan, komt tijdelijk een barak te staan die onderdak zal bieden aan een groep van enkele tientallen jongeren uit Heikant en Quirijnstok. De als «probleemgroep» te boek staande jongeren krijgen hiermee een ontmoetingsplaats, waar zij samen met een jongerenwerker activiteiten kun nen ontwikkelen, zonder overlast voor de overige bewoners. Het college van burgemeester en wethouders heeft de ze plaats aangewezen. Omdat het bouwplan voor de barak al eerder is ingediend, kan het nu zeer binnenkort ter visie worden gelegd, voor een ter mijn van twee weken. Gedurende de termijn van ter visielegging kan bij het college schriftelijk bezwaar worden ge maakt tegen het voornemen tot plaat sing van die barak. Zoals altijd wordt de ter visielegging in de plaatselijke pers aangekondigd. Natuurlijk is er nog tot a.s. zaterdag de foto-tentoonstelling «Tilburg in Beeld 1945-1980» waarover wij eerder uitge breid berichten benevens de tentoonstel ling «hoe wordt een stripboek gemaakt» op de begane grond. Ook over het project Kinder Kino, dat vorige week is gestart en nog tot mei vol gend jaar duurt, hebben wij u .vorige week geïnformeerd. Maar er is nog veel meer te doen in dit I gezellige nieuwe hart van de Heuvel, dat aanstaande vrijdag de miljoenste boek(st)er binnen haar glazen poorten I verwacht. Natuurlijk de huldiging van de I miljoenste zelf: die wordt op vprstêlijke ■wijze gefêteerd en mag onder meer reke- 1 nen opmeen vakantiereis voor twee perso nen en. een jaar gratis parkeren' in de Heuvelpoort-garage. Mar eerst komt vandaag bij Boekhandel Gianotten Rolandt Tweehuysen op be zoek, momenteel waarschijnlijk Neer- lands bekendste mystificateur, uitvinder en beschrijver van het verre land Spoka- waar voortreffelijke menu's de aandacht vragen geopend wo. t/m zo. v.a. 17.30 uur «Het zal begin dit jaar zijn geweest, dat ik èclp niet meer wist hoe het nu verder moest. Ik zat in zo’n diep dal, dat ik de telefoon heb gegrepen en zomaar de voor mij totaal onbekende leraar van mijn zoon heb opgebeld. Ik wist dat hij iets van deze problematiek wist en die wetenschap was al voldoende voor mij.» Aan het woord is een pleegouder, behorend tot een van de minderheidsgroeperin gen waarvan onze maatschappij er zovele kent. Een groepering, die de laatste tijd pas wat aandacht krijgt, maar die zolang als ze bestaat, haar eigen problematiek kent. Juist door het gebrek aan ervaring raken de mensen die pleegkinderen in hun gezinnen opnemen in een isolement, dat door de buitenwereld vaak wordt afgedaan met luchtige argumenten als: «Je hebt het toch zelf gewild». Waarmee de problemen die zich voordoen bij de op voeding van (andermans) kinderen natuurlijk niet uit de wereld worden gehol pen. Wijn Het Werkverband Integratie Jeugdbescherming Nederland (WIJN) in Den Bosch, een overkoepelend orgaan van alle instanties die met kinderbescherming te maken hebben, werd de afgelopen jaren fneer en meer met de neus op de op voedingsmoeilijkheden yan pleegouders gedrukt. Het WIJN besloot daarom in april jongstleden voor de periode van één jaar een maatschappelijk werkster vrij te stellen, die pleegouders kan assisteren tij het opzetten van groepen, die regel matig bij elkaar komen en waar de pleegouders op elkaar kunnen terugvallen. In Maastricht, Roermond, Weert, Eindhoven en Breda draaien zulke groepen al ge durende langere of kortere tijd; Tilburg heeft zich sinds september van dit jaar eveneens in dit rijtje geschaard. In Tilburg en omgeving zijn 64 pleeggezinnen, waarvan er negen zitting hebben genomen in de Tilburgse groep. De ervaring van pleegouders is, dat je over de problemen die zich tijdens de opvoeding van hun pleegkinderen voordoen, het beste kunt praten met andere pleegouders. Be grip kun je bijna niet overbrengen op anderen, maar in de groep kun je elkaar zo goed mogelijk steunen en je hart eens luchten. Een ander voordeel van zo’n groep is, dat wanneer je niet bij elkaar kunt komen, je in ieder geval kunt be schikken over de telefoonnummers van de andere groepsleden, zodat je in nood gevallen op die manier elkaar verder kunt helpen. Bij Jansen op Korvel vierden ze afgelopen dinsdag groot feest. Want om vijf uur’s mid- Natuurhjk is de groepssterkte op deze manier te gering. De overige 55 pleegou- dags de winkel in feest. en cadeau.artikeie n aan de Korvelseweg 237 (vlakbij het ders in de regio zouden er zeker ook bij gebaat zijn als zij eens met elkaar van Korvelplein) er een paar huizen verder, op nr. 257. een «broertje» bij. Waren tot dan gedachten konden wisselen. De Tilburgse groep heeft daarom voor 18 november toe zowel cadeau. ak feestartikelen bij de firma Jansen in één winkel met een vloerop- aanstaande een avond opgezet, waar niet alleen de ouders van die 55 pleeggezin- |ak van 40 m2 verenigd, in de nieuwe winkel vinden alle fop-feest en etalage-artike- nen welkom zijn, maar ook andere belangstellenden en aspirant-pieegouders, die len een plaats in van 75 mi. Dus waar het aantal winkels van 1 naar 2 is lnformatie of zelfs begeleiding zoeken. Zonder de officiële instellingen te kort te verdubbeld, is de vloeroppervlakte liefst verdrievoudigd. willen doen, vinden de inititatiefnemende pleegouders wel, dat contacten via de groep soepeler verlopen dan via de begeleidende instanties. Het thema van de H°e >s het zo gekomen tot deze voor avond: andermans kind in je midden hebben» zegt dienaangaande al genoeg, eigenaars Els en Pierre Jansen verheu- Op deze avond zal drs. L.G.M. Bisschops, functionaris van het WIJN in Den gende vlucht van de handel in feest- en Bosch, diverse kanten van het pleeggezin belichten. De avond wordt gehouden in aanverwante artikelen Het antwoord is ’t Heyke, Oude Dijk 2b en begint om 20 uur. De contactadressen van de Tilburg- even eenvoudig als afdoend de mensen se groep van pleegouders zijn: P. Rekkers, tel. 364722 en mevrouw G. den Bra- vieren veel vaker feest. En niet alleen vie sbander, tel. 04160-33369. ren ze vaker feest, maar op die veelvuldi ge feesten vertonen ze steeds meer de nei ging om gekke en leuke pakken aan te trekken of op zijn minst zich achter een masker of mombakkes te verbergen. Daarbij, bij die steeds stijgende populari teit van de fa. Jansen, speelt ook de lig ging aan de Korvelseweg een belangrijke rol. Want al zou men denken dat de met auto’s voortdurend verstopte invalsweg nauwelijks tot gezellig winkelen uitno digt, is juist het tegendeel het geval, ter wijl de ligging van de winnkel ook klan ten uit Goirle, Riel en zelfs uit ons eigen buitenland, dat der Belgen aanlokt. De topper voor hun handel, zeggen Els en Pierre Jansen, vormt natuurlijk het Carnaval - al zouden de feestkledingfa- brikanten wel wat alerter op de kama- valskrakers mogen reageren - en alles wat daarmee te maken heeft. Steeds meer ingekrompen wordt daarentegen de ver- köop van vuurwerk, die dit jaar alleen nog maar op 30 en 31 december mag plaatsvinden. En natuurlijk zijn er ook de voor deze tijd zo toepasselijke uitmonsteringen te bracht? Zijn verwarring is zo groot dat hij besluit bij het kind in te trekken om het te verzorgen. Hij verlaat zijn kantoor en zijn huis. Hes leeft nu zelf in een wereld waar hij altijd op veilige afstand van is gebleven. Door de overgave waarmee hij zich inzet, gaat het «achterlijke» meisje met sprongen vooruit. Een poging het kind te adopteren stuit op een muur van cynisme. Als de adoptie wordt afgewezen trekt Hes zich verder te rug. Hij weigert te capituleren voor de re gels van het kantoor, temeer daar het meisje zo vooruit is gegaan. Wanneer een laatste poging om Hes «tot rede» te brengen (hij kan zelfs zijn oude functie weer normaal in nemen) mislukt, wordt er gedreigd met de politie en een psychiatrisch onderzoek. De macht van de stempels overwint. Teleurge steld staat hij het kind af. Camera 1 De smaak van water Hes, de hoofdpersoon van ons verhaal is te gen de 40. Hij is «sociaal regelaar» op een groot kantoor. Het kantoor is een over heidsinstantie. waar alles wat met hulpver lening te maken heeft is ondergebracht. Hes is een droog ambtenaar. De meest ter gende gevallen zijn voor hem routine en professioneel cynisme is zijn enige verweer tegen de ellende waarmee hij dag in dag uit geconfronteerd wordt. Hes maakt een sta- geaire wegwijs, waardoor we kennis maken met de gevallen die door Hes behandeld worden. Door een ongeluk dat Hes voor zijn ogen ziet gebeuren gaat hij twijfelen. Wanneer daarna ook een ouder echtpaar, waarmee Hes al jaren kontakt heeft, om het leven komt raakt Hes in een crisis. Hun kind, een meisje van 14 jaar, blijkt onopgevoed; haar ouders hadden haar totaal verwaarloosd. Ze is onzindelijk, drinkt uitsluitend melk met geweekt brood, kan nauwelijks praten en is nooit buiten geweest. Wanneer familie noch buren voor het kind willen zorgen, beseft Hes dat hij de enige is die een band met het kind heeft. De man die zo goed overweg kan met zijn formulieren, die het «spel» zo voorbeeldig volgens de overheidsregels weet te spelen blijkt wel degelijk emotioneel en kwetsbaar. Heeft hij eigenlijk ooit wel één gAal tot een ■ng ge- Het is inmiddels weer bijna tien jaar gele den, dat de opera Faust van Gounod in Brabant werd opgevoerd. Dit was aanleiding voor de koren van de Koninklijke Liedertafel «Souvenir des Montagnards» uit Tilburg en de Stichting Bredase Opera om opnieuw dit prachtig maandag werk in studie te nemen. Stadsschol Op de eerste plaats is Faust een dankba- donderdag re opera door de mooie koorwerken, wat Lievekamp, voor de organiserende koren uiteraard al tijd een criterium is, maar onvolprezen zijn bovendien de geweldige solistis partijen. Is daar voor Marguerite o.a. de prachtige «Juwelenaria», voor Faust is er b.v. de aria «Salut! demeure chaste et pure» waar elke operaliefhebber op zit-L ten. Valentin zingt de prachtige Avant de quitter ces lieux» die al minder bekend is. De koren kunnen zich uitleven in het zeer moeilijke «Kermiskoor» en de wals «Ainsi que la brise légère». Na de pauze is er het bekende soldatenkoor: «Gloire immortelle». De Rolverdeling: Faust, Ralph Becker Marguerite, Thea 1 praan Méfisto, Tom Haenen, bas Valentin, Laurens van der Werf, bariton Siebel, Cecile Huijbregts-van der Borght, sopraan Martha, Lèn van Oss-Krammer, mezzo sopraan Wagner, Leo Fickinger, bariton Regie, dans en leiding Voor de toneelregie zijn de organi erin geslaagd, de bekende TV-rc Kitty Knappert te engageren. Het beroemde Faustballet <je «Walpur- gisnacht» wordt gedanst door dansers en danseressen van de Bredase balletpeda- goge Margriet Franken, die onlangs voor haar werk werd onderscheiden met de legpenning van de Gemeente Breda. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door Het Brabants Orkest, hetgeen bij de uitvoeringen van de «Souvenir» al 25 jaar gëbruikelijk is. De muzikale leiding van deze uitvoering van Faust heeft de vaste dirigent van bei de koren Jan Jansen. Met deze ervaren man in de bak kan Faust met veel ver trouwen tegemoet worden gezien. VLOERTEGELS 20 x 20 A Q 50 div kleuren NU O j per m2 Uitvoeringen De 3 uitvoeringen zijn op de volgende data: zaterdag i Stadsschol 19.30 uur. ag 15 november 1982 - Tilburg, :houwburg, aanvang 19.30 uur. ’18 november 1982 - Oss, De amp, aanvang 19.30 uur. Kaartverkoop: in de voorverkoop bij: ische Kruyssen Textiel, Bredaseweg 200-202, Tilburg Muziekhandel Spiero, Tilburg Muziekhandel van Leest, Tilburg Alsook vanaf twee dagen voor de voor- te wach- stelling aan de kassa van de desbetreffen de aria de schouwburg. ic al niet - - ?n oorknopjes, i jeslepen. W 39,50 Het Noordbrabants Natuurmuseum brengt vanaf 13 november a.s. een nieuwe tentoonstelling over een diergroep die het zwaar te verduren heeft: roofvogels. Uiteraard komen de gevaren waaraan roofvogels blootstaan uitgebreid aan de or de. De mens is de voornaamste bedreiger, zowel direkt door schieten, vangen en vergiftigen alsook indirekt door het gebruik van landbouwvergiften en vernietiging van leefgebieden. Zo wordt de natuurlijke functie die roofvogels hebben in de re gulatie van bijvoorbeeld muizen, ondermijnd. Natuurlijke regulatie 1 De natuur zelf is ook niet bepaald f zachtzinnig met deze roofdieren. Voor al onder jonge vogels is de sterfte in het eerste jaar enorm. We moeten de roofvogels zien als een onmisbaar on derdeel van de natuur. Daardoor zijn vragen over schade of nut niet van be lang. Wij hoeven als mensen niet in te grijpen om de aantallen te reguleren, ihet aantal roofvogels wordt immers kans lopen om gepakt te worden. Op vallen kun je door afwijkingen in kleur, geluid of gedrag: een ziek of ge wond dier gedraagt zich «vreemd», maar ook een jong dier, een uitgeputte postduif of een uitgezette fazant. Prooidieren proberen natuurlijk om aan een roofvogel te ontsnappen, en dat lukt ze aardig vaak, misschien wel in driekwart van de gevallen of meer. Roofvogels in Brabant De meest voorkomende inheemse roofvogels, Buizerd, Sperwer en To renvalk, krijgen in de tentoonstelling extra aandacht, met name hun broed- biologie, voedselkeuze en jachttech niek. Herstel Het is de bedoeling het publiek zo ob- jektief mogelijk voor te lichten over het doen en laten van roofvogels. De laatste jaren nemen ze weer wat toe in aantal en eigenlijk is iedereen in de ge legenheid ze eens in het wild te zien. Het zijn schitterende dieren die onze bewondering afdwingen. Jarenlang ten onrechte als konkurent gezien, verdie nen zij die extra aandacht. Het Noordbrabants Natuurmuseum, blijkt wel degelijk emotioneel Kloosterstraat 26 in Tilburg, is ge- Heeft hij eigenlijk ooit wel één gA'al opend van maandag tot en met vrijdag werkelijke bevredigende oplossin van 10-17 uur, in de weekends van 14 k‘’ - 17 uur. De tentoonstelling duurt tot 1 maart 1983.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 29