k! haSnT laar Jantje steekt weer zijn handje op 1^11 F audio-video Vissers delicatessen Een miljoen Escorts in Europa Niet méér burenlawaai Dubbel Gudok-Willem II X D.V.C. Den Dun gen Vrouwen in de muziek EN X BRESSON damprogramma bij T.D.V. Brabantse wielerclubs starten veldritcompetitie I5e Nationale Jeugdcollecte 1-7 november Brabantse dialectprijsvraag Dames SC ’t Zand- BR11M0NIUREN KIJKERS BAROMETERS MICROSCOPEN rï heropend Nationale Jeugdcollecte Kindertheater en improvisatie DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 28 oktober 1982 pagina 39 tober 1982 pagina 38 r “i Veelbelovende initiatieven n°nP )péén F na beste orloge- 3e lustrum naker aseweg 47 - Tilburg Tel. 426333 is meer Horeca Hakken 1-671385 0 UUR ijblijvend eens ootste assorti- Ook Philips en Intelvision in voorraad 1? '1546 F o Bij aankoop van de nieuwe Atari TV-spelcomputer van burer van al ve Beton, 1 plaat- tiewaar- rust te aiien ici naald i tot het of ge- Draadloze afstandsbediening voor uw Atari-spel inclusief 2 cassettes t.w.v. 229,- (met 74 spelvarianten) Door de Sticht Goirle wordt n (informeer in onze zaak) narsepeinbon- iven - gevulde i? ^vol ding vastg maal veg >ra- Postbus 1104, 520C voor 1983 Leo v. lersel Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 BLOUSES TRUIEN VESTEN SPENCERS gebreide MANTELS tot maat 54 GRATIS 2-SPELCASSETTES (Combat Asteroids) I KE^<OE=?LE se S spel zinne i t gespeel scheppenc Specialiteit Restaurant tdse bi- historische archieven en uit- .iet leverde een schat aan ge- van de ontdekte compo- in woonv men aan te. Op «de schuldvraag» v naar vele oorzaken, dit aangesproken mensen worden teerd als argumenten om zich2 te de >te mensen die hij om aandacht vraagt, je Beton, dit jaar voor de vijftiende maal. miljoenen kinderen in ons land die Wordt verwezen lie vaak door de ngesproken mensen worden gehan- ird als argumenten om zichzelf vrij pleiten van schuld. Onwetendheid, andere partij van het stukgelopen daadwerkelijk teden aan voor- ideren. Auto van het jaar Kort na de introductie kree de prijs kend dc iuienen aan hebben deelg komen voor h it, dat in drie >rd, dat e Euro- e fijne waar r waai, c zelfs lij geluiuu grote vensgel bestaan gewoon istellen. ..tie geen aderlijke te verbie- t van An- Hoewel de vrouw door de eeuwen heen een belangrijke rol in»de wereld van de muziek heeft gespeeld, worden haar acti viteiten als scheppend kunstenares met de nodige reserves bekeken en beoor deeld. Ruim 70 verschillende cassettes voor Atari in voorraad Jantje heet voluit: Jantje Beton. Hij is uniek en landelijk be kend als het gezonde kereltje dat altijd kind blijft. dijke kheden irnalisten i iese lanc Een steeds hechtere samenwerking tussen een aantal Middenbrabantse wielervereni gingen heeft ertoe geleid dat zaterdag aan staande een veldritcompetitie start, die acht wedstrijden omvat. gemeen- vland. imte* is 2 november speelt het eerste tegen het juniores-hoofd- Villem II. ...aerlijk gediend ’n blijk worden Wie zijn rechten en lied van geluidhinder sren, kan zich informe- Postbus 381, 2600 AJ 7562723. A.s. dinsdag team van Gudok t< klasse-elftal van Wi sities steekt in zeggingskracht en orgina- liteit die van de mannelijke collega’s ge vaarlijk naar de kroon. Op woensdag 10 november a.s. doet me vrouw Ro van Hessen, onder auspiciën van de sectie muziek van het Noordbra- bants Genootschap, verslag van haar on derzoek met muziek, dia’s en ander illustratiemateriaal. ig kan heb- zijn facetten en /uldig bekeken idigen. Niet al- ook ter plaatse! >rgen ervoor dat vesteed. Een aan zijn: yatie reiken naar de grot. Aandacht voor Jantjt betekent aandacht voor op één of andere manier in de verdrukking zijn geraakt of dreigen te komen. Bij Bartels 498,- klassieke, neo klassieke en moderne verlichtingsstijlen, kleinmeubelen en spiegels. Ook voor uw huwelijks- of verjaardagsdiner v Reserveren gewenst Geopend vanaf 18 u s maandags gesloten J Teletoonstr. 33 (zijstraat^ Heuvelstraat) J en hoewel tienduizenden mensen Ifs lijfelijk ziek worden van langdurige luidhinder, heeft dit probleem geen grote prioriteit in het dagelijks werk van de politie. Toch wordt er altijd gerea geerd op klachten. Herhaling van klach ten kan de snelheid van het politie-optre- den gunstig beïnvloeden. Over het algemeen is één politi schuwing al voldoende om de t doen weerkeren. In sommige geval moest echter ook deze zomer na herha. waarschuwen worden overgegaan verbaliseren van de lawaaimakers, zelfs tot het in beslag nemen van de luidsapparatuur. ^juliana van stolbergstraat 21tilburg. tel: 013-432495 Over Brabant geen kwaad woord, zegt Wim Vissers, maar eerlijk gezegd kun nen ze van de Brabantse melk maar beter roomboter maken, want voor kaas is die gewoon niet vol genoeg. ;eg de Escort s als «Auto van. het Jaar» toege- ioor een jury, bestaande uit 52 Eerst praten De meeste meldingen van burengerucht bleken een uitvloeisel van al veel langer bestaande burenruzies. Vaak adviseerde de politie met succes om eerst eens zélf met de buren te praten. En dat geheel volgens het devies van de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG): «Praten hèlptl». Prioriteiten Hoewel 2 op de 3 Nederlanders verklaart regelmatig hinder te ondervinden van la- gevoel dat de mensen zich daar p wat verdraagizamer en socialer opst Over het algemeen neemt de politi eigen initiatieven tegen geluidhinderli situaties. «Wat hebben wij nog t den, als de hele buurt die plaat dré Hazes zo leuk vindt?» Afgelopen donderdag, 21 oktober, heropenden de heer en I zoon Wim hun geheel verbouwde en aan de allernieuwste Aanvang: I9u.45 Sportcomplex Gudok. Als voorwedstrijd speelt het eerste B-elftal van Gudok tegen de Top Klasse B van Willem II. Aanvang van deze wedstrijd is 18u.30. De beide wedstrijden worden gespeeld op het complex, gelegen aan de Centaurusweg. De lange hete zomer van 1982 heeft niet geleid tot een duidelijke verhoging t het aantal meldingen van burenlawa Dat is de voornaamste conclusie van een NSG-enquête onder de politiebureaus in grote, middelgrote en kleinere gemeenten in Nederland. Zondag 31 oktober speelt het eerste dames- elftal van SC 't Zand haar 4e thuiswedstrijd tegen D.V.C. Den Dungen. Aangezien de dames van het 't Zand nog geen thuiswed strijd hebben kunnen winnen zijn die aan hun supporters nog steeds verschuldigd. altijd afkomstig van ir kinderboerderijen, speel-o-theken wer- erland gehonoreerd irage, een eenmalig voor een nieuwe inventaris of rbruggingslening. Afhankelijk project en de financiële om- teden bepaalt het NJF de rlening. In i landacht Het belooft een spannende gebeurtenis te worden, want de dames zijn erop gebrand om thuis hun wedstrijd te winnen. De wedstrijd begint zondag om 10.00 u. ’s morgens op het terrein aan de Kraaivense- straat. Tevens speelt het 3e dameselftal van SC ’t Zand tegen Twinkel-Stars uit Udenhout. Het 3de dameselftal is na 6 wedstrijden nog steeds'onverslagen. De wedstrijd begint eveneens om 10.00 u. ’s morgens. huwelijk, werkeloosheid, stress, woon situatie, familieomstandigheden, ande re religieuze en culturele opvattingen, teveel om op te noemen. Waar of niet waar? Of zou de waarheid ook hierbij meestal in het midden liggen? Feit is dat de kinderen die de dupe zijn, niet zijn geholpen met alle voor hen meestal onbegrijpelijke verhalen. l.li j rkelijk hulp nodig. iderleed te voorko- geschon- irden met De juniores van Willem II bezetten momen teel in hun afdeling de eerste plaats. Evenals het hoofdklasseteam van N.A.C. zal ook Willem 11 een frisse partij voetbal op de mat leggen. Matheid of tolerantie? In de grotere steden constateerde de poli tie dat het publiek ongekend ingehouden reageerde op geluidhinderlijke toestan den: «Tramrails wórden nu eenmaal vaak ’s nachts opgebroken, uit kroegen kómen nu eenmaal lawaaiige straatgan- gers naar buiten, uitladende vrachtwa gens veroorzaken nu eenmaal overlast». In minder grote steden heerst echter het De jaarlijkse Nationale Jeugdcollecte, de actie van Jantje Beton, heeft uiter aard tot doel om meer aandacht te krijgen in de vorm van meer geld. Want tientallen projecten konden tot nu toe nog niet worden gerealiseerd door onvoldoende geld en voor hc nodige nieuwe projecten komen er na dagelijks aanvragen om financiële steun bij. «£-4? Steun het initihtief van enthousiaste en gemotiveerde vrijwilligers door uw bij drage naar vermogen als de jeugd in ons land van 1 tot 7 november aan staande bij u aan de deur komt. De collecte-opbrengst is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroep die meedoen, zodat U ook direct uw aandeel heeft in voorzie ningen voor de jeugd in uw omgeving, voor de kinderen die een paar straten verder wonen, in uw eigen flatgebouw of zelfs in uw eigen huis. Doe eraan mee om van deze derde lus- trum-collecte een waarlijk jubileumge schenk te maken! Geef een gulle gift. En komt-u niemand met een collecte bus of intekenlijst tegen, dan is uw gift ook van harte welkom op girorekening 1247 of bankrekening 68.72.12.960, t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds in Utrecht. Dus dat weet u dan ook weer. Ook uit heemse bieren, wijnen en speciale sap- jes en fruitdrankjes hebben hun eigen hoekje in de smaakvol en smakelijk in gerichte winkel van Vissers delicates sen. Workshop door Margriet van de Einde Twee middagen wordt er gewerkt met kinderen rond een bepaald van te voren tgesteld thema. Er wordt gebruik ge- akt van schmink/kleding etc. De eerste dag, zaterdag 30 oktober, wordt om 13.00 uur begonnen. Zondag wordt weer om 13.00 uur begonnen en om 16.00 uur mogen ouders, vrienden en vriendinnetjes komen om te kijken. Margriet v.d. Einde studeerde aan de toneelschool te Maastricht. Momen teel is zij bezig aan haar eindexamen van de akademie van expressie door woord en gebaar. Zij speelde in enkele theaterprodukties, o.a. «Wraak» van Hugo Claus en in enkele films zoals «De mooiste tijd van je leven» voor de Vara-TV. De laatste tijd werkt zij veel met kindertheater en kinderimprovisa- tie. Hetzelfde is het gesteld met de T.D.V.-re serves die echter moeten winnen van E.A.D. uit Asten om hun plaats in de Brabantse Hoofdklasse te behouden, in deze wedstrijd zal Willie van den Braak onze Nederlandse aspirantenkampioen ook van de partij zijn. Deze wedstrijden worden gehouden in het clublokaal van T.D.V. café Boulevard met aanvang om 12 uur. Zondagmorgen om 10 uur wordt de achtste ronde gespeeld om het persoonlijk dam kampioenschap van Noord-Brabant. Voor damliefhebbers een goede gelegenheid om kennis te maken met de damsport, ook kan men terecht, elke maandag op onze club avonden in het b.g.-clublokaal. Tilburg: Besterdring f Goirle: Winkelcentrum Technische dienst: kunnen zijn tot verstrekkende proble men. Om op onze groeiende generatie meer leefmogelijkheden te bieden - waarop ze recht hebben -, zouden planologen, stedebouwkundigen en architecten meer rekening moeten houden met de belangen van kinderen door meer speelmogelijkheden buitens- éri bin nenshuis te creëren; een parkeerterrein opgeven voor een fijne speelplaats en een clubhuis, in plaats van andersom en overheden ervan overtuigen dat fa ciliteiten voor kinderen een noodzaak zijn waardoor deze geen makkelijk te schrappen sluitpost op de begroting meer vormen. Meer aandacht betekent dus ook meer geld beste zieningen voor kinderen. Plaats: Cultureel Centrum De Oude Azijnfabriek, Korte Putstraat, ’s-Herto- genbosch. Aanvang: 20.00 uur. Aanmel dingen en nadere informaties: Het Noordbrabants Genootschap. Postbus 1104. 5200 BD ’s-Hertogenbosch. Tel. 073-139484. Meest verkochte wagen Afgezien van het feit dat het ’s werelds meest verkochte wagen is, heeft de Ford Escort ook het record op haar naam staan van de snelste tijd, waarin van eèn nieuwe wagen ooit het eerste miljoen werd geproduceerd, een mijl paal die in 13 maanden werd bereikt door de gezamenlijke produktie van Escorts in Noord-Amerika, Europa en Zuid-Afrika. Dit slaat het vorige re cord van 16 maanden, dat gevestigd werd door de A-Ford tussen oktober 1927 en februari 1929. Voor a.s. zaterdag staan er twee belangrijke wedstrijden op het programma voor de dam mers van T.D.V. Het eerste team dat nog steeds in de strijd is om een promotieplaats naar de landelijke Hoofdklasse krijgt bezoek van Damvereniging Dordrecht. Voorts biedt de winkel van de familie Vissers alles wat men van een g sorteerde grootsteedse delicatess zaak mag verwachten: tientallen soor ten fijne vleeswaren, gesneden waar u téit, de prettige omgeving bijstaat, eveneens vele soorten paté’s, inlijke bediening is «Vis- net als de fijne vleeswaren afkomstig egrip geworden voor de uit België waar men, zo zegt Wim Vis sers, nog liefde en aandacht besteed aan het vervaardigen van zulke lekker nijen. Uiteraard biedt de afdeling kaas alles wat men hiervan mag verwach ten: vele soorten uit het buitenland die het water in de mond brengen en van zelfsprekend onze eigen kaas uit de beste kaasprovincie, Noord Holland. Kinderen zijn afhankelijk Het symbolisch ventje wordt door de jaren heen dus zélf niet groter, maar het aantal kinderen dat Jantje Beton vertegenwoordigt groeit des te harder. Op de bres voor zijn achterban past hem de kordate blik, waardoor hij meteen ook zo’n aandoénlijk kind is. Maar kijkend in velp échte kinderogen maakt vertedering vaak plaats voor deernis. Zoveel van de vragen en wensen die te lezen staan in die ogen worden door de kinderen niet uitgesproken. Toch is het voor wie zien wil heel duidelijk: een (nog) niet begrijpen of (nog) niet kun nen verwoorden, een niet (meer) dur ven of mogen zeggen, het niet kunnen weten wat bepalend is voor hun le- sgeluk en hoe elementair dit le- sgeluk nü is voor een harmonisch aan later, leggen op pijnlijke wijze de nadruk op hun onafhankelijkheid. Wat goed en niet goed is voor de kin deren, wordt immers bepaald door grote mensen. Die hebben het tenslot te voor het zeggen. Volwassenen die menen de verantwoordelijkheid voor kinderen te kunnen dragen. Die even- op menen dat zij het kunnen weten en er consequent naar handelen, waarmee zij niet alleen de basis leggen voor de «startpositie» van kinderen maar deze ook diepgaand beïnvloeden als zij in de leeftijd van «de opgroeiende jeugd» komen. «Natuurlijk», zeggen zij die verant woordelijk zijn met stelligheid, «heb ben wij het beste voor met onze kinde ren en zelfs met die van anderen.» Het zou kinderen in ons land, waar men het ook materieel over het alge meen goed heeft, dus weinig of niets hoeven te ontbreken. Wanneer diezelfde volwassenen hun verantwoordlijkheid niet of maar ten dele nakomen, zijn de betrokken kin deren de dupe. Zij raken aan het begin van hun leven in een ongunstige «startpositie», waarna het voor velen van hen zo niet onmogelijk, dan toch wel zeer moeilijk is zich goed te ont plooien. Kinderen zijn de dupe Een paar duizend kinderen tot veertien jaar zijn zo betrokken bij problemen als verwaarlozing, geestelijke en/of li chamelijke mishandeling, geweld, on veiligheid. gebroken gezinnen en de ontoereikende opvang van de tweede generatie van culturele minderheden. Twintigduizend kinderen zitten in te huizen, per jaar komen er vierduizend nieuwe gevallen van kindermishan deling bij, worden ruim achtduizend kinderen het slachtoffer van min of meer ernstige ongelukken, groeien honderdduizend kinderen op in twee culturen en wonen duizenden kinderen iwijken waar ze veel te kort ko rt voldoende leef- en speelruim- Bij horeca-lawaai ligt het beeld wat an ders. Vooral in buurten met veel horeca- etablissementen werden de openstaande deuren en ramen, en de wildgroei van terrasjes vaak te veel van het goede. Hier grepen de wijkdiensten dan ook vaak op eigen initiatief in. Hoe dan ook: de NSG heeft sterk de indruk dat de Nederlan ders zich deze zomer een stuk toleranter opstelden ten aanzien van geluidhinder. «Geluid is alles wat we horen; hinderlijk wordt het pas als we er niet van zijn. In feite is die tolerante óók van het steeds «geluidsbewuster» van de bevolking. V" pfichten op het gebit nader wil bestuder»*' ren via de NSG, P< Delft, telefoon 015/5 De samenwerking wordt aangegaan door de wielerclubs Oisterwijk, Goirle, Diessen. Pij nenburg, ’t Abattoir uit Tilburg en de Peda- leur uit Oirschot. Oisterwijk krijgt komende zaterdag de eerste rit op haar grondgebied (Hoevenseweg), 6 november is Tilburg aan de beurt (Oude Rijksweg Tilburg-Eindho- ven), 13 november Gilze (Café De Hooi- kar), 20 november Tilburg (Café Schalken). 27 november Diessen (Sportpark Hilvaren- beekseweg), 4 december Goirle (Café Rust en Lust), 11 december Oirschot en 18 de cember sluit Oisterwijk de cyclus weer af. Er wordt gestart in twee categorieën: A. voor nieuwelingen en juniores; B. voor lief hebbers, veteranen, amateurs en profs. Deelname is alleen mogelijk voor licentie houders van de KNWU. De A-categorie start in elke wedstrijd om 14 uur, de B-cate- gorie telkens om 15 uur, met uitzondering van Diessen, waar de A-renners om 10.15 uur van start gaan en de B-renners om 11 uur. De renners dienen aan zes van de acht wedstrijden te hebben deelgenomen, willen zij in aanmerking komen voor het individu eel eindklassement, dat in drie categorieën wordt verdeeld: 1. nieuwelingen, 2. juniores, 3. liefhebbers - veteranen - amateurs - profs. ning speeln Soms gaat het daarbij om een I ringe startbijdrage voor I initiatief van een groepje soms ook een fors bedrag voor een veelbelovend plan van een plaatse- lijke jeugdvereniging. Gevaar en I onveiligheid, isolatie van kinderen I en het grote gebrek aan veilige en I eigentijdse speelvoorzieningen en clubhuizen zijn in dit verband pro- blemen die veel aandacht krijgen. In alle gevallen is daarvoor geld nodig. Geld dat met bussen en l" ten bijeen moet komen via de Nu- I tionale Jeugdcollecte van Jantje Beton. En wanneer u geen collectant te genkomt, kunt u ook een bijdrage storten op bankrekening 707070511 of postgiro 1247, t.n.v I I Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht. I Dapper steekt hij zijn handje, tot knuistje gebald, zo hoog mogelijk boven zijn hoofd: om maar groter te lijken en zo te tl mevrouw Vissers en hun en aan de allernieuwste eisen aangepaste winkel in kaas, vleeswaren en reformartikelen aan de Groenstraat 151. Het artikelengamma: kaas, vleeswaren en delicatessen in het algemeen vormt al vanaf de oprichting in 1966 de basis waarop dé zaak van de familie Vissers geta hecht gefundeerd is. Door de voortref- /z/x- felijke kwalitéi* J-- Na- en de persoor sers» een begrip geworden voor de liefhebbers in heel de stad en zelfs daarbuiten. Ofschoon men ook nog wel een zekere buurtfunctie vervult, zegt zoon Wim Vissers, komt toch 80% van de klanten van buiten de wijk. Deze verbouwing is niet de eerste sinds de oprichting van de zaak in 1966: acht jaar geleden, werd ook al een verbouwing uitgevoerd, en vanaf dat tijdstip werd het assortiment van de winkel uitgebreid met een afdeling reforrri-produkten. Een afdeling die nu, na de tweede verbouwing is uitge groeid tot een zeer volwassen onder deel van de zaak waar naast de gebrui- loog- kelijke reform artikelen, waaronder :r bij- bijvoorbeeld eigengemengde muesli met 40% noten en rozijnen voor een redelijke prijs, ook allerhande homeo pathische kruiden verkrijgbaar zijn en dieetartikelen. De Europese produktie van de Ford Escort, ’s werelds meest verkochte wagen, heeft onlangs de mijlpaal van één miljoen bereikt en heeft op deze wijze een nieuw record gevestigd, nl. de snelste tijd waarin in Europa met een nieuwe wagen het eerste miljoen werd bereikt. De nieuwe recordtijd van ló'/i maand slaat het vorige Europese Ford recor werd gevestigd met de Fiesta, met meer dan zes maanden en het voorgaande pese record van de VW Golf met 14 dagen. hting Cultureel Contact te in samenwerking met Hel Noordbrabants Genootschap een dia lectprijsvraag uitgeschreven. Deze wedstrijd staat open voor allen die in Brabant zijn geboren of woonachtig zijn. Gevraagd worden bijdragen in pro za of poëzie die geschreven zijn in een der Brabantse dialecten. Dank zij de steun van het Bestuur van Provincie Noord-Brabant en de Gemeente Goirle is aan deze prijsvraag een aantal aantrek kelijke geldprijzen verbonden. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat de beste in zendingen worden opgenomen in een verzamelbundel, die mogelijk in 1983 hel licht zal zien. De jury bestaat uit: Jan Jaaijkens (Mid- den-Brabant), Nol van Roessel (Zuid oost-Brabant), Cor Swanenberg (Noord- oost-Brabant) en Jan Stroop (West-Bra- bant). Secretaris: P.C. Damen, Tilburgse- laiainv weg 136c. 5051 AK Goirle. goe ge pe inzen(jingen moeten binnen zijn Ta!™?’ 1 Juli 1983- uiterl‘jk 30 september wordt de uitslag bekendgemaakt. Nadere informaties en wedstrijdregle menten zijn verkrijgbaar bij: P.C. Da men, secretaris van de jury, Tilburgsewe 136 c, 5051 AK Goirle en Het Noordbn bants Genootschap, Postbai 1104, 520 BD ’s-Hertogenbosch. tfgelopen pe- totstandko- ming van het verslag «Kinderen kiezen over een stadsvernieuwingspro- in het Oude Noorden te Rotter dam, dat een goed beeld geeft hoe on derwijs en buurtwerk een praktische samenwerkingsvorm hebben gevonden waarbij kinderen zelf inspraak had den! Veel initiatieven, - a particulieren -, voor speelplaatsen en sp den in heel Neder met een startbijdr bedrag vc*“ een overt van het standighs steunverlening. In toenemende mate wordt ook aandacht besteed aan de in- ■''"’ratie van kinderen van buitenlandse rknemers, de zogenaamde tweede -in het Nederlands leefrni- nvu. waarvoor werden ook gelden ter beschikki Sportraad en de Stichting el Nederlandse en Buiten^ uien. automobiel-journalisten uit 16 ver schillende Europese landen. Boven dien behaalde de Escort nog meer hoofdprijzen in Engeland, Denemar ken, Finland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Ierland. Hierdoor kreeg Ford de kans haar aandeel in de Europese markt voor.kleinere wagens meer dan te verdubbelen met een totale verkoop van over de 850.000 stuks. Het feit dat er ook vandaag nog vaak ge ringschattend op de muzikale creativiteit van de vrouw wordt gereageerd was voor mevr. Ro van Hessen, pianiste, een uit daging serieus op zoek te gaan naar het scheppend talent van de vrouw tochten in binnen- en buitenlanc bliotheken, hi geverijen). He gevens op; veel De Escort wordt nu in vier verschillen de fabrieken in Europa gebouwd: Saarlouis in West-Duitsland, Hale- wood in Engeland, Lissabon in Portu gal en Valencia in Spanje, terwijl vele andere Ford-fabrieken in Noord-Ier- land, België, Frankrijk, West-Duits land en Engeland onderdelen voor de Escort produceren. 87, tel. 431489 De Hovel” 345537 5 a tel. 43.61.00 (inzamelingsactie voor jeugdwerk en jeugdactiviteiten) Voor de 15e maal zal dit jaar de Nationale Jeugdcollecte, beter be kend als de actie van Jantje F in een recordaantal van 8501 sen worden gehouden. Van 1 tot 7 november a.s. zal door tienduizenden collectanten huis- aan-huis worden gecollecteerd, ter wijl op zaterdag 6 november boven dien in een paar honderd g ten een straatcollecte is geph «Geef ze leef- en speelruir dit jaar het motto waar alles om I draait. Het gaat bij de jaarlijkse I actie van Jantje Beton dan ook om I geld voor het jeugdwerk in ons I land. Voor speeltuinen, kinderboer- I derijen, clubhuizen, speel-o-theken, peuterspeelzalen en allerlei jeugd- verenigingen. Voor nieuwe moge- lijkheden en nieuwe voorzieningen. Voor kinderen die in de verdruk- king dreigen te komen. De plaatselijke jeugd- en jongeren- groepen die aan de collecte mee- doen, kunnen plm. 50% van de op- brengst bestemmen voor realisering yan vele (soms reeds lang bestaan- I de) plannen, zoals kleine verbou- I wingen, de aanschaf van nieuw I spel- en kampeermateriaal, meubi- I lair, speelattributen e.d. De andere helft wordt landelijk ge- bruikt voor financiële ondersteu- ning van tientallen concrete projec- ten op het terrein van de leef- en speelruimte voor de jeugd. s gaat het daarbij om een ge- j startbijdrage voor een zinvol itief van een groepje ouder.?, ook een fors 8.5,9Het nationaal Jeugd Fonds (NJF) - het fonds van Jantje Beton - steunt fi nancieel talrijke veelbelovende initia tieven, activiteiten en acties ten behoe ve van verbetering van leef- en speel ruimte zowel in de grote steden als op het platteland. Vorig jaar werden ruii.i 360 projecten gehonoreerd, die teza men bijna 4 miljoen gulden kregen uit gekeerd. Elk project, dat betrekking ben op jeugdyverk in al 2 vormen, wordt zorgvt door een team deskunc leen op papier, maar ooi Deze vrijwilligers zorgpr het geld goed wordt be.->o. tal willekeurige voorbeelden z speel tuin-projecten voor de integral van gehandicapte kinderen met niet- gehandicapte leeftijdgenootjes, bijdra gen aan speel- en recreatievoorzienin gen voor schipperskinderen, bijdragen ten behoeve van nieuwe clubhuizen, steun aan kindertheater-projecten en deelname aan de financiering van bo- hen meestal onbegrijpelijke verhalen, ten- en kampeermateriaal van verschil- Zij hebben daadwerkelijk hulp nodig, lende jeugdverenigingen. En om nog meer kinderleed te voorko- Het NJF verleende in de af men, moet er meer aandacht geschon- rjode ook steun aan de ken én rekening gehouden worden met mi ng van het verslag de behoeften van kinderen. Zelf», over een stads Ontwikkelingsmogelijkheden 1 Een kind leert spelenderwijs leven en leeft spelenderwijs. Het gezegde «mijn spelen is leren en mijn leren is spelen, waarom zou mij dan het leren verve len?», is meer dan een leuk woorden spel. De Groningse psychologe en oud- hoogleraar in de opvoedkunde Me vrouw W. J. Bladergroen heeft er op wetenschappelijke manier op gewezen dat er een duidelijke relatie bestaat tussen leermoeilijkheden op school en te weinig leef- en speelruimte in de woonomgeving. In de praktijk bete kent dit dat als een kind wordt belem merd in zijn of haar speelmogelijkhe- tegn den, het kind direct wordt beperkt in werl ontwikkelingsmogelijkheden en dus in generatie, leefmogelijkheden! lieu. Daar Kinderen die niet werkelijk vrij kun nen spelen gaan zich vervelen. Frustra tie en agressie zijn vaak directe geve gen van verveling, die weer aanleidir ring gesteld aan de Antilliaan- traad en de Stichting Samen inlandse ge-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 39