van 998; iü 3 NIEUWS ROSSMEISL Fotografisch geheugen van een veranderende stad 745- 298.- FISHER H F Nationale kampioenschappen samengestelde wedstrijd voor ponyruiters N.K.B. Se 1 >teem 1 SANITAIR^S^ TEGELS ALSAHIT Tentoonstelling Tilburg in beeld 1945-1980 De sterrenhemel in november Zondag 31 oktober in Wanroij Bodemonderzoek Jurgens Hinderwetvergunning Schenkers BV A muziekhuis ZEKERHEID DOOR KWALITEIT omroepbeleid toch afgegeven Er was eens Bij Amatovka Terug naar steenkool Voerman. Lager staat het beeld Tweelin- uonoeroag 28 oKtober 1982 pagina 35 DE TILBURGSE KOERIER ktober 1982 pagina 34 Muziekhuis ONZE PRIJS een gemeen- HERFSTVIERKANT 7n rond 10 uur r avonds zipn u J NTER •AVOND MEER WETEN Springwedstrijd JACHTHONDEN West Noord Oost Zuid West Geluidsniveau hel terrein aan de Tuin- Nieuwe zaken 54160-36945 INTIMAT t 6 november 1982. de voorraad strekt. staat I renbee ens de exj id wordt allemaal koverlast zeer kast ruimte voor deorecorder. Ipoten or uw kamer. 500 met Sensationele aanbieding VHS-recorders merk Fischer type 520 tel. i is ete- van leming Tilburg lijnen) ^JULIANA VAN STOLBERGSTRAAT 7 en 2b. TILBURG ispreekt, igen (en aan het nieuwe dam (tel. 020- kunst- Ringbaan Oot zijn ft maar aanhoudc toedoen van de .uropa ener- vraag moge nde cheiden wassen en het geheim van de jestaat. Bovendien: t of zonder voorwas temperatuur instelling, els van roestvrij edelsta cialistvoor verzorging i 25, TILBURG, ip tel. 013-363049 ist tel. 013-420986 de textielindustrie op I straat tot het verleden. raad op de olie- van «Er was idag31 ia! van int in Leo .r zijn ze I Wandeling Het boek is ing een aantal the met een uitg de stad en J- lezer - neenten ippelijk :hool, en M. mie voor de ais secretaris, ooan van het uur start. Om de twee minuten wordt in de ze cross gestart. De lengte van het parcours is 3.200 meter. Bezoekers die deze wedstrijd willen volgen, kunnen hieraan dus een aan gename wandeling langs de 21 hindernissen ters spreekt dan ook van «een fotogra fisch geheugen van de veranderende stad». ferdlll wiJs’ verenigingen bouckoertl bromfietsen f J bredaseweg 85-87» 013-434284 tilburg De indieners van bezwaarschriften en an dere omwonenden krijgen één dezer da gen bericht thuis over de verleende ver gunning. Na publicatie van de vergun ning bestaat er voor het bedrijf en de be zwaarmakers dertig dagen gelegenheid in beroep te gaan bij de Raad van State. Als bovenstaand verhaal U aansp moet u toch eens een bezoek breng, neem de kinderen mee!) aan liet ni planetarium in Amsterdam (tel. 96.34.84), waar u een schitterende k matige sterrenhemel kunt bewonderen. Of ga eens naar een van de vele volks- Ter afronding van het programma wordt vanaf 15 uur nog een springwedstrijd over 10 hindernissen gehouden, waarna het alge meen klassement van deze samengestelde wedstrijd opgemaakt kan worden. ia in het zenit (reel ten, halverwe ipella van het sterrenl :r staat het beeld Tweelin- Idere sterren Castor en Pol- De boeken zijn gebleven. Zo be Gemeente Archief in 197" foto’s. Nu zijn dat er 45.000. De stroom blijft maar aanhouden, vooral ook door toedoen van de Tilburgse Koerier. In dit weekblad worden regel matig oproepen geplaatst voor foto’s, waarvan een fors aantal in het nieuwe to. .sChe fotoboek zijn opgenomen. Een tweede nageslav incl. 2 jaar volledige schriftelijke garantie Eigen video technische dienst (Oude Kerkstraat 4, Tilburg, zijstraat Bisschop Zwijssenstraat) Gratis thuisbezorgd, aangesloten en uitvoerig gedemonstreerd Dressuurproef Het kampioenschap in Wanroij begint om 10 uur ’s morgens met een individuele dres- suurpfoef. Daarna wordt om 11.30 uur ge start in het wegparcours ter lengte van plm. Nieuwe zaken op het terrein sinds die tijd zijn onder meer de opslag van benzine en stookolie. Sinds het begin van de jaren zeventig behoort ergunning te verlenen aan k. Eind - dat Stille getuigen Het effect van boek en ten is dat de foto’s als stille staat zijn alle herinneringer roepen. Helder geschreven- pen daarbij een handje. Ronald Pee- :W: Samen met het in de handel komen van het fotoboek Tilburg in beeld 1945-1980», wordt zaterdag 30 oktober in S? Winkelcentrum Hemelpoort een gelijknamige tentoonstel- f-S: hng geopend. Op deze dag wordt eveneens een unieke film vertoond, welke een beeld geeft van Tilburg anno 1955. De expositie blijft een aantal weken in Hemelpoort te bezichti- gen. Het bedoelde fotoboek is het laatste van een serie van drie, waarvan het eerste verscheen in 1979. Samen overlappen ze de jaren 1865-1980. Tussentijds gaf Boekhandel Gianotten ook nog het boek «Ge waart maar arbeider» uit. De vier boe- ken samen zijn goed voor 2.000 foto’s die een vrij aardig overzicht geven van wat er zich in Tilburg zoal heeft afge- •gjg speeld. Jul. v. Stolbergstraat 7 en Afdeling Verkoop tel. 013-C Afd. techn. diens Negen jaar geleden, in 1973, werd Europa opgeschrikt door de eerste olie crisis. Tot elke priis de energie-afhan- kelijkheid van Europa verminderen, dal werd het motto. Nu weet men dat olie niet de enige oplossing is (de prijzen zijn meer dan verviervoudigd) en dal absoluut naar andere energiebronnen gezocht moet worden. mtoonstelling getuigen in ;n weer op i teksten l KLEINE HOND KREEFT Oost Jl. vrijdag 22 oktober, heeft wethouder J. Timmermans de werkgroep Lokaal Om roepbeleid geïnstalleerd. In de werkgroep hebben naast de raadsleden mevrouw G. Morsselt en R.' Harkema zitting, drs. Th. Heisterkamp, adjunct-directeur Katholieke Leergangen en voorzitter van de Organ tie Lokale Omroepen F J i en wel- gesteld iuktiege- zogenaamde dat er geen iegaten en kieren Honderd combinaties Het kampioenschap samengestelde wed strijd voor ponyruiters van de N.K.B. - dat is de Nederlandse Katholieke Bond van lan delijke rijverenigingen en ponyclubs, waarin 22.000 ruiters en amazones verenigd zijn - wordt door ruim honderd combinaties met pony’s van de categorie C en D (dat zijn de grotere ponymaten) betwist. Deze honderd ruiters en amazones zijn via kring- en ge westelijke kampioenschappen van de bond voor deze titelstrijd geselecteerd. Het evenement speelt zich af in en nabij het recreatiecentrum «De Bergen» in Wanroij. In de fraaie, bosrijke omgeving van dit re creatieoord is een permanent crossparcours opgebouwd, dat nu reeds een faam in de ruitersportwereld heeft verworven. In dit parcours zullen de ponycombinaties 21 spqrtieve, uitnodigende hindernissen aan treffen als ze aan het belangrijke onderdeel «cross» van deze samengestelde wedstrijd beginnen. Aan het gebeuren in Wanroij zijn twee offi ciële kampioenschappen verbonden. Eén kampioenschap is voorbehouden aan uit 4 combinaties bestaande équipes, die ge vormd en geselecteerd zijn uit de bij de N.K.B. aangesloten ponyverenigingen. Daarnaast is de titelstrijd ook open voor in dividuele combinaties. Tuinstraat dateren al van het begin van deze eeuw. In 1908 werd daar de textielfirma Bo- gaers gevestigd. Bestudering van het dossier van de hinderwetvergunning leert onder meer dat het bedrijf met behulp van zwavelzuur en zout zuur plantaardige resten in wol verbrandde. In 1927 gaat het bedrijf over op de firma Gebroeders Gerzon. In de vergunning voor dit bedrijf staat onder meer dal het verboden is fa- brieksafval op het bedrijfsterrein te storten. In 1941 wordt Zuid Nederlandse Textielindustrie de nieuwe naam van het bedrijf. Er komt dan een kunstwolmalerij. Acht jaar later wordt het bedrijf overgenomen door H. Jurgens, die er een spinnerij-weverij-twemerij van maakt. METEOORSTROMEN Maar liefst drie grote meteoorstromen worden in november verwacht. Allereerst de Tauriden (genoemd naar hun schijn bare oorsprong: de richting van het ster renbeeld Taurus=Stier). Rond 9 novem ber kunnen we de meeste meteoren («val lende stenen») van deze groep verwach ten, maximaal een tiental per uur. Er zijn veel heldere Tanden. Dan is er de groep der Cassiopeïden (schijnbaar vluchtpunt in Cassiopeia), die zijn waarschijnlijk ook in de nacht van 9 op 10 november aetief. Maar het maximum duurt slechts kort. Deze groep is pas sinds enkele jaren bekend. Als het rijk voldoende woningen toewijst gemeente, zou in 1983 begonnen kunnei den met de bouw van ruim 50 woningen op voormalige Jurgens-terrein. Vóór die tijd m vaststaan of de bodem al dan niet verorttreir journansueK' is. Wordt er bodemverontreiniging aangetroffen gjebednjvgn en is deze van dien aard dat het terrein schoon- finaJnciëie gemaakt moet worden, dan moet dat ook op tijd gebeuren. Daarom gaat de gemeente ir beheer nu alvast een onderzoek doen. Een oriënterend onderzoek, heet dat. Voordat de medewerkers van het gemeentelijk laboratorium met het onderzoek beginnen, willen ze zoveel mogelijk goede informatie hebben. Die informa tie kan onder meer komen van omwonenden en ex-werknemérs. Daarom wordt iedereen die dergelijke inlichtingen kan verschaffen, ver zocht dit aan de gemeente door te geven. 3.000 meter. Dit wegparcours, dat in een tempo van 200 meter per minuut gereden moet worden om een ideale tijd op de klok ken te krijgen, is feitelijk een «warming up» voor de cross, waarin de eerste ruiter om 12 Beste remedie De beste remedie tegen een eventuele nega tieve opstelling ten aanzien van dé samenge stelde wedstrijd in het algemeen en zeker ten aanzien van deze bij de pony’s in het bijzonder zou wellicht juist een bezoek aan zo’n kampioenschap kunnen zijn. Juist daar zou men kunnen ervaren welk goed samen spel tussen mens en dier er nodig is om tot een bevredigend resultaat te kunnen komen en met welke liefde en tact de jongens en meisjes met hun pony’s bezig geweest moe ten zijn om ze onbevreesd en gehoorzaam naar de hulpen te laten luisteren. Maar dan nu ter zake. Nadruk De nadruk van het nieuwe fotoboek en dus ook van de tentoonstelling ligt eind jaren vijftig, begin zestig. Een pe riode waarin de stad zeer ingrijpend veranderd is. De auteur van het boek, Ronald Peeters, verklaart zich bijzon der blij met het feit «dat sommigen toen heben aangevoeld dat alle veran deringen moesten worden vastgelegd». Opmerkelijk is, dat in een aantal ge vallen werkelijk honderden Tilburgers de fotocamera ter hand namen, zoals in het geval van de sloop van de Noordhoeksekerk. Herinneringen wer den vastgelegd, waarvan nu dankbaar gebruik wordt gemaakt. Ten slotte zijn eisen gesteld dié de geluidsoverlast moeten terugdringen. Het geluidsniveau mag tussen zeven uur ’s X ochtends en zeven uur ’s avonds hooguit 55 decibel bedragen. Dit is de norm, die wordt gehanteerd voor een woonomge ving met drukke wegen en verspreid lig gende bedrijven. Tussen zeven en elf uur 's avonds mag het geluidniveau niet ho ger komen dan 50 decibel, ’s nachts moet het teruggebracht zijn tot maximaal 40 decibel. Met al deze zeer strenge voor waarden volgen burgemeester en wethou ders het advies van de inspectie voor de volksgezondheid- DRIE PLANETEN IN ÓE SCHEMERING In de avondschemeringtot ongeveer 18.45 uur is de planeet Mars te zien. Hij laag in het zuidwesten in het ster- ïeld Schutter. Op 19 november is de maan, die dan de vorm heeft van een smalle sikkel, aan de westkant («rechts» dus) van Mars. In Amerika zal men kun nen zien dat de planeet door de maan be dekt wordt. Vanuit Nederland is dat he laas niet zichtbaar. ’s Ochtends, ook al weer in de scheme ring, is op de eerste dagen van november met enige moeite nog de planeet Mercu- rius te zien. Zoek hem kort voor zonsop gang in het zuidosten en laag boven de horizon/ Saturnus staat dan ook ir. die hemelstreek. Op 1 november staan beide planeten zelfs heel dicht bij elkaar (aan de hemel dan: ruimtelijk liggen er vele miljoenen km tussen!). Mercurius is op dit moment de helderste van de twee. Een verrekijker ïs een grote steun bij het waarnemen van deze twee planeten. Met een telescoop kunnen we ook de ring van Saturnus zien en éen of meer van diens manen. Saturnus wordt in de loop van november steeds beter (langer) zichtbaar. Op 13 november staat de zeer smalle, af nemende maansikkel dichtbij Saturnus aan de hemel.. t kan. voor een krijgt u een it lakdoek laard, verlichting, en en brede velgen. Burgemeester en wethouders hebben besloten een hinderwetver de chroomlederfabriek Schenkers BV aan het Wilhelminapark. Eind vorig jaar was ge bleken dat het bedrijf was veranderd en uitgebreid zonder de hiervoor vereiste hinder wetvergunning. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in een sluitingsbevel van burgemees ter en wethouders in april van dit jaar. Tegen dit bevel heeft Schenkers beroep aangeti kend bij de Raad van State. In juli heeft de voorzitter van de afdeling geschillen va bestuur van de Raad van State het sluitingsbevel geschorst. De voorzitter was van me ning dat het bedrijf door onmiddellijke sluiting onevenredig zou worden benadeeld. Op 3 december aanstaande komt de zaak opnieuw voor bij de Raad van State. Dan zal wor den beoordeeld of het sluitingsbevel van de gemeente al dan niet terecht is. De Tilburgse amateurtoneelvereni «Amatovka» heeft acht maanden, or.Hvi regie van Annie Ketelaars-Meulenbroek, gewerkt aan een kinderproduktie die de titel kreeg «Er was eens «Er was eens» klinkt als het begin van een sprookje Maar sprookjes zijn geen werkelijkheid. Toch heeft men bij Ama tovka met als basis 168 sprookjes, ge schreven c|oor kinderen uit de derde klas van het basisonderwijs, willen proberen de in deze verhaaltjes aangedragen onge breidelde fantasie van het kind van nu, woord en beeld tot leven te laten komen. Alleen hadden zij deze produktie niet kunnen realiseren, zeggen ze bij Amatov ka. Met name de medewerking middels een bijdrage uit het Sociaal Kulturele Sie Fonds, heeft deze produktie mogelijk ge maakt. De première-voorstellingen eens zijn op zaterdag 30 en zond, oktober om 15.00 uur in Studio zaa. de Stadsschouwburg te Tilburg. bepaald dat de uit het bedrijf afkomstige lucht en dampen, die de stank en verontreiniging veroorza ken’ eerst door een installatie voor lucht behandeling moeten. In de voorschriften bij de vergunning wordt tevens bepaald hoe hoog die installatie moet zijn ke eisen er aan de constructie worden. Verder zal in het prodi bouw voortdurend van een z' onderdruk sprake zijn, zods stank meer door ventilatie kan ontsnappen. tips geeft sn (inclusie erren). Voor deze j :j de boekhandel, film is in c adres over sterren- Tilburg ver.«.«u tijdschrif- Neyenhoff. Het sterrenkun- ven door de oud-Tilburger Koepel, Bressers. Het produkt bele 11 AN première in 1956. Opval tijd was de vorm. Waarschijnlijk een van de eerste gespeelde doet taires. Tegenwoordig heeft deze film een zekere historische en nostalgische waarde. Zo is te zien hoe het verkeer in die dagen was, de woningbouw (nieuwbouw van de wijk het Zand), het oude en het nieuwe Tilburg, onder- ;n. H.Harstoet, indus- Ook het roemruchte .„vvuu tv.. Kees komen in de film voor. Gezeten onder de lindeboom zeggen ze tegen elkaar: «Vruuger was het aanders»... i Er zijn twee oplossingen om Eui minder afhankelijk te maken op giegebied: ten eerste door de omlaag te brengen door zoveel moge lijk op energie te besparen. Ten tweede door het aanbod te vergroten door bij voorbeeld een grotere bijdrage van steenkool en kernenergie. In dit ver band kan steenkool een grote rol spe len. Het is bekend dat er in de toe komst misschien niet genoeg olie is om Te duur? aan de groeiende energiebehoefte van de wereld tegemoet te komen. Er is Maar het is niet zo eenvoudig als het echter een aanzienlijke steenkoolvoor- lijkt. Europese steenkool is duur. De winning in Europa is moeilijker dan in Amerika of Polen. Bovendien hebben de Lid-Staten verschillende belangen. Sommige landen, zoals het Verenigd Koninkrijk en de Bondsrepubliek Duitsland, zijn grote producenten en ligins “j wrÜven zich in de handen bij het onder vooruitzicht van aanzienlijke financië- - - J. A-.-l^p jn ndere lan- t geheel ote hoe- van be- niet af hap. Deze Raad van Een van de meest besproken wedstrijdiormen in de ruitersport is ongetwijfeld de zogenaamde «samengestelde wedstrijd» of «mili- W tan Deze tak van de ruitersport, met de cross als meest specta- culaire en daardoor ook meest bekende onderdeel, brengt de ton- gen nog al eens in beweging. Helaas gebeurt dat dan meestal in negatieve zin naar aanleiding van getoonde televisiebeelden bij •;g een val van niiter en/of paard. Daardoor worden de vele positieve aspecten van de samengestelde wedstrijd nog al eens naar de ach- tergrond verdrongen. Degenen van wie, door een negatieve overbelichting, deze samen- gestelde wedstrijden niet meer zo nodig hoeven, zullen wellicht verschrikt, zo niet verontwaardigd, reageren bij het vernemen van het feit dat deze wedstrijden ook voor pony’s en dus jeugdige rui- ters gehouden worden. En dat er zelfs kampioenschappen voor gehouden worden, zoals het nationale kampioenschap voor ponv- ruiters van de N.K.B., dat op zondag 31 oktober in het Oostbra- bantse Wanroij door deze landelijke ruitersportbond georgani- seerd wordt. belangrijk aspect is dat de Tilburgers grote belangstelling aan de dag —j- o an leggen voor het verleden van de stad, maar zeker ook voor het he- tiigeen is ervan overtuigd ;n er mede aan bijgedragen tegenwoordig veel in het gesteld om wat er aan his- jdwen nog rest, voor het te bewaren. ling is ingedeeld aan de hand van lema’s. Begonnen wordt tgebreide «wandeling» door de tijd. Daadwerkelijk ziet de lezer en de kijker de hele stad ver anderen. Bijzondere gebeurtenissen is een ander thema. Oorlogsvrijwilligers vertrekken naar Indië, zoals dat land toen nog heette. Koninklijke bezoeken wisselen elkaar af. Het bevrijdingsfeest wordt gevierd. In het derde thema wordt benadrukt dat Tilburg voor alles toch een katholieke stad was. Proces sies, H.Harthuldes, het staat er alle maal in. Sportieve evenementen, cultu rele manifestaties, handel en nijverheid 11 111 met opvallend weinig aandacht voor ’P .e de textiel-industrie waardoor eindelijk ook eens andere bedrijven naar voren komen, onderwijs, allemaal thema’s die samem een dwarsdoorsnede te zien geven van een kleine veertig jaar Til- burgse geschiedenis. Harmonie van □te sterren- schap loeven, tel. «Harmonie van een gemeenschap» 01659-1439). Van harte aanbevolen is heet de film die alleen óp zaterdag 30 wk de sterrengids 1983, een boek dat oktober tijdens de expositie in Heuvel- jaar 1983 zeer uitvoerig de poort getoond wordt. Het is een twaalf jnselen uit de doeken doet minuten durende versie van de origi- eel praktische tips geeft voor het nele rolprent met een speeltijd van 35 waarnemingen (inclusief het fo- minuten. Deze film is te zien in het tograferen van de sterren). Voor deze Gemeentelijk Informatiecentrum. De gids kunt u terecht bij de boekhandel, film is in opdracht van de gemeente Algemeen informatie-adres over sterren- Tilburg vervaardigd door Otto van hten, planetaria, boeken, tijdschrif- Neyenhoff. Het scenario werd geschre- instrumenten en andere sterrenkun- ven door de oud-Tilburger Charles zaken is: stichting De Koepel, Bressers. Het produkt beleefde zijn Nachtegaalstraat 82-bis, 3581 AN prem ière in 1956. Opvallend voor die Utrecht, tel. 030-31.13.60 (van ma. t/m tijd was de vorm. Waarschijnlijk is het vr. van 9-17 uur). Daar kqnt u over alle een van de eerste gespeelde documen- 'nden we kwesties gratis informatie krijgen, tige ster. i het ster- De gemeente gaat binnenkort een onderzoek instellen naar de bodem van het terrein Irici’£l|| ili'io van de voormalige textielfabriek Jurgens aan de Tuinstraat. Dit onderzoek moet uitwij- zen of de bodem mogelijk is verontreinigd. Er zijn op dit moment geen aanwijzingen om WPI*|k I Fili fl 511 te veronderstellen dat de bodem van het Jurgens-terrein vervuild is. Zekerheid vóór al- W F les is echter het uitgangspunt voor de gemeente als er woningen gebouwd worden op terreinen waar voorheen industrie heeft gezeten. De industriële activiteiten op het terrein aan de landen, zoals het Verer c en de Bondsrep-1- zijn grote producent^.,, en zich in de handen I icht van aanzienlijke fir le steun van de Gemeenscha" vorm van produktiesteun. Anov den, zoals Italië, hebben in het geen steenkool maar voeren grot veelheden goedkope (en vaak vi tere kwaliteit) steenkool in die konistig is uit de Gemeenschap situatie verklaart waarom de Ministers geen overeenstemming kon ,nge- bereiken. iu in Toch is een Europees steenkoolbeleid onontbeerlijk. De wereldvraag naar energie zal op den duur toenemen. De energiebronnen en koolwaterstoffen zijn niet onuitputtelijk. Voor kernener gie is een belangrijke rol weggelegd maar het publiek stelt zich niet uitge sproken positief op ten opzichte van deze vorm van energie, zodat de weg voor steenkool openligt. De Commis sie verwacht dat de Europese behoefte aan steenkool in het jaar 2000 rond de miljoen ton zal liggen vergeleken 314 in 1981. Steenkool levert 20% van het huidige energieverbruik van de Gemeenschap en de Commissie wil dit tegen 1990 op laten lopen tot 30%. Deze doelstelling maakt deel uit van het energiebeleid van de Commissie. De grote richtlij nen hiervan zijn reeds door de Raad goedgekeurd. Ook deed de Commissie in februari 1982 de aanbeveling instal laties op stookolie om te schakelen op -,t aan de Heisterkamp “adjZXwX" Kaïholiêke steenkool. Deze aanbeveling richt zich men wor Leergangen en voorzitter van de Organisa- °P de industrie in het algemeen en .en op net tie Lokale Omroepen Nederland (OLON); vooral op de sector van de elektrici- mpe drs w schmetz. docent Academie voor de teitsproduktie, de stadsverwarming en ï'l"Flffpn Journalistiek; J. de Wild, medewerker Ener- openbare gelegenheden. drs. G. Wechel, hoofd afde- 'J0 linS financiële en economische zaken van de op. J Vereniging van Nederlandse Gemeenten ,n c'gen (VNG); dr. A. Wentink, wetenschap ten medewerker Kathlieke Hogesch Mastenbroek, student Academie Journalistiek, die zal optreden als De werkgroep is een adviesorgaan van het college van burgemeester en wethouders. De taken worden tijdens de installatie door wethouder Timmermans nader toegelicht. Dan wordt ook bekend gemaakt wie voor zitter zal zijn. 12-kanalenvoorkeur 14-dagenprogrammering versneld zoeken van beeld voor- en achteruit (Picture Search) perfect stilstaand beeld slow motion en versnelde beeldweergave montagemogelijkheid zonder storingstrepen (editing) incl. afstandsbediening voor alle functies automatisch terugspoelen einde van de tape aansluiting voor kopiëren Inmiddels had Schenkers een aanvrage voor een hinderwetvergunning ingediend voor het gehele bedrijf, dus inclusief de veranderingen en uitbreidingen. Tegen de aanvrage zijn 75 bezwaarschriften in gediend. Deze hebben nagenoeg a betrekking op lawaai- en stankc van het bedrijf. Door een aantal strenge eisen op te nemen in de hinder wetvergunning menen burgemeester en wethouders aan de bezwaren tegemoet te kunnen komen. Zo is drijf afkoms* stank en ver Tenslotte is er de Leoniden-zwerm met sterrenwachten (o.a. de grot het vluchtpunt in Leo Leeuw). Rond wacht simon Stevin in Hc 17 november zijn ze het best te zien, maar dit jaar zijn ze vermoedelijk niet erg qol je talrijk. voor het hele hemelverschijr HERFSTVIERKANT en zeer veel pr Zo rond 10 uur s avonds zien we aan de doen van zuidelijke hemel een aantal heldere ster ren, die een groot vierkant vormen. Deze groep staat bekend onder de naam Algeme herfstvierkant. In de herfst is het ’s wachter avonds het best zichtbaar. Het kan die- ten, i nen als oriëntatiepunt voor de verdere dige verkenning van de sterrenhemel. Het vierkant zelf maakt deel uit van het grote sterrenbeeld Pegasus. Aan de zuidooste lijke hemel (links van Pegasus) vine een zeer heldere, ietsroodachtig' Dat is Aldebaran, onderdeel van 1« renbeeld Stier. In het oosten komt het fraaie sterrenbeeld Orion op. Dat beeld domineert ’s winters de zuidelijke hemel. Aan de noordelijke hemel vinden we zo als altijd (altijd als het helder is tenmin ste: die sterrenbeelden gaan in onze stre ken nooit onder): de Grote Beer (zeer laag nu en precies in het noorden) en Cassiopeia (een W-of M-vormig beeld) aan de andere kant van de Poolster, nu zeer Hoog, bijna in het zenit (recht boven gen met de heldere sterren Castor en Pol lux. In het noordwesten zien we het grote sterrenbeeld Zwaan (in de vorm van een kruis) met de ster Deneb en daar vlakbij het kleine beeld Lier met de zeer heldere ster Wega. aarde, vier maal zo groot als en aardgasvoorraden. Tenslot te is steenkool goedkoper dan olie en gas, hetgeen de winning ervan aantrek kelijker maakt. De Europese Commissie is sinds lang een voorstandster van een krachtig be leid op het gebied van de olievervan- gende energie en moedigt daarom de ontwikkeling van de steenkoolproduk- tie in de Gemeenschap aan. Zij is van mening dat de Europese steenkoolpro- duktie zeer grote voordelen biedt ver geleken met importsteenkool, omdat men met name zeker is van de aanvoer en het risico van een ongunstige prijs ontwikkeling op de wereldmarkt uit sluit. i niet zonder gevolgen leschikte Jiet Tilburgs een grot 77 over 18.000 zijn gaar ae siaa, m den. Meni de boeker, hebben dat werk wordt ges he geboui lacht

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 35