<1 F ft! |®Li T f Dansstudio Pauline de Groot Whole Dances (mud bird) In’t Kijkhuis De klucht van Pierlala Dag van het Brabants - dialect prijsvraag TEGELHAL GOIRLE automobielbedrijf LANING L OETILBURGSE KOERIER Donderdag 21 oktober 1982 pagina 11 ober 1982 pagina 10 Korvel Winkelstraat Korvet Winkelstraat Karvel Winkelstraat Korvet Winkelstraat Karvel Winkelstraat Korvet Winkelstraat Maas kleding Drukkerij Piet Smits De Rietenwereld Dit is de zaak Dit is de zaak Dit is de zaak Dit is de zaak en dit is de specialiste en dit is de specialist en dit is de specialist en dit is de specialist Istraat Korvel Winkelstraat Korvel Winkelstraat Korvel Winkelstraat Korvel Winkelstraat Korvel Winkelstraat Korvel Winkelstraat Het Brabants HORLOGEBATTERIJ kopen naar de SERVICE SHOP lopen Korvelseweg 203, Tilburg 436401 Boys Town Gang iir) Steeds volop keus in wand- en vloertegels loots Ook het adres voor al uw sanitair. Alle prijzen incl. B.T.W. ,e spi een Assemblages van Ton Vermunt in Wereldwinkel Overdracht kunstproject (foto-persburo Rien Siers) s orkest voor de radio Drumbandklanken in Haaren «n enkele litgaan. De echter in- Verkeerslicht reageert niet op plastic fiets i deze samen- mserten gege- officieel SAAB-en LANCIA-dealer voor Tilburg en omgeving n Carré. i concert in RINGBAAN NOORD 177 - TILBURG Telefoon 013-434440 Leo v. lersel Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 kermissen i van his- Industriestraat 6, tel. 013-346147 -in samenwer- esouwhuis, Tho- tan de Zuid- tste honderd 9<&\ BLOUSES TRUIEN VESTEN SPENCERS gebreide MANTELS tot maat 54 duidelijk ie presen- ïrls- In deze kermisshow dus l: ger, sommigen van gisterer wenoud; oude brieven, sn en sprookjes. Ni jimatie tussen 10.00 - 16.00 uur WV Tilburg. Spoorlaan 416 A, WV Oisterwijk. De Lind 57, ^oncourt o.i.v. Jar septer,n,v! lijn, gelopen vier eeuwen uat ze ontroerden, n Ne- afwisselend iroductie Yellow jue tournee door Vrijdag 22 en zaterdag 23 oktober te 20.30 uur in het Kultureel Sentrum. Dans: Pauline de Groot. Sue Mac Lennan. Paula Rochna. Titia Royackers, Kirstie Simson. Muziek: Michael Vatcher. evoel uit de beweg at niet wil zeggen dat er geen ing van haar dans zou uitga: ui de bewegingen lijken ecu mumificeerde iese gebeurte- s.d. :n bij, die door i. Bijvoorbeeld and en in ons reden van Carlsberg is onveran- gebeurtenis. Als het Nederlandse pure rock and roll ende en stampende r lang drukt zanger, kc Rob Kruisman het ge tigen: Het tel. 073- Kabinetten vroeger en nu vrolijke ellende. 27 oktober om 20.00 u. Kultureel Kaffee Nogo in de Kunstkring te ieuwe cho- ai na Yellow ":~atuur bewegingen, tepunt van het li- bouwen een eigen rlinge samenho- n en de musicus ““«chiedenis van het gewone volk. nalen; verhalen die je doen huive- 'ilitarisme, vrouwenhaat, homover- itbejag, woningnood enz. worden in ar duidelijk herkenbaar voor nu. Op zaterdag 23 oktober orgar king met de Stichting Culture< mas van Diessenstraat, een thematische dag, gewijd nederlandse dialecten, in het bijzonder de Brabants: tact -in samenwerking met Het Noord- brabants Genootschap- uitgeschreven dialectprijsvraag, welke wedstrijd open staat voor allen die in Brabant zijn gebo ren of er woonachtig zijn (gevraagd wor den bijdragen in proza en/of poëzie ge schreven in een der Brabantse dialecten). De mogelijkheid bestaat dat de beste in zendingen worden opgenomen in een verzamelbundel. Nadere informatie en aanmelding Noordbrabants Genootschap, t 139484. ^^..lulp V«n .VIJVUIIIVI materialen een beeld vanuit associatieve beeldvorming, kreatieve interpretatie van abjectieve the ma’s. Ton Vermunt (Tilburger en autodi- dakt) slaagt erin deze pretenties waar te maken. Zijn kijkdozen bestaan uit kistjes regelmatig waarin met kollage-technieken, gebruik- te bieden hi makend van allerlei (afval) materiaal Openingstijden: ma. 13.30-18.00 di.t.m. do. 9-12.30 13.30-18 u., vrijd. 9-12.30-13.30-21.00 u. za. 9.30-16.00 u. Rijwielhandel Wijnhandel van Bilsen G. v.d. Ven In de maanden oktober en november worden op de wereldwinkel (Korvelse weg 127, Tilburg) assemblages tentoon gesteld van Ton Vermunt. De (kleine) Zijn stellingnar tentoonstelling bestaat uit een tiental ge- lijke oorlog, g< impressies rond het thema Vier eeuwen vr Op woensdag Oisterwijk. Een geestig en vooral muzikaal programma over de gesel Een voorstelling, opgebouwd uit veel liederen en verhalet ren en ontroeren, vermakelijk en verschrikkelijk. MiliUi volging, patriarchale verhoudingen, kapitalisties winstbr1- het verleden getoond, zoals ze toen voorkwamen, maar j VLOERTEGELS 20 x 20 O Q 5 0 div. kleuren NU j per m2 In de vorige eeuw stonden op kt kabinetten met wassen beelden - toriese figuren, of van bekende mismaak te mensen (of soms hun gemi lijken) geënsceneerde histories nissen Of gruwelijke moorden e.i Daar waren ook kabinetten vrouwen gedreven werden. Madame Tussaud in Engelar land de Weduwe Beckers. In zo’n kabinet, of liever vóór zo’n kabi net, speelt dit stuk zich af. In afwijking tot de vroegere kermisattrakties wordt dit kabinet bevolkt door «levende» lij ken, die naast hun eigen verhaal ook an dere «gruwelijkheden op een vermakelij ke, leerzame wijze» verbeelden. In deze vroegere kabinetten heerste vaak een schemerduistere sfeer tussen weten schap en sensatie. De keuze van de at- trakties kwam min of meer toevallig tot stand. Dat geld ook enigszins voor het le vende lijkenkabinet. Proloog heeft zich niet zozeer laten leiden door een duidelij ke historiese lijn. Maar door allerlei za ken die de afgelopen vier eeuwen zijn op- zij gevallen omdat ze ontroerden, kwaad nc maakten. sterke beelden opgeroepen worden waar in verschillende herkenbare fascistische thema’s aangepakt worden. Zijn stellingname is duidelijk. De gruwe- orlog, gewelddadig fascisme, ras- sen-theorieën en «bloed» geile journalis tiek; het fascisme als dagelijkse praktijk, de gevaarlijke werkelijkheid. «aniseert Het Noordbrabants Genootschap ireel Contact Goirle- te Goirle, Jan van Bes j-!!(j aan je ontwiiikejing va tse dialecten, in de laats liedjes van vroe- ren, anderen eeu wenoud; oude brieven, processtukken, kronieken en sprookjes. Maar ze gaan al lemaal over nu: ze vormen de voorge schiedenis van onze onderdrukking en ons verzet. En zulke liedjes zingen we nog - vandaag de dag - andere teksten misschien, andere melodieën, maar de zelfde paniek, dezelfde woede, dezelfde hoop. v Missie Mis komt eigenlijk van het Latinise woord: missa. Zending betekent dat. Opdracht. Missie. Vroeger werd dat altijd gezegd, bij ’t einde van de mis. «Ite missa est», «Gaat. Nu is het de wegzending». Je kreeg dus ’n opdracht mee. Wat je bin nen de vier kerkmuren had beleefd naar buiten brengen. ’n Stukje bevestiging van je geloof, 'n Beetje saamhorigheid. Wat warmte en be moediging. Dat naar buiten brengen. Volgens Christus opdracht: «Zo schijne uw licht voor het oog der mensen opdat ze uw goede werken zien en uw Vader verheerlij ken Die in de hemel is.» Geen woorden dus. Maar daden. Niet op eigen houtje. Maar gezamenlijk. Want we zijn: kerk. En kerk zijn wil zeggen: ’n groepje men sen, samengeroepen door de Heer, luiste rend naar Zijn leer, eensgezind werkend aan de opbouw van Zijn koninkrijk, ’n Rijk van vrede en gerechtigheid Dat noe men wij missie. Want: werken aan jezelf, het begeleiden van anderen, het bevorderen van vrede en vreugde en het vermeerderen van andermans geluk het zijn allemaal missionaire taken. De nieuwe plastic fiets, die in Zweden is geïntroduceerd en waarvan er dit jaar zo’n drieduizend op de markt zullen ko men, heeft de verkeerstechnici een pro bleempje bezorgd. Evenals in Nederland (vooral op provinciale verbindingswegen) zijn er ook in de Scandinavische landen nogal wat verkeerslichtensystemen, waar bij de lichten niet automatisch van groen op rood en omgekeerd springen, maar waarvan de schakelaar pas omgaat als er een voertuig in de buurt komt. Bij derge lijke verkeerslichten is onder het wegdek een magnetisch veld gelegd. Als er een hoeveelheid metaal boven dat veld ver schijnt, ontstaat er een elektrisch stroompje en gaat in de schakelkast «de knop om». Bij de nieuwe plastic fiets, die zo’n twintig procent lichter in gewicht is dan een gewone fiets, is de hoeveelheid erin verwerkt metaal onvoldoende om het magnetisch veld op de gewenste wijze te beïnvloeden en het licht verspringt dus niet. Een fietser zou dus moeten wachten totdat uit dezelfde richting een auto of een gewone fiets arriveert, maar dat zou bijvoorbeeld ’s avonds of ’s nachts lang kunnen duren. Op vrijdag 22 oktober treedt in The Talk of the Town The Boys Town Gang op De geschiedenis van de groep begint in 1981. Toen introduceerde de groep haar eerste elpee, getiteld «Cruisin the Street». In Amerika werden «Remember me Ain’t no mountain high enough» en «Cruising the street» top-vijf hits. In het afgelopen jaar heeft Boys Town Gang haar muziek verder ontwikkeld en, zoals op de tweede elpee «Disc Charge» te be luisteren valt, heeft de groep vernieuwen de elementen aan de dansmuziek toege voegd. Het succes van «Can’t take my off you» en «Signed sealed delive- bestempelt deze succesvolle ontwik- eling. Voordat de groep weer naar eigen ind vertrekt om zich wederom te storten op de Amerikaanse podia, zal Boys Town Gang tussen neus en lippen door nog even een tournee door’’Nederland ver werken. Op dinsdag 19 oktober 1982 om 12.30 uur in de binnentuin van gebouw S van de Katholieke Hogeschool Tilburg vond ue officiële overdracht, plaats van het “nstproject, wat is uitgevoerd in het ka der van dë z.g. 1%-regeling voor kunst- toepassingen bij nieuwbouwprojecten. 0e beeldend kunstenaar Roel Teeuwen droeg zijn kunstwerk in eigendom over aan de Katholieke Hogeschool, bij deze gelegenheid vertegenwoordigd door de voorzitter van het College van Bestuur, de heer Mr. R.J.S.M. v an Straaten. ma van de Engelse top-act Uriah Heep. Dat liep zo uitstekend dat de groep al spoedig meer aandacht kreeg dan de hoofdattractie Uriah Heep zelf en in het najaar moest terugkeren voor een serie konserten op eigen vleugels. De ervarin gen van Duitsland hebben doorgewerkt in de zeer verzorgde prese grote verdienste dat tatie van de live-optredens zoals Car - - berg die op dit moment geeft. Een gewel dige spiegelwand, uitgekiende verlichting en een prima geluidsmixage zetten de punten op de i. T.R.O.S.-radio zal op dinsdag 26 okto- 1982, om 10.00 uur, in het programma «Opus 10 tot 12», via Hilversum IV, een opname uitzenden van het Slotconcert van het Internationaal Vocalisten Concours 1982 door het Brabants Orkest o.i.v. Jan Stulen, die gemaakt werd op 8 september 1982 iri het Casino Den Bosch. unt luisteren naar: Handel: uit «Bel- zar»: Recitatief en aria «Sacred oracle ruth» Steven Rickards, counertenor; Haydn: uit «Die Jahreszeiten»; Recitatief en aria «Welche Labung für die Sinne» Shi- homi Inoue-Heller, sopraan; Dvorak: uit «Stabat Mater»: Inflammatus et accensus Ildiko Komlosi, mezzo-sopraan; Dvorak: uit «Rusalka»: Lied aan de maan, Elzbieta Szmytka, sopraan; Heppener: uit «Four Songs on poems by Ezra Pound»: N.Y. (New York my city) en The Plunge, Shiho- mi Inoue-Heller, sopraan, Theo Bles, piano; Schumann: uit «Dichterliebe»: Zeven liede ren Thomas Dewaid, tenor; Aloisius Gross, piano; Verdi: uit «Rigoletto»: Caro Nome, Caro Nome, Nadia Tsvetkova, sopraan; ey®s Mahler: Ich atmet’einen linden Duft. Tho- reci” mas Dewaid. tenor. kelin latiu Volksmuziek Bij deze voorstelling is Proloog uitgegaan van liederen die gewone mensen door de eeuwen heen hebben gezongen. Liedjes waarin hun vreugde en verdriet tot uit drukking komt, hun werk- en levensom standigheden, hun onderdrukking en hun verzet tegen de machthebbers. Volksmuziek dus, maar over het alge meen andere dan die, welke in bekende schoolbundels staan. Het is vergeten en verzwegen kuituur, waar verzamelaars, bewust of onbewust, nooit veel oor voor hebben^ehad. De muziek is voor het grootste deel origi neel. Er is niet gestreefd naar authentieke uitvoering van de muziek. Concertagenda 8 hovember treedt BZN op in Carré in Amster- 15 november treedt Lee Towers op in Millie Jackson geeft 1 november een c Carré in Amsterdam. André Hazes en de groep Drukwerk geven 22 oktober een concert in de IJsselhal in Zwolle. 7 november treedt Peter Hamill op in de stads schouwburg in Amsterdam. Charles Aznavour geeft 8 november een concert in het Concertgebouw in Amsterdam. In de Edenhal treden 8 november Kid Creole and the Coconuts op. Phil Collins treedt 21 november op in het Con gresgebouw in Den Haag. Doe Maar treedt op in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Van 5 t/m 7 november wordt een internationa le motorsportgala in Sportpaleis Ahoy in Rot terdam. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar voor het con cert van Rainbow gehouden in Sportpaleis Ahoy in Rotterdam. Voor meer informati bij de VW’s: V 013-35.11.35; 04242-82345. Een optre derlijk een spectaculaire geen andere groep in clubcircuit brengen zij in een zeer swingend show. Al bijna zes jaar lang drukt zang gitarist en saxofonist Rob Kruisman grootste stempel op die show. Verder is het zijn grote verJ'- Carlsberg ondanks een aantal wisselin gen in de bezetting een steeds hechter klinkende formatie geworden is, met een ohmiskenbaar eigen geluid. Vorig jaar heeft Carlsberg in stelling een groot aantal kon ven, in Duitsland, o.a. als voorprogram- zaterdag 23 oktober zijn in de sport te Haaren Drumbandklanken te be luisteren uit de regio Brabant. Het betreft een uitwisselingsoptreden, ontstaan uit de regionale samenwerking welke sinds drie jaar bestaat tussen acht korpsen. Deze korpsen afkomstig uit Haaren, Loon op Zand, Tilburg, Kaatsheuvel, Udenhout, Moergestel, Berkel-Enschot en Alphen verzorgen afwisselend elke zo mer een optreden in deze plaatsen. In het najaar treden als «extra» nog een keer vier korpsen op, dit keer derhalve op terdag 23 oktober in de sporthal te H ren. Aan deze najaarsuitwisseling wordt deel genomen door achtereenvolgens: St.- Gregorius uit Haaren, Concordia uit Loon op Zand, Beatrix uit Kaatsheuvel en Fatima uit Tilburg. Elk korps verzorgt een optreden van plm. 20 minuten en aan het slot zal nog een gezamenlijk optreden van de vier korpsen plaatshebben. Zaal is open vanaf 19.30 uur. Whole Dances (mid bird) is een nieuwe cho- gegeven door een ontspannen intuïtief gevoel reografie van Pauline de Groot, dat na Yellow en niet door een dynamische kracht. Zelf zegt Whale weer duidelijk haar eigen signatuur zij over haar dans: «Het lichaam geeft in fysie- draagt. Vooral zachte, vloeiende, bewegingen, ke zin uitdrukking aan de tijd. De tijd is bin- werkend vanuit het zwaartepunt van het li- dend voor de handeling, de tijd bepaalt de chaam en op de ademhaling, bouwen een eigen strekking. Een betekenis of verwijzing ontstaat ritmische struktuur op. Onderlinge samenho- zowel door de ervaring van de toeschouwer als righeid van de vijf danseressen en de musicus door de specifieke staat (feeling) van de perfor- zorgen voor de coördinatie. mer». De ideeën en het bewegings-idioom van Ér spreekt een meestal wat getemperd, bijna Pauline de Groot werden sterk beïnvloed door loom gevoel uit de bewegingen van Pauline de haar achtjarig verblijf in de Verenigde Staten. Groot, wat niet wil zeggen dat er geen enkele Zij studeerde bij o.m. Martha Graham, Merce aktieve werking van haar dans zou uitgaan. De Cunningham, Erick Hawkins en André Bar- aanzetten van de bewegingen lijken echter in- nard. In de V.S. en daarbuiten trad zij als dan ser op in de groepen van José Limon, Pearl Lang en Erick Hawkins. Bij haar terugkeer in Nederland in 1965 open de zij een eigen studio en kort daarna richtte zij een school op van waaruit zij sindsdien via voorstellingen, workshops e.d. nieuwe inzich ten ten aanzien van dans en beweging in derland geïntroduceerd en ontwikkeld heeft Sinds 1965 werkt zij in Nederland afv met een groep dansers en musici en in i formances. Met haar laatste prod Whale maakte zij een succesvolle de Verenigde Staten. visualiseerde ■88MB fascisme. JlLi Assemblages zijn kijkdozen waarin met P’?—? behulp van verschillende technieken en geschapen wordt Eerste beeldvorming, en Dit is de eerste (kleine) tentoonstelling die door de wereldwinkel georganiseerd wordt. Het ligt in de bedoeling voortaan kunstenaars de mogelijkheid tun kijk op de aktuele zaken in de wereld ten toon te stellen. Aanvang: 10.00 uur. éinde: circa 17.30 uur ’s Morgens worden inleidingen gehouden door prof. dr. A. M. Hagen (Nijmegen), drs. P.H. Vos (Nijmegen) en dr. H. Rijc- keboer (Gent) - gevolgd door discussie/ forumgesprek. In de namiddag brengen Johan Biemans, Collectief De Klaproos, Willem Iven, Ad de Laat, Jan Naaijkens en Cor Swanen- berg met gezelschap een scala van Bra bantse dialecten in woord en muziek, tijdens deze bijeenkomst wordt ingegaa op de door de Stichting Cultureel C01 ydozen lage-technieken, tllerlei (afval) r

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 11