IS Video Ook voetgangers verdienen veiligheid ut tej Oproep tot politici: 1.649,- 1.895,- 2.095,- VIDEO -BECOWOEB Vragen en antwoorden over de Tilburgse Hypotheekbank Rijkssubsidie voor het restauratie-atelier de Tiendschuur Vredesgroep Stokhasselt Moeder-kindgymnastiek en sport- en spelinstuif Mens’ catering en partyservice Feestelijke opening 3.498,- KAAK Info-avond duikvereniging «de Kruikeduikers» CVANIERSEL F 1 Tuincentrum •er 1982 pagina 22 DE TILBURGSE KÜEHIER Donderdag 9 september 1982 pagina 23 VRAGEN: -435638 ANTWOORDEN: ^passing tank aan gelegenhr ’eïntreseer f PRIJSVERLAGING-,^ BETAMAX v.a. VHS v.a. VIDEO 200 v.a. tief bezig t jaar itering lampion Tilburgse Hypotheekbank Ook uw adres voor het opnieuw stofferen van uw meubelen °t450cm dat de atelier t over waar in het plantenrijk weer. Het een we DOKTERS WEEKENDDIENST rium voor het tuele uitbreidi Antwoord van de minister van Financiën op vragen van de leden der Eerste Kamer, de heren Rijnvos, Kaland en Eijsink. Over mor COMPLETE VIDEO PORT - SET Nu reeds v.a. Riet I kel-Er van een gens ar- 60 nen mint 50617 leien aria in 'ty.8UR^ F handel I lijsten- ksm.akeri’j rtrekt men ircht waar r.J‘."ining iste training passen aan voetg= sn). Deze aanpassi: n door de inricht .n juridisch door 1 rna, in ?beerd jnroeden tt met ringen en In de lengte- 10-160-200-240- Je maat 160 cm 2,- maar >29,- het verkeer t bieden aan ijnrail ffeld, uitschuif- 10-200 cm. '.25 maar 15,- ingang van 1 november een EAJ-sub- loonvormende werkgelegenheid wor- iat ik, ir ie Bar :R alle app. demonstratieklaar concurrerende prijzen zeer groot assortiment eigen service vakkundige voorlichting inden die in zijn ak- ig zowel Exclusieve schilderstukken en reprodukties en hèt adres voor alle soorten lijsten Verder keuze uit diverse merken o.a. Akai - Sony - Saba - JVC - I Ups - Mitsubishi - Fisher - Grundig - etc. Verhuur van video films - Panasonic - - Hitachi - Phi- kking staande instrumenta- snd? Is hij bereid een even- kunsthandel-Lijstenspecialisf Alleen Besterdring 46, telefoon 431386 Acht de minister het mogelijk om te komen tot het door het Rijk garanderen van rente betaling en aflossing op nieuw uit te geven pandbrieven? Ie opvol heeft de fte gehad aan st ten dienste TECHM BUREAU belden, G. de Wetstraat 49, tel. JÖO8EN BV BENELUXLAAN 61 -TILBURG a TELEFOON 013-670537 I OP KOOPAVOND GEOPEND i werden gesteld lotgevallen van de kbank. i regeling voor Experimentele Arbeidsprojecten voor Jeugdige ministerie van Sociale Zaken wordt toegekend. ig de Me- t ontwerp in herin- >rie (Ka- blz. 12) werd er™ van het ta le en uitge- l TEL. 013-421605 A? Het restauratie-atelier de Tiendschuur krijgt met ir sidie. Hierdoor kan aan zeven jeugdige werklozen I den geboden. De EAJ-subsidie is een Werklozen, die door het i Acht de minister het tot de Nederlandsche Bank ter beschikkir :t opvangen van bancaire crisissituaties toereiken». ling en studie te nemen? I! IVOOR i EN VAKMAN Regionaal Daarom is het nu de bedoeling Tiendschuur als een regionaal gaat werken en daarvoor is de EAJ-subsi- die aangevraagd van 331.635,-. Het unieke van deze regeling is dat de loon kosten geheel gesubsidieerd zullen wor den zodat de deelnemers die tot nu. toe de opleiding hebben gevolgd allemaal in dienst kunnen treden. De subsidie wordt jaarlijks toegekend voor maximaal vier jaar. Daarna moet het atelier op eigen benen kunnen staan en zo mogelijk al eerder. In de EAJ-regeling worden een aantal Op dinsdagochtend 14 september wordt in de sporthal van de Drieburcht moeder-kindgymnastiek. Dit is een nieuwe activiteit van de gemeentelijke Sport en Recreatie, afdeling bijzondere activiteiten. Om de belangstelling v der-kind gymnastiek te peilen, wordt begonnen met een proefperk ta zijn vastgesteld 14, 21 en Het harde werken van vele vrijwilligers/ sters heeft dan ook tot resultaat dat het pand 11 september feestelijk geopend zal worden. De Tilburgse wethouders Hans Krosse en Miet van Puyenbroek zullen dat om 19.00 uur doen, waarna een re ceptie zal plaatsvinden. Rond 21.00 uur zal er een optreden verzorgd worden. Vanaf 22.00 uur wordt de avond gevuld met een swingende disco. Vanaf 11 sep tember is er elke vrijdagavond soos en elke zaterdagavond l soos. Beide soosavonden begir 21.00 uur. Koestraat 73.013-359 ing moet voldoen. ving zo’n goedkeurende ver een reeks van jaren tot en ing Voetgangers tes worden opgenomen. Volgens de VBV lidige situatie al moet in de verkeersvoorschriften van het bestemmingsplan worden aangegeven aan welke eisen de (hoofd)langzaamver- keersroutes tenminste dienen te voldoen. Vrijdag 17 september wordt een informa- tie-avond georganiseerd in het clubhuis van de vereniging. Vanaf 19.00 uur is het clubhuis open. Om 19.30 uur zal er gestart worden met een onderwaterfilm van de Rode Zee, ge maakt in Eilat en Sjarm asj Sjaich op Ras Mohammed. Daarna zullen er dia’s ver toond worden van flora en fauna van de igen. Tevens is paratuur in het Veilige loopafstanden De Vereniging Bescherming Voetgangers is van mening dat wanneer de gemeente de gewenste kwaliteit voor het langzaam verkeer wil garanderen op de plankaart van het bestemmingsplan de structuur van de doorgaande routes voor voetgan gers en fietsers- moet worden vastgelegd. De langzaam verkeersstructuur dient dan te bestaan uit een gesloten en fijnmazig netwerk. En voor wat de voetgangers be treft dient de verkeersstruktuur geba seerd te zijn op korte loopafstanden. Ook Alle gemeenteraadsleden ontvingen de afgelopen week via het gemeentehuis van de Vereniging Bescherming Voetgangers (VBV) een speciale uitgave van het voorlichtingsblad «Mensen Op Straat». In deze «special» heeft de VBV een antwoord pro beren te geven op de vraag wat gemeenteraadsleden kunnen doen voor de verkeersveiligheid. De VBV bood deze «special» aan omdat zij van mening is dat de gemeenteraad verantwoor delijk is voor het gemeentelijk verkeersveiligheidsbeleid. En Bovenstaande unieke gebeurtenis in het plantenrijk weer. Het gaat hier om de bloei van een «Koningin van de nacht* (Selenicereus Grandiflorus) een welriekende, ’s nachts bloeiende zuilcactus. Het unieke schuilt hier, dat het vrijwel niemand gelukt om deze plant ook maar ooit tot (korte) bloei te brengen. Dit nu is wel gelukt aan mevrouw Kerremans uit de Prof. Lo- rentzstraat 16 te Tilburg. Mevrouw Kerremans houdt bijzonder veel van planten. De «Ko ningin van de nacht» kent zij vanuit Indonesië waar deze plant «Kembang kamodjaja» heet. VRIJDAG 10 SEPTEMBER Korte dienst. Apotheek Mutsaers, Wil- helminapark 143 (Goirkestr.) tel. 425315. Lange flenst. Stadhuis Apotheek, Stad huisplein 354, tel. 426352 - 426783. DIERENARTSEN ZATERDAG EN ZONDAG Rassenberg, Bosscheweg 110, tel. 331648, alle afspraken, ook voor dierenkliniek NS-plein. van Weeld— J- - 425529. Riel en Bakx, tel. 674590. Dierenkliniek Stokhasselt, tel. 554132. Dierenkliniek Boerhaave, tel. 435568. Aan het Pieter Vreedeplein 1 exploite ren sinds mei van dit jaar de heer en mevrouw Mens een catering- en party- servicebedrijf. In die maand nam me vrouw Mens hier een reeds bestaand bedrijf over. De zaak van het echtpaar Mens is van alle moderne faciliteiten in de keuken voorzien en beschikt twee accommodaties een zaal t personen geheel verzorgd feest kun- ;n vieren en een kleiner zaaltje voor under omvangrijke gezelschappen. Naast het verzorgen van bijeenkom sten - niet alleen feesten, maar ook meer formele sessies, zoals vergaderin gen, cursussen e.d. - in de eigen ruim ten verzorgen de heer en mevrouw Mens ook maaltijden bij de klanten thuis dat wat men vroeger het trai- teurswerk noemde. Wij wensen de heer en mevrouw Mens, die zichzelf nieuwelingen in het vak noemen, veel succes met hun onderne ming. 30 km per uur Al enige jaren bestaat de mogelijkheid om door herinrichting de straat om te vormen tot woonerf. In woonerven gel den speciale regels voor het verkeer. Er is daar volledige integratie tussen autover keer en langzaam verkeer. Dit is mogelijk omdat iedereen snelheid en rijgedrag moet aanpassen aan voetgangers (stap voets rijden). Deze aanpassing wordt af gedwongen door de inrichting van het woonerf en juridisch door het woonerf- bord. Opleidingsproject Het restauratie-atelier is ongeveer twee jaar geleden als opleidingsproject voor jeugdige werklozen gestart en is tot nu toe betaald door de gemeente met daar bij een bijdrage van het Europees Sociaal Fonds, vanwege de erkenning als Euro pees modelproject. In het atelier worden cultuurobjecten zoals oude landkaarten, boeken, handschriften en textiel geres taureerd, voornamelijk in opdracht van de gemeentelijke archiefdienst. Het was de opzet om de opgeleiden uiteindelijk door te laten stromen naar andere ar chiefdiensten, maar vanwege de bezuini gingen bleek dit niet mogelijk te zijn. In Tilburg kennen we inmiddels vier EAJ-projecten: de Stichting Tilburgse Werkgemeenschap, de Stichting Vuur vlam, de Stichting Cursushuis en de Stichting Danserscollectief. Deze projec ten zijn echter zelfstandig bij het ministe rie ingediend, terwijl het restauratie-ate lier als project door de gemeente bij het ministerie is ingediend. Na enkele jaren onderhandelen met de gemeente Tilburg, heeft het COC-Tilburg sinds februari een eigen pand. Dit gebouw zal gaan dienen als ontmoetings- en kan toorruimte van de afdeling. pels, vervolgens vrij klimmen en klaute ren en tot slot een zangspelletje. Dit alles gezellige en ongedwongen sfeer, •eders moeten sportschoenen dra- Bisschop Zwijsenstraat 72 Tilburg 013-421666^0 Rijmers en Han v.d. Hart uit Ber- ïnschot zijn bereid gevor formatie te verschaffen. Beiden z tief bezig met vredesopvoeding binnen als buiten school. Het streven is ook zich in de naaste toe komst wat meer te gaan bezighouden met de vredesopvoeding. De avond wordt ge houden op maandag 20 september 1982 in de Montfortkerk, Corellistraat 231, Tilburg en begint om 8 uur ’s avonds. Verdere aktiviteiten in de Vredesweek waarvoor U van harte wordt uitgeno digd vrijdag 24 sept.: fakkel(lampion)- optocht naar de Maria-kerk ter onder steuning van de aktiviteiten die daar plaatsvinden. Verzamelen om 19.45 uur ’s avonds in de Montfortkerk, Corelli straat 231Gelieve zelf fakkel of mee te brengen. Zo. 19 en 26 sept.voor en na de vierin gen in de Montfortkerk is er de mogelijk heid allerlei materiaal dat met vrede(sak- tiviteiten) te maken heeft te verkrijgen of in te zien. Voorts kunt LI zich deze dagen laten informeren over de aktiviteiten en plannen van onze vredesgroep. Tijdens deze periode hoeft nog geen en tree te worden betaald; moeders met kin deren van 2 en 3 jaar kunnen gratis en vrijblijvend kennismaken met deze vorm van gymnastiek. Blijkt dat er voldoende belangstelling voor is, dan zal in oktober definitief worden gestart. De bedoeling van deze gym is dat moeder en kind sa men bewegend bezig zijn door middel van oefeningen en spelletjes met daar voor het volgende programma: eerst loopoefeningen, daarna bewegen met be hulp van materialen zoals ballen en hoe- schrijven als lid van «de Kruikeduikers». De minimum leeftijd voor inschrijving is 18 jaar. Het clubhuis is gevestigd in de Kunneke- straat in Tilburg-Noord, aan de achter zijde van de voormalige bibliotheek op de Schans. vindt dat het verkeerssysteem bescher ming moet bieden aan alle groepen weg gebruikers. Dit betekent dat de dreiging die van het gemotoriseerde verkeer uit gaat, ingedamd moet worden. Het gemo toriseerde verkeer moet onmiddellijk kunnen stoppen daar waar zwakke ver keersdeelnemers aanwezig (kunnen) zijn. Rustig rijden zal dan ook regel moeten zijn. dat de raad grote invloed kan uitoefenen op de inrichting en herinrichting van de openbare ruimte. De VBV vindt dat de voetganger het recht heeft om veilig en logisch gebruik te kun nen maken van de openbare ruimte. De VBV gaat er daarbij vanuit dat het voor iedere burger een onvervreemdbaar grond recht is om zich van de ene naar de andere kant te kunnen be geven. Dat recht niet erkennen staat volgens de VBV bijna ge lijk aan het opleggen van huisarrest. rende een overgangstermijn van drie jaar na 1-1-79 nog geen tweehoofdige leiding vereist was. Voorst werd in overleg met de Neder landsche Bank, tegenover de voorlopig geraamde vermogensvernietiging voort vloeiend uit de debiteurenverliezen, door drie grote hypotheekbanken in augustus 1981 in het belang van de bedrijfstak een bedrag van 18 miljoen aan achtergestel de leningen aan de THB verstrekt. Hier mee werd beoogd de aldus versterkte THB in staat te stellen op eigen kracht maatregelen te treffen die vereist waren voor de gezondmaking van haar bedrijf. Een verdere achteruitgang van de solva biliteitspositie van de THB in een steeds verslechterende onroerend-goedmarkt leidde echter in het begin van 1982 bij de Nederlandsche Bank tot de door de THB gedeelde conclusie dat zelfstandig voort bestaan van de THB niet langer verant woord was. Deze ontwikkeling werd ook weerspie geld in de geclausuleerde accountants verklaring over het boekjaar 1981. Pogin gen van de THB om aansluiting te krij gen bij een financieel krachtige instelling zijn uiteindelijk allen mislukt. Hierbij zij aangetekend dat ik, in samenspraak met de Nederlandsche Bank, de mogelijkheid daartoe heb bevorderd door in februari 1982 het structuurbeleid ex artikel 25 Wtk in die zin te verruimen, dat.het ook aan banken en verzekeringsinstellingen zou zijn toegestaan een deelneming te verwerven in een bestaande hypotheek bank. De Nederlandsche Bank heeft daarr de laatste helft van juni 1982, geprot met steun van een groep belanghebbende banken en institutionele beleggers door middel van overname door een sterke marktpartij te komen tot een zo geleide lijk mogelijke afwikkeling van de zaken van de THB. Toen echter een aantal van de partijen, wier steun voor het welslagen van de operatie onontbeerlijk was, tot een negatieve besluitvorming kwam, heeft de Nederlandsche Bank moeten be sluiten van haar wettelijke bevoegdheden gebruik te maken door toepassing van de noodregeling bij de rechtbank aan te vra gen (art. 31 e.v. Wtk). Op geen ogenblik gedurende de gende stadia rondom de THB Nederlandsche Bank behoefte ae een instrument dat haar niet zou staan. 'erigens acht ik het van belang jrie van Toelichting bij het van Wet toezicht kredietwezen in herin nering te brengen. In deze memorie (Ka merstuk 11068, nr. 3, blz. 12) werd erop gewezen dat «de uitoefening van het toe zicht - ook met het verbeterde en uitge breide instrumentarium - niet kan uit sluiten, dat in individuële gevallen on juiste manipulaties plaatsvinden, die niet - of niet tijdig - aan de dag treden, noch ook dat de bepaalde, aan het bedrijfsle ven verleende kredieten verliezen worden geleden, die niet te voorzien waren. Dit impliceert, dat, gegeven de bestaande on- dernemingsvrijheid, noch de centrale 1noch de overheid, de verantwoor delijkheid voor het beleid en het lot van de vele individuële kredietinstellingen op zich kunnen nemen. De aansprakelijk heid voor door derden aan een kredietin stelling toevertrouwde gelden en andere waarden blijft uiteindelijk berusten bij de kredietinstelling zelf». voorwaarden gesteld. Zo dient de leeftijd van de deelnemers in beginsel beneden de 27 jaar te zijn. Het project moet uit eindelijk tot volwaardige werkgelegen heid leiden, voor hetzelfde aantal mensen dat werkzaam was tijdens het experi ment. En andere regionale ondernemin gen in de branche mogen geen bezwaar hebben tegen de uitvoering van dit pro ject. Aan de voorwaarden kan worden voldaan en zo zal op 1 november worden gestart met het project. Het instrumentarium dat De Nederland sche Bank N.V. ter beschikking staat voor het opvangen van bancaire crisissi tuaties beantwoordt aan de daaraan te stellen eisen. Er bestaat dan ook geen hoefte aan een eventuele uitbreiding genoemd instrumentarium. Als toélichting op deze mening acht ik het nuttig dieper in te gaan op de rol die de Nederlandsche Bank als toezich- thoudster ter zake van de Tilburgsche Hypotheekbank N.V. (THB) heeft ge speeld. Zulks is gebaseerd op inlichtin gen van de Nederlandsche Bank. In de eerste plaats zij opgemerkt dat het be drijfseconomisch toezicht dat de Neder landsche Bank uitoefent mede is geba seerd op het functioneren van een exter ne accountant. Overlegging aan de Nederlandsche Bank van een goedkeurende verklaring van een registeraccountant is dan ook volgens ar tikel 11 Wtk één van de eisen waaraan een kredietinstellii De THB ontvings klaring over een i met 1980. Bij de inwerkingtreding van de herziene Wet toezicht kredietwezen op 1 januari 1979 werd de THB ingeschreven als hy- bank, potheekbank, nadat in 1978 aan de hand delijkl van de door de externe accountant gecer tificeerde cijfers een beperkt onderzoek was ingesteld teneinde te toetsen in hoe verre de THB zou voldoen aan vergun- ningsvereisten en bedrijfseconomische richtlijnen. In de loop van 1979 werden vervolgens in het volgens artikel 23 Wtk noodzakelijke overleg tussen de Neder landsche Bank en de representatieve or ganisatie de bedrijfseconomische rappor tage en richtlijnen van hypotheekbanken overeengekomen, hetgeen vanaf 31-3-80 tot de kwartaalsgewijze rapportage van de hypotheekbanken (w.o. de THB) aan de Bank leidde. De Accountantsdienst van de Neder landsche Bank heeft in het najaar van 1980 nadere inlichtingen ingewonnen, zowel bij de directie als bij de externe ac countant van de THB. Uit een daarop volgend onderzoek van de Nederland sche Bank in het voorjaar van 1981 bleek, dat bij een aantal belangrijke fi nancieringen in de commerciële onroe- rend-goedsfeer bevoegheden waren over schreden en dat deze financieringen ern stig uit de hand waren gelopen. Op grond daarvan werd verwacht dat deze situatie ongetwijfeld tot belangrijke debiteuren verliezen zou gaan leiden. De externe ac countant rapporteerde hierover aan de Raad van Commissarissen van de THB. Mede naar aanleiding van het ter zake met de Nederlandsche Bank gevoerde overleg werd de toenmalige - eenhoofdi ge - leiding door de Raad van Commis sarissen vervangen. Hierbij zij aangete kend dat ingevolge artikel 63 Wtk gedu- Wij kregen onlangs van het Ministe rie van Financiën een verslag van de vragen van Eerste Kamerleden aan de Minister van Financiën de h. v.d. Stee. De vragen n.a.v. de recente l< Tilburgse Hypotheekbank. Wij dachten dat het een goede zaak was u deze vragen en antwoorden onverkort voor te leggen zodat u zelf hierover uw ideeën kunt vormen. Helaas doet zich bij dit schrijven van het ministerie een moeilijkheid voor en dat is het taalgebruik. De geïnteresseerde lezer(es) zal zich hier hopelijk doorheen kunnen wor stelen. Succes! De Vereniging Bescherming Voetg vraagt zich af of in de huic_o niet groepen medeburgers zijn die feite lijk huisarrest krijgen opgelegd, bijvoor beeld kinderen, bejaarden en gehandi capten. Erkennen van de veilige en logi sche gebruiksmogelijkheden voor voet gangers betekent dat bij het bepalen en uitvoeren van het verkeersbeleid dit uit gangspunt als eerste behoort te worden gehanteerd. Naar de mening van de VBV betekent dat niet dat voetgangers altijd en overal onbelemmerd gebruik moeten kunnen maken van ieder stuk grond. Wel eist de VBV dat er voor voetgangers een veilig en logisch medegebruik van de openbare ruimte mogelijk is. Volgens de VBV behoren de mogelijkheden en on mogelijkheden van de mens maatgevend te zijn voor de inrichting van de weg. Niet de mogelijkheden van de auto moe ten maatgevend zijn. De auto is er vol gens de VBV ten behoeve van de mens en niet de mens ten behoeve van de auto. De VBV-«special» geeft raadsleden on der andere informatie over hoe in de be groting en meerjarenbegroting financiële middelen gereserveerd kunnen worden voor de verkeersveiligheid. Ook wordt uitgebreid ingegaan op de procedures rond struktuur- en bestemmingsplannen, het opstellen van een gemeentelijk ver- keerscirkulatieplan en het invoeren van een lagere maximumsnelheid binnen de bebouwde kom. Daarnaast wordt aan dacht besteed aan voetgangersvoorzie- ningen zoals veilige oversteekplaatsen en verkeerslichten. zondag 2 spreekuren, n. 12.00 u. tot 12.30 u. en 17.30 tot 18.00 uur. Tandarts Janmaat-Massing, Piusplein 50, 013-426219. APOTHEEK WEEKENDDIENST Lange dienst: dag en nacht geopend- korte dienst: werkdagen van 8.00 tol 17.30 en 17.30 tot 21.00 uur. Zaterdag, zondag, feestdagen van 10.00 tot 17.30 uur. circulatieplan Het verkeerscirculatieplan geeft de be leidsdoelstellingen ten aanzien van de ontwikkeling van het verkeer en vervoer voor minimaal de eerstkomende vijf jaar en voor tenminste het gebied van de be bouwde kom. Daarnaast bevat het ver keerscirculatieplan ook de maatregelen en voorzieningen ter realisering van dit beleid. Bijzondere aandacht in een ver keerscirculatieplan verdienen volgens de VBV de looproutes (zoals routes naar scholen en winkels). Ook verdient de aantrekkelijkheid van de looproutes de aandacht, alsmede het vermijden van ob stakels en het treffen van voorzieningen Voor visueel gehandicapten, rolstoelge bruikers en andere groepen van gehandi capten. Verkeersborden alléén onvoldoende In het Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens (RW) staat dat iedere bur ger in gelijke mate aanspraak kan maken op een veilig gebruik van de weg. Daar om dient iedere weggebruiker volgens het RW zich zodanig te gedragen dat hij het overige verkeer niet in gevaar brengt of onnodig hindert. In de praktijk blijkt echter dat het lang zaam verkeer niet opgewassen is tegen het gemotoriseerde verkeer. Het gemoto riseerde verkeer legt grote groepen ver keersdeelnemers, zoals voetgangers, fiet sers, bejaarden, kinderen en gehandicap ten, eisen op, waaraan velen van hen niet (meer) kunnen voldoen. Naast het feit dat groepen mensen niet meer de straat op kunnen of zelfs komen, verongel ken jaarlijks honderden voetgangers fietsers. De Vereniging Bescherming Voetgangers wil de VBV dat in het struktuurplan, schoolroutes, speelroutes en recreatierou- Ik ben van mening dat het niet tot de taak van de overheid behoort om de ren tebetaling en aflossing op nieuw uit te ge ven pandbrieven van particuliere onder nemingen te garanderen. Daarbij dient voorts te worden bedacht dat door een dergelijke garantie de pandbrief zou wor den beoordeeld ten opzichte van verge lijkbaar toonderpapier zoals obligaties, bankbrieven en spaarbewijzen. Wellicht ten overvloede merk ik op dat de gelden die door banken zijn aange trokken op naam van natuurlijke perso nen, verenigingen en stichtingen zijn be schermd tot 30.000,- door de collectieve garantieregeling, die op grond van artikel 44 van de Wet toezicht kredietwezen (Wtk) tot stand is gebracht. Er zijn echter vele woongebieden die niet in aanmerking kunnen kómen om tot woonerf te worden ingericht. Er blijven dan ook legio straten over waar de auto mobilist nog steeds 50 km per uur mag rijden. Vandaar dat het volgens de VBV noodzakelijk is dat de wetgeving zodanig wordt gewijzigd dat de gemeente in staat wordt gesteld om binnen de bebouwde kom de maximumsnelheid te verlagen tot 30 km per uur. Ernstiger Waarom 30 km per uur? Uit vergelijking van ongevallen blijkt dat deze bij snelhe den boven de 30 km per uur over het al gemeen ernstiger gevolgen hebben dan ongevallen bij lagere snelheden. Wanneer bijvoorbeeld een kind 15 meter voor een auto plotseling oversteekt, kan de auto nog net tot stilstand worden gebracht. Bij sen snelheid van 50 km per uur is dan slechts 1 meter geremd en wordt het kind met een snelheid van 48 km per uur aan gereden. Door de minister van Verkeer en Water staat is toegezegd dat hij nog dit jaar met een wetswijziging komt die het mogelijk maakt een lagere maximumsnelheid bin nen de bebouwde kom in te voeren. Eén en ander zal dan wel in samenhang die nen te gebeuren met maatregelen die het voor iedereen duidelijk en begrijpelijk zal maken dat ter plaatse niet harder gere den mag worden dan 30 km per uur. ZATERDAG 11 SEPTEMBER ZONDAG 12 SEPTEMBER Bij spoedeisende gevallen wende men zich tot zijn huisarts op het parktijk- HUISARTSEN GOIRLE De dienst loopt van zaterdag 8.00 - maandag 8.00 uur. Zo mogelijk om 12.00 of 17.00 uur op het parktijkadres van de dienstdoende arts. R. v.d. Pant, Goirleseweg 37, Tilburg, tel.: 422684 praktijk: Herstallenstraat 2a, tel.: 342774. HUISARTSEN MOERGESTEL Dienst: vrijdagavond 17.30 tot maandag ochtend 8.00 uur. v. Delft jr., Oisterwijkseweg 67, Moerges tel, tel..: 04243-1424. TANDARTSEN De weekeindedienst gaat in op zaterdag om 8 uur. Er zijn zowel op zaterdag als Oosterschelde en Greveling™ I er gelegenheid om duikappa.au clubhuis te bekijken. Rond de klok van half 10 vert naar het zwembad de Driebui om 22.00 uur de vrijdagavondtrainir begint. Deze speciaal aangepas' zal onder andere bestaan uit een demon stratie, met daarin opgenomen het zwem men met basisuitrusting, vaardigheden met een duikset en het duiken met een complete duikuitrusting. Het laatste half uur is er gelegenheid tot vrijzwemmen voor de geïntreseerden, die badkleding en eventueel een basisuitrusting (masker, snorkel en vinnen) hebben meegebracht. Tenslotte wordt er nog nagepraat in het clubhuis, waar men zich kan laten in- in een g De moeders gen. Koffiecontacthuis Na afloop kan in het koffiecontacthuis nog wat worden nagepraat. Op zaterdagochtend 18 september van 9.30 tot 10.45 uur, zal voor het eerst in de nieuwe sporthal de Blaak een sport- en spelinstuif worden georganiseerd. Ook hiervoor is de verzorging in handen van de gemeentelijke Dienst Sport en Recrea tie. Vervolgens zal elke zaterdagochtend deze instuif worden georganiseerd, waar iedereen welkom is, jong en oud. Daarom zal er een veelheid van sporten worden aangeboden, zodat er voldoende keuze is om dat te doen waar men zin in heeft. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk op de behoeften van de bezoekers in te spe len. Iedereen dient sportschoenen te dra gen. Verder is het bezoeken van de in stuiven geheel vrijblijvend, men kan ko men wanneer men wil. Voor meer informatie over deze twee ac tiviteiten kan men altijd terecht bij de Dienst voor Sport en Recreatie, telefoon 355155. Al enige tijd komt er in de Montfortkerk in de Stokhasselt een groepje mensen bij elkaar om te praten over vredesvraagstuk ken. Omdat volwassenen via opvoeding een grote invloed hebben op de ontplooi ing van kinderen leek het de werkgroep een goede gedachte tijdens de komende vredesweek een thema-avond te organise ren waarop men zich kan laten informe ren over het begrip vredesopvoeding. gestart met Dienst voor igstelling voor de moe- •iode waarvoor drie da- worden. d gevul 11 sep 1 vrouwen- gemengde pinnen om 59050 september wordt in de sporthal k. Dit is een nieuwe activiteit var bijzondere activiteiten. Om de en, wordt begonnen met een proefp 28 september van 10 tot 10.45 uur. aldus verzekerde men ons bij Plantenkas Groenewoud. een

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 23