’t Is goed zitten op leer £3 @1 gij MP* 3 95 5 15 35 Lezersbrieven SS™ laats vermelden. impodrag PAK’N KRAT g EN TEL JE WINST! Instituut ng Vakonderwijs Midden-Amerika moet Wijziging kadavermelding Hoe men videocassettes bewaart R! GLOBAL FITNESS CENTRE KEN DIER T Global Fitness Centre txom5S OOK IN TILBURG Engelse lessen gestimuleerd door Cambridge Wie Oosters eet, eet rijst vooruit geholpen worden Nog meer witte merken bij Miro Tilburg t 5 M 1982 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 augustus 1982 pagina 11 3 p.m. 0 p.rri. 0 p.m. TILBURG: Schouwburgring 99 (in de Nulplus) Toekomst en/of hobby Onderhoud het het Het koken e deelnemers pleiding ikelier). (Eurofocus 27-82) I5I rf het tot tpgave: topavond. Voor verdere inlichtingen en aanmeldingen: Zorg dat u er bij bent Inschrijvingen: maandag 16 aug. 10.00-22.00 u. dinsdag 17 aug. 10.00-14.00 u. op ons. Leer straalt een zekere status, luxe en kwaliteit uit en beant- rmee aan de vraag van velen naar «waar-voor-je-geld». De vraag naar video- r dat er comen kunt u i zijn van een event, te combineren met sauna en whirlpool Goirkestraat 29, Tilburg 013-365867 b.g.g. 364041 Ingang tussen Renault-garage K. v.d. Boom en Prijsslag Jac Hermans. ne-£ per J vocht ter geer de g in leen - als be- van luw Voor mei bruikt, af, Alpen Beiere mo de VIDEORECORDERS grootste keuze - laagste prijzen KLEUREN-T.V.’S hoogste inruilprijzen VERKOOP VIDEOFILMS vanaf 150,- VERHUUR VIDEOFILMS 3 stuks 25,- VIDEOBANDEN 3 UUR 40,- ©oesschoten Hoefstr.145, tel. 432163 Donderdag koopavond Vanaf 1 ai 24 uur per rechtstreek ringsdienst. rken met een eventueel al i worden maaltijd heel Juist in dit tijdperk van kunststof heeft een natuurprodukt ais leer een fascineren de werking c It jÉT~ ”*'-1 -,-t woordt daarr leer neemt dan ook nog steeds toe. mperatuur ieve lucht- Grote lugustus kunnen veehouders r dag de kadavers telefonisch ïks melden bij de Vleeskeu- HEINEKEN PILSENER 24 flesjes a 30 cl. BW en te voorkc lie voorzien ia, on zich j, dat SCOT - iging - zijn werk ileving zou voort- 1 er in. uitziet - wordt de geslepen en gepol dan witte rijst. zijn.» rmulerinf positief ervaren, zijn in de winkel pa bare merkartikelen klant in één oogops kan aflezen. De Miro-organisatie, die onlangs nog laag - de nerf- tt tot rundleer. splithuid - ere kwaliteit ie rijst meestal verder olijst. Het resultaat is ferdul Jjouckoertl iruppels Vijf druppels - en zitting van vlekken direct i zuigend pa- /lekken ver- verloop van tijd vanzelf, nooit reinigingsmiddelen als of vlekkenwater. Fitness-training begint woensdag 18 aug. om 9.00 u. Extra-activiteiten jazz-ballet, bewegingsleer conditietraining sauna-club zonnebank Alle witte artikelen ?al naast de vergelijk- n opgesteld, zodat de jslag het prijsverschil bloemen en het stof, de cursus Voorheen moest de I eerst bij het gemeentel daan, die het weer doorg t .^keuringsdienst. Om c fouten te verkleinen, hebt - gemeenten van de Vleeskvu Tilburg besloten dat J- Wat de aardappel is voor het Nederlandse gezin, is de rijst voor vele miljoenen gezinnen elders in de wereld. Rijst is voor het grootste deel van de wereldbevol king hèt hoofdvoedsel. Vooral in de Oostaziatische landen, waar nauwelijks aard appelen worden verbouwd en waar het eten van brood geen gewoonte is, zijn de mensen voor hun dagelijkse behoefte aan zetmeel aangewezen op rijst Twee- tot driemaal per dag vor LA TRAPPE 24 flesjes a 30d.Xj^J is voor het Nederlandse gezi i de wereld. Rijst is voor het j hèt hoofdvoedsel. Vooral in de Oostaziatisi len worden verbouwd en waar het eten van brood geen gewoonte iagelijkse behoefte aan zetmeel aangewezen op rijst ormt rijst de basis van hun maaltijd. viuco-opnamen op de n uit de beginjaren irbij geen veranderin- den vastgesteld. Ver- praktijkervaringen /ideobanden bestaan enkele aanleiding 'jaar niet of zelfs t de omstan- :ren gunstig DONKER TRAPPIST 24 flesjes a 30 cl. 1*795 Alleen bij De politieke en economische instabiliteit van de afgelopen paar jaar is er de oor zaak van dat Midden-Amerika sterk behoefte heeft aan hulp van buitenaf, wil het de voornaamste horden nemen op weg naar ontwikkeling. Dit gebied is te zeer af hankelijk van de uitvoer van een beperkt aantal tropische produkten, het heeft geen grondstoffen en het produceert geen olie. Het zijn dus problemen die samen hangen met de economische structuur. English, een eigen leven gaan leiden en die nen niet alleen meer als toelatingsnorm het hanteren van de Engelse taal op een erkend niveau. In sommige landen zijn aan de Cambridge-diploma’s zelfs onderwijsbe voegdheid verbonden. In Tilburg organiseert de talensectie van het Nationaal Instituut voor Onderwijs en We tenschappen in aansluiting op haar basis programma Engels ook een opleiding voor het examen Fisrt Certificate in English of the University of Cambridge, dat in juni 1983 onder auspiciën van de British Council in Nederland zal worden georganiseerd. Geïnteresseerden kunnen zich wenden de studieleiding van het Nationaal Instituut voor Onderwijs en Wetenschappen, Boslaan 6, 3701 CJ Zeist, telefoon 03404-21700. lisius-MAVO, afwerklaagje en gedekverfd leer 2 3 keer per jaar behandelen met een zach te doek, waarop enkele druppels won derolie zijn aangebracht, zijn voldoende voor rug- één stoel. De eventuele na het ontstaan af met een pier. Olie, vet en watervl dwijnen na Gebruik n™ terpetijn of kadavermelding, Shuis worden ge- doorgaf aan de On de kans op kleinen, hebben de kring- o in de Vleeskeuringsdienst Tilburg besloten dat de kadavers rechtstreeks bij de Vleeskeuringsdienst gemeld kunnen worden. Eigenaren kunnen te allen tijde de dood van een dier doorgeven via telefoonnummer 97. De gegevens worden dan opgenomen op een opname-apparaat. Achtereenvolgens dient te worden ver meld: aantal dieren en diersoort, naam en voorletter, straatnaam en huisnum mer, woonplaats, eventuele ligplaats van het kadaver, voor biggen het volle dige tonnummer en voor kalveren de leeftijd. ’ere School «De 1982. it onder leiding gebruik gemaakt van antiek leer. Dat heeft niets met de leeftijd van het leer te maken, doch met het verfproces. Antiek leer is aniline-geverfd leer, voorzien van een donkerde effet-laag. Naast het verven ondergalt het leer nog andere bewerkingen, zoals «pren ten» en «krimpen». «Prenten» is het kunstmatig inkerven van een nerfpa- troon. «Krimpen» is het dieper maken van de natuurlijke nerven door een speciale krimpmethode, na het looien toegepast. De grote trend - althans volgens Milaan - gaat geschuurd leer worden. Het voelt wat stroef aan en zit daardoor heel plezierig. Hierin kennen we twee soorten: suède en nubuck. Deze leersoorten hebben een fluwelig warm uiterlijk. Ze zijn wel gevoeliger voor vuil en vocht. Voor gechuurd leer wordt chroomgelooid leer gebruikt, waarvan de buitenlaag - het nerfleer bij nubuck aan de haarzijde en bij suè de aan de gesneden zijde - wordt ge schuurd. De geschuurde zijde is de «goede» kant van het leer. Om het leer beter gechikt te maken voor meubelbe- kledingsmateriaal, worden bijna alle leersoorten voorzien van een afwerk laagje, dat waterafstotend werkt. s al, toen ze nog ..staan van de aard- t was dus al vóór >rood en pistinaken maaltijd aten en zij melk van coyen» Imelk. hiervan bewust joen gulden spei king voor de on twikke denamerikaanse 1; bijeenkomst di werd hoof Eurc Industrie en landbouw De grootste slachtoffers van deze slechte economische situatie die alle sectoren van de Middenamerikaanse economie treft zijn wel de industrie en de landbouw. De produktiekosten voor de industrie schoten omhoog na de prijsstijgingen van de ingevoerde olie en grondstoffen voor de industrie. Wie in Nederland een Oosterse maal tijd wil bereiden, kan voor het koken van droge rijst kiezer, zit verschillende geslepen langkorrelige rijstsoorten. Naast dè fraaie Patnarijst is er de uit stekende Surinaamse rijst en - met een iets kortere korrel - Siamrijst. Rijst wordt gekookt in een gewone pan met dikke bodem en goed sluitende deksel. De rijst (50 tot 100 gram per persoon) eerst goed wassen. Als het waswater helder blijft, de rijst opzetten met schoon water: 2 kopjes water op 1 kopje rijst. Aan de kook brengen (zout is niet nodig), éénmaal goed losroeren van de bodem, deksel er op en dan op een plaatje op zeer zacht vuur gaar la ten worden. Draai na 20 30 minuten het gas uit, roer de rijst met een vork voorzichtig los en laat hem uitdampen. Een leuke manier uit grootmoeders tijd, die in onze energiebewuste tijd weer opgang doet, is de volgende: na dat de rijst zo’n 5 minuten gekookt heeft in kranten wikkelen en in een bed gedurende een half uurtje gaar la ten worden. Ook hierbij de rijst met een vork voorzichtig losmaken en even laten uitdampen. Stomen De hypermarkt Miro breidt zijn enige maanden geleden gelanceerde assortiment witte merken uit. Maandag 26 juli a.s. werden 13 nieuwe artikelen toegevoegd, waaronder als opvallendste witte filtersigaretten en shag, respectievelijk voor de prijs van 2,50 (25 stuks) en 2,10 (50 gram zware of halve-zware shag). In de loop van dit jaar worden nog eens 20 30 produkten opgenomen in het «witte merkenplan» van Miro, waarmee het totale assortiment de 100 artikelen ruim pas seert. De witte merken van Miro blijken de klanten - oude en nieuwe - aan te spreken. Na introductie van 72 artike len in maart jl. is het aantal aankopen in de sector kruidenierswaren met maar liefst 15 procent gestegen. Het witte merkenplan van Miro komt erop neer dat levensmiddelen en niet-le- vensmiddelen worden aangeboden in een speciaal voor Miro ontworpen, witte verpakking voor prijzen, die tot tientallen procenten lager liggen dan de vergelijkbare merkartikelen, terwijl de kwaliteit overeenkomt met die van het merkartikel. De verpakking is ech ter niet «wit» in die zin dat men er geen informatie op aantreft. Integen deel, behalve de gebruiksaanwijzing wordt uitvoerige informatie gegeven over receptuur en houdbaarheid en waar mogelijk is ook de modernste voedingswaardewijzer alsmede het fa bricageproces afgedrukt. Ook in Miro in Tilburg is gebleken dat de klanten het begrip witte merken als De Middenamerikaanse landbouw die gebaseerd is op het verbouwen van sui ker, bananen, koffie, katoen, enz. had vooral te lijden onder de recente prijs dalingen op de goederenmarkt. Het is duidelijk dat Midden-Amerika hulp van buitenaf nodig heeft om zich te ontwikkelen tot een dynamisch gebied. De Europese Gemeenschap is zich luCïvaü bewust en stelt bijna 170 mil- -u-^iaie hulp ter beschik- /ikkeling van de Mid- landbouw. Op een komst die in maart in Brussel gAouden, besloten de staats hoofden en regeringsleiders van de Europese Gemeenschap op Europees niveau meer te doen voor dit gebied. Platteland EG-actie in Nicaragua, Costa Rica, Honduras, de Dominicaanse Repu bliek, Guatemala en El Salvador richt zich vooraf op de verbetering van de plattelandssector. Reden hiervoor is voornamelijk dat deze zes landen al begonnen waren deze sector te hervor men. Er deden zich problemen voor toen het geld begon op te raken. De bijdrage van de EG aan de projecten die de landbouw moeten verbeteren maken deel uit van het programma om honger en ondervoeding in de Derde Wereld te bestrijden. De EG-actie zal zich concentreren op het uitbreiden van opleidingsprogramma’s voor boe ren, het verbeteren van de landbouw- kredietfaciliteiten en het opvoeren van de voedselproduktie. De inspanningen om de plattelandseconomie te her structureren zullen gepaard gaan met noodhulp die de directe nood moet le nigen. De EG zal zich ook inzetten voor het coördineren van de hulp die haar lidstaten aan dit gebied verstrek ken. gespleten. De bovenste 1 huid - wordt verwerkt Van de onderhuid - de s wordt suède van een minder gemaakt. Na het splitten worden de huiden ge looid. Dat kan op plantaardige basis geschieden, met als resultaat een stevig vorm-vast leer, dat zeer geschikt is voor strak gestoffeerde meubelen en doorgestikte modellen. Logen met chroomzouten geeft een veel zachter en soepeler produkt, dat gebruikt wordt voor losser gevulde zitmeubelen. De mooiste chroomgelooide huiden worden vevolgens met aniline-kleur- stoffen door-en-door geverfd. De kleur trekt hierbij in het leer, maar dekt het leer niet af. Beschadigingen, huid plooien, insectenbeten en littekens blijven daardoor zichtbaar, net als de nerven in gebeitst hout. Met deze verf- methode behoudt het leer een zeer na tuurgetrouw uiterlijk en blijft het goed ademen, vocht opnemen en prettig aanvoelen. Gedekverfd leer is leer waarvai venzijde met een dekkende vei geëgaliseerd, waardoor een gelijo uiterlijk verkregen wordt. Dit leer ademt minder goed en is ook goedko per, omdat ook minder mooie huiden- gebruikt kunnen worden. Voor klassieke meubelen wordt vaak Kwaliteits bier tegen beukprijzen. I CLASSE ROYALE AGC I 24 flesjes a 30 cl. twee nieuwe winkels aan zijn filialen bestand toevoegde en nu 13 vestigin gen telt, ziet zijn klantenbezoek nog steeds stijgen. Deze ontwikkeling werd in gang gezet na de ingrijpende reorga nisatie tot ware hypermarkt, die ruim een jaar geleden plaatsvond. De bewoners van Tilburg en omgeving kunnen van 26 juli t/m 7 augustus a.s. nader kennismaken met de kwaliteit van Miro’s witte merken. Iedere klant kan dan in de winkel witte koffie en witte soep proeven. Soorten Er zijn meer dan 8.000 verschillende soorten rijst op de wereld. Grofweg zijn die soorten en variaties te verdelen in twee hoofdgroepen: rijst met een lange korrel en rijst met een korte, ronde korrel. In de Oosterse keuken gaat de voor keur uit naar de lange korrels, die over het algemeen mooi droog kunnen wor den gekookt. De ronde rijstsoorten worden gebruikt voor zoete gerechten waarin het juist lekkerder is als de rijst wat kleverig is. Zulke «kleefrijst» ken den onze voorouders - niet eens van het bestt appel afwisten. Dat v 1750, toen zij nog bro. als basis voor hun maalt rijst kookten «in mek (koemelk) of amandelme In Tilburg verzorgt het Instituut ook cursussen en wel vanaf 14 september in café restaurant «Hoogardie», Gasthuisring 63 op dinsdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De lessen worden wekelijks gegeven tenminste als men beide cursussen sa men volgt. Volgt men één cursus dan hebt u eenmaal in de twee weken les. De cursusduur is ongeveer zeven maanden. Er bestaat ook de mogelijk heid dat u de cursussen schriftelijk volgt. Voor cursisten vanaf veertig jaar zijn er speciale examenmogelijkheden van toepassing. Er worden geen spe ciale eisen gesteld aan vooropleiding. Beide cursussen leiden op voor het be halen van de officieel erkende diplo ma’s, beschreven in de Drank- en Ho- recawet. Niet alleen de Engelse kostscholen zijn al tijd zeer in trek geweest bij mensen van alle nationaliteiten om er hun kinderen een «traditionele» opvoeding te geven, die opti male carrièrekansen garandeert. Ook de univehiteiten van Engeland - er zijn er meer dan 40 - krijgen een grote stroom stu denten uit het buitenland te verwerken. Om de colleges succesvol te kunnen bijwonen is het natuurlijk nodig dat deze buitenlanders een behoorlijk minimum aan Engelse spreek- en luistervaardigheid bezitten. In 1913 werd door de universiteit van Cam bridge dit minimum bepaald en gekoppeld aan examens, die over de gehele wereld - ook in Nederland - worden afgenomen. Se dertdien zijn de bepaalde diploma’s, First Certificate in English en Proficiency in 5v. die ten behoeve van het In- laal Komitee» moet SCOT "Tiuari a.s. beëindigen; over ^ere (bv. die van de consulen ten stadsvernieuwing, van de jeugd- consulent en van een medewerker kin dercentra) moet de Gemeenteraad nog een beslissing nemen, terwijl SCOT tenslotte een jaar lang op alle nieuwe verzoeken van begeleiding en onder steuning «neen» heeft moeten zeggen. Kortom - reeds een jaar lang is SCOT aan het «afslanken» en al een jaar lang ervaren de medewerkers aan den lijve de spanning en onzekerheid, die zo’n bezuinigingsoperatie met zich mee- igt. De verwachting, drastische ombuiging ui de Tilburgse samenleving zetten, hield echter de moed i Afbouw Volkomen onverwacht zijn thans i voorstellen van B W over de nog gang zijnde ombouw van SCOT he< gekomen. Deze voorstellen leiden - ze door de Gemeenteraad worden l krachtigd - tot de totale opheffing v; SCOT, (er staat dan ook: «Afboi SCOT»). Nu gaat het niet meer om «afslanking», maar om «liquidatie». Welke vérstrekkende gevolgen dit heeft voor het werk én voor de mede werkers van SCOT is wel duidelijk. s Tilburgers zullen niet langer op oCOT kunnen rekenen voor onder steuning, voorlichting en begeleiding. Het aantal arbeidsplaatsen in Tilburg wordt wéér met een aantal vermin derd. De «sterkte» die U aan het eind van Uw artikel toewenst, zullen we dan ook méér dan nodig hebben. M.J.C. van den Muyzenbergh. Geurts Voorzitter SCOT Wie de beschikking heeft over een Voorheen m rijststoompan - bij iedere Indische to- eerst bij het ko voor een paar tientjes te koop - daan, krijgt prachtige droge rijst op de vol- Vlees! gende manier: de rijst wassen en in ruim water ongeveer acht minuten la ten koken. Breng dan een flinke bo dem water aan de kook in de stoom pan en hand de voorgekookte rijst er boven in de geperforeerde bovenpan. Met de deksel er op, af en toe roeren en in ca. 30 minuten gaarstomen. Gas 013-36549' uitdraaien, rijst even omroeren met een vork en laten uitdampen. Het voordeel van het werken met een stoompan is, dat de rijst ver van tevoren halfgaar kan gekookt en dan kort voor de i afgemaakt. Een stoompan is ook geschikt om gare rijst op te warmen. Een echte Oosterse maaltijd is dan ook ondenkbaar zonder rijst erbij. Witte rijst, mooi drooggekookt, waarmee de saus-rijke gerechten zich goed laten combineren. Toch wordt ook in Ne derland steeds vaker rijst gegeten. Al gaat het koken er van nog niet ieder een even gemakkelijk af. De ene rijstsoort is de andere niet; wat dat betreft is het bij rijst net zo gesteld als bij aardappelen. Onze Opperdoe- zers of Irenes vragen om een andere behandeling dan de Bintjes of de Eigenheimers. Bij rijst is dat net zo. Het is een kwestie van aanvoelen en een kwestie van dóen. m de bo- erflaag is Het Instituut Vakonderwijs Horecabe drijven, kortweg Instituut Vakonder wijs, verzorgt reeds meer dan 21 jaar de cursussen vakbekwaamheid cafébedrijf en handelskennis horecabedrijf. Enkele jaren geleden zijn hieraan de opleidin gen voor de verlichte examens toege voegd voor cursisten van 40 jaar en ouder. De toepassingsmogelijkheden zijn le gio: tassen, schoenen, riemen, strop dassen, kleding, en nog vele andere, ja zelfs hele tapijten geknoopt van stro ken soepel leer. En als we mogen af gaan op wat onlangs op de beurs voor woningtextiel in Milaan te zien was - een beurs die als betrouwbare trend- meter voor de meubelbekledingsstof- fen mag gelden - zal ook het aanbod in met leer beklede zitmeubelen nog verder toenemen. Dat leer zo ’n geliefd materiaal is, is niet verwonderlijk. Leer heeft een aan tal bijzonder plezierige eigenschappen. Het ademt, is soepel, goed verwerk baar, vraagt weinig ondehoud en is in elke gewenste keur te verven. Boven dien heeft leer een lange levensduur. Van runderhuid tot meubelleer eubelleer worden huiden ge- ifkomstig van rundvee uit de mweiden van Oostenrijk en Zuid- uvivren. Uit deze streken komen de "looiste en tevens grootste huiden, met ue minste beschadigingen. Dit komt omdat prikkeldraad, waaraan de die ren zich lelijk kunnen verwonden, op deze weidegronden niet voorkomt. Na enkele bewerkingen om o.a. ont binding tegen te gaan, worden de hui den in de leerlooierijen in twee lagen De mogelijkheden die u heeft na behalen van de diploma’s zijn o.a. zelfstandig uitoefenen van een café- of barbedrijf, een cafetaria, een disco theek of dancing, een nachtclub of het beheer van een sportcantine of ge meenschapshuis. Geïnteresseerden kunnen bellen of iezen uit verschillende schrijven voor nadere informatie naar Instituut Vakonderwijs, Heydaalweg 21, 5616 ST Eindhoven, tel. 040- 510096. Leer zonder afwerklaagje, zoals anili- ;-geverfd leer kunt u een of twee keer ;r jaar voorzichtig met een schone htige doek afnemen. Gebruik ech- jeen zeep- of andere wasmiddelen, en wees heel zuinig met de hoeveelheid vocht. Teveel vocht geeft vlekken, die bij het opdrogen lelijke kringen kun nen vormen. Nubuck en suède kc__ reinigen door met een linnen zal met een mengsel van 4 delen zaag en één deel wasbenzine, ronddraaier bewegingen op de vuile plekken te ma ken. Daarna kunt u het leer opborste len met een kortharige, schone borstel. Natuurlijk leer wordt, net als hout, door veelvuldig gebruik niet lelijker maar juist mooier. Er komt een heel speciale gloed over te liggen, een soort «patina», dat aan dit natuurprodukt een speciale charme verleent. Wees daarom voorzichtig met onderhouds middelen als spuitbussen, leervetten, voedingsmiddelen, bijkleurstiften e.d. Probeer ze eerst uit op een onpvallen- de plaats en pas het onderhoudsmid del pas daarna toe. Meubels met leer bekleed vragen als regel heel weinig onderhoud. Af en toe afstoffen met een schone, zachte doek is voldoende. Om uitdroger leersoorten di Onderstaande brief ontvingen wij als andere (bx reaktie op een passage uit het hoofdar- temationa tikel in de Tilburgse Koerier van 5 aug. per 1 jam Het betreft de passage over «maat- weer ander schappelijke dienstverlening», waarin o.m. gewag wordt gemaakt van de be zuinigingsvoorstellen van B en W ten opzichte van het S.C.O.T. (Sociaal en Cultureel Opbouworgaan Tilburg». Geachte redaktie, In «De Tilburgse Koerier» van 5 augustus 1982 schrijft U in het artikel «De knip gaat dicht, Tilburg gaat af slanken» onder het kopje «maatschap pelijke dienstverlening» het volgende: «En bij het SCOT zal het nodige be- bren< knibbeld moeten gaan worden; er zal daar meer dan een miljoen minder te jjde verteren zijn.» Deze formulering wekt de indruk alsof er - na de voorgestelde bezuinigingen' - alleen maar «minder te verteren» zou zijn bij SCOT. De argeloze lezer moet dan wel denken, dat SCOT een of andere rijke instelling is, waarbij slechts «het nodige beknibbeld moet gaan worden». De barre werkelijkheid is helaas an ders. SCOT is een non-profit instel ling, heeft geen eigen kapitaal of ver mogen en geen andere inkomsten dan de subsidie van de gemeente. Het werk dat SCOT tot op dit moment werk< verricht - opbouwwerk - vindt plaats Vele samen met en ten behoeve van Til- SCO' burgse inwoners: met groepen bewo ners in stadsvemieuwingssituaties, in andere buurten, in nieuwere wijken, met jongeren, met buitenlanders, enz. enz. Het afgelopen jaar is al flink in de sub sidiëring van SCOT gesnoeid. Als ge volg daarvan heeft SCOT al verschil lende werkzaamheden moeten staken; Hoe lang kunnen opnamen op i cassettes worden bewaard zonder bij de weergave een kwaliteitsvermin dering optreedt? Het antwoord van BASF - die vanaf het eerste begin vi deobanden heeft gefabriceerd - op deze vraag luidt: op grond van de huidige er varingen 22 jaar. Er bestaan nog video-c oude 2” banden uit (rond 1960), waar1- gen kunnen worde der teruggaande met bewaren van vi niet. Maar er is geen e om aan te nemen dat deze 22 jl kunnen uitgroeien tot 40, 80 100 jaar, vooropgesteld dat digheden bij het archiver zijn. Hoe te bewaren Wat moet kloppen is de temp (van 20 tot 22°C) en de relatiev vochtigheid (tussen 50 en 60%) temperatuurwisselingen moeten wor den vermeden, evenals de invloed van sterke magnetische velden (bijv, van luidsprekers, televisietoestellen, hi-fi- apparatuur, enz.). Bij lang bewaren is een extra verpakking in kunststoffolie Zilvervlies Rijst die net van het veld komt - op Java volgens de godsdienstige traditie halm voor halm gesneden - moet net als alle graan worden gepeld. Dit wordt gedaan door de korrels te stam pen. Wat over blijft is de zgn. bruine- of zilvervliesrijst. Deze is qua voe dingswaarde te vergelijken met ons brood uit de volle tarwekorrel. Bruine of zilvervliesrijst moet langer worden gekookt om gaar te worden. Zij is rijk aan onder meer vitamine BI, doch kan niet langer dan een maand of drie be waard worden, daar het vlies verzuurt. Om de houdbaarheid op te voeren - én misschien omdat de mensen het lek kerder vinden en omdat het er mooier Gebr>>' wasmic sveelheid ;n, di i kur kunt u akje, igsel ;nde als bescherming tegen stof niet verkeerd. Over het wordt aanbevolen de cassette Als argument dan de kwetsbare zijkans band worden gespaard, i dusver bij liggenüv hebben g vormt ook schermir De bev geval les do< bepaald algemeen tes staande geldt, dat canten van de gespaard, maar er is tot geen enkel geval bekend waar- ende cassettes door het bewaren i geleden. Het cassettehuis ook in dat geval voldoende be- ning voor de band. swaartijd heeft geen invloed op de kleurenweergave. Mechanische be- schadigigen van de band kunnen daar entegen o.a. de synchronisatie van de kleuren nadelig beïnvloeden. Ook hangt de weergavekwaliteit in sterke mate af van de mechanishe toestand van de recorder, bijv, wanneer bij oude recorders de stand van de koppen niet meer geheel juist is. Voor het van de geluidsband bekende overdrukeffect, d.w.z. het doordrukken van een regi stratie van de ene wikkel op de andere, hoeft men bij de korte golflengte van de kleuropname niet bang te zijn. Dat zou hoogstens op het geluidsspoor kunnen optreden, doch ook dat kan men bij de lage bandsnelheid van vi deocassettes praktisch vergeten. te bewaren. kwet z-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 11