DE ZEEI W ra Nederlanders overzee en wij Studiecentrum vraagstukken vrije tijd opgericht TAPIJTEN -kt. Kopa-snacks heeft grote plannen 25, I (S Nederlandse bakker biedt enorme variatie brood Alles moet weg i 1346 1 Dit is echt opruimen!! Temperatuur in auto is erg belangrijk J 15 juli 1982 pagina 2 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 15 juli 1982 pagina 3 Hier enkele van onze speciale aanbiedingen aan te 239,- Uitzoeken HELPERS GEZOCHT Alle tapijten worden geleverd met certificaat van echtheid Keuze uit l.OOOen. van Ons land telt 200 soorten! De bibliobus rijdt volgens rooster. MOLENWIJK TANDTECHNIEK iniere pinge waar UITLATEN, Veldhovenring 41, tel. 433273 G. Witlox ‘legenheid. I 00-18.00 uur Leven in de wildernis Hoesein A bad Karachi Super Karachi Super Karachi Super Boegara Super Boegara Super Boegara Super Hamadan Super Gaschgai Super Beloudistan nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu 5021 GW 023 geopend maandag zaterdag 10.00- snd noodzake ierzoek. De ïdkeu- L aan- *meen tot nu nu nu nu nu nu nu nu nu 60- 30 60- 40 65-65 95- 60 80- 80 80- 50 f f f ■f f f zich tiesy sysl ter 72 95 235 185 135 285 ;men ibus- nium 99,- :n be- I. Bo- Korvelseweg 259-261 (nabij Korvelplein) 5025 GJ TILBURG Tel. 013-424754 :n ge- -Ge- iank- ioirkestraat) oss itsen •lijk Instituut voor Toerisme 'loge- het ter- gestalte 62,- 79,- 185.- 155,- 110,- 235,- 15^5 14^95* g 10” 95 idoos 95 t met achi- 95 De f chie, vakar een vleuj Terug n snack-g- de Uml ■n variëren van verzekerii s tijd en verzekering. I rekerd bedrag van de ir een doos met boodschap- Openbare Biblioteek Filiaal Trouwlaan is wegens verhuizing gesloten van 12 juli t/m 30 juli 1982. Heriz Heriz Koliay Afghan 4 rad Supt Yalameh Yalameh Bachthar 240-170 ƒ1250 300-200 305-233 269- 245 296-199 24Ó-170 270- 185 300-200 300-200 2375 eenkomst wordt ter goec de minister van O. en W 203-140 j 133- 81 142- 49 395 60- 30 135 143- 89 550 130- 80 435 158- 98 625 155-100 298 158- 95 845 140- 90 298 1895,- 585.- 340,- 120,- 435,- 365.- 545,- 215,- Kwim plein DO-F Vooreerst zal de samenwerking betrek king hebben op onderzoek en leerstof- ontwikkeling, terwijl geleidelijk aan de samenwerking uitgebreid zal worden tot het onderwijs. Daartoe zal de oplei- voor wie het brood ^Har» v Brabanllaan 731 Tdbu^.013-682358^ getroffen, en de ach- i zonder dit ook Ifs wan- ƒ1650 ƒ4950 ƒ2450 ƒ3450 1525 ƒ2150 f3575 Nostalgie De nieuwe Posthoorn dus, afgelopen donderdag in een geheel nieuw, eigen- uitgebreid overzicht van de verschil- i gezin doorgaans te maken heeft. De 1 gezondheid, verkeer, huis en inboe- 3 inventarislijstje voor het vaststellen sluit de brochure. 975- f 1275,- f 4295,- f 1695,- f 2995,- f 1295,- f 169.5,- f 2850,- f 1750,- ïn. Immer* laar gaan het begin. we alweer .oorspronl tacks; hier Kok! ƒ2475 675 TREKHAKEN, REMBLOKKEN 30 korting of gratis montage DE KNETTERPOT Accu’s scherpe prijzen gen. Dus geen grove, verspreide lucht doorstroming zoals in oudere auto’s. Richting, intensiteit en temperatuur van de luchtstromen kunnen gericht worden geregeld en dus aan’de buiten temperatuur, de individuele gevoelig heid en aan het aantal inzittenden worden aangepast. ierza- Prijs- Mer- n uit- B,- •enen 1,59 lx 100 Een filialen Stokhasselt, Vredesparo- ’t Sant en Lyndacker zijn wegens intie gèsloten van 19 t/m 30 juli 1982. e op- B,- spor- lelige 8,25 antie ntr - ideur 95 how- )eur- opleiding op een geprofileerde idigen op het ge sbesteding en het Kopa-snacks heeft a vierde daar de heroper....B weg 202 (vlakbij het Kon, «De Nieuwe Posthoorn» Snacks, dit is een groot bij het Paletplein in de De hoeveelheid v der jaren zeer omv<u Maar aan de maats gen daarvan is aandacl klaren c mende vervreemding mensen. Ande nomen hoeve, ook nieuv gelijkhede industriële tijdperk. Geprofileerde Er komt nu zicht op een gepr opleiding van deskundigen O] bied van de vrijetijdsl De centrale biblioteek (Koningsplein 1) en de Jeugdbiblioteek (Stadhuis plein 164-165) blijven geopend, doch zijn tijdens de kermisweek (19 t/m 23 juli) na 18.00 uur gesloten. Gemakkelijk voor op reis Gratis voorlichtingsmateriaal over schadeverzekeringen Het Bureau Voorlichting Verzekering beschikt over een groot aantal informatieve brochures die door de particulier gratis kunnen worden aangevraagd. Dë brochure Gezin en verzekering geeft een uitgebreid overzicht var J~- lende vormen van verzekeringen waarmee een onderwerpen variëren van verzekeringen rond del tot vrije tijd en verzekering. Een handig i van jiet verzekerd bedrag van de inboedel beslr Boegara Super Dardjazin A natol Karadja Shiraz Beloudistan oud Vrijdagavond, 15 juli a.s., vertrekt het voorlopig laatste transport met hulp goederen naar Polen. Het inladen ge schiedt van 9 tot 12 uur vrijdagmorgen aan het magazijn, Leo XllI-straat 55 te Tilburg. Voor dit laadwerk worden nog enkele stoere en hulpvaardige jongelui ge zocht. Doe je mee? Meld je dan a.s. vrijdagochtend, 8.45 uur, Leo XIII- straat 55. Wat destijds lingen in het “^gegroeid tot c one- ging met een ledt zijn: 25.000. Het vele ur en door een enkelir werden er in a„. onderafdeling1”1 taal van 21, waarvan Brabant er één is met circa 1.400 leden verdeeld over de hele provincie. En het feit dat de Afde ling Noord-Brabant 25 jaar geleden werd opgericht, gaan wij met onze le den herdenken op 11 september a.s. in zaal Riddershof, Léharstraat 110 te Tilburg. Wij sporen onze leden aan nog gebruik te maken van de mogelük- heid om tot 1 augustus in te schrijven. Er is nog voor 50 personen gelegen heid hiervoor. Toegang is echter alleen mogelijk op vertoon van de lidmaat schapskaart. Faciliteiten bij reizen Onze vereniging stelt zich ten doel fa ciliteiten te bieden aan onze leden in Systeem bestuderen De geleiding van de frisse lucht ge schiedt, bijvoorbeeld bij de Volkswa gen- en Audi-modellen door middel van vier hoofdstromen, die zo zijn af- a^.'. gesteld dat de lucht onder, boven en *J opzij langs de inzittenden kan strijken. >aat Zodoende worden bestuurder noch u' passagiers rechtstreeks doof dé lucht- ,we^' stroom getroffen. Jammer genoeg zijn “c er maar heel weinig bezitters van een a s nieuwe auto, die in het instructieboek- je rustig nagaan, hoe fijn het ventilatie- 9 systeem kan worden geregeld. Als het no® nodig is, blijft het bij het haastig be dienen van alle hendels en kleppen. Zo houdt menigeen een warm hoofd en koude voeten, ook daar waar de juiste luchtstroom hem aan het gezon de tegendeel zou hebben geholpen. Hem blijft alleen de troost, dat de mens aan alles went. Zoals bekend, verdraagt hij aan het einde van de win ter de kou het beste en als de zomer zijn'laatste periode ingaat, komt hij op wonderlijke wijze zelfs een extreme hitte te boven. daarmee samenhangend noodzakelijk wetenschappelijk onderzoek. De be sturen van de KHT en het NWIT heb ben namelijk vandaag officieel een sa menwerkingsovereenkomst onderte kend waarin zij besluiten om de vrije- tijds-problematiek samen in hun on derwijsprogramma’s op multidiscipli naire wijze aan te pakken en de reeds bestaande kennis op verschillende ter reinen te bundelen tot een nieuw vak: vrijetijdskunde. de eerste plaats bij het reizen .naar de verschillende emigratielanden, waarbij het accent vooral ligt op het gemak voor de reiziger door onze reizenden zoveel mogelijk te begeleiden op Schiphol, tijdens de vliegreis erfkop de vliegvelden in het buitenland. Bovendien is er in de emigratielanden een net van contactpersonen die te al len tijde te hulp kunnen worden geroe pen, wat voor diegenen die de Engelse taal niet of nauwelijks beheersen, een grote steun kan betekenen. Verder worden aan onze leden Engelse cursus sen gegeven en worden er regelmatig gezellige middagen georganiseerd. Nu de emigratie weer zo in de belang stelling staat, is het misschien nuttig te weten dat ieder familielid van een geë migreerd persoon, kind, broer, zuster enz., lid kan worden van onze vereni ging. Eventuele gegadigden kunnen zich in verbinding stellen met onze se cretaris de heer B. de Groot, Hage- kruisstraat 12, te Tilburg. afgelopen week fors feestgevierd en met recht. Immers, ipening van cafetaria «De Nieuwe Posthoorn» aan de Kon» Korvelplein). is een van de loten aan de aktiviteitenstam van Kopa- rthandel in snacks die is gevestigd aan de Umberstraat, vlak- t wijk Wandelbos. Ruime sortering ambachtelijk tin Kijk en vergelijk onze prijzen De Zeeuw Tapijten de grootste keuze voor de laagste prijzen door enkele enthov .iaste- t leven is geroepen is nu een bloeiende /ereni- ■edenaantal van oi geveer «ele werk kon niet meer .eling worden verzet en Zo i alle delen van het land agen opgericht tot een to- waarvan Brabant er één leden verdeeld over c En het feit >rd-Brabant 25 j weer een andere samenstelling en reidingswijze dan volkorenbrood, vendien kunnen al die broodsoorten in verschillende modellen gebakken en afgewerkt worden. De meest gangbare modellen zijn: Panbrood (busbrood, blikbrood): di rect na het «opmaken» wordt het deegstuk in een broodblik gelegd waarin het rijst en daarna wordt ge bakken. Knipbrood: ook deze broodsoort wordt in een broodblik gebakken. Vlak voordat het brood de oven ingaat wordt het met een schaar geknipt. Casinobrood: het deeg voor casino brood wordt in geribbelde blikken ge legd, die met een deksel worden geslo ten. Daardoor ontstaat er een brood dat vierkante sneetjes geeft; erg goed Nu op onze toch alzo lage prijzen kortingen van 10 tot 30% voor sandwiches te gebruiken. Vloerbrood: vloerbrood wordt ge bakken op de vloer van de oven of op bakplaten. Er zijn verschillende mo dellen vloerbrood. ding van het NWIT overigens vierjarig moeten worden. Beide instellingen stellen hun onderwijs op het terrein van de vrijetijdskunde met de daarbij behorende faciliteiten open voor ei kaars studenten. Afstudeerrichting De KHT zal het onderwijs, dat gestart is als keuzevak - zowel in de Sociale - als in de Economische Faculteit - uit breiden tot het niveau van doctoraal- specialisatie c.q. afstudeerrichting, af hankelijk van de opgedane ervaringen. Tevens zullen door beide instellingen de mogelijkheden verkend worden of gezamenlijk gestalte kan worden gege ven aan een geïntegreerde (experimen tele) vorm van hoger onderwijs in de vrijetijdskunde. Voor wat de verdere toekomst betreft, wordt overwogen of het nieuwe cen trum een bijdrage kan leveren aan op leidingen in de tweede fase. Daarbij denkt men dan voorlopig aan een on derzoekers- en een lerarenopleiding. FEESTARTIKELEN SCHMINKEN FOPARTIKELEN ETALAGE-KADO JANSEN KORVELSEWEG 257 TILBURG - TEL. 43.08.01 ZOMERGALERIE OISTERW1JK In de splinternieuwe Zomergalerie aan de Kerkstraat 110 in Oisterwijk wor den nog tot 23 juli a.s. keramische ob jecten geëxposeerd van Marja Hooft en Berthe Broos-van Gennip. Vanaf 24 juli worden eveneens keramische ob jecten tentoongesteld, nu van Iet Cool- Schoorl en Kiki Dijkstra. De c ningstijden van de Zomergalerie j Wo-do-za: 10-19 uur, vrij 10-21 uur en zo. 14-18 uur. pan- en wordt in schaar» it dan een van de bovenkant, krokant afgebak- krijgen in de oprichting van een gemeenschappelijk centrum voor studie van vraagstukken van vrije tijd en vrijetijdsbe steding, dat zijn hoofdvestiging in Breda zal krijgen. Dit is vorige week bekendgemaakt. Financiële middelen De voorbereiding van het project is fi nancieel mogelijk gemaakt door het ministerie van Onderwijs en Weten schappen waar nu ook voor de feitelij ke realisering van het gemeenschappe lijk centrum financiële middelen ge vraagd zullen worden. De staf van het studiecentrum - die een voorlopige be zetting van 6 personen telt en in augustus van start gaat - wordt ge vormd door de medewerkers van de werkgroep Vrijetijdskunde van de KHT en die van de werkgroep Vrije tijdskunde van het NWIT. De overeenkomst tot samenwerking tussen de KHT en het NWIT past naar het zich laat aanzien in de visie en het beleid van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen waar een toenemende samenwerking tussen het Wetenschappelijk Onderwijs en het Hoger Beroeps Onderwijs nagestreefd wordt. De overee ring aan c. geboden. Op het Pieter Vreedeplein, zaterdag morgen. Een oude man, pen, aardappelen bovenop, uit de supermarkt, staat wat wezenloos te kijken bij de fiet senstalling: weg, zijn fiets uit de rekken. Hoe moet dat nou: thuiskomen met dit vrachtje? Hij blijft rustig, lakoniek, maar zucht: Wat leven we toch weer in de wilder nis!» Hij sch/et raak: het hééft er iets van. Mensen in het wild, in de jungle. Het gevaar loert van alle kanten, je bent geleverd aan het lot: vandaag ik, morgen gij, ieder zijn beurt. Wilde dieren, wilde mensen, de ene mens ten prooi aan de andere. Een stuk waarheid, lees de krant. En toch: het kan anders, het is anders: hoeveel goeds naast de bedreiging, hoeveel hulp naast de afbraak, hoeveel «de ander» naast «ikzelf al leen». Een mens in het wild, zonder cultuur vün geest en hart, naast de mens, die zich vormt naar een gegeven patroon: «de naaste als jezelf», de collegamens: samen. De mens is terug «wild» geworden; moeten we weer de kooi in van het harde gebod? Aan de hand van een opgenomen risi- co-klasse-indeling kan de eigenaar van een pleziervaartuig zelf bepalen of zijn boot voldoende is beschermd. Brand aan boord Het vóórkomen van brand of explosie aan boord is beter te voorkómen. In de folder Brandveiligheidpleziervaartuige staan nuttige preventie-wenken teneir de deze gevaren daadwerkelijk te voor komen. Breekt er onverhoopt toch brand op de boot uit, dan is het zeker waardevoi van te voren de tips «hoe te handelen bij brand» te lezen. Al deze folders kunnen gratis worden aangevraagd door een briefkaart onder vermelding van de gewenste brochures te zenden naar: Bureau Voorlichting Verzekering, Postbus 990, 2501 CZ Den Haag. nogelijk gem< van Onderw: waar nu ook ;ring van het g~ rum financiëh Het Nederlands Wetenschappel en Recreatie (NWIT) te Breda en De Katholieke H< school Tilburg (KHT) gaan nauw samenwerken op rein van vrijetijdskunde. Die samenwerking gaat vrije tijd is in de loop mvangrijk toegenomen, tschappelijke gevol- laivau is tot nu toe maar weinig ;ht besteed. Deskundigen ver- onder andere daaruit de toene- vereenzaming, criminaliteit, g en verveling bij veel derzijds biedt deze toege- /eelheid vrije tijd vooral jwe kansen en zingevingsmo- ien voor de mens in het post- En wanneer wij Paletplein zeggen, ko men we alweer een heel stuk dichter bij de.oorspronkelijke naam van Ko- pa-Snacks; hier is namelijk de cafeta ria van Kokkie Patat gevestigd, alom bekend in onze stad en vooral in het Wandelbos. De naam Kokkie Patat, die zelf weer is afgeleid van de naam van de eigenaar, de heer Koks, is dus tevens de oorsprong van de afkorting Kopa. Overigens is Kopa-snacks een brede paraplu, waaronder niet alleen een groothandel in snacks schuilgaat en niet alleen de cafetaria’s Kokkie Pa tat aan het Paletplein en De Nieuwe Posthoorn aan de Korvelseweg, maar ook nog, alweer op het Paletplein, zij het in een heel ander pand, een noten-, kaas,- en delicatessenwinkel en, om het kwintet rond te maken, aan het Verdi- i in de Stokhasselt cafetaria -RE-M1. Sommige broodsoorten komen alleen plaatselijk voor of houden verband met folklore (b.v. de Duivekater) of bepaalde feestdagen, zoals de kerst stollen en paasbroden. Hoe groot de fantasie van de bakker is blijkt o.af op de jaarlijkse Dag van het Brood - het moderne oogstfeest - als bakkers niet alleen Oogstbrood bak ken maar ook andere feestelijke crea ties. Jammer, dat velen uit gewoonte steeds dezelfde broodsoort blijven eten. Er is zoveel variatie, dat men zichzelf echt te kort doet als niet af en toe een ander brood wordt gegeten. De broodsoorten worden namelijk niet alleen op een an dere wijze gebakken, maar zijn ook van een andere deegsamenstelling. Zo heeft bij voorbeeld licht bruinbrood Bij de mens als warmbloedig schepsel moet in het lichaam constant een nagenoeg gelijkblijvende temperatuur heersen van zo rond de 37 graden Celsius. Reeds klei ne afwijkingen leiden, zoals eenieder uit eigen ervaring wel weet, tot een vermin dering van het lichamelijke en geestelijke prestatievermogen. De warmte in het menselijk lichaam, die ontstaat als gevolg van de stofwisselingsprocessen, moet dus steeds op een gelijkmatig niveau blijven. Toevoer en afgifte van warmte moe ten met elkaar in overeenstemming zijn. tijds. aantrekkelijk jasje gestoken her opend. De naam van deze Korvelse ca fetaria, de Nieuwe Posthoorn, is haar gegeven als herinnering aan de brou werij De Posthoorn, die vroeger dagen haar edel gerstenat produceerde in een gebouwencomplex aan het Korvel plein. Dit was gelegen naast de textiel fabriek van van Dooren en Dams en later, in de jaren vijftig en zestig, is er nog een taxibedrijf in gehuisvest ge weest. Kortom, De Nieuwe Posthoorn is een ultramodern cafetaria’s-bedrijf met eugje nostalgie in de naam. naar het «moederbedrijf», de -groothandel. In het gebouw aan nberstraat gonst het van de akti- viteiten: dit is de centrale schijf waar alle draden samenkomen. Overigens zit de heer Koks bepaald niet stil; hij barst nog van de plannen voor de toekomst, waar het gebouw aan de Uberstraat met zijn vele moge lijkheden als distributiecentrum een grote ról in speelt. Wij wensen Kópa- Snacks een voorspoedige vlucht toe. Vakantie en verzekering Zelfs of liever gezegd juist tijdens de vakantie speelt een aantal verzekerin gen ’n grote rol. Over het onderwerp Vakantie en verzekering geeft ’n folder met ’n gelijkluidende naam onder an dere .informatie over de reisverzeke ring, de annuleringsverzekering, de auto- en de caravanverzekering. Preventie-tips met betrekking tot het achterlaten van de woning en raadge vingen voor de reis naar en het verblijf op de vakantiebestemming ontbreken evenmin. Watersporters vinden duidelijke infor matie over de maatregelen ter voorko ming van inbraak in of diefstal van hun boot in de folder Diefstal en in braak pleziervaartuigen. Als de mens zich in de auto behaaglijk wil voelen, gelden dezelfde wetten. Hier gaat het echter niet alleen om het comfort van een juiste temperatuur, maar, belangrijker’ nog, om het fitblij- ven van de bestuurder ten behoeve van zijn eigen veiligheid en die van ande ren. De gunstigste temperatuur in het inte rieur van de auto ligt voor de mens, die stil zit en ver moet rijden, tussen de 21 en 23 graden Celsius. Zolang de lucht temperatuur onder de lichaamstempe ratuur ligt, kan het lichaam voortdu rend zoveel warmte aan de omgeving afgeven als bij de stofwisseling wordt geproduceerd. Maar wat gebeurt er bij een zomerse hitte, als men de auto in de zon moet parkeren en de bestuurder gedwongen is zijn reis in een soort oven voort te zetten? Bittere kou kan men met war me kleding gemakkelijker bestrijden, maar in de hete zomer zouden velen, nadat ze zo’n beetje alles al hadden uitgetrokken, zich het liefst ook nog van hun huid ontdoen. Onderzoek Het Volkswagenconcern onderzocht de handelingen van de bestuurders, die zich met behulp van ventilator, ge opend raam en schuifdak een behaag lijk verblijf in de auto trachten te ver schaffen. De volgende voor- en nade len van de verschillende mogelijkhe den kwamen daarbij naar voren. Het bij grote hitte profiteren van de verkoelende rijwind via geopende ra men en een geopend schuifdak schept bepaalde problemen. Behalve een sterk windgeruis worden gezicht, schouders en de voor kou zeer gevoelige zijkan ten van de hals van de inzittenden door een sterke luchtstroom g»1 Als men om deze reden alleen terramen opent, wanneer men achterpassagiers rijdt, brengt problemen met zich mee. Zelf neer ze maar een klein beetje zijn ge opend, ontstaan bij snel rijden onaan gename stoten op het trommelvlies. I extreem hoge buitentemperaturen gaat van lucht, die warmer is dan het li chaam, in feite geen verkoelende x king uit, ook wanneer stromende h als gevolg van een soort zelfbedrog verkoelend wordt ervaren. De toev< van warmte naar het lichaam wordt een toenemende luchtstroom zelfs r versterkt. Wie een schuifdak in zijn auto heeft, kan na lang parkeren in de zon de daarin opgehoopte warmte uitstekend naar boven laten trekken. Maar niet iedereen heeft een schuifdak en velen laten door de opening in het dak de felle zon op hét onbedekte hoofd schij nen tot een zonnesteek erop volgt. Vooral jonge mensen houden niet van een hoofdbedekking en beschermende halsdoeken tijdens het autoreden. Tegenwoordig bedient de automobilist zich in de eerste plaats van het ventila- tiesysteem. Het juiste gebruik van dit systeem sorteert ook het meeste effect ter verkrijging van een snelle en blij- vende verbetering van de tempera- S tuursomstandigheden in het interieur van de auto. Voor een verstandige re- geling van de luchtstromen tijdens de rit luidt de eerste maatregel daarom: ramen en schuifdak dicht. De veelzij-' dige instelmogelijkheden voor de toe- voer van frisse lucht maken het moge- lijk, bij een gedifferentiéerde bedie- ning, een optimale afstelling te verkrij- rianten uienstokbrood of sesamstok- brood te maken. De hierboven genoemde broodsoorten behoren tot het standaard-assortiment van de meeste bakkers. Daarnaast heeft iedere bakker zijn eigen speciali teiten. Door de grote vraag naar bruin brood zijn daar dikwijls verschillende water, types licht- en donkerbruin brood bij. PaPJe In de opsomming hoort ook het rogge- J^ay_ brood thuis. Het is meestal ook volko renbrood, omdat het gebakken wordt van roggemeel, waarin de roggekorrel geven. geheel is verwerkt. De bekendste soor- het rijzen ten zijn: Gelders, Gronings en Fries roggebrood. Tenslotte zijn er de kleine broodjes. Er is. een grote verscheidenheid van te noemen: zachte puntbroodjes, luxe broodjes, kadetten, lunchbollen, tijger- bollen, harde puntjes, maanzaadbol- len, harde waterbroodjes, krentenbol len, botervlinders, croissants, koffie- broodjes en roombroodjes. Een enorme variatie dus. En v11 echt smakelijk wil eten biedt het alle gelegenheid. Tijgerbrood: voordat dat brood wordt gebakken bestrijkt men het met een papje rijstebloem, suiker en water. In de oven zet het brood uit. Het is echter niet rekbaar en scheurt. I door ontstaan kleine krokante korst jes, die tijgerbrood een aparte smaak en een karakteristiek uiterlijk Weense Snijden tijdens het rijzer. van het deegstuk worden met een scherp mesje ondiepe sneden aange bracht. In de oven worden deze sneden wijder, waardoor er brede strepen ont staan. Daarom noemt men dit brood ook wel «streepjesbrood». Franse knip (zowel als p»r vloerbrood) Dit vloerbrood wor de breedte met «De Franse Sv. geknipt. In de oven ontstaat markante scheuring van de b< Het wordt meestal ken. Bollen: er zijn vele soorten bollen, die op allerlei manier en worden afge werkt. Door inkepingen van het deeg stuk, maar vooral öok door besrooiing met maanzaad, sesamzaad, gebroken of geplette tarwe enz. Stokbrood: het Franse stokbrood wordt op de ovenvloer of opide plaat gebakken. Soms geeft de baikker het brood een apart karakter door als va- Gemeten naar de oppervlakte van ons land is er geen gebied in de wereld, waar zoveel broodsoorten worden gebakken als in Nederland. Tiet zijn er ongeveer 200 en al zal geen enkele bakker alle soorten in voorraad hebben, in het algeme biedt hij een ruime ruime keuze. De meeste bakkers maken iedere dag twintig dertig soorten brood en broodjes. Een aparte uitgave is gewijd aan de aansprakelijkheidsverzekering van particulieren (avp). De brochure met de titel het ABC van de A V'P geeft in eenvoudige, duidelijke taal informatie over wie en wat er op de polis is ge dekt. de aansprakelijkheid van kinde ren. schadevergoeding en vele andere onderwerpen op het gebied van de avp. Schade lijden en schade vergoeden bij verkeersongevallen bevat, zoals de titel al aangeeft, informatie voor iedereen die slachtoffer is of kan worden van een verkeersongeval. Naast feitelijke informatie over hoe verhaal ik de scha de op de tegenpartij, lichamelijk letsel en het proces-verbaal, worden adres sen genoemd van instanties die in be paalde gevallen behulpzaam kunnen zijn bij het afwikkelen van de gevolgen van een verkeersongeval. Vlot afwikkelen Voor het vlot afwikkelen van de scha de is het belangrijk dat de verzekeraar beschikt over de volledige gegevens van degenen die bij het ongeval zijn betrokken. Door middel van het Euro pees Schadeformulier dat direct na het ongeval door betrokken partijen wordt ingevuld, worden alle relevante gege vens op overzichtelijke wijze vastge legd. Ook tijdens een buitenlandse va kantie bewijst het Europees Schadefor mulier dat buiten onze grenzen op gro te schaal wordt gebruikt, goede dien sten. De vorm van het formulier even als de vragen blijven gelijk, enkel de taal verschilt. Om het juist invullen van het Europees Schadeformulier te bevorderen geeft de Toelichting op het Europees Schade formulier de noodzakelijke informatie. O.V.E.. wat betekent dat? O.V.E. is de afkorting voor «Ouders van Emigranten», vereniging die 25 jaar geleden werd opgericht door ouders die hun kind of kinde ren destijds zagen vertrekken naar Canada. Australië of Nieuw-Zeeland met de gedachte: «Dat is een afscheid voorgoed», maar dit «voorgoed» niet wilden accep teren en onderling plannen maakten daarin verandering te brengen. Immers, naast het schriftelijk contact wilden zij na enkele jaren wel eens zelf daar gaan kijken hoe of hun kinderen het in hun nieuwe vaderland maakten. Dat was HAARWERKEN I werkelijk onzichtbaar haarwerk dames, heren en kinderpruiken heren haarstukjes (haarprothese) ha inweaving twee jaar kwaliteitsgarantie op maat gemaakt in eigen atelier levering ook via ziekenfonds mogelijk THEO ZANTMAN HAARWERKEN B.V. HEIKESTRAAT 56 5021GVTILBURG l TELEFOON 013 - 36 00C Rondom hort von Brabant

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 3