Hoe verder? 1 z£i. Heeft de EG dan eindelijk beet? V Wij laten zien wat we doen Wetenschap in Europa Nieuwe banen gFOOtS aaUgCpakt I de KLOKKENHAL Het verleden wordt met de sloop bedreigd 013-424384 gf L Er kan er maar één de beste lijn. Zeldzame huisdierrassen Advies over de nota van belang voor de toekomst liteit De Klokkenhal Volkswagen en Audi Diesels met automatische transmissie URO T levert U geen 10, geen 20 maar 100% kwaliteit Aan de Europese grenzen Er zijn nog heel wat wachtenden voor u! ibad Iraat 73 nuncpjE «Verder na de basisschool» Huurbescherming O Euro Uitlaatcenter DÉ TILBURGSE KOERIER Donderdag 15 juli 1982 pagina 15 5 juli 1982 pagina 14 werking J’S ;t klaar aseweg 104 I 'J l/TTU Lakenvelder (Herman Pothof) k'erp er gericht ■'lïi'1IllM Winstgevende investering TT nJ 'SaoftP Hft.li ESLOTEN ok eur Dit land wilde na- issers een exclusieve 3 jaar garantie op een hangklok en 5 jaar op onze staande klokken. «Hoe verder?Advies over de nota Verder na de basisschools is versche nen als SCP-cahier nr. 31. van het Iers van OP KORVEL Tel. 013-436884 Korvelseweg 155a 5025 JD Tilburg Tegenover Rabobank door de poort. Leo v. lersel Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 aan BLOUSES TRUIEN VESTEN SPENCERS gebreide MANTELS tot maat 54 ver- an de goederen. Dit heeft de Gemeenschap en soms ?ld :t beroep van visser min iet laatje brengt door de ift aan de rem- kan men il houden automati- I of in de geme te water Minder get Vooral nu het der geld in he Voor iedere auto, ook amenkaanse op^ohderdelen en montage De meester-klokkenmakers van de Klokkenhal be schikken naast een goed en persoonlijk advies voor uw keuze van een klok over een atelier met de meest vooruitstrevende apparatuur, waar zij ook uw reparaties kunnen ver richten. Schokdempers duty en verstelbaar Keuze genoeg een soort gener bouwhuisdieren Een ras is zeldzaam als er nog maar en kele honderden van over zijn, waaronder vies, Ria igegaan Zij ijs kun- de Het cahier kost f 5,- en kan besteld worden door overmaking van dit bedrag °P g‘ro 7^1, t.n.v. Distributiecentrum Overheidspublicaties, Postbus 20014, 2500 EA, ’s-Gravenhage, onder vermel ding van ISBN 90 346 0055 5. Korvelseweg 85 Tilburg ig» is niet alleen het visserijsector terug- visstand danig bepaalde eschermd t zal de Ipzaam en mo- Het Sociaal en 'Cultureel Planbureau (SCP) een advies uitgebracht over de nota «Verder n den en ex-bewindslieden Van Kemenade, basisschool» is een nota ter voorbereidin van een nieuw stelsel van vervolgonderwi Het dieselprogramma van Volkswagen uitgebreid met een automati- dlingsbak, die geschikt is om i gebruikt in combinatie met dieselmotor van de Golf, de Passat, de Santana en de Audi en Audi is uit sche versnel te worden de 54 pk Jetta, de I 80. I nen worden verwacht, Vooral voor de gebruikers daarvan. ’7:j besteden met name aandacht aan uitgangspunten, het vraagstuk van Belang De laatste tijd groeit het besef dat oude rassen in de toekomst van groot belang kunnen zijn omdat de produktie-omstan- digheden waarschijnlijk zullen verande ren. Tegenwoordig is bijvoorbeeld veel i gewerkt moeten *worden om de bestaande kennis op communautair niveau te verbreiden en uit te buiten zodat de Europese bur gers in de toekomst op een meer direc te wijze van de wetenschappelijke vooruitgang kunnen profiteren. een krachtvoer nodig om een hoge melkgift nog zo’n 2 blaar- te krijgen. Wellicht zijn er in de toekomst Yocr iets primitievere koeierassen gewenst die i—i- ruwvoer een goede melkgift waar borgen. De eigenschappen van oude ras- i ook van belang als zich in de toe- nieuwe ziekten zouden aandienen, als er nieuwe eisen aan huisvesting ge steld worden, als er veranderingen ko- De samenstellers van het SCP-advk Suus Boef-van der Meulen en K Bronneman-Helmers, zijn nag welke effecten voor het onderwijs jui i.odig om een Wellicht zijn er i tievere koeier?™ ruwvoer een g 3 maal Specialist Klaar terwijl u wacht Geen afspraak nodig Vaste prijzen Alles mklusief de selectie, de kwaliteit van het onder wijs, de voorzieningenplanning, me ning van gebruikers en de structuur van de tweede fase. Het SCP sluit zich nadrukkelijk bij in brede kring onderschreven gangspunten, zoals de aandacht voor achterblijvers in het huidige voortgezet onderwijs en het streven naar vermin dering van de invloed van sociaal mi lieu en geslacht op verschillen in schoolloopbaan. Om die reden is het grote veranderen van de structuur van het oplei voortgezet onderwijs in de richting van voortgezet basisonderwijs (of midden school) ook als uitgangspunt overgë- nomen. de ontwikkeling ten gunste moet maar Indien men voorkeur geeft aar. mende werking van de motor, 1 de voet licht op het gaspedaal of de keuzehendel van de sche transmissie in D(rive) standen 1 of 2 plaatsen. namelijk zo’n 69% van de communau taire middelen op terwijl slechts 1% wordt besteed aan de verbetering van het grondstoffebeleid. Onderzoek dat rijen wachtende vrachtwagens; dat is na 25 jaar EEG nog altijd het beeld grenzen. Het goederenverkeer tussen de lidstaten van de Gemeenschap steeds niet zonder problemen. grensformaliteiten zijn afgehandeld is er meestal heel wat tijd itekent oponthoud in de aflevering van de goederen. Dit h it gevolg voor de consument in d< 17%. stappen ondernomen om een geme schap en technologie uit te stippelen. Xe Met dit gemeenschappelijk beleid wi- len de Lid-Staten een antwoord vinden op de vóórnaamste vraagstukken waarvan de Europese samenleving zich de komende tien jaar geplaatst zal zien. Voor de wetenschappelijke en technische activiteiten die nu op ge meenschappelijk niveau worden ont wikkeld wordt slechts 2,7% van de' EG-begroting voor 1983 uitgetrokken (tegen 65% voor landbouw), dat is on geveer 1,6 miljard gulden. De Europe se Commissie is van mening dat dit be drag ontoereikend is en in 1984 fors omhoog zal moeten. De Commissie zal haar tot in de details uitgewerkte ka derprogramma al over enkele maan den (eind 1982) aan de raad van minis ters voorleggen. op een optimale spreiding naar (le vensbeschouwelijke) richting dan op onderwijskundige of financieel-econo- mische overwegingen. men in het management, als de vraag van de consument verandert door nieuwe kennis over voeding, als de levensstan daard verandert, als de mode zich wijzigt, als mensen andere kwaliteitseisen gaan stellen, als er tekorten aan grondstoffen ontstaan of als de export terugloopt. Tenslotte zijn er voor conservering van oude rassen ook culturele en esthetische redenen. Oude dierrassen vormen net als oude gebouwen, een onderdeel van onze culturele erfenis. Het beëindigen van een huurovereen komst is aan bepaalde regels gebon den. Zowel huurder als verhuurder moeten hun opzegging per aangete kende brief doen en daarbij een be paalde termijn in acht nemen. De verhuurder kan de huur alleen op- I zeggen op één van de vijf in de wet ge- 1 noemde gronden. Andere redenen hebben geen bestaanskracht. Dikwijls heeft maar één persoon in het huishou den het huurcontract met de verhuur der ondertekend. De wet biedt sinds 1 juli 1979 de mogelijkheid van mede- huurderschap. Medehuurders hebben dezelfde rechten en plichten als de huurder. Het medehuurderschap moet worden aangevraagd bij de verhuurder of als die niet wil meewerken bij de kantonrechter. Toekomstige mede huurders moeten wel aan een aantal voorwaarden vóldoen. Gezinsleden die niet medehuurder zijn, kunnen bij het - overlijden van de huurder in veel ge- ,erei vallen toch in de woning blijven wo- XX' nen. Ook onderhuurders hebben een zekere mate van huurbescherming. Wie met huuropzegging te maken van de Derde Wereld krijgt, doet er verstandig aan zo s komen, bestaat alleen dig mogelijk contact op te nemen een wetswinkel, bureau voor rechts hulp advocaat of andere deskundige. Huurders en verhuurders vinden uitge breide informatie ift de folder «Be scherming bij huur van woonruimte», gratis verkrijgbaar bij gemeente, huur- commissie en via Postbus 51 in Den Haag. heeft onder de titel «Hoe verder?» uuer na de basisschool» van de bewindslie- Deetman en De Koning. «Verder na de ling van een wet over de opzet en inhoud rijs. Reeds zeer lang wordt een gemeen schappelijk visserijbeleid beschouwd als een noodzakelijkheid welke sedert kort nog dringender is geworden. De visstand in de communautaire wateren loopt namelijk sterk terug en het eerste doel van de gemeenschappelijke poli tiek is dit verschijnsel een halt toe te roepen. Bovendien is de visserij-indus- trie die in de meeste Lid-Staten een achteruitgang vertoont, hard aan mo dernisering toe. Overbevissing Door «overbevissing aantal banen in de v gelopen maar oók de geslonken. Daarom zullen t“~ vissoorten in de toekomst bescl moeten worden maar daarnaast staat de visserij-industrie behulp moeten zijn bij omschakeling er dernisering. De besprekingen gingen ook over de verdeling van de quota over de ver schillende Lid-Staten evenals het toe laten van andere vissers van de Ge meenschap tot wateren die traditioneel gezien tot een Lid-Staat behoren. Deze onderhandelingen zijn vanzelfspre kend van een uitermate complexe en delicate aard aangezien elk land ernaar streeft zijn visrechten uit te breiden of ten minste te behouden. Voortbestaan waarborgen In 1976 werd een Stichting Zeldzame Huisdieren opgericht met het doel het voortbestaan van een aantal rassen te waarborgen. De stichting, waaraan me dewerkers deelnemen van diverse instel lingen kwam in 1978 met een rapport waaruit bleek dat er in ons land nog 38 als meer of minder zeldzaam aan te mer ken rassen aanwezig waren. Een onder zoek van de doctoraalstudent Peter de Graaff van de vakgroep veefokkerij in 1979 onderstreepte nog eens de wense lijkheid van instandhouding van zeld- zaam wordende huisdierrasen. Uit zijn onderzoek blijkt dat die rassen vaak minder hoge eisen stellen aan voer en omgeving dan de nu gangbare rassen. Ook is hun weerstand tegen ziekte vaak groter dan die van de moderne veerassen. Die eigenschappen kunnen bij uitstek van belang zijn voor grote gebieden in de wereld waar geen intensieve veehouderij mogelijk is. Ook ten behoeve van natuur beheer kunnen oude rassen een belangrij ke bijdrage leveren. Zo kunnen ze uitste kend worden ingezet voor begrazings- doelèinden, nodig om bepaalde typten na tuurgebieden in stand te houden. Oorzaken voor het verdwijnen van land- bouwhuisdierrassen zijn de invoering van het stamboek, de smaak van de veehou der, de mechanisatie en de drang naar produktieverhoging. Zeldzaam Na vijf jaar redetwisten over een gemeenschappelijk visserijbeleid zijn de Europe- afname van het se landen er eindelijk in geslaagd overeenstemming te bereiken. Een gemeen- visrechten zeer I schappelijk beleid is tenslotte een vereiste voor de Gemeenschap die de grootste De zaak Groot-I wereldmacht is op het gebied van de visserij. Hoewel bepaalde moeilijkheden een af uiteindelijke overeenkomst nog in de weg staan, verwachten de regeringen van de li Tien deze moeilijkheden snel te kunnen oplossen. De ministers van Visserij die r kortgeleden in Luxemburg bijeen waren slaagden er in de voornaamste struikel- zone ror blokken op te ruimen en hopen nog deze maand (juni) tot een definitief akkoord te continen komen. rechten1 besprekingen saboteerden kon de Europese C een compromisoplossing werken waar de meeste landen het eens nog het van mening zen quotum niet met de omvang van de I Een nieuw dossier zal de ken de vindingrijkheid ters van de Tien op de p tenslotte het lar.o schappelijke visseri moeten laten. (Eurof Het gevaar schuilt in de voortdurende herordening van de stads- en wegenin frastructuur, in de constante luchtver vuiling maar ook in het feit dat onder houd en restauratie een zeer kostbare aangelegenheid is. In deze tijden van economische crisis en begrotingspro blemen is het volgens velen een over bodige luxe ons historisch bezit te be waren. Het Europees Parlement wijst er ech ter in een onlangs uitgebracht verslag op dat het niet alleen vanuit intellectu eel en artistiek oogpunt noodzakelijk is ons archeologisch en bouwkundig erfdeel in stand te houden maar dat het ook een winstgevende investering is. Het verslag dat namens de commis sie voor de jeugd, cultuur, onderwijs, informatie en sport door de heer Wil helm Hahn werd gemaakt verzoekt de Europese Gemeenschap een meer ac tief beleid te voeren voor het behoud en de renovatie van historische monu- De grootste en mooiste klokkenspeciaalzaak van Brabant met keuze uit ±30 staande klokken en ±150 hangklokken. 10 tot 50 mannelijke dieren (wordt de populatie nog kleiner, dan nemen de in- teeltproblemen erg toe). Hoe het er met een aantal rassen in ons land voorstaal, blijkt uit de volgende cijfers het Gro- ninger-paard, nog één raszuivere hengst; het Gelderse-paard, 6 goedgekeurde hengsten; Lakenvelders, 100 koeien en 18 stieren van een goed type; zwartbles- schapen, 200 fokooien en 100 rammen; Veluwse-geit, 50 geiten en 10 bokken en het Friese paard, 20 hengsten. Ook pluimveerassen worden met uitster ven bedreigd, maar hiervoor zijn gemak kelijker clubs van fokkers te vormen dan bij de grote dieren. Wat het varken be treft zijn er maar twee fokkers die nog oude rassen hebben. Zal de roep van het Parlement worden Z C—Z gehoord? De Europese en nationale Het wetenschappelijk onderzoek in Europa zet zich schrap voor een grote sprong autoriteiten zullen geneigd zijn gehoor voorwaarts. De Europese Commissie wil namelijk in de periode 1984-1987 al haar te geven aan de oproep als ze inzien activiteiten die met wetenschappelijk onderzoek te maken hebben in één uitge- ‘oe mTXoXnlnX" dat een actief restauratiebeleid voor de breid programma samenbundelen. Nog nooit eerder hebben de Tien gezamenlijk Tenslotte zal hard instandhouding van ons historish erf- stappen ondernomen om een gemeenschappelijk beleid op het gebied van weten- twnr<ien om de hesi deel nieuwe banen oplevert en een bij- u-- -« drage kan leveren tot de ontwikkeling van het toerisme zodat in de arme streken de kassa weer kan rinkelen. De grote lijnen zijn al bekend: het pro gramma omvat zeven hoofdpunten. Vijf hebben'betrekking op het verho gen van het concurrentievermogen van de Gemeenschap op het gebied van wetenschap, landbouw, industrie, grondstoffen en energiebronnen. De overige twee onderdelen hebben be trekking op de uitbreiding van hulp aan de ontwikkelingslanden en de ver betering van de levensomstandigheden en de werkgelegenheid van de Europe se bevolking. Voor elk van deze onder delen zal de Commissie een reeks nauwkeurige doelstellingen bepalen die de inspiratie moet leveren voor werkelijke actie. Voor elk van deze ac ties zal bovendien bepaald moeten worden in hoeverre ze prioritair zijn en op welke wijze ze het best kunnen wor den uitgevoerd. De doelstellingen lo pen uiteen van doelgerichte kleinere acties tot uitgebreide projecten op het gebied van bijvoorbeeld de ontwikke ling van nieuwe informatietechnolo gieën en biotechnologieën. Prioriteiten wijzigen Teneinde dit kaderprogramma uit te werken zal het nodig zijn de huidige prioriteiten grondig te wijzigen. Op dit moment slorpt het ënergie-onderzoek Renovatieprojecten Ook de Raad van Europa toont zich Lange aan de verloopt nog i Voordat alle grens streken en dit bet weer hogere prijzen tot zelfs een verhoging van 7 Men schat dat door de wachttijd aan de binnenlandse grenzen de transport kosten alleen al voor het wegvervoer per jaar met ongeveer 2,66 miljard gul den omhoogschieten. Deskundigen van de Europese Commissie zijn van mening dat door het controlesysteem aan de grenzen te verbeteren er per jaar op het wegvervoer tussen de lid staten 1 tot 1,3 miljard gulden kan worden bespaard. De Commissie houdt zich al jaren met dit probleem bezig en heeft een soepe lere grensovergang binnen de Gemeen schap tot een van de tien voornaamste punten van het vervoersbeleid ge maakt. Voor eind 1983 moeten deze punten zijn afgehandeld. Ook het Europees Parlement heeft herhaalde lijk de eis gesteld dat er iets moet wor den gedaan aan deze situatie zodat de binnenlandse markt van de Tien beter tegen een stootje kan. Geen illusies Maar we mogen ons geen illusies ma ken. Zolang er geen geïntegreerd, com munautair beleid is op het gebied van de grensovergangen zal er controle ^lijven bestaan tussen de lidstaten. TILBURG Ringbaan-Oost 146 visbestand zijn deze belangrijk geworden. -Brittannië leverde de afgelopen jaren echter het meest nete lige probleem op. T melijk voor haar vis -ondom de Britse kust waar de mtale vissers hun «historische» sn lieten gelden. Nadat de Britten ïkingen over deze zone jarenlang zeer actief op dit gebied en de Europe- saboteerden kon de Europese Com- se Investeringsbank heeft toestemming missie een compromisoplossing uit verleend om toekomstige renovatie- werken waar de meeste landen het mee projecten te financieren. Het verslag eens waren- Denemarken stelde zich van de heer Hahn geeft echter nog een nog weI wat terughoudend op omdat aantal andere concrete actievoorstellen het van mening was dat het toegewe- aan. De Europese Gemeenschap zou zen 4u°lum niet in verhouding stond met name een- Europees Fonds voor met de omvang van de Deense vloot, het behoud van het bouwkundig erf- Een meuw dossier zal de komende we- deel in het leven kunnen roepen als ken de vindingrijkheid van de minis- aanvulling op het Sociaal en Regionaal ters van de Tien op de proef stellen en Fonds. Elk jaar kunnen de Tien dan tenslotte het langverwachte gemeen- een gebied aangeven in één van de schappelijke visserijbeleid Lid-Staten en de steun concentreren moeten laten. (Eurofocus). op het behoud van deze plek. Andere maatregelen zouden met name betrek king kunnen hebben op belastingverla ging voor eigenaren van historische monumenten en een opleiding van technici die zich specialiseren in reno vatie. menten. Het Parlement heeft al eerder blijk gegeven van zijn belangstelling voor dit onderwerp en het heeft al ver schillende doelgerichte acties in Italië, Griekenland en Nederland gesteund die tot doel hadden een aantal archeo logische plekjes te beschermen. Er is onder ouders een relatief grote groep (ca. 40%) voorstanders van een type voortgezet onderwijs dat hetero gene groepen enkele jaren bijeen houdt; deze voorstanders zin vooral te vinden onder jongeren, bewoners van te steden en mensen met een hogere siding. Er is meer aandacht nodig voor en onderzoek nodig naar de wen sen en oordelen van gebruikers om trent de planning en inrichting i onderwijs, aldus de samenstelk het SCP-cahier. In Nederland lopen vijf miljoen runderen rond; 70 procent daarvan is zwartbont, i kwart behoort tot het roodbonte Maas-Rijn-IJsselvee. Dan zijn er nog zo’n 2 bis koppen en het restant - 3 procent - bestaat uit zeldzaam geworden veerassen. Voor ie»£ paarden, varkens, schapen, geiten, kippen en eenden geldt hetzelfde enkele bekende i rassen overheersen en de rest is in de vergetelheid geraakt. Voor die rest is in de laatste tijd de particuliere en wetenschappelijke belangstelling sen rijn echter weer toegenomen. Zeldzame huisdierrassen worden nu onder meer gezien als komst n enbank, die in de toekomst van belang kan zijn voor de fokkerij van land en. Niettemin heeft de Europese Commis sie een uitgebreid verslag geschreven over de belemmeringen die het grens verkeer ondervindt. Bij het verslag rit ook een ontwerprichtlijn die de con trole en formaliteiten voor het wegver voer wil vereenvoudigen. De Raad van ministers zal dit voorstel binnenkort gaan bespreken. Het verslag en de ont- werp-richtlijn leggen de nadruk op een centrale controle waarbij alle partners zich neerleggen bij het resultaat van het onderzoek. De Europese commis sie wil eveneens een nauwere samen werking tussen de verschillende in stanties die de controle in de lidstaten uitoefenen. Daarnaast wil zij speciale faciliteiten creëren voor voertuigen die geen of transito-goederen vervoeren. Eerste stap De Commissie wijst erop dat deze maatregelen slechts een eerste stap rijn op weg naar vereenvoudiging van de grensformaliteiten en -controle. In de toekomst zal echter elke vorm van controle die voor het vervoer op onthoud betekent moeten worden uit geschakeld. (Eurofocus) Deze automatische versnellingsbak heeft als bijzonderheid een E-stand Entkupplung). Als de keuzehendel in deze stand wordt geplaatst, wordt de aandrijving tussen de motor en het dif- entieel automatisch onderbroken als voet van het gaspedaal wordt geno men. Voordelen hiervan zijn onder meer, dat de auto niet «kruipt» tijdens natten het stationair draaien van de motor en een vrijloop bij het wegnemen van gas n met l‘jdens bet rijden. Zeker bij veelvuldig stadsverkeer zal deze voorziening voor extra brandstofbesparing zorgdragen. Onvoldoende uitgewerkt Het SCP wijst erop dat de doelstellin gen van het voortgezet basisonderwijs (VBO) in de nota onvoldoende zijn uitgewerkt om een goede basis te leg gen voor beoordeling achteraf van de kwaliteit. Dat is zowel een nadeel voor de gebruikers als voor de overheid, bij voorbeeld voor het werk van de in spectie, en voor evaluatieonderzoek. De bezinning op de kwaliteit van het ondewijs, die onder ex-minister Pais is begonnen, moet worden voortgezet, al dus het SCP. Het afschaffen van externe selectiemo menten aan het begin en het eind van de schoc'periode is geen garantie voor het verminderen van de ongelijkheid van kansen tussen kinderen van ver schillende sociale milieus en tussen jongens en meisjes. De noodzakelijke differentiatie van leerlingen binnen de school brengt on vermijdelijk selectie met zich mee, maar deze dreigt nu ondoorzichtig en oncontroleerbaar te worden, per school verschillend en volledig van subjectieve oordelen van leerkrachten afhankelijk. Het SCP bepleit een cen trale toetsing van de eindtermen van het VBO. Er zou meer onderzoek moe ten worden verricht naar de effecten van nieuwe onderwijskundige metho den op de kansen van leerlingen uit verschillende sociale milieus en van jongens en meisjes. Grote kwaliteitsverschillen De mate van vrijheid die VBO-scholen krijgen bij het invullen van het ond wijs zal leiden tot grote kwaliteitsv schillen tussen de scholen. Daardoor kan realisering van de oor spronkelijke doelstellingen in gevaar komen. De minimale schoolgrootte van 200 leerlingen is meer gebaseerd In heel Europa is een gevecht tegen de klok aan de gang om bouwwerken en kunstschatten uit het verleden te redden van bulldozers en vervuiling. Ook de on verschilligheid van het publiek vormt een bedreiging voor het voortbestaan van de ze schatten uit het verleden. In elk land worden namelijk bepaalde onschatbare overblijfselen uit het verleden die ons zijn nagelaten door oude beschavingen be dreigd met vernietiging of verminking.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 15