mts “b 5, Old-Timer Festival in Drongen I s. Velen r een lekkernij I Terug naar het fruit Scholen- Dagcentrum drug verslaafden faalt 0 aagste .ze lage- casten, ms toe. Red fauna en flora Aanzet voor jongerenbeleid Nieuwe omheining Frado-terrein TEGELHAL GOIRLE 19, Eerste groep Poolse vluchtelingen in ons land Oesterzwammen, SANITAIR TEGELS ALS AAIT ZEKERHEID DOOR KWALITEIT grootse kollektie Desiree verlovingsringen 6 jaar na Soweto Zoals ieder jaar wordt in Den Haag bij de Zuidafrikaanse ambassade de So- weto-opstanden in 1976 herdacht. Naast de herdenking van de vele slachtoffers die toen vielen en de plaatsing van de gedenksteen bij de ambassade, willen we aan de volgende zaken aandacht geven gemeenschap «Quirijn» de ^akkerijen^ Donderdag 10 juni 1982 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER rdag 10 juni 1982 pagina 1 Zondag 11 juni, 11-17 uur te 1 e soort p.m2 Industr. 6 Concours d’élégance Hart v Brabant laan 731 Tilburg013 682358 Imkeren II En nu eten Honing tplein 013/ (M. Sweens) TL PIUSPLEIN 47, TILBURG - TEL. 422482 tien zich p de Zwermen TILBURG BRESSON Dieren en planten worden ernstig bedreigd (EN te kust ir. Ruime r iedere Een tuinset met ;e charme. Twee en, een tweezits- kussens en een >1. Van geplasti- metaal. Geheel compleet slechts J Konir unissie heef Het c aan de ’sruim- jonge- wandtegels v.a. Industriestraat 6, Goirle tel. 013-346147 Wij gaan gewoon door met onze SPECIALE AKTIE in VLOERTEGELS s juni midc een met s[ stenaai entewinkel: Is de champ en geurige, 1 "te hoed die lillen. zal een De dui vang mat<. waar Een vluch teling- opvangperi. weken. De door de Ne< digde vluchteling stantie onder de van het mi~ creatie en B l0.30e-r een Quirijnma ten van school men, bakje Er kan alk paalde wijnen, les tand Ook het adres voor al uw sanitair Alle prijzen incl. BTW ïrkplan proken aafden. te ma- op alle De vereniging De bijer sius te 1 Bij i is een natuurprodukt, dat door ingbijen gemaakt is van plan ers. MOLENWIJK TANDTECHNIEK I zal honir honing v kan men hem arm water (au 1 echter C. aar erwijs is teitsindelir gewend kunnen kop tpignons, dus r oesterzwammen. Openingstijden: ma. 13.30- 18.00, dl. t.m. do. 9-12.30 - 13.30-18.00 uur, vrijd. 9-12.30 - 13.30-21.00 uur, za. 9.30-16.00 Uur. T'') Goirle /S TlKerk -Havep //poppel -laafde., traat van de Stich- ,e Hulp aan Jonge ren faalt. Dat komt door de onduide lijkheid die bestaat over de doelgroep waarop het centrum zich richt. atse- vater i om bijen in de lemaal niet te- tuifmeel stroom ïijen in, rengen. De ergebleven wurtgezet wor- litgezwermde ko- :n in de omgeving plaats slingeren als het c» geslingerd dubbele zeef is klaar om daan. J3AARLE-NASSAU en en De ach- wermde met de wachten i zal uit- aan ko- comen ighek nd ge tuur, Re- Zerk en na de ver ende ge was er elke mocht het Maria arbij steeds voor lekker weer van tuffende publiek zijn dorst ia honderd le- en zijn honger sti t Nederlanders t is voldoende uv gezelligheid te waar- Tar zijn de evenemen- van start gegaan, met pen!!) mooi weer. Mis- Ondanks dat dit jaar de fruitbloei de temp waren voor de bestui, sems, hebben de zomerse dagen nadien veel goedgemaakt. Met 10 kg frui- thoning per kast kwamen de bijenvol ken weer naar huis. De fruittelers kun nen tevreden zijn maar ook de imkers. irbij alle >eten ke ringen in smeentelijk en deel van en doen dat wordt ver- 24-uurs ndag 13 Zondag- 16.00 u. "houden i kun- Rond het jaar 1600 leefden er op deze planeet zo’n 13.200 soorten zoogdieren en vogels. Daarvan zijn er nu meer dan 130 uitgestorven. Volgens de prognoses van het Wereldnatuurfonds worden bovendien bijna duizend hogere diersoorten met de ondergang bedreigd, waaronder 297 zoogdieren, 359 vogelsoorten, 187 reptit len en amfibieën en 79 vissoorten. 50.000 plantesoorten staat hetzelfde lot t wachten. )ffen, enz. uild worden op de ruil- lingen kunnen opgeno- in het Quirijn-records- sjoele lletjes De imker zal de, zwerm scheppen onderbrengen in een lege bijenkast heeft er zo een bijenvolk bij. E tergebleven bijen in de uitgezv kast zullen gewoon doorgaan verzorging van het broed en v totdat er een nieuwe kpningin lopen. De imker luistert elke dag de kast om te horen of de nieuwe ningin is uitgekomen. De uitgekc koningin maakt haar aanwezigheid duidelijk kenbaar door een tutend ge luid. -het Maria-kapelleke wederom r zorgen, dan kan het >rst lessen op het terras vn zijn honger stillen bij de barbecue. Omdat kinderen vaak eerder uitgeke ken raken dan hun ouders is er spe ciaal voor hen, maar ook voor ouders die jong van hart zijn, een Fancy Fair Iet 70-jarig bestaan uit een 2 wake bij de ambassade op zone i (van 0.00 tot 24.00 u.) idag zal er van 14.00 tot manifestatie worden geho sprekers, toneel, muziek en ars. champignononder een goede kwal i te De consument is te kwaliteit te groente en champ ook kunnen voor Ook op zondag 13 juni komt onze club weer bijeen, ditmaal in het Brabantse Dongen (tussen Tilburg en Breda) en om het publiek wat meer gelegenheid te geven de oudjes te bekijken is er een Concours d’élégance op het feestter rein van de Bowling Dongen, op de rand van de gemeente Dongen aan de weg naar Tilburg. Vanaf 11.00 uur kan het publiek de keurig opgestelde mu seumstukken komen bewonderen, en Bewaren Oesterzwammen kunt U na aankoop enkele dagen op de koudste plaats in de koelkast bewaren (dus niet in de groentela). Koop niet te grote exem plaren. Iets kleiner zijn ze het lekkerst. Als U ze te lang bewaart, gaan ze spo ren vormen; dit is op zichzelf niet schadelijk, maar ziet er minder smake lijk uit. Elk jaar in mei/juni zullen de bijenvol ken zwermen. Dit vraagt de bijzondere aandacht van de imker, omdat elke verloren zwerm het honingvolk ver zwakt. Om honing te oogsten van een bijenvolk moet de imker zorgen voor grote volken met veel vliegbijen en een goede koningin. Een verloren zwerm betekent meestal het verlies van de ho- ningopbrengst van dat volk. De konin gin die overwinterd heeft met het bij envolk, heeft gezorgd door het leggen van eitjes in de darrecellen, dat er vol doende mannelijke bijen bij het volk vliegen. Die moeten straks de jonge koninginnen bevruchten. Ook zal zij eitjes leggen in de moer doppen, dit zijn nóg grotere cellen waaruit later de jonge koninginnen zullen komen. Is voor dit alles gezorgd, dan zal bij goed Weer het volk zwer men. De koningin verlaat dan de kast met ongeveer 1/3 uur van het bijen volk. Het is een fascinerend gezicht als een bijenvolk uit de kast zwermt. Als Dat blijkt onder meer uit het wer' van 1980, waarin nog wordt gespt van de doelgroep zwaar verslaa Uit het werkplan 1982 valt op ken dat het centrum zich richt verslaafden «die wel wat willen». Dit staat in het rapport Advies Drug beleid 1982 en 1983 van de Ambtelijke Adviesgroep Drugbeleid. De A.A.D. r in het begin van nperaturen te Ir living van de bl (terse dagen r taakt. Met 10 kg ■cast kwamen de bij Belgen en Nederlanders uit de Brabantse grensstreek hebben altijd goed met el- georgan.. kaar op kunnen schieten. Ze houden allebei van de gezelligheid en de mooie lan- winnen (lelijke omgeving waarin ze wonen, en een aantal van hen is ook nog gek op oude Vlaams-I auto's. Het was dan ook geen verrassing dat een goed jaar geleden enige old-timer voor de c gekken die regelmatig bijeenkwamen op het voormalige landgoed De Diept, bij meer Merksplas (B) besloten een gezelligheidsvereniging op te richten waarvan ieder- publi een met een auto van vóór 1960 lid kon worden. Heuvelhof Heuvelstraat 103 Tilburg Telefoon 013 - 424333 Honing is de honing tensuiker3 De bloembezoekende honingbij zuigt zijn honingmaag vol met nectar, dat meestal te vinden is op de bodem van de bloemkelk. Terug in de bijenkast le digt de bij zijn honingmaag in een raatcel. Door de bijen wordt de nectar nog meerdere malen opgenomen en verplaatst. Hierbij worden dan stoffen uit het bij enlichaam toegevoegd en vocht ont trokken. Als het vochtgehalte is terug gebracht tot 20 wordt de honing in de bovenste raatcellen van de kast gedaan en met een wasdekseltje afge- sloten. Dus kort samengevat: door bij- I en wordt nectar gehaald uit bloemen. I Door het onttrekken van vocht en toe- I voegen van stoffen uit het bijenli- I chaam wordt het honing. I Honing bestaat bijna geheel uit vruch- I ten- en druivensuikers die geheel in het I bloed kunnen worden opgenomen. I Honing wordt het best bewaard bij ka- mertemperatuur in het donker, dus niet in de ijskast. Na een bepaalde tijd zal honing kristalliseren. Om de honing weer vloeibaar te maken, kan men hem ver warmen in ’n bak warm water (au bain marie). De honing mag echter niet warmer worden dan 40° C. aangezien anders de kwaliteit sterk vermindert. Nu zal er door vele imkers de voor- jaarshoning.ges|ingerd worden. De im ker neemt de vaten met de met was dekseltjes gesloten honingcellen uit de kast, waarna met een speciale vork de wasdekseltjes worden verwijderd. De vaten worden in een honingslinger ge- tst en leeggeslingerd. Dit honing- berust op hetzelfde principe centrifugeren van wasgoed. De ,erde honing wordt door een opgevangen en de honing in potten te worden ge- E Nu is het heel normaal dat bepa H diersoorten op den duur verdwij Zo was de brontosaurus niet beo tegen de klimatologische veranderin gen die zijn voedsel schaars maakten en waarin kleine zoogdieren gedijden die zich te goed deden aan zijn eieren. De oorzaak van de huidige verarming van de natuur moet echter bij de mens worden gezocht. Niet alleen vist en jaagt hij met steeds modernere middel en, ook vernietigt hij hele natuurgebie den en verpest hij het natuurlijk milieu door er grote hoeveelheden giftige stoffen te dumpen. Aanpassen of uitsterven Alleen soorten die zich aan de veran deringen van hun leefmilieu kunnen aanpassen, hebben een overlevings kans. De andere soorten, wier aantal sterk toeneemt, sterven uit of worden in natuurreservaten in stand gehou den. Het kan niet vaak genoeg her haald worden dat de natuur een inge wikkeld systeem is waarvan ieder ele ment bijdraagt tot de instandhoudig van het natuurlijk evenwicht en dat de mens zijn eigen bestaan op het spel zet als hij dit evenwicht verstoort. De laatste jaren is men steeds meer gaan beseffen dat de bescherming van het milieu van vitaal belang is en de eerste maatregelen op dit gebied zijn reeds getroffen. Zo werd in maart 1973 de Conventie van Washington geslo ten. Deze conventie, die bekend staat I onder de naam CITES, heeft tot doel de internationale handel in bedreigde dier- en plantesoorten aan banden te leggen. In de conventie is een lijst op genomen van de meest bedreigde soor ten'waarin alleen in uitzonderingsge- vallen gehandeld mag worden. Daar- I naast is er een tweede lijst van minder I bedreigde soorten waarvan de handel aan strenge regels is onderworpen. Meer effect van conventie I Deze conventie is reeds door de vol- gende Lid-staten v 2. meenschap bekrachtigd:-r Bondsrepubliek Duitsland, Frar'""1' Italië en het Verenigd Koninkrijk. Maar de Europese Commissie heeft in 1980 voorgesteld dat de Europese Ge meenschap als zodanig aan de conven tie deelneemt. De regels van het ver drag zullen namelijk meer effect sorte ren als hun toepassing op Europees ni- I veau wordt gecoördineerd en gecon- troleerd. Het Europees Parlement zal I zeer binnenkort zijn standpunt over t deze kwestie bekendmaken en zal zich i daarbij baseren op een rapport van de L parlementaire commissie voor milieu- beheer die volledig achter de voorstel- r len van de Commissie staat. Het r f port vermeldt dat wilde diersoor niet alleen door de internationale han del worden bedreigd en dat Europa een gemeenschappelijk milieubescher- t mingsbeleid nodig heeft. Schrikbarend Toch valt het niet te ontkennen dat de Tja en waarom kopen we nu oester zwammen? Omdat ze lekker zijn, voor de variatie en omdat ze net als champignons een aanvulling zijn bij de maaltijd. Ze slinken niet bij de bereiding. De steel snijdt U wigvormig weg. Deze kunt U in de soep verwerken of fijn hakken en meebakken of koken. De hoeden spoelt U af onder koud stro mend water. Niet in het water laten liggen, want dan verliezen ze veel van hun kwaliteit en smaak. De kook- of baktijd is 5 8 minuten. Ze zijn heerlijk bij vlees, allerlei groen te zoals prei, spitskool, andijvie, papri ka, gebakken op toast en in de omelet. U kunt ze ook eerst koken en na af koelen gebruiken in een salade. enhotidersvereniging St. Ambro- Tilburg bestaat meer als 60 jaar. deze vereniging zijn 50 imkers aangesloten. De vereniging is aange sloten bij de samenwerkende bijenhou- dersverenigingen «Regio Midden Bra bant» met 11 aangesloten verenigingen uit de omgeving. De vereniging houdt regelmatig thema-avonden, waarbij bij ’n kop koffie gezellig over de hobby kan worden gesproken. Inlichtingen: M. Sweens, Nassauj 11B, 5046 P.A. Tilburg, tel. 432811. Wordt vervolgd. iniseerd, waarbij fraaie prijzen te 4 zijn. De opbrengst van deze ’'-Brabantse kermis is natuurlijk <r de clubkas bestemd, zodat er nog ;r van deze evenementen aan het liek kunnen worden gepresenteerd (zoals 11. juli a.s. te Baarle-Hertog). De leden van onze gezelligheidsvereniging willen niet alleen zelf van hun vehikels genieten, maar houden ervan anderen in hun genot te laten delen. Wie langs wil wippen, kan vrijblijvend onze «trots en vreugde» machines kan komen bewonderen. Tot ziens in Don gen, waar nog veel meer attracties zul len zijn dan hierboven beschreven. Hoe het begon Champignonkweker Van Hoof uit Kerkdriel is met de teelt van oester- zwammen gestart in het begin van de van de Europese Ge- jaren zeventig. Van Hoof maakte daar- chtigd: Denemarken, bij gebruik van de kennis van de Hon- inkrijk, gaar Nadazi, die heeft geprobeerd in inkrijk. Nederland, maar ook in Italië en Frankrijk zijn patent te verkopen. Sinds het najaar 1981 telen verschillen de champignonkwekers ook oester zwammen. Oesterzwammen groeien op stro, in Nederland op tarwestro. In tegenstel ling tot champignons hebben ze licht nodig. Dat betekent dat er een aparte ruimte moet worden gecreëerd, waar bij niet alleen de lichtomstandigheden maar ook de luchtvochtigheid en de temperatuur een rol spelen. De experimenteerlust van deze cham- rap- pignonkwekers maakt dat we nu al arten oesterzwammen kunnen kopen. Het aal afhankelijk zijn van onze kooplust of de kwekers in staat zullen zijn de teelt uit te breiden en investeringen te doen. Door samenwerking tussen kwekers, proefstation, veiling en de school voor Champignons zijn langzamerhand een bekende en gewaardeerde disgenoot geworden in ons land. Sinds enige tijd kunt U echter een nieuwe paddestoel vinden in de groentewinkel: de oester zwam. Dus net als de champignon een paddestoel, met een geurige, heel eigen smaak en een platte hoed die nogal van grootte kan verschillen. getracht worden in die omgeving woning te vinden. lur van het verblijf in het op- ngcentrum zal dus in belangrijke ite afhankelijk zijn van het tijdstip trop een woning beschikbaar komt, i van de uitgangspunten van het ingenbeleid is echter een korte jeriode van ongeveer 6 tot 12 opvang en begeleiding van ïderlandse regering uitgeno- mgen valt in eerste in- ie verantwoordelijkheid ministerie van Cultt" Maatschappelijk Wei, definitieve huisvesting onder antwoordelikheid van betreffer meente. - De toenemende onderdrukking en geweld door het Zuidafrikaanse regi me. - Hc op een speciaal teken verlaten plot laag ling duizenden bijen de kast. Als wa bloe- golven de bijen uit de vliegopening zich te voegen bij de wolk bijen in lucht. Andere bijen, die hele.naa. .i meedoen aan dit spektakel en die rugkomen van de dracht met stuif en nectar, proberen tegen de sf van de naar buiten stormende bije hun lading naar binnen te bre verzorging van het achter broed moet immers voort"» den. Meestal zal de uit ningin een tros vormen van de bijenstand. Binnen enkele dagen zullen meerdere koninginnen rijp zijn om hun cellen te verlaten. Het dekseltje van hun cel is reeds losgebeten, maar zij verlaten hun cel niet omdat anders ’een gevecht zal ontstaan met de reeds uitgelopen ko ningin. Zij beantwoorden het tuten van de uitgelopen koningin met kwa kend geluid. Als de imker nu niet in grijpt, zal het volk weer zwermen. De koningin verdraagt nl. niet lang de aanwezigheid van een andere kpnin gin, waar zij niet bijkan om het uit te vechten. Ze verlaat dan de kast met weer een groot gedeelte van het bijen handel in dieren de laatste jaren schrikbarende vormen heeft aangeno men. Dit komt doordat de vraag naar dieren in wetenschappelijke laborato ria, dierentuinen en bepaalde indus- triën sterk is toegenomen. Zo worden er in de Verenigde Staten jaarlijks 9 miljoen kikkers voor wetenschappelij ke proeven gebruikt en worden er in Afrika per dag 350 olifanten gedood vanwege hun slagtanden. West-Europa is niet alleen een van de grootste im porteurs van ivoor, maar ook van wal visolie, krokodillehuiden, bont, enz. Bestonden er in 1925 nog maar 125 dierentuinen, in 1976 was hun aantal al tot 981 opgelopen. Het zou dus een goede zaak zijn als de Europese Ge meenschap zich bij de Conventie van Washington aansloot. De Europese Commissie heeft bovendien voorge steld zo snel mogelijk maatregelen goed te keuren om dieren die in moe rassen, zoet of zout water leven, te be schermen. (Eurofocus) men bezig ing te maken. een constan ten van dat moet Op dinsdag 1 juni jl. heeft het Frado- terrein in de wijk Jeruzalem een nieu we omheining gekregen. Op dit terrein van de voormalige verfstoffenfabriek Franken onderzoekt de Heidemij mo menteel de bodem op de aanwezigheid van verontreinigende en gevaarlijke stoffen. De eigenaar van het terrein heeft in het verleden op aandringen van de ge meenten reeds twee keer een omhei ning geplaatst. Tot tweemaal toe zijn echter aan de omheining dusdanige beschadigingen en vernielingen aange bracht, dat het Frado-terrein vrij toe gankelijk werd voor nieuwsgierigen en met name de spelende jeugd. Een voorlopig onderzoek door de gemeente heeft vorig jaar al aangetoond dat de bodem van het terrein plaatselijk ver ontreinigd is. Deze verontreiniging en de algehele toestand van het terrein zorgen voor een gevaarlijke situatie. De aanwezige gevaren zijn voor de ge meenten reden om het terrein opnieuw .af te zetten. Bovendien komen er op enkele plaatsen waarschuwingsborden. De kosten hiervan wil de gemeente verhalen op de eigenaar van het ter rein. Medewerking De gemeente vraagt de omwonenden alle mogelijke medewerking om ervoor te zorgen dat de omheining niet op nieuw beschadigd en vernield wordt. Overigens zullen over enkele weken de resultaten bekend zijn van het eerste onderzoek van de Heidemij. De om wonenden van het Frado-terrein zullen hierover rechtstreeks worden geïnfor meerd. dagcentrum voor drugverslaafden concludeert dat het dagcentrum z"1- de Korte Schijfstraat van de Stich- sinds de opening heeft gericht op uv ting Maatschappelijke Hulp aan Jonge- meest uiteenlopende groepen gebrui- ren faalt. Dat komt door de onduide- kers en verder dat het centrum matig tot zeer slecht bezocht is. Verwijzingsprocedure Andere knelpunten in de drughulpver lening zijn de moeizante verwijzings procedure tussen de verschillende voorzieningen, het feit dat etnische minderheden slechts in beperkte mate worden bereikt door het bestaande hulpverleningsaanbod en het ontbre ken van een «laagdrempelige ontmoe tingsruimte» in het hulpverlêningsnet- werk. Het dagcentrum hanteert een door velen te «hoog» geachte drempel. Eén van de vele aanbevelingen van de A.A.D. is dat de hulpverlening vanuit één organisatie moet worden geleid. Meest aangewezen instelling hiervoor is het medisch consultatiebureau alco hol en drugs (MCAD), dat drugteam en dagcentrum dient te verenigen. Het college van burgemeester en wet houders heeft het rapport voorlopig voor kennisgeving aangenomen. De betrokken instellingen kunnen tot 12 juni reageren. Van april tot oktober 1981 v maand een evenement waart meer trotse eigenaars oudjes verschenen. Bijna den zijn er nu, de helft en 50% Belgen, en dat vinden we, om de gezellig borgen. Ook dit jaar zijn Gv ten weer goed van start g telkens (afkloppen!!) mooi schien hebben we dat te danken aan het Maria-kapelleke dat aan het begin van de oprijlaan van het landgoed De Diept staat, wie weet. Hoe dan ook, of de club nu bijeenkomt in Merksplas of Ammerzoden, Postel of Dongen, de automobielen krijgen mede door het mooie weer altijd veel aandacht van de mensen langs de weg. Op 11 en 12 juni organiseert de 3e we- reldgroep van Scholengemeenschap «Quirijn» een actie voor arme gebie den in Midden-Afrika. Het geld zal worden besteed aan projecten in Zam bia. waar één van onze docenten, Paul Leermakers, voor 3 jaar werkzaam is. Er is dringend behoefte aan pannen voor het ziekenhuis, aan een stencil machine voor de school, en aan een 14-tal waterputten. Hiervoor hebben we de volgende activiteiten georgani seerd. Op vrijdag 11 juni is er een sponsortocht. Leerlingen gaan dan een aantal kilometers lopen en laten zich daarbij sponsoren door ouders, buren, familieleden, enz. Op zaterdag 12 juni van 10.30 - 16 uur is er in onze school tarkt. Er worden produk- al verkocht: planten, bloe- jes, stoff~- les gerui beurs. De leerlin men worden in .j.. boek met kubusdraaien, sjoelen, enz. Bovendien worden er spelletjes georga niseerd en is er voor de kleintjes een poppenkast. Voor een hapje en een drankje kan men terecht in het restau rantje. volk. Aangezien dit een ernstige ver zwakking is van het honingvolk zal de imker tijdig ingrijpen. Als de eerste ko ningin is uitgelopen, wat duidelijk waarneembaar is door haar tutend ge luid, zal de imker alle koninginnecel len uit de kast breken, enkele rijpe ko ninginnen nög in de kast laten lopen, zodat zij uit kunnen vechten wie over blijft. Het volk zal dan dit jaar niet meer zwermen. De overblijvende jonge koningin zal binnen enkele dagen op bruidsvlucht gaan om hoog in de lucht te paren met meerdere darren. Eenmaal goed bevrucht zal de jonge koningin de kast niet meer verlaten tot mei/juni 1983. Haar taak is het leggen van eitjes «tot 2.000 per dag». Een aantal bijen verzorgt haar «de hof staat», zij wordt gevoederd en betast. De bijenwerkzaamheden zijn niet voor haar zoals cellen poetsen - larven voe ren - nectar en stuifmeel halen. Zij is verantwoordelijk voor de instandhou ding van het volk. H.H. Bakkers A Wilt U rustig met vakantie, wij bakken ze bruin voor U Bel ons gerust even op Eén stedelijke instelling voor jeugd- en jongerenwerk, waar1”’ jongerenwerkers in dienst moetc men, dat is een van de aanbeveling de nota. Aanzet tot een gem< jeugd- en jongerenbeleid. Een hen kan hetzelfde werk blijver nu al in de diverse centra v richt. Ambulante jongerenwerkers worden gezet op bepaalde plaatsen, met als tgangspunt dat dan zeer tijdig wordt gespeeld op ontwikkelingen en niet is als de problemen de pan uitrijzen, e nota vormt een ambachtelijke aan zet om samen met het particulier ini tiatief te komen tot een beleid voor jeugdigen en jongeren in Tilburg. De nota wordt, met nog toe te voegen con crete punten, aan de betrokken organi saties aangeboden. Die hebben tot 1 oktober de tijd schriftelijke reacties in te dienen. In het rapport wordt gepleit voor een overlegplatform, dat zo breed mogelijk moet zijn samengesteld en waarin de «geluiden» vanuit de groepen belang hebbenden direct kunnen dóórklinken en omgekeerd. Als maatregel om op de zeer korte ter mijn oplossingen te vinden voor de problemen in Noord, is al besloten een extra beroepskracht in te zetten, een gebouw te gaan gebruiken en activitei ten voor de randgroepjongeren te or ganiseren. Het geld hiervoor, aldus de aanbeveling, zou moeten komen uit het niet meer subsidiëren van Posjet. Dan zou tevens geld vrijkomen voor subsidiëren van een ontmoetingsruim te voor Turkse en Marokkaanse jonge ren. Het rapport geeft een overzicht van de bestaande voorzieningen en activitei ten voor jongeren in Tilburg. Van de situatie van de Tilburgse jongeren wordt gezegd dat deze overeenkomst vertoont met het landelijk beeld. Ech ter, onder andere op het punt van de werkgelegenheid zijn de Tilburgse jon geren slechter af dan die in de meeste andere plaatsen in het land. Het werkgelegenheidsplan van Sociale Zaken en het gemeenschapstakenplan van CRM zijn daarom positief ontvan gen. De eerste groep Poolse vluchtelingen die bestemming Nederland heeft, arri veerde vrijdag 4 juni 1982 om 13.05 uur op Schiphol uit Wenen (KL-258). De groep bestaat uit 22 mensen, waaron der zes gezinnen en drie alleenstaan den. Vanaf Schiphol zal de groep door reizen naar een opvangcentrum in Cal- lantsoog. Voor de definitieve huisvesting wordt gebruik gemaakt van een Rijksregeling waarbij een klein percentage van nieuw te bouwen woningen toekomt aan het Rijk. Deze huisvesting zal dus plaatsvinden «ergens in Nederland» waar op dat moment woningen wor den gebouwd. Wanneer men reeds fa milie of kennissen heeft in Nederland

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 15