ruften hair fashion 8 f ONS VAKMANSCHAP Rugklachten door verkeerde De inflatie knabbelt aan de :zijn. houding bij zitten en liggen landbouwinkomens 6e Drumband- festival Behendigheids- wedstrijd >en? rtchers? BRESSON ELRSSERUIRE TRaRURERll 2,75 Met medicijnen valt niet te spotten wallende verschijnselen van de laatste s ongetwijfeld de enorme toename van lukten dat het Meer bescherming voor de burgers van Europa Donderdag 15 april 1982 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER april 1982 pagina 14 i voor u klaar. RDRING 61 113-431795 IG ing, IJ» En nu naar bed (Eurofocus 12-82) by: (Eurofocus) 4.00 uur, /5 r Staande klokken keuze uit meer dan 50 aluminium) n-ketels. NG kTIE diverse soorten broodjes e drumbands to- mei. in 216 2 irstraat 10 HET PLAATSEN VAN Thenmofianè IS VOORAL EEN KWESTIE VAN VAKMANSCHAP.. 119 t/m 23 ellen wij u eng jr deskun- ig- >ver slank- aarom JUWELIERS - HORLOGERS 188 EK Rijswijk. blijven. AN EUROSLIM NED, 1982 chtig laveren ;t aanmoedi- euwe far- •ittig voor ae andere de con- :bben een oor zorgt —_t:n die i.eid ople- i komen. aire voor- iie elke in- e Drumbandfestival, I door de winkeliersve -Centrum vindt dit j Jagmiddagen plaats: 17 si. Hieraan doen alle 13 1 bouckoert fietsen J bredaseweg 85-8?a I 013 -434284 tüburgj paar jaar op het gebied i het aantal medicamen- ibliek verbruikt. Aan de ene kant is het •e geneesmiddelen die dan aan het pu- laar gunstig voor de volksgezondheid, gebruik en misbruik van bepaalde Tilburg-Centrum marionettenkorps Fati- schuiven. nd van de rug- van het el. Wilt u in zitten, *"st wat Heuvelhof - Heuvelstraat 1Ö3 I Telefoon 013-424333 2* ils Uo Centaurusweg 71, Tilburg Telefoon 013-555955 georgani- vereniging Til- jaar op twee '7 april en Tilburgse Drumband en i ma, De Jantjes. 14.30 u. - 15.30 Girls, Groeseinc 15.30 u. - 16.3( Bernhard, De overige nen hun k Vishandel «BETER» KOP KOFFIE GRATIS volgt: Heu- tel), Stadhuis- Juliana van (Heuvelpoort). Wist u dat de gemiddelde slaper zich zo’n 50-maal per nacht in zijn slaap omdraait Dit doet hij omdat het li chaam niet op de juiste plaatsen on dersteund wordt, waardoor in be paalde delen van het lichaam druk op de bloedvaten wordt uitgeoefend. Hoe slechter de natuurlijke S-vorm van de ruggegraat ondersteund wordt, hoe meer er gewoeld wordt, met als gevolg een geradbraakt gevoel als u ’s mor gens wakker wordt. Nodig is dat niet. Was men er een aantal jaren nog van overtuigd dat «hard» slapen de oplos sing was, nu is men daar toch wel van terug gekomen. Goed slapen kunt u namelijk alleen als uw rugwervels en spieren, na een hele dag in aktie ge- Een van de meest opv van de gezondheid is i ten en farmaceutische produkten dat het publ ontwikkelen van nieuwe meer doeltreffende bliek beschikbaar worden gesteld alleen ma: Aan de andere kant betekenen een overdadig produkten een gevaar voor het individu. De afgelopen drie jaar is het gemiddel de inkomen van de boeren in de Euro pese Gemeenschap gevoelig gedaald. Nadat hun inkomen enkele jaren aan een steeg, daalde het in 1979 met 3%, in 1980 met 7% en in 1981 met 2%. Toch is de situatie per land zeer ver schillend. In Griekenland, Denemar ken, Nederland en Italië bleven de in komens in 1981 hoger dan in 1973- 1975. In België bleven de inkomens ongeveer gelijk terwijl ze in Ierland, Luxemburg, het Verenigd Koninkrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk daalden. De Europese auto- georganiseerd door Garage Denissen (zaterdag 17 april 1982) Datsun-dealer Garage Denissen B.V. organiseert zaterdag 17 april a.s. een auto-behendigheidswedstrijd. Iedere tuffeur kan zichzelf testen op het ge- van handling van zijn automobiel. Op een parcours lengte zullen o.a. de vc heden getoond dienen parkeren, slalom rijder den, keren op de weg poort in rijden. Wanneer men mulier invult r automobielen, heel verzorgd winnen voor 2j De behendighe den worden oj A tussen 10.30 A re’n van Gara' senstraat 52-5„. Wedstrijdformuli showroom afgehs i daarnaast nog een for- met vragen over Nissan maakt men kans een ge weekend naar Parijs te l personen. leidswedstrijd zal gehou- op zaterdag 17 april a.s. en 16.30 uur op het ter- irage Denissen, Burg. Jan- -56, Tilburg. dieren kunnen in de haald worden. De overheid moet vóórziet tussen aan de ene kant het gen van het zoeken naar nieui maceutische produkten die nutt. de gezondheid zijn en aan de kant het beschermen van sument. De meeste landen het systeem ontwikkeld dat ervoor zorgt dat alleen nuttige medicamenten die geen gevaar voor de gezondheid ople veren in de handel mogen komen. Vaak worden deze sanitaire voor schriften echter een muur die elke in voer van buitenlandse produkten tegenhoudt, zelfs als deze even goed 1 of zelfs beter zijn dan binnenlandse produkten. Dit is niet alleen bescher ming van de nationale farmaceutische industrie tegen de buitenlandse con currentie, maar ook een straf voor de consument die niet de kans krijgt be- 1 tere of goedkopere produkten te ko pen. i Vrij verkeer De instellingen van de Europese Ge- I meenschap houden zich hier zeer mee I bezig, vooral omdat het raakt aan het 1 principe van vrij verkeer van goederen I tussen de tien lidstaten. Het Europese I Hof van Justitie heeft al enkele malen I arrest gewezen dat bevestigt dat een I produkt dat in de ene lidstaat wordt I verkocht ook voor consumenten in I andere landen beschikbaar moet zijn. I De toepassing van dit principe blijft I echter botsen met de nationale wet- geving op het gebied van de gezond- heidhet milieu en de consumentenbe- I scheming Reglement In 1980 stelde de Commissie voor een I reglement in te voeren dat de parallelle Het 6e seerd do burg-C zaterd; 15 mei Drumbands mee. Voor het eerst wordt dit jaar ook de Heuvelpoort bij deze «streetparade» betrokken; vóór het dorpsplein, op de Heuvel zullen de deelnemende bands een demonstratie geven. De route ver loopt op beide dagen als velstraat (Fa. van Box te plein, Heuvelstraat, Stlbergstraat, Heuvel (I invoer van speciale farmaceutische produkten, die reeds toestemming hadden verkregen om in de handel te komen, moet vergemakkelijken. Ge streefd werd naar het openen van het terrein voor de fabrikant en de keus voor de consument. Als gevolg hiervan heeft de Commis sie zojuist de hoofdlijnen van haar be leid op dit gebied opnieuw uiteenge zet. Zij heeft de nationale regering verzocht zich ervan te overtuigen dat hun wetgeving op sanitair gebied wer kelijk noodzakelijk is en van dien aard dat de handel binnen de Gemeenschap niet gestremd wordt. Graag zou zij zien dat de regeringen zich actief waakzaam opstellen tegenover ft maceutische firma’s. De Eur autoriteiten zullen wat hen doorgaan met het versteviger internationale samenwerki..o gebied. (Eur f en far- Luropese -n betreft, igen van de ring op dit rrofocus) Het programma biedt op a.s. zaterdag een optreden van de volgende bands: 13.30 u. - 14.30 u.: Purple Berets, De meeste rugklachten ontstaan doordat bij het zitten en liggen een verkeerde houding wordt aangenomen. Dat zitten doen we bijna de hele dag. Op kantoor, in de auto en aan de buis worden heel wat uurtjes afgezeten-. Vooral oudere mensen brengen meer dan tien uur per dag zittend door En liggen, daar besteden we bijna een derde deel van ons leven aan. Niet zo gek dus. om eens wat meer aandacht aan onze zetel en sponde te besteden. Lang niet alle stoelen waarop we zitten of waarin we hangen, zijn geschikt voor ons. Datzelfde geldt ook voor onze bedden. Helaas kan niet precies worden aangegeven welke stoel of bed dan wei geschikt is, want iedereen heeft nu eenmaal een andere lichaamsbouw. De stoel Waar moetje op letten als je een stoel koopt Dat zijn zithoogte, dus de hoogte van de zitting tot de vloer; de zitdiepte, dat is de lengte van het zit vlak; en de hoogte van de rug. Bij de zithoogte is het belangrijk dat de armen, die samen 10% van het totale lichaamsgewicht wegen, en een be hoorlijke belasting zijn voor de nek- wervelkolom, ondersteund worden. Daarom zijn armleuningen erg belang rijk. Bij een stoel zonder armleuningen leg je de armen meestal op tafel, of zit je met ingezakte romp met de armen op schoot. Gaat het om een «werk- stoel», dan is een stoel met instelbare zithoogte aan te bevelen. Dit biedt namelijk de mogelijkheid de zithoogte zodanig in te stellen, dat de ellebogen zich ter hoogte van het werkvlak be vinden, zodat met ontspannen schouders gewerkt kan worden. Is de zitting te hoog, dan wordt druk op de bloedvaten in de bovenbenen uitgeoefend. Een voetenbankje kan dan uitkomst bieden. Wist u trouwens dat trombose-vorming, vooral bij oudere personen, kan ontstaan door dat bij een verkeerde «zit» de bloedsomloop afgekneld wordt Als de zitting te schuin staat, kunnen de liezen namelijk worden ingedrukt. Is de zitting te diep, dan is de knieholte niet vrij, hetgeen ook weer druk op de bloedvaten veroorzaakt. Ook het profiel en het materiaal van de zitting is belangrijk. Een te zachte zit ting kan onaangenaam wegzakken veroorzaken. Een geprofileerde zit ting, zo’n zitting met een schaalvorm, kan belemmerend werken op het gaan «verzitten». Wil je lekker zitten, dan moet je namelijk ook gemakkelijk kunnen gaan verzitten. Stoelen met polyether kussens kunnen bij langdurig zitten een broeieffect veroorzaken, omdat dit materiaal niet bestand is tegen langdurige druk en warmte. Oudere mensen doen er daarom verstandig aan bij hun woning inrichter eens te informeren naar I stoelen met binnenvering. vorm. Stoelen met een kaarsrechte rugleuning, die doorloopt tot aan de zitting, steunen de natuurlijke holte van de rug onvoldoende, en zitten niet prettig. Bij een «werkstoel» of een eetkamerstoel dient tussen de rugleu ning en zitting eigenlijk een gat te zit ten van tenminste 12 cm, zodat het onderste deel van het bekken vrij ge laten wordt, maar de rug zelf onder steund wordt. De zwakste plek van de rug is de plaats vlak boven het bekken Let er bij het kiezen van een stoel dus goed op, dat die plek voldoende on dersteund wordt. Heeft het zitmeubel geen rugleuning, zoals een poef of een krukje, dan be staat al gauw de neiging met een kromme rug te gaan zitten. Het pret tigst zit u op een stoel waarvan de rugleuning niet te ver naar achteren helt. Bij een te horizontale stand van de zitting kunnen losse kussens door de beweging van het Zitvlak de neiging vertonen uit de stoel te S‘L": Zithoogte, diepte en stano leuning zijn ook afhankelijk gebruiksdoel van het zitmeubel er lekker lui en ontspannen in dan mag die zitdiepte b.v. best wat meer zijn dan bij een werkstoel. Maar let wel altijd goed op dat de rand van de zitting niet in de knieholte drukt, en dat uw voeten losjes op de grond kunnen staan. Met een beetje zoeken is dan zeker een passende stoel te vinden. aard van de stoffen, de machines en de eventuele risiko’s. De Europese Commissie zal van haar kant een dta- bank oprichten over de milieurampen die reeds hebben plaatsgevonden om de uitwisseling van informatie te ver gemakkelijken, de opgedane ervaring te benutten en preventieve maatrege len te verbeteren. Kwiklozingen De andere richtlijn die door de Raad werd goedgekeurd betreft de kwik lozingen in water van de chloor-al- kali-industrie. Deze maatregel maakt deel uit van een grootscheepse cam pagne die in 1976 van start ging en die betrekking heeft op alle lozingen van giftige stoffen in water. De richtlijn bepaalt dat er voortaan per 1 ton ge produceerde chloor maar 0,5 gram kwik mag worden geloosd. Om aan deze strenge norm te voldoen moeten de fabrikanten zeer moderne technie ken toepassen. Omdat dit aanzienlijke investeringen vereist zullen de fabri kanten wel niet erg met deze richtlijn ingenomen zijn. Maar voor alle andere mensen betekent dit besluit een licht puntje aan het sombere milieufir mament... In de praktijk komt het helaas maar al te vaak aan op de kleine lettertjes in de Thermopane-garantie: Door ondeugdelijke plaatsing van de glaszetters vervalt de aanspraak op deze, overigens wél deugdelijke, garantie. Ons vakmanschap garandeert een perfecte plaatsing; zoals het ihoortl weest te zijn, zich ’s nachts helemaal I ontspannen. Dat kunnen ze alleen op I een bed dat van onderen voldoende I veerkracht heeft en steun geeft, zodat I uw ruggegraat in een rechte lijn ligt. I Hard slapen is daarom niet goedmaar I zacht slapen ook niet. Een kombinatie I van die twee zou het antwoord zijn op I uw slaapproblemen. Maar omdat sla- I pen een hoogst persoonlijke bezigheid I is, afhankelijk van lichaamsbouw, ge- I wicht, lengte en leeftijd, is het ver- standig om, alvorens tot aanschaf van I een bed over te gaan, u persoonlijk te laten voorlichten in een bedden speciaalzaak. Zo’n advies is gratis en geheel vrij blijvend. riteiten maken zich ernstige zorgen over deze dalende tendens in de vijf lid-staten. Dit is namelijk in strijd met de doelstelling van artikel 39 van het EEG-verdrag dat zegt dat de land bouwbevolking van een redelijke le vensstandaard verzekerd moet zijn, met name door de verhoging van het hoofdelijk inkomen van hen die in de landbouw werkzaam zijn. November 1981 gaven de regeringslei ders en staatshoofden van de Tiende Europese Commissie de opdracht het probleem van de landbouwinkomens te bestuderen dat veroorzaakt wordt door de niveauverschillen in de infla tie. De commissie heeft zojuist haar bevindingen gepubliceerd. Hieruit blijkt dat hoewel de inflatie zich per land verschillend ontwikkelt (Duits land 5,8%, Griekenland 24,1% in 1981), de landbouwinkomens niet noodzakelijkerwijze dezelfde ontwik keling doormaken. Dit kan met name worden verklaard uit het feit dat het aantal werknemers in loondienst in de landbouw niet in alle Europese landen gelijk is. In het Verenigd Koninkrijk maakt deze groep voor meer dan 50% deel uit van de landbouwbevolking terwijl dit in Griekenland en Luxemburg nog geen 10% is. Voor bedrijfseigenaren en hun meewerkende gezinsleden hangt het inkomen af van een groot aantal facto ren zoals produktiekosten, wisselkoer sen, klimaatsomstandigheden enz. De factor van doorslaggevend belang is echter de ontwikkeling van de garan tieprijzen van de Gemeenschap. Hier over wordt elk jaar door de landbouw ministers onderhandeld. Op dit mo ment is men bezig de prijzen vast te stellen voor het volgend seizoen. De vraag doet zich voor of de Europese autoriteiten de landbouwers zullen compenseren voor hun verlies aan koopkracht van de afgelopen drie jaar of dat ze de strijd tegen de inflatie be- langrijker vinden. Rugleuning I Een ander belangrijk aspekt van de stoel is de rugleuning. Onze wer velkolom heeft van nature een S- Sanden Boys and idse Jagers. •u.30 u.: Drumband Prins De Tirolers. ige 6 Tilburgse kunnen op 15 n Uit de winsten die de milieupartijen bij verscheidene verkiezingen in Europa hebben geboekt, blijkt zonneklaar dat de bescherming van het milieu het grote publiek zeer ter harte gaat. De burgers die van mening zijn dat de overheden een doeltreffender milieubeleid moeten voeren, zullen blij zijn te vernemen dat de Raad van ministers van Milieuzaken van de Tien op 3 december jl. in Brussel spijkers met koppen heeft geslagen. De Europese ministers hebben name lijk twee richtlijnen goedgekeurd die op korte termijn ook stokje zullen ste ken voor de milieuverontreiniging in de Gemeenschap. De eerste richtlijn zal de geschiedenis ingaan als «de Se- vesorichtlijn» en moet voorkomen dat er ongelukken gebeuren in industrieën die met gevaarlijke stoffen werken. Milieurampen Iedereen herinnert zich nog wel de mi lieurampen van Flixbourough in 1974, Beek in 1975, Seveso en Nanfredonia in 1976, enz. Na deze ongelukken be gon men eindelijk in te zien hoe nood zakelijk het is de kontrole op indus trieën die met gevaarlijke stoffen wer ken, te verscherpen. In 1979 diende de Commissie zal van haar kant een data- meenschappen hiertoe reeds een voorstel in dat nu pas door de Raad werd goedgekeurd, zij het met enkele wijzigingen. De «Seveso-richtlijn» bepaalt dat werknemers en mensen die rond de betrokken fabrieken wonen wordt verteld om welke stoffen het precies gaat en hoe ermee gewerkt wordt. Bo vendien zijn de fabrikanten voortaan verplicht de bevoegde instanties een veiligheidsrapport te sturen over de rage *g 1' jidswedstrijd. chzelf testen c ig van zijn aut jrs van 300 meter volgende vaardig- n te worden: file ‘en, achteruit rij- veg, achteruit een s

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 15