149 >98 J Niks voor niks 119 219 198 198 159 139 129 39 269 98 69 I hliigo L .198 3 REXshowroom Korvelscweg 213, Tilburg Tel. 013/435754 Open podium in kafee D’n Egelantier Theateragenda; k BRESSON EN Expositie in de Heemschuur Stress oorzaak hartaanval? Staande klokken keuze uit meer dan 50 Een god van een mens .ZV/,- Turbo in Kijkhuis 1 REX UW GROOTSTE EN GOEDKOOPSTE MEUBELLEVERANCIER DETILBURGSE koerier Donderdag 8 april pagina 15 g 8 april pagina 14 NOAD Melis 'rijdag IS oorsprong IS t enige werd G. Witlox >t ie ik or Leiden. or Tl k n JUWELIERS - HORLOGERS Ik ur Hartweek tin 13 april om het i - dat Jesi voorver- iwen on- A„^r ge- lotto: Den Haaf Nederla :ialis- 38% sn 16, 17, 18 april onder Spargo, Lee ingle Charge lit is in Nedt zijn te kunnen konstate- echte rockliefhebbers Mayhew, Steve Mc alles alleen maar t belangrijkste In Nee weinig factor stress druk i opgeven bij 1. 430073). De apai waarna bedoeling i samen gaar dans. Ook meedoen. t geheim aan te duiden, for Glory, <^at Jesus van Nazareth heeft ..„Ierland, be- voor wie geloven kan. dan hun laatste De getuigen van Jezus’ leven en woorden hadden deze ervaring en gaven ze door: in deze mens is God doorgebroken Paul naar onze situatie toe. IcCann Lijden en concert in de De voorver2 Zeker is ii werk ook taald werk kt ook de2 Mibet—1 e bloed- is op een Je medi- Ma vertuigen is wer^ rd. Peric heeft dit jaar het thema «Hart en Stress» a. De Nederlandse Harts I daarmee discussie op ui vagen en onderzoek stimuleren. mm ja ai nci i Heuvelhof - Heuvelstraat 103 gekregen. brengen rarte stukken duren tot half elf, a ’n «muzische orgie» begint. De is dat daarin ’n stel mensen in spelen met muziek, toneel, c hier kan iedereen weer aan ederland is de afgelopen jaren :inig aandacht besteed aan de risico- :tor stress. Steeds meer blijkt dat ess, evenals roken en hoge 1 ik kan bijdragen tot de kans hartaanval. Onderzoek dat de sche wereld heeft kunnen ove pas kort geleden gepubliceerc De Hartweek tin 13 april) en Stre: Op le en 2e Paasdag. 11 en 12 april, expo seert de Tilburger Jan Schellekens, Tartini- straat 110, in de Heemschuur van ’t Heem- erf «De Schutsboom» aan de Nieuwe Riel- seweg 41-43 in Goirle. De Expositie omvat: schilderwerken, reproducties oude meesters en modelbotenbouw; in ’t bijzonder oude zeilschepen. De opening zal worden verricht door oud- wethouder Wim v. Boxtel op le Paasdag 11 april ’s middags om 3 uur. Verder is de expositie .geopend op beide Paasdagen van 15.00-20.00 uur. Chris Bartlett, Emmonds. begint om 22.00 uur. ondag le Paasdag 11 april de rmatie Wamm. Aanvang te berei We kennen in onze taal uitdrukkingen aanvang hah als deze: een schat van een vrouw, een wolk van een kind, een droom van een huis, een paradijs van een tuin. We duiden ermee aan: het tweede is het eerste, „n paradijs. Ik las bij een dichter: «een god van een mens»: j een zeer onverwacht originele uitdruk- Engelse chart, zelfs tot óp de Ling Dinsdag 13 april kan D’n Egelantier weer in beslag genomen worden door a||e muzikanten, toneelspelers, dansers, poëten, entertainere, zangers, enz., die van zich willen laten horen of zien. Om half negen begint ’t open podium met groepen, gezelschappen en alleen staanden die wat kwijt willen. Dat kan 'n voordracht, ’n stuk muziek, ’n ver haal. ’n dans, ’n gedicht, ’n acrobati sche toer, verzin maar wat, van alles zijn. Wel even van tevoren ’tkafee (Boomstraat 39, tel. Arbeid neemt in onze samenleving een centrale plaats in. Onze hele ekonomie is op arbeid gebaseerd. Werk vormt voor de meeste mensen de belangrijkste inkomensbron. Maar werk heeft ook nog andere funkties; zo wordt iemands maatschappelijke status er voor het belangrijkste deel door bepaald. En veel sociale kontakten worden via het werk gelegd. Werk geeft voor veel mensen ritme en zin aan het leven. Je zou kunnen zeggen, dat ons maatschappelijk stelsel een arbeidssteisel is. Om half twaalf worden de stekkers er uit getrokken, en gaat ’t een en ander akoestisch verder. Om de mensen die samen met anderen iets willen doen, in improvisaties wat op mekaar te laten inspelen, is er de hele middag gelegenheid om dat voor :reiden. Vanaf half twee is er de likking over ’n installatie en er is no aanwezig. Voor de mensen die al tijken ii ’t ilf negen. liefde en maatschappelijke betrok kenheid onbetaald en vrijwillig werd gedaan, is er altijd geweest. Maar dat was vooral werk, dat naast een baan of naast het huishouden werd gedaan. Kritiek Er is nogal wat kritiek op deze ontwik keling. Het vrijwilligerswerk verhult het falen van ons-huidige ekonomische systeem, zo luidt een belangrijk stuk kritiek. Een ander punt van kritiek betreft de emancipatie. Wil er werke lijk sprake zijn van emancipatie, zo betogen veel vrouwengroepen, dan moeten vrouwen financieel onafhan kelijk kunnen zijn. Te vaak wordt juist door vrout betaald werk verricht. Vroeger schiedde dat vaak onder het mo «Mijn man verdient toch». Maar veel vrouwen van nu, denken daar anders over. En juist onder vrouwen is de werkloosheid het grootst. Door de grote werkloosheid van nuontstaat er oök een nieuwe groep, «onvrijwillige» vrijwilligers. Hartweek in ieder geval, dat vrijwillig werk is. Voor wie geen be- kan vinden, kan onbetaald werk ook dezelfde bevrediging geven. En onbetaald werk... naast betaald werk of niet: het zal er'altijd blijven. Marja Oosterman En daarin zit ook de keerzijde van de kritiek. Want dan kun je de toename van vrijwilligerswerk politiek een volslagen onjuiste zaak vinden; als je geen betaald werk kunt vinden, wat moet je dan...? Er zijn ook mensen die vinden dat het inschakelen van vrijwilligers een ver in het werk van be laag, 31 maart 1982, 87 van de landers denkt dat stress een hart aanval kan veroorzaken. Hartspecial ten denken daar heel anders over. 3f meent dat er bewijzen zijn dat stress kan leiden tot een hartaanval. Dit blijkt uit onderzoeken die de Nederlandse Hartstichting heeft gehouden. Onverbrekelijk Leven en werken zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. Over het ver band tussen werken en inkomen zijn vele boekwerken geschreven en het laatste woord is er nog lang niet over gezegd. Of je zo ver moet gaan als sommige vrijwilligerscentrales, die hele model- kontrakten hebben opgesteld, die al lerlei zaken als onkostenvergoeding, werktijden e.d. voor vrijwilligers moeten vastleggen, is ook maar de vraag. T weederangswerk? In vrijwilligerswerk schuilt ook iets van dat mooie, van wat we met elkaar voor elkaar kunnen opbrengen. Maar er is ook vrijwilligerswerk dat eigenlijk betaald zou moeten worden, maar waar gewoonweg geen geld voor is. De mogelijkheden om met behoud van uitkering onbetaald werk te verrich ten, worden steeds meer verruimd. Wel gelden o.a. als voorwaarden dat geen onbetaald werk verricht mag worden, waarvoor ook een be roepskracht kan worden aangetrok kén. En ook mag het werk geen be drijfsmatig karakter hebben. Maar het is duidelijk dat we toe moeten naar andere opvattingen over betaald en onbetaald werk. Er is altijd werk geweest dat door vrijwilligers werd gedaan. En er zal altijd werk blijven dat door vrijwil ligers wordt gedaan. Zoals aktiegroe- pen, vooHichtingsbijeenkomsten, stencils en krantjes maken, buurtko- mitees, hand- en spandiensten, kul- tureel werk. Betaald of onbetaald, werken met en voor anderen geeft altijd voldoening. Je krijgt er kontakten buitenshuis door, het is goed voor je persoonlijke groei en ontwikkeling, geeft je een ze ker aanzien, geeft een nuttig gevoel. Vrijwillig werken kan ook een manier zijn om je vakbekwaamheid te onder houden en/of je arbeidsgewenning te handhaven of te bevorderen. Het ging hierbij vooral om werk in het kader van het maatschappelijk en kultureel welzijn, zoals: jeugd- en jon gerenwerk. kunst en kuituur, maat schappelijke dienstverlening, rekrea- tie, sport en lichamelijke opvoeding, samenlevingsopbouw en vorming en ontwikkeling. Er valt een onderscheid te maken tussen uitvoerend en organi satorisch werk. Het besturen van scholen, kommissies, plaatselijke po litieke organisaties, stichtingen e.d. is nu nog een zaak van vrijwilligers. An ders ligt dat met het uitvoerende werk. Lange tijd leek het er op, dat de vrij willigers meer en meer plaats maakten voor goed opgeleide en goed betaalde beroepskrachten. Maar nu is de om gekeerde ontwikkeling weer gaande. Mede onder invloed van de ekonomi sche teruggang, moet weer steeds meer werk, dat enige jaren door be roepskrachten werd gedaan, door vrijwilligers worden overgenomen. Maar nu vinden we het niet meer zo vanzelfsprekend dat dat werk door vrijwilligers wordt gedaan. nen (18 Spanningen die zich thuis voordoen komen voor een derde voor' zin en een derde uit de het overige uit problemen met geld, de woonsituatie en sleur. Op het werk geven het «gevoel van machteloosheid» (31 de relatie met collega’s (22 en gebrek aan waarde ring (22 aanleiding tot stress. In het algemeen is de toestand in de wereld een voortdurende bron van spanning. Mensen met stress gaan in eerste in stantie naar de huisarts (40 24 zoekt steun bij de partner en 8 bij de familie. Tijdens het paasweekend zal in het Kijkhuis aan de Koestraat de Heavy Metal-formatie Turbo optreden. Deze zeker niet onbekende band Mathuis is een scoorde al menig succes in de Heavy Metal chart. Hun laatste E.P. heeft het zelfs gepresteerd om 7 keer te verschij nen in de Engelse chart, zelfs tot óp de eerste plaats. Hun laatste sing1' die nog niet uit looft nog beter te singles en om dat ren worden de e< verwend door Pete Hartley, C' en Pete E De show Tevens zonu< Engelse forr idem. loot het concert van Frank Zappa, 15 mei in de Ahoy in Rotterdam zijn nog kaarten erkrijgbaar. nde Jaap Edenhal treden ,z ,n ---=• illerlei artiesten op, waaronder Spargo, L^ Towers, Massada, Blue Diamonds. Patri»' Paay, Guys en Dolls, Anita Meyer en Vvu. inderen. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. I mei treden in de Edenhal de Scorpic— ron Maiden, en Blackfoot op. De voort :oop is reeds begonnen. iet artiesten Country en Westernfestival is II en 12 april in Sportpaleis de Ahoy in letterdam. De voorverkoop is begonnen. 8 mei geeft Elton John een concert in Sport paleis in Rotterdam. De voorverkoop is eeds begonnen. Die Jam treedt op 26 april in de Vereeni- jng in Nijmegen en 24 en 25 april in Para- liso in Amsterdam. De voorverkoop van iijmegen is begonnen. )e voorverkoop voor ’t Lochem Festival in .ochem is reeds begonnen. Het festival TOrdt 20 mei gehouden. )e voorverkoop voor het Moergestel Folk 82 begint 12 april. Het folkfestival is 16 mei i het Trefcentrum. itatus Quo geeft 23 mei een iroenoordhallen in oop begint 16 april. 1 mei geeft Jethro Tull een concert in portpaleis Ahoy in Rotterdam. De voor- erkoop is reeds begonnen. 'oor meer informatie tussen 10.00 - 16.00 ur bij de VW’s: fVV Tilburg, Spoorlaan 416 A, tel. 013- 5.11.35; "VW Oisterwijk, De Lind 57, tel. 4242 - 82345. sterven: niets menselijks is Hem vreemd, hij neemt alles van ons over en geeft ons wat Hij van heeft: eeuwig te zijn en onsterfelijk. Om dit te vieren gaat het Pasen worden. Doodgaan is een werkelijkheid, die gevolgd wordt door leven zoals het zaad sterft en daardoor juist leven geeft. Ga open naar dit geloof «een god van een mens» en het zal Pasen zijn voor Eten vijfde van de bevolking zegt aan sterke spanningen bloot te staan. Vrouwen (26 blijken veel vaker last van sterke stress te hebben dan man- Verdeling van het werk Langzaam maar zeker veranderen onze opvattingen over dat arbeids- stelsel. Een van de aanleidingen tot de vele diskussies over de plaats van werk in onze samenleving en ons indi viduele bestaan, is het vraagstuk van de verdeling van het werk. Want dat het daar niet goed mee zit, is ons allemaal wel duidelijk. En duide lijk wordt ook steeds meer, dat we er met oplossingen die uitgaan van ons huidig maatschappelijk stelsel niet uit komen. Kennelijk moeten we toe naar andere opvattingen over werk en de verdeling daarvan. Steeds meer voorspellingen geven aan, dat betaalde arbeid een steeds kleinere plaats in ons leven gaat inne men. Of deze ontwikkeling zich ook inderdaad gaat doorzetten, is voorlo pig nog de vraag. Zeker is al wel, dat er een verschuiving optreedt in onze waardering van werk. Arbeid ervaren we steeds meer als een middel om je leven zin en vorm te geven, in plaats van als een doel op zich. In het NOAD-paviljoen aan de Melis Stokestraat kunt u aanstaande vrijdag 9 april naar hartelust bingoën. Zoals te doen gebruikelijk hebben or ganisatoren wederom een feestelijk prijzenpakket samengesteld, waaron der traditiegetrouw het rijwiel naar keuze. Werk en vrije tijd xirt uit het ge- En langzaam maar zeker zijn we gaan familie. Voor beseffen dat ook onbetaald werk werk is. En ook gaan we steeds meer besef fen dat werken en vrije tijd onverbre kelijk met elkaar verbonden zijn. Het zijn geen twee aparte stukjes leven, die elkaar beperken in de tijd die er voor beschikbaar is. Werk en vrije tijd beïnvloeden elkaar. Het werk bepaalt niet alleen de hoeveelheid tijd die je als «vrije tijd» overhoudt, maar ook de manier waarop je die vrije tijd besteedt. De ervaring leert, dat mensen die werken met voldoening, ook meer werk ma ken van hun vrije tijd. En van je vrije tijd geniet je ook extra als je gewerkt hebt. Dit kun je ook omkeren: de be steding van je vrije tijd beïnvloedt je werk. Een duidelijk voorbeeld van dat laatste is een studie in je vrije tijd die ervoor kan zorgen datje er later in je werk de vruchten van plukt. - laar gezien de verdeling van het erk, het gedurende steeds kortere loden in mensenlevens verrichten van betaald werk, lijkt het van steeds mee- groter belang dat de grenzen tussen tstich- betaald werk, vrijwilligerswerk en gang vrije tijd vervagen. Vrijwilligers a;:WK. weer in opmars Werk dat door- mensen uit naasten- schuiving roepskrachten met zich mee kan bren gen. Vooral op het gebied van welzijn kan de beroepskracht in plaats van een uitvoerende taak, een begeleidende taak krijgen. Betaalde en onbetaalde arbeid kunnen elkaar aanvullen, mits er sprake is van een goede samen werking en begrip voor eikaars rol en funktie. Vrijwilligers kunnen ook een pioniersrol vervullen. top:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 15