LOON OP ZAND 4 vredig sluimerend bezijden de snelweg HHBE 1. Rr** - - - Woensdag 3 maart 1982 Jubileumuitgave - 43 lag 3 maart 1982 HET ORANJEPLEIN raad In «Molenwijck» verrees de Service- MOLENWIJCK HET KASTEEL dor aan| BEJAARDENCENTRA «MM DUINEN EN BOSSEN is een van gemeente groei van Kaatsheuvel na 1800, niet meer veranderd. 0,- O,- 10,- )O,- 30,- 00,- 50,- 150,- )00,- 950,- Loon op de drie Loon op Zand. j het noemen van op Zand denken en Drunense Dui- dorp was en is ook nu nog het Oranjeplein. oude, schaduwrijke bomen, de muziekkiosk en de igen neemt bij de inwoners van Loon op Zand een ■p Zand. Hoewel ook Kaats- in 1400 al bestaan moet heb- e gemeente de ind vastgelegd, ondanks de sterke SOPHIA EN CONCORDIA F. Fiévez Burgemeester van Loon op Zand weg Loon op eeft gereden zal gang» altijd spoedig thuis en samen met de «echte» Loonsen vormen zij een héchte gemeenschap. Van oudsher is het vereni gingsleven goed ontwikkeld en bruist het hier van aktivi- teiten op allerlei gebied. Het sociaal-cultureel centrum «de Hoorn» brengt veel mensen bij elkaar. Van de vele aktiviteiten, die hier Voor het ontstaan van het kerkdorp moet men in de geschiedenis terug gaan tot de 12e eeuw. In de ge schiedschrijving van die tijd komt men dan de naam «Venloon» tegen. Deze naam duidt op de aanwezig heid van vennen en veengronden. Later is deze naam veranderd in Loon op heuvel in ben, werd voor de naam Loon op Zar Deze naam is, Zand, het dorp, kernen van de flat voor ouderen en de basisschool «De Blokkendoos». Het sportleven in Loon op Zand kwam geleidelijk aan het sportpark De Klokkenberg tot stand. Meer in gebruik is echter de naam «Uno Animo». De voetbal- en handbal vereniging die op dit complex hun wedstrijden spelen, hebben daar zonder twijfel aan bijgedragen. Ook de tennis is hier ondergebracht. Op weg naar de sportvelden pas seert men in de Klokkenlaan de landschappelijk fraai ingepaste «Bijenthuin» van het gilde «St.- Ambrosius». In het centrum veranderde de laat ste jaren het gedeelte bij het Oranje plein. De oude looierij van Verschuren is reeds enige jaren verdwenen. De verbouwing van een in de van Rijc- kevorselstraat staande boerderij tot Cultureel Centrum De Hoorn is een goede greep geweest. Het gehele verenigingsleven van Loon op Zand en de bevolking hebben ervoor ge zorgd, dat dit centrum niet meer is weg te denken uit het dorp. In sportzaal De Doelen komen vele binnensporters aan hun trekken. Na de aanleg van Rijksweg 62 zijn Kerkstraat en Hoge Steenweg weer enigszins teruggekeerd in de toe- Bezoekers van Loon op Zand die het dorp binnenkomen (of verlaten) via de Kasteellaan, zien, verscholen tussen de vele bomen, een kasteeltje staan. Voor de bewoners van Loon op Zand staat het bekend als «Het Kasteel». In de gids voor vrije tijd en vakantie van de Streek V.V.V. Hart van Brabant staat het als volgt igegeven. Omgracht herenhuis met bijgebouwen op fundamenten van oud kasteel uit 1770. Het kasteel is slechts toegankelijk na afspraak. Tegenover het kasteel staat het «tuinhuisje», dat thans gerestaureerd wordt. Het kasteel wordt nog bewoond door mevrouw Ten Hom. De Kasteellaan, vooral in de zomermaanden een weg volledig ingepakt in het groen, vormde, vóór de aanleg van de Rijksweg, de hoofdverbinding met j Tilburg. Bij café De Financiën, aan deze weg gelegen, werd in de Franse tijd tol geheven. Loon op Zand en Molenwijck zijn twee begrippen, die niet meer van elkaar zijn los te maken, dit mag dan figuurlijk gesproken zo zijn, ook letterlijk is de nieuwbouw van Molenwijck hecht verbonden met de oude jrpskern. Via de Ecliptica, de verzamelweg van de wijk, komt men uit Molenwijck vanzelf in het centrum terecht. Met de bouw van woningen in Molenwijck is begonnen in de jaren na 1970. Aanvankelijk scheen de kern Loon op Zand voorbestemd als woondorp. Daarbij werd gedacht aan een opvangen van mensen uit de omgeving en de Randstad. De groei van het dorp van ca. 3700 in 1970 naar 5400 in 1977 toont duidelijk aan dat velen die weg vonden. De provincie en de rijksoverheid hebben die ontwikkeling een halt toegeroepen. Hoewel de uitbouw van Molenwijck met Molenwijck - Zuid planklaar was, is hieraan geen uitvoering meer gegeven, de uitbreiding heeft zich beperkt tot wat men zou kunnen noemen het afbouwen van de wijk. Basisschool De Blokkendoos staat wat men zou kunnen zeggen in «Zuid». Vaak zal men bij de naam Loon ot aan de Loonse en nen. Dit prachtige natuurgebied van ongeveer 2.500 ha bestaat uit bos sen en duinen en beslaat bijna de helft van het grondgebied van de gemeente Loon op Zand. In het gebied liggen meerdere fiets-, wandel- en ruiterroutes. Op een aantal plaatsen bij de invals wegen liggen parkeerterreinen en elders zijn pick-nick plaatsen aan wezig. De laatste jaren wordt ge probeerd het gebied autovrij te maken. Bij de V.V.V.-bureaus in 'Kaatsheuvel en Tilburg zijn wan- delkaarten van het gebied ver krijgbaar. Aan de rand van het bos- en duingebied liggen een aantal kampeerboerderijen en campings: Wie eenmaal de w* Zand - De Moer heef zich deze «groene blijven herinneren. naam Loon op Zand is en I wordt nog steeds muzikaal uitge- I dragen door twee Loonse Muziek- I gezelschappen. Beide muziekvere- I nigingen: «Concordia», en «Sop- I hia», hebben in de afgelopen ja- I ren een grote reputaite verworven. I Deelname aan provinciale, lande- I lijke en wereldconcoursen leverde I bijna altijd ereplaatsen op. Nauw verbonden met deze mu- I ziekverenigingen is, hoe kan het I bijna anders, de aanwezigheid van I de muziekkiosk op het Oranje- I plein in Loon op zand. Hoewel de I laatste jaren wat minder vaak ge- I bruikt, is in 1981 weer een mu- I ziekuitvoering gegeven op de kiosk en het herstelde Oranje- 1 plein. I De foto van «Sophiabij de kiosk dateert uit 1964 en is gemaakt bij I gelegenheid van het 100-jarig be- I staan van deze Koninklijke Mu- ziekvereniging. stand van dorpswegen. In de Kloosterstraat, op de hoek van de Kamperfoelielaan,. staat het Medisch Centrum. Aan de Doelen, heeft het Wit Gele Kruis een eigen gebouw. Mede hierdoor kreeg het dorp Loon op Zand de afgelopen 25 jaar een ander aanzien. Natuurlijk vonden ook nog andere veranderingen plaats. Of dit alles het dorp wezen lijk veranderde? Wie nu door het dorp wandelt, met de mensen praat en het verenigingsleven volgt, kan niet anders dan tot de conclusie ko men: dit is nog steeds een natuurlijk dorp. Het aantal inwoners van het dorp Loon op Zand was op 1 januari 1982 bijn 5.600. In 1957 bedroeg dit ca. 3.250. In vijfentwintig jaar een toename van 2.350 inwoners. Wat veranderde er nu eigenlijk in Loon op Zand in 25 jaar? Samenhangend met de groei is daar de uitbreiding van het dorp met de nieuwe woon buurt «Molenwijck». Ook Land van Kleef, de fraaie bungalowwijk, voegde aan het dorp een geheel nieuw element toe. Aan het huisvesten van de ouderen is in de afgelopen jaren nadrukkelijk aandacht besteed. Aanvankelijk waren het de tehuizen waarmee de bejaarden het moesten doen. Daarin is een kentering gekomen. Men ging inzien dat de oudere mens piet langer geïsoleerd en van de rest van de gemeenschap afgelosten moest leven. Verspreid in het dorp werden kleine en aangepaste woningen gebouwd. «De Venloene» aan de van Rijckevorselstraat in de oude dorpskern en de Serviceflat «Molenwijck» aan de zuidkant van de wijk met dezelfde naam zijn twee verzorgingscentra voor bejaarde en oudere mensen. Het beeld van de serviceflat is overheersend voor dit gedeelte van het dorp. De mooie toren van de uit de 15e eeuw daterende kerk van St-Jans Onthoofding zorgt er echter weer voor, dat het beeld van een dorp in Brabant behouden blijft. De omvangrijke restauratie van de laatste tientallen jaren komt vooral ’s-avonds in het licht van de schijnwerpers goed tot zijn recht. Het centrale punt in het Het plein met zijn c omringende woning eigen plaats in. Nadat de westzijde van het plein, na de afbraak van looierij Verschuren, een aantal jaren een open plek is geweest, is hier in 1981 een winkelcentrum met bovenwoningen gebouwd. Op het voorplein van dit centrum staat een bloemen- en groentenkiosk. Ook na deze uitbreiding en verandering heeft het Oranjeplein zijn beslotenheid van dorpsplein behouden. Loon op Zand is een vrien delijk dorp, dat aan de noordzijde begrensd wordt door de Loonse en Drunense Duinen en aan de andere zijden is omgeven door prachtige bossen en open vel den. Met zijn ouderdom is het nog een levendig dorp van nijvere en ondernemende mensen en tevens moet men erkennen, dat het een ge moedelijk volk is. Ondanks een forse groei van het aan tal inwoners enige jaren ge leden is het dorpskarakter bewaard gebleven. De nieu we inwoners voelden er zich plaatsvinden, valt te denken aan koffieconcerten, aan tentoonstellingen en aan ontmoetingen van uiteenlo pende aard. De Hoorn is een begrip in Loon op Zand, voor jong en oud, voor de «echte» Loon sen en voor de nieuwe Loon se inwoners. Loon op Zand is een dorp, waar het goed toeven is voor de bezoeker en een prettig wonen en verkeren voor de eigen inwoner. orting

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 43