Uw roem verlicht een lang bestaan» Wat is de Koerier zonder bezorgers? Jos de Beer Heikes Mannenkoor zet herdenkingsmis luister bij Omzien in bedachtzaamheid Jan Leemans niet onvermeld blijven il Gerard In 25 jaar Tilburgse Koerier mag van Kalmthout Theo Douwes Theo van den Dobbelsteen Michel van de 1 Ven Jubileumuitgave - 37 Woensdag 3 maart 1982 isdag 3 maart 1982 Dan f 12,- 3. één rang rsonen op pt bijvoor- 5,— en bij betaalt U f ingen in de per plaats derobe en cening ge il kopen e voorste I- gelijks van kerken zullen worden door het Heikes Man mede Jan i 10,—f 12,— t donderdag maar enkele weken gek IJhg i Jos de Beer, rijn ontvallen. 1 belangstel- 1 ij de s hij rond 20.15 uur brengt drie zaal: «Sum- Glen Tetley, ange» (cho- Forsythejen Jiri Kylian, n.v. het Ne- irigent David u «O..V lagen '..:n elke gelegenheid het «de andere Hoj onze maat- He, liefde voor voor het meester- bur 10,-, f 12,- art zaterdag 1. Lange jaren jn belangstelling voor ’"lang. op 6.2.82. Jos de Beer, wiens naam onverbrekelijk met die van De Tilburgse Koerier verbon den is, wordt in deze jubileumuitgave een aantal malen gememoreerd. Onder alle omstandigheden was hij voor zijn medewerkers aanspreekbaar en zonder zich al te nadrukkelijk te profileren, was hij er steeds wanneer dat nodig was. Onopvallend had hij steeds het laatste woord, maar dat vermogen (formele bevoegdheid was hem vreemd) gebruikte hij uiterst zelden. Hij vroeg op dinsdagavond bij de redac tie, de acquisitie-afdeling de summiere gegevens op die hij nodig had om tot een oordeel over het te drukteen nummer te komen en gaf dan zijn sobere commentaar. Dat alles maakte voor iedereen het werken bij de Koerier uiterst plezierig. Onge merkt leidde hij zijn medewerkers op tot een hoge graad van zelfstandigheid. «Het moest ook zonder hem kunnen». Vooral in deze dagen gedenken wij Jos de Beer en zijn hem dankbaar voor de vele goede uren, die wij met hem mochten hebben. Dank zij vooral hem is er De Til burgse Koerier. Jos werd geboren in Tilburg op 6.2. '26 en overleed in zijn geboortestad op 6.6. ’78. De Tilburgse Koerier viert feest. Hij bestaat vijfentwintig jaar. Een kwart eeuw. In deze tijd van vliegensvlugge veranderingen is dat lang. In de laat ste vijfentwintig jaar is er meer ver anderd dan in de honderd jaar daar voor - hoor je vaak zeggen. Wij spre ken dit niet tegen en willen graag het oordeel aan u, onze lezers, overlaten. Dat doen we dan door in deze uitga ve vooral aandacht te besteden aan datgene wat er in ons eigen Hart van Brabant sinds 1957 zoal gebeurd, zoal veranderd is: veranderingen, die op het ogenblik van hun beslag mis schien weinig opvallen, maar op een rij gezet met al het andere dat anders werd zich aaneenrijgen tot een rei dans van feiten met als resultaat het Hart van Brabant anno 1982. liseren ons dat breedvoerige verhalen over grote daden soms minder zegge le woorden over g de, niet aflatende z Het jubileum var voor ons tevens wij onze dank bet Jan Leemans. Aanstaande zondag zal in de de kenale kerk van het Heike om 11 uur een plechtige eucharistievie ring plaatsvinden ter intentie van de nagedachtenis aan hen, die de Tilburgse Koerier in de achter óns liggende kwarteeuw mede groot hebben gemaakt en die ons in- Ti middels hebben verlaten... Onder plaats de opric..,v. dood in 1978 directeur Koerier, Jos de Beer, The een onmisbare, nijvere werker voor ons blad. 1981 was voor hem al een feestelijk jaar, hij is riamelijk dat jaar ook in het huwelijk getreden en hij heeft daarmee een lange periode van het vrij- i- gezellenbestaan afgeslc’ i- Wat hem zo kenmer _j maakt, zijn de gewone dit zijn rustige manier grote di gen dan enke- gewone, goe- aktiviteiten. in de Koerier is de dag waarop stuigen aan THEO DOUWES was de schoonvader van de heer Zeker verdient hij plaats tussen degenen die ons zijn Hij was 70 jaar toen Jos met de Koerier begon en zijn ling was van zeer aktieve aard. Met veel interesse volgde hij gang van zaken op de redactie en de acquisitie-afdeling en als dat nodig vond, had hij er volop kommentaar bij. Op dinsdagavo werd er wel eens een uurtje gerikt en wie dan met de verkeerde kaart kwam, kon maar beter inpakken. Veel klanten van De Koe rier hebben de heer Theo Douwes leren kennen als kwitantieloper. Dat bracht hem weer onder de mensen en daar genoot hij van. Vooral in de beginjaren hebben we veel genoten van zijn aanwe zigheid. Hij stierf in de gezegende leeftijd van 87 jaar op 19.3.75. Jan is namelijk 1969 werkzaam b als acquis heeft hij e dat de als wij een bla lezers. En dan! ten van Jan bied in al die 'e de Koerier. is een man van wei n ij woorden, hij maakt weinig cr hef; maar dat zijn nou net de kwaliteiten die hem maken tot wes en voorts de bi„v teuren Theo van den E en Gérard van Kalmt ook Sjel van der Ven, «huisdichter» Lechir Koerier in de achter óns slechts enkele weken g kwarteeuw mede groot seling overleed. gemaakt en die ons in- Tijdens deze eucharistieviering zal hebben verlaten... voorgaan pastor I. Ponsioen van hen natuurlijk in de eerste de parochie binnenstad. De litur- Toch bestaan ze zolang. Hoe het werkt de oprichter en tot aan zijn gische gezangen in dé sfeervolle kan? Waarschijnlijk veel door de van de ambiance van de meest luisterrij- «homogeniteit door heterogeni- leo Dou- ke, meest eerbiedwaardige der teit»; het feit dat de leden van het Heikes Mannenkoor afkomstig le religieuze gevoel dat ontstaat zijn uit zoals dat heet «alle lagen door de combinatie van de eucha- van de bevolking», wat hen elke ristieviering en de pure extase van week ’n paar keer de gelegenheid het uit volle ziel zingen tot den biedt, te snuiven aan «de andere Hoge. werelden» die er in onze maat- Het Heikes Mannenkoor zingt op schappij bestaan; de liefde voor zondag 7 maart 1982, de vijfen de muziek, natuurlijk, en voor het twintigste verjaardag van de Til- zingen van de klassieke meester- burgse Koerier, tijdens de hoog kerken der grote kerkelijke com- mis van 11.00 u. in de kerk van ’t ponisten. En bovenal zal dit koor Heike, de Messe pour la Sainte gemaakt hebben tot wat het is," en Thérèse, gecomponeerd door nog maken, het diep- vreugdevol- Theodore de la Hache. Het is nog maar enkele weken geleden dat in Tilburg MICHEL V.D.VEN overleed. Bijna zo Idhg als Koerier bestaat, verzorgde Sjel het wekelijkse Tilburgse gedicht, dat hij ondertekende met de naam Lechim. In die gedichtjes gaf hij er telkens opnieuw blijk van de Tilburgse volksziel doorvorst te hebben. Hoewel geen lid van het vaste redactieteam, kwam hij graag op maandag- of dins dagavond binnenwandeien om wat bij te praten. Sjel was niet gezegend met een sterke gezondheid. was hij onder medische behandeling, maar zijn belangst de dingen die om hem heen gebeurden, bewaarde hij lan Sjel werd geboren in Tilburg op 28.10.23 en overleed Aan de redactie van de Tilburgse Koerier was als een der eerste redacteuren verbonden de heer THEO VAN DEN DOBBEL STEEN, die ook jarenlang als verslaggever werkte bij de Nieuwe Tilburgse Courant. Daarbij was hij nog correspondent van de Te legraaf. Theo nam in de Tilburgse journalistiek een unieke plaats in. Hij was veelzijdig en soms kon hij zijn werk erg fanatiek doen. Theo was altijd uit op primeurs. Waar hij ze vandaan haalde, was voor iedereen een raadsel, maar hij bracht ze mee. Hij beschikte over een wijd net van informanten en was vooral geïnteresseerd in het nieuws dat de gewone man aarfsprak. Aan al te diepzinnige be spiegelingen had hij het land. We herinneren ons zeer veel nachte lijke uren met Theo op de redactie, waar hij er niet voor terug schrikte om drie uur - als iedereen al in diepe rust was - mensen uit hun bed te bellen «voor nog wat aanvullende informatie». Een slopende ziekte maakte in korte tijd een einde aan zijn nog jonge leven. Theo werd geboren te Tilburg 24 okt. 1924 en overleed daar op 24 juni 1967. Ook GERARD VAN KALMTHOUT was voordat hij toetrad tot de redactie van De Tilburgse Koerier jarenlang werkzaam bij de Nieuwe Tilburgse Courant. Daarmee houdt de vergelijking dan ook wel op. Gerard was de man van bespiegelingen, die een nei ging hadden tot wijdlopigheid (een term die hij zelf graag gebruik te) en was vooral geïnteresseerd in het sociale, het maatschappelij ke en het culturele. Hij was de wijsgeer op onze redactie, waar hij met veel plezier werkte «omdat me daar alle vrijheid gelaten wordt». Hij ging de polemiek niet uit de weg, veeleer zocht hij die op waar dat mogelijk was. In een dispuut gaf hij zich niet gauw ge wonnen. Wij bewaren sympathieke herinneringen aan de vele uren die we met hem doorbrachten. Tot zeer kort voor zijn dood bleef het kontakt met hem bewaard en die dood is ons allen bijgebleven. Gerard werd geboren in Tilburg op 28.11.’19 en overleed in Uden- hout op 1-5-1979. 25 jaar Koerier is 25 jaar bezorging. Vóór het blad bij U in de bus valt, is er een heleboel werk aan voorafgegaan. De advertenties zijn bij elkaar gehaald, de teksten zijn geschreven, het is vaak werken met de dreigende klok, de dead-line op de achtergrond. de rekeningen, de hele boekhouding; een hoop gepuzzel en geploeter om al les rond te krijgen. Kortom het is werken geblazen om de Koerier weer iedere week klaar te krijgen En als wij op het N.S.-Plein dan even een zorg minder hebben dan begint de zorg voor de bezorging. Wekelijks gaan op donderdag ongeveer 110 bezorgers met de fietstassen vol Koeriers op pad om de krant de weg door de brievenbus te laten vinden. Door weer en wind, maar ook op de mooiste zomerse dag als iedereen lek ker lui na het werk even ligt te genieten van een zalige zon, ook dan zijn de bezorgers met de Koerier zwetend op weg. We stelden in het begin van dit stukje ons de vraagwat is de Koerier zon der bezorgers Het antwoord zal al niet moeilijk te raden zijn, in elk geval een blad zonder lezers en als een blad niet gelezen wordt dan verdwijnt het. Daarom is een woord van dank zeer zeker op zijn plaats aan al die talloze bezorgers die in de loop der jaren ervoor gezorgd hebben dat de Koerier in elk huis op donderdag op de tafel gekomen is. Laten we hopen dat de bezorgers steeds met hun bekende nauwgezetheid dit werk zullen blijven doen. betreurde redac- Tilburgse i Dobbelsteen verzorgd nthout, maar nenkoor onder leiding van Guus onze trouwe Knaapen. im, die nog Het Heikes Mannenkoor, 179 jaar geleden plot- oud inmiddels, anno 1803, een in deze tijden bijna niet meer geloof waardige ouderdom voor een kerkkoor. Toch bestaan ze zolang, kan? Waarschijnlijk veel «homogeniteit door _,k vanaf april rkzaam bij de Koerier isiteur. In die 13 jaar rij er mede voor gezorgd Koerier het blad is zo- j dat al zo lang kennen; lad voor adverteerders en ik zij de aktivitei- gezellenbestaan afgesloten. op acquisitiege- Wat hem zo kenmerkend jaren maakt hij maakt, zijn de gewone dingen, zijn rustige manier van wer- :inig ken, zijn gedegen inzet. Het is op- daarom erg moeilijk een breedvoerig verhaal over hem samen te stellen. Maar we rea- 10.15 uur itstekend te gen van Ro- jn one-man- voorzichtige kabaret en nmers.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 37