MOERGESTEL E rustig aan het groeien HILVARENBEEK TA van Groot- Kempische Cultuurdagen tot pretpark Beekse Bergen tanlpn Woensdag 3 maart 1982 Jubileumuitgave - 31 sdag 3 maart 1982 POLITIEK Raadhuisstraat. lispoh >rthal E3 met zijn nige V- MN Mr. E.M. d’Hondt Burgemeester van Hilvarenbeek omdat i een zomerse vakantiedag, i dorst van? iam en RIJKSWEG TILBURG-EINDHOVEN een Landt officie, VITA- J. ter Veer. Burgemeester van Moergestel n punt in ons wekelijks vachtend naar uitzien o Het terras van café De Zwaan op Krijgt u er ook zon i weg, is in de n kan desge- 3. Van het oude klooster Nieuwenhof zijn nog slechts een fragmenten, onder andere een deur met gesneden klo~e deme kapel. geboren en in tede en de eer- 1. In 1924 werd het Moergestelse raadhuis gebouwd op Pianostraat. welke laatste straat bij die gelegenheid werd omgedoopt i ren was de zetel van het gemeentebestuur gevestigd in verschillende panden, onder andere aan de Kloosterlaan. Architect van het nieuwe raadhuis was AJ. Vriens, terwijl de bouw werd aan genomen door Jos Jongen-van der Weegen. Tussen 1964 en 1968 werd dit raadhuis haast on- Van harte gelukgewenst, Tilburgse Koerier, Vijfentwintig jaar aktief teken van regionale betrokkenheid bij het Midden-Brabantse is allerzins een gelukwens waard. U wordt niet meer te paard bezorgd noch zit daarop hooggeheven, maar gezien 't accent op het eigene van de streek is de moeite waard gebleven. Succes in de volgende 25 jaar latie ver- Bosstraat it. Tussen ühijnen hier een softbal- mde kleedak- dat zij in 1880 grondig verbouwden tot het huidige klooster --1968 vervangen door een geheel nieuwe, mo- Jarenlang was Hilvaren beek bekend om zijn Groot-Kempische Cul tuurdagen. Deze jaar lijkse manifestatie placht te worden afgesloten met een massale maaltijd op de Vrijthof, het groene hart van Beek. Roef op het gebied van soft-, honk-, korf- en handbal een aardig partijtje mee. Ook de Moergestelse Tennis vereniging ziet door de jaren heen het aantal leden toene-> men. De plaat naar In de wijk «de Eist» bevindt zich de «Hispohal» die bestaat uit een sporthal en een overdekt zwembad. Naast rik.- kerken in Hilvarenbeek en de kerkdorpen is er een Ned. Hervormde Kerk, een zg. Lodewijkskerkje uit 1809, op de Vrijthof. Dit plein wordt van zo’n grote historische waarde geacht dat het door Monumentenzorg is aangewezen als «beschermd dorpsgezicht». Behalve de basisscholen (r.k. en ned. herv.) is er een Huishoudschool en een MAVO. De laatste jaren is Hilvarenbee ook bekend geworden door de grootse «Bikse Fiste». In één adem moet dan daar zeker de «R.K. Stichting Veulpoepers B.V.» vernoemd worden In Hilvarenbeek zijn de zomermaanden druk bezet met kulturele evenementen. Zeer bekend waren de Groot- Kempische Cultuurdagen die sinds 1946 worden gehouden. De rijksweg kwam in 1956 ge reed als één-baansweg. Om streeks 1963 werd begonnen met de aanleg van een twee- baans rijksweg. Niet de Krijte- straat - Heuveldwarsstraat werd de hoofdverkeersweg van Moergestel naar Hilvarenbeek, hoewel dit van ouds wel werd verondersteld, maar de Schoolstraat - Vinkenberg. molen géres- vanaf dat draaiende olen stond Brem», buuwd. In 1880 vond een restauratie plaats onder architect Weber. De panden op de hoek van 4" Raadhuisstraat en de Kerkstraat werden gebouwd nadat een grote brand in 1895 een aantal nuizen op deze plaats in de as legde. In 1970 werden deze woningen weer afgebroken voor de aanleg van het St.-Jansplein. Links ziet men het pand Rootven nummer 8. toen schildersbe drijf F. Kluytsman. Van oudsher bestond er in Moergestel lijstverbinding aan personen, zoals lijst Ketelaars, lijst Van Gils, etc... Geleidelijk,- aan kwamen «groepen» zich manifesteren, zoals agrariërs, arbeiders, middenstanders, etc... Dit resulteerde uiteinde lijk in de oprichting van de So- ciale Volkspartij (S.V.P.) en de Partij voor Gemeenschappelij ke Belangen (P.G.B.). Ook de landelijk bekende par tijen C.D.A. en V.V.D. hebben in Moergestel een aantal ze tels, respektievelijk 4 en 1. De komende gemeenteraadsver kiezingen, 2 juni a.s., zal de S.V.P. niet meer van de partij zijn. In de plaats daarvan zal er een lokale P.v.d.A. op de kieslijst voorkomen. ONDERWIJS Op onderwijsgebied is er een uitbreiding geweest op kleuter en lager schoolterrein. De St.- Jozefschool, die 50 jaar had bestaan, werd Boszichtschool. Verder werden in de loop der jaren zoals ook elders in Ne derland de scholen gemengd. Samenhangend met de groei van de bevolking werd de der de R.K. basisschool Hertog Jan gebouwd aan de Duyve- kotstraat en kwam daar in 1972 een nieuwe R.K. kleuter school, genaamd ’t Heideveld- je aan dé Schoolstraat bij. Vanaf 1977 krijgen de kinde ren van de scholen gymles in de nieuwe sporthal, die in sep tember 1976 officieel was ge opend. De oude gymzaal in de Postel- straat bleef vrijwel ongebruikt achter, en wacht nu op ver bouwing tot multi-funktioneel verenigingsgebouw. ,Na bijna 135 jaar onderwijs te 'hebben gegeven trokken op het einde van het schooljaar 1975-1976 de Zusters van Lief de van Moergestel zich uit het onderwijs terug. De reden was, dat er onvoldoende zusters waren om de taak in het on derwijs vol te blijven houden. KERKTOREN Met subsidie van Monumen tenzorg en D.A.C.W. is in 1978 gestart met een forse op knapbeurt van de Kempische kerktoren van Moergestel 1500). Uit een onderzoek was gebleken dat de toren die in dertijd voor een symbolisch Wie wil wandelen kan urenlang ronddwalen door de bossen rondom Hilvarenbeek en genieten van een stille en ongerepte natuur. In het westen vindt men enkele prachtige vennen en de rijke eeuwenoude landgoederen «Gorp en Rovert» en de? «Rovertse heide» Het meest indrukwekkende landgoed echter is «de Utrecht» ten zuiden van Hilvarenbeek. Dit domein is in het begin van deze eeuw aangelegd op een woeste grond. Het is een zeer afwisselend gebied, dat niet minder dan 2500 ha groot is en waarvan praktisch alle wegen en paden vrij toegankelijk zijn. De twee uitgestrekte heidevennen het «Flaes» en het «Goorven» zijn belangrijke vogelreservaten en kunnen wedijveren met de beroemde Oisterwijkse vennen. Tussen Tilburg en «Beek» zoals de Brabanders Hilvarenbeek gemakshalve noemen ligt Nederlands grootste rekreatieoord: «De Beekse Bergen». Hier is voor iedereen wat te beleven. De Beekse molen, nabij de Tilburgse v jaren zeventig grondig gerestaureerd en wenst weer gewoon zijn oude werk c bedrag door het kerkbestuur werd overgenomen van de ge meente, zeer slecht onderhou den was. In 1931 had het laatste grote onderhoud plaatsgevonden. Het interieur van de toren, bij voorbeeld, was bijzonder slecht. De binnenvlóeren wa ren voor een groot deel verrot, terwijl ook de nog originele 15e eeuwse wenteltrap aan res tauratie toe was. Bij het onder zoeken van die gebreken heeft men gebruik moeten maken van touwen, omdat de vloeren hier en daar op instorten ston den. Ook de klokkenstoel en de op hanging van de klokken waren zeer slecht. Destijds werd zelfs overwogen een luidverbod in te stellen. Begin mei 1980 kon de kerktoren weer uit de stei gers. MOLEN In 1961 is de molen standerd- type uit 1670, door de ge meente Moergestel gekocht van de oude molenaar C.P. Roozen uit Moergestel. De ge meente gaf toen meteen op dracht het monument in ere te herstellen en met name het ex terieur te verfraaien, doch de molen is vanaf de herstelling tot 1974 nooit in werking ge weest. Eind 1974 is de rr.c taureerd en wordt moment regelmatig aangetroffen. De mole aanvankelijk op «De tussen Biest-Houtakker en Broekzijde. In 1860 werd hij nabij het centrum van Moer gestel, de Schoolstraat, overge bracht. sportakkommod; itst zich van de 1 r de Molenstraat. 1973 en 1977 verscl 3 voetbalvelden, veld en voldoer kommodatie. Verder komt er een kantine en worden er ten behoeve van de tennisvereni ging 5 tennisbanen aangelegd met daarbij een paviljoen. Eind september 1976 is Moer gestel een sporthal rijker ge worden. Ofschoon de zaal niet geschikt is voor de grote spor ten, zoals voetbal en tennis, al thans niet voor kompetitie- wedstrijden, wordt hij inten sief gebruikt. Op 30 mei 1976 is de trimbaan officieel geopend. Het is een t-parcours, genoemd naar de levensverzekeringsmaat schappij VITA, die heeft gead viseerd bij de samenstelling van de hindernisseh en aanwij- zingsborden. De trimbaan wordt druk bezocht, maar he laas zijn de hindernissen en borden vaak slachtoffers van vernielzuchtigen. In april 1981 worden de nieu we verharde zeven handbal- veldjes in gebruik genomen. SOCIAAL-KULTUREEL WERK Op sociaal-kultureel gebied heeft Moergestel zich altijd een echte en hechte gemeen schap getoond. Een bijzonder rijk verenigingsleven, dat bij officiële gelegenheden spon taan naar buiten trad en nog steeds treedt, getuigt daarvan. Voorbeelden van deze vereni gingen zijn: de Gilden, de Ko ninklijke Harmonie Prinses Juliana en de Drumfanfare. Eind juni 1976 is het sterk ver bouwde Trefsentrum aan de Kerkstraat geopend. Al enkele jaren zocht «het Trefsentrum» naar een geschikte ruimte voor haar aktiviteiten. Het gemeen tebestuur verlangde van «het Trefsentrum» dat het eerst zijn bestaansrecht maar eens moest bewijzen. Er werd een serieuze ledenwerfcampagne op touw gezet, die erin resulteerde dat er nu sprake is van een goed gestruktureerde stichting, die regelmatig muzikale happenin- gen organiseert met buiten landse folkgroepen en verder de jeugd bij vele aktiviteiten betrekt. Naast de Stichting Trefsen trum zijn de K.P.J. en de Stichting Jeugdbelangen gedu rende de laatste jaren zeer ak tief bezig met de jeugd en jon geren van Moergestel. Nu de Tilburgse Koerier zijn 25-jarig bestaan viert, heb ik er behoefte aan de direktie en redaktie van dit weekblad geluk te wensen met deze mijlpaal. Alleen al het feit, dat het blad na 25 jaar nog met 'hetzelfde vuur en elan gebracht wordt, is een bewijs dat hier behoefte aan bestond en nog bestaat, zowel bij lezers als adverteerders. Het blad is daarmee een t geworden waar we verwa het ons aanspreekt. Het brengt juist dat nieuws, waar we eens rustig bij gaan zitten, en dat kan tijdens het weekend. Ook het nieuws waar we eens over na moeten denken en het nieuws dat niet na een dag, als zijnde verouderd, terzijde moet worden gelegd. Kortom, die zaken waar we nog eens even bij stil durven staan en dat is een groot goed in deze jachti ge tijd, waarin vaak nieuws op het moment dat het rond is alweer achterhaald is, door de steeds sneller De aanleg van deze rijksweg is een scheidslijn geworen voor het dorp, niet alleen planolo gisch maar ook voor burgers en boeren. Het huidige Moergestel is voor wat betreft de woningbouw de laatste 25 jaar vrijwel geheel ontstaan. De oudste, vooroorlogse bebouwing ligt aan de toegangswegen, zoals Oirschotseweg, Oisterijkseweg en Tilburgseweg en verder aan de Schoolstraat, Kerkstraat, Rootven en Raadhuisstraat. Ook is in het buitenge bied nog wat oudbouw te vinden. Na de tweede wereldoorlog kwam de woningbouw langzat op gang. Onder Burgemeester Bardoel werden tussen 1948 1955 woningen gebouwd in de Korenstraat, Bosstraat, Schout van de Wouwstraat, Pastoor de Louwstraat en de naar de Bur gemeester zelf genoemde Burgemeester Bardoelstraat. Onder Burgemeester Poort ontstaan begin zestiger jaren het Groot Bungalowpark, de Prinsessenbuurt en de Kruysacker- buurt. Rond 1969/1970 komt daar o.a. het Klein Bungalow park en de Herengoedstraat en omgeving bij. Tussen 1973 en 1976 is de wijk «de Heivelden» g L - 1979 en 1980 verschenen respektievelijk De Aanstede ei ste won*ngen *n De Hoefkens. TT. - Per 1 januari 1957 telde Moergestel 3.401 inwoners en per 1 ja- .Sxi nuari 1982 waren dat er 5.298. Landarbeiders huisjes, twee onder 1 kap. langs de Es- beekseweg. Van buiten vooral opvallend door hun lieflijke monumentaliteit, blinken deze woningen van binnen toch vooral uit door een gebrek aan comfort. Hilvarenbeek is een mooi dorp in de Kempen, dat niet alleen een aantrekkelijke woongemeente is, maar vooral een gemeente waar veel mogelijkheden zijn om zich te ontspannen. In deze gemeente ligt de rekreatietuin van Tilburg: de Beekse Bergen. Bovendien is Hilvarenbeek rijk gezegend met natuurschoon. De gemeente bestaat uit drie kerkdorpen: Hilvarenbeek, Esbeek en Biest-Houtakker met totaal 7800 inwoners. De totale oppervlakte is ruim 6800 ha, waarvan 2000 ha bedekt is met bossen. Hilvarenbeek ligt op ongeveer 11 km van het centrum van Tilburg tegen de Belgische grens. Het meest bekende punt van het sfeervolle Hilvarenbeek is de Vrijthof: een Frankisch' dorpsplein omzoomd met linden, en met de hoogoprijzende toren met zijn eigenaardige peervormige spits. Deze toren wordt beschouwd als een van de fraaiste scheppingen van de Kempische gotiek. Het kerkgebouw is het resultaat van een aantal opeenvolgende verbouwingen, die in de 14e en 15e eeuw plaatsvonden. De toren is verscheidene keren door brand geteisterd en dateert in zijn huidige gedgante uit 1615. Niet alleen in de middeleeuwen is Hilvarenbeek een belangrijk wooncentrum geweest, ook uit de prehistorie zijn er vele interessante sporen teruggevonden. Vele van deze vondsten zijn te bezichtigen in de geschied- en oudheidkundige kamer in het Gemeentehuis. wordende media, zoals radio, tv met teletekst en de overbrenging van het nieuws in beeld en geluid via satelieten. De Tilburgse Koerier durft in deze tijd nog onze aandacht te vragen voor dingen die vorige week ge beurd zijn, of dingen die zomaar bestaan zonder te gebeuren, die nooit nieuws zijn, maar waar we altijd belangstelling voor hebben. Twee dingen spreken daarbij vooral aan, en wel dat het blad redaktioneel van een hoog gehalte is en dat de artikelen die gebracht worden meestal gaan over dingen die in onze direkte omgeving zijn of gebeu ren, waar we ’s zondags op de fiets naar kunnen gaan kijken. Dat maakt de Tilburgse Koerier zo interessant, ook voor de inwoners van Moergestel en ik hoop dat di rektie en redaktie nog vele jaren op de ingeslagen weg zullen doorgaan. BEJAARDENCENTRUM Eind juli 1974 hebben de eer ste bewoners hun intrek geno men in het Bejaardencentrum «Reuselhof». Het totale pro- jekt bejaardenwoningen omvat drie blokken laagbouw en drie blokken hoogbouw van twee etages. De verzórgingsflat biedt plaats aan 32 personen, er zijn 36 één persoonskamers en 3 echtpa renkamers. De bejaarden wo nen allen geheel zelfstandig. De totale kosten van het pro- jekt bedroegen zes miljoen gul den. SPORT EN AKKOMMODATIE Op sportgebied hebben in Moergestel een aantal veran deringen plaatsgevonden. De voetbalvereniging Moergestel (V.V.M.) groeit uit tot S.V. Audacia. De S.V. Roef, aanvankelijk steunend op middelbare schooljeugd, is uitgegroeid tot veelvormige vereniging. lelijk gezien speelt de S.V. 'f 6)1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 31