BERKEL EN ENSCHOT fliH Van twee boerendorpen naar een forensenplaats ...Jl >urg>b< - 3 - - m Jubileumuitgave - 23 Woensdag 3 maart 1982 isdag 3 maart 1982 De Schalm Wielercross intos Nieuwe bibliotheek Café Mie Pieters St.-Caeciliakerk St.-Willibrorduskerk 2 (Foto Romanesco) 5 >ge ideerd tten, ket. J. MEIJS Burgemeester van Berkel-Enschot 3 Op deze foto is boerderij Deniseen te zien in de oude staat, voor de verbouwing. turg e.o. 434868 Vanuit het klooster in het Belgische Chimay werd te Berkel-Enschot de IrappLstinnenabdij O.L. Vrouw van Koningsoord gesticht. In 1933 werd een begin gemaakt met de bouw van de boerderij en de kaasmakerij. De huidige Abdij kwam gereed in 1937 en is nog steeds het enige Trappistin- nenklooster in Nederland. (Foto KLM-Aerocarto listen in de de gemeen- ide de één gestichte hoe- an het - iberg was door een dam iet de hoogte bij het Gal- ■erden de op de Pie- renberg geëxecuteerden begraven. Café Jagers- en Visscherslust kent niemand, maar vraag naar Mie Pieters en iedereen zal u de weg naar deze be kende uitspanning kunnen wijzen. Dit zeer oude typisch Brabantse cafeetje werd genoemd naar de in 1854 te Leende geboren Maria Pieters. Het ca feetje ligt aan de eeuwen oude voetweg “Loon op Zand-Moergestel, aan de Voorste Stroom. Verderop is deze weg, de Sparredreef, nog in de oorspronke lijke staat. Het gilde St. Joris en St. Se- bastiaan, dat onlangs zijn 250-jarig be staan vierde, heeft schutsbomen achter dit café. oude executieplaats o- de schedelplaats zoals men dat toen noemde. De Pieren! verbonden me Mede namens het gemeentebe stuur van Berkel-Enschot, mag ik U van harte gelukwensen met het 25-jarig jubileum van uw weekblad. Ook uw medewerkers en de lezers wil ik gaarna bij deze felicitaties betrekken. Het is van U een goede gedachte om de gemeenten uit uw verzor gingsgebied, bij gelegenheid van dit jubileum, eens wat nader te profileren. Mijn respect en waardering gaan ook uit naar de oprichter van uw krant. Hij heeft toch de basis gelegd om nu dit feest te kunnen vieren. Ik spreek de wens uit dat ook de komende 25 jaren voor uw krant en de lezers goed zullen zijn Veel inzet zal daarvoor nodig zijn en daarvoor wens ik U alle succes toe Sporthal ’t Ruiven Deze ruime sporthal betekende in 1978 een welkome uitbreiding van de gemeentelijke sportaccommodatie. De hal beschikt over een obstakel- Fietspaden In het kader van het Meerjarenplan personenvervoer introduceerde de Mi nister van Verkeer en Waterstaat in 1975 een tweetal fietsdemonstratieob- jecten, één in Den Haag en één in Til-' burg. Op donderdag 21 april 1977 opende de minister het Tilburgse pro ject, dat vooral bekendheid geniet als T.O.F.-plan. Niet alle Tilburgers wa ren blij met dit geschenk van het rijk; blij waren zeker de inwoners van Ber kel-Enschot en Oisterwijk toen zij ver namen dat het T.O.F.-plan zou wor den uitgebreid in de richting van hun gemeenten. De wielrijders in het groe ne hart van Brabant hebben ruim baan gekregen en kunnen - niet gehin derd door autoverkeer - veilig en ge- zellig tot het centrum van Tilburg ko- Deze fietspaden zijn een enorme stimulans geweest voor de fietsvakan ties in Midden-Brabant. De Enschotse schuurkerk werd ge bouwd in 1672 en vernieuwd in 1767 en uitgebreid in 1839. Aan het eind van de vorige eeuw werd het gebouw gesloopt, toegewijd aan de H. Caecilia. In de kerk staat het beeld van St.-Job, die in de achttiende eeuw bijzonder werd vereerd. Honderden gelovigen ondernemen nu nog de jaarlijkse bede vaart naar St.-Job, Het gemeenschapshuis De Schalm neemt met Boerderij Denissen een zeer belangrijke plaats in, in het sociaal- ureel gebeuren van deze gemeente, gemeenschapshuis werd geopend september 1967. De bouw kostte meer dan een half miljoen, toch een flink bedrag voor die tijd. Middels een, bouwstenenaktie bracht de bevolking 10% van de bouwsom bijeen. Het ge bouw biedt alle faciliteiten waaraan een hedendaags gemeenschapshuis moet voldoen en wordt zeer frequent gebruikt voor toneel- en cabaretvoor stellingen. kerk is op de monumentenlijst ge plaatst. De kloostergemeenschap leeft volgens de stelregel van de H. Bene dicts, die luidt: «Dan zijn zij waarlijk monikken wanneer zij leven van het werk hunner handen». De monikken werken om te leven maar leven niet om te werken. Men brouwt naar be hoefte; als de kloostergemeenschap geld nodig heeft, brouwen ze gewoon meer bier. Maar meestal draait de brouwerij op 1/3 van de capaciteit. Daarnaast beschikt de kloosterge meenschap over landerijen die groen ten, aardappelen en fruit opleveren, voldoende om in eigen behoefte te voorzien. In de moderne loopstal staan 160 melkkoeien en 160 stuks jong vee. 4 Het oude gemeentehuis van Berkel-Enschot, nu in gebruik als politiebu reau. Enkele honderden meters zuidelijker verrees het riante nieuwe ge meente kantoor. Overzichtsfoto van het dorp Ber kel-Enschot, genomen vanuit het zuidwesten. Zoekt u maar (Foto Romanesco) Boerderij Denissen Op zaterdag 22 september 1973 open de de toenmalige Staatssekretaris van C.R.M., Wim Meyer, Boerderij Denis sen. De door architect Jos Bedaux uit Goirle mooi en praktisch gerestaureer de boerderij is eigenlijk toevallig aan de slopershamer ontsnapt. De eigenlijke boerderij wordt gebruikt voor vergaderingen en recepties. Op de zolder is een grote expositieruimte op de zolder boven de schuur is een grote handvaardigheidszolder. De gelagkamer is een echt ontmoe tingspunt voor jong en oud. In deze sportieve gemeente wordt veel aandacht besteed aan de jonge- Populair gemaakt door middel van de t.v., verschenen ook in Berkel-En schot steeds meer crossfietsen in het straatbeeld en al snel moesten plant soenen en bloemperken het ontgelden. De gemeente reageerde snel op het verzoek van het bestuur van de inmid dels opgerichte fietscrossvereniging en stelde een perceeltje grond aan de Burg. Brendersstraat ter beschikking waarop - zij het slechts tijdelijk - een leuke baan werd uitgezet. Jaloers op dit snelle resultaat van de fietscrossers zullen zijn de motor crossers. Zij ijveren al jaren voor een goede baan, maar ja, aan een cross baan voor motorcrossers worden nu eenmaal zwaardere eisen gesteld. steeds het mid- Galge-ven... met Pierenberg 1. Loret trumenf Gelegen in een oud stuifzandgebied, waarin de uitgestoven laagten de ven nen hebben gevormd. Samen met het nabijgelegen Schaasven en het Bakse- ve is dit ven geplaatst op de lijst van g^^WeBicht werden beschermde natuurgebieden. Het ge- renberg geëxecuteerden b bied sluit aan bij het bos- en vennen- gebied van Oisterwijk en heeft grote landschappelijke betekenis. Rond de vennen vindt men oudere naaldbomen met eiken en beukenbos sen en vele broedvogels. Het Galgeven ontleent de naam De tot voor kort in Boerderij Denis sen gevestigde bibliotheek maakte de laatste jaren een onstuimige groei door. In 1973 werd de bibliotheek op gericht. Medio 1980 werd het «een- miljoenste» boek uitgeleend. Men was tot de conclusie gekomen dat de open bare bibliotheek te klein was gewor den. Op 13 november 1980 werd met de nieuwbouw begonnen. Omstreeks deze tijd begonnen ook de voorberei dingen in Berkel-Enschot voor deelna me aan Stedenspel. Op dit moment zitten ook in de reeds in september voltooide bibliotheek, mensen stand- by voor dit programma. Het bouwen van deze bibliotheek vergde minder tijd dan de voorbereidingen aan Ste- denspei. De bibliotheek bestaat uit een grote uitleen-ruimte met balie, een voorlees- annex expositiezaal, die ook voor ver gaderingen gebruikt kan worden. Daarnaast is nog een aparte diensten- blok. De totale oppervlakte bedraagt 960 m2. De bouw kostte 1.059.082,-. 6 Midden in Enschot ligt de oude prachtige frankische brink ’t Zwaantje; een driehoekig dorpspleintje, begroeid met hoge bomen. Duizend jaar geleden kwa men hier de bewoners van het dorp al bij elkaar, regel den er hun zaken en spraken recht volgens Germaans ge bruik. (Foto Romanesco) Archeologische vondsten Ten Oosten van de boerderij van de familie van der Loo aan de Akkerweg werden in de zomer van 1980 archeo logische vondsten gedaan, er werden munten gevonden, grote hoeveelheden aardewerk en de fundering van een ge bouwtje. De vondsten werden bestudeerd door de afdeling Archeologie van de gemeente Tilburg. De fundering is de vloer van een kelder van een boerderij, die hier om streeks 1500 gebouwd is. In de woelige jaren van de 80-jarige oorlog 1600) is het huisje door brand verwoest. De toenmalige eigenaar zag het gevaar aankomen, want hij heeft zijn geld be graven. Het geld stamt uit de jaren 1500. Hij heeft echter niet de kans ge had het geld weer op te graven. In de ze tijd werd het platteland geteisterd door benden plunderende soldaten. dojo outilleerde verenigingsgebouwen. Sportschool Ooms leverde al een r met De dit jaar kampioen geworden wereldkampioen judo in de persoon de vas- voetbalvereniging Jong Brabant be- van Anita Staps en Bert Verhoeven, een deze schikt bijvoorbeeld over een prachtig De midget-golfbaan en het strand- lokatie voor grote clubgebouw met kleed-, was- en dou- bad te Rauwbraken cor chegelegenheid en kantine, die zijn on- sportaccommodaties te dergebracht in een speciaal voor dit schot, waar de ruim 4.000 aktieve «accommodaties heeft de ^oe' omgebouwde boerderij. sportmensen in Berkel-Enschot fre- tverenigingen tellende ge- De liefhebbers van de ruitersport quent gebruik van maken. ischot niet te klagen, maken zeer frequent gebruik van de 3 Naast 3 kleinere sporthallen, kunnen maneges die Berkel-Ensch'f- de sportmensen van Berkel-Enschot ruitervereniging De Cavalieren geniet beschikken over 17 tennisbanen, 8 landelijk grote bekendheid en werd voetbalvelden en 5 hockeyvelden met onlangs nog reserve-kampioen van de daarbij behorende zeer goed ge- Nederland. Deze kerk werd in 1910 gebouwd door de architect Jan Stuit ter vervan ging van de oude kerk. De oude toren liet men staan en daar omheen werd een nieuwe toren opgetrokken. Deze oude toren dateerde van 1857. De oude toren werd gebouwd aan een ka- I pel die was gebouwd in 1214. Na de reformatie werd de kapel gesloten en I de katholieken van Berkel en Uden- hout moesten naar een schuurkerk te i Udenhout. In 1722 ontstond de paro chie Udenhout-Berkel en in 1852 - de kapel was toen alweer in gebruik geno men - werd Berkel een zelfstandige parochie. Het meer dan 100 jaar oude orgel in de St.-Willibroduskerk is een waar monument. Het werd in 1880 gebouwd door de Belgische orgelbouwer Francois Loret. Deze beroemde orgelbouwer bouwde vele orgels, maar met enige trots kan i worden gezegd dat dit orgel één van de weinige Loret-orgels is, dat nog in de originele staat verkeert. In het memorieboek van de paro- chie is te lezen dat het orgel werd ge plaatst in 1880 ter vervanging van een harmonium, dat was geplaatst achter een oud orgelfront. Dit front vormt nog s den-gedeelte van het orgel, maakte een bescheiden instn I twee werken op een lade met ventiel- kasten voor en achter. Voorop staat het z.g. positief; achterop het ma nuaal. De dispositie ademt geheel de geest van de Vlaamse orgelromantiek. In 1979 werd het orgel gerestau reerd. Met deze restauratie was een bedrag gemoeid van 184.000,- Het rijk, de provincie en de gemeente sub sidieerden mee en ook het Prins Bem- hardfonds liet zich niet onbetuigd en voteerde 30.000,-. Cisterciënzers of trappiste! uiterste zuid-westhoek van de te.Als eerste klooster diende ae een van de door Willem II gestichte hoe- Zwembad de Rauwbraken completeren de ven.Vandaar de naam van het klooster j te Berkel-En- «O.L. Vrouw van de Koningshoeven». *<je In 1891 werd het trappistenklooster tot abdij verheven. Op de plaats van de oude hoeve bouwde de Tilburgse architect C. de Beer een uitgebreid Trappis.cnUoos.er Vanuit de Abdij Notre Dame du De Schaapskooi is nog steeds de be- Mont op de Katsberg in Noord- langrijkste bron van inkomsten voor Frankrijk vestigden zich in 1881 de de kloostergemeenschap. De klooster- Het zwembad is een fortuintje, dat gemeente in de schoot geworpen kreeg toen er zand nodig was voor het ophogen van verkeerswegen. De kuil die daarbij ontstond werd door de wegenbouwmaatschappij ge fatsoeneerd tot een goed geoutilleerd zwembad, in ruil voor het zand. Met ligweide en speeltuin een welkome uit breiding van de gemeentelijke sportac commodaties. de in de directe omgeving gelegen vrije vloer van 44 x 29 meter. Een d Ie executieplaats van het gerecht, van 10 x 10 meter, een ruime foyer i restaurant en vergaderruimten, te tribunes en jurykamer make zaal tot een geliefde internationale en nationale sporteve nementen. Over sport: ruim 45 sports meente Berkel-Ens Nog in 1967 haalde men in Berkel-Enschot op deze knusse manier het huisvuil op. De werkverdeling tussen het drietal -vuilverwerkers- lijkt al even onaangenaam voor het grondpersoneel uit te vallen als tegenwoordig. cul He rik

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 23