25 jaar Een Raptimrondreis langs swingen de glorie van Griekenland 5: te 59 EN ZOUT Hoofdprijs van de jubilerende Koerier HET AND) Lekker eten uit onze rubriek NEN .EN OR shine Jubileumuitgave - Woensdag 3 maart 1982 Ikt? zijn. :rs is MB lyman» wenst u Ons assortie eedijzer kstellen Jiverse naten en nodellen. per meter e Koe- inzen- jn, dan wel een geheel ige en uitbundige We- '"“n aan een roemrijk ....Jdelpunt in centraal de ster snel en de rand stuk- i dun- J3fd- elke ium- :roos- t een paar ut en 1/2 laad- 550 75 watt 1.000 p.m. samen bijvoorbeeld Bud - □ensdag 3 maart 1982 TUSSEN PEPER De negende dag v nië gereisd, met '■.loosters. ioorger het huk waar De schrijver van deze recepten t heel veel kookplezier en succes. Grönloh, Rita L middel: bracht Sout' ste L kele nen, waarop de Brusselse de Tilburgse jazz-fes- zaal Tivoli te jaar in Radio en TV ïrven ze ook internationaal De South Jazz Banc shoots bekendheid. Wij noe- slechts de festivals van ’63), Comblain la.Tour weest uviliner Jazztage (’65), voor radi De vermaarde Tilburgse cuisinier artistique Maïtre Martin Willemsen, culinair me dewerker van de Koerier, heeft speciaal voor dit jubileumnummer een voortreffelijk menu samengesteld, dat niet moeilijk is, maar waarvan de uitkomst al degenen die er echt aandacht aan willen besteden, zal verrassen. Lees het eens rustig door, koop de ingrediënten en geniet van dit feestelijk menu. Smakelijk eten. De Koerier is niet het enige oertilburgs instituut dat dezer dagen zijn zilveren jubilee viert. Op 9 januari herdacht ook de South Jazz Band, een der lofwaardige uitingen van jazz-minded Tilburg, het feit dat zij 25 jaar geleden werd opgericht. 25 jaar is redelijk jong voor een weekblad, maar voor een HOOFDPRIJS Maar nu de hoofdprijs, het klapstuk gereserveerd van het prijzenfestijn: wat dacht u van hoofdstad Athene. En een grote rondreis door klassiek C~* kenland van maar liefst veertien gen? Een reis voor liefhebbers van schoonheid, geschiedenis, zon en kunst, exotische landschappen en lek ker eten, avondlijke terrasjes en het ge- zellig-rommelige straatbeeld van een grote stad in de zuiderzon. Deze rondreis voert u door gedeelte van het Griekse vasteland Attika, over het schiereiland de Pc'~ ponnesus en door het noordelijke 1™.- cedonië, tot voorbij Chalkidiki naa- J" Egeïsche Zee, u maakt kennis met schoonheid van de afwisselende lanJ sn en de antieke plaatsen veie Herinneringen uit de oude Griekse beschaving zorgvuldig bewaren. Bij wijze van voorproefje, als het ware om uw puzzelijver nog ’n beetje saus. Als laatste roert u er de ragfijn gesneden ui en de zéér fijn geknipte bieslook door. Schep nu deze kruidenboter op e scholfilet evenveel. Nu de aluminit folie goed (niet te strak) dichtvouwen en aan de zijkanten dicht draaien, zo dat wanneer de filets gaar zijn, er de kruidenboter niet uit kan lopen. Leg nu deze «scholpakketjes» op de ovenplaat. Zet de oven op 180 gra den en schuif hierin de scholfilets. Na ongeveer 15 minuten zal uw visje zeker gaar zijn. Serveer deze scholfilets inge pakt aan uw gasten. Het is zalig bij het openmaken hiervan, de «fumé» op te Een paar verse wor- en warme fleurons len hier zeker best id is door de loop der jaren regelmatig op gro tere schaal te beluisteren vaak zijn zij opgetre dio en televisie, al dan Oude Stijl Natuurlijk, zouden we bijna zeg gen, is de South een vaste ver schijning op de oude stijl jt rivals, die sinds 1971 elk Breda worden gehouden. Legde het orkest zich in de eerste jaren toe op de San Francis stijl, in de loop van de daaropv gende jaren werd meer inspiratie geput uit de Chicago-jazz, die mu zikaal inhoudelijk meer te bieden heeft en de musici van de South je meer voldoening geeft. Een swin ge gende mainstream jazz, die het or- jje kest goed ligt, al worden de oude re jazzvormen niet helemaal los gelaten. ter in een koekepan wit laten bruisen, de gekruide runderlapjes door de bloem wentelen, even goed aandruk ken en dan in deze hete boter aan bei de zijden lekker bruin aanbraden. Schep nu de gebraden lapjes over in een diepe braadpan. De grof gesnip perde ui kunt u nu in de over gebleven boter even aanzetten. Vervolgens er een afgestreken eetlepel bloem over heen strooien, met een houten lepel doorroeren. Nu de bouillon er bij gie ten en aan de kook laten komen. Voeg hieraan toe: de ketjab, de sambal, lau rier en de kruidnageltjes. miensaus doet u nu op pjes in de braadpan. De h Ivt te hoge pit zachtjes af en toe voorzichtig taien, prol Terwijl uw Koud-voorgerechten: ham met tomatencocktail (4 personen) 6 stevige tomaten; 200 gram gekookte achterham (2 dikke plakken); 3 bor relglaasjes tomatensap; 3 eetlepels yoghurt; theelepeltje suiker; paar druppels aroma; snuifje peper, zout tijm; klein scheutje koffieroom; 1 n eetlepel gehakte peterselie; paar bh jes sla; 4 cocktailglazen. Om deze cocktail te maken, begint u met het pellen van de tomaten en dit doet u als volgt: de stevige tomaten van boven met een scherp mesje in kruisen, dan ze 6 tot 7 tellen in het ko kend water dompelen en meteen in ijs koud water overscheppen. Nu kunt u er de velletjes zo aftrekken. Snij nu de tomaat in vieren en snij er alle pitjes uit. De stukjes tomaat nog een keer doorsnijden. De dikke plakken ham aan gelijke blokjes snijden en met de tomaat vermengen. Nu gaan we de saus maken: de yoghurt (of crème frai- che) met een tikkeltje suiker luchtig kloppen, roer hier doorheen het toma tensap en breng de saus op smaak met wat peper, zout, tijm en een paar drup pels room en de zéér fijn gehakte pe terselie er bij doen. Doe nu onder in het glas een beetje dun gesneden sla, hier op een schepje van de zojuist ge maakte cocktailsaus, nu er de gemeng de stukjes tomaat met ham in verdelen en schep er daar nu weer wat cocktail saus bovenop. Garneer de glazen met een partje citroen en eventueel met een toefje fijne cresson (tuinkers). Het lekkerste is om hier vers ger terd brood bij te serveren met strijkje roomboter. heel moeten zijn) legt u langs van de schotel. Het onderste gele je van de prei snijdt u ragfijn aan ne reepjes en strooi deze «rauw» over de «Antwerpse» runderlapjes. Dit is een gegarandeerde heerlijke schotel, die u kunt serveren en kombi- neren met groente en aardappelen naar eigen keuze en smaak. Henk van Belkom Henk van Belkom, inderdaad, we herhalen het nog maar even, want wie de naam South Jazz Band, of gewoon «de Sous» hoort of leest, ziet meteen voor het geestesoog de persoon van Henk van Belkom opdoemen, in 1957 een der op richters van de band en vanaf het begin tot op de huidige dag de lei der ervan. Zonder ook maar iets af te willen doen aan de muzikale en andere verdiensten van de ove rige bandleden mogen we toch j zeggen dat Henk de ziel en de van de band vormt. ■ct alleen bespeelt hij op voor gelijke wijze de trompet, ook aakt hij de arrangementen voor uoiid en gaat hij een geheel compositie op z’n tijd niet weg. Tenslotte houdt hij de jke aspecten van de band in id. snackbar, grillroom, boetiek, kap- en Sparta en Tripolis, en op de zevende beautysalon en een sauna. Alle kamers dag voert de reis naar Olympia. hebben airconditioning, bad en bal- Olympia: de bakermat van de Olympi- klc kon. sche spelen en tevens beroemd om zijn do 5e-eeuwse Dorische tempel van Zeus k“' PELOPONNESUS en de Heratempel, de oudste en als Op de vijfde dag verlaten we Athene meest heilig beschouwde tempel van om aan de eigenlijke rondreis te begin- klassiek Griekenland. nen die ons allereerst brengt naar Nauplion op de Peloponnesus. De DELPHI tocht hier naar toe wordt afgelegd per Op de achtste dag van de Grieken- luxe-touringcar en voert u langs Co- land-rondreis wordt Delphi aange- rinthe op de landengte, waar een be- daan, in de oudheid befaamd door de zoek aan de oude stad wordt gebracht en langs Mycene, het belangrijkste centrum van beschaving in het Grie kenland van de veertiende eeuw voor onze jaartelling. Vervolgens kómt u via Epidauros in Nauplion aan. Op de zesde dag volgen bezoeken aan Soep: romige kerrie-kaas-soep met champignons 1 */4 liter bouillon; 60 gram boter; 2 af gesneden theelepeltjes kerriepoeder; 1 kleine ui; 50 gram bloem; 200 gram champignons; peper, zout en noot muskaat; 100 gram Parmezaanse kaas (of geraspte belegen kaas); half kopje slagroom; één rauwe eierdooier. Om dit heerlijke «soepje» te maken, neem ik aan dat u in het bezit bent van 1!6 liter bouillon! We beginnen met de boter in een pan netje te doen, deze heet laten worden (vooral niet bruin). Hierin de fijn ge sneden ui aanzweten. Dan de kerrie poeder er door roeren en vervolgens de 50 gram bloem. Deze zogenaamde ker- rie-roux op een zeer laag pitje in 5 mi nuten gaar laten worden. Nu al roerende met een garde er de af gekoelde bouillon aan toevoegen. Dit soepje op smaak brengen met wat pe per, zout en een snuifje nootmuskaat, en dan minstens 10 minuten zachtjes door laten koken. Hierna het soepje door een zeef laten lopen, de uitjes in de zeef er een beetje «doordrukken» met behulp van een lepel. De kerriesoep weer op het vuur zetten, hierin doet u nu de goed gewassen en in dunne plakjes gesneden champig nons. Natuurlijk nu de soep nog even zachtjes laten koken, want de cham pignons moeten ook een beetje gaar kunnen worden. Roer door de slag room de rauwe eierdooier, en giet dit, al roerende met een houten lepel, door uw kerriesoepje (nu niet meer laten ko ken). Schep de soep in voorverwarmde koppen of borden en strooi er de ge malen kaas overheen. Hierbij zo’n hele lange soepstengel (u kent ze wel) en uw kerrie-kaas-soep is compleet. Warm tussengerecht: verse scholfilets met garnaaltjes in «folie» verstopt 4 scholfilets-, 100 gram verse Holland se garnaaltjes; 1 citroen; 2 eetlepels ge snipperde ui; 1 eetlepel fijngeknipte bieslook; 100 gram boter; mespuntje mosterd; eetlepel koffieroom; peper, zout, tijm (snufjes); 1 theelepeltje ge droogde (fijngeknepen) dragon blaad jes; 2 eetlepels «Nolly Prat» (witte ver mouth); paar druppels Worchester- saus; 4 stukken aluminiumfolie. Om dit warm «tussen»-gerecht (als u wat meer scholfilets neemt, kunt u het natuurlijk ook als hoofdgerecht serve ren), te maken, gaan we als volgt te werk: de scholfilets 125 g per stuk) door uw leverancier even laten ontvel len. Neem nu vier stukken aluminium folie (iets groter als een vel schrijfpa pier) en smeer deze in het midden in met een beetje boter. Leg hierop de rauwe (even gewassen) scholfilets. Het sap van de uitgeperste citroen over de filets sprenkelen. Nu bestrooien met een heel klein beetje zout en peper, dan de garnaaltjes verdelen op de scholfilets. Nu de kruidenboter maken: roer in een kom (met een garde) de zachte bo ter luchtig. Dan de koffieroom of slag room en de witte vermouth er door kloppen. Breng deze smeuïge boter op smaak met de mosterd, peper, zout, tijm, dragon blaadjes en Worchester Trouw Ja, trouw mag de bandleden niet worden ontzegd naast Henk van Belkom spelen Leo Versleden (banjo) en Sjef van Son (drums) al vanaf het begin bij de South, ter wijl Theo van Loon (trombone), Gerard van de Flaas (saxofoon) en Fred Gelderblom (piano) al vanaf 1962 bij de band zijn. Al leen bassist Wim Kuypers is pas relatief kort lid van het gezel schap 4 jaar. The South Jazz Band kunnen we met recht en reden een fameus muziekgezelschap noemen. In zijn vijfentwintigjarig bestaan heeft de band zeer nadrukkelijk aan de weg getimmerd en bovendien met veel sukses. Het eerste sukses was meteen ook een regelrechte knal ler: in 1962 werd de South Jazz Band winnaar van het Loosdrecht jazz-concours in de afdeling oude stijl. In die tijd was dat de hoogst Nederlandse onderscheiding, dit een band als de South kon ver werven. Na «Loosdrecht» steeg van het Tilburgs zevental verwiei-- ruimscl men hier Zurich (’63), (’64), de Berlii wordt door Macedo- rlêe t bezoek aan enkele wel z Op de tiende dag wordt spil v gereden naar de tweede stad van Niet uidigéGriekenland, Thessaloniki, tref'- - xfde lag Tblijft- °P maakt 'hij c twaalfde dag bezoekt u dan nog en- J kele eilanden voor de kust en vervol- Jn* Danc gens keert u terug naar Athene, van- elgen 1 waar u de veertiende dag weer op het ult de vliegtuig naar Schiphol stapt. zakelijk r_Zijn uw oogjes bij het lezen van dit al- de hanc daan, in de oudheid befaamd door de les inmiddels gaan schitteren en is uw hele toenmalige wereld om zijn Apol- reisklier danig geprikkeld geraakt? lotempel, waarin zich het orakel be- Dat zal wel, want wij, bijvoorbeeld, vond, met de Pythia-priesteres als zijn bij voorbaat al behoorlijk jaloe spreekbuis van de voorspellende god- op degene, die deze grandioze hoof heid. Buiten Delphi verheft zich de prijs in de wacht weet te slepen. Parnassus, de woonplaats der góden in Maar wij mogen niet meedoen. U wel. de Griekse mythologie. Doe uw best! jazzband is het een toch wel buitenmate eerbiedwaardige ouderdom. En als we dan ook nog weten dat «de South» al die vijfen twintig jaar aktief is blijven functioneren en dat de leden van de band een zeer grote mate van honkvastheid hebben vertoond, mogen we dit jubileum best omschrijven als een uniek gebeuren. En zoals het musici betaamt, wordt dit jubileum bij de South uitbundig, uitgebreid en met overgave gevierd. De eerste informele feestviering is al achter de rug en er staan de betrokkenen nog heel wat festiviteiten te wachten. Voor «heel de stad» is er dan op zondag 2 mei een gezelligheids- rit, waarover meer elders in dit blad. Nagerecht: luchtige bananenmoes met advokaat 4 rijpe bananen; 1 citroen; V» flesje slagroom; afgestreken eetlepel suiker; 4 eetlepels advokaat; 2 eetlepels rum; 4 cocktailglazen (of dessertschaaltjes); 25 gram walnoten; 25 gram gebranc amandelen. Om dit nagerecht te maken, begint met de goed rijpe bananen in een diep bord met een vork te pureren, meteen vermengen met citroensap (om v kleuren te voorkomen). Hierna de nanenpuree door een zeef drukk Doe deze pulp in een kom en roer de advokaat en de rum door. De slag room met een beetje suiker stijf klop pen. Spatel nu voorzichtig de opge klopte room door de bananenpulp. Nu even proeven of u de bananenmoes lekker vindt (u kunt er natuurlijk altijd nog een beetje advokaat en rum extra aan toevoegen). Schep nu deze «bana nenmoes» in leuke glazen bakjes of in mooie grote wijnglatcn. De twee soor ten noten met een scherp mes fijnhak ken en strooi deze vlak voor u dit na gerecht serveert, er overheen. De Koerier is morgen jarig. En wel in ’t zilver. Er wordt dan ook op alle mogelijke manieren feest gevierd. En ook voor u, lezers hebben wij een soort dubbelfeest in elkaar gezet: de jubileum- puzzel, die in de eerste plaats aan alle puzzelaars in het Hart van Brabant, - en dat zijn er duizenden, merken wij altijd in de we ken na Sinterklaas - uren en dagen aan speurplezier zullen schenken. En daarnaast, en daarboven, zijn er natuurlijk die for midabele prijzen in de vorm van prachtreizen voor een totaalbe drag van ruim vijftienduizend gulden, die door de Tilburgse rier samen met het Tilburgse reisbureau Raptim onder de ir ders van de goede oplossing worden uitgeloofd. Tot die prijzen behoren 5 volledig verzorgde weekendvliegreizen naar diverse aanlokkelijke bestemmingen in Europa: hierover hebben wij in de voorafgaande weken al uitvoerig geschreven. Zo kunt u een weekendreis naar het lieflijke Britse kanaaleiland Jersey winnen, naar de «eeuwige stad» Rome met haar immense rijkdom aan kunstschatten in musea, paleizen, kerken en op straat, naar West-Berlijn, bruisende, kolkende wereldstad mid denin de grauwheid van het oostblok, een uitdagend uitstalraam van de Westerse consumptiemaatschappij. Of u wint een weekendtrip naar Salzburg, elegant en charmant muziekcentrum in de Oostenrijkse berger verzorgde uitstap naar het eerbiedwaardig nen, een wereldstad met vele herinneringen verleden en een springlevend cultureel midd Europa. Op al deze plaatsen wordt u dank zij de goede zorgen van Rap- tim-reizen als een vorst vertroeteld, in de beste hotels, de com fortabelste vliegreizen, met het lekkerste eten en drinken... Serveer uw gaste: openmaken hiervt kunnen snuiven. 1 teltjes (niet te gaar) ei (halve maantjes) zulle bij smaken! Warme hoofdschotel: gestoofde runderlapjes op Antwerpse wijze 4 malse runderlapjes (sucade) van minstens 150 g per stuk; 100 gram bo ter; peper, zout, paprikapoeder; beetje bloem; 3 dl bouillon; 2 flinke uien; 1 rode en groene paprika; 1 eetlepel ketjab; mespuntje sambal; 1 laurier blad; 3 kruidnageltjes; 12 gedroogde pruimedanten; 1 dun preitje (onderste gele stuk). Om deze «Belgische» runderlapjes te bereiden, gaan we samen als volgt te werk: vraag aan uw slager om absolute malse runderlapjes. Deze een half uur voor u ze gaat braden, bestrooien met peper (uit de molen), zout en wat royaal paprikapoeder (vergeet niet de 12 gedroogde pruimen een nacht van tevoren in wat water te wellen). De bo- Dresden (’73), Frankfurt (’76), samen met jazz-grootheden als Praag (’77), waar de South de eer- bijvoorbeeld Nelson Williams, ste prijs in de wacht wist te slepen Bud Freeman, Benny Waters en en het festival van Warschau in Jabbo Smith, of met nationaal be- 1980. Het lag in de bedoeling om kende zangeressen als Anneke ditjaar wederom naar de Old Jazz Grönloh, Connie van Bergen en Meeting in Warschau te gaan, Rija Hovink. Daarnaast zijn in- >uth ter- maar die P'annen zijn door de el- middels maar liefst 11 Ip’s uitge- imbonel lendige gebeurtenissen in Polen bracht waarop het spel van de axnfnnnï voorlopig opgeborgen. South te beluisteren valt. De laat- c»» LP was «Toots in Tivoli», en- e maanden geleden versche- een live optreden van meester, samen met band opgenomen in ->li te Rijen, de thuisbasis van de South, te beluisteren valt. South Suite isco- Ter gelegenheid van het zilveren v |- jubileum zal een LP verschijnen, rat;? d'e de btel «Fireworks» (vuur werk) zal dragen en waarop o.a. een nieuwe compositie van Henk van Belkom, «South Suite» gehe ten, ten doop wordt gehouden. Samen met de Wool town Jazz band, die andere grote naam in de Tilburgse jazzscène, zal de South vrijdag acte de présence geven op het Koerierfeest. Beide bands tre den hier gratis op uit erkentelijk heid voor de gratis en positi publiciteit, die zij 25 jaar lang de Tilburgse Koerier hebben i ge- noten, reden Jullie ook van harte proficiat, t niet mannen voor Griekenlands u van hoofdstad Athene. En terecht, want Grie- ook in de bloeitijd van de klassieke :n da- Griekse beschaving, gedurende de vijf- - de en de vierde eeuw vóór Christus, was Athene de toonaangevende stad staat op het gebied van kunsten en we tenschappen en op het gebied van de staatsinrichting. Veel van de uit de oudheid bekende plaatsen kunt u nu k een groot nog bezoeken, al zijn er vaak slechts isteland van de ruïnes van over. Wereldberoemd is Pelo- natuurlijk de akropolis-burcht.hoog e Ma- uittorenend boven de stad met haar naar de complex van tempels en heiligdommen nnis met de en vooral ’s avonds een feeëriek ïlende land- schouwspel biedend, badend in het n die licht der schijnwerpers onder het ster- iuuc vjiiekse renbezaaide uitspansel. aren. In Athene bent u te gast in het luxe- het ware klasse-hotel St.-George Lycabettus; om uw puzzelijver nog ’n beetje extra magnifiek gelegen aan de voet van de te stimuleren, geven wij hieronder al- Lycabettus-heuvel met een panora- vast heel in het kort het programma misch uitzicht over de gehele stad. Op van onze hoofdprijs weer. de bovenste verdieping is er een dak- ATHENE tuin met zwembad en terrassen. Ook De eerste tot en met de vierde dag zijn zijn er in het hotel een restaurant, bar, cedonië, tot vo schoonheid va 'schappen en vele herinnerin Deze miensaus doet u nu op de run derlapjes in de braadpan. De lapjes op een niet te hoge pit zachtjes laten sud deren, af en toe voorzichtig de lapjes omdraaien, probeer ze dus «héél» te houden. Terwijl uw potje staat te sud deren, kunt u de rode en de groene (niet te grote) paprika’s ontdoen van hun draden en pitjes en vervolgens aan kleine blokjes snijden. Deze blokjes even blancheren (dit is even in het ko kende water met wat zout en daarna meteen goed koud spoelen), dan op een vergiet of zeef goed uit laten lek ken. Als uw runderlapjes bijna gaar zijn, kunt u de verse paprikablokjes bij in de stoofpan doen en op het aller laatste moment, dus vlak voor u gaat eten, moet u de gewelde pruimedanten ook bij in de pan doen en even mee la ten sudderen. Als u gaat serveren, schep dan voor zichtig de runderlapjes op een voorver warmde schotel, met daar overheen een paar flinke scheppen uien-paprika- saus. De gestoofde pruimen (die nog ipan. zachtj rhodoj tooi

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 13