Bent u al lid? Deskundige kraamzorg thuis - een hele steun voor De kruisvereniging is dol op uw kinderen! Voeding en dieet zijn belangrijke zaken ANTWOORDCOUPON De wijkverpleging - basis van het kruiswerk Ruim 30.000 Tilburgse gezinnen vinden de kruisvereniging vanzelfsprekend! «Ha, die zuster» Donderdag 7 januari 1982 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER 1982 pagina 8 wijk Centi 273) snbur vrijdag v op vijf •l In open envelop versturen a.u.b. Vermeldt op de envelop: 5000 VG Tilburg Postcode Datum (handtekening) Tilburgse Kruisvereniging Antwoordnummer 304 Ik word lid van de Tilburgse Kruisvereniging. Gelieve mij een acceptgirokaart te sturen. *4 Wijkziekenverzorgster Zo’n basis-eenheid bestaat niet alleen Mijn naam is: Adres fï tr kunnen tussen bellen nenbui schop 8. Afspraken voor het spreekuur r telefonisch gemaakt worden 9-13 uur. U kunt daarvoor nummer 430060. uw beschikkii kruiswerk Het is de b f hij het i voor i de be- 1-3 jaar kleuter- Het uitleenmagazijn gen, die bij de Maar ook voor hen, die gezond willen blijven en soms een advies nodig hebben. Het is goed, dat er een kruisvereniging is en dat u er lid van bent...! Advies van de diëtist is niet belangrijk wanneer je «gewichtig» bent. Bejaarden hebben veel nut van een huisbezoek 'door de wijk verpleegkundige. Medicijnbege- leiding is daarbij voak erg belang rijk. weinige van de Maar ~'ten iere irgplein 52voor CentrumBis- Zwijsenstraat 66 en Korvelplein verpleegkundige en de wijkzieken verzorgende u allerlei adviezen geven over voeding. Een van de taken namelijk: de v™ verpleegkundigen verzorgsters op voeding op peil hc (Foto’s: Nationale Kruis reniging/S töpetie kraamverzorgster zorgt niet ?en voor moeder en zuigeling, maar ook voor het hele-gezin. jkzuster een maar met Vaak was ingen voor nog niet, j de eerste >or zuigelin- s generaties mde op- alleen veel te lei bezig houden, advies en voor- --gen. sgroepen worden r ouders met ouders met verschillende advies in te tn, uw ken- aangepast moment... voor de a.d. Kortom, voor iedereen die wel eens met een bevalling, ziekte, een handicap te maken heeft, is de kruisvereniging belangrijk. Het is een veilig idee - te weten dat er een kruisvereniging is, die je helpt met alles wat met gezondheid-thuis te maken heeft. Dat is althans de mening van meer dan 30.000 Tilburgse gezinnen en enkelingen. Het is de reden voor hun lidmaat schap. A.s. ouders, jonge ouders, zuigelingen en kleuters, mensen met een chronische ziekte of handicap, ouderen die zelfstandig wonen - ze hebben allemaal erg veel belang bij de kruisvereni ging en haar diensten. Maar zij niet alleen... Erg veel mensen krijgen door hun arts een dieet voorgeschreven. De adviezen van de diëtist zijn erg belangrijk om de dieetvoorschriften goed uit te voeren, maar ook om zo smakelijk mogelijk maal tijden te bereiden. Wintersporters met een gebroken arm of been lenen uit het uitleenmagazijn van de kruisvereniging een kruk. Uit het ziekenhuis ontslagen patiënten krijgen thuis nazorg van de wijkverpleegkundige. Hoe werkt het Op het spreekuur wordt in een per soonlijk gesprek het dieet opgesteld in overleg tussen u en de diëtist. Daarbij wordt zoveel mogelijk rekening ge houden met uw persoonlijke omstan digheden. Er is dus geen sprake van een standaard-dieet, maar van een aangepast dieet. In een later stadium zijn controle-afspraken mogelijk. Het dieet-spreekuur kan ook gebruikt worden voor vragen of voor bege leiding bij een dieet, dat u vanuit het uaken van de diëtisten is i vakkennis van wijk- iigen en het gebied louden. In de Tilburgse wijken De wijkverpleegkundige moet makke- zijn voor de mensen, die haar hulp nodig hebben. Daarom z’J van de Tilt deeld in zi Elke basis-eenheid heeft een bepaalde - “X onder haar hoede ^.ciitrum (wijkgebouw Korvelplein 8) - Zuid-West (Plataanstraat 62) - Zuid- Oost (Primus van Gilsstraat 30) - putèr Noord-Oost (Paduaplein 65) - Noord Hee) (Corellistraat 273) - Zand-Wandelbos (Roelof Kranenburgplein 52). Niet altijd zal het nodig zijn, dat de wijkverpleegkundige op huisbezoek komt. Soms wil iemand alleen maar een advies hebben, of een informatie. Daarom is er op maandag, woensdag en —“-■—r van 16.30 -17.00 uur spreekuur op vjjf adressen: Roelof Kranen burgplein 52, Corellistraat 10, Pa duaplein 65, Bisschop Zwijsenstraat 66, Korverplein 8. Verpleging bij ziekte, toedienen Van medicijnen, reactivering, het helpen realiseren van een voorgeschreven leefregel, psycho-sociale begeleiding bij problemen, terminale begeleiding (stervensbegeleiding), verwerking van het rouwproces de problemen en dus de hulp van de wijkverpleegkun dige zijn zo gevarieerd als het leven zelf. i van de kruisvereniging zit propvol nuttige din- rij de verpleging van zieken thuis nodig zijn. Wat doet een diëtist De diëtist van de kruisvereniging geeft u informatie over gezonde voeding dieetadvies begeleiding bij verandering van het eetgedrag. Iedereen die lid is van de kruisvereni ging kan een beroep doen op de diëtist. Maar voor een dieetadvies is een ver- wijsbrief nodig van de behandelende arts. Alleen voor een dieetadvies, want wilt u iets weten over gezonde voeding, over nieuwe voedings- of dieetprodukten, over vermageren, etc., dan kunt u altijd ook zonder vèr- wijsbriefje een afspraak maken. Dieet-spreekuren worden op vijf plaatsen in Tilburg gehouden: voor Noord: Corellistraat 10 en Dus- sekstraat 27voor WestRoelof Kra- Maar het draait om «de wijk» Heel die omvangrijke kruisorganisatie is typisch Nederlands. Regelmatig ko men deskundigen uit andere landen kijken hoe de kruisvereniging in ons land werkt. Maar heel die organisatie is gericht op één doelsamen met u ervoor te zorgen dat u thuis zo gezond mogelijk blijft of wordt. Wijkverpleegkundige en verzorgster zijn vooral waarmee u thi Voor veel bejaarden is het bezoek van de wijkverpleegkundige of wijkzie kenverzorgster een belangrijke en prettige gebeurtenis. Dat geldt dan vooral voor die bejaar den, die een beetje hulp nodig hebben om nog zelfstandig te kunnen blijven wonen. «Ha, die zuster», is dan ook geen ongewone begroeting wanneer «de zuster» komt binnenstappen. De bejaardenzorg van de kruisvereni ging is er op gericht, bejaarden te hel pen zo lang en zo goed mogelijk zelf standig te blijven. Adviezen over voeding en verzorging horen daarbijMaar ook een wasbeurt kan nodig zijn of het regelmatig geven van bepaalde injecties, wanneer er geen gezins- of familieleden zijn die dit kunnen doen. Begeleiding van het medicijngebruik en voorlichting daarover is weer een ander facet van de zorg voor de oudere mens. Ouderen kunnen altijd voor een eerste contact een afspraak maken met de wijkverpleegkundige, telefonisch of op het spreekuur. van wijk- gena wijkzieken- «luie van De kraamzorg is misschien wel de be kendste dienst van de kruisvereniging. In elk geval maken erg veel mensen voor het eerst kennis met de kruisver eniging juist door die kraamzorg. Het is dan ook een organisatie die ab- i patiëntenvereni- soluut uniek is in de wereld. jakket van de kruisver- Stel u voor: wanneer de bev; g en diëten, medicü- thuis plaatsvindt, komt een goec :iale vakantiemogelijkheden geleide kracht de verloskundige as- i en chronische sisteren bij de bevalling en blijft dan aansluitend acht dagen in het gezin van 8-18 uur om moeder en baby te verzorgen en ook de rest van het ge- De wijkziekenverzorgster is da gelijks onderweg in de wijk om mensen te helpen. Hier helpt zij twee reuma-patiënten bij het ma ken van revalidatie-oefeningen. De zorg voor zuigelingen en kleuters is van oudsher een belangrijke taak van de kruisvereniging. Uw grootmoeder trijding van ging al met uw moeder in de kin- tbc, hart-en derwagen naar een consultatiebu- vegen. reau. ereni- Maar de zorg voor een zuigeling be- psychologen, pedago- gint al vóór de geboorte. Tijdens de juristen - tot com- zwangerschap komt dan de wijk- i toe. verpleegkundige op prenataal huisbe zoek. Tijdens zo’n huisbezoek kan de entje a.s. moeder allerlei vragen stellen met u te hel- betrekking tot de voorbereiding op de r zo snel bevalling. Wanneer de bevalling thuis plaatsvindt, zorgt de kruisvereniging voor deskundige kraamzorg. Maar dat is een verhaal apart. Om de gezonde ontwikkeling van de baby te begeleiden, heeft de kruisver eniging op maar liefst 12 plaatsen in de stad regelmatig zittingen van de zuigelingen. zleid door een wijkverpleegkundige wordt de zuigeling arts, daar tus- >eder met haar aar een zitting, wijkverpleegkundige de Niet voor niets zijn deze bureaus erg populair en komt men zelfs uit Ame rika kijken hoe het er toegaat... Maar er is méér...! De consultatiebureaus voc gen en kleuters zijn sinds van groot belang voor de gezor groei van kleine kinderen. Maar de kruisvereniging doet méér voor u en uw kinderen. De zorg begint al vóór de geboorte zeiden we. Dan komt de wijkverpleeg- ziek kundige op prenataal huisbezoek. Op 1 Maar voor a.s. ouders worden ook re gelmatig cursussen!gespreksgroepen georganiseerd. Met elkaar kunt u daar over allerle zaken praten die u bezig houden Maar u krijgt er ook lichting van deskundige Dergelijke gespreksgrc ook georganiseerd voor zuigelingen en voor peuters en kleuters. Drie mogelijkheden dus om winnen, ervaring op te doet nis te vergroten. Steeds i aan uw situatie van dat Vóór de bevalling is er moeder ook nog zwangerschaps- gymnastiek. Na de geboorte kan de jonge moeder ook weer naar gym nastiek, opdat zij weer in haar «oude vorm» komt. Wanneer u hier méér over wilt weten^e vraag uw wijkverpleegkundige. Zij zal u graag alle gewenste informatie ge ven. zin. Dat bestaat alleen in Nederland en nergens anders. In de loop van vele tientallen jaren is de kraamzorgorga- nisatie gegroeid tot wat zij nu is veilige hulp en steun voor B- waar een geboorte plaatsvindt. Ook wanneer de bevalling poliklinisch plaatsvindt (dus in een ziekenhuis, waarna moeder en baby naar huis gaan) kan kraamzorg thuis gegeven worden. Interne kraamhulp is de meest voor komende. Dat is de kraamhulp die we hierboven beschreven. uit wijkverpleegkundigen. Ook wjjk- ziekenverzorgsters maken er deel van uit. Een wijkziekenverzorgster heeft ®eg' haar opleiding gehad in een ziekenhuis isterof verpleeghuis. Toen zij bij de kruisver- IS eniging ging werken, kreeg ze daar naast nog eens een speciale opleiding, omdat werken in de wijk nu eenmaal heel andere eisen stelt dan het werken in een ziekenhuis. De wijkziekenverzorg- ster is een belangrijke steun voor chro- nische zieken, gehandicapten, nazorg- patiënten, mensen die thuis nog revali- datie-oefeningen moeten maken, etc. Zo’n basis-eenheid, die dus dicht bij de mensen in de wijk staat by wordt begeleid door een hoofdwijk- )ge,re Ook wanneer uw «eigen» wijk- s' n verpleegkundige op vakantie is, op bij scholing of wat dan ook de basis-een- heid zorgt er voor, dat er altijd hulp is wanneer u die nodig hebt. Een jeugdig suikerpatiëntje leert van de wijkverpleegster hoe hij zichzelf moet injecteren met insu line. Zijn moeder kijkt toe, want die moet het ook kunnen. Wist u, dat het kruiswerk al meer dan honderd jaar oud is? Het begon met de bestrijding van ge vaarlijke epidemieën: typhus, tuber culose, cholera. Daarna werd de be strijding van de hoge kindersterfte ter hand genomen. Het was honderd jaar geleden niet ongewoon, dat de helft van alle zuigelingen stierf, nog vóór ze een jaar oud waren. Wijkverpleegsters leerden de mensen in die tijd hygiëne, want onkunde op dat gebied was een van de grootste doodsoorzaken. Jarenlang voerde de kruisvereniging strijd tegen ongezonde donkere bedste den, drinkwater vol bacteriën, open riolen, verkeerde voeding en behan deling van zuigelingen. Geleidelijk groeide het takenpakket elsen van de kruisvereniging, de omvang van de diensten. De uitleen van verple- t'ger gingsartikelen was erg belangrijk als lg® hulpmiddel voor hen, die thuis ziek la- me 1 gen. Dat is tot op de huidige dag zo gebleven. Maar er kunnen omstandigheden zijn, dat het niet dienstig is acht dagen lang een kraamverzorgster in huis te heb- nu is: een ben. Dan is er de mogelijkheid van r elk gezin wijkkraamhulp: gedurende acht dagen indt. komt tweemaal per dag een kraamver- joliklinisch zorgster moeder en zuigeling verzor gen. De kraamverzorgster (haar opleiding duurde 16 maanden) is niet alleen een praktische hulp aan het kraambed en in het gezin. Ze kan de jonge moeder ook allerlei dingen voordoen, advie zen geven en informatie. Bovendien heeft zij een signalerende functie: zodra haar geoefend oog ziet dat er iets niet gaat zoals het gaan moet, zal zij haar leidster-docente of de huisarts waarschuwen. Een veilig idee... Hoe reserveert u kraamzorg? Op drie plaatsen in de stad kunt u zich laten inschrijven voor kraamzorg. Die inschrijving dient uiterlijk in de vierde maand van de zwangerschap te gebeu ren. U kunt daarvoor terecht in de wijkgebouwen Corellistraat 10, Roelof Kranenburgplein 52 en Primus van Gilsstraat 32. Voor de juiste tijden van de spreekuren: vraag uw wijk verpleegkundige of bel even op. Het telefoonnummer is 420570. Kraamzorg is een van de zeer diensten, die voor de leden kruisvereniging niet gratis zijn, het overgrote deel van de koste wordt door ziekenfonds of particuliei ziektekostenverzekeraar vergoed, „p het spreekuur kan men u alles over deze kosten vertellen. In onze welvaartstijd zijn voeding en dieet belangrijke zaken en ze lijken wel steeds belangrijker te worden. Want steeds meer mensen doen een beroep op de hulp van de diëtisten die bij de kruisvereniging in dienst zijn. En nog maar kort geleden bepaalde de staatssecretaris van volksgezondheid, dat het aantal diëtisten bij de kruisvereniging binnen tien jaar moet groeien naar 200. Momenteel zijn het er zo’n 80. Daarvan zijn er twee in dienst van de Tilburgse Kruisvereniging. En ze hebben hun handen vol...! ziekenhuis kreeg voorgeschreven. Voor voedingsadviezen is geen ver- wijsbrief van een arts nodig. Het ma ken van een telefonische afspraak is voldoende. Die voedingsadviezen kunnen betrekking hebben op de ge zonde voeding voor een zuigeling tot en met de voeding voor een bejaarde. Soms wordt dergelijke voorlichting ook aan groepen gegeven, tijdens bij eenkomsten in het wijkgebouw, door middel van cursussen, etc. Voorbeelden hiervan zijn: de cursus «samen afslanken» door een diëtist, een kookdocent en een docent «beter bewegen» de Zelfcontrolecursus (een begeleiding bij verandering van eet gedrag) en de schriftelijke cursus «leeflijn» gericht op vermageren. Er wordt wel eens gezegd, dat kruisvereniging vooral belangrijk voor jonge kinderen en bejaarden. Maar de voeding- en dieetvoorlichti door de diëtisten bewijst, dat kruisvereniging voor iedereen van groot belang is. Want iedereen heeft met voeding te maken en steeds meer mensen moeten een dieet volgen. Overigens kunnen ook de wijk- ipgeleid igrijke I :ondheidszoi„ eerst het diploma verpleegkundige-A in een ziekenhuis en ging daarna nog twee Wandelende jaar naar een speciale dagopleiding informatiebronnen» verp]eegkun(jige en wijkzieken- verzorgster zijn er niet alleen om te verplegen en te verzorgen al is dat natuurlijk wel erg belangrijk. Ze zijn ook «wandelende informatiebronnen» voor iedereen die vragen heeft over za ken die met gezondheid en ziekte te ma ken hebben. U kunt bij hen terecht voor informatie over: het gebruik van ver- plegingsartikelen, aanpassingen in de woning, adressen van patiëntenvereni gingen, het zorgpakket van de kruisver eniging, voeding nen, speciale vakantiemogelijkheden voor gehandicapten en chronische zieken, het voorkómen van ongevallen in huis, wasbeurten, het geven van in jecties, enzovoort. De lijst is bijna eindeloos. Natuurlijk zijn er geen wan delende encyclopedieën. Maar wanneer je ze iets niet «uit hun hoofd» weten, zor- et gen ze dat u het antwoord op uw vraag zo gauw mogelijk krijgt. Daarvoor kunnen ze terugvallen op de omvang rijke organisatie, die achter hen staat: het eigen Tilburgse hoofdkantoor in de Bisschop Zwijsenstraat, de provinciale en de landelijke organisatie. Het totaal - .is een indrukwekkende organisatie met lyk bereikbaar zyn voor de mensen, die z0,n 13 000 mensen in bijna honderd lp nodig hebben. beroepenartsen met diverse speciali ze de wijkverpleegkundigen satieS) diëtistelli gespecialiseerde ver- Pilburgse Kruisvereniging ver- pi^gkundigen voor de bestr!:j!- zogenatarnde■basis-eenheden. ziekten als reuma kanker tbc', h- vaatziekten, ziekten van de luchtweg" Verder werken er bij de kruisverei.. ging sociologen, psychol- J gen, economen, j iterdeskundigen ■.cel die organisatie is door de bevol king - door uzelf - steentje voor steer opgebouwd. Het enige doel is: u te 1 pen gezond te blijven of weer zo s mogelijk gezond te worden. op maar liefst 12 l regelmatig zittinger consultatiebureaus voor zui& Deze zittingen worden geU,d arts en een Vijfmaal per jaar onderzocht door een c' sendoor komt de moet wijkzieken- baby nog 8-10 maal nai zijn vooral degenen, waar de wijkverplczc wis te maken krijgt. Via zuigeling «bekijkt». hen staat heel die kruisorganisatie tot Wanneer de zuigeling 1 jaar is, is ikking. Daarom draait in het kleuter geworden en gaat naar I X alles om «de wijk». speciale consultatiebureau basis van het kruiswerk. kleuters. De frequentie van zoeken ligt dan lager: van 1 tweemaal per jaar naar het i bureau, van 3-5 jaar eenmaal perjaar. Op de zuigelingen- en kleuterbureaus krijgen de kinderen alle vaccinaties (inentingen) die nodig zijn: DKTP en mazelen voor zuigelingen, DTP voor kleuters. Wanneer een baby tussen 9-13 maan den is, vindt een gehooronderzoek plaats. Kleuters worden in hun derde jaar onderzocht op een oogafwijking r'anaamd amblyopie, het zogenaamde ie oog». Antwoord op vragen Vanzelfsprekend kan de jonge moeder bij haar bezoeken aan zuigelingen- en kleuterbureau alle vragen stellen die zij nodig vindt. Arts en wijkverpleeg kundige hebben dan alle aandacht voor haar. Zuigelingen- en kleuterbureau zijn erg belangrijk. Vakmensen kijken regelmatig of uw kindje zich gezond ontwikkelt, of alles gaat zoals het gaan moet. U krijgt er raad en informatie. En zodra arts of wijkverpleegkundige iets opmerken dat niet helemaal is' zoals het hoort, dan wordt u naar uw huisarts verwezen. Het overgrote deel van alle Neder- f landers is opgegroeid in hun zuigelin- I gen- en kleutertijd onder het waak- I zaam oog van arts en wijkverpleeg- kundige op het consultatiebure.au. De wijkverpleegkunde Middelpunt van alle activiteiten van de kruisvereniging was de wijkverpleeg kundige. Vroeger heette ze wijkzus' later werd het wijkverpleegster. Nu is het wijkverpleegkundige. Die naams verandering is niet toevallig. Honderd jaar geleden was de wijkzi1^»» vrouw met een groot hart, r weinig kennis van verpleging, ze religieus, een non. Opleidii verpleegsters waren er toen Het is de kruisvereniging, die verpleegstersopleiding in ons land in het leven riep. Door de ontwikkeling van de genees kunde en door de groei van het werk, ging de kruisvereniging steeds hog eisen stellen aan haar verpleegsters. enwoordig is de wijkverpleegkun- _e een goed opgeleide beroepskracht, met een omvangrijke kennis op het ge bied van de gezondheidszorg. Ze haalde diploma verpleegkunJ!— enhuis en ging daarna nog I “-ciale dagoplei voor verpleegkundige in de maatschap pelijke gezondheidszorg. Of ze volgde de Hogere Beroepsopleiding Verpleeg kundige, maar dat is van de laatste tijd. De kruisvereniging stelt hoge eisen aan verpleegsters, die bij haar in dienst ko men. Maar daarnaast zorgt ze door jaarlijkse bijscholing, dat de wijk verpleegkundigen bijblijven in hun vak. Dat is gewoon nodig om u zo goed mogelijk te kunnen helpen. Vroeger had de wijkzuster vooral te maken met thuisliggende zieken: tbc- patiënten, mensen die verbonden en verzorgd moesten worden, typhuspa- tiënten, enz. Tegenwoordig is de belangrijkste taak *n van een wijkverpleegkundige te helpen voorkomen dat mensen ziek worden. Adviezen geven, begeleiden, verwijzen, zijn nu menstens zo belangrijk. Al is de verpleging in de oude betekenis van het woord natuurlijk nog steeds ook erg belangrijk. Wanneer u nog geen lid van de kruisvereniging bent, heeft deze pa gina u wellicht tot de conclusie «ge voerd, dat een lidmaatschap toch wel erg nuttig is voor u en uw gezin. U bent van harte welkom bij de kruisvereniging. Voor de kosten hoeft u het niet te la ten. Voor 47 gulden bent u met uw gezin een heel jaar lid van de kruisvereni ging en hebt recht op alle diensten. Voor 65-plussers bedraagt de con tributie zelfs maar 43 gulden. Wanneer u binnen drie maanden na het ingaan van uw lidmaatschap hulp nodig hebt, moet de kruisvereniging u een entreegeld ad f 52,50 in rekening brengen. Hetgeen niet wegneemt dat er op de hele wereld geen organisatie bestaat, die u zoveel gezondheidszorg biedt voor zo weinig geld. Wanneer u zich wilt opgeven als lid, gebruik dan a.u.b. de antwoordcou pon op deze pagina. Een postzegel is dan niet nodig. Geen lid en toch hulp nodig? U wilt geen lid worden en toch hebt u hulp nodig van de kruisvereniging. Sinds januari 1980 is een groot aantal diensten van de kruisvereniging opge nomen in de verstrekkingen op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Dat betekent dat ook niet-leden gebruik kunnen maken van de meeste diensten van de kruisvereniging. Maar zij moeten daarvoor wel een eigen bijdrage be talen, volgens bepaling van de minis ter van Volksgezondheid. Die eigen bijdrage geldt per persoon en bedraagt voor 1982 f 87,50. Heeft iemand an ders uit uw gezin in hetzelfde jaar ook hulp nodig, dan moet ook die de eigen bijdrage betalen. Een lidmaatschap is dus veel voordeliger. calling ïd op- idige ilijft iet ge i babj

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1982 | | pagina 9