KOERIER DE 1 De met rasse schreden stadsverwarming nadert o Buurtraad St.-Anna is kwaad Reisbericht van «Tilburg e.o. helpt Polen» n. Het Elf-Elf Bal Wie wordt de nieuwe stadsprins van Kruikenstad? 5 ,4 5 5 KL AISI ober 1981 pagina 40 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage: 74.800 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. Het schakelstation in aanbouw jn het werkgebied Vossenberg. Kontrakt Kanttekeningen elek- X moet nanie Westermarkt 21, tel. 673072 KARPETTEN ities, ’splar Vastrechtprijs opd. F uitsp 'i'W.tT Een blik op het leidingennet onder de woningen in de Reeshof. «scherpe» prijzen. Donderdag 5 november 1981 25e jaargang nr. 1235 wordt vooralsni L.it gaat pas op b. informaties te verstrekken over de evenementen van het komende carnavalsjaar en over de werkzaamheden van de diverse commissies binnen de Carnavals- stichting Tilburg. Leo v. lersel Besterdplein 3 Tilburg Tel. 426584 zowel in vele 981) uc erkelijk uit- ook i.v.m. de wo- Zie onze nieuwe kollektie DUSTERS en NACHTHEMDEN Veel Tilbur Kruikenst Energie Bedrijven gaat dit ook gebeu ren. JUWELIERS WAT KAN KAN KAN KANALLEEN' rezig rijke Voor veel mensen was het reisbericht in de Tilbur wat vreemde zaak omdat was weggei Vandaag het tweede deel, en daarin 1 de eigenlijke actie. urgers kijken er vol spanning naar uit: Wie wordt de nieuwe Prins van stad? Na een uur inleidende besprekingen bezochten we het Wojewódzki Spital c. Tilburgers nieuwe stads navalsstichting te worden. kosten was te wijten afgesproken afname -t gehaald werd, de PNEM gega- N.S. PLEIN 14 - 5014 DA TILBURG 3IRO 1126745 Onder dat motto start op zaterdag 7 november a.s. de promotie-dag van de Carnavalstichting Tilburg. Een evenement, georganiseerd door de publiciteits- en evenementencommissie van voornoemde stichting, die tot doe) heeft om sn aan het feest rond de bekendmaking van de nieuwe prins (op het jaarlijske 11-11-bal). a. bekendheid te giver carnaval van Tilburg ingende organi- versturen om er >men en niet in verkeerde van ons drieën, die deze reis maakten, dat ha< e de juiste personen hadden gevonden. srs (Kruiken en Kruikinnen) de gelegenheid te geven zich nu reeds het ndsembleem aan te schaffen of Dokmardeur (donateur) van de Car- ''Commodoor' TIJDPEN (metdatum) 2 jaar de pi a St.- «Het de gems optelsoi spreicv begrotir buurtr 1. Het veranderen van het schema van publieke werk^.. de rioolwerkzaamheden en andere nutsleidingen. In 1982 dient hiermee reeds begonnen te worden. tog geleverd door een tussenstation, men betrekt 1 jan. 1984 gebeuren. Kaarten v de Stadsschauwbui stichting Tilburg. f (promotiedag). Tot ziens. 2. Het geven van garanties, dat het ontwerp bestemmingsplan, zoals overeengekomen is tussen Publieke Werken en de werkgroep Buurtplan (datum tekening 25-8-1981) in de komende lOjaar daadwer gevoerd wordt, ningverbetering. UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: h TELEFOON 013-430783 - POSTGI Gebrs. Game voor al uw schilderwerken isolerende beglazing (event, compleet met houten kozijnen) wandafwerkingen Tel. 013-332510 04255-3107 tijdens deze bijzondi Hor Jan van Rijthovs Verbetert de woonsfeer Ook voor betrouwbaar lapijl st. annapiein 16, tel. 430617 ens, Ringbaa ,50 van «De urging af totenshop in de Familia; waardebon f ilslijperij GI Toelichting op punt 1 Üit het planningsschema van Publieke Werken blijkt dat met de riolering pas in de 2e helft 1983 begonnen kan wor den. Dit betekent dat in de komende 2 - niets aan stadsvernieuwing in u... Anna gedaan kan worden, want de herbestrating is gekoppeld aan de riolering de herbestrating moet uitmonden in het aanleggen van woonerven komende c m, onder hét motto <«vu jrden in het bezit komen v ■■obeert de publiciteitscor voorproefje van de grootste Wollen karpetten, klassiek als berber, maten tegen Met onze, nu op communistische ben zine lopende auto, vertrokken we, agmorgen reis naar t ons over- jrogramma toch een klein sar Auschwitz ou toelaten w.l beruchte concentratiekamp, waar meer dan 3 miljoen mensen zijn ver moord, is een internationaal bede vaartsoord en ik was er nog nooit ge weest. Maar de chauffeur-reisleider was onverbiddelijk: Auschwitz lag iets de woonerven kunnen er pas ko men, als de achterontsluiting ge realiseerd is de achterontsluiting is gekoppeld aan de kosten, die opgenomen zijn in de totale plankosten. iet Op deze manier is de cirkel rond en t.- kan er niets gebeuren. Het kan niet vaak genoeg herhaald worden, dat zo'n konstatering de be woners woedend en tegelijkertijd machteloos maakt. De noodkreet van Dr. Dwomik was: medicamenten, en melk voor de pas geborenen! Kon Tilburg en omgeving hem dat bezorgen? Ik heb het hem beloofd. Maar hij zou met zijn col lega’s nog eens heel goed overleggen hoe de lijst precies moest worden sa mengesteld. Deze zou mij dan de vol- ou.ju êende week Per telex worden toege- 2 uur zonden. Natuurlijk waren onze ge roken sprekken veel te kort. Wat de heer ertaal Van Niekerk in die tijd allemaal be sproken en gezien heeft, weet ik niet. Maar toen we samen in de auto op weg naar het 80 kilometer verderop gele gen Rzescow de balans opmaakten, was ook zijn conclusie: medicamen ten, medicamenten, medicamenten. In deel III zal ik U ons bezoek in Rze scow schetsen. Maar als U dit leet, gedenk dan nu alvast giro 000.89? «Stichting Tilburg e.o. helpt Polen». Dr. C.V. Lafeber, voorz. Op woensdag 11 november a.s. kunt u het als eerste weten, wanneer u aanwe bent op het jaarlijkse elf-elf-bal. De feestcommissie heeft rond deze belangri bekendmaking een steengoed programma samengesteld. Vanaf 20.15 uur kur genieten van een presentatie die klinkt als een klok. Alle gasten krijgenbij aanvang van de avond een spiegeltje aangeboden, waarmee het publiek zich kostelijk zal amuseren tijdens deze bijzonder gezellige avond. Maar hoe? dat hoort u van presentator Jan van Rijthoven. Na afloop van deze presentatie, rond de klo.k van half elf. nodigt de nieuwe prins van Tilburg u uit om mee te gaan naar de Studiozaal. waar op een feestelijk bal nader kennis gemaakt kan worden met Prins en Raad. voor dit feest, dat u niet mag missen, zijn verkrijgbaar aan de kassa van urg of bij alle Duvelèrs en Schrobbelèrs van de Carnavals- Dus ook op 7 november op de bekende plaatsen irrde stad Afgelopen woensdag heeft burgemees ter Letschert van Tilburg in Geertruidenberg bij de Amercentrale het kontrakt met de PNEM onderte kend waarin de afname van restwarmte geregeld is. Hopelijk is dit kontrakt van een iets andere samenstelling dan het kontrakt wat de gemeente Breda met de PNEM ondertekende. Dit kontrakt bleek nogal optimistisch opgesteld te zijn en zette de gertieente Breda voor fikse financiële offers. De reden van die onverwachte hoge aan het feit dat de door de gemeente niet terwijl ze die wel aan G randeerd had. Op een drietal plaatsen in de stad (te weten: het centrum, winkelcentrum Wagnerplein en de Familia) zullen Duvelèrs en Schrobbelèrs van de Carnavals- stichting Tilburg draagtassen uitreiken waarin het informatieblad van de stich ting «De Dwèlkraant». met een kleurplaat voor de jeugd. Op de draagtas en de kleurplaat staat het gehele programma van de komende carnaval vermeld. In deze kramen zijn tevens de nieuwe stadsemblemen, onder het motto «Ge zèèget wertte koop en kan men door dokmardeur te worden in het bezit komen van de bekende groen/oranje dassen. Met veel muziek probeert de publiciteitscommis- sie u nu al een beetje de kriebels te geven als v carnavals-evenementen in het seizoen 81-82. De wijk Reeshof zal de eerste wijk in Tilburg zijn die op het net aangesloten wordt. Daarmee zijn we er echter niet. Het is namelijk de bedoeling dat op korte termijn ook een gedeelte van Tilburg-Noord en het Wandelbos snel nuis voor nodi volgen. De overschakeling zal daar op meestal geld, weinig problemen stuiten omdat er al d*e nodig is vc een leidingennetwerk ligt voor de wijkverwarming. Men heeft deze overschakeling voor 1 januari 1984 gepland, wanneer dus de warmte van de Amercentrale benut gaat worden. In Katowice, het Poolse «Ruhrgebied», zetelt het hart van de ontvanc satie. We hebben daar precies gehoord hoe we onze hulp moesten vei zeker van te zijn dat zij op het goede adres zou aankomen en niet handen zou vallen. Het is de overtuiging vi de organisatie «waterdicht» is en dat we Elektrisch koken De konsumentenbond voert verder aan dat de nutsbedrijven nogal mak kelijk praten over een feit wat tot nu toe nog niet aan de orde gekomen is. Huizen die op stadsverwarming aan gesloten zijn, hebben niet de beschik king over aardgas. Dat is dan niet meer nodig. Het houdt echter wel in dat de bewoners op elektriciteit moeten ko ken. Daar zijn niet alle pannen ge schikt voor en er is een elektrisch for nuis voor nodig. Dat kost de bewoner -ij maar 00^ js de energie voor het elektrisch koken duurder dan energie uit gas. De kon sumentenbond vindt dat dit verschil in mindering gebracht moet worden op het vastrechtbedrag. Volgens de Gem. Zespolony, aan de Ultiza Szpitalna 13, een heel oud ziekenhuis met per jaar meer dan 17.000 patiënten. Ik heb daar zeer lang gesproken met de kinderarts. Dr. Dwornik, een jonge man, met hart voor de zaak. Hij heeft ons zijn afde ling laten zien, het oudste gebouw, meer dan 200 jaar oud. De kamers hadden geen wastafels; de patiëntjes werden over de gang gedragen om ge wassen te worden. Soms lagen er twee kindjes in één bed. Het officieel totaal aan patiëntjes bedraagt 3.000 a 4.000 per jaar. ivendien een op- dragen die in de r-BK_.;j^renhoeveel Aangezien de buurtraad St.-Anna in jaren is onbekend uitgegeven zijn het voorjaar 1982 wil beginnen met de en/of gereserveerd in de meerjaren uitvoering van de woonomgevings- begroting. Daardoor blijft er na optel- plannen, doen ze een dringend beroep len en aftrekken een bedrag van op de raadskommissie om een principe slechts 2'/? miljoen over om in de ko- uitspraak te doen, zodat op St.-Anna mende 5 jaar iets mee te doen. niet nog eens een jaar verloren hoeft te Kennelijk zijn alle kosten die naar ons gaan, alvorens iets uitgevoerd wordt, idee onder andere posten onderge bracht moeten worden, opgenomen in het bestemmingsplan. Toen de buurtraad St.-Anna en de werkgroep buurtplan dit hoorden, wa ren we kwaad en we vroegen ons af, of we in al die tijd door de gemeente aan >raat gehouden zijn. :t kan en mag niet waar wezen dat °meente voor St.-Anna alleen een Isom van allerlei her en der ver- ide bedragen in de meerjaren- ating over heeft», aldus de traad van St.-Anna. irgse Koerier» van 29 oktober een ?vallen dat het hier slechts het eerste deel betrof, i komt uiteraard veel meer informatie voor over van de route af, een beetje bezoek zou meer dan een uur duren en het enige wat hij kon toestaan was een korte visite aan Krakau, dat wel op de route lag. We hebben dan ook heel kort in deze prachtige oude koningsstad ver toefd; de kathedraal bezocht waar kardinaal Woytila voor hij tot paus ge- i-■■■;rd, preekte, we waren éen „mblik in de prachtige over dekte kunstmarkthallen en genoten van het prachtige klokkenspel om 12 uur: een oude herinnering van de strijd tegen de bojaren en gataren. Om 2 precies waren we op het afgesprol adres in Tarnow, waar de voertaal Frans was. Al hele gauw werd duide lijk dat hier grote behoefte was aan medicamenten en dat de verontreini ging grote zorgen baarde. We maakten kennis met de staatsinspectrice van de ziekenhuizen, met afgevaardigden van Solidariteit en de directeur van het ziekenhuis. De cirkelfoto van deze week werd maandagmiddag gemaakt in het Wandelbos. De omcirkelde figuur kan op ons buro de volgende prijzen afhalen f 10,- van de Tilburgse Koerier; plantenbon t.w.v. f 7,50 van Plantenkas Groenewöud, Stap- pegoorweg; Kruikenzeiker Streek - VVV Hart van Brabant, Spoorlaan 416-A; twee kaartjes voor Poppentheater Sapperlipo- pet, Dionysiusstraat 1 IA; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst. P. v. Amersfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor jaarabonnement Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen. Ad Bertens, Ringbaan Oost 16; een waardebon voor 4 broodjes van Jan van Broodje Jantje, NS-plein; een blik antiekwas t.w.v. f 12,50 van «De Kast», Tuinstraat 34; waardebon t.w.v. f 7,50 Kadowinkel Wolbert. Besterdring 79; waardebon voor haarverzorging a f 10,-, dameskapsalon Ter Rele, Bernardusplein 22; waardebon f 10,- voor noten of aanverwante art., Marius Notenshop in de Familia; waardebon f T0,- Boer de Laat, Oerlesestraat 20; een waardebon voor het slijpen van een handzaag, gereedschap en proFielsljjperij GPS, Ringbaan Oost 144A. De winnaar v.d. vorige week: Hr. J. Engel, Groenstraat 76, Tilburg. (Foto van Aarie) Eenvoudige verwarming Het principe van stadsverwarming eigenlijk heel simpel en het maakt g bruik van restwarmte van b. energie-opwek-bedrijven. Neem nou de Amercentrale. Daar wordt triciteit opgewekt door verbrar van kolen, olie of gas. Die eïektrici wordt door u voor verlichting en al huishoudelijke elektrische apparaten gebruikt. De warmte die vrijkomt bij dié verbranding wordt normaal afge geven aan koelsystemen en verdwijnt zo in het niet. Een behoorlijke energieverspilling vindt men al jaren. Het idee van stadsverwarming brengt daar verandering in. De warmte die namelijk verdwijnt en waar tot op he den toe niets mee gedaan werd, gaat nu gebruikt worden om er huizen mee te verwarmen. Men kan die warmte zelfs gebruiken om er het leidingwater mee te verwarmen. De manier waarop die warmte het huis binnenkomt is ook erg eenvoudig. Men maakt met de warmte in de cen- trale water warm en stuurt dat dan i door pijpleidingen naarde stad, alwaar I het verder verdeeld wordt. Niet alleen in de Reeshof Naar aanleiding van de raadskommis sie van 9 juni 1981, waarin over St.- Anna gesproken is en komform de af spraken tussen kollege van Bur gemeester en Wethouders en de stich ting buurtraad St.-Anna over de te vol gen procedure (ad 21-11-1979) doen het bestuur van de stichting buurtraad St.- Anna en de werkgroep buurtplan een dringend beroep op de raadskommissie op korte termijn een besluit te nemen over In de groté zaal van de Stadsschouwburg zal presentator Jan van Reijthoven vooruit zien op de talrijke evenementen welke onder auspiciën van Carnavals- stichting Tilburg in het komende carnavalsjaar worden georganiseerd. Maar in omgekeerde volgorde! Te beginnen met de sluiting van het cafnaval worden er kolderieke akts ten tonele gebracht van o.a. de jeugdoptocht. de tienermiddag. de kruikenbruiloft, de optocht en de intocht, het proefblaozen en het «schónschêne». het prinsenbal. galabal, het stadsembleem en het blèr- en leuterconcours. om tenslotte te eindigen met het elf-elf-bal: de presentatie van Prins en Raad van Elf. Er van uitgaande dat iemand die aangesloten is op stadsverwarming niet meer mag/moet betalen dan iemand die daar niet op aangesloten is. heeft men een vastrecht-systeem ont- Zlne lopenoe auio, venrui wikkeld. Na enig omrekenwerk blijkt zoals gezegd, op donderd; dat het vastrecht-systeem van gas daar Om 9 uur uit Katowice, op relatief mee te vergelijken is. Wel is Tarnow. Ik had gehoopt dat het zo dat er van verschillende kanten laden reisprogramma toe anders tegen die berekeningen aange- uitstapje naar Auschwitz ou keken wordt en men is het daar niet Dit beruchte concentratiekar helemaal met elkaar over eens. meer dan 3 miljoen mensen De konsumentenbond zegt daarover moord, is een internationaal dat over de meeste berekeningen en kosten die opgevoerd worden te twis ten valt. Over 14 dagen zal de aannemer die in de wijk Reeshof druk aan het bouwen is voor het eerst gebruik kunnen maken van de warmte die geleverd wordt door de Gem. Energie Bedrijven via de stadsverwarmingsleidingen. Rond 15 december van dit jaar nog, als de huizen opgeleverd worden, maken de prille bewoners kennis met deze energiebesparende manier van verwarming. De energie die nodig is voor de stadsverwarming wo nog niet de restwarmte van de Amercentrale. Dit Enkele kritische kanttekeningen bij dit ■verhaal worden ons geleverd doorGer- j irie Klaassen van de Kijpkat, een buro dat zich onderandere bezig houdt 1 met alternatieve energie. De voordelen van stadsverwarming 1 zijn niet te ontkennen volgens hem. «Maar was een gemeentelijke warm- 1 tekracht-centrale niet beter geweest», 1 vraagt hij zich af. De voordelen daar van zijn dat het leidingennet korter kan zijn en dat het beheer bij de ge meente blijft. En niet, zoals nu het ge val is, in handen blijft van de PNEM. In Helmond gebeurt dit bijv. wel. Verder deelt hij het bezwaar dat de konsumentenbond ook heeft ten aan zien van het moeten koken op elek triciteit. «Je zou», zo zegt hij, «de mensen de keuze moeten laten. Dat houdt in dat er dan toch een gasléidin- gennet bij zou moeten». Dit hoeft echter geen bezwaar te zijn, want als je diepe sleuven graaft voor de verwar- mingsleidingen kun je daar heel simpel een gasleiding naast leggen. (Dit geldt natuurlijk niet voor de wij ken die aangesloten gaan worden waar nu al wijk- of blokverwarming is. Die hebben immers al een aansluiting op het gasnet). Tenslotte merkt hij op dat de kon- sument van de stadsverwarming, de bewoners dus, op lange termijn finan cieel voordeel zouden moeten hebben van deze goedkope manier van ver warming. Volgens het energiebedrijf is dit echter een politieke zaak waarvan de beslissing bij de gemeente ligt en niet bij het bedrijf. Het kan volgens het bedrijf toch nog wel een hele tijd duren voordat de gebruiker hier iets van merkt want de aanloopkosten zijn over een lange termijn uitgesmeerd. Energiebedrijven De exploitatie van de stadsverwar ming is in handen van de Gem. Energie Bedrijven, die de warmte koopt van de PNEM. We praten hierover met de heren Peters en Snoeren van de Gem. Energie Bedrijven en met de heer Me- gens, hoofd van de afdeling voorlich ting van de gemeente Tilburg. Men is het er unaniem over eens dat stadsverwarming talloze voordelen heeft, zowel voor de gebruiker als voor het nutsbedrijf. Vooral de ener giebesparing is een erg sterk ar gument. Ook is er een uitgesproken ekonomisch voordeel en wel dat van de werkgelegenheid. Het aanleggen van de benodigde leidingen is een sterk arbeidsintensief gebeuren, het biedt dus werkgelegenheid aan flink wat mensen. Voor de bewoner komt daar dan bij dat hij er qua comfort ze ker niet op achteruit gaat. Men gaat er immers bij de energiebedrijven vanuit dat in het geval van stadsverwarming de bewoner zeker niet meer mag gaan betalen dan iemand die daar niet op aangesloten is. Daarbij komt dat ook individuele bezuiniging mogelijk blijft omdat in ieder huis een warmte-meter op de aanvoerleiding gemonteerd Ik geloof met dat het nodig is om hier wordt die te vergelijken is met de wa- P™? 'e tvertellen de «rganisahe ter-meter van de waterleiding. Dus werkt' Dat z°u niet alleen te ver voe- iemand die meer warmte verbruikt ren, maar er komen dan zovee namen betaalt meer dan iemand die zoveel over tafel d!F de lezer mets zullen zeg mogelijk bezuinigt op de stookkosten, gen. Maar iedereen kan er van over- 6 J 6 tuigd zijn: als de pers, de regering, de kerk, Solidariteit, het Poolse Rode Kruis op de hoogte zijn (en dat zijn ze kozen wen nu) controleert de een de ander. En is enkel ogenl het uitgesloten dat er gesjoemeld dekte kuns wordt of dat de transporten geruisloos over de grens verdwijnen. plannings- Toelichting op punt 2 rken t.a.v. Als uitvloeisel van de diskussie in de raadskommissie van juni 1981 ontving de buurtraad op 6 oktober een finan ciële vertaling van het bestem mingsplan. Op deze avond hoorden ze voor het eerst hoe het bedrag van 15 miljoen in de raadskommissie van juni jl. voor het eerst gehoordsa mengesteld is, en dat terwijl in 1979 over 37 miljoen gesproken werd (zie bijlage I). De 15 miljoen zijn bovt telsom van allerlei bedt loop van de afgelopen jarer jaren is onbekend uitg nen met de en/of gereserveerd in du imgevings- begroting. Daardoor blijf* jnd beroep nprir St.-?

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1981 | | pagina 1