KOERIER DE 2166 Volop bezwaren tegen ontwerp bestemmingsplan Berkdijk Aquila Skcrmahcr Wantrouwen bewoners tegen gemeente groeit H Albert Harkema nieuwe wijkagent Yoga: manier om jezelf te ontspannen binnenstad MONSTERPAREN ©koppelmans 148, 198, •-'.1 Bezuinigingen in 1982 Gemeente Tilburg zet het mes in subsidies A VOLGENDE WEEK... GOUD INKOOP TOPPRIJZEN VOOR UW GOUDEN SIERADEN ber 1981 PAGINA 28 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage: 74.575 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. diverse maten DAMESSCHOENEN maten 41 t/m 42 prijzen vanaf 29.95 39.95 19.95 r -i BONTMANTELS BEZORGERS GEVRAAGD KOM VAN DIE STRESS AF Stadslijn 7 verder de Blaak in TOYOTA DE PRIJZEN Afd. Advertenties. KARPETTEN TOYOTA per 10 gram per 10 gram Ringbaan Noord 95 - Tel. 013-431720 Donderdag 22 oktober 1981 25e jaargang nr. 1233 Top klasse ikostuums Nergens zo’n grote kollektie Hijz iarör boer rijkagi :rge- )ver- ;had. zowel in vele maten 36 t/m 37'h HERENSCHOENEN lotori- ii ge- vaak mede tot cun- 22 - 23 - 24 oktober KINDERSCHOENEN en occasions SHOW Verbetert de woonsfeer Ook «oor betrouwbaar tapijt st. annaplein 16, tel. 430617 j Wollen karpetten, klassiek als berber, maten tegen «scherpe» prijzen. De prijzenpot wordt weer geweldig I 11 I 1 afgeno- ivorden. op het parkeerterrein van HEMA en C4A aan de Emmastraat te Tilburg En voor wie is het bedoeld de mensen steeds meer horen noemen. Wat yoga eigenlijk is d is, weten toch nog maar weinigen. Daarom vroegen wij tres in Tilburg, Goirle en Hilvarenbeek, ons iets over haar Aldus een citaat uit het belang rijkste bezwaarschrift dat opge steld is door onder meer het Aktie- komitee «Woongenot AH». Meer dan 40 gezinnen uit de Berkdijk hebben het bezwaarschrift onder schreven. Met dank voor het rug- donderdag 22 okt van 9.00-21.00 u. vrijdag 23 okt. van 9.00-18.00 u. zaterdag 24 okt. van 10.00-17.00 u. autohuis AUTONOVA «Het publiek ziet de politie altijd als bonnetjesschrijvers, maar we zijn ook hulpverleners», onderstreept Albert Hakema zijn positieve bedoelingen voor de toekomst. v. £,cdën- Aldus eer mensen °P :n de fiets of Plaats ,//7/ UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B V. OPRICHTER J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES ,///7 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - 5014 DA TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 De strippenkaart is te koop op alle postkantoren, het BBA kantoor aan de Spoorlaan en vele andere winkels. Daarnaast ook op de bus, waar hij echter iets duurder is. Alles verandert, geen enkele instelling of persoon kan weerstand bieden aan de tand des tijds. Zelfs de politie blijft niet altijd dezelfde. Zo heeft sinds enkele weken de vertrouwde, goedmoedige gestalte van bin- nenstads-wijkagent van Ommen het veld geruimd als dienaar van St.-Hermandad: hij geniet nu van zijn welverdiend pensioen. In de plaats van de heer van Ommen wandelt en fietst nu een andere blauwgeüniformeerde door het centrum van de schoonste stad. NODACONbv Hasseltstraat 195 A Tel. 425487 Wat is yoga eigenlijk? Yoga is een begrip dat d en voor wie het bestemd Willie Deiman, yogalerar «vak» te vertellen. die al toe- en die nu ook gelijkheden tot te geven. Vermoed gelijkheden aanwezig ””'9N, Jrg. DUS, in «De Koerier» die op donderdag 29 oktober verspreid wordt, drukken wij af onze jaarlijkse grote St.'Nicolaaspuzzel Uw advertenties voor dat nummer verwachten wij, in verband met het vele werk aan de puzzel, uiterlijk dinsdagavond tot 22 uur. LIEVER EERDER Voor de wijk Friezenlaan - Burg Damstraat en voor de wijk Hogendorpstraat - i Textielplein vragen wij per november voor donderdagnamiddag BEZORGERS Liefst wonende in één van deze wijken. Opgaven NS-plein 14, of tel. 560593 zichtelijk en daardoor erg geschikt voor baldadigheid, ook al omdat in het ontwerpplan geen geschikte speel ruimte voor kinderen en jongeren in deze omgeving voorzien is aangrenzende percelen zulk veel last gaan ver konden de mensen aan De problemen waar je als wijkagent mee te maken krijgt zijn veel anders van aard dan die waar de gemol seerde patrouilles mee worden confronteerd: het gaat in de wijk om relatieproblemen, al dan niet r ontstaan uit financiële oorzake. die explosieve huiselijke toestanden kt nen leiden. Gebrs. Game voor al uw schilderwerken isolerende beglazing (event, compleet met houten kozijnen) wandafwerkingen Tel. 013-332510 04255-3107 groot stuk van de tuin wordt a. men of doordat ze ingebouwd wc Parkeerplaats De parkeerpk en moeilijk t parkeerplaats - -_B half gebruikt, gesteuntje dat zij via het keurig op- breiding nc_.o gestelde bezwaarschrift van het ak- tiekomitee mochten ontvangen. «Veel overige gezinnen», zo meent een woordvoerster van het aktie- komitee, «zeggen «Het haalt toch niks uit. De gemeente doet toch wat laten de auto thui ze wil Meer konkreet zijn de nadelige ge- 'volgen van het ontwerpplan als volgt te beschrijven Lijn 7 rijdt ieder half uur. De eerste bus vertrekt uit de Blaak om 7.06 uur, daarna 7.36 uur, 8.06 uur, enz., tot 23.08 uur. Op zater dag en zondag begint hij wat later, nl. rond 8.30 uur, resp. 10.00 uur. Een ritje met lijn 7 kost 2 strippen (l zone l extra strip) van de strippenkaart ofwel 80 cent. igren- ingetast. ;eving krij- - ie 50- in de Door meer dan veertig gezinnen uit de naaste omgeving van het Korvelplein, waaraan een filiaal van Albert Heijn is gevestigd, wordt ernstig bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde plannen om de Frederik van Eedenstraat vol te bouwen en de parkeerplaats te verleggen en uit te breiden ten koste van de tuinen in de buurt. Dat brengt alleen maar nadelen en geen voordelenzo lezen wij in een bezwaarschriftDe leefbaarheid in deze omgeving is al ernstig aangetast door de grote verkeersintensiteit rond het Korvelplein en Albert Heijn en door de (te) grote parkeerplaats en de bestaande dichte bebouwing van kleine rijtjeshuizen. Omwonenden krijgen het onzalige idee te verwerken van woonverdichting ten koste van particulier tuinbezit. Het woongenot is vooral de (vele) oudere bewoners uit deze buurt heel wat waard, maar hun eigen «buiten» dreigt ze afgenomen te worden. Terwijl nota bene in de toelichting bij het ontwerpplan erkend wordt, dat in de betreffende omgeving maar weinig groen te vinden is. In het uiterste geval, als het gemeentebestuur haar eigenzinnige ontwerpplan niet terugneemt, is «harde aktie» uit de buurt (bijv, blokkade van de ingang van de Fred, van Eedenstraat) welhaast onvermijdelijk»'. 14 karaat f 160,- 18 karaat f 185,- 20 karaat f210,- per 10 gram Tevens hebben wij interesse in zilveren voorwerpen en antieke sieraden met of zonder diamanten. Wij houden zitting op zaterdag 24 oktober van 11 tot 16 uur In Café «PAS BUITEN» Schouwburgring 200, TILBURG tel. 013-426113 Vanaf woensdc gaan verde de Weteringk werkzaamhed zijn, kan het eindp van het Reuselpac legd naar het Donj Hierdc- woners iti de Blaak Lijn 7 ver vlied telplei het C rijdt g - opbouw en Sociaal is.uiiureei werK, on- Stichting Buurt- en Wijkcentra Til- :ultuur- burg, Mgr. Zwijsenstichting en de Muziekschool, die dan ook worden aangemeld voor beleidsanalyse. Of de mogelijkheden tot bezuiniging inder daad aanwezig zijn, zal later worden vastgesteld. Het doel van de bezuinigingsoperatie zonden, is uiteindelijk in de begrotingen 1984 ceheer- en 1985 tot een besparing van drie Ike va- miljoen gulden te komen, via bezuini gingen van 1 miljoen gulden in 1982 en 2 miljoen in 1983. Yoga is een manier om jezelf beter te leren ontspannen. En jezelf ontspannen te voelen betekent eigenlijk hetzelfde als r- jezelf zijn. Nu is helemaal jezelf zijn het »r eenvoudigste wat er is, maar voor de meesten het moeilijkste. Door o.a. opvoeding, onderwijs en de maatschappij wordt ons vaak een houding opgedrongen die we in wezen niet zijn. Toch houden we zelf deze «rol» in stand uit angst bijv, dat we ons niet volledig geaccepteerd voelen. Wanneer we ons vereenzelvigen met deze rol of houding, beginnen we te ge loven dat we deze «namaak-ik» ook werkelijk zijn, zegt Willie Deiman. Dit ophouden van de namaak-ik is een voortdurende bron van inspanning en :nkele angst. We zijn de hele dag bezig die namaak-ik te verdedigen, waar te ma- ken, wat ook nog eens een hoop energie I kost. Als je toevallig met yoga begint, ben je je niet zo bewust van dit proces. Je gaat yoga doen: misschien op advies van de huisarts, of omdat een kennis het ook doet of gewoon omdat het je leuk lijkt. Op zo’n yogakursus ga je op een geheel nieuwe manier kennismaken met je lichaam. Je leert op zo’n kursus te luisteren naar je lichaam. Omdat je het B lichaam en de geest niet kunt scheiden, H drukt je lichaam ook je geestelijke ge- I steldheid uit. Het lichaam kan je een I hoop vertellen over je spanningen en je Rechtstreeks van eigen farm naar klant altijd voordeliger Wij geven U per^extra 300,- a 400,- HERFSTKORTING en een jarenlange garantie Wij verkopen ook kosmetika en schoonheidsmiddelen op basis van 60% zuivere nertsolie ver- Bij aankoop van een bontmantel uw reiskosten vergoed. NERTSFARM BRASPENNINCX IJpelaarstraat 38, Breda, tel. 076-652285 tot 9 uur koopavond. De cirkelfoto van deze week werd dinsdagmiddag gemaakt aan de Drieburcht. De omcirkelde figuur kan op ons buro de volgende prijzen afhalen: f 10,- van de Tilburgse Koerier; plantenbon t.w.v. f 7,50 van Plantenkas Groenewoud, Map- pegoorweg; Kruikenzeiker Streek - VVV Hart van Brabant, Spoorlaan 416-A; twee kaartjes voor Poppentheater Sapperlipo- pet, Dionysiusstraat 11A; een waardebon vooreen slinger echte Tilburgse boerenworst, P. v. Amersfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50, Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Biblioteek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen, Ad Bertens. Ringbaan Oost 16; een waardebon Voor 4 broodjes van Jan van Broodje Jantje, NS-plein; een blik antiekwas t.w.v. f 12,50 van «De Kast», Tuinstraat 34, waardebon t.w.v. f 7,50 Kadowinkel Wolbert, Besterdring 79, waardebon voor haarverzorging a 10,-, Dameskapsalon Ter Rele, Bernardusplein 22. Waardebon f 10,- voor noten of aanverwante art., Marius Notenshop in de Familia, waardebon t.w.v. f 10,- bij Ad en Elly Huybregts, Jupiterstraat 19, Tilburg, waardebon f 10,- fa. Boer de Laat, Oerlesestraat 20. De winnaar v.d. vorige week: Corné Hendriks, Galjoenstraat 106, Tilburg. (Foto van Aarle) uizu wwi.sdag 21 oktober a.s. in de stadsbussen yan lijn 7 .der de Blaak inrijden. Nu op ;laan de bestratings- ïden achter de rug ipunt ter hoogte ad worden ver- ngepad. ioor krijgen ook de vele be- :rs ih het zuidelijke deel van k de bus dicht bij huis, irbindt de Blaak via Zorg- (Burgemeester v.d. Mor- ïin) en de Bredaseweg met Centrum en het Station en t daarnaast in de ochtendspits en middaguren door naar het Wandelbos via de Reit en de Westermarkt. De 1 hier waarin den met de gr‘ vruchtbare dierenleveh i zand van een tuinlucht autostank. Geen bewotfer wil een stuk van zijn tuin afstaan, ook al omdat, ingeval van eigendom, de waarde van zijn huis nog veel meer zal dalen. De gemeente zal in voorkomende gevallen tot onteige- ninsprocedures moeten overgaan. De gemeente Tilburg zal voor planschade worden aangesproken (variërend van enkele duizenden tot enkvL tienduizenden guldens in sommige ge vallen). Immers de waarde van diverse huizen zal flink dalen doordat een omda. nvt likte spec’ vu jongeren m laats wordt veel te groot deze omgeving voorzien is. Ook de bereikbaar. De huidige aangrenzende percelen zullen daarvan s wordt doorgaans maar veel last gaan ondervinden. (Tot dus- haIf gebruikt, dus waarom zou uit- ver konden de mensen aan de F. v. aiding nodig zijn Zelfs als het par- Eedenstraat (oneven) een oogje in het rterrein aan de westzijde bebouwd zeji houden). zou worden, blijft er genoeg parkeer ruimte over. Desnoods kunnen er par- Jong keerhavens gemaakt worden op het 6 gemeenteperceel tussen F. v. Eeden straat 18 en 34. Steeds meer lis en nemen uv hviö m het openbaar vervoer. Koolmonoxidestraat Door het volbouwen van de F. *v. inbouw van de par- r stank- en :hten (tunr.v. steffekt). Dev' J s meer vat en oud deze uitvoerige uitwerking van schrift gestelde bezwaren. In plaats van de leefbaarheid van de buurt te verbeteren door meer groen, bijv. bomen, bloemperken en bloembakken op het parkeerterrein of bijvoorbeeld een openbare krüiden- Eedenstraat en de inbouw van de par- tuin in de Fred. Van Eedenstraat, keerplaats is veel meer stank- en ge- wordt de leefbaarheid, bij goedkeuring De doodsteek luidoverlast te verwachten (tunnel-, van het bestemmingsplan, verder aan- Hptvriip deels proene uitzicht wordt echo’ en broeikasteffekt). De wind getast. Bewoners, jong en oud, onder- (zon)licht weggenomen. Het Parkeerterrein wordt onover- het zover met hoeft te komen. Met het wegvallen van een (groot) deel van de tuin vervalt voor een aantal bewoners de mogelijkheid van een liefhebberij, m.n. het telen van bloemen, planten, groenten, etc., het houden van bijen, duiven, honden e.d. Ook dieren hebben leef- en loopruimte nodig. Ook mensen die graag zon nebaden zullen thuis niet meer aan hun trekken kunnen komen. De privacy van de (resterende) tuintjes wordt door het oprukken van de parkeerplaats en door aanj zende bebouwing verder aar"”*" Flora en fauna in deze omge\ gen een doodsteek, w.o. een fraaie jarige atlasceder (die wij missen ii toelichting bij het ontwerpplan). karakteristieke heggen (w.o. de weinig voorkomende bokdoom) tal van vogels nestelen, wor- grond gelijk gemaakt. Zeer humus met een, rijk wordt bedolven onder parkeerplaats. Gezonde wordt vervangen door op je hoofd staan), soms met een grote K, de kunst van het ontspannen zijn. «Wanneer je mij nu vraagt, welke men sen nemen er yoga-les, kan ik alleen maar zeggen: alle mensen, van jong tot oud. (De oudste leerling is 63 en de regi- jongste 17 jaarvan arm tot rijk en van oties. dun tot dik. En sinds kort geef ik ook zwangerschapsyoga. Dit is zo gegroeid uit mijn gewone yogakursussen. De aanstaande moeders, die op les waren, vertelden hun ervaringen over hun yoga-bevalling met zo’n enthousiasme, dat ik dacht: daar moet ik iets mee gaan doen. In deze zwangerschapsyogacursus ligt het accent vooral op het ontspannen, een juiste ademhaling en vertrouwen te hebben in het lichaam zelf. Door veel aan het lichaam zelf over te laten in plaats van je te verzetten, ver dwijnen angst en verkrampingen. Het is een lokkend perspektief, dat Willie -pent emoties. De ademhaling bijv, r streert zeer nauwkeurig onze emoties. Als je schrikt houd je je adem vast, als je gejaagd bent of boos is deze adem haling snel en oppervlakkig, als je slaapt of ontspannen bent is hij rustig en diep. Het is een ontdekkingsreis die eindigt met het herkennen van je ware ik. Deze ontdekkingsreis (of dit luisteren naar je lichaamgaat niet via de ver standelijke, intellektuele weg maar spelenderwijs met behulp van yoga- houdingen, ademhalingsoefeningen, ontspanningsoefeningen en meditatie. Het is geen theorie maar een echt bele ven. r Yoga is ook een kunst (ik bedoel nu niet Deiman voor ons oper Het is hoofdagent Albert Harkema, een in het Limburgse Blerick geboren en in Den Bosch opgegegroeide Fries, die alweer sinds 1975, kersvers van de Heerlense Politieschool, in het Til burgse kovps «dient». Overigens is het politiewerk niet dé allereerste keuze geweest van de nu 28-jarige wijkagent: na het behalen van het Havo-diploma is hij aanvan kelijk Engels-M.O. gaan studeren, maar na enige tijd is hij dan toch op de Zuidlimburgse politieschool over switcht. Een stap waarvan hij o\ igens bepaald geen spijt heeft gef want hij doet het politiewerk met zier en enthousiasme. Vooral het functioneren als wijkaj (rekt Harkema zeer aan. Hij ziet z zelf minder als alleen maar Ordehand haver, laat staan als boeman voor «zijn» wijk: «wat een wijkagent vooral moet doen is een stuk maatschap pelijke hulpverlening leveren in crisis situaties of in sitauties die min of meer uit de hand dreigen te lopen.» In 1982 wil het college van bur- doelmatigheidsonderzoek, gemeester en wethouders van Tilburg gepast wordt in Tilburg op subsidies f 640.000,- bezuinigen. In wordt gebruikt om moge dit bedrag is begrepen f 350.000,- aan bezuiniging aan t“ bezuinigingen op subsidies aan instel- wordt dat die mogelijkheden aanwez lingen in de welzijnssector, waartoe zijn in de subsidiëring van VIKO1 twee weken geleden besloten is. Het is Stichting Bejaardenwerk Tilbur„, nu aangevuld met een reeks (kleine) Terra Nova, Stichting Samenlevings- bezuinigingen op gebieden als volks- opbouw en Sociaal Kultureel Werk, gezondheid, volkshuisvesting, on- Stichting Buurt- en Wijkcentra 1 derwijs, op musea, op het Cultuur fonds, Sportfonds, de Stads schouwburg, Willem II. Een klein be drag levert verder bezuiniging op contributies op. Om het gestelde doel van f 1.000.000,- bezuiniging in 1982 te halen moet een besparing van f 360.000,- gevonden worden door formatieplaatsbei" sing (het kritisch bekijken van elk. cature) en ook door beleidsanalyse. Beleidsanalyse is een methode voor SLCCHIS 3 MO&i ple- >ent ich-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1981 | | pagina 1