DE KOERIER y/// UITGAVE DE TILBURGSE KOERIER B V. OPRICHTER J.H G. DE BEER DIR. T DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. N S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 I Voorzet voor een gemeentelijke discussie: Verscheidenheid milieuwetgeving lijkt langzamerhand een doolhof >04. van Tilburg te eenzijdig belicht» «Industriële monumenten 1 f i SPARIDANS LOOS F- juli 1981 pagina 24 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage: 74.425 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udènhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. BEGRAFENISONDERNEMING lisjes aan de Reitse Hoevenstraat 56-58. Monumentale huisjes, hoe er in gewoond en gewerkt werd. Ton Wagemakers: «W (foto Dré v.d. Boogaard) :chni Co de Bezorgers gevraagd vakantiewerk extra-betaling Aanmelden: telefoon 560593 16 juli 1981 (Foto van Aarle) 1921 interieurverzorgers het Gemeentebeleid afhankelijk van rijksoverheid Donderdag 9 juli 1981 25e jaargang nr. 1220 Tuinstraat 3 Dameskapsal Familia. LAKVERF 9 verschillende kleuren 3 blikken 3 kg samen I J J.V. LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Voor uw isolatieglas (o.a. Thermopane) en al uw glasreparaties kunt U bij ons terecht GLRS GERUIDE TILBURG RU Centaurusweg 71. Tel. 555955 f met over het s van een monumentencommis- grens Tijdens de opruiming 25% echte korting Perzenhuis Van Broekhoven Koningsplein 246 Tilburg Tel 013-421084 Opruiming begint 16Julla.s. postzegelhandel >n Besterd» ..„jrg tel. 430053 rg. muntsets 1980. Hier over 8 per- tilieukant van betekent een verdub- in vergelijking met de huidige iniversele et «finan- imeente- naar het gemeentelijk beleid had de Tilburgse Koerier een vraaggesprek met de verantwoordelijke wethouder. DENISSEN Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 I geve I wikt was Vreedt die is Waar luacm voor KerKen. landhuizen en her- irde nog tot de 20e te zijn 1918, dat er cher- Iburg te spelen in jaar werd het van Doo drede aan zijn weverswoningen en -fabrieken, zijn arbeiders- en fabrikantenwonin gen». Tevens verzorgen wij de begrafenissen voor de protestantse begrafenison derneming. Tel. 42.55.25, b.g.g. 43.33.70 centrum voor beter wonen tilburg. telefoon 013-421513 meelatraat 31-33-35, paterstraat 39 lift aanwezig en eigen parkeerruimte Voor baby vindt u bi, BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby-kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens, bug gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekèurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. Ja, inklusief, bij B een vakkundige voor woensdag 15-7 en voor 6, 13 en 20 aug. lant t.w.v. ngsplein; van Jantje v .w.v. f 7,50 Com- zen zijn dat ver- 5 milieube- den zijn gelegd van de iale overheid en van andere la- zoals waterschapper «ere kant is historisch groeid dat de d t gemeentelijk 'ebeleid valler verse Wanneer het gemeente-archief, het Textielmuseum, de Hogeschool en het Centrum voor ontwikkelingssamen- de provincie. De slotsom mc gemeente, roeic riemen, in redel te krijgen op rijksoverheid maatregelen en maatr stens evenveel verwa dat ze regelend op’- gemeente vaak ooi weet liw. Kortom prachtterm bruiken, dv dat we er met zijn allen wakker van ge schrokken. «Want zegt Ton Wagemakers, pas kort lid van de monumentencommissie, «als we toen hadden beseft dat Tilburg juist als wolstad en als industriestad monumentaal op kan tegen elke stad in Nederland, dan hadden we ons wel bedacht. Maar een fabriek als monu ment? Nu beseffen we dat die verhaalt van de wordingsgeschiedenis van onze stad, van de werkgelegenheid, van de arbeidsomstan digheden, van de sociale verhoudingen tussen gevers en nemers, het woonklimaat, de thuisvlijt. Tilburg is pas dan monumen tenstad als we niet alleen die fabrieken be houden, maar ook de gegevens boven water weten te halen over wat er zich in en rond de fabrieken heeft afgespeeld». Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Tilburg een monumentenstad? We hebben geen stadsmuren zoals ’s-Hertogenbosch of Breda. Een monumentaal middelpunt als de Heikese Kerk neemt in historisch en bouwkundig opzicht een bescheiden plaats in naast de kathedrale basiliek van Sint Jan. Het voormalige paleis van Koning Willem II wordt overschaduwd door de architectoni sche hoogstand van het nieuwe stadhuis. En de beschermende stadsgezichten in de vorm van herenhuizen en boerderijen leveren een aantal op, dat achter de komma pas mee begint te tellen. Het in Nederland volstrekt unieke fabriekscomplex van Pieter van Doo- ren, zelfs internationaal gezien van belang voor de geschiedenis van bedrijf en techniek, werd door de gemeente aangekocht en ge sloopt. Maar onder een dusdanig gedreun, BABY-HOME <undige en vriendelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG De explosie van alarmerende gifvondsten alom in Neerlands bodem heeft sinds een jaar meer dan tevoren de aandacht van het publiek en de media gericht op de verantwoordelijkheid die de overheid en met name de gemeentelijke overheid heeft ten aanzien van het scheppen en behouden van een aanvaardbaar leefmilieu voor de burgers. Ook in Tilburg richten milieugroepen in toenemende mate hun onder zoekende blik naar de milieubeschermende activiteiten van het gei bestuur. Die blik is er de laatste tijd niet vrolijker op. Benieuwd n Munt- en Den Beste Besterdring 54, Tilbur LET OP!!! De nieuwe org. zijn uit van 198 Deze week org. kassette dubbelkoppen 1980 van f46— voor Wij zijn de volgende weken gesloten van 13 juli t./m. 4 augustus '81 i (den! bodembescher- aet opbouwen van >araat van milieu nog in een begin- >mt dat er eigenlijk skundige mensen t de opleidin- rijn. ’•O’-'ssi Aanklacht De Tilburgse monumentenlijst groeit gestaag. En met de 55 van rijkswege beschermde monumenten en de 93 door de gemeente beschermde monu menten, is het einde van de lijst nog niet in zicht. Een stukje geschiedenis. Ton Wagemakers: «De publicatie «Holland op zijn smalst» van Victor de Suers, was de eerste aanklacht tegen de vernieling en verwaarlozing van monumenten met nadruk op de kerkelijke kunst. Die aanklacht leidde tot een grotere aandacht voor kerken, paleizen, kastelen, Lumuuu&u vu enhuizen. Het duur?-J- eeuw, om precies te een wetgeving kwam voor bescl ming van monumenten. Voor Tilb begon een en ander pas t 1 1975. In dat monumentenj; slex van Pieter i Dat was een gei e installatie van een mo- sie». ;n. i de diverse facet- jk uitvoerings- len onder de schillende ge- ook ligt het coördinatiepunt voor het gehele gemeentelijke uitvoeringsbe leid op milieugebied, zoals dat bin nenkort in een beleidsnota zal worden gepresenteerd. Wordt voor wat deze kant van de pro blematiek betreft, waarde directe ver antwoordelijkheid van de gemeente aan de orde is, redelijk hard getrokken om zo snel mogelijk een slagvaardig milieubeheersingsteam op te bouwen, de milieuproblemen die weliswaar spelen binnen de gemeentegrenzen maar qua behandeling vallen onder de bevoegdheid van andere overheden, kan men zeker voorlopig minder vast beraden te lijf. hij er voor kopen? Hoe waren de loon ontwikkelingen? Hoe de baas-knecht verhoudingen? Pas als we op deze vragen antwoord kunnen geven, kun nen we ook de link leggen naar de huidige situatie en kunnen we verban den leggen met de ontwikkeling van de textiel in de Derde Wereld, in Ma rokko, in Oost-Europa. Het Textiel museum heeft de techniek in huis, maar Mommers en Co moet meer worden. Noem het maar een «Cen trum voor historisch onderzoek van de Textiel». Op het gemeente-archief lig gen nog tal van bedrijfsarchieven, maar er is geen tijd en mankracht om ze tot levende geschiedenis te maken. 142 meter bedrijfsarchief van A. Mut- saerts blijft onaangeroerd. Er is uniek foto-materiaal. Ér is een heel géspreks- archief met levende getuigenissen. noet zijn dat terwijl de riend met de beschikbare ïlijkheid probeert greep de milieuproblemen, de door steeds nieuwe latregeltjes min- /arring sticht als iptreedt, waardoor de ;ente vaak ook nauwelijks meer hoe ze zich dient op te stellen, het milieubeleid blijft, om een n uit de zachte sector te ge- Iweilen met de kraan open. De monumentale waarde van een we- verswoning, waar ligt die? «Juist in combinatie met een fabrieks complex laat een weverswoning zien welk groeiproces zich in Tilburg heeft afgespeeld. Een groei van huisnijver heid tot fabneksnij wiiiviM. i^.v uvn- hamerstraat en de Leharstraat laten nog de boerderij-achtige wevers woning zien in een tijd dat er deels geboerd, deels geweven werd. Later werd het weven hoofdactiviteit met huisjes waarin plaats kwam voor drie weefgetouwen en met een lange tuin voor de groenten en aardappelen als neveninkomsten. Eind 19e eeuw ging de man meer en meer naar de fabriek en thuis bleef er nog één weefgetouw over voorde vrouw. Die verschillende fasen van thuisweven vinden we dus terug in het type woning. Ik zou er voor willen pleiten dat bijvoorbeeld een van de weverswoningen aan de Reitse Hoevenstraat tussen de num mers 33 en 66 ook het interieur terug krijgt van toen. Net zo goed als dat het industrieel monument van Mommers en Co behuisd gaat worden door het En dat heeft natuurlijk weer voor ge volg dat er een weinig slagvaardig be leid uit de provinciale koker rolt. Daarbij hoeft een monument niet per se mooi te zijn. In de jaren dat de mo numentencommissie functioneert, zijn de gedachten meegegroeid. Nu willen we vaak dat behouden wat vroegere monumentenbeschermers zonder pardon hadden laten slopen. Dat geldt zeker voor Tilburg als een stad van fabrieken, arbeiderswonin gen en laat-negentiende eeuwse fab rikantenhuizen. Tot voor kort werden deze alleen maar als leijk en waarde loos beschouwd». Tenslotte zijn er op de afdeling Al gemene Zaken van de gemeentesec retarie 3 mensen die zich bezighouden Jt de administratieve, juridische en erige meer algemene aspecten van i gemeentelijk milieubeleid. Hier Wat heeft Tilburg aan gebouwen van historische waarde, die hun rol in de geschiedenis hebben gespeeld? Ton: «Ik denk dat er een aantal dingen genoemd kunnen worden die ken merkend zijn. Op «de eerste plaats is Tilburg een katholieke stad met ker kelijke monumenten die gezichts bepalend zijn: de Heuvelse, de Goirkese en de Heikese kerk zijn daar goede voorbeelden van. Ik vind het overigens merkwaardig dat de kloos ters daar buiten zijn gevallen en niet op de monumentenlijst voorkomen. De heiligenbeelden aan de Bredaseweg daarentegen zijn weer exemplarisch voor de aanwezigheid van een ka tholiek kerkhof midden in een stad. Op de tweede plaats mag je Tilburg tot 1900 zien als een agrarische ge meenschap. Boerderijen als de Oliemeulen en de Tongerse Hoef, maar ook die aan de Sint Josephstraat, opven ons nog een beeld van de ont- skeling op dat gebied. Kenmerkend was ook de boerderij op het Pieter ieplein, midden in de stad, maar gesloopt. de monumentencommissie zich met nadruk op richt, is de betekenis van Tilburg als industriestad-wolstad. Daar moet het accent komen te liggen. Amsterdam heeft meer dan 4000 mo numenten in vele soorten en maten, veel steden hebben hun stadswallen en -poorten, hun grachtenhuizen en pak huizen, enz. Tilburg is opgegroeid met fabriekscomple ren gesloopt. D leiding voor de numentencommissi Afvalverwerking Zo vallen de milieutechnische as pecten van de afvalverwerking onder de dienst Gemeentereiniging, waar zich 6 mensen specifiek met milieuza ken bezighouden. Publieke Werken heeft de verantwoordelijkheid voor de afvalwaterverwerking via de riolering. Inclusief de milieutechnici van de af valwaterzuiveringsinstallatie heeft P. W. 15 milieumensen in dienst. Bij de dienst Bouw- en Woningtoezicht be rust weer de beleidsuitvoering van de hinderwetvergunningen. Hier be schikt men binnenkort soneelsleden voor de mi het werk. Dit beling in situatie. van deugdelijke wetgeving) maar ook in financieel opzicht draait het Rijk de gemeente in toenemende mate de duimschroeven aan. Wanneer men nu weet dat maatrege len ter bescherming van het milieu vrijwel altijd zeer kostbaar zijn, wordt in elk geval begrijpelijk dat een ge meente, die zoals ieder individu ook moet inleveren, weinig happig is op het aanvaarden van nieuwe, onover- afhankelijk van de zienbaar uitgebreide en kostbare ta- e rijksoverheid (en ken in het kader van de milieubeheer- sing. Hetzelfde geldt natuurlijk voor De cirkelfoto van deze week werd gemaakt zaterdag jl. bij Willem II. De omcirkelde figuur kan op ons buro de volgende prijzen afhalen: f 10,- van de Tilburgse Koerier; plantenbon t.w.v. f 7,50 van Plantenkas Groenewoud, Stappegoorweg; Kruikenzeiker Streek - WV Hart van Brabant, Spoorlaan 416-A; twee kaartjes voor Poppentheater Sapperlipopet, Dionysiusstraat 1 IA; een waardebon van een slinger echte Tilburgse boerenworst, P. v. Amersfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor ’n boeket of plant t.w.v. f7,50, Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Biblioteek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen. Ad Bertens, Ringbaan Oost 16; een waardebon voor 4 broodjes van Jantje van Broodje Jantje, NS-plein; een blik antiekwas t.w.v. f 12,50 van «De Kast», 34; waardebon t.w.v. f 7,50 Kadowinkel Wolbert, Besterdring 79; waardebon voor haarverzorging a 10,-, salon Ter Rele, Bernardusplein 22. Waardebon f 10,- voor noten of aanverwante art., Marius Notenshop in de Twee karakteristieke wevershuisjes aan de Reitse Hoevenstraat 56-58. Monumentale huisjes, maar pas echt monumentaal wanneer ze ons ook vertellen hoe er in gewoond en gewerkt werd. Ton Wagemakers: «Waarom niet een van de vele wevershuisjes oorspronkelijk inrichten». Hij pleit in dit artikel voor de oprichting van een «Centrum voor een historisch onderzoek naar Textiel». werking hun bestand bundelen, dan krijgt Tilburg in Nederland een uniek centrum, dat als nergens anders laat zien hoe een bepaalde bedrijfstak zich heeft ontwikkeld. Een textiel- geschiedenis die niet ophoudt, omdat de fabrieken sluiten. Want nog zeker een halve eeuw zal Tilburg de'sporen van de textiel met zich meedragen. De monumenten moeten daarom een zo veelzijdig mogelijke betekenis krijgen De openingstijden van de tentoon stelling «Zorg om Monumentenzorg» in de Oliemeulen, Reitse Hoeven straat 30B, zijn van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 16.30 uur. Op woensdagavond van 19.00 tot 21.30 uur en op zondag van 13.30 tot 16.30 uur. Dagelijks om 15.30 uur is er een vertoning van het klankbeeld «Van schuurkerk tot schatkamer» over de kerk van het Goirke. De tentoon stelling loopt van 12 juli tot en met 3 augustus. We praten met Ton Wagemakers r aanleiding van de tentoonstel «Zorg om Monumentenzorg», die 12 juli tot en met 3 augustus in de Oliemeulen wordt gehouden. De ten toonstelling geeft met behulp van tekst en foto’s een overzicht van de lan delijke problematiek op het gebied van de monumentenzorg. Daarnaast wordt een overzicht gegeven van de Tilburgse monumenten met behulp van foto’s, waarop 60 van de 150 Til burgse monumenten afgebeeld staan. Is het niet bij gebrek aan beter dat we ons vastklampen aan architectonisch niet altijd fraaie huisjes en gebouwen? Ton: «Misschien is het een noodgreep, maar toch zeker ook een gouden greep. Steden als Breda en Den Bosch laten dergelijke panden schieten. Ze hebben de schitterendste 15e en 16e eeuwse gevels, maar ze kunnen geen fabriekspand laten zien. Enschede zou je eventueel wel met Tilburg kunnen vergelijken. Ook een textielstad, maar door allerlei oorza ken is er niets behouden gebleven van de huisindustrie en de weverswonin gen. Het financiële plaatje Tenslotte duikt ook hier de ur boosdoener op: het geld, het ciële plaatje», dat weliswaar zo lang zamerhand rond aan het komen is maar een uiterst mistroostig beeld onthult. De gemeente is immers niet alleen wat het beleid'betreft afhankelij' richtlijnen van de rijkscv~„ natuurlijk van het al of niet bestaan Textielmuseum. Daarmee wordt in ieder geval'het technisch productie- procesopnieuwgeïnstalleerdeninzicht gebracht, mede door de complete in richting van de tapisserie en de da- mastweverij». Hoe ver moet een monumentencon sie gaan? Waar trekken we de tussen het historisch waardevolle i actualiteit? «Precies deze vraag zal een rol gaan spelen binnen de te verwachten dis cussie over de gemeentelijke monu mentenzorg. Nu tonen we nog te een zijdig alleen het gebouw of de ma chine. Maar een machine op zich is niets. Wie was de man aan de ma chine? Hoe veilig was die machine? Hoeveel uren per dag zat een arbeider er aan? Wat verdiende hij en wat kon De provincie De milieuproblematiek, feitelijk ge volg van dertig jaar onachtzaamheid, begint de laatste zes, zeven jaar ge leidelijk meer binnen het aandachts veld van de gemeentelijke overheden te komen, met het gevolg dat deze langzamerhand ook steeds beter toe gerust raken voor hun controlerende en preventieve taken. De provincie, waaraan door de rijks overheid steeds meer milieutaken worden toegeschoven (denk aan het toezicht op lucht- en ming) verkeert wat hei een deskundig appi ambtenaren betreft i stadium. Daarbij komt gewoon te weinig des! voorhanden zijn, doordat gen nog te dun gezaaid zi Die verantwoordelijke wethouder is de heer P. van Hassel. Hij wordt tij dens dit gesprek bijgestaan door de heren Mertens, directeur dienst Ge meentereiniging en Vervoer en van Brück, van de afdeling Algemene Za ken ter secretarie. Uit het gesprek komt naar voren dat de gemeente Tilburg zeker de laatste ja ren met toenemende alertheid het mi- lieugebeuren binnen de gemeente- ziun in iiiourgneeii grenzen tracht te beheersen. >r°ei van huismjver- piicerende factoren bij dit strevt «nijverheid. De Bok- vooral de omstandigheid dat en de Leharstraat laten scheidene aspecten van de jerdenj-achtige wevers- waking in handert zijn ge|ej provinciale overheid en van gere organen, Aan de ander situatie gegr ten van het en controlebv.v.u competentie van meentelijke diensten. ming zien in boerd, deels weve larin .-S-w

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1981 | | pagina 1