KOERIER RDE s Vernieuwingen binnen psychiatrie krijgen in Tilburg weinig kans Skcrmaher Odulphuslyceum spant zich in voor een waterleidingsproject in Soedan 60 ZÊsr Komst Psychiatrisch Centrum Jan Wier kritisch gevolgd Vrijdagavond forumdiskussie t Natuur historische excursie 3 >p! LV SPARIDANS Ingebruikname Babylance door G.G. G.D. 75 Jeugdcentrale «Wiek» binnenstad bestaat 25 jaar Midzomerbraderie Tilburg Centrum LOOS WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Oplage: 74.425 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. N .00 tot 18.00 BEGRAFENISONDERNEMING it 58, Chaam. I I twee dagen koortsachtige activiteiten. 120 c/m rond 150 c/m rond 180 c/m rond 200 c/m rond cent vanaf 1921 O interieurverzorgers het BEHANG MARKT Smidspad 64 De omcirkelde 7,50 van Plar :en- eit. I PANNEN rij in het weg 105, najaars- J.v. LOON - OTTEN Hasseltstraat 178 Voor de donderdagnamiddag BEZORGER GEVRAAGD Voor de wijk Hogendorpstraat - Wolplein LIEFST wonende in deze wijk en op donderdag vrij Opgaven NS-plein 14 of tel. 560593 Voor uw isolatieglas (o.a. Thermopane) en al uw glasreparaties kunt U bij ons terecht GLRS5ERUICE TILBURG RU Centaurusweg 71. Tel. 555955 ng g3ai C.1VU raterleiding- juni 1981 pagina 24 Donderdag 11 juni 1981 25e jaargang nr. 1216 DENISSEN Wilhelminapark 127 Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 zoger jbiele couveuse waarin ■et ziekenhuis met te Wie kiest er nu nog behang uit een staalboek? Wij tonen alles aan de rol 1.200 soorten voorradig meis. Conti 1VUI.J colle'”“e de cluu in Kwamen uit de werd seerde Noordi dispuut be is intussen Extra voordelig Lakverf of zijdeglans normaal 12.50 Deze week elke 2e bus GRATIS i projec )rd missie nu ont- ïnstraat nalige pas1 Meskops c centrale «Jong St. Anne 1981 Verbetert de woonsfeer Ook toor betrouwbaar tapijt st. annaplein 16, tel. 430617 RONDE KARPETTEN voor de keuken of eetkamer’in kokos of Slsal-uitvoering. Leverbaar in diverse maten, kleuren en dessins. Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over Tevens verzorgen wij de begrafenissen voor de protestantse begrafenison- b.g.g. 43.33.70 ng.ln. ikelijk psychiatrie :rdient de .dwongen opname :~?he inrichting t ui den. Nieuwe voc den beschreven die het trau psychiatrisch ziekenhv'- moeten vervangen Sociale Opvangcentra en Alternatieve voorziwninj deel heet tiek gelever zondhe gio gebezigd stituut voor va 125,- va 203,- va 215,- v.a. 219,- Er wordt zo goed als zeker een nieuwe psy chiatrische inrichting gebouwd in Tilburg. Op de plaats van het Elisabethziekenhuis dat volgend jaar juni naar het Heypark verhuist. Vrijdag 12 juni om 19.30 uur zal een forum diskussiëren over het thema Psychiatrie in Tilburg». In het Buurthuis Loven - Besterd, thema Psychiatrie in Tilburg In het Buurthuis Loven-Besterd, Koestraat 164, zullen dan aanwezig zijn Dr. J. van Baar, direkteur van de Stichting Psychiatrisch Centrum Jan Wier; Dunya Breur, ex-pa- tiënte en voormalig lid van de Kliëntenbond; Leo van Buchem en Frans van de Ven na mens de Vereniging Tilburgs Kliënten- belang; H. Einmahl, PVDA-gedeputeerde van Noord-Brabant; en Dr. F. van Ree, psy chiater en adjunkt-direkteur van de psy chiatrische inrichting Vogelenzang te Ben- nebroek. Als diskussieleider zal optreden Gerrit Kruis. De avond wordt verder opge- Yogacursus voor beginners start weer eind augustus op donderdag van 14.00 - 15.15 uur yogalerares en er wordt met kleine groepen ge- W‘rkt ^«t.!. 553462 In de afgelopen 1 '/z jaar heeft deze groep regelmatig ontmoetingsavon- den, informatieve thema-avonden en onder meer een Dag van de Psy chiatrie georganiseerd. Formeel on afhankelijk. maar in de praktijk nauw verbonden met de Vereniging is DE ïgionaal konsumen- ioor patiënten van de gezondheidszorg in Til- i Deskundige adviseurs Eigen import van Perzische tapijten Eigen atelier Vrijblijvende informatie en zichtzendingen Perzenhuis |[g^||^Van Broekhoven Koningsplein 246 Tilburg Tel. 013-421084 iet jeugdwerk vind je nog die hechte band de dertig leiders die belangeloos hun tijd ontspannen bezigheden. Jeugdcen- jaar onder de vleugels van een actief bestuur en vlucht kiezen, zullen ze met plezier terug- luisterd met een optreden van koor So- LIEDair. Aan de hand van stellingen zal gediskussieerd worden over thema’s als Het psychia trisch bedrijf als afvalbak van de samen leving Het gebrek aan politieke inte resse voor de psychiatrische patiënt Komt er met Jan Wier een andere psy chiatrie in Tilburg en Alternatieven voor een psychiatrisch ziekenhuis in Til burg De forumavond wordt georganiseerd door de Vereniging Tilburgs Kliëntenbelang. Dit ter gelegenheid van het verschijnen van het Tilburgs Psychiatrisch Manifest In dit manifest wordt extreem stelling genomen tegen de komst van de inrichting. Niet vanuit een al afgeronde gedachte maar in de hoop dat een gedachtenwisseling ruimte schept voor veranderende opvattingen over zin en onzin van een psychiatrisch centrum. ioe ze nou Het was zond van de Ver st eerst stevige van Jan Wier srkgroep GGZ toen el 0^^908 e' 0^940365 S0^88 In het kader van het internationaal decennium voor het water, - een initiatiefvandeVer.Naties-heeftdeschoolgekozenvoorditproject.Meerdan tienduizend gulden zijn nodig om de bewoners van het Gezira - district in Soedan van schoon drinkwater te voorzien. Het project zal worden uitge voerd onder toezicht van het Foster Parents Plan, een organisatie die werkt los van de autoriteiten en die ervoor zorgt dat het geld en de voorzieningen rechtstreeks bij de bevolking terecht komen. Daarom verandert de betrekkelijk schoolse rust aan de Noordhoekring in twpp duopn knarfcGchfino ootivitnitan AV111V X UMlirgSC Ml :mensalon Flamir- r ijstaart voor S-Plein; een blik Besterdring 79; - voor noten of a j de verregaande techniek een stapje nader komt bij de idee dat een >rene niet genoeg levenskansen geboden kunnen worden. In zekere zin een unicum, want waar in he tussen de ruim honderdvijftig leden en dt uc> - geven aan het opzetten van tal van zinvolle en door anderen huisarts, tra|e wjek Binnenstad draait 25 js appehjk werk enz. Daar- wanneer de ,eden eenmaal eigen :r tracht Jan iel zich een denken aan het gezellige clubwerk. sgenen, die ook k het maatschappelijk zin of de ambulante Op26jul Dndheidszorg uitgeoe- Anna van woon- v' (chiatrische sikbaar- Voor baby vindt u bij BABY-HOME alles wat uw hartje begeert. Een verant woorde baby-uitzet, grappige modieuze schoentjes, baby-kindermeubeltjes, de nieuwste kinder-wandelwagens, bug gy's, kinderstoelen, boxen en naast goedgekeurde autostoelen nu ook baby- kinderspeeltjes. i Ja, inklusief, bij BABY-HOME een vakkundige en vriéndelijke begeleiding. Komt u gerust vrijblijvend kijken naar al dat liefs op meer dan 450 m2 bedrijfsruimte BABY-HOME Alleen Willem ll-straat 88-90 TILBURG UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR T DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Het is al weer 8 jaar geleden dat het studentendispuut Pallieter, in samen werking met het bestuur van wat toe nog alleen de Heuvelstraat was, een braderie organiseerde. Op 12 juni gaan de leerlingen massaal wandelen, gesponsord door hun ouders, leraren en mede - leerli als ook door tal van grote en kiwuv bedrijven uit de regio - Tilburg. Elke deelnemer probeert zoveel mogelijk sponsors te krijgen die bereid zijn een bepaaldbedrag per gelopen kilometer te betalen. De maximale loopafstand bedraagt 35 kilometer. Er kan dus flink worden afgezien, maar het enthou siasme is groot. Fietsmarathon Een unieke poging wordt ondernomen door Frits de Coninck, leraar Neder lands en Paul Staats. Zij starten vrij- t St. dagavond om zes uur voor de school, met Met de race - fiets proberen zij binnen het etmaal een ronde door Nederland af te leggen. Het idee hiervoor is gebo ren tijdens een vakantie - fietstocht van de Wielerclub Odulphus door Ne- isjes kwam daar al spoedig bij. ntributies.'verjaardagsacties, kerk- lectes en soms ook donaties gaven nion club financiële levensvatbaarheid, (bek vroeger de leden uitsluitend parochie St. Anna, vanaf 1""’ met de komst van de «gefu- ie» parochies St. Anna. Heike en ihoek de spreiding wat groter. Op 12 en 13 juni a.s. staat het St.-Odulphuslycei Het lesgeven wordt gestaakt, want de gehele s twee dagen inzetten om geld bijeen te brengen project in Soedan. grote deel van het werk moet geleverd worden door anderen huisarts, maatschappelijk werk, enz. Daar tegenover tracht Jan Wier zich een aantal taken toe te eiegenen, die ook en dus beter door het maatschappelijk werk in brede zL geestelijke gezondheids!», fend worden: het beheren voorzieningen voor ex-psyc patiënten, de 24-uursberei heidsdienst, etc. De kans aldus de vereniging. —eert binnen de Ver- ordinaire inrichting i -...groep Geestelijke Ge- schapputnrWnen de -g (Werkgroep GGZ). met liefst 19 isoleercelk ’roep volgt al jarenlang ilannen van de Stichting in Tilburg een psychia- mtrum wil gaan bouwen op het van het Elisabethziekenhuis. reeds meer dan 200. Dat dit gebeuren door Tilburg en omgeving hogelijk gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het bezoekersaantal. Van ’s morgens 9 uur tot ’s avonds 9 uur kan men er over de koppen lopen, omdat er op deze zeer gevarieerde braderie voor elk wat wils is. Ook nu zal weer in ruime mate aan dacht worden geschonken aan het amusement, zoals levende muziek, spelletjes modeflitsen, ambachtelijke demonstraties enz. Vermeldenswaard zijn zeker de te houden hometrainer- wedstrijden op de Oude Markt, waar aan eenieder kan deelnemen en waar mee aantrekkelijke prijzen zijn te ver dienen. Ook zullen er enkele infor matieve stands van de gemeente zijn en natuurlijk ontbreekt ook de Hart stichting niet. centrum voor beter wonen tilburg. telefoon 013-421513 meelstraat 31-33-35, paterstraat 39 lift aanwezig en eigen parkeerruimte Kritisch En tenslotte operet eniging de Werkgro zondheidszorg z" Deze Werkgro kritisch de pl Jan Wier die tirschceri terrein vt Manifest Een jaar geleden vroegen bewoners van de buurt Armhoefse Akkers (waar het Elisabethziekenhuis ligt) aan de mensen van de Vereniging hoi zelf dachten over psychiatrie. op een ontmoetingsavoi eniging, waar voor het kritiek op de plannen geleverd werd. De wet r van de Vereniging beloofde toen een en ander op papier te zetten. Nu na een jaar is het dan zover. Bij het JAC en de Vrije Boekhdndel ligt een boekwerkje van 80 pagina’s te koop het Tilburgs Psychiatrisch Manifest. In het eerste hoofdstuk legt de Vereniging verant- In verband met het tachtigjarig be- woording a£voor het schrjjven van dit staan van de landelijke vereniging manifest, biedt de Koninklijke Nederlandse Afgeschaft Natuurhistorische Vereniging aan Centraal staat de gedachte dat de belangstellenden de gelegenheid tot huidige psychiatrie niet tegemoet het meemaken van een excursie, spe- komt aan de behoeften van een groot ciaal gericht op vogels. De excursie, aantal psychiatrische patiënten die wordt gehouden in Na- Het manifest-bestaat verder uit drie tuurreservaat De Brand, begint bij de delen. Allereerst wordt een analyse kapel aan de weg van Udenhout naar gegeven van wat er in de psychiatrie Loon op Zand. U wordt daar verwacht aan de hand is uitvoerig wordt inge- op donderdag 14 mei om 19.30 uur. gaan op verschijnselen als onmacht, Nachtegaal, wielewaal, tuinfluiter, uitstoting en onnodige machtsonge- zwartkop en vele andere zangvogels ijjkheid in de psychiatrische hulp- bieden U een gratis koncert aan. U verlening. In het tweede deel wordt de kunt ook starten op de parkeerplaats noodzakelijk geachte verandering in van het Mariaziekenhuis tegenover de de psychiatrie beschreven. Aandacht brandweerkazerne aan de Dr. Deelen- verdient de zeer vergaande stelling dat laan. Fietsers vertrekken daar om gedwongen opname in de psychia- 18.45 uur en automobilisten om 19.00 trische inrichting afgeschaft moet uur. De wandeling duurt ongeveer 2 worden. Nieuwe voorzieningen wor- uur. Laarzen zijn beslist noodzakehjk. den beschreven die het traditionele Een goede verrekijker 'en een vogel- psychiatrisch ziekenhuis grotendeels boekje zijn nuttige attributen. En u moeten vervangen Sociale Centra, mag met letten op een muggesteekje Opvangcentra en Alternatieve woon- meer of minder, daar is het dan ook voorziwningen. Het derde en laatste een moeras-borekbos gebied voor. dee| heet Tilburg. Hierin wordt kri- ^■everd op de Geeestelijke Ge- leidszorg zoals die nu in onze re- wordt het Regionaal In- i voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg en de Stichting Jan Wier. Jan Wier De Stichting Jan Wier, dochter van de Stichting R.K. Gasthuis, kreeg enkele jaren geleden opdracht te beginnen met de voorbereidingen voor de bouw van een psychiatrische inrichting in Tilburg. Daarvoor zou het Psy chiatrisch Centrum Voorburg 200 be dden afstaan. Zoals het er nu uitziet wordt het psychiatrisch centrum ge vestigd op het terrein van het Elisa- nethziekenhuis dat binnenkort gaat verhuizen. In haar Manifest gaat de vereniging uitgebreid in op deze plannen. Zij is er niet erg over te spreken. Er komt vol gens haar een te grote koncentratie van voorzieningen op het Elisabeth- terrein. Volgens de vereniging moet de inrichtingspsychiatrie zo klein en be scheiden mogelijk blijven. Het over- De cirkelfoto van deze week werd gemaakt op 2e pinksterdag aan de Spoorlaan bij de bushalte Efteling. De omcirkeide figuur kan op ons buro de volgende prijzen afhalen: f 11,- van de Tilburgse Koerier; plantenbon t.w.v. f 7,50 van Plantenkas Groenewoud, Stappegoorweg; Kruikenzeiker Streek - WV Hart van Brabant, Spoorlaan 416-A; twee kaartjes voor Poppentheater Sapperlipopet, Dionysiusstraat 11-A; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse boerenworst P. v. Amersfoort. Insulindeplein 19; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50; Bioemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Biblioteek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen. Ad Bertens, Ringbaan-Oost 16; een waardebon voor 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, NS-Plein; een blik antiekwas t.w.v. f 12,50 van «De Kast Tuinstraat 34; waardebon t.w.v. f 7,50 Kadowinkel Wolbert, Besterdring 79; waardebon voor haarverzorging a f 10,-, Dameskapsalon Ter Rele, Bernardusplein 22. Waardebon f 10,- voor noten of aanverwante art., Marinus Notenshop in de Familia. pojo van Aarle) «zuigeling in nood» met liefde te om ringen. Kinderarts De couveuse in de ambulance zal vooral dienst doen tijdens het vervoer van thuis naar ziekenhuis of van kraamkliniek naar ziekenhuis. Was het voorheen in noodgevallen vooral een kwestie van «Inpakken en zo snel mogelijk weg wezen naar het zieken- huis», nu mag de snelheid gematigd worden want de kinderarts is tijdens het vervoer aanwezig. De baby in de couveuse kan al tijdens het vervoer I behandeld worden. Een tempera- I tuurregulatie, voldoende ruimte, de B zuurstofvoorziening en de beade- mingsapperatuur behoren tot de ver- eiste uitrusting. B De ingebruikname van de Babylance is bijzonder voor Zuid-Nederland want er tijdens er pas twee rond. Een in de regio rond Veghel en een in Maastricht. De couveuse is plaatsbaar in alle negen ambulances waar de GG B GD over beschikt. ili 1956 werd op de pastorie van ia, Capucijnenstraat 27, op ini tiatief van de toenmalige pastoor der parochie, P.H. Moeskops de R.K. irsocieiKoaar- Jeugdcentrale Jong St. Annaopge- dat wXwaar bestond er reeds jaren een wordt een maat- comité <<jong St. Anna».’ maar om te maatschappij. komen tot een betere binding met de ]en gehele parochiegemeenschap, met als voorbeeld de toen reeds bekende - Jeugdcentrale in Vught (met o.a. het Jeugdcentralekoor onder leiding van Broeder Laetantius), dat mede door pastoor Moeskops (destijds kapelaan in Vught) grote landelijke bekendheid kreeg. eum in Tilburg op zijn kop. Fancy - fair schoolbevolking gaat zich zaterdag 13 juni voor een waterleiding- 6 12.00 - 21.00 uur En dan is er op zaterdag 13 juni nog een fancy - fair in de gebouwen van het St.-Odulphuslyceum. Hiermee wordt een in 1972 afgebroken traditie in ere hersteld. Oudere lezers zullen zich ze ker nog wel de bekende Odulphus fancy fairs ten bate van de missie her inneren. Tussen 1936 en 1972 liep heel Tilburg uit om het jaarlijkse missie fancy - fair aan de Lange Schijfstraat (nu Noordhoekring) te bezoeken. Op nieuw probeert het Odulphus een oude traditie leven in te blazen en opnieuw is het goede doel een project in Afrika, alleen heet het woor wikkelingswerk. V De van vroeger bekende attracties als de peperkoekstad, het rad van avon tuur, werp, gooi- en smijttoestanden zijn er weer. Bovendien wordt er een rommelmarkt gehouden met kleine artikelen. Dus voor een tweeper soonsbed of dressoir hoeft u niet te komen. Wel kunt er de inwendige mens op allerlei wijzen versterken met - veelal door de leerlingen zelf ge maakte - eetwaren. De toegang tot het fancy - fair is echter niet openbaar. Om binnen te komen, moet u in het bezit zijn van een kaartje, uitsluitend via de leerlingen verkrijgbaar (gratis). Dus kent u iemand die op het St.-Odul phuslyceum zit, dan kan die u aan een kaartje helpen. Daarmee wil de school bereiken dat alleen echt in het goede geïnteresseerden het fancy - fair be zoeken. De Odulphusgemeenschap hoopt dat de twee actiedagen een groot succes worden. Statuten Uit de statuten konden we het doel van de vereniging achterhalen: «Behar tiging van de godsdienstige, zede lijke belangen der parochiële jeugd». De notaris liet deze akte gratis passe ren. Destijds bestonden er in de paro chie St. Anna de korfbalvereniging «Topsi», de Gidsen en Pioniersters en de welpen en verkenners. Een bal letclub en een volleybal-, badminton- en tafeltennisclub voor jongens eh De samenwerking met dit staat nog steeds maar er wel iets veranderd. Wanneer nu op donderdag 18 juni a.s. voor de 8ste maal in Tilburg Centrum, een braderie wordt gehouden dan om vat dit bijna het gehele winkelcentrum van Tilburg nl. de Nieuwlandstraat, het noordelijk gedeelte van de Schouwburgring, de gehele Heuvel straat, het Stadhuisplein of te wel «de Katterug» de Jul van Stolbergstraat en een stukje Heuvel. Waren het oorspronkelijk 80 kramen waarmede men startte, nu zijn het er De Vereniging Tilburgs Kliënten belang bestaat al ongeveer 4 jaar. Bin nen de Vereniging zijn 4 werkgroepen aktief. Ten eerste de Wegwijswinkel een informatie- en klachtenburo voor de (geestelijke) gezondheidszorg. Vérder een groep die zich bezighoudt met-het organiseren van ontmoetings- SPUIT, een rej avonden voor kliënten en ex-kliënten tenblad voor en dc van de Geestelijke Gezondheidszorg, (geestelijke) burg e.o. derland. Maar nu moeten de meer dan 500 kilometer binnen eenentwintig uur rlingen afgelegd worden. De fïetsfanaten pro- kleine beren voor het ochtendgloren de af sluitdijk gepasseerd te zijn en rond drie uur in de middag op school aan te komen, óp de fiets. En elke afgelegde kilometer brengt geld op voor het wa terleidingsproject in Soedan. Daarmee samen hangt de veran derende overtuiging dat een te vroeg geboren baby zelfs al met 25 weken levensvatbaar is. Om maar eens een grove ontwikkeling te schetsen oude boeken verhalen van de waterdoop (of zo u wilt waterproef) met zuigelingen die hun levenskracht moesten bewij zen door onderdompelig in de rivier te boven te komen. Zo ver hoeven wij gelukkig niet meer te gaan. De modernere techniek kent subtielere benaderingswijzen om de Afgelopen dinsdag hebben de Geneeskundige en Gezondheidsdienst en het Elisabethziekenhuis hun voortvarende samenwerking nog eens onderstreept i de gemeenschappelijke ingebruikname van de zogenaamde Babylance: een voor elke ambulance geschikte nyobieie couveuse waarin een pasgeborene al tijdens noodzakelijk vervoer naar het ziekenhuis met de allerbelangrijkste zorg kan worden omringd. Waarbij pasgebor De naamsverandering in Jeugdce trale Wiek was inmiddels al een fei Feest Zaterdag 13 juni gaan alle leden van kabouters, welpen, verkenners, sher pa’s, kinderkoor, hobbyclub en tafel tennis- en badmintonclub naar «Sü- rae». Zaterdag 20 juni zullen se- -:3renleden en leiders en leidsters Jangstellenden zijn overigens nog welkom: tel. 435822) het zilveren feest 1967 intern vieren. gefu- In het najaar komt er nog een reünie en een grote expositie van 25 jaar Jeugdcentrale «Wiek». tigjarig be- vereniging -J*rlandse lijke Nedt Verenigir

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1981 | | pagina 1