DE us GRATIS! w KOERIER DIT Bi 49 V* 99 Klagen bij de politie betekent vertrouwen in de politie Marokko-project op Mollerinstituut Concours Combinatie Tilburg bouwt eigen SF SPARIDANS Kees Mutsaers H.H. Duivenliefhebbers: op naar Goirkestraat 10a «Koerhuis» O f.145,- ikoppelmans ..rfr KLÖKKËXHAL* BEHANG LOOS ruari 1981 pagina 22 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. in div. kleuren 295 695 69S Een klacht In het kader van tienjarig bestaan cent LAKVERF DENISSEN Tel. 42.55.25 b.g.g. 43.33.70 )Sïï‘ Verzamelaars Vereniging Tilburg «w n 1921 interieurverzorgers het Koestraat 89, Tilburg Telefoon: 43.21.35 schildersbedrijf Donderdag 5 maart 1981 22e jaargang nr. 1202 IETS APARTS! De nieuwe k. en groentenzaden is INTERNATIONALE RUILBEURS e bevolkii igd om h. Westermarkt 21 Tel. 673072 Alléén deze week Rauhfaser 33’/a meter 5,95 BEHANG - MARKT Smidspad 64 3 kg 10,- J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Voor uw isolatieglas (o.a. Thermopane) en al uw glasreparaties kunt U bij ons terecht EGHSSEKUICE TILBURG BU Centaurusweg 71. Tel. 555955 INDUS <S> Q UARTZ blijkt i neemt, meej cussie Koningsplein 246 Tilburg Tel. 013-421084 Kaapkoloniestraat 29 5025 BS Tilburg telefoon 013-323473 tabiliseert, iwe vragen grijkste rmet !t in-, I de PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Meest opmerkelijke klachtenregeling va Tilburg is, gebracht. A J een regeling verschillende Vroeger tiemuziel standhoi goe ser In i burg en de zullen na erbij gere bbeld van /ele hon en de kant van de politie als bij :rs is er een stuk volwassen- lig om te durven klagen.» Perzenhuis Van Broekhoven VJ1, S.UJIJ 1981 600 pagina’s fl] met reparatie winkel f74,90 maar u krijgt 'm kado als u Hatéma woning-(^H textiel koopt.’ hatéma Primula -appelbloesem» rose van 4,95 nu Begonia van 5.95 nu Aeschynanthus ijzersterke hangplant met haak van 9.50 nu Geef-doos met 4 plantjes origineel kadol nu Orchidee cymbidium in kadoverpakking! nu •<•>1 op zonda; stellingen toegan bliek. In de rest staan zij alleen open kers, docenten en Mollerinstituut het Voortgezet .onderdelen zijn ook toegankeli leerlingen van het Voor.0 wijs. van i keke tuati in Nede is er ee waarin traal kollektie '81 bloem- nzaden is binnen. I i JUWELIERS aMb <AN UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. oprichter: j h g. de beer Oplage: 74.000 ex. DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Bij 'n overlijden in" uw familie,' zowel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zor- gen, betreffende de begrafenis of eventueel crematie van u over BEGRAFENISONDERNEMING voor tapijt St. Annaplein 16 Tel. 430617 De grootste klokkenspeciaalzaak van Brabant Korvelseweg 155A Tilburg. Tel. 013-436884 t.o.v. Rabobank door de poort 1.200 soorten voorradig vanaf 75 Deskur Eigen i tapijten Eigen atelier Vrijblijvende informatie en zichtzendingen Zaterdag 7 maart Strand-restaurant Recreatiepark Beekse Bergen Zaal open 9.00 tot 17.00 uur Inlichtingen tel. 013-432392 Entree f 2 p.p. Kinderen tot 15 jaar f 1,-. jndige adviseurs i import van Perzische Duiventil Het bestuur van de C.C. Tilbi" werkgroep «Eigen Home» Zu de opening recipiëren, waart kend wordt op de aanwezighi een zeer groot aantal van de ve derden duivenliefhebbers. Uiteraard J j zullen ook de overkoepelende Zuid- De cirkelfoto van deze week werd dinsdagmorgen 24 februari gemaakt in het tafeltenniscentrum van «Irene». De omcirklede figuur kan op ons buro de volgende prijzen afhalen: f 10,- van de Tilburgse Koerier; Kruikenzeiker Streek-V.V.V. Hart van Brabant, Spoorlaan 416A; twee kaartjes voor Poppentheater Sapperlipopet, Dionysiusstraat 11A; een waardebon voor een slinger echter Tilburgse boerenworst P.v. Amersfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f7,50, Bloemensalon Flamingo, Hasseltstraat; waardebon voor jaarabonnement Openbare Bibiotheek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 personen, Ad Bertens, Ringbaan-Oost 16, waardebon voor een transistorradio Uni Sales, Stadhuisplein 341; een waardebon voor 4 broodjes Jantje van Broodje Jantje, NS-plein; een blik antiekwas t.w.v. f 12,50 van «De Kast», Tuinstraat 34; waardebon t.w.v. f 7,50 Kadowinkel Wolbert, Besterdring 179; waardebon voor haarverzorging a f 10,- Dameskapsalon Ter Rele, Bernardusplein 22. De winnares van de vorige week: Mevr. Molenschot, Blazoenstraat 28, (Foto van Aarle) Bij de Tilburgse politie zijn het afgelopen jaar 54 klachten ingediend, waaronder 18 via het Klachtenbureau Politieoptreden. Variërend van protesten tegen ingestelde bekeuringen, het niet reagerer van een alleenwonende dame, het uitïüj.e burenruzie, het weigeren om bij een echtscheiding de zoon bij oma uit huis te halen, onheuse bejegening («Ik had je voor je kop willen slaan»), tot onbeschoft en agressief gedrag van de politie. «Gezien de aard van de klachten is het nog maar een topje van de ijsberg- zo menen Ad de Beer en Jan Breed van het Klachtenbureau Politieop treden. «Er zullen er in de toekomst zeker meer komen. Niet omdat de Tilburgse politie zo beroerd is, maar omdat er een klachtenregeling is ontworpen waarbij het publiek een eerlijke kans heeft om zijn verhaal te doen. En laat de politie er maar blij mee zijn: de agenten in opleiding kunnen uit de klachtsituaties het beste leren hoe ze het vak kunnen leren beheersen en waar ze ongenoegens en onduidelijkheden kunnen voorko men.» Op tafel liggen de nieuwe «Klachtenre geling politie - optreden», de Klach teninventaris van 1980 en het jaarver slag Politie in de provincie van het Klachtenbureau. Het Klachtenbureau bestaat 1 jaar. «Ons grootste winstpunt in dat ene jaar is de openbaarheid ge weest van de nieuwe klachtenregell..B. Wij zijn blij met de nieuwe hoofdcom missaris die in de gaten heeft dat de politie van de klachten alleen maar kan leren centrum voor beter wonen tilburg, telefoon 013-421513 meelstraat 31-33-35, paterstraat 39 lift aanwezig en eigen parkeerruimte _ke aan de interne nregeling van de politie van is, dat hij in de openbaarheid is ■t. Ad de Beer: «Er is altijd wel eling geweest maar hij is nu op uvnde manieren bijgesteld, r zorgden wijkagenten en poli- ekkorpsen voor de goede ver- >uding met het publiek. Een jede klachtenregeling is zeker zo es- jntieel.» i de regeling van de hoofdcommissa ris wordt omschreven wat een klacht kan zijn: «Iedere uiting van ontevre denheid of misnoegen over het optreden of nagelaten optreden van het Tilburgs politiekorps als zodanig. d ge- dan wel over het gedrag, het handelen nog een drempelv ding. of niet handelen van een individueel manier de burgers korpslid». Ontevredenheid over een bekeuring telt niet mee Elke klagélr krijgt bericht dat zijn klacht is ontvangen, dat er een onder zoek zal worden ingesteld, dat de kla ger in verband daarmee zal worden benaderd en dat de resultaten van het - <-• nederlandse duivensportorganisaties jmccn acte de presence geven. Of om een ineen lan8 verhaal kort te maken: Met n het «Eigen Home heeft Tilburg er een j..:-•> formaat bijgekregen, oor vogels van allerlei ;d toeven zal zijn. Ter gelegenheid van het tweede lustrum van het Mollerinstituut. wordt in het gebouw aan de Sportweg 10 van 5 t/m 13 maart een onderwijsproject- week gehouden. Deze week is in de eerste plaats bedoeld om het contact tussen Mollerinstituut en Voor‘"“-“‘ de projectweek niet helemaal all-- op zondag 8 maart zal er een open dag worden gehouden, Tilburgse bevolking en met name het Marokkaanse deel daarvan, wordt uitgenodigd om het Marokkoproject te komen bezichtigen. Serieus Uit de klachtenregeling blijkt dat de politie de klacht serieus neemt. Som mige klachten werden meegenomen voor verdere interne discussie, andere klachten werden aangedragen als in structiemateriaal voor de opleiding. Bij het merendeel van de klachten uit het afgelopen jaar ging de klager te vreden naar huis. 10 oktober M. Kiessens, H. v. Avendonk, P. v. Dulmen, J. Nota, J. Pistorius. B. de Cock en W. van Gorp bespaarden zich tijd noch moeite om aan de nodige fi nanciën te komen. In de rug gesteund door de eigen 200 enthousiaste leden werden zowel particulieren als de ge meente benaderd. Er is veel tijd over heen gegaan, maar op 10 oktober vorig jaar zette de gemeente het sein defini tief op groen voor een huurpand. De volgende dag al werd direct een aan vang gemaakt met de bouw. En met een ook bleek wat voor enthousiasme en sportiviteit er heerst onder de Til burgse duivenliefhebbers. Belange loos werden er werkelijk vele hon derden uren vrije tijd in het volledig zelf gebouwde complex gestoken. Het resultaat mag zaterdag door iedereen gezien worden het Marokkoproject staat er ook een tentoonstelling met werk van de afde lingen Tekenen, Handvaardigheid en 3 UI VIV CV131C JJ1CU1L3 I/CUUCIU Dill 11VI VVlliaVl - trtgezet Onderwijs te verbeteren. Toch blijft Jexnele Werkvormen. bel onderwijs voorbehouden wem 5K“^> waar eei ae hlipk In dp rpcf van projec^ee^ voor medewer- studenten van het en vakdocenten van Onderwijs. Sommige egankelijk voor trtgezet Onder- KOMMUNIE- JURKJES Natuurlijk HAPPEL BRUIDSMODE Wilhelminapark 100-101 Tel. 422082 Vooral dat «eigen» was voor de C.C. Tilburg steeds belangrijker. Voorheen zat deze duivensportorganisatie i. tweetal horecalokaliteiten in het Eigen Home» noordelijke en zuidelijke stadsdeel. duiventil van Maar de duiven brengen zo hun eigen waar "et voer ongemakken mee (stof, krullen, pluimage goeo poepjes), vandaar dat de vereniging noodgedwongen nogal eens van loka liteit heeft moeten wisselen. Vandaar dat op de voorjaarsvergadering van 18 maart 1977 een werkgroep werd be noemd, die de mogelijkheden zou on derzoeken van een eigen accommo datie. zit het met het contact tus- lagers en hun directe oppo- e uitvoerende politieman. «Voorlopig is ons klachtenbureau nog niet overbodig. Hoe graag we dat ook zouden Het Kk heeft spree maandagmidde uur, op donde. uur. Aanstaande zaterdag zal wethouder E. de Grood om 15.00 uur officieel de nieuwe chibaccommodatie openen van de Tilburgse postduivenvereniging «Concours Combinatie Tilburg». Daarmee gaat een al jarenlang gekoesterde wens van deze vereniging in vervulling: een «Eigen Home», een eigen clublokaal met speciale inmandruimte en een barretje. Het gekoer van de duiven en het gemelk van de houders zal voortaan vrolijk samengaan in het pand Goirkestraat 10a. Daarmee «op de vlucht zijn in de vele horecavoorzieningen or de genoten gastvrijheid kunt u er zaterdagmid- het «Eigen Home Volwassen Jan Breed: «Er is een onderzoek ge weest naar het effect van klagen bij de politieZo zien we dat er in een stad als Den Haag relatief gezien veel meer klachten binnenkomen dan in een stad als bijv. Leeuwarden. Waarom? Om dat de Haagse politie de klachten se rieus neemt en op de hoogte wil blijven hoe er over hun werk gedacht wordt. Wat dat betreft is Amsterdam een heel andere stad. Onder het motto «Waar gehakt wordt, vallen spaanders»» houdt de politie de klachten af. Ze is veel defensiever. Een stad als Tilburg kun je niet met Amsterdam vergelij ken. Vandaar onze titel voor het jaar verslag «Politie in de provincie». Het gaat er hier allemaal veel rustiger en gemoedelijker aan toe. Dat wil niet zeggen dat we ons zand in de ogen moeten laten strooien. Er worden kwalijke fouten gemaakt en de bevol king moet de kans krijgen om daarover de politie aan te spreken», aldus Jan Breed. «Het is een teken van volwas sen gedrag als je elkaar op een be leefde manier de waarheid kunt zeg gen.» Zowel var de burger heid nodig Op de open dag zullen drie films wor den gedraaid, komt er een Marok kaanse muziekgroep, is er in het ge bouw een Marokkaans restaurant in gericht en zijn er een drietal tentoon stellingen te zien die Marokko en de Marokkanen als onderwerp hebben. In de tentoonstelling «Marokko als Ontwikkelingsland» worden aspecten i de Marokkaanse samenleving be ten. In «Kent U ons» komt de si- tie van Marokkaanse gastarbeiders Ierland aan de orde en als derde ;en fototentoonstelling te zien i de Marokkaanse vrouw cen- staat. Naast deze onderdelen van Tweevakken Het is er de mensen op het Mollerin stituut alles aan gelegen een goed contact te onderhouden met het Voortgezet Onderwijs. Het is immers de bedoeling dat dat het toekomstige werkterrein is. van de ruim 2.500 stu denten van het instituut. Het Mol lerinstituut begon in 1970 haar eerste cursusjaar als een van de eerste lera renopleidingen nieuwe stijl. Afgestu deerden aan het instituut zijn, afhan kelijk van hun opleiding, tweede- of derde-graads bevoegd. Met een der degraads bevoegdheid mag les worden gegeven op het Lager Beroeps On derwijs en de MAVO en met de tweede graad aan het Middelbaar Be roeps Onderwijs, de eerste drie klas sen van de HAVO en de eerste klas van het VWO. De afgelopen 10 jaren waren voor het instituut jaren van op bouw. Het aantal studenten groeide ieder jaar met sprongen en ook het soepel laten lopen van het tweevak- kensysteem was enkele malen het on derwerp van felle discussies. Bij het tweevakkensysteem wordt er van uit gegaan dat het in het voordeel van de leraar werkt als hij zich niet speciali seert op één enkel onderwerp. Een le raar die twee vakken beheerst is mak kelijk inzetbaar en zou meer aankno pingspunten hebben voor communi catie met andere leraren. Tegenstan ders van dit systeem beweren dat een leraar beter één vak echt goed kan be heersen. Ondanks het feit dat dit sys teem nu wel is ingeburgerd blijft de tegenstelling tussen voor- en tegen standers onverminderd bestaan. De vakken die aan het Mollerinstituut on derwezen worden zijn Aardrijks kunde, Biologie. Duits. Economische Wetenschappen, Engels, Frans, Ge schiedenis, Gezondheidskunde, Godsdienst, Handvaardigheid, Huis houdkunde, Maatschappijleer, Na tuurkunde, Nederlands. Omgangs kunde. Algemene Onderwijskunde, Scheikunde, Tekenen, Textiele Werkvormen en Wiskunde. Nu het aantal leerlingen stt doemen aan de horizon nieuv voor de toekomst op. De belangrijl daarvan zijnHoe moet het verder i de interne democratisering op het stituut en wanneer komt nieuwbouw? Het Mollerinstituut is op het moment gehuisvest in vier ver schillende gebouwen. De plannen voor een nieuw gebouw in het Groenewoud zijn al in een vergevor derd stadium. Het is echter niet onmo gelijk dat ook hier de bezuinigingen nog flink van zich zullen doen spre ken. Tevreden f «Tevreden is natuurlijk een rekbaar begrip», meent Ad de Beer. «Het is prima dat de mensen netjes te woord worden gestaan, dat een en ander schriftelijk bevestigd wordt. Maar ook aan de oorzaak moet gewerkt worden. De politie moet èn de openbare orde 6 handhaven èn strafbare feiten opspo- 3 ren èn hulp verlenen. Als dat met el- kaar gaat vechten dan komt de politie met zichzelf in conflict. En gevoelig I als de politie is voor aantasting van haar gezag, kan dat een vreemd gedrag I in de hand werken. Wij willen aan de hand van de klachten de politie met haar eigen mogelijkheden confronte- Toekomst Om die reden gaat het Klachtenbureau Politieoptreden verder. Met als be langrijkste taken: de bevolking duide lijk maken dat ze kunnen klagen, de individuele klacht begeleiden, voor lichting geven op scholen, vor mingscentra en buurthuizen en con tact zoeken met de basis van het poli tieapparaat. Ad de Beer: «Tussen het klachtenbureau en de hoofdcommis saris is een prima contact.» Hol van de leeuw Vele klachten zijn er bij het Klach tenbureau het afgelopen jaar niet bin nengekomen. 65 klachtsituaties waar van er een kleine 25 doorgespeeld zijn aan de politie. Wie klagen er over de politie? Ad de Beer: «We kunnen ook kijken wie er niet klaagt. Dat is zeker zo interessant. Je kunt er van uitgaan dat vooral jongeren het makkelijkst in aanraking komen met de politie. De leeftijdscategorie van ongeveer 17 t/m 30jaar is het er eerst bij. Maar juist in die leeftijd wordt niet veel geklaagd. Minderjarigen en vreemdelingen al evenmin. Ook zij hebben vaak met de politie te maken. Maar waarom gaan ze niet? De politie is geüniformeerd, ze vertellen je over de dingen die niet mogen en er is ook bij de politie toch -j-elvrees om op een open --o_rs tegemoet te treden. Het wordt dan moeilijk om in het hol van de leeuw te gaan klagen.»» rretje, lijk sa komt aan het steeds maar weer «o definitief een eind. Met dank vooi dag eentje terug komen pakken. In Maar hoe sen de kla nent, de «Voorlopig :rbodig. I willen lachtenbureau Politieoptreden ïekuur in de Noordstraat 89, Idag van 16.00 tot 18.00 ierdag van 19.00 tot 21.00 irgse politie zijn het afgeloper 18 via het Klachtenbureau P< onderzoek bekend zullen worden ge- maakt. Opmerkelijk aan de regeling is het niet reageren op de hulpkreten verder dat een buitenstaander betfok- litblijven van bemiddeling bij een Jen ^worden bij de indiening van Klachtenbureau Die buitenstaander is in vele gevallen het Klachtenbureau Politieoptreden. «Wij hebben ons bij de oprichting af gevraagd welke rol zo’n Klachtenbu reau kan spelen. Natuurlijk zijn we er niet om te vloeken over de agent die iemand tegen zijn schenen heeft ge schopt. Ons grote voordeel is dat we, gemakkelijker dan de klager zélf, af stand kunnen nemen van het ge beurde. We kunnen de klager wijzen op zijn mogelijkheden, we kunnen zijn klacht formuleren die hij dan wel zelf moet ondertekenen. Hij is degene die klaagt, wij niet. Als de klager het op prijs stelt, kunnen we eventueel aan wezig zijn bij de bespreking op het po litiebureau.» Zo vinden Ad de Beer en Jan Breed. «Ons klachtenbureau is er niet tegen de politie maar voor de bur ger.»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1981 | | pagina 1