DE KOERIER Wie trouwt in een rolstoel mag eerst de kelder in F Skcrmahcr F O ril groene woudl A Stookgroep-Noord boekt IKV-Informatieavond «geen on ver dienstelijk succes» 139,- Gehandicapten worden niet serieus genomen Bacillus Carnavallus grijpt weer om zich heen SPARIDANS f.139,- KL AIM BEMA NAAIMACHINES Berbertapijt LOOS ...z- 400 korting. ©koppelmons b» aruari 1981 pagina 22 WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT DEN GEOPEND Oplage: 74.100 ex. Verschijnt in geheel Tilburg - Goirle - Riel - Loon op Zand - Udenhout - Berkel Enschot - Oisterwijk - Moergestel en Hilvarenbeek. MM «O»"' Liesbeth Kroese 400 cm breed Sukses De vraag wie uiteindelijk meet- en regelbaarheid 2 Achterhaald doen uit de sug- Bema’s de toetsen. tot j" 2.50 NU 2.95 1921 interieurverzorgers het INDUS* JUWELIERS Perzenhuis Van Broekhoven Donderdag 12 februari 1981 22e jaargang nr. 1199 sn modellen KLASSIEK IETS APARTS! Piusstr. 124 - Tel. 43.55.65. Reparaties van alle merken. zou er 1 den aan mensen sar 1 aar voor ouder inderw agens, ruden in 1981 uïs dan aanpai ook ar imen jteken, E STAFPEGOORWEG 227 W TELEFOON «76755 J lil UJMMHi TILBURG kt WEEKREKLAMES Koningsplein 246 Tilburg Tel. 013-421084 r Deskundige adviseurs Eigen import van Perzische tapijten esteem zijn ver- /aardoor idpunten van c eentelijke Energiebedrijven en de iggen. Zij hadden onlangs een gesprek met elkaar, e lijnen met elkaar eens waren. Problemen die de grootte van het terrein- en rendementsverlies en idividuele meting moet gaan betalen. centrum tilburg. meelctraat lift aanwezig en Kashmir grove nop Lichte uitbarsting verwacht op zaterdag atelier rende informatie en ndingen 25% ftra, politi tsen, verpL itebestuur zo ver rwvergu nieuwe naaigaren f40,-(of UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. OPRICHTER: J.H. G. DE BEER DIR. T. DE BEER-DOUWES REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 i voor beter wonen telefoon 013-421513 31-33-35, pateritraat 39 eigen parkeerruimte STUNT-WE EK BEHANG Vanaf 0.75 Lakverf ±3 kg 10,- J. VAN LOON-OTTEN Hasseltstraat 178 Uiteindelijk leken de stand en Pucciniflat en de Gemet niet zover uit elkaar te lig™ waarbij ze het in grote overeind bleven waren d 3 het punt van wie de individuele meting moet gaan betalen. 29.95 10.00 19.95 dat is 3,84 per m2 BEHANG - MARKT Smidspad 64 ir een onher- het antwoord Wellicht, zo spelen hier niet ;kten een rol, Als de ver even, zou irgse ver- hebben, 1981 I unvo, sport- en J “j. Verder het i.aóebijeenkoms voor gezondhf edukatief werk e.d. met tun jaaraktiviteiten aan besteden aan gehandicapte innen gebruik ma- speciaal over het Instituten voor capten kunnen open dagen Er zou een welzijnsbeurs - rkt of sociale markt kunnen de bouw van een carnavalswagen. De "Iburgse Koerier; twee kaartjes voor echte Tilburgse boerenworst P.v. Hasseltstraat; 2 personen, Ad irdebon voor 4 t 34; waardebon >salon Ter Rele, Joirle. Extra aanbieding schuim-vinyl wasbaar met zeep 10 meter rol Korting M Alleen meting geeft reële afrekening van de stookkosten De vraag wie uiteindelijk de nieuwe meet- en regelbaarheid zal moeten betalen, leverde principiële onenig heid op: nu 15.95 «nieuw» nu 29.95 De laatste uitvinding van de Verenigde Na- Maar ook bij hen moeten de eerste aktivi- ties: «Het Internationale Jaar van de Ge- teiten in het kader van dit speciale jaar nog handicapten spreekt nog weinig tot de ver- worden georganiseerd. beelding. Heeft de landelijke Nationale De organisatie die al wel een ideeën-papier Commissie alleen maar roem geoogst met de aan alle kolleges van B. en W. heeft rond- benoeming van haar ere-voorzitster, Prin- gestuurd, is de Stichting voor Revalidatie in ses Juliana, op gemeentelijk niveau is er Noord-Brabant. Een overkoepelende pro- totaal niets aan het rollen gebracht. «Op vinciale instelling die gehuisvest is aan de ambtelijk niveau wordt erover gedacht hoe Piushaven 1. Weinig gehandicapten zullen je als gemeente aan zo’n jaar mee zou kun- van deze instantie hebben gehoord want nen werken De standaard-formulering daarvoor is de kloof tussen deze ambtelijke voor: «Er is nog geen bal aan gedaan». instelling en de gehandicapte in de straat te Nu kun je je afvragen of het een eerste taak groot. is van de gemeente om dit gehandicapten - Liesbeth Kroese is een van de weinige ge- aandachtsjaar gestalte te geven. Per slot van handicapten die deze instelling wel kent. rond de 11.000 li- Sinds zij in een rolstoel is terecht gekomen is j*a nu 19.95 Grandioze aanbieding naaimachines Alle merken en modellen Bij aankoop van een machine, 40 klossen 200 meter) t.w.v. de helft in contanten) GRATIS Wij hebben meer als 100 door inruil verkregen naaimachines V.. f. 75,- met 1 ,!<ar schriftelijke garantie. inclusief leggen Ook «oor betrouwbaar lapijl st. annaplein 16, tel. 430617 isties er sa- e gemeente "ver de ge moeten Voorlichting Om een greep te gesties: Op het terrein van voorlichting, in formatie en bewustwording z aandacht gegeven moeten wordt integratie en participatie van 1 met een handicap in de lokale levirig. Hierbij valt te denken bekend maken van plaatselijke gege- Gedurende de 3 laatste maanden van 1980 heeft IKV-groep Tilburg-Noord een parochiediskussie georganiseerd rond het vraagstuk van de kernbewa pening. Op 10 december werd deze aktie afgerond met een officiële stand puntbepaling van de parochieraad van Heikant - Quirijnstok. Deze stand puntbepaling is ter kennis gebracht van Mgr. J. Bluyssen en de Raad van Kerken. Op de 2 informatieavonden welke in het kader van de parochiediskussie zijn gehouden is door velen de wens naar voren gebracht om meer en diepgaande informatie. Zoals toege zegd heeft de IKV-groep dit verzoek nader uitgewerkt. De heer Andries Andriesse is bereid gevonden om de nadere informatie te geven. De heer Andriesse is 53 jaar en werkzaam als sekretaris van de we tenschappelijke afdeling aan de ko ninklijke militaire akademie te Breda. Tevens heeft hij zitting in het lan delijke IKV-beraad en is hij be stuurslid van Pax Christi. Hij houdt zich met name bezig met de tegenstel ling die er bestaat tussen bewapening en rechtvaardigheid. De avond zal gehouden worden op donderdag 19 februari a.s. in de zaal van de Herderskerk in Quirijnstok. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na een inleiding door Andries Andriesse Liesbeth Kroese (32) is verlamd als gevolg van een breuk in het ruggemerg en zit sinds haar mid- delbare-schooltijd in een rolstoel. Ze woont nagenoeg in het cen trum van Tilburg in een volledig aangepaste woning. Zelfstandig maar met familie in de buurt voor incidentele hulp. Ze stu deert aan het Brabants Con servatorium voor koordirektie. catie mogelijk zijn. Honderd procent objectieve meting, zoals bij een eigen ketel, blijft onmogelijk. de Stookgroep Mascagni-, Perosi- er op zijn minst over de kostenver- ergiebedrijven en de Woningdienst deling van het systeem gesproken zou en onlang ppn opsnrpk mpfplkoar kunnen worden. Maar roepelijk «Neen» was I van gemeentezijde. 1 meent de stookgroep, sp alleen juridische aspekt maar ook economische. huurder in dit geval zou toegei dat niet alleen voor de Tilbur huurders konsekwenties maar ook landelijk. Westermarkt 21 Tel. 673072 Wonen en werken Bij de bouw en aanleg van woningen en woonomgeving ware van meet af aan rekening te houden met de vraag van bereikbaarheid,-bruikbaarheid en toegankelijkheid voor gehandicapten. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe wet arbeidsplaatsing gehan- n dicapten binnenkort van kracht wor den. Op basis van deze wet zullen be drijven en instellingen met meer dan werknemers na een overgangspe- de verplicht zijn gehandicapten in dienst te nemen, zijnde 5% van het personeelsbestand. Berekening van de stookkosten op grond van de warmtecapaciteit (en niet op grond van het verbruik) geeft nog steeds geen reële cijfers. Door in voering van het meet- en regelsys j de verhuurder beter aan zijl ahting kunnen voldoen, wa« bestaat er gelegenheid om met elkaar en de inleider in diskussie te gaan. De inleiding zal vooral gaan over vragen van Wat te doen met het tweede deel van de IKV-leus... «Om te beginnen uit Nederland». Begeeft de kerk zich met de aktie van het IKV niet op poli tiek terrein en kan dat wel als kerk. Welke bijdrage kunnen wij leveren aan de uitbanning van de kernwapens. Energie Die zelfstandigheid en de volledig aangepaste woning heeft ze pas naja renlange strijd met de verschillende instanties voor elkaar gekregen. «Er moet ontzettend veel energie van je zelf uitgaan wil het lukken. Een schreeuwend gebrek aan informatie maakt het je heel moeilijk om ermee te beginnen. Eenmaal opgang wordt je je hemd van het lijf gevraagd, waarbij je voortdurend het gevoel hebt dat je wens om zelfstandig te wonen niet se rieus wordt genomen». KOMMUNIE- JURKJES Natuurlijk HAPPEL BRUIDSMODE Wilhelminapark 100-101 Tel. 422082 Amaryllis Yucca-stam SS. van 22.50 Boomvaren Forsythia flinke bos lentetakken met een carnavalesk aan geklede kruiwagen (al dan niet met muziek) door het centrum lopen. Voor de origineelste interpretatie zijn toepasselijke prijzen beschikbaar ge steld. Aanvang*14.30 uur. Zij die licht besmet zijn door de bovengenoemde bacillus en wat voelen voor het Kreugelkruien, kunnen zich tevoren ""geven bij de Commissie Publiciteit, -- Harry Villevoye, Aa of Weerijs 5 in Tilburg. (Tel. 63.05.39). graafplaatsen, bejaardenhuizen, Cul turele cerftra, politiebureaus, sociale werkplaatsen, verpleeghuizen etc. Het gemeentebestuur mag van de Stichting zelfs zo ver gaan, dat er al leen (ver)bouwvergunningen voor (nieuwe) openbare gebouwen mogen worden verstrekt als er rekening is ge houden met de geschiktheid van het pand voor de gehandicapten. Stel een lijst op met de meest dringend gewen ste aanpassingen. Dat het systeem achterhaald is, met het oog op de individuele regel- en meetmogelijkheden, daarvan is ook het G.E.B. overtuigd. Zo’n kleine twee jaar zijn ze al bezig met het testen van allerlei nieuwe systemen. Per 1 mei zijn daarvan de resultaten bekend. Met de bouwverenigingen en enkele bewonersgroepen zal daarna een keuze worden gemaakt. De Con sument zal daarbij kiezen voor de goedkoopste manier. Pas dan, zo vin- zou den zij, zal een reëel geschatte specifi- plicl Hij is weer in aantocht. Die jaarlijks terugkomende bacterie waartegen bijna niemand in het Brabantse land bestand is. Langzaamaan neemt hij be zit van de anders zo gemoedelijke geesten, om dit jaar zo tegen eind fe bruari weer tot volle wasdom te komen. De hele stad is dan aan hem ten prooi gevallen. Dragers van deze (overigens ongevaarlijke) bacillus carnavallus zijn opgev in Tilburg de kruiken. Wanneer de epi- La.v^ demie zijn top bereikt heeft wordt hij uiteindelijk collectief gesmoord. Tever geefs echter. Na ongeveer 8 maanden steekt de ziekte toch weer de kop op. Voorafgaand aan de grote uitbar sting vinden tevoren enkele kleinere plaats. Naar verwacht zal hij zaterdag 14 februari toeslaan in de Stads schouwburg. Om 19.30uur begint daar het Louwuurke. Prins Willem Twidde ontvangt daar de prominenten van de Tilburgse carnavalsverenigin gen. Vanzelfsprekend zijn zij allen reeds besmet. Aansluitend daarop wordt het Prinsenbal gehouden. Het motto van dit Prinsenbal is «Dès naa sund». Het is de bedoeling dat de be zoeken van het Prinsenbal daarop in spelen met hun kleding. Zij allen zul len op een groepsfoto worden vast gelegd. Ook de daar aanwezigen zijn waarschijnlijk besmet. Ongeneeslijke gevallen van besmetting van de bacil lus carnavallus zijn te vinden in het college der duvelèrs en de schrob- belèrs. Voorafgaand aan het Louwuurke worden zij dan ook in een speciale bijeenkomst door de prins ontvangen. Overigens wordt verwacht dat de bacillus carnavallus ook vol gende week weer zal toeslaan bij het «Kreugelkruie». Bij dit evenement is het de bedoeling dat de deelnemers Liesbeth Kroese: «Of ze moeten niet praten over openbare gebouwen of ze moeten ze inderdaad voor iedereen toegankelijk maken, dus ook voor ons. Het meest klassieke voorbeeld is het I stadhuis. Daar kan een gehandicapte I die gaat trouwen pas zijn handteke- I ning zetten na een rondrit door de kel- 'der! Er zijn voorbeelden genoeg. Als ik uit wil gaan of iets wil kopen, dan moet ik selekteren op grond van waar ik naar toe kan. Voor hoeveel miljoen zit er in het nieuwe hotel de Lin deboom? Er is niet gedacht aan ge handicapten. In welk hotel wel? Voor een bioscoop kan ik alleen in Camera 1 terecht. Het Textielmuseum geeft problemen. Het meest schrijnende voorbeeld is wel het Adviesbureau van de Bond voor Gehandicapten. Dat zit in de Stationsstraat nota bene op de eerste verdieping, er is geen lift! Bij de nieuwbouw van de Openbare Biblio- teek wordt er waarschijnlijk, na veel praten, meer rekening met ons ge- - houden. Daar zijn ze straks trots als ze het rolstoelembleem op het raam mo gen plakken als symbool voor «toe gankelijk voor gehandicapten». Zo’n anderhalf jaar betaat er een wet, die de huurder verplicht om een speci ficatie van zijn kosten te geven of een zo waarheidsgetrouw mogelijke schatting. Volgens de verhuurder vol doen zij op dit moment aan de moge lijkheid en invoering van het nieuwe systeem zou in die kontekst een toe voeging zij aan het huis. Een toe voeging, volledig op rekening van de huurder. De stookgroep is van mening dat het thans meer natte-vingerwerk is. De cirkelfoto van deze week werd maandagavond gemaakt in de Sint-Josephstraat bij d< omcirkelde figuur kan op ons buro de volgende prijzen afhalen f 10,van de Tilburgse Koerier; twee kaar Poppentheater Sapperlipopet, Dionysiusstraat HA; een waardebon voor een slinger echte Tilburgse Amersfoort, Insulindeplein 19; waardebon voor een boeket of plant t.w.v. f 7,50, Bloemensalon Flamingo, waardebon voor jaarabonnement Openbare Bibliotheek, Koningsplein; waardebon voor ijstaart voor 12 Bertens, Ringbaan-öost 16, waardebon voor een transistorradio Uni Sales, Stadhuisplein 341; een waar broodje Jantje van Broodje Jantje, NS-plein; een blik antiekwas t.w.v. f 12,50 van «De Kast», Tuinstraat t.w.v. f7,50 Kadowinkel Wolbert. Besterdring 179; waardebon voor haarverzorging a f 10,Dameskaps Bernardusplein 22.. De winnares van de vorige week Klaartje Luger, Willem Ruysstraat 5, G< Al met al wil de stookgroep best spre ken over een «niet ön verdienstelijk sukses». Omdat het probleem van de onmeetbaarheid en de onregelbaar- heid hopelijk binnen afzienbare tijd uit de wereld geholpen zal zijn. De stookgroep Mascagni-, Perosie- en Pucciniflat houdt nog wel haar cor respondentieadres aan: Puccinistraat 497. Volgens o.a. de Stookgroep zijn de verliezen door terreinleidingen en het rendement van de ketel veel hoger dan het G.E.B. wil toegeven. Het gaat hier om verliezen die door de gewone Wie gaat dat betalen? verbruikers moeten worden betaald. Geen van beide partijen kan hier zijn gelijk bewijzen. Alleen een meting die f 10.000 zou kosten door T.N.O. uitgevoerd zou meer zekerheid kunnen geven. Maar in een tijd van bezuinigingen waagt niemand zich aan zo’n proef. Zo zij gelijk hebben, dan trekken de bewoners dus aan het kort ste eind. Ideeën Het Jaar van de Gehandicapten (we hebben het in dit artikel overigens al leen over de lichamelijk gehandicap ten) ziet ze als een welkome aanleiding om een aantal wensen naar voren te brengen. Wensen die ook gefor muleerd staan in het ideeënpapier van de Stichting voor Revalidatie in Noord-Brabant. Dat ideeënpapier is vens over toegankelijke voorzienin- gericht aan alle kolleges van B. en W. gen, organisaties, sport- en rekrea- en het zou ook ons kollege, met zoveel demogelijkheden. Verder het opzet- verse krachten, wellicht kunnen inspi- ten van informatiebijeenkomsten voor reren tot daden. instellingen voor gezondheidszorg, welzijnswerk, u J - - J de vraag in hi dacht te mensen. Scholen kunnen ken van lesbrieven s tema «gehandicapt», gehandicapten kunn houden. unën- informarkt of sociale 1 in het worden georganiseerd. Liesbeth KroeseDe informatie voor en over de gehandicapte is beneden aiffn( alle peil. De instanties die er zijn doen bijna allemaal hun werk goed, maar het blijft gerommel in de marge. Er is nauwelijks samenwerking. Wat dat Kekreatie betreft zie ik wel een taak voor de Op het terrein overkoepelende instantie als de Stich- de genoemde S ting voor Revalidatie. Die zou in haar tiviteiten publiciteit een informatiebulletin kun nen opnemen over Tilburgsze aktivi- teiten voor de gehandicapten. Daar moet dan iedereen voor aktuele infor matie terecht kunnen». Heel praktisch Liesbeth Kroese: «Waar lijk gehandicapte in mijn ._efte aan heeft is heel praktische t te lang geteor ar mij begint het I 1 we denken itie. De gehz- naar die geleger celijkst bereikba aaiiuaviiiajaai gcsiauc u rekening heeft Tilburg 1 chamelijk-zingtuiglijk gehandicapten, plus zij een belangrijk voorvechtster van inte- op zijn minst een 11.000 mensen uit de gratie van de gehandicapte in de Tilburgse naaste omgeving die daar onmiddellijk mee samenleving. Met haar praten we over wat te maken hebben. Van die kant zou je de het «Jaar van de Gehandicapten» in Tilburg nodige initiatieven mogen verwachten, op zou moeten leveren. gemeente om dit gehandicapten - Op de j 1 van de rekreatie denkt Stichting aan extra ak- tiviteiten en programma’s binnen bijv, het kindervakantiewerk en i- jeugdwerk, aan een oppascentrale ter ir ontlasting van ouders van gehan- 1- dicapten, aan het geschikt maken van toeristische attrakties, V.V.V.-infor matie, de aanleg van aangepaste vis- Toegankelijkheid gelegenheden en de organisatie van sportevenementen. Andere suggesties van de Stichting A] met a] komen de suggestl liggen op het terrein van de toegan- menvattend op neer dat de g kelijkheid: haar welzijnsbeleid tegenove Maak de (vaak slechts in naam) 'handicapten nog eens zou openbare gebouwen daadwerkelijk toetsen, toegankelijk, niet alleen voor gehan dicapten, maar ook voor andere groeperingen, zoals ouderen en moeders met kinderwagens. Ge- Liesbeth Kroese: «Waar de lichame- meentebesturen zouden in 1981 ten- lijk gehandicapte in mijn ogen vooral minste hun eigen raadhuis dan wel behoefte aan heeft is het oplossen van stadskantoor moeten aanpassen, de heel praktische dingen. Er moet Maar op langere termijn ook andere niet te lang geteoretiseerd worden, gemeentelijke eigendommen zoals voor mij begint het bij de praktijk, ze sporthallen, biblioteken, be- ker als we denken aan die zogenaamde integratie. De gehandicapten gaan nu alleen maar naar die gelegenheden die het gemakkelijkst bereikbaar zijn. Ik moet me er vaak ontzettend toe zetten om weg te gaan als ik eraan denk wat ik onderweg allemaal tegenkom. Laat ze eerst de meest eenvoudige hin dernissen wegnemen, dan zie je van zelf meer gehandicapten. Dan kunnen ook de gehandicapten zelf dit jaar op hun eigen manier aankleden!» n

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1981 | | pagina 1