KULTUREEL SENTRUM r SSGWtWK] 3 10 11 13 18 19 TILBURG Mechels Miniatuur Theater DECEMBER 1980 4 5 17 brengt toneelstuk over de voetballerij Freek de Jonge «De tragiek» «De Trekwagen» met het St. Nicolaasspel «Het geheim van zwarte Piet» 20 Dansperformance van Amy Gale en Ton Lutgerink, gebaseerd op «The Japanse moderne muziek door Akiko Nishigata en Chicko Fukunaga Schouwburggalerie Globe Bekijk het maar Ok* smber 1980 pagina 8 Donderdag 27 november 1980 pagina 9 DÉ TILBURGSE KOERIER Grifteater met solo m. TENTOONSTELLINGEN en een gedeelte van haar <k Mime U I ir dé Hu op zondag uur gesloten irg is vrij-. Koningsplein 1, Tilburg (013) 436756 Vara Jazzkonsert van Naomi Duveen Opstapel lijn publiek een kunnen we oc Akiko Nishigata en Chicko Fuku- l Sentrum. een- d op -r december om 20.30 uur Sentrum uit twee Naomi Duveen; kostuumont- 'er; techniek en ?n Scholtes. donderdag 18 december 20.30 uur me en dans van Mathew Child en John Fisher (piano). net stond het nog, nu ligt het en de beweging daartussen lijkt nooit geweest. zaterdag 6 december 20.30 uur Bewegingsstudie Sjoerd Schwibettus en Gail Dockery met een voorstel- ling waarin zij op zoek zijn naar een samengaan van dans- en mimedi- scipline. vrijdag 5 december 20.30 uur Moderne en klassieke Japanse muziek door Akiko Nishigata en Chieko Fukunaga. Dansgroep Kim van der Boon met «Tekstiel», improvisatie van beweging, klank, stem en materiaal. 17 december t/m 18 januari Joop Stolk, zeefdrukken 19 december t/m 18 januari «Kunst en kuriosa uit bezit van de gemee Een aantal schilderijen uit de kollektie van oudeheidkundige verzameling. THEATER FILMHUIS PERFORMANCES I het is weer gebeurd zonder I datje het merkte I 't valt meestal zonder geluid en dat moment kun je nooit meer terughalen. gewijzigde openingstijden: donderdag 25 december gesloten vrijdag 26 december geopend als op woensdag 31 december om 17.00 u; donderdag 1 januari gesloten. JÊ woensdag 24 december 14.30 uur «Shishok de huisgeest», Boris Buneyev USSR. Voor de jeugd van 8 tot 12 jaar; duur ong. 90 min. woensdag 24 december 20.30 uur Filmhuis «Playtime», Jacques Tati (1965) Frankrijk. donderdag 4 december 20.30 uur Grifteater met «Opstapel», een solo-programma van Naomi Duveen, waarin beweging, met name de mime, de basis vormt. Iets vieren in specialiteiten-restaurant ALBERTVILLE voor tafels In gezellig familiever band zakenlunch, diner recepties, bruiloft familiediners enz. ize zeer uitgebreide d la art, gastronomie en vak- garant voor een Tati begön bijna onmiddellijk met korte humoristische films. Tussen 1932 en 1947 maakte hij films geba seerd op zijn eigen scenario’s, één daarvan onder regie van René Clé ment (Soigne ton gauche, 1936), waarin Tati de rol speelde van een be diende op het land die goed kon bok sen en een andere film van hemzelf (L’Ecole des facteurs, 1947) die een eerste ontwerp was voor Jour de fête beeldend kunstenaar Jan van Munster nieuwe lichtobjekten de choreografe Krisztina de ChAtel en de Tom Willemsen en Esch een wisselwerking tussen muziek en dans ontwerpen. .30 uur. oduktie waarvoor n ontwierp en jn Warner van Jacques Tati met Mon Oncle Mon Oncle (1958) is na Jour fete en Les Vacances de Mr. 1 lot een belangrijke stap voorwaarts in de richting van Tati’s stijl naar een cerebrale aktie en zuiver machinale grapjes. Het is (gezien door de ogen van een kind vandaar de titel van de film) een konfrontatie van de moderne wereld met zijn mechanische onmen selijkheid met de vriendelijkheid en de zachtheid van het verleden gesym boliseerd door Monsieur Hulot. Het stuk behandelt de echte business van de voetballerij, de vuile zaakjes, Het beschrijft de karikatuur van elke voetbalklub uit de nationale kompeti tie. Over de aanhangers, het einde van de trouw, de opkomst van het profes sionalisme, de big business en de hoge transfersommen. Williamson laat het licht schijnen op de wereld van de sport, op de spelers, de beheerders, de sponsors, het geld, de faam, het pres tige, maar ook op het privé-leven van demenseninkwestiede manipulators en de gemanipuleerde, de gemoti veerde, eerlijke spelers en de vet- betaalde supervedetten, de voorzitter met eerlijke sportieve doelstellingen en de politieke voorzitter, de zon debokken de trainers. Poppentheater «De Trekwagen» uit Doetinchem behoort tot de vaste spelers in de serie «Jeugdtheater» van de Stadsschouwburg. Op woensdag 3 december om 14.30 uur brengt dit poppentheater het speciale Sint Nicolaasspel «Het geheim van zwarte Piet» dat gespeeld wordt met grote poppen. In totaal werker poppen en tienti een eigen wer' repertoire (zo' scholen, volwt zaterdag 13 december 20.30 uur Performance door Mare Morrel en Vera van Schalk; een mixed-media performance onder de titel «OM» waarin beeldende kunst en poëzie sa men gaan. t/m 14 december Paul Nahon, kleurenfoto’s t/m 16 december «1 1 11» Werk van elf vrouwelijke kunstenaars: Ania Bien, Astrid de Haas, Marjolein Katsma, Yvonne Kracht. Jeanette Loeb, Maria Beatriz, Pnlna Reichman, Naomi Sultanik, Isik Andreas-Tüzüner, Truus Wilmink en Marion Crezee. De vrouwen beoefenen zeer uiteenlopende vormen van kunst, variërend van fotografie en weven tot en met tekenen en schilderen. woensdag 17 december 20.30 uur Filmhuis. Twee korte filmpjes over bewegingstheater Bewth: «Bossche bollen» en «Een visioen vol met warme jassen». 21.30 uur: «Jour de fête», Jacques Tati (1948) Frankrijk. In een regie van Jack van Assche speelt het Mechels Miniatuur Theater op zondag 7 december in de schouwburg-zaal het toneelstuk «Voetbaltrainer neemt ontslag» van de Australische auteur David Williamson. De Nederlandse bewerking is van Hemmo B. Drexhage. Aan de voorstelling wordt meegewerkt door Manu Verreth, Tuur de Weert, Mandus de Vos, Jos Geens, Luc Springuel en Theo Hijzen. Woensdag 3 december 20.30 uur Filmhuis. Twee korte filmpjes over bewegingstheater: «Waste of Time» en «Moving 21.30 uur: «Mon Oncle», Jacques Tati (1958) Frankrijk. Want onzi carte-kaart, gastr manschap staan geslaagd geheel. Wild- en vele andere specialiteiten Alphensebaan 14 Chaam, tel. 01619-1586/2113 Zeer ruime parkeergelegenheid Het eenvoudige verhaal gaat over een eens suksesrijke voetbalklub die gedu rende negen jaar geen kampioenschap meer heeft gewonnen. Ze wordt geleid door een voorzitter die nooit een voetbalschoen heeft aangetrokken en die zich bemoeit met het selektieko- mitee. Er doen zich allerlei problemen voor rondom de dure vedette. Men wil de trouwe reeds lang geëngageerde trainer buiten de deur zetten. Ze staan aan de rand van een staking van de ploeg. 485,- Kom kijken bij Juwelier - Horloger 'fyebers ^Schouwburgring 27, Tilbui idee en uitwerking regie Paul van Kolck; werp Saskia van Gelder ontwerp vloer Carolieh Visueel aantrekkelijk zijn de maquet- sen tes van de dekors van de voorstel- Bej lingen Burger Schippel, de Men- In april jl. werd in het Kultureel Sen trum een programma van Japanse films en muziek gebracht. Door de grote interesse die er was voor de mu ziek van Akiko Nishigata is zij nu uit genodigd om nogmaals te komen spe len in het Kultureel Sentrum. Dit keer zal ze begeleid worden door Chicko Fukunaga op koto. Akiko Nis higata, een van de meest vooraan staande jonge vertolksters van de tra ditionele Japanse muziek, is geboren in Tokyo. Ópgegroeid in een familie van musici begon zij onder leiding van haar moeder Nikei Nishigata op de oude snaarinstrumenten koto en sha- misen te spelen. Daarna studeerde ze verder bij Kin-ichi Nakanoshima in Tokyo en bij Sheikó Kineya. Sinds 1968 geeft ze regelmatig konserten en verzorgt ze radio-uitzendingen als so liste en als lid van verschillende mu ziekgroepen. Haar repertoire bestaat zowel uit alle klassieke muziekstukken van de Yamadaschool voor koto en shamisen als avant-garde muziek voor deze in strumenten. Er zijn zelfs verschalende werken speciaal voor haar geschreven door jonge Japanse komponisten als Shigeaki Saegusam Sómei Sató. Kat- suniro Tsubonó etc. Op het Panmuziekfestival 1979 voor nieuwe muziek in Tokyo behaalde ze de eerste prijs. Daarnaast heeft ze de laatste jaren op verschillende festivals ipeeld zoals in Bangkok. Seoul en ene. Het programma zal samen- eld worden uit moderne eh klas- e Japanse muziek van Kengyó suhashi. Kengyó Kikuoka, Ken- Yoshimura, Shin-ichiró. Shigeaki egusa. Makoto Shinohara en Seiko neya. De recenten zijn het na première van Globe vrijwel nooit met elkaar eens over de toneelprestaties van dit zuidelijke gezelschap. Over één ding lopen de meningen echter zelden uiteen. Globe ontvangt nagenoeg altijd komplimenten voor de vorm geving. Zeer interessant is dan ook de ekspositie «Globe Bekijk het maar die van 1 december tot en met 4 januari in de galerie van de Stadsschouwburg plaatsvindt. Deze tentoonstelling is samengesteld uit foto’s, maquettes en affiesjes van de voorstellingen uit de periode, dat het gezelschap onder de huidige artistieke leiding (Gerardjan Rijnders en Paul Vermeulen Windsant) werkt. «enhater. de Kwekeling. Tramlijn, Jegeerte. Suus en Chinchilla. «Suus» werd ontworpen door Barbara de Vries en de overige dekors door Paul Gallis, die ook een aantal k' foto’s vervaaardigde van o.a. „.uw.v Helena. Dimanche. De Mensenhater, de Stier en de Maagd. Leonce en Lena. Bloed van de Hongerlijders, Zeitgeist. De Kwekeling. Tramlijn, «Begeerte». Suus en Chinchilla. Op een twaalftal panelen worden I to’s getoond, die in de afgelopen vijl jaar door de fotografen Pan Sok en Patrick Meis van diverse voorstel lingen werden gemaakt. Verder zal in de tentoonstelling aan dacht besteed worden aan de voor stelling «Het Atelier», waarvan op 12 december in de Stadsschouwburg de landelijke première zal plaatsvinden. Tenslotte zullen ook nog enkele grote dekorstukken van onlangs gespeelde voorstellingen opgesteld worden. De galerie van de Stadsschouwbur geopend van maandag tot en me dag van 11.00 tot 18.00 uur en 1 alle aktiviteiten in de schout zaal. en er zo’n 18 personen aan de voorstellingen mee. De honderden Hallen dekors worden dan ook allemaal door henzelf bedacht en in trkplaats gemaakt. Het poppentheater heeft een zeer uitgebreid o’n 50 programma's) voor een zeer uit gebreid publiek: kleuters, vassenen, enz. echte naam is Taticheff. Al vroeg be gon Tati met het imiteren. In 1932 be gon hij zijn officiële optredens in va- riététeaters en oogstte hij daar direkt groot sukses met zijn pantomimes. De schrijfster Colette sprak entoesiast over deze verbazingwekkende ar tiest die iets uitgevonden heeft, iets wat het midden houdt tussen dansen, sport, satire en sketch. Zijn sug gestieve kracht is die van een groot kunstenaar Woensdag 3 i begint het Filmhuis Kultureel met een filmprogramma dat onderdelen bestaat om 20.30 uur een programma van korte films en om 21.30 uur de hoofdfilm, dit keer Mon Oncle van Jacques Tati. Korte films Voor december is het k programma samengesteld ui en van bewegingsteater'en dans. Het eerder aangekondigde programma in het Kultureel Magazien voor 3 de cember heeft echter een verandering ondergaan omdat de twee korte films over Waste of Time zoek zijn geraakt. In de plaats hiervan komen nu Col- mor raui lectivhe Symphony een registratie kleuren- van het gelijknamige ballet door de drie choreografieën Hans van Ma nen. Toer van Schayk en Rudi van Dantzig met Rebecca Ross. Alexandra Radius, Susan Loehr, Han Ebbelaar. Henny Juriëns, Francis Sinceretti en Zoltan Peter. De tweede korte film is f een impressie van de wijze waarop 1 Rudi van Dantzig werkt. Jacques Tati en de humor Eén van de meest opmerkelijke figu ren van de Franse komediefilms is Jacques Tati. Sinds de eerste wereld oorlog heeft de Franse film weinig, komedianten gekend in tegenstelling tot de Amerikaanse film. Pierre Pré- vert, broer van de dichter Jacques Prévert, komt als eerste komediant naar voren in 1932 met zijn film L'affair est dans le sac Terwijl Tati dan net begint te spelen in va- let vrijt riététeaters en aan zijn eerste korte tijdens filmpjes gaat denken. iwburg- Jacques Tati werd op 9 oktober 1908 in een voorstad van Parijs geboren. Zijn Op vrijdag 5 december om 20.30 uur brengen naga Japanse muziek en zang in het Kultureel de Jonge staat erom bekend, dat hij voor ieder programma een eindeloze reeks ideeën heeft. Hij gaat niet repeteren, maar begint ineens te spelen en maakt zo in enkele weken samen met zijn publiek een programma. Gezien de uitstekende reakties op «De Komiek» kunnen we ook naar deze nieuwe voorstelling vol verwachting uit zien. Ieder jaar kiest de VARA een Neder landse jazz-muzikant uit, die zelf een konsert mag samenstellen. Dit jaar koos VARA’s jazzmedewerker Aad Bos de suksesvolle Tilburgse muzikant-or- kestleider - komponist Niko Lan genhuijsen uit. Langenhuijsen heeft een zeer biezonder konsert samengesteld, dat in de Studio-zaal van de Stads schouwburg zal plaatsvinden op zondag 7 december vanaf 20.00 uur. De toe gang tot dit konsert, dat tot ongeveer 1.00 uur zal duren, is gratis. Van het konsert wordt door de VARA een ra- dio-opname gemaakt voor een pro gramma van een uur, dat waarschijn lijk uitgezonden wordt op 17 december a.s. Je zou verwachten dat een muzi kant tal van grote buitenlandse jazz musici zou uitnodigen. Niko Langhuijsen heeft hier echter zeer bewust van afgeweken. Hij koos uit sluitend Midden-Brabantse muzikan ten en groepen: Free Unit, Clique I Nouveau, het Gemeentereinigingsor- kest uit Vaalbeek, de formatie Nega, het duo Ron van Rossum/Paul van Kennade, het duo Niko Langenhuijsen/ Willem Kühne en de R.K. Veulpoepers B.V. Als enige buitenlandse muzikant heeft Niko Langenhuijsen de zeer veel belovende Zweedse trombonist Niels Lanndgren uitgenodigd. Het zal dan ook een zeer biezonder en uiterst inte- I ressant konsert worden. Ieder die voldoende aandacht besteedt of besteed heeft aan wat er reilt en zeilt in de wereld van de sport, zal geen enkel probleem hebben in het herken nen van deze situatie. Op donderdag 4 december om 20.30 uur is in het Kultureel Sentrum een produktie van het Grifteater te zien. Het Grifteater doet onderzoek naar de mogelijkheden van teater en aanver wante gebieden, waarbij beweging, met name de mime, de basis vormt, ook als andere teaterdisciplines bij het werkproces worden betrokken. De stukken van Grifteater worden ontwikkeld naar aanleiding van basis ideeën, die als uitgangspunt dienen om in de studio aan het werk te gaan, al improviserend, werkend en schavend wordt zó de uiteindelijke kompositie geschreven Dit werkproces be paalt de eigen identiteit van de pro duktie. Steeds wordt uitgegaan van konkrete spelsituaties en bewegings impulsen; het tot elkaar brengen van deze twee elementen bepaalt de in houd. Op deze manier ontstaat niet in de eerste plaats verhalend teater. De samenhang in een voorstelling zal vaak een ritmiese en beeldende zijn. Het Grifteater hoopt door af te wijken van de dagelijkse logika een andere werkelijkheid te kunnen scheppen die een niet-geijkte manier van observe ren stimuleert. Deze vorm van teater hoeft niet woord- of klankloos te blij ven, maar wil wel in de eerste plaats aan alle schakeringen in bewegings- en beeldtaal aandacht schenken. ieente Tilburg» an de gemeente Opera «Die Kluge van Carl Orff 0p zondag 30 november wordt de opera «Die Kluge» van Carl Orloff in regie van Edwin Zbonek opgevoerd in de grote zaal van de Stadsschouw burg Til burg. Het is een van opzet, vrij e voudige opera uit 1943 gebaseerd een eeuwenoude fabel. Een boer vindt op zijn land een gouden vijzel. Hij v. il deze onmiddellijk aan de koning aanbieden, maar zijn dochter ontraadt hem dat. De koning zal vol gens haar ook de bijbehorende gouden stamper opeisen en die werd door de boer niet gevonden. Inderdaad gebeurt dat zo en de boer wordt door de koning opgesloten. Als de koning het verhaal van de boer hoort wil hij ook kennis maken met de verstandige dochter. Hij geeft het meisje drie zeer moeilijke raadsels op, die vlot opgelost worden. De koning trouwt dan met het zeer verstandige meisje. Als de koning op een dag iemand ten onrechte veroordeelt, neemt de verstandige koningin het voor hem op. Als de koning dat ontdekt wordt hij boos en wijst zijn vrouvy^de deur. De koningin mag echter één ding, dat haar het allerliefste is, meenemen. De ko ningin geeft de koning een slaapmid del. stopt hem in een kist en vertrekt uit het paleis. Als de koning ontwaakt is hij zo onder de indruk van de wijs heid van zijn vroqw (hij was het al lerliefste wat zij meegenomen had), dat hij zich weer snel met haar ver zoent. Deze opera wordt gespeeld on der auspiciën van het theaterburo Konzertdirektion Landgraf. Opstapel ie hoeft je maar even om te draaien naar buiten kijken of Sg soms sta je er gewoon bij 9 woensdag 10 december 14.30 uur Kinde rfilmhuis. «De vakantie van Heneer Hulot», Jacques Tati, voor de jeugd van 8 jaar en ouder; duur ong. 90 min. woensdag 10 december 20.30 uur Filmhuis. Twee korte filmpjes over beeldend theater: «Poppetgom» en «Witstrip» van theatergroep Scarabee. 21.30 uur: «Les Vacances de Mr. Hulot», Jacques Tati (1953) Frankrijk. korte film- jitfilmsover Deze korte films zijn in de eerste plaats interessant omdat zij Tati’s blijspelen in beginstadium aantonen. De vroege films zijn slechts variété- sketches die nogal banaal gemaakt zijn voor kommerciële exploitatie, maar de latere films (in het bijzonder l’Ecole des Facteurs 1947) verto nen al een kompleet karakter en be schaafde grapjes, vooral op het terrein van akrobatische achtervolgingen. Deze films, praktisch zonde dialoog, zijn de vage schetsen van Tati’s toe komstige meesterwerken. Tege lijkertijd vervolgde Tati zijn carrière in het variététeater en speelde kleine rollen in sommige andere films (Sylvie et le Fantóme. le diable au corps). F\ii f •|O\ >2 1 o Nr o- I Filmhuis met 1 Jacques Tati

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 9