1 r Akku en winter geen goede vrienden Best s geklede, bont gekleurde Bahama eend Abba voorlopig niet meer live JT 85, o Pd Huur- en koopprijsgrenzen voor afgeven woonvergunningen gewijzigd Voor. iastips 29,^ 6,90 29 i >rmen ikelen igb.v. ^SINTERKLAAS AKTIE KORVElJ Koop voor 2x een riks en krijg ’n lot voor niks 4,” naar... I ■W Donderdag 27 november 1980 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER jpend riekstraat HYGROMETERS KIJKERS y EN iCHALEN De prijs: v.al in][rinllrüï]|nïïliïïninïn]|| TWINSET tot maat 52 latst dur. Leo v. lersel f weinig geld Nu we voor de winter staan, is ivoorziening inde koude ERS 'ESTJES 298, 179,- Successen» fantastische tilburg dX diet I- STRUIEN kon- tot 10.00 HEUVELSTRAAT 97 TILBURG BAROMETERS THERMOMETERS HING DASSE ijdag 3.00 uur EUR iLEED terdag 3.00 uur ndag 2.00 uur I Besterdring 151A I609. jtiritnIFpnirfinl rml| prïl| j ITE TALOX! eansmerk - ot 14?° hoogste moet i van Hij zal en septem van de De gewone Bahama-eend, tekening Herman Heinzel, A.O.B. 9,90 2,90 1 dinsdag 2 december a.s. vanaf 19.00 uur is de instreams muzikaal aanwezig in Famila Tilburg (die veel aandacht krijgt via de «Ster»-re- zullen zij deze LP van een handtekening voorzien. >rbaar. Rolgordijnen groep ontvar een tantasttsene HlUZlekhuiS e tijd hoge ogen als «Ver In Den KINDERSLAG WERK 4-delig met bekken drumkit Snaredrum en bekken .op standaard mber 1980 pagina 1|| Juliana van Stolbergstraat 7 en 25 .Telefoon 013-32 3049 J Beste rd plein 3 Tel. 426584 TILBURG In dit laats tussen woni een uur reiz voer bedragen. Aan bur wethouders moet taxatiera beëdigd Vervolgt rende t termijn v, sonen die /Gitaren-blokfluiten - I mondharmonica's - ukeleles- accordeons - melodica's. Meer dan 1.000 prijzen, ding gratis mee naar 'n portabele kleuren-t.v. ille modellen 7JJ 7 Een klein ondiep vijvertje dat regelmatig en gemakkelijk kan gekuisd worden volstaat. Rond het vijvertje legt men een klein perkje aan met kort gras en een kruiken waarin de eenden )efte kunnen ver- -as is niet goed; ?t hoge \>er vaste pa- gras. Deze maar ze t diep dierlyk ;or- de De ven» geb.< In r met die. TV-r gooit Vree In de brief aan de kolleges van bur gemeester en wethouders geeft de staatssekretaris tevens aan hoe hij de tijdens het interpellatiedebat van 11 :mber 1980 over de vernietiging ue Amsterdamse woonruimtever- Tijdens de St.-Nicolaaskoopavond bekende Hollandse groep The Sun om enige nummers van hun laatste LP klame) ten gehore te brengen. Tevens geen motor ge in brengen. cku be- i de In gemeenten waar de Woonruimtewet 1947 van kracht is, is met ingang van 1 januari 1981 een vergunning nodig voor het in gebruik geven of nemen van eén woning met een kale huurprijs van f 600,of minder per maand (was f 570,of een kale koopprijs van niet meer dan f 234.000,(was f 260.000,Het bestuur van zo’n gemeente mag deze bedragen overigens zelf nog verhogen met ten hoogste 25 procent. Staatssekretaris Brokx van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft deze wijzigingen aangebracht in de Woon- ruimtebeschikking 1974. Daarin worden nadere voorschriften gegeven voor het afgeven van woonvergunningen door besturen van gemeenten waar de Woon ruimtewet nog of weer geldt. 'Enige prijzen incl b.t.w Breedte Hoogte Prijs 100 160 66- 200 160 126- I 280 160 202- i en goede service. De Zweedse popgroep Abba heeft wegens anonieme bedreigingen een optreden in de Duitse tv-uitzending Show-Express» afgezegd. Hun optreden zou morgen donderdag rechtstreeks uit Hof in Beieren worden uitgezonden. De politie in Stockholm zegt dat een van de vier leden van de ■p begin november verscheidene anonieme dreigbrieven heeft angen. Het viertal wordt sindsdien door de politie beschermd De groep treedt nu in Stockholm op en door een direkte verbinding zal de uitzending toch kunnen doorgaan. Een voor december voorbereide tv-uitzending in Engeland zal op dezelfde Wie van de vier Abba-leden anoniem bedreigd wordt, is niet meegedeeld. En of de heren en dames van plan zijn om nog ooit live te verschenen ook niet Van links naar rechts: Benny, Agnetha, Bjorn en Annifrid; ondanks alles toch nog met de glimlach. KINDERORGEL (elektr 3 oktaven -12 akkoorden inkl. studieboek 298,- Ekonomische gebondenheid Wanneer een woonvergunning is ver eist, mag de gemeente ook eisen dat de aanvrager ekonomisch aan de ge meente of agglomeratie (groep van gemeenten) is gebonden. Een aantal gemeenten en agglomeraties mag (bij koopprijzen beneden de vastgestelde grenzen) de eis van ekonomische ge bondenheid ook stellen als het gaat om nieuwe koopwoningen waar de eige naars als eerste intrekken en om koopwoningen, die het laatst door de vorige eigenaars gedurende een ter mijn van tenminste zes maanden wer den bewoond. Deze gemeenten mogen naast de eis van ekonomische gebondenheid ook de overige toewijzingsregels hanteren. Het automatisch verlenen van de ver gunning is in deze gemeenten gehand haafd als een woning wordt verkocht in verband met het aanvaarden van een werkkring buiten de gemeente. ordering aanvaarde moties denkt uit te voeren. De ambtelijke werkgroep die een model-woonruimteveror- dening voorbereidt, heeft hiertoe voor de korte termijn aanbevelingen ge daan. Deze zijn door de staatssekreta ris overgenomen en onder meer in de overige wijzigingen van de Woon- ruimtebeschikking verwerkt. De invoering van de mogelijkheid voor gemeenten om de grensbedragen nog eens met maximaal 25 procent te ver hogen is daarvan een onderdeel. Deze verruiming is bedoeld om de door stroming te bevorderen. Zoals bekend moeten de bedragen (inclusief de extra 25%) als bovengrenzen worden be schouwd. De staatssekretaris bepleit een lagere koopprijsgrens voor be paalde kategorieën woningen, zoals etagewoningen. Ook vraagt hij zich af of een eventuele verhoging van de huurprijsgrens tot ten f 750,eveneens betrekking i hebben op de aanvangshuren nieuwe premiehuurwoningen. vreest dat dit ernstige gevolgen hebben voor de bouwpromotie werkgelegenheid. neemt af. De stroomt wordt bij toenemer steeds moeilijker. Dat is evenwel niet alles. Er is nog een andere omstandigheid die grote invloed heeft. Bij het aftap pen van de stroom, verbruikt men het zich in de poreuze platen be vindende zuur en het weinige zuur in de ruimte tussen de platen dringt bij lage temperatuur steeds moeilijker door tot in de platen. Tijdens het starten is daarom al leen het innerlijke zuur werkzaam en dat betekent dat stroom en spanning tijdens het starten rela tief zeer snel opgebruikt wordt. Daarom mag een nieuwe akku bij plus 27 graden Celsius bij het starten van bv. een Golfmotor, zes volle minuten worden gesol liciteerd, daar waar dit bij min 18 graden slechts tweeëneenhalve minuut duurt. Een twee jaar oude Ik akku is in een moderne auto thans zodanig geplaatst, dan hem gemakkelijk kan kontroleren en onderhouden. Vooral vóór de winter vergt de akku een goed onderhoud. spitse staart en het meeste rood aan de snavel. 3. De Bahama-eend van de Galapagos - eilanden (Anas ba- hamensis galagagensis) is het kleinste ras. Bij eenden zijn de eilandvormen altijd klein van stuk. Bij dit ras zijn de wangen maar vuilwit en het verenkleed geeft een grijze indruk. De grote Bahama-eend, het tweede genoemde ras, is het mooiste. Het eerst genoemde ras schijnt het meest gehouden te worden. Er bestaat ook een zil vergrijze kultuurvorm, verkeer derlijk albino genoemd, die tegenwoordig steeds meer en meer in de belangstelling komt. De kleurvariëteit vererft reces- sief. De Bahama-eenden zijn zo ge liefd omdat ze zomer en winter steeds in prachtkleed verkeren. Dit bonte verenkleed zijn voor mannetje en wijfje gelijk weer iets typisch voor de Bahama-eend. Het baltsspel van de Bahama- eenden is werkelijk spektakulair. De «kop-op-staart-op» - faze, waarbij de man nog alleen met de borst op het water komt is al van het mooiste dat men met eenden kan meemaken. Ook het rustige wijfje schittert dan met zijn witte wangen. De wijfjes zijn iets kleiner en fijner gebouwd dan de mannetjes en bij het in de hand nemen van deze eenden hoort men de woerden fluiten en de eenden kwakken. meteen uit looddioxyde, alle mi nusplaten uit zuiver lood. Wordt nu door het starten, door het opzetten van de koplampen of enig ander stroomverbruik een breuk tussen de plus- en minpool gemaakt, dan spreidt zich over deze verbinding de spanning uit. Er vloeit een elektrische stroom. Tijdens deze ontlading loopt het chemische proces terug en dat zolang tot de vloeistof en de pla ten hun oorspronkelijke kon- sistentie hebben teruggekregen. Daarop volgt een ongelukkige, maar normaal chemische wijzi ging: hoe kouder de akku, hoe moeilijker het wordt voor de io nen vanuit de platen los te krijgen, de zuren te bewegen en in de tegenplaten door te dringen. De innerlijke weerstand van de akku neemt bij verlaagde temperatuur toe of m.a.w. het vermogen NOG 8 DAGEN KANS om voor elke f5,- die u be steedt in de grandiose sin-. v_?\ terklaasaktie op de Korvelse-V*- weg een fles wijn te winnen of misschien... een portable kleuren-t.v. Prevision in Lieve Hemel In het trefcentrum Lieve Hemel in Hilvarenbeek treedt op zondag 30 no vember de groep Prevision op. Twee jaar geleden was Prevision een popu laire popformatie in de Brabantse Kempen. Het optreden in de Lieve Hemel is het eerste gezamenlijke op treden van de vier bandleden sinds 1978. Prevision bestaat uit: Albert van Lent (drums), Ben Kuypers (bas), Frans Heuvelmans (keyboards) en Jan van den Berg (sologitaar). Het optre den begint om 21.00 uur. akku zal nog slechts de helft van 'dit vermogen leveren, een vier jaar oude batterij amper nog een vierde. Vandaar dat slechts een goed onderhouden en geen al te oude akku een kille makkelijk op gang kar Het onderhoud van de aki staat uit het kontroleren van juiste koncentratie van het zuur (electrolyt) en de zuivere opper vlakte van de akku (zodat er geen oxydatie is die voor stroomverlies kan zorgen). De poolklemmen moeten goéd vastzitten, zodanig dat er hier ook geen stroomverlies is en het is best ze met zuiver vet in té smeren. Een goed onder houden akku kan van vier tot vijf jaar meegaan. Wordt er nooit naar gekeken en is de zuurvulling niet zoals het hoort, dan mag men reeds na twee jaar een nieuwe akku kopen. soepel gevulde M sierkussentjes /Z van echt A rundleer, grote J en kleine ronde ff en vierkante aan één kant of helemaal van leer. paar struiken wat zich al naar behoe bergen. Lang gras eenden betreden nooit het gras, wel lopen ze ovt den doorheen het hoge gri eenden zwemmen weinig grondelen graag in hun one vijvertje op zoek naar voedsel. Bij grondelen is de voot kant van de eend onder water, achterkant steekt erboven uit. 1 eenden hebben behoefte aan een verlicht winterhok dat ook bij gure koude kan verwarmd wor den. Hun tropische afkomst maakt dat ze niet winterhard zijn. Bahama-eenden zijn zeer schuw van aard als gevolg van eeuwen intense jacht, want de Bahama-eend van de Galapagos - eilanden is niet schuw omdat ze niet bejaagd werd. De zilverva- riëteit is ook niet schuw. In een goed verborgen nesthok of hol gaan ze wel tot broeden over in derde levensjaar, zelden vroeger. Indien men ze verplaatst kan het nog eens twee jaren duren voor dat ze tot broeden willen over gaan. Wat mager vlees, wat vis, wat levertraan en vitamine D over het voer, dat bestaat uit gewone tarwe en kleine maïs. Tegen woordig bestaat er ook speciaal voeder voor eenden. Vijtien jaar bestaan ze al, het i; Groesbeekse kwartet The Sun- streams. In die jaren lag hun werkter- I rein voornamelijk op het vlalCVan bruiloften, partijen en kermissen. Het betekende vaak 7 avonden in de week optreden en dat leverde de groep na verloop van tijd een ongekende popu lariteit op. Het repertoire van Wim Liebers (akkordeon, orgel), Theo Vis- sers (tenor-saks), Freek Weijers (bas. trompet) en Johnny Weijers (slag- S werk) was dan ook zo uitgebreid en veelzijdig dat een ieder wel «aan z’n S: trekken kwam» tijdens een door hen opgeluisterde avond. Was de popula riteit van The Sunstreams kortom in en om Groesbeek en Nijmegen for midabel.'van een landelijke «door braak» konden de heren slechts dro men. Althans tot voor kort en het mo ment dat diverse regionale ama- teurzenders hun op band opgenomen nummer «Aan de grens van de Duitse heuvelen» grijs bleken te draaien. Toen heel Groesbeek daarna het nummer zong, besloot het viertal een "'■ammofoonplaat te maken en klopte iartoe aan bij komponist, tekst- dichter, arrangeur, orkestleider en producer Ad Kraamer. Hij tekende uiteindelijk voor de produktie van 5: «Aan de grens van de Duitse heuve- len», het door CNR op 27 april 1979 iNu wc vuui uc winicr siaan, is het zaak eens wat meer aandacht aan onze auto te gaan schenken. Eén der bijzonderste zaken is daarbij het onderhoud van de akku of de batterij. Men weet goed genoeg: hoe kouder het is, hoe moeilijker de motor op gang te brengen is, zodanig dat men steeds meer energie van de akku vergt. Dat ligt zowel aan de ver dikking van de motorolie, als aan de ongunstige ontsteking in de koude cilinderruimten. Een koude akku geeft ook minder energie af dan een warme batterij. Uitgerekend bij lage temperatu ren heeft de akku een langere werktijd nodig om enige krachtige stroom te leveren. Eigenlijk wordt de stroom, die door de akku opgeslagen werd, geleverd via de generator. Het opnemen en afgeven van de stroom, is een scheikundige werking. Als men een volledig ongeladen akku kontroleert, dan stelt men vast dat de vloeistof be staat uit 17% zwavelzuur en 83% zuiver gedistilleerd water. In deze vloeistof hangen op bepaalde af standen licht poreuze loodsul- faatplaten. De eerste, derde, vijfde, zevende en negende plaat zijn met de minuspool van de akku verbonden. De tweede, vierde, zesde en achtste met de pluspool. Gaat er nu elektrische stroom in de akku, dan komt er in de platen een afsplitsing, de zgn. ionen. Dat zijn positief en negatief geladen deeltjes. De ene bewegen zich naar de negatieve, de ande re naar de positieve pool van de akku. Daardoor ontstaat tussen de polen een wat men noemt elektrische spanning. De centratie van de vloeistof veran dert tijdens dit proces. Bij volle oplading stijgt het aandeel van het zwavelzuur van 17 tot 37% en het water valt meteen terug van 83 tot 63%. Ook de platen hebben een scheikundige verandering onder- rtann. Alle nhisplaten bestaan Het genus Anas, waartoe vele eendesoorten behoren die alle nauw verwant zijn aan onze wilde eend, is zeer goed gekend en grondig bestudeerd door onze eendenkwekers hier te lande en door befaamde ornitologen in Duitsland als Oskar Heinroth en Konrad Laurenz. De Bahama-eend komt bij alle belangrijke eendenkwekers voor en kan daar bekeken, bestudeerd en bewonderd worden. SOORT EN ONDERSOORTEN De soort Bahama-eend, ook wel Bahamapijlstaart genoemd valt uit elkaar in drie ondersoor ten of geografische rassen. 1. De gewone Bahama-eend (Anas bahamensis bahamensis) is afkomstig van de Bahama-eilan- den, de Antillen en Curasao in Midden-Amerika. Deze onder soort bezit de meest witte wan gen, prachtig heldere rugkleur, opvallend goed afgelijnde vleugelspiegel, maar de pijlstaart valt kort uit. Deze eend wordt ook noordelijke Bahama-eend ge noemd, omdat ze voorkomt ten noorden van de Evenaar. 2. De grote Bahama-eend (Anas bahamensis rubirostris) woont in Zuid-Amerika over ge heel de oostkust en tot diep in het binnenland van Bolivië, Zuid- .Brazilië, Paraguay en Uruguay. Dit ras noemt men ook wel zui delijke Bahama-eend. Het is de grootste vorm met de langsie uitgebrachte single-debuut. De eerste persing was in no time uitverkocht en zo mogelijk nog sneller bestormden The Sunstreams de vaderlandse hit parades. Hun nationale hit was gebo ren. Theo, Wim, Freek en Johnny zijn erg gelukkig met dit sukses en be schouwen het als een erkenning voor hun werk in het algemeen en voor het nederlandstalig repertoire in het bij zonder. Dat die erkenning er over duidelijk is moge blijken uit het feit dat CNR op veler verzoek in augustus 1979 The Sunstreams debuut-LP kon uitbrengen; andermaal tot stand ge komen onder de bezielende leiding van Ad Kraamer en uiteraard de titel «Aan de grens van de Duitse heuve len» dragend. Daarnaast ook met de titel «Hoor je het ruisen van de gol- :n», dat later ook op single werd uit- ibracht. 11980 verrasten The Sunstreams ons et hun elpee «Nieuwe gesteund door een -reklame, in korte ide met nummers a :emde», «De Zwerver», «Moeder lief Je Moet Niet Treuren» en «Ik Laat Je Nooit Meer Alleen». Van deze el pee werd de single «Ver In Den Vreemde» getrokken en werd, zoals te verwachten was, een dikke hit. itste geval moet de afstand ming en werkkring meer dan eizen met het openbaar ver- 1 irgemeester en aders moet daarbij een ierapport (opgesteld door een taxateur) worden overlegd. algens moet de woning gedu- een door het kollege bepaalde worden aangeboden aan per sonen die voldoen aan de gemeente lijke toewijzingsregels. Deze termijn mag worden gesteld op maximaal vijf maanden vanaf het plaatsen van de eerste advertentie. Deze lijst van gemeenten is per 1 ja nuari 1981 uitgebreid met de gemeen ten Echteld, Hoevelaken, Steenwijk en Sint Pancras. De gemeente Nijkerk behoort vanaf die datum niet meer tot de agglomeratie Eetnland en de ge meente Apeldoorn mag als eerste ge meente de eis van ekonomische ge bondenheid hanteren ten behoeve van een aantal van haar kernen. Deze ker nen zijn Beekberge, Hoenderloo, Hoog-Soeren, Klarenbeek, Lieren, Loenen en Uddel. Automatisch verlenen vergunningen In de overige gemeenten moet een vergunning automatisch worden afge geven bij woningen met koopprijzen beneden de vastgestelde grenzen, als het gaat om een nieuwe koopwoning waar de eigenaar als eerste intrekt, of bij een bestaande koopwoning die het laatst gedurende zes maanden door de vorige eigenaar werd bewoond. Woningruil In alle gemeenten waar de Woon ruimtewet geldt vervallen bij lokale en interlokale woningruil de eisen van ekonomische en daarbij maatschap pelijke gebondenheid slechts als één van de partijen elders in of buiten de gemeente een werkkring heeft aan vaard. Voor gepensioneerden, ernstig invaliden, langdurig werklozen, remi granten en uit het buitenland terug kerende militairen geldt de eis van ekonomische en daarbij maatschap pelijke gebondenheid evenmin. Dit is ook het geval bij van echt gescheiden personen in de gemeente waar zij tij dens de scheiding waren gevestigd. In alle gevallen mogen echter de overige gemeentelijke toewijzingsre gels, zoals grootte woning-gezin en in komen aanvrager, voortaan wel wor den gehanteerd. Splitsingsvergunning De staatssekretaris laat nagaan of het mogelijk is artikel 56a van de Wo ningwet uit te breiden met Bur gemeester en wethouders kunnen uit andere hoofde in het belang van de volkshuisvesting een aanvraag om splitsingsvergunning afwijzen Een dergelijke wetswijziging wordt met voortvarendheid voorbereid.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 19