r" Jï 9 I I I I I I I I I l I I I I I I I I AI Kom kijken bij: Juwelier-Horloger Schouwburgring 27 SThDSSCHüUUBUhG TILBURG dood van de anarchist t Poëzie Hardop brengt Achterberg /j 50 1.39 3.U 1.45 1.39 1.39 1.22 1.69 1.98 1.98 .09 1.59 1.79 <9 9 n 39 Schouwburggalerie «Sieraden iedere kruik unkrulkske f59 1.29 ).95 1.57 fc57 *57 Globe: «Suus» Henk van Ulsen brengt derde versie van Gogols «Dagboek van een Gek» Filmhuis: neo-realisme en avant-garde DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 13 november 1980 pagina 19 nber 1980 pagina 18 :aak beien en 298,- m2 179,-. tilburg ala V rouwenkabaret «De Piccolo-theater speelt koning» Muziek lurg (14 iden Christine Deutekom in Verkrijgbaar bij: Uw Slijter Familie voorstelling: clowneske pantomine uit Italië in TV- sis, ste- Juliana van Stolt Telefoon 013-3J aapp van t Kultureel verklng van "muziekhuis Paul van Vliet brengt one-man-show «Vandaag of morgen» Vrijdag 21 en zaterdag 22 november om 20.301 Sentrum «De plotselinge dood van de anarchist Frans Stryards. Ibergstraat 7 en 25 32 30 49 1 tl in grote trekken geschetst toonde aan hoe rechtse Jeugdoperettekoor «De Wolstad» «II Trovatore» ‘*‘*ns na te I basisjaar dt half november t bijeenkomsten wor ionderdagavond tussen half acht vil uur, op het kantoor aan Spoor- Al eens een Schrobbelèr geproefd... Het hartverwarmend drankje het AHfe Hart van ^^■Semoedelijk Brabant yWwen gastvrij uur brengt het Projekttheater in het 1 st», een stuk van Dario Fo in een bewei t toneel zullen werkelijk adembene- taferelen vertoond worden: akroba- 2 i poot, messenwer- pen, gewichtheffen, spelletjes met vuur, enz. Een aantrekkelijke middagvoorstelling voor jong en oud! Paul van Vliet one-man-show n uitstekend en don van Vliet Biezonder veel sukses had het vorige seizoen met zijn one trgen». Een r woensdag 19 november komt Paul keer terug met deze voorstelling, erkoop voor beide voorstellingen ensdag 12 november om 11.00 s in de rechtzaal "be ts Alfred Döblin. Hij .e moord kon gebeu- i van de vrouw zijn tot de slotsom dat hij oplossen. Hij staat Onder de toehoorders i vindt zich de zenuwarts vraagt zich af hoe deze r ren, wat de motieven w geweest. Döblin komt tot het geheim niet kan voor een raadsel. «Die arme v- Un Ired.r Christine Haenen, ker. De r Het verhaal speelt zich af in het Berljjn van de «gouden» jaren twintig. Een jonge vrouw vergiftigt haar echtgenoot omdat zij zijn bruutheden niet meer kan verdragen. De kleine zaalproductie «Suus» is op donderdag 20 november nog een keer te zien in de Studiozaal van de Stadsschouwburg. Het Zuidelijk Toneel Globe speelt «Suus» in een regie van Gerardjan Rijnders. Aan de voorstelling wordt meegewerkt door o.a. Elisabeth Andersen, Diane Lensink, Babette Mulder, Joost Prinsen en Josée Ruiter. Babette Mulder speelt de jongste Suus. Ze is zeventien, zit in een biechtstoel en biecht vrijmoedig haar erotische nieuwsgierigheid. Josée Ruiter speelt Suus als studente, kamer- bewoonster. Haar monoloog bestaat uit willekeurige vragen: hoe ervaart zij, wat denkt zij bij alledaagse gebeurtenissen. Diane Lensink is de derde Suus, de echtgenote van de schrijver. Ze verzet zich tegen diens onverschilligheid, schreeuwt en huilt... Elisabeth Andersen speelt een vrouw van middelbare leeftijd, op een WC-pot gezeten, vooroverge bogen met naast zich een fles schnaps. Ze zit onherkenbaar ineengedoken en onverstaan baar te mompelen. Toneelgroep Hooker speelt «Twee vriendinnen en hun gifmoord» Louise Robben en Peter Hille hebben op basis van het gelijknamige boek van Alfred Döblin het toneelstuk «De twee vriendin nen en hun gifmoord» samengesteld. To neelgroep Hooker zal dit toneelstuk op vrijdag 21 november in de Studiozaal spe len in een regie van Louise Robben. ANDGE- iOOPTE STERSE PIJTEN )x60 69,- )x60 45,- )x75 29,- )x50 27,- )x40 19,- >x30 10,- ix20 op maant schouwbt gramma l diozaal, r verplaat De' voorst wijze (sat kritisch) bezig met de rollen die zowel mannen als vrouwen voortdurend worden opgedrongen door de media. Aan «Medianeuroze» wordt meegewerkt door Natascha Emanuels, Carla Delfos, Cilly Dartel, Lia Caron en Liesbeth van Apeldoorn. Aa de regie is van Heleen w stelling en ideeën komen van Emanuels en Els Korver. ragen van ruwd uit een vet ners, die zonder duidelijke roue toch als één geheel zijn gedacht en ag of morgen» wordt muzikaal on- id door Lex Jasper (komponist, Wijnand Blok (gitaar), Frank tas) en Hans Beths (slagwerk). WH VX3 Aan*de voorstelling wordt meegewerkt door Maroesja Lacunes, Gertian Maassen, Ernst Zwaan, Johan Hobo, Robert Grijsen, Barbara Barendrecht en André Van den Berg. De muziek is van Henk de Jonge en Henk Batenburgh. In de afgelopen jaren is gebleken dat er on- der het publiek van de Stadsschouwburg Tilburg veel behoefte is aan familie-voor- stellingen. Programma’s waar ouders met I hun kinderen naar toe kunnen gaan. Meestal F vinden deze voorstellingen plaats op de zon- dagmiddag. Ook in november is er zo’n .1 echte familie-voorstellingen gepro- 1 grammeerd. Op zondag 23 november om 14.30 uur is er in de schouwburg-zaal een uitstekend pantomime-programma uit Italië te zien, dat de titel «II Drago Mangiafragole» (De aardbeien-etende draak) heeft. Dit spektakel met akrobatiek, mime en mu ziek wordt gebracht door het Teataro Dimi tri. Op het Natascha Amalia Rodr Emanuels recht gekrej het vorige seizot «Vandaag of mor programma. Op v derdag 20 no nog twee ke“' De kaartvern.i start op woer Op uur. van «Van Paul Kist, tigtal draac «De beeld voering van de vrouw op haar marktwaarde Dit thema ligt ten grondslag aan het programma «Medianeuroze», dat door vrouwenkabaret Natascha Emanuels op maandag 17 november in de Stads- burg wordt gebracht. Het pro- begint om 20.30 uur in de Stu- maar zal bij grote belangstelling atst worden naar de schouwburg- KINDERSLAGWERK 4-delig met bekken drumkit l Snaredrum en bekken \op standaard Gltaren-blokflulten - I mondharmonica's - ukeleles - accordeons - melodica Amalia Rodrigues stem van Portugal» is de naam die lia Rodrigues in de afgelopen jaren te- „-kregen heeft. Een betoverende zangeres, die ongetwijfeld voor een beto verend optreden zal zorgen, als zij op vrij dag 21 november een konsert verzorgd met haar ensemble in de Stadsschouwburg Til burg. Amalia Rodrigues werd geboren in Lis sabon. Toen zij 12 jaar was, verliet ze de lagere school en werkte o.a. op fabrieken en als winkelmeisje. Tussen de bedrijven door, zong zij de ernstige en trefzekere Portugese volksliederen, en haar werd aangeraden om van de zang haar beroep te maken. Binnen korte tijd vierde zij in Spanje grote triomfen en ook het re publiek lag aan haar voeten. Zij ontving gouden medaille van de stad Parijs en sindsdien is haar carrière alleen maar suk ses voller geworden. :e film scherp De film speelt zich af in Berlijn. De familie Amerikaanse Avant-garde films. terk literaire Kohier leeft temidden van de ruïnes in Het tweede avondprogramma, dat om grote armoede. Vader is doodziek en de 22.00 uur begint, bestaat uit een aantm dochter verzorgt de huishouding en werkt Amerikaanse avant-garde films. wat bij om het gezin te kunnen onder- Dit programma, dat overgenomen is van houden. Zoon Karl moet onderduiken, Experiment ’80 in het Stedelijk Museum, omdat hij een Nazi is. Edmund is de bestaat uit films van George Landow«A jongste. Hij slentert wat op straat en weet film of their 1973 sprong tour» (1974), «On door handel en bedrog toch noggeld binnen' the marriage broker joke» (1979) en van te brengen. Zijn voormalige leraar, Nazien Roberf Nelson: «Blue Shut» (1970). deren van 7 t.m. 17 jaar. Het verhaal gaat over een prinsje, Pepi de Herdersjongen, die op een dag met een boot vertrekt. Zijn moeder denkt dat hij verdronken is, maar de oude Bertus heeft hem uit het water gevist. Hij groeit verder op in een klein vis sersdorpje. Na een tijdje ontmoet zijn moeder hem daar weer en Pepi en de oude Bertus gaan met haar terug naar het paleis. Hij belooft de mensen in het vissersdorpje dat hij elk jaar één dag zal terugkomen. Op donderdag 20 november om 20.30 uur brengt Poëzie Hardop in het Kultureel Sentrum. gedichten van Gerrit Achterberg onder de titel «Morgen begint de wereld». Achterberg, tijdgenoot van Ter Braak, Du Perron en Marsman, debuteerde in 1932. «overleefde» als dichter de Beweging van Vijftig en publiceerde tot zijn dood in 1962 een reeks magistrale bundels. Hij is één van de meest gelezen dichters van deze eeuw en tevens een van de meest bestudeerde. Er is een onafzienbare rij boeken en ar tikelen over zijn werk verschenen, waarin zijn thematiek op zeer uiteenlopende wij zen geïnterpreteerd wordt. Al deze pu- blikaties zien kans steeds weer nieuwe as pekten van Achterbergs werk aan het licht te brengen, hetgeen duidelijk getuigt van de complexiteit van zijn werk. Geen simpele opdracht dus voor het team van Poëzie Hardop. In een theaterproduktie met mime-ele- menten zal Poëzie Hardop proberen op haar wijze en met «theatrale» middelen het grote thema en de unieke taalkracht van Achterberg aan het licht te brengen. Gogols «Dagboek van een Gek» is een hoogtepunt uit de Russische literatuur. Op vrijdag 14 november brengt Henk van Ulsen dit solo-toneelstuk op de planken in de Studiozaal. De voorstelling begint om 20.15 uur. Henk van Ulsen gaf dit stuk in het midden van de jaren zestig grote bekendheid. De eerste versie was een zeer naturalistische, de tweede versie een sterk geabstraheerde. En nu komt Henk van Ulsen met zijn derde versie van Gogols zowel aangrijpende als humoris tische monoloog. Dat doet hij in een nieuwe vertaling en bewerking van eigen hand. Het is al weer zo’n vfjf jaar geleden dat Christine Deutekom in Tilburg optrad. Op zaterdag 15 november komt deze grootste operazangeres van Nederland weer in de Stadsschouwburg, als zij een hoofdrol zingt in de opera «II Trovatore. van Giuseppe Verdi door de Nederlandse Operastichting. Deze voorstelling begint niet op de gebruike lijke tjjd van 20.15 uur, maar om 20.00 uur. De opera speelt zich af in de 15e eeuw en vertelt het relaas van Leonora, een mooie hofdame en haar twee geliefden: de graaf Luna en troubadoer Manrico. Aan deze voorstelling wordt meegewerkt door het Omroeporkest o.l.v. Anton Kerst- 1 en het Nederland Operakoor. Als solis- "sn o.a. op Cora Canne Meijer, Deutekom, Jan Derksen, Tom Adriaan van Limpt en André Spij- regie is van Tito Capobianco. «De Vakbondsschool» van het NKV bekend, met een eigen Projekttheaterde plotselinge opleiding voor vakbondsleden (en/of J _j i 1 a hun gezinsleden). Sinds enkele‘jaren werken NKV en NVV samen in één FNV. Ook scholing en vorming gaat één FNV-aktiviteit worden. Wat Sociale School heette, wordt om gebouwd tot: DE VAKBONDS SCHOOL. Het gaat op de school om leren van en met elkaar, om iets aan je eigen si tuatie te doen of gewoon om je al gemene ontwikkeling op te halen. Ook het leren praten en met groepen overleggen neemt een belangrijke plaats ih. Wie wil meedoen kan zich opgeven bij zijn eigen bond of rechtstreeks op het kantoor SPOORLAAN 67, TIL BURG, telefoon 013-422314. Voor dat geld krijg je, naast mon delinge lessen, een schat aan infor matie. (ook schriftelijk om het later nog eens na te kijken). Het basisjaar duurt 25 bijeenkomsten tussen half november en mei. De bijeenkomsten worden gehouden op donderdagavond tussen half acht en tien laan 67. Voor meer informatie kun je terecht bij: Tj. van Dooren Tivolistraat 45 5017 HN Tilburg Tel. 013-422314 (alleen ’s avonds). De informatieavond wordt gehouden op donderdag 13 novel..'- uur, Spoorlaan 67, Tilburg. «Die arme koning» is een blijspel voor de jeugd van Bob Verstraete. Op woensdag 19 stelling houdt zich op de gekende november zal dit toneelstuk om 14.30 uur in itirisch, persiflerend, ironisch en de Studiozaal gespeeld worden door het bezig met de rollen die zowel Piccolotheater uit Maastricht. Het stuk is geschikt voor de jeugd van 4 t.m. 12 jaar. Koning Smokker de Vijfde denkt dat hij ziek is. Hij verzint de meest gekke en af schuwelijke kwalen om maar niet te hoeven Lia Caron en Liesbeth van werken. Als het personeel van de koning in tan de piano zit Rutger Laan, de gaten krijgt dat al dat geschreeuw en n Heleen Meurs en de samen- geklaag van de koning alleen maar aanstel- Natascha lerij is, besluiten zij hem te «genezen». Het Projekttheater geeft de volgende ach- krachten met gebruik van alle middelen tergrondinformatiede aanleiding voor dit hun greep op de samenleving wilde ver in 1972 geschreven stuk is de gerucht- stevigen. makende Italiaanse affaire «De zaak Pi- Het stuk is een waarschuwing tegen het wviui gciivuucn neiii». optreden van gascistische bendes die bom- zember, om 19.30 Dit schandaal in grote trekken geschetst aanslagen en tal van andere akties op rilburg. in het stuk toonde aan hoe rechtse touw zetten met de bedoeling ze de linkse Onder leiding van dirigent Cees van Gorp brengt Jeugdoperettekoor «De Wolstad» op zondag 16 november om 14.30 uur nog een keer de operette .roep re ude Herdersjongen» in de ïuuell „r zij in schouwburg-zaal. De pianobegeleiding mende taferelen vertoond Franse wordt verzorgd door Betty Molenschot, tiek met een stoel op één tving de Deze operette wordt gespeeld door kin- pen, gewichtheffen, spellet js en :re alleen maar suk- Iets vieren in specialiteit«n-r«staurant ALBERTVILLE voor tafels in gezellig familiever band zakenlunch, diner recepties, bruiloft fami lied! ners enz. Want onze zeer uitgebreide la carte-kaart, gastronomie en vak manschap staan garant voor een geslaagd geheel. Wild- en vele andere specialiteiten Alphensebaan 14 Chaam, tel. 01619-1586/2113 Zeer ruime parkeergelegenheid groeperingen in de schoenen te schuiven. Een oude taktiek, gericht op het bekende klimaat van angst en hysterie, en de al even bekende vraag naar een sterke staat, een sterke man. De gebeurtenissen waarover het gaat in «de plotselinge dood van de anarchist» waren slechts een aanleiding tot een lange reeks bomaanslagen van de afgelopen jaren met als meest recente die in Bologna (augustus 1980) en München (september 1980). Sinds 1972 is de situatie veranderd door het op treden van de Rode Brigades. Dit geweld, waarmee links geantwoord heeft, is al evenzeer een dagelijkse realiteit geworden. Zo is de buitenparlementaire politieke' arena in Italië gevuld met twee tegenstan ders, die elkaar weliswaar buiten de of ficiële politiek om bitter treffen, maar in dit treffen wortels van de officiële politiek bloot leggen. In toenemende mate is Italië in de ban ge raakt van het geweld en in toenemende mate hebbben massa’s Italianen van hun angst voor een verdere escalatie blijk gege ven, door stakingen, betogingen en via de media. Onder druk van de terreur dreigt de toch al «formele» democratie helemaal te ver dwijnen. In de Italiaan se diskussies over de manier waarop de «democratiese rechtsorde» moet worden veilig gesteld, duiken termen op die kenmerkend zijn voor een politieke aktualiteit die we_ de afgelopen jaren op verschillende plaatsen in Europa aantrof fen. Zoals altijd gaat het om de bevoegdhe den van de staat om met geweld de orde te herstellen en de ordeverstoorders te grijpen en te straffen. De dubbelzinnige houding van de politie in deze constellatie zoals Fo die tekent is in de afgelopen jaren in Italië door alle rumoer niet fun damenteel ter sprake gekomen. Inmiddels zijn ook in Italië speciale wetten in werking getreden die de politie ver gaande bevoegdheden geeft. Op woensdag 19 november om 20.30 uur wordt in het Filmhuis Kultureel Sentrum in het homo-seksueel. raad de jongen aan om zijn tweede programma in de reeksNeo-realisme in de Italiaanse film» de film «Germania, anno vader te vermoorden, omdat hij toch maar zero» van R. Rossellini vertoond. tot last is. Nadat Edmund dat gedaan heeft, Germania, anno zero (1947). wordt hij zich bewust van de misdaad die «Germania, anno zero» is het derde deel waarin hij Rossellini tegenover de Ita- hij heeft begaan en pleegt zelfmoord. van Rossellini’s oorlogstrilogie. Door de liaanse filmkritiek in bescherming'neemt. Italiaanse filmkritici werd deze film scherp De film speelt zich af in Berlijn. De familie bekritiseerd vanwege haar sterk literaire Köhler leeft temidden van de ruïnes in tpak. Zij zagen hierin een eerste teken grote armoede. Vader is doodziek en de i verval van de loopbaan van Rossellini dochter verzorgt de huishouding en werkt als neo-realist. Rossellini’s bewonderaars wat bij om het gezin te kunnen onder waren vanaf die tijd eerder in Parijs te vin- houden. Zoon Karl moet onderduiken, den (Bazin, Truffaut, Rivette) dan in omdat hij een Nazi is. Edmund is de Rome. Bazin zou in 1955 een brief schrij ven aan de hoofdredacteur van het tijd schrift Cinema Nuovo, Guido Aristarco, Inde galerie van de Stadsschouwburg zal t.m. 27 november de ekspositie «Sieraden» plaatsvinden. Een ekspositie van de Nederlandse Kunststichting, waaraan zo’n vijftien Nederlandse sieradenontwerpers meewerken. Nederland neemt op het gebied van de sieraadkunst een vooraanstaande plaats in. Ont werpers kiezen voor hun uit te voeren werken de meest uiteenlopende materialen, afhan kelijk van het karakter van de nagestreefde vorm en de eigenschappen van het materiaal zelf. Goud of zilver kunnen geschikt zijn, maar net zo goed aluminium, hout, PVC, rubber, textiel en glas. De galerie is van maandag t.m. vrijdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur en tijdens alle voorstellingen in de schouwburgzaal. voor een piek Een initiatief van het B.U.M.A.-fonds. - vrjjdag 21 november zal vóór aanvang van «Vandaag of.morgen» is geschreven door de voorstelling, een konsertje verzorgd wor- Paul van Vliet met bijdragen van Floor den door het Brabants Saxofoonkwartet, dat Kist. De show is opgebouwd uit een veer- gevormd wordt door Jean Pennings (so- tigtal nummers, die zonder duidelijke rode praan-saxofoon), Hans de Jong (alt- draad fo saxofoon), Ron Pat (tenor-saxofoon) en René geschrei de Jong (bariton-saxofoon). Het konsertje «Vandaag begint om 19.30 uur en eindigt om 20.05 uur. dersteunc Toegang: vrijwillige bijdrage (b.v. één pianist), piek). Noya (bc io\

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 19