WAT IS CORTISONE fancy fashion spo(r)tkoopjes! ia® Klas Proficiat NOAD met 70-jarig bestaan Badkleding •25% Tennis Voetbal Zaalsport MISBRUIK VAN BIOLOGISCH GENEESMIDDEL ONDERMIJNT VANDAAG WEERSTAND VAN VELE RENNERS IN DE TOUR =1 Door Vrienden Opgericht ’49 9e Jan Mommers Mars op 3 augustus eeuwenoude traditie sport - sport - sport - sport- - sport - sport - sport - sport - sport - sport - sport - sport - sport I jdcoKwwees St. Stephanus Jaarmarkt steunt op is—™ AARD IUTEN DEUR aar NU Donderdag 17 juli 1980 pagina 27 DE TILBURGSE KOERIER figuur naar om zich uitgebreid in de bloemetjes te laten zetten. Hij is wel als het gaat om dat waar hij vroeger zijn hele hebben en houden aan geg korting .ge bad- en strandjurkjes HALVE PRIJS staat, •prichti rokjes shirts KOOPJES - KOOPJES - KOOPJES - KOOPJES - Heuvelstraat 50, TILBURG Zondag 20 juli in Lage Mierde Zondag 20 juli WALKON» van mi- regel eltoci jaar zal de gehele opbrengst Jaarmarkt weer worden be- behr inasit Besluitenlijst burgemeester en wethouders iting van deze wijt De Hinde II Rosmolenplein 2: Ruime parkeergelegenheid I )0 A L Recreatie-tocht over goed verzorgd parcours It1! /dn ■■■■■HU Directeur Akademie voor de Journalistiek I een dankbaar gegeven heeft. zaalschoenen restant maten HALVE PRIJS en tot f 25,- korting ge Mierde te ontvan- gar- aan- _en, .dit Jan op /ordt istemd. het ins OPRUIMING ALLES MOET WEG Polydaun SLAAPZAKKEN Garagebedrijven Schlamann OPRUIMING ALLES MOET WEG Aanvang 17-7 ipleet met ide 5? ment, hijnvuren, jsoires van >rug, j de >3346 ;rs badpakken bikini’s zwembroeken kinderzwembroeken wedstrijdzwemkleding igen reeds in ie hormonen uit isoleren en uit icosteroïden kon cortisone af- ireekt, heeft het on- s opvallende moei- i. Iedereen weet nu uv renne meesmid igen tegen- ide invloed en overda- het via de genu «Del de abc ontsta, ""troonheili ..«.verwege d goederen mie Westermarkt 16, Tilburg Wagnerplein 22, Tilburg Arendshof 1, Oosterhout gehouden. De organisatie g. Er zijn 3 afstanden te n zijn georganiseerd in Internationaal Volks- nige ie kunnen Drs. C werd b Akader de Kat z- i een schit- Tijdens de 1 10.00 tot n ongeveer :r zijn oude programma ienteerd, er indwerkers- "'oraf heeft vlooienmarkt jn zijn er een Ameri- -er een mg en Autobedrijven Door de prestatietocht ios te koppelen van de recreatie-tochten, kon W.S.V. De Wolstad dit jaar meer aandacht be steden aan deze prestatietocht, die dan ook een groot succes werd. Dit houdt tevens in, dat de organiserende vereniging nu ook meer mankracht en tijd heeft gehad voor de recrea tie-tochten, omdat de prestatietocht reeds achter de rug was. Katholieke Leergangen gel De Akademie wordt de aan de .L Tilburg. -t is de naam van het elftal dat hier op de foto staat, lat uitkomt in de reserveklasse B van de B.Z.A. ümpetitie voorzien van jacks, welke beschikbaar ‘ré. Pater van den Elzenplein 51. Als het elftal elke ilt als hier op de foto staat, dan beginnen ze wel ie elfde man degene die de foto neemt? Voorstel aan de raad tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied omsloten door de Jan Evertsenstraat, de Jan van Brakelstraat, het Joos ue Moorpad en het Jan Mayenpad. Vooraf zal de kommissie Ruimtelijke Ordening en Publieke Werken gehoord worden. i 1980 pagina 26 tokies HALVE PRIJS bïXn'l .25% kortino jurken j /O korting voetbalschoenen restant maten HALVE PRIJS en tot f 25,- korting Trainingspakken, grote maten va. 50,- naal nog zo goed is kiezen tussen r rtballen. Op het eerste chie Heuvel in ningsht (tees- )u maar en oor- tegen be- goed meer het jdtreffend niet zomeer rechts :s, Eduard Rut- Jan Panis, Jan u Gielens en Janus i v.l.n.r.: Harry v. .e en Sjef Godding, 'jerlings, Piet Lem- lekens. Door Vrienden Opgericht '49, dat i Het gaat om het tweede team, da Tilburg. Zij worden voor deze comp zijn gesteld door Cafetaria Den Pré, wedstrijd met evenveel mensen speel steeds met een achterstand. Of is d< TILBURG Tuinstr. 82 - Tel. 435850 Buurthuis Trouwlaan Voorstel aan de tot kredietvotering voor vervangende ruimte ten behoeve van de buurtraad Trouwlaan, zulks in afwachting van de totstandkoming van een nieuwe akkommodatie ten behoeve van deze wijk. Met de verbouwing zal pas begonnen worden, nadat de raad het krediet heeft gevoteerd en de vereiste vergunningen zijn verleend. jongens van boven de plechtige kom- munie. Voetballen was toendertijd ze ker niet zo populair. Als we op de voetbalklub gingen moesten we het patronaat af. Dat deden we! Ons voetbalterrein was op de Ko- „„hoeven op de plaats waar nu het kanaal ligt. We mochten ons verkle- De route gaat door fraai na tuurschoon, en is zo duidelijk mogelijk aangegeven. Om eventueel verdwalen te voorkomen, krijgt ieder nog een parcoursbeschrijving. Op, en nabij het startburo zijn wasgelegenheid, derobe en parkeergelegenheid wezig. De medische verzorging is weer in de vertrouwde handen van het Ned. Patr( Rode Kruis, afdeling Tilburg. halve ■BELLAIR^ ZONNEWERING I diverse maten I tegen te gekke prijzen Enschotsestraat 133 Tilburg. Tel. 422769 ïük Specialisten Ln: wE) BANDEN (ook in de prijs) B ACCU’S (2 jaar schriftelijke garantie) 10.000 KM-BEURTEN (elk merk auto) DIVERSE AUTO- ACCESSOIRES sn kan door storting van ig op giro 1607692 t.n.v. penn. .S.V. De Wolstad te Tilburg, vermelding van naam - laats - geboortedatum - geslacht 'stand, of door contante betaling Th. Jansen, Tempelhofstraat 26, Jurg. Het bestuur van de Katholieke Leer gangen heeft besloten dat de opleiding de naam «Akademie voor de Journa listiek» van de Katholie' - zal voeren. De Ak«u voorlopig gevestigd Groenstraat 139, 5021 LI Het patronaat of de voetbal Hij kan het zich allenu- herinneren: «Het was het patronaat of het voet* patronaat van de parocl de Veemarktstraat zaten vroeger alle NADELEN Ai deze produkten van de cor- tisone-familie zijn ontstekingswe- rend maar hebben ook een weerslag op het spijsverterings- stelsel, wat trouwens het geval is bij alle ontstekingswerende mid delen. Daarom wordt de behan deling aangevuld met antibiotica. De corticosteroïden in het al gemeen breken de proteïne af en richt dus schade aan in het beendergestel. Dit moet gekom- penseerd worden met proteïnerijk voedsel. De proteïnen worden af gebroken en omgezet in suiker waarbij het gevaar van diabetes (suikerziekte) opdaagt. Zij heb ben ook een invloed op de al vleesklier, er doen zich vetop hopingen voorop de buikwand, in stemd voor goede doelen. De keuze is gevallen op de Aktie Onderwijs Bo venwindse Eilanden van de Neder- landse Antillen van het Centraal Bu reau voor Katoliek Onderwijs in Den Haag. Voor de herbouw van een kleuterschool op het eilandje 1 .Opzondag St.Eustatius wordt 20% van de op- inschap van brengst bestemd. De overige baten gaan naar het instrumenten- en het uniformenfonds van de fanfare O.N.A. Op zondag 20 juli staat Lage klaar om iedereen hartelijk te gen op de St. Stephanus Jaarmarkt 1980. van ons organisme in evenwicht helpen houden. Het gaat dus om een biologisch produkt en niet om een syntese. Cortisone wordt ge produceerd door de bijnierklie- ren. Zij bevinden zich boven en gedeeltelijk in de nieren. Het gaat om klieren met inwendige lozing die hun produktie rechtstreeks in het bloed afscheiden. Elke klier is samengesteld uit twee gedeelten: het corticosurrenale en het me- dullosurrenale. Beide delen scheiden hormonen af; het cor ticosurrenale produceert drie hormonen (de mineralcorti- coïden, de glycocorticoïde en de secuele corticoïden); het medul- losurrenale produceert twee hormonen (adrenaline en nova- drenaline). Voor ons onderwerp is alleen het corticosurrenale van belang. Bij de opzoeking 1924 kon men de de bijnierklieren een van de cortic men het hormoon cortisone af zonderen. Dit gebeurde in 1935 maar slechts in 1946 kon men tot de samenstelling komen. Toch duurde het nog tot 1954 eer men toe was aan de produktie van de best bruikbare produkten in de vorm van de delta-cortisone of prednisone en delta-hydrocor- tisone of prednisolone. Maar de ontwikkeling ging nog verder en het produkt werd ster ker gemaakt en doeltreffender maar ook met belangrijke nadelen en neveneffekten die men nog niet heeft kunnen uitschakelen. Op de foto van links naar staand: Harry v. Hees ten, Harry Franken, J Rommers, Eduard Gr Verbunt. Knielend v.i Poppel, Sjef Briére Vooraan: Kees Tue.... mens en Jo Schelle!’— CORTISONE-PLAAG In de huidige Tour, zo meent dr. Muller, komt de tendinitis vooral voor uit overmatig gebruik van cortisone door de renners. Eigenlijk is het een geneesmiddel dat bepaalde ontsteking gaat en een versterken! heeft. Bij willekeurige e dige toediening heeft het via de neveneffekten een verzwakking voor gevolg zodat de renner ge voeliger wordt gemaakt voor al lerlei aandoeningen. Men verbiedt cortisone in de wedstrijden maar er bestaan di verse aanverwante produkten op basis van cortisone en die staan dan weer niet precies op de lijst van de verboden produkten. En dan is de vraag hoe de kontrole wordt uitgevoerd, enz. Is cortisone een gevaarlijk ding dat als een boeman moet worden beschouwd Neen, het is een ge neesmiddel zoals er vele zijn, dat grote diensten kan bewijzen maar dat vakkundig en nauwkeurig moet worden gebruikt wegens de neveneffekten. WAT IS DIT PRODUKT? Wat is feitelijk cortisone We hebben een dossier ge raadpleegd dat de groep Roussel- Uclaf heeft samengesteld en waaruit we enkele trekken weer geven. Deze onderneming produ ceert meer dan tachtig procent van de cortisone die wordt ge bruikt betrokken partij dus maar ook deskundige die weet waar over ze spreekt. In principe, aldus deze spe cialisten, is cortisone een hor moon een natuurlijk produkt dat door ons eigen lichaam dage lijks in kleine hoeveelheden wordt geproduceerd. Het is een van die natuurlijke elementen die de dagelijkse opbouw en afbraak een doenii cortisone praktisch leiden er duceren bij bijvoorbeeld verschijnselen. Corticoterapie is o.m. ook on misbaar bij ernstige vormen besmettelijke ziekten van krobische of virale aard. Steeds komt dat aspekt van «ontste- kingswering» op de voorgrond en vele mensen werden erdoor ge red. De geneeskunde weet echter ook dat deze behandeling niet kan toegepast worden bij mensen met maagzweren, met psychosen met hoornvliesherpes en dat men moet oppassen met patiënten met diabetes, tuberculose en bepaalde mikrobeninfekties, enz. Als belangrijkste opmerking geldt dat het lichaam zelf cor tisone produceert via de bij nierklieren maar in ons gestel werkt altijd een regelmecha nisme. Wordt er nu te veel cor tisone aangevoerd (die kans zit er altijd in bij overdadige en niet nauwkeurig gekontroleerde toe diening) dan heeft het regel mechanisme voor gevolg dat de bijnierklieren op rust worden ge steld en treedt «bijnier-inertie» op iets dat zelfs levensgevaarlijke gevolgen kan hebben als niet des kundig ingegrepen wordt. Cortisone is dus een gene middel zoals er vele zijn m men moet het vakkundig deelkundig gebruiken paalde ziekten en niet op geluk af. Dit is des te m geval omdat het een doelt en sterk produkt is en een «middeltje». Op 3 augustus 1980 wordt de 9e Jan Mommers-mars hiervan is in handen van W.S.V. De Wolstad Tilburg. Er wandelen n.l. 20, 35 en 50 km. Deze recreatie wandeltochten overleg met de K.N.B.L.O., de N.L.A.W.B. en het Ir, sportverbond. De routes van deze recreatie-tochten zijn geheel gewijzigd. Dit kon gebeuren, omdat de prestatietocht, die altijd aan de Jan Mommers-mars was verbonden, dli jaar al is gelopen. De prestatietocht was n.l. op 18 mei, tegelijkertijd met de Jar Mommers-wedstrijd, die dit jaar voor het eerst werd georganiseerd. staatsexamen hij Frans aan iteit Nijmegen, behaalde hij in vakken kunst- ilitieke weten- hij Frans aan Oldenzaal en ..ij tot op heden <erbonden logeschool Til- talencentrum, draad en geko- trzitter Vele jaarmarkten zijn tijdens en na de 80-jarige oorlog ten gronde gegaan tengevolge van brandstichting en plundering. In 1978 heeft de plaatse lijke fanfare de St.Stephanus Jaar markt weer in ere hersteld. O 20 juli a.s. staat de gemeen- Lage Mierde gereed om iedereen te ontvangen die de Jaarmarkt met een bezoek wil vereren. In de afgelopen jaren hebben op die wijze vele duizen den mensen iets gezien van de charme van een echte Jaarmarkt in terend dorp in de Kempen.r Jaarmarkt 1980 die van 17.00 uur zal duren zullen 150 kramen zijn geplaatst, er 1 ambachten, er wordt een pn van van volksdansen gepreser.. wordt een exclusief standwe concours gehouden en voora. taf 10.00 uur een vlooier „laats. Voor de kinderen zijn er draaimolen en een originele Am kaanse moon-walk. Kortom weer ouderwets gezellig festijn voor jon oud. Ook dit van de de nek en in het gelaat de zoge heten «moonface» (maange- zicht). Kijk maar eens naar een aantal huidige topsportlui. Cortisone verdrijft tevens ka lium en calcium. Dit is het soort «ontzoutingsproces» dat dan weer sommige personen doet «krimpen». Het hangt allemaal wat samen met de inwendige toe stand van het lichaam zelf. Het produkt heeft ook een weerslag op het zenuwstelsel zo dat men bij behandeling moet letten op het psychisch evenwicht van de patiënt want die kan bij onevenwichtige behandeling in euforie en opwinding geraken en niet meer dezelfde mens zijn. Cortisone heeft anderzijds een stimulerende werking voor aan maak van rode bloedcellen waar door sommige vormen van bloedarmoede kunnen worden bestreden. GUNSTIGE WERKING We hebben eerst de nadelen en de gevaren van cortisone aange haald waaruit moet blijken dat vooral een onberekend gebruik deze nadelen oplevert. Maar het zelfde geneesmiddel kan na be paalde heelkundige ingrepen de patiënt voor onbepaalde tijd een normaal leven helpen lijden. Bij aantal reumatiche aan- ingen kan een terapie met de mens in staat stellen een normaal leven te :n dezelfde produkten re- 1 bij operatief ingrijpen J ook afstotings- den bij het cafeetje van Betje a Rijswijk. Dat lag even over de br ongeveer op de plaats waar nu brugwachterswoning staat. Daar hielden we ook onze oprichtingsver gadering en ik meen te weten dat het Jo Schellekens was die de naam bedacht: Nooit Ophouden Altijd Doorgaan. In Enige tijd geleden werd de voetbalvereniging Noad 70 jaar. Geen kroonjaar, geen jubileum, dat door de KNVB als zodanig die tijd had je de Noad Advendo erkend wordt. Vandaar ook geen festiviteiten binnen de NOAD-kring. In alle stilte is deze mijlpaal aan het Tilburgse Combinatie in Breda, dat werd dus sportgebeuren voorbijgegaan. Toch is er alle reden om terug te gaan naar het jaar waarin de voetbalklub Noad is opgericht. NAC, en je had ook in Den Bosch een En dat kan gemakkelijk omdat een van de oprichters, Janus Verbunt, nog in leven is. klub die zich NOAD wilde noemen Janus Verbunt is er allerminst de figuur naar om zich uitgebreid in de bloemetjes te laten zetten. Hij is wel een dankbaar maar omdat wij de eerste waren werd iemand om mee te praten. Zeker als het gaat om dat waar hij vroeger zijn hele hebben en houden aan gegeven heeft. dat BW. En zo kan Janus Verbunt gemakkelijk wegpraten over de eerste jaren van zijn klub. «Op 17 april 1917 werden we kampioen van de tweede klasse en moesten we het opnemen tegen de andere kampioen. Dat was Bredania. We wonnen met 10 door een goal van Jan Panis en daardoor promoveerden we naar de hoogste klasse». En als we hem de tijd geven zou hij zo de 70 jaar geschiedenis die NOAD ge maakt heeft volpraten. Maar het feest is in stilte voorbijgegaan. Over 5 jaar zal het in volle glorie gevierd worden en laten we hopen dat Janus Verbunt dat nog mag meemaken. En samen met hem ook Jan Panis (85). Van me vrouw Tuerlings uit de Gounodlaan 17, ontvingen wij een foto van het al lereerste elftal van NOAD dat deel nam aan de kompetitie. Die drukken we hierbij af als huldeblijk aan de mannen van weleer. Drie van hen kunnen met trots omzien naar het 70- jarig bestaan van hun NOAD. In een bosrijk deel van de Kempen, zuidelijk van Tilburg en Hilvarenbeek, ligt de leente Hooge en Lage Mierde (3200 inw.). Rond het jaar 1108 duikt de naam Mierden op in de archieven. In die tijd houden de Cisterciënsers zich vanuit idijen Postel en Averbode bezig met de ontginning van heidegrond. Geleidelijk laat rond de pioniersboerderijen een nederzetting waarvan St. Stephanus de ilige is. Het handelsverkeer komt op gang omdat de Mierden zijn gelegen e de oude handelsroute Antwerpen - Keulen. Wanneer de aanvoer van midzomer het grootst is, ontstaat een jaarmarkt. G.A.M. van den Heuvel benoemd tot directeur van emie voor de Journalistiek van itholieke Leergangen. Het bestuur van de Katholieke Leer- vana gangen heeft drs. G.A.M. van den plaat Heuvel met ingang van 15 augustus 1980 benoemd tot directeur van de' Akademie voor de Journalistiek van de Katholieke Leergangen te Tilburg. Na behalen van het gymnasium, studeerde de Katholieke Universitei Het doctoraat-examen bv. 1964 met als bijv;” geschiedenis en politieke schappen. Tot 1968 gaf hij F middelbare scholen te C' Bussum. Daarna was hij in onderscheiden functies ver aan de Katholieke Hogesche burg (hoofd van het voorzitter Hogeschool! zen lid, tevens waarnemend voor van het College van Bestuur). De wandelaars kunnen dan ook reke nen op een goed verzorgde wandeling die leidt over een prachtig parcours. Bij het uitzetten van het parcours, is men ook uitgegaan van een startburo, dat t.o.v. vorige marsen veel beter met openbaar vervoer is te bereiken. Na dat jaren achtereen is gestart op het terrein van Zigo aan de Centaurusweg is de start nu gekozen bij café Hoogar- die aan de Gasthuisring. Deze start is nu vlak bij het Centraal Station gele gen. Dit is wel belangrijk voor de wan delaar die van ver komt. De N.S.-re- ductieregeling is ook nieuw en op deze wandeltocht van toepassing. Als een wandelaar een enkele reis Til burg koopt, krijgt hij/zij aan de finish gratis een coupon voor de terugreis. De inschrijfkosten zijn 50 km 7 gl. - incl. medaille en verzorging ;35km :5 gl. - incl. medaille en verzorging 20 km 3 gl. - incl. medaille en verzor ging. Wil men een luxe medaille dan is de prijs 3 gl. hoger wil men geen me daille dan 2,50 gl. lager. Schrijft men na 26-7-1980 pas in, dan moet 1 gl. verhoging worden behaald op alle prij zen. Inschrijver het bedrag mstr. W.S onder woonpk - afsl aan Tilbi Wie over de huidige Ronde van Frankrijk sprei middellijk over de dopingkwestie en over een reeks lijkheden, waarmede de renners hebben af te rekenen, dat er al jaren met allerlei produkten wordt geknoeid, alhoewel de mantel van de geheimzinnigheid dit zeer lang heeft toegedekt. Mede door een zekere dopingkontrole treedt er al meer in de openbaarheid... alhoewel. Strijd in de kompetitiesport is nu eenmaal een van de boeiende elementen maar als het profwerk wordt, gaat men overdrijven en ontaardt alles in platvloerse kommercie, waarbij bijvoorbeeld renners ertoe gebracht worden hun gezondheid en hun hele persoon te ver nielen. Zij staren zich blind op roem en geld en beseffen niet dat zij na korte tijd nog zoveel zijn als een versleten ding dat op het stort belandt. Ook in deze Tour zijn er weer aanduidingen die wijzen op bepaalde misbruiken. Zo klaagt men dit jaar in de koers steen en been over «tendinitis» waarmede sommige renners geplaagd zitten.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 27