J8k SS? 15 Juni few 'fyebers Zomerconcerten Stadsbeiaard Tilburg 1980 F Iraaiers kt KJ Barokconcert door Het Brabants Orkest en Wagner Hygro Osibisa Koncert Brabantse Festival of Fools vierde week Klassieke langspeelplaten F Quadro Hotteterre in de Hasseltse Kapel super- a.80,- ik7,95 ligzaam r lix Mendelssohn hij: «Reeds enige tijd klinken tmels en trompetten in mijn maar ik weet nog niet wat het orden.» komponisten met 5 premières DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 12 juni 1980 pagina 17 li 1980 pagina 16 k? TAM KONIJN klokken en b. ‘Vaderdag- Tndusdag De natuur looit Vrijdag 13 juni in: THE TALK OF THE TOWN Lucius Voorhorst basfluit. Indjic is de solist in dit briljante meme Dernd, Muziek voor drie blokfluiten v.H. tic Besterdplein), 674689 (bij Korvelplein) Nijverstraat 121-11! Berkdijksestraat 83, Tilburg, Cheyenne in Vikon Nederpop in Huisje Weltevree mode met 7 allure Omdat we slapen; allemaal Slagen we bij Groenendaal. it de liefde van Elisabeth en echter gedoemd is droevig FEESTELIJK UIT ETEN Restaurant Grill Room UitUi* ^'8 N. Korean schreef 1 er tromt hoofd, rr gaat wor mu- (Ko- INDUS O QUARTZ vF Elke week het laatste nieuws uit Parijs! Koestraat 89, Tilburg Telefoon 432135 Juwelier - Horloger SCHOUWBURGRING 27 deze werken beluisteren. Kaarten kan men bestellen ziekhandel f ningshoeve fteem.j..-. :nds Roads levensduur is immers pas bereid op grootmoederswijze en vele andere specialiteiten luistering te ontdekken, laat staan te her kennen. Daarom blijft zo’n gevarieerd thema de behoefte hebben aan herhaling en daar~ week dat het Festival of Fools, georganiseerd door het jresenteerd wordt in Tilburg. Deze week achtereenvolgens: zaterdag Kruikenmarkt: Fanfare St.-Juttemis (Nederland): woensdag 18 juni 1: Cvoci (Tsjecho - Slowakije); donderdag 19 juni 19.30 uur op de Paradis (Canada); zaterdag 14.30 uur op de Kruikenmarkt: John -—rloma s ’alsleerlinj iet Sweel dam. Ook izen. Mo- tr aan het i in Den legenden der Germa- or hun enorme lengte. i bij :ro en bij de Smet ?r Johann Men :rschil- isch in I nooit meer op winden, n< meer gelijk zetten. V.a. f 13S werd. Te gelijker tijd werd grote aan dacht besteed aan het opnieuw afstel len van de klepels die aan de buiten kant van de toren hangen zijn zachter afgesteld, hetgeen de totaalklank van de beiaard zeer ten goede komt. De kroon op het werk was evenwel het -'“voegen van de c”-klok. De beiaard s nu compleet, dat wil zeggen, alel jeiaardcomposities kunnen er op ge- zonder dat er veran- partituur aangebracht >rden. De gevarieerde van dit uitgebreide 'J i vooral te beluist :oncert door twee be Het 3de barokconcert van de Stichting Muziek Evenementen Tilburg op zondag 15 juni, aanvang 20.30 uur, in de Hasseltse Kapel, zal verzorgd worden door het bekende Quadro Hotteterre. Dit in barokmuziek gespecialiseerde ensemble be staat uit Kees Boeke (blokfluit). Walter van Hauwe (blokfluit). Wouter Möller (barokcello) en Bob van Asperen (clavecimbel). Restaurant ALBERTVILLE Alphentebaan 14, CHAAM. Tel. 01619-1586 Keuken open van 12 tot 21 uur Tijdig reserveren gewenst werd door een Voorzieningen om dit nieuwe de maten afwij- aan te sluiten op imelrek. De leek zal bij deze indrukwekkende opsomming snel geneigd zijn te veron derstellen. dat het gehele instrument practisch vernieuwd is. Meteen zal hij zich daarna de vraag stellen: «Heeft een beiaard zo’n korte De Tilburgse beiaard veertien jaar oud. staan in 1975. De voorstelling «Un instant de Folie» >"‘n orobleem; mime, maskers, tableaux vivants en viucicnde en gevoelige voorstelling. geopend vanaf 18 uur. maandags gesloten TELEFOONSTk. 33 (zijstraat Hcuvelstr.) tel. 426333 Het is alweer de vierde en laatste Kultureel Sentrum, gepresenteerc 14 juni 14.30 uur op de Kr"- 19.30 uur op de Heuvel: Heuvel: Les Enfants du I Melville (Engeland). Fanfare St.-Juttemis De muziek van Fanfare St.-Jutte gelijk met de ontwikkeling van i mogelijkheden en bijzonderhede -a daarin komt van Dies le Due (sop behoefte hebben aan herhaling en daarin gemaakt en ook de konserten sar schuilt vaak de ontdekking van elke op zich fanfare komposities maken. zelf staande variatie. Het is een van de soorten lev prachtigste blokfluitplaten van de laatste tijd en diegene die zich wil overtuigen van de bekoring die blokfluitmuziek überhaupt uitstraalt, baant zich 15 juni a.s. een weg naar de Hasseltse Kapel, alwaar het bo vengenoemd ensemble, het Quadro Hot- ïe klankvermenging van de drie teterre concerteren zal, weliswaar helaas kende blokfluiten als kleurele- zonder Frans Brüggen. Voor zo’n gelegen- ontstaat alleen heid toogt men naar de hoofdstad. Het iet uiterste ken- fijne echter is dat de ontwapende ov-- de muziek, de tuigingskracht zowel tijdens concerten -<7 laatste blijkt °P de plaat te beleven is, vandaar de con- -leer(l certaankondiging alsook het prifex ude nummer van de Telefunken serie plaat Das td» Alte Werk, AW 6.42365. De techniek, op- leze name, persing en de geschreven uitleg zijn s uitmuntend. Tannhauser wordt pelgrim, Elisabeth sterft. In de Ouverture gespeeld door Het Brabants Orkest onder leiding van André Vandernoot, hoort men vele melodieën uit de opera, ook het be roemde Pelgrimskoor. De grote viool virtuoos Niccolo Paga nini heef ponisten zijn ontzagwekkend kunnen en zijn nieuwe technische mogelijkheden op zijn instrument, maar ook door zijn vioolcomposities. Één thema, eigen lijk een heel eenvoudig motiefje, een deeltje uit zijn 24 Capricci voor viool solo, is door verschillende componis ten gebruikt, o.a. door Schumann, Liszt en Brahms. Ook Rachmaninoff viel hier voor, en daar dankt men zijn schitterende Rhapsodie voor piano en orkest aan, op dit thema van Paganini dus, geschreven in 1934. Na het thema en de introductie volgen 24 variaties. Om niet bekende redenen had Rach maninoff een voorliefde voor het Dies Irae - thema, dat in meer van zijn wer ken opduikt, zo ook in deze Rhap sodie, namelijk in de 7e, 10e en 24ste variatie. Eugen werk. Het werd zijn Tweede Symfonie in de stralende toonsoort C gr.t. Het is een wat heroïscher werk dan we van deze bij uitstek kamermuziek^ gewend zijn, maar vooral deel, een adagio, is helemaal Schu- mann: innig, bewogen en, zeker voor eft vele romantische com- de vrij grote orkestbezetting, zeer in- i geïnspireerd, niet alleen door tiem van klank. agwekkend kunnen en zijn Vrijdag 20 juni in de Aula van de Ka- ïchnische mogelijkheden op tholieke Hogeschool, Tilburg, aan- ument, maar ook door zijn vang 20.15 uur. ~'sities. Één ther >vvl eenvoudig “ijn 24 Capric Vanaf zaterdag 14 juni laat Toine Horvers in 7 vertoningen een aantal bewegingsstu dies zien. Zaterdag 14 juni 13.00 en 15.00 uur Kul tureel Sentrum: Tien bewegingsstudies. Zondag 15 juni 19.00 uur talud onder brug Havendijk Ringbaan oost: Talud. Maandag 16 juni 19.30 uur hoek Kapelhof achter Easy Life - Oude Markt: Hoeken. Dinsdag 17juni 19.30 uur Vincentiusstraat, witte wand bij inrit parking: Vormveran- Een beiaard is voortdurend blootge steld aan weer en wind. Men kon duidelijk constateren dat vele onder delen reeds zeer door de roest waren aangetast. In de jaren zestig was men kennelijk optimistischer gestemd met betrekking tot de luchtverontreiniging dan thans. Alle mechanische en con structieve onderdelen werden inder tijd van gewoon ijzer vervaardigd. Tijdens de restauratie werden de meest vitale onderdelen vervangen door exemplaren dié een langere le vensduur garanderen, terwijl het overige ijzer grondig geconserveerd Toine Horvers Donderdag 19juni22.00uurSt.-Annastraat Hiet tien Bisschep Bekkersschool, hek tussen school en parking: Hekwerk. bewegingsstudies “Kd’ X»™,pe en SÏ<>ep"„d'>Tpntanbuitenvertoningen Van hem kan men horen Concertino voor viool en zéér klein orkest (pre mière), uitgevoerd door Annemieke Corstens en het kamermuziekgezel- schap «Kwintessens», o.l.v. Jacques van Steen. Van leerlingen van Jan van Dijk zijn de overige werken: Jo Sporck (27) speelt zijn in ’79-’8O gekomponeerde Piano sonate nr. 2 (première); van Henk Stoop (37) een Duo voor fluit en fagot uit 1980 (première), uitgevoerd door Karen Inge Broekhuis (fluit) en Hans Dan mocht de beiaardier spelen van al uw torentransen. Dan mocht de grijsheid kweelen, dan mocht de jonekheid dansen». De beiaard in de toren van de Heikese Kerk zal vanaf zondag 15 juni met ingang van zondag 15 juni weer regelmatig in de zomermaanden bespeeld gaan worden door een aantal gastbeiaardiers. André Wagemans, stadsbeiaardier te Tienen (België) zal de serie concerten openen. Zondag 15 juni van 16.00 - 17.00 uur. Verder zal iedere zaterdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur en gedurende de maanden juni t.e.m. september ook op vrijdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur de beiaard bespeeld worden door stadsbeiaardier van Tilburg, Arie Abbenes. (foto Rien Siers) Na een schitterende Telefunken platen- mit drei Blockflöten» gerealiseerd kon serie met blokfluitmuziek uit de Barok heeft wordenEn deze schitterende uitgave mag het Amsterdams barok ensemble het dan wel niet de eerste vruchten dragen van Quadro Hotteterre, voor hun laatste opge- het samenspel der blokfluitisten Kees nomen plaat de medewerking gekregen van Boeke, Walter van Hauwe en Frans Brüg- Frans Bruggen, waardoor de titel «Musik gen, het is dan wel een uitgave geworden geheel gewijd aan composities voor drie blokfluiten al dan niet met basso continuo, voor cello, clavecimbel of orgel. Kant I bevat (drie) sonates van de Duitser Jol Matheson, de Italiaan Alessandro 1 latti en de Fransman Louis Antoine nel, allen voor drie altblokfluiten, continuo instrumenten. Behalve de van Scarlatti zijn ook alle composities op de tweede kant met een basso continuo- functie voorzien, uitgevoerd door de leven dig en vlot spelend duo Wouter Möller en Bob van Asperen. De op kant twee ge speelde werken laten allerlei mogelijke combinaties horen van zowel diverse musi- ceervormen als soorten blokfluiten. De eerste sonate is van Giovanni Battista Ric cio voor sopraan, alt en tenorblokfluit, Kees Boeke behaalde in 1969 het eind diploma solospel met onderscheiding als leerling van Frans Brüggen aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Walter van Hauwe behaalde in 1969 eveneens het einddiploma solo spel met onderscheiding, ook als leer ling van Frans Brüggen aan het Ko ninklijk Conservatorium. Samen met hun leraar stichtten zij de groep Sour Cream, waarmee zij diverse tournees maakten. Zij geven beiden recitals, treden op voor radio en tele visie en hebben verscheidene gram mofoonplaten gemaakt. Daarnaast zijn zij beiden hoofdvakleraar aan het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam. Wouter Möller, zoon van de bekende vioolbouwer Max Möller, behaalde in 1971 het einddiploma solospel als leerling van Carel van Leeuwen- Boomkamp aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam. Als solist en in ensembles hij maakte deel uit van o.a. Concerto Amsterdam en het F /VI-! Fin C7T1 F1 FTTL FT3FT21 Fl spel metohderscheidingalsleerling van Gustav Leonhardt aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdt hij maakte vele concertreizi menteel is hij hoofdvakleraar Koninklijk Conservatorium Haag. (componist Deze vier eminente musici hebben een het derde afwisselend programma gemaakt: voor de pauze werken van Fres- cobaldi, Puree" pauze vooruitlopend op mann-jaar drie composities van deze man, die leefde van 1681 tot 1767. kan de instrumentalisten in ver lende combinaties en ook solistis Richard Wagner werd geobsedeerd door de oude sagen en l< nen. Het inspireerde hem tot talrijke opera’s, die echter door en de hoeveelheid van dingen er om heen, zoals mise en scène, decors, costuums en de vele optredende personen, minder vaak op het repertoire staan als bijvoorbeeld opera’s, vooral hier in Nederland. En niet iedereen gaat naar elukkig staan de ouvertures tot Wagners opera’s wel vaak op het lat men van zijn rijke, alsmaar doorvloeiende en ook wel bom- - Lijven. Wagners «Tannhauser» is ook en daarin staat er centraal, die temis heeft een sterk eigen karakter, doordat de muziek de fanfare ontstaat en daardoor ook min of meer op de --den van de muzikanten is geschreven. De grootste invloed an Dies le Due (sopraan sax en doedelzak), die de meeste komposities heeft ik de konserten samenstelt, wat niet wegneemt dat ook andere leden van de komposities maken. Behalve naar hun eigen muziek, luisteren de leden naar alle levende muziek... vogels, water, volksmuziek, jazz, etc. (Zaterdag 14juni 14.30 uur Kruikenmarkt). Cvoci Het gezelschap van gekke nummers uit Praag is opgericht door Miloslav Florduk en Antonin Klepdé. Zij leerden elkaar kennen tijdens hun pantomimeopleiding en voelden zich( tot elkaar aangetrokken door hun gemeenschappelijke bewondering voor de stomme - film - komedianten. Frantisch Pokomy heeft ze in hun ontwikkeling begeleid en regiseerde deze voorstelling. Deze twee jonge Tsjechen beelden op komische wijze hun kijk op het mensdom uit. (Woensdag 18 juni 19.30 uur op de Heuvel). Loose Ends tver- Een slapstick produktie met fringekenmerken van vaudevilletheater tot outlaw - ville met n als wisselende bezetting en medewerking van het publiek. Loose Ends heeft een rijke ervaring met andere theatergroepen als Great Salt Lake Mime Troupe, Friends Roadshow en Theatre Slapstique. (Donderdag 19 juni 19.30 uur op de Heuvel) Les Enfants du Paradis Deze franstalige Canadese groep is ontst die ze in Tilburg brengen speelt de taal geen prob muziek zijn de bouwstenen voor een vloeiende (Vrijdag 20 juni 19.30 uur op de Heuvel). cello en orgel, dat gevolgd dordt door een prachtig uitvoering van Riccio’s Canzon La Rosignola, waarin de nachtegaal imi- tatorisch en met echo effecten, subliem vertolkt wordt. De volgende compositie is de dansachtige vierstemmige Paduan van Samuel Scheidt, voor een alt-, tenor- en basblokfluit (hier uit gevoerd door Brüggen op de basblokfluit) cello en orgel. Dan volgt een anoniem gecomponeerde, Duitse of Poolse sonate voor drie sopraan- blokfluiten, en het valt op in dit kort werkje hoe goed de klankvermenging van de d~~ hoog klinkende blokfluiten n. ment meespreekt en zoiets ontstaa maar wanneer de musici het nen en weten van zowel de muz blokfluit en van elkaar. Dit laatst ook in het laatste werk, gecomponeetu door Henry Purcell. Het is de bekend Chaconne «Three Parts upon a Ground voor drie alteh, cello en clavecimbel. In deze compositie bitten zoveel mooie variaties dat het onmógelijk is deze allemaal na be- Wisse (fagot); van Marinus Kasbergen de première van «Laudatio» voor basfluit solo, wat Lucius Voorhorst zal spelen; Joost van de Goor (24) heeft in 1978 Strijkkwartet nr. 1 ge- komponeerd. wat gespeeld zal worden door Annemieke Corstens, Anja van Rijn, Marjolein Knaven en Ineke Mer- kelbach. De gitarist Jan van den Langenberg (26) heeft in 1975 «Musique de chambre» gekomponeerd. een octet voor blazers en contrabas, dat door het ensemble Kwintessens wordt uit gevoerd. Het laatste werk is van Hans Poort (26) en wordt ook een première: «The Medium is the matter» voor klankspo ren en luidsprekers met poëzie van Margriet Poort, gekomponeerd in 1980. Het koncert maandagavond begint om 20.30 uur. toevoegen van is nu compleet beiaardcompos speeld worden, deringen in de hoeven te wor. mogelijkheden klokkenspel, zijn tijdens het concei diers op 7 september. OSIBISA bestaat al sinds 1969 en is een unieke groep, die Afrikaanse en Caribbean rock, jazz, rythm en blues brengt. De groep vindt zijn oorsprong in Afrika. Zij zijn een van de grootste live-acts van de wereld, zij waren de star attraction op het Second World Festival of Black and African Art and Culture in Nigeria, met een publiek dat 60.000 mensen telde. Na diverse albums, opgenomen in London, gaf hun «Black Magic Night» in 1977, een live-opname van een koncert in Londen, toch de doorslag. Dit concert was in London’s Royal Festival Hall. Hun act is geweldig, zij zijn uniek en momenteel staan ze hoog in de Hitparade met hun versie van «PATA PATA». Zonder twijfel is OSIBIS A de beste Musical Ambassador van Afrika. Zondag 15 juni in het open jongeren centrum Vikon, Leharstr. 77 de groep Cheyenne. Een nieuw repertoire en eennieuwmanagementhebbendegroep heel hard repeteren brengeïi ze nu lek kere funky, dancing music, getuige o.a. de splinternieuwe Cheyen- nesingle Get Jogging Weer volop optredens in binnen- en buitenland en a.s. zondag in Vikon, aanvang half ne gen. Grondige revisie De Tilburgse beiaard heeft het afgelo pen jaar een grondige revisie onder gaan. De volgende werkzaamheden werden uitgevoerd a. Het vervangen van een veertiental tuimelaars. Schoonspuiten van de klokken en van de ijzerconstructie. c. Het ontroesten en het schilderen van de klokkenstoel. d. Het opnieuw bedraden van het ge hele instrument. De gelegenheid werd aangegrepen om de over- brengingsverhouding van de toets naar de klepel te veranderen. De beiaard werd dus, als het ware op nieuw geïntoneerd. e. Het oude klavier we nieuw vervangen, werden getroffen klavier, waarvan c ken van het oude, a het bestaande tuim f. Een nieuwe klok, de vijftigste, werd toegevoegd aan de reeks. Zy weegt ongeveer 300 kg en klinkt met de c”. Op het klavier is zij aangesloten als een es in het laagste oktaaf. Voor de laatste grote muziek act in Huisje Weltevree dit seizoen, dit keer een nederpopgroep van naam. De Jan van de Grond groep mag gerekend worden tót het beste wat er in het gen re van de nederlandstalige rock te boeken valt. De muziek is snel, swin gend en krijgt een geheel eigen karak ter door het typische gebruik van een viool. De groep kreeg bekendheid door een optrèden in KRO’s Rock- tempel en door het nummer Jukebox, wat te vinden is op de L.P. Uitholling Overdwars. Aanvang 21.30 u. Huisje Weltevree, De Schans 123, Tilburg. Robert Schumann schreef zijn Tweede Symfonie in een tijd dat hij herstellende was van een zware de pressie. Het hielp hem er voor een groot Met het koncert op maandag 16 juni in Dennenhaghe Koningshoeven 63, besluit de Stichting Muziek Evenementen het seizoen 1979-1980. Op dit koncert, ook wel Premièrekoncert genoemd, kan men horen, wat er zoal de laatste tijd in onze Pressle- Het hielp hem e regioaan nieuwe komposities is ontstaan. Decentrale figuur in dit evenement is Jan deel weer bovenop, van Dijk, docent kompositie aan het Brabants Konservatorium. zjj" «srnrppf hu* «Rppïk pn de Italiaanse Bayreuth! Gelukkig staan de ouvertui programma, zodat men van zijn rijke, alsm; batische muziek niet verstoken hoeft te bliji gebaseerd op een middeleeuwse legende, de ridder en de minnezanger Tannhauser te eindigen. Woensdag 18 juni 22.00 i vóór Kutlureel Sentrum: Kube Donderdag 19juni 22.00 uur St.- Bisschop Bekkersschool, hek school en parking: Hekwerk. Vrijdag 20 juni 23.00 uur Kape .....ia van --j- Met deze werkstukken hoopt hij de relatie te maken tussen bewegingen en hun omge ving. Kubus, hoeken en vormveranderin gen zijn bestaande bewegingsideeën die nu uitgevoerd worden op ’n plek die hij daar ’t meest geschikt voor vindt (geschikt qua vorm, niet qua sfeer). Bijvoorbeeld in «Hekwerk» kan niet anders uitgevoërd worden dan bij een hek in verband met het geluid. «Talud» is ontstaan door de ontdek king van de prismavorm van de ruimte gin der het viadukt. «Kijkvorm» is weer geba seerd op een bestaand idee, maar is door de architektuur van die gevonden plek ’n va riant op zichzelf geworden. De tijdsduur van de werkstukken varieert van 5 tot 15 minuten. IB- f265,-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1980 | | pagina 17